آیا مارکسیسم یک گرایش قدیمی و پوسیده است؟

• strong_boy  

• عضو از
    1397/8/1

• پست‌ها: 496

• 1141

آیا مارکسیسم یک گرایش قدیمی و پوسیده است؟
بخش اول
دوستان قصد دارم تو یه سری تایپپیک بحث هایی را در مورد چپگرایی و مارکسیسم انجام بدم. فقط دوستانی که به این بحث ها علاقه دارند خواهشا تو هر تایپیک اگه نقد، نظر یا هر بحث دیگ ای که دارید فقط در مورد موضوع مختص به همون تایپیک باشه و بحث رو به حاشیه نکشونید.
موضع بحث این تایپیک اینه که آیا مارکسیسم یک ایده قدیمی و پوسیده است ؟ پس اگه نظری دارید فقطط در همین مورد مطرح کنید وبحث های دیگه رو بزارید واسه تایپیکای بعدی من سعی میکنم قدم به قدم پیش برم...
وقتی با دوستانم یا تو محیط دانشگاه و مجازی از چپگرایی و مارکسیسم صحبت میکنم یکی از اولین ایراداتی که به این طرز فکر گرفته میشه قدیمی و پوسیده بودن اونه. به نوعی جامعه لیبرالی و دارای گرایش به سمت سرمایه داری بالاترین حساسیت رو نسبت به مارکسیسم نشون میده. اساتید دانشگاه با انرژی زیاد سر کلاس وقت میزارن تا ثابت کند که مارکسیسم مرده است. طوری جا افتاده که برای نشان دادن روشنفکری حتما لازمه که لیبرال بود و به سمت غرب گرایش داشت. حتی تو همین سایت حساسیت زیادی نسبت به این نوع طرز فکر وجود داره و از بسیجی گرفته تا اسپرم پرست تا انواع طرز فکر های عجیب و غرییب و گاها حیوانی احساس میکنند که مارکسیسم طرز فکری است که باید نسبت به آن جبهه بگیرند. اما چرا؟ چرا نه از این جهت که طرز فکر های مختلف وجود دارند بلکه از این جهت که مارکسیسم و چپگرایی ک به قول حضرات مرده و قدیمی است چه نیازی وجود دارد که این حجم از حساسیت برای رد آن وجود داشته باشد. افکار لیبرال و مذهبی چرا از این طرز فکر احساس خطر میکنند و در هر جایی سعی میکنند آن را رد کنند. مطمعنا یک طرز فکر قدیمی و مرده بی خطرتر از اون چیه که بخواد طرز فکر کسیو تحت تاثیر قرار بده پس نیازی نیست برای رد اون وقت گذاشت. وقتی پامونو از محیط این سایت فراتر بزاریم وضعیت عجیب تر میشه. نظام های سرمایه داری همین الان در حال صرف زمان و هزینه برای رد اندیشه مارکسیسم هستند. هنوز سالیانه تعداد زیادی مقاله و نوشته از استراتژیستهای سیاسی غربی منتشر میشه که نشون بده مارکسیسم یه گرایش قدیمیه و گره ای از کار بشر امروزی باز نمیکنه. اما واقعا چه نیازی است که برای یک طرز فکر قدیمی و مرده اینقدر وقت و هزینه صرف بشه. جامعه لیبرال غربی از چه چیزی میترسه. من میگم ار جنبش هایی مثل جلیقه زرد های فرانسه ترس داره. حرکت جلیقه زرد ها را در حال حاضر نمیتوان یک حرکت صرفا مارکسیسمی قلمداد کرد اما بدون شک افکار مارکسیست بر روی این جنبش تاثیر خودش رو گذاشته. جنبشی که در بین طبقات کارگری راه افتاده و اصلی ترین جهت مبارزه اش با سیستم سرمایه داری است. دنیای سرمایه داری خیلی خوب میداند که جلیقه زردها ممکن است روزی جلیقه قرمز به تن کنند پس باید نشان بدهند به هر نحوی که شده مارکسیسم مرده است.
میگویند مارکسیسم مرده و قدیمی است چرا که زمان زیادی از به وجود آمدن آن گذسته است و ما به طرز فکر جدیدی نیاز داریم. این ایراد و نگرش دارای اشکالات اساسی است چرا که طرز فکرهای زیادی وجود دارد که در عین قدیمی بودن از نظر زمان هنوز هم مانند روز اول دارای اعتبار هستند. آیا میتوانیم بگوییم که قانون جاذبه ای که اسحاق نیوتون ان را کشف کرده قدیمی شده و ما به قانون جدیدی نیاز داریم؟
مارکسیسم قدیمی است چون زمان زیادی از ان گذشته است؟ یک سوال پیش میاید که یک طرز فکر بعد از چند سال قدیمی میشود؟ پس با این منطق میتوان ادعا کرد که یک سال هم زمان زیادی است پس هر طرز فکری که حتی یک سال از زمان به وجود امدن ان بگذرد قدیمی است. با این طرز فکر ما باید تمامی تجارب خود را دور بندازیم چون قدیمی هستند؟ مارکسیسم هم مانند بسیاری از پدیده ها با گذر زمان پخته تر خواهد شد. میتوان از تجارب درس گرفت و نواقص آن را برطرف کرد و برای یک پدیده این یک حسن است نه یک عیب.
از نظر زمانی اگر مارکسیسم قدیمی است لازم است که بدانید سرمایه داری از آن هم قدیمی تر است. آدام اسمیت که او را پدر سبک اقتصادی سرمایه داری میشناسند درست یک قرن قبل از مارکس مینوشت.
ادامه دارد....
استرانگ بوی

ـــــــــــ

• 4

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• boyystar  

• عضو از 1397/12/8

• پست‌‌‌ها: ‌ 18

• 11

زنده باد سوسیالیسم

هیچگاه کمونیسم در جهان برقرار نخواهد شد.زنده باد سوسیالیسم

ـــــــــــ

• 0

یه روز داشتم فک میکردم که اگه من پادشاه ایران بودم...

یه روز داشتم فک میکردم که اگه من پادشاه ایران بودم چی کار میکردم... بعد حدود 1 ساعت یه آن به خودم اومدم و دیدم این اندیشه ها، اندیشه های مارکسیسمیه. مارکسیسم ذاتا خوبه اما بعضا مشکلات بنیادی هم داره. مشکلاتی که بعدها همونها باعث میشن به طبقه کشاورز توی روسیه فشار بیاد و یکی از همین کشاورز زاده ها سرنگونی شوروی رو رقم زد. یکی از بنیادی ترین سوالات در مورد یه جامعه آزاد طبق نظر مارکس اینه که زمانی که منابع محدود بشن هر چه معیاری برای استفاده افراد از منابع وجود داره؟ کی باید دسترسی داشته باشه و کی نداشته باشه؟ پس علی رغم اینکه مارکسیسم ذاتا برای کمک به بشر اومده در دل خودش مشکلات عمده ای رو هم داره.

ـــــــــــ

بگیر، بکش و از نو زاده شو.

• 2

• Deadlover4  

• عضو از 1396/5/30

• پست‌‌‌ها: ‌ 2255

• 6345

خب...

توی یکی از برنامه های پرگار بی بی سی در جواب یکی از حضار که میگه مارکسیسم و عقاید چپ دیگه از بین رفتن محمدرضا شالگونی از اعضای راه کارگر حرف قشنگی میزنه که البته نقل بنده نقل دقیق و کلمه به کلمه نیست:

(تا وقتی که ستم اجتماعی و فقر و تبعیض در جوامع بشری وجود داشته باشند ایدىولوژی های چپ به عنوان یکی از مهمترین راه های نجات وجود خواهند داشت)

به عنوان کسی که به ازادی های گسترده فردی هرچند کنترل شده (تناقضی در این جمله نیست) علاقه دارم با این حال مقوله عدالت اجتماعی رو کاملا مقدم بر ازادی فرد میدونم و با این مسىله که برای وجود عدالت اجتماعی اول باید ازادی فردی (به صورت مطلق) وجود داشته باشه به دلیل عدم ثبات در شخصیت افراد کاملا مخالفم،اما به هر حال،هر جای دنیا هم که باشیم،برای خیلی ها چپ مارکسیستی معنای ازادی واقعی رو میده...

ـــــــــــ

همین که راست است این خاطرات،خاطرت جمع باشد از پاشیدنم...

• 2

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• پست‌‌‌ها: ‌ 496

• 1141

نقل از: boyystar

نقل از: boyystar هیچگاه کمونیسم در جهان برقرار نخواهد شد.زنده باد سوسیالیسم

دوست محترم زنده باد و مرده باد واسه تشویق تیمها تو استادیوم خوبه نه اینجا . بحث این تایپیک در مورده اینه که آیا مارکسیسم یک ایده قدیمی و پوسیدس یا خیر اگه نظری در این مورد داری در خدمتم.

ـــــــــــ

• 2

• sexplicitation  

• عضو از 1397/11/20

• پست‌‌‌ها: ‌ 402

• 658

Bizarre

من عاشق اینم که یه عده عکس بدن و کیر و کون بیان راجع به مفاهیم جامعه‌شناختی/سیاسی صحبت کنن. (rolling)

ـــــــــــ

• 1

• Deadlover4  

• عضو از 1396/5/30

• 6345

خب...

نقل از: mr.mola جالبه جمهوری اسلامی هم از اعتراضات جلیقه زردا به نفع خودش تبلیغات میکنه. حالا یک به اصطلاح مارکسیست هم آمده از اون حرکت برای تبلیغ عقیدش استفاده میکنه. مارکسیسم ایرانی جوکه پسر. همون گلسرخی که جایی دیدم تکستی در مدحش گذاشته بودی ، فقط کافیه همون ویدیو دادگاهشو ببینید تا به اسکل بودن این شخص پی ببرید. هر چند با متعصبین بحث کردن فایده ای نداره. اما بدون که مارکسیسم یک مشت شعاره رویایی و بچگانست که در عمل فاجعست

اقای باهوش سایت...اولا که امثال گلسرخی مارکسیست نبودن،گلسرخی همونقدر مارکسیسته که نخشب و شریعتی و طالقانی...

دوما چیزی به اسم مارکسیسم ایرانی و تىوریزه شده تو ایران نداریم،انقلابی های چپ اون دوره ما لنین و استالین و ماىو رو خوندن اما مارکس رو نه،همینم شد یه مصیبت دیگه چپ های ایران...

ـــــــــــ

• 3

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• 1141

نقل از: mr.mola

نقل از: mr.mola جالبه جمهوری اسلامی هم از اعتراضات جلیقه زردا به نفع خودش تبلیغات میکنه. حالا یک به اصطلاح مارکسیست هم آمده از اون حرکت برای تبلیغ عقیدش استفاده میکنه. مارکسیسم ایرانی جوکه پسر. همون گلسرخی که جایی دیدم تکستی در مدحش گذاشته بودی ، فقط کافیه همون ویدیو دادگاهشو ببینید تا به اسکل بودن این شخص پی ببرید. هر چند با متعصبین بحث کردن فایده ای نداره. اما بدون که مارکسیسم یک مشت شعاره رویایی و بچگانست که در عمل فاجعست

هر کودنی هم میدونه که حرکت جلیقه زردها حرکت طبقه کارگری بر ضد سرمایه داریه حرکتی که هیچ رهبر شاخصی نداره و برای کل جهان ماهیت مشخصه که اصولا یک جنبش کارگریه. اگه درست خونده باشی به وضوح گفتم که از نظر من فعلا یک حرکت مارکسیستی قلمداد نمیشه. اگه نظری غیر از این داری ثابت کن مثلا مییتونی بگی حرکت طبقات مرفه علیه کارگراس یا حرکتی برای پییروزی یک حزب خاص (biggrin) در غیر این صورت باد معده رو به شقیقه ربط نده و اسم جمهوری اسلامی رو نیار. همون اول تایپیک به ساده ترین شکل که برای همه قابل فهم باشه خواهش کردم اگهکسی میخواد نشری بده فقط در موزد موضوع تایپیک یعنی قدیمی بودن ایده مارکسیست باشه نمیدونم کجاشو نفهمیدی که تو نظرت حرف از گلسرخی، کمونیست ایران و ... که هر کدوم چند صفحه توضیح نیاز داره زدی بازم با زبون فارسی میگم اگه نظر و دلیلی در مورد قدیمی بودن طرز فکر مارکسیست داری در خدمتم در غیر این صورت به سلامت

ـــــــــــ

• 1

نقل از: Deadlover4

توی یکی از برنامه های پرگار بی بی سی در جواب یکی از حضار که میگه مارکسیسم و عقاید چپ دیگه از بین رفتن محمدرضا شالگونی از اعضای راه کارگر حرف قشنگی میزنه که البته نقل بنده نقل دقیق و کلمه به کلمه نیست:

(تا وقتی که ستم اجتماعی و فقر و تبعیض در جوامع بشری وجود داشته باشند ایدىولوژی های چپ به عنوان یکی از مهمترین راه های نجات وجود خواهند داشت)

به عنوان کسی که به ازادی های گسترده فردی هرچند کنترل شده (تناقضی در این جمله نیست) علاقه دارم با این حال مقوله عدالت اجتماعی رو کاملا مقدم بر ازادی فرد میدونم و با این مسىله که برای وجود عدالت اجتماعی اول باید ازادی فردی (به صورت مطلق) وجود داشته باشه به دلیل عدم ثبات در شخصیت افراد کاملا مخالفم،اما به هر حال،هر جای دنیا هم که باشیم،برای خیلی ها چپ مارکسیستی معنای ازادی واقعی رو میده...

سوال همینجاست. معیار چپگراها برای عدالت چیه؟ کار فیزیکی یا کار ذهنی؟ کدوم ارزش بیشتری داره؟ یه مدیر خوب ارزش بیشتری داره یا عده ای پیرو خوب؟

ـــــــــــ

• 3

• shadow69  
  • عضو از 1395/10/9

• پست‌‌‌ها: ‌ 4723

• 12974

Shadow

شما نشانه حساسیت رو خفن بودن چپ و مارکسیست در نظر گرفتین (مث حساسیت هان بویو نسبت به جومونگ :d )
من اون رو خطرناک بودن (مث بد بودن و تنفر اکثریت تفکرات صدر اسلام نسبت به خوارج!)
با کلمات بازی کردن خیلی لذت بخشه نه؟ :)

ـــــــــــ

• 0

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• 1141

نقل از: کیر ابن آدم

نقل از: کیر ابن آدم یه روز داشتم فک میکردم که اگه من پادشاه ایران بودم چی کار میکردم... بعد حدود 1 ساعت یه آن به خودم اومدم و دیدم این اندیشه ها، اندیشه های مارکسیسمیه. مارکسیسم ذاتا خوبه اما بعضا مشکلات بنیادی هم داره. مشکلاتی که بعدها همونها باعث میشن به طبقه کشاورز توی روسیه فشار بیاد و یکی از همین کشاورز زاده ها سرنگونی شوروی رو رقم زد. یکی از بنیادی ترین سوالات در مورد یه جامعه آزاد طبق نظر مارکس اینه که زمانی که منابع محدود بشن هر چه معیاری برای استفاده افراد از منابع وجود داره؟ کی باید دسترسی داشته باشه و کی نداشته باشه؟ پس علی رغم اینکه مارکسیسم ذاتا برای کمک به بشر اومده در دل خودش مشکلات عمده ای رو هم داره.

دوست عزیزم مارکسیسم در عمل دجار مشکلاتی بوده و هر کی که ایننوع طرز فکر روعاریاز اشکال و اشتباه بدونه خودش دچار تعصبه اما با استفاده از تجربه گذشته خیلی از اشکالات قابل رفعه البته بحث منابع و تقسیم اون به نوبه خودش خیلی مفصله اگه عمری باشه دونه به دونه به این مسائل میپردازم اما فعلا این تایپیک در مورد ادعای قدیمی بودن و پوسیده بودن افکار مارکسیستیه

ـــــــــــ

• 2

• Deadlover4  

• عضو از 1396/5/30

• 6345

باشه نابغه...

اقای باهوش سایت...اولا که امثال گلسرخی مارکسیست نبودن،گلسرخی همونقدر مارکسیسته که نخشب و شریعتی و طالقانی... دوما چیزی به اسم مارکسیسم ایرانی و تىوریزه شده تو ایران نداریم،انقلابی های چپ اون دوره ما لنین و استالین و ماىو رو خوندن اما مارکس رو نه،همینم شد یه مصیبت دیگه چپ های ایران...

من حوصله ی بحث با تو رو ندارم و این پاسخ آخرم در این تاپیک به تو خواهد بود. عزیزم تو از افسردگی شدید رنج میبری و یکی از پیامدهای این افسردگی اینه که از تمرکز کافی برخوردار نیستی و حتی خودت هم به جملات متناقض خودت که مینویسی توجهی نداری. جوابی که به من دادی پر از تناقضه. اما همونطور که گفتم از افسردگی شدید رنج میبری و من انتظاری ازت ندارم. فقط امیدوارم برای درمان اقدام کنی. بدرود

حتما به حرفهای قشنگ و پرمعنیت توجه میکنم...

ـــــــــــ

• 0

• Deadlover4  

• عضو از 1396/5/30

• 6345

خب...

سوال همینجاست. معیار چپگراها برای عدالت چیه؟ کار فیزیکی یا کار ذهنی؟ کدوم ارزش بیشتری داره؟ یه مدیر خوب ارزش بیشتری داره یا عده ای پیرو خوب؟

من واقعا نمیدونم!من فقط میدونم از جای خودم حرف بزنم حسین جان!برای من عدالت اجتماعی وجود حداقل های لازم برای یک زندگی درست در سطح جامعه اس و من حتی سر مقوله ارزش کار حتی زیاد فکر هم نمیکنم!فقط سعی میکنم ایجاد تعادل کنم و به هر کدوم سرجای درستش ارزش بدم و دید نسبی به قضیه داشته باشم نه دید مطلق!

ـــــــــــ

• 1

نقل از: strong_boy

نقل از: کیر ابن آدم یه روز داشتم فک میکردم که اگه من پادشاه ایران بودم چی کار میکردم... بعد حدود 1 ساعت یه آن به خودم اومدم و دیدم این اندیشه ها، اندیشه های مارکسیسمیه. مارکسیسم ذاتا خوبه اما بعضا مشکلات بنیادی هم داره. مشکلاتی که بعدها همونها باعث میشن به طبقه کشاورز توی روسیه فشار بیاد و یکی از همین کشاورز زاده ها سرنگونی شوروی رو رقم زد. یکی از بنیادی ترین سوالات در مورد یه جامعه آزاد طبق نظر مارکس اینه که زمانی که منابع محدود بشن هر چه معیاری برای استفاده افراد از منابع وجود داره؟ کی باید دسترسی داشته باشه و کی نداشته باشه؟ پس علی رغم اینکه مارکسیسم ذاتا برای کمک به بشر اومده در دل خودش مشکلات عمده ای رو هم داره.
دوست عزیزم مارکسیسم در عمل دجار مشکلاتی بوده و هر کی که ایننوع طرز فکر روعاریاز اشکال و اشتباه بدونه خودش دچار تعصبه اما با استفاده از تجربه گذشته خیلی از اشکالات قابل رفعه البته بحث منابع و تقسیم اون به نوبه خودش خیلی مفصله اگه عمری باشه دونه به دونه به این مسائل میپردازم اما فعلا این تایپیک در مورد ادعای قدیمی بودن و پوسیده بودن افکار مارکسیستیه

گفتم که خود منم به عقاید مارکس رسیدم. البته نه خیلی جزئی. یه سری عقاید کلی داشتم در مورد اداره جامعه. با گذشت زمان عقاید مارکس توسط دیگران تغییر داده شده و اصلاح شده، اما به نظر من همه این تغییر ها اونو از خودش دورتر کرده و به نظام سرمایهداری نزدیک تر کرده. اللبته نه جوری که بشه بهش گفت سکولاریسم شده دیگه، نه! ولی خب مارکسیسم اون زمان و حتی زمان فعلی مشکلات بسیار داره. باید دید در آینده چه خواهد شد.

ـــــــــــ

• 0

من واقعا نمیدونم!من فقط میدونم از جای خودم حرف بزنم حسین جان!برای من عدالت اجتماعی وجود حداقل های لازم برای یک زندگی درست در سطح جامعه اس و من حتی سر مقوله ارزش کار حتی زیاد فکر هم نمیکنم!فقط سعی میکنم ایجاد تعادل کنم و به هر کدوم سرجای درستش ارزش بدم و دید نسبی به قضیه داشته باشم نه دید مطلق!

حرفت صحیح، ولی تا زمانی که پاسخی برای این سوال ها پیدا نکردیم نمیتونیم بگیم بسم الله! از این به بعد هر ایرانی یه مارکسیسته. نظام ما نظام کمونیسته و علی ذلک...

ـــــــــــ

• 1

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• 1141

ببین تا وقتی که نا عدالتی و تبعیض وجود داشته باشه افکار چپ هم وجود خواهد داشت شخصا بخش زیادیی از افکار چپ رو ناشی از ذات انسانی میدونم ... در مورد آزادی هم از نظر من آزادی فردی و عدالت اجتماعی هر دو لازمه یک جامعه آرمانیه اما تا وقتی که نوع و رفتار برگرفته از آزادی فردی آسییبی به آزادی اجتماعی و عدالت اجتماعی نزنه. یعنی ما اصالت و اولویت رو به جامعه بدیم. وقتی ما قبول میکنیم که در جامعه زندگی کنیم و از فواید اون استفاده کنیم باید قبول کنیم که عدالت در این جامعه بزرگترین ارزشه و باید بهش پایبند باشیم از نظر من این موضوع هیچ منافاتی با زادی فردی نداره چرا که ما زندگی در جامعه رو ازادانه انتخاب کردیم

ـــــــــــ

• 2

• Deadlover4  

• عضو از 1396/5/30

• 6345

خب...

حرفت صحیح، ولی تا زمانی که پاسخی برای این سوال ها پیدا نکردیم نمیتونیم بگیم بسم الله! از این به بعد هر ایرانی یه مارکسیسته. نظام ما نظام کمونیسته و علی ذلک...

همچین قصدی هم نداریم!اینجا ایرانه نه شوروی!

ـــــــــــ

• 2

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• 1141

نقل از: shadow69

نقل از: shadow69 شما نشانه حساسیت رو خفن بودن چپ و مارکسیست در نظر گرفتین (مث حساسیت هان بویو نسبت به جومونگ :d ) من اون رو خطرناک بودن (مث بد بودن و تنفر اکثریت تفکرات صدر اسلام نسبت به خوارج!) با کلمات بازی کردن خیلی لذت بخشه نه؟ :)

من هیجا نگفتم که خفنه یا چی ... گفتم قدیمی نشده و زندس حتی همین خطرناک بودنی که جنابعالی بهش معتقدید نشون دهنده زنده بودن این طرز فکره چرا که یک طرز فکر قدیمی و مرده که به اعتقاد خیلیی از شماها از بین رفته و باید تو زباله دونی تارییخ دنبالش گشت نمیتونه خطر چندانی داشت باشه

حالا شما اگه دوست داشتی میتونی بدون بازی با کلمات ثابت کنی که دلایل اورده شده اشتباهه و مارکسیسم قدیمی و مرده است

ـــــــــــ

• 1

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• 1141

اقای باهوش سایت...اولا که امثال گلسرخی مارکسیست نبودن،گلسرخی همونقدر مارکسیسته که نخشب و شریعتی و طالقانی... دوما چیزی به اسم مارکسیسم ایرانی و تىوریزه شده تو ایران نداریم،انقلابی های چپ اون دوره ما لنین و استالین و ماىو رو خوندن اما مارکس رو نه،همینم شد یه مصیبت دیگه چپ های ایران...

من حوصله ی بحث با تو رو ندارم و این پاسخ آخرم در این تاپیک به تو خواهد بود. عزیزم تو از افسردگی شدید رنج میبری و یکی از پیامدهای این افسردگی اینه که از تمرکز کافی برخوردار نیستی و حتی خودت هم به جملات متناقض خودت که مینویسی توجهی نداری. جوابی که به من دادی پر از تناقضه. اما همونطور که گفتم از افسردگی شدید رنج میبری و من انتظاری ازت ندارم. فقط امیدوارم برای درمان اقدام کنی. بدرود

حتما به حرفهای قشنگ و پرمعنیت توجه میکنم...

بیخیال اقا مهدی وقتی منطق برای حرف زدن وجود نداشته باشه حمله به شخصیت طرف مقابل و ... شیوه عادی این جماعته ما دیگه عادت کردیم

ـــــــــــ

• 2

• strong_boy  

• عضو از 1397/8/1

• 1141

گفتم که خود منم به عقاید مارکس رسیدم. البته نه خیلی جزئی. یه سری عقاید کلی داشتم در مورد اداره جامعه. با گذشت زمان عقاید مارکس توسط دیگران تغییر داده شده و اصلاح شده، اما به نظر من همه این تغییر ها اونو از خودش دورتر کرده و به نظام سرمایهداری نزدیک تر کرده. اللبته نه جوری که بشه بهش گفت سکولاریسم شده دیگه، نه! ولی خب مارکسیسم اون زمان و حتی زمان فعلی مشکلات بسیار داره. باید دید در آینده چه خواهد شد.

ببین همه این موارد جای بحث داره قول میدم در عرض چند ماه به دونه دونش بپردازم پس بهتره بزاریم واسه همون موقع و فعلا در مورد موضوع تایپیک بحث کنیم. ممنون

ـــــــــــ

• 1

• shadow69  
  • عضو از 1395/10/9

• پست‌‌‌ها: ‌ 4723

• 12974

Shadow

نقل از: shadow69 شما نشانه حساسیت رو خفن بودن چپ و مارکسیست در نظر گرفتین (مث حساسیت هان بویو نسبت به جومونگ :d ) من اون رو خطرناک بودن (مث بد بودن و تنفر اکثریت تفکرات صدر اسلام نسبت به خوارج!) با کلمات بازی کردن خیلی لذت بخشه نه؟ :)

من هیجا نگفتم که خفنه یا چی ... گفتم قدیمی نشده و زندس حتی همین خطرناک بودنی که جنابعالی بهش معتقدید نشون دهنده زنده بودن این طرز فکره چرا که یک طرز فکر قدیمی و مرده که به اعتقاد خیلیی از شماها از بین رفته و باید تو زباله دونی تارییخ دنبالش گشت نمیتونه خطر چندانی داشت باشه

حالا شما اگه دوست داشتی میتونی بدون بازی با کلمات ثابت کنی که دلایل اورده شده اشتباهه و مارکسیسم قدیمی و مرده است

من که نمیکنم مردس. حرف من اینه برای جامعه خطرناکه پایه و اساسی که برابر بودن همه انسان هاست(هرچند که تو همون شوروی هم این اجرا نشد) یه اشتباه بزرگه.
قطعا هاوکینگ و انیشتین با یه کشاورز برابر نیستن و این به معنی پایین بودن اون کشاورز نیست!
شایسته سالاری بهترین روش برای جامعه س.

ـــــــــــ

• 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

در ماه بسیار مبارک(!) رمضان قرار داریم. آیا روزه اید؟؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «