شما اینجا هستید

بهداشت سکس

1 post / 0 new
doctor sex
آف لاین
عضو از: 1390-03-08 13:28
پست ها: 1

بهداشت سکس

بهداشت سکس
سلام به دوستان
این یک واقعیت است که نیروی جنسی در همه افراد وجود دارد و همه به دنبال ارضای آن هستند. ولی استفاده ناآگاهانه و اشتباه از این نیروی خدادادی ممکن است پیامدهای خطرناک و غیرقابل جبرانی داشته باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتم مطالبی در مورد بهداشت سکس روی سایت بگذارم که با بیماریهای مقاربتی شروع می کنم و اکر مفید بود و استقبال شد ادامه خواهم داد. منتظر تاپیکهای شما هستم.

بیماریهای مقاربتی (1)
سوزاک
سوزاک یک بیماری مقاربتی است که توسط یک باکتری به نام نایسریا گونوره به وجود می آید. این باکتری قادر به رشد و تکثیر در نواحی مرطوب و گرم دستگاه تناسلی شامل گردن رحم (دهانه رحم)، رحم و لوله های رحمی در خانمها و در داخل مجرای ادراری در خانمها و آقایان میباشد. همچنین می تواند در دهان، گلو، چشمها و مقعد هم رشد کند.
سوزاک یک بیماری عفونی بسیار شایع است. در آمریکا سالیانه بیش از 700000 نفر مبتلا می شوند. انتشار بیماری از طریق تماس با آلت تناسلی مردانه (پنیس)، مجرای تناسلی زنانه (واژن)، دهان یا مقعد است. برای انتشار عفونت یا ابتلا به آن حتما لازم نیست که انزال (خروج مایع منی از پنیس) اتفاق بیفتد. سوزاک می تواند هنگام زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود. افرادی که سوزاک داشته اند و درمان شده اند چنانچه با فرد آلوده ای تماس جنسی داشته باشند مجددا مبتلا می شوند.
چه کسانی در معرض خطر سوزاک قرار دارند؟
همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند می توانند به این بیماری مبتلا شوند. بیشترین میزان ابتلا در بین نوجوانان، جوانان و بزرگسالانی است که فعالیت جنسی دارند.
علائم و نشانه های سوزاک چیست؟
بعضی از مردان مبتلا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. ولی بعضی دیگر علائمی دارند که یک تا چهارده روز بعد از ابتلا ظاهر میشود. علائم و نشانه ها عبارتند از احساس سوزش در موقع ادرار کردن، یا خروج یک ترشح سفید، زرد یا سبز رنگ از مجرای ادرار. در برخی از مردان بیضه ها دردناک یا متورم می شوند.
در خانمها نشانه های سوزاک اغلب خفیف است ولی اکثریت خانمهایی که عفونی شده اند هیچ علامتی ندارند. حتی زمانی که یک خانم علامتی داشته باشد این علائم ممکن است با عفونت مثانه یا واژن اشتباه شود. علائم ابتدائی در خانمها شامل یک احساس سوزش یا درد در موقع ادرار کردن، افزایش ترشحات واژن یا خونریزی از واژن در فاصله بین عادت ماهیانه می باشد. خانمهای مبتلا در معرض خطر عوارض جدی قرار دارند.
علائم عفونت راست روده (سکس مقعدی) در خانمها و آقایان ممکن است شامل ترشح، خارش مقعد، زخم، خونریزی یا اجابت مزاج دردناک می باشد. ممکن است عفونت راست روده علامتی نداشته باشد. عفونت در گلو (سکس دهانی) ممکن است باعث گلودرد شود ولی معمولا علامتی ایجاد نمیکند.
سوزاک چه عوارضی دارد؟
در خانمها سوزاک یک علت شایع بیماریهای التهابی لگن است. علائم ممکن است کاملا خفیف یا بسیار شدید بوده و شامل درد شکم و تب باشد. این حالت می تواند منجر به تشکیل آبسه و درد مزمن و طولانی مدت در لگن شود. همچنین میتواند منجر به نازایی و افزایش احتمال حاملگی خارج رحمی گردد. در آقایان سوزاک می تواند منجر به تورم دردناک لوله های متصل به بیضه ها شود که در صورت عدم درمان باعث عقیمی می گردد.
عفونت سوزاک می تواند به خون یا مفاصل انتشار پیدا کند. این وضعیت می تواند جان بیمار را به خطر بیندازد. همچنین افراد دارای سوزاک بسیار آسانتر به ویروس HIV که عامل ایجاد بیماری ایدز است آلوده می شوند. افراد آلوده به HIV که سوزاک دارند بسیار راحتتر ویروس ایدز را به دیگران انتقال می دهند.
سوزاک چه اثری روی خانم باردار و نوزادش دارد؟
در صورتی که یک خانم باردار سوزاک داشته باشد ممکن است هنگام عبور نوزاد از مجرای تولد در جریان زایمان عفونت را به فرزندش بدهد. این می تواند باعث کوری، عفونت مفصلی یا یک عفونت خونی تهدید کننده زندگی در نوزاد شود.
درمان سوزاک چیست؟
آنتی بیوتیکها می توانند سوزاک را در جوانان و بزرگسالان با موفقیت درمان کنند. ولی گونه های مقاوم به داروی میکرب این بیماری در مناطق مختلف جهان رو به افزایش است. تشخیص و درمان بیماری به عهده پزشک است.
چگونه می توان از این بیماری پیشگیری کرد؟
مطمئن ترین راه برای دوری از انتقال بیماریهای مقاربتی خودداری از مقاربت جنسی و یا داشتن یک رابطه طولانی مدت با تنها یک شریک جنسی است که به طور قطع عفونت نداشته باشد. کاندوم در صورتی که به طور مداوم و به شکل صحیح استفاده شود می تواند ریسک انتقال را کم کند.
هر علامت تناسلی مثل ترشح یا سوزش در موقع ادرار کردن یا زخم یا دانه های پوستی باید علامت خطری برای توقف سکس و مراجعه فوری به پزشک باشد. اگر فردی با تشخیص سوزاک درمان شده باشد باید به شرکای جنسی اخیرش نیز گوشزد کند آنها نیز به پزشک مراجعه نمایند. بیمار و همه شرکای جنسی او باید تا زمانی که درمان کامل شود و علامتی نداشته باشند از انجام سکس خودداری کنند.

0
هنوز نمره داده نشده