ارگاسم چیست

ارگاسم چیست؟
یک عصب‌شناس توضیح می‌دهد هنگام اوج لذت جنسی چه اتفاقی می‌افتد

چرا این لعنتی اینقدر حسی خوبی دارد؟

Co-authored by Paisley Gilmour
Jan 3, 2019

هر که تا به حال ارگاسم را تجربه کرده است احتمالاً ارگاسمش را متفاوت با تجربه‌ی ارگاسم دیگران توصیف می‌کند ولی اگر بخواهم تجربه‌ی خودم را توصیف کنم، ارگاسم مثل یک سوزش جنسی یا یک شوک الکتریکی جنسی‌ست که از یه نقطه شروع و به آرامی در تمام بدن پخش می‌شود... مثل نان "کریپ" فرانسوی که خمیر را از وسط پخش می‌کنند و به آرامی پخشش می‌کنند.
با این که همه‌ی ما می‌دانیم ارگاسم چیزی‌ست که موقع سکس یا تحریک جنسی اتفاق می‌افتد و حس خیلی خوبی دارد ولی آیا واقعاً می‌دانیم خود ارگاسم چیست؟ در اینجا با یک متخصص علوم اعصاب جنسی به نام دکتر 'نیکول پراز' (Dr. Nicole Prause) مصاحبه شده تا درک شود این ارگاسم چیست که عالم همه در پی اوست!

ارگاسم چیست؟

سازمان بهداشت مرکزی ارگاسم را اینگونه توصیف می‌کند: «ارگاسم یک حس شدید لذت جنسی‌ست که هنگام فعالیت جنسی اتفاق می‌افتد.»
خب، این را که همه می‌دانستیم! بالاخره خود ارگاسم واقعاً چیست؟!
دکتر پراز اینطور توضیح می‌دهد: «ارگاسم یک نوع انقباض عضلانی‌ست که بین ۸ تا ۱۲ بار اتفاق می‌افتد. دو انقباض نخست در فاصله ی ۰/۸ ثانیه اتفاق می‌افتد و در انقباض‌های بعدی این فاصله به مرور افزایش می‌یابد. این انقباض‌ها در ناحیه‌ی لگن اتفاق می‌افتد که اثرات این انقباض در کص و مقعد نیز قابل شناسایی‌ست. در مردها این انقباض‌ها فقط در مقعد قابل شناسایی و بررسی‌اند.»

آیا ارگاسم همین انقباض‌هاست؟

بلی، دکتر پراز این انقباض‌ها را به تجربه‌ی ادرار کردن خوب تشبیه می‌کند. او می‌گوید: «به عقیده‌ی من این انقباض‌ها مشابه حس خوبی‌ست که هنگام ادرار کردن تجربه می‌کنید.» هنگامی که مشغول فعالیت جنسی هستید جریان خون در ناحیه‌ای که تحریک می‌شود بیشتر می‌شود و باعث می‌شود احساس متفاوتی را تجربه کنید. دکتر پراز می‌گوید: «ارگاسم زمانی اتفاق می‌افتد که چندین حس لذت‌بخش را با هم تجربه می‌کنید. در واقع این انقباض‌ها خونی که به دلیل سکس در اندام جنسی جمع شده است را از آن خارج می‌کند، پس می‌توان نتیجه گرفت لحظه‌ی اوج ارگاسم درواقع قبل از این که ارگاسم را تجربه کنید شروع می‌شود.»

اصلاً چرا ارگاسم اتفاق می‌افتد؟

متاسفانه تحقیقات زیادی درمورد این موضوع انجام نشده است. دکتر پراز می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم ارگاسم چگونه اتفاق می‌افتد ولی تئوری‌های مختلفی درمورد این موضوع وجود دارد. تئوری من این است که ساختار ارگاسم مثل ساختار تشنج است به این صورت که عصب‌های زیادی در یک لحظه به شدت تحریک می‌شوند که موجب واکنش شدید بدن می‌شود...

پس می‌توان گفت که ارگاسم نوعی واکنش بدن نسبت به این انقباض‌هایی است که پشت سر هم اتفاق می‌افتد. از نظر خیلی از متخصصان علت تشنج، تحریک همزمان تعداد زیادی از رشته‌های عصبی‌ست و چون مغز این اتفاق را غیرعادی و خطرناک در نظر می‌گیرد نسبت به آن واکنش می‌دهد که به صورت تشنج بروز داده می‌شود.»

خلاصه این که دکتر پراز فکر می‌کند ارگاسم وضعیت خاصی‌ست که در آن تعداد زیادی از رشته‌های عصبی همزمان فعال می‌شوند و سپس باعث واکنش بدن می‌شود که به صورت انقباض‌هایی که به آن اشاره شد ظاهر می‌شود که در واقع همان ارگاسم است.

نقش مغز در ارگاسم چیست؟

پژوهشی در این زمینه انجام شده است، به این صورت که از تعدادی مرد خواسته شد که با استفاده از ویبراتور و کص مصنوعی خود را تحریک کنند. اکثر آنها نسبت به این کار حس خوبی نداشتند و نعوظشان بیش از حد معمول طول کشید و تنها زمانی که برای آنها پورن نمایش داده شد به طور کامل تحریک شدند و به ارگاسم رسیدند. به نظرتان این موضوع چه چیزی را نشان می‌دهد؟
دکتر پراز می‌گوید: «نتیجه‌ی این آزمایش نشان می‌دهد که برای ارگاسم، مغز نیز باید در یک وضعیت جنسی باشد. با این که در این آزمایش کیر مردان به طور مستقیم تحریک می‌شد ولی تنها زمانی که به آنها پورن نمایش داده شد و مغزشان در وضعیت جنسی قرار گرفت به ارگاسم رسیدند. پس لازم است تا مغز نیز حس جنسی و تحریک پذیری را درک کند.»

متاسفانه این تحقیق بر روی زنان انجام نشده است.

شایع‌ترین باورهای غلط درمورد ارگاسم چیست؟

ارگاسم چندگانه

دکتر پراز می‌گوید: «همیشه این داستان را شنیده‌ایم که ارگاسم چندگانه در مردان بسیار نادر است ولی به نظر من این حرف اصلاً درست نیست زیرا خیلی از زنانی که ادعا می‌کنند ارگاسم چندگانه را تجربه می‌کنند در واقع انقباضی را تجربه نمی‌کنند. به نظر می‌رسد که این زنان نوعی حس لذت‌بخش را تجربه می‌کنند (بدون این که خودشان از این مسئله آگاه باشند) و در واقعیت ارگاسم و اوج لذت جنسی را از نظرفیزیکی تجربه نمی‌کنند.»
در حال حاضر هیچ تعریف علمی‌ای از ارگاسم چندگانه وجود ندارد. دکتر پراز می‌گوید: «بعضی از متخصصان باور دارند آن دسته از کسانی که چندین ارگاسم را با فاصله‌ی زمانی و به صورت جداگانه تجربه می‌کنند در واقع ارگاسم چندگانه را تجربه می‌کنند. وقتی بین هر ارگاسم و انقباض ۵ تا ١۰ دقیقه فاصله باشد می‌توان گفت که ارگاسم‌ها به صورت جداگانه اتفاق افتاده‌اند و می‌توان گفت فرد ارگاسم چندگانه را تجربه کرده است.»

دکتر پراز می‌گوید: «مقاله‌هایی با عنوان "چطور یک زن را در ۳ دقیقه ۵ بار به ارگاسم برسانیم" چیزی جز دروغ نیست. این کار اصلا از نظر ریاضی امکان‌پذیر نیست!»
او ادامه می‌دهد: «من در جایگاهی نیستم که به کسی بگویم چه ارگاسمی درست و چه ارگاسمی غلط است، من فقط از نظر فیزیولوژی ارگاسم را برایتان تعریف کردم ولی اگر خودتان فکر می‌کنید که به ارگاسم رسیده‌اید و از آن لذت می‌برید مهم نیست که آیا این حس‌تان ارگاسم است یا خیر. نمی‌خواهم با این اطلاعات از لذت‌تان کم کنم.»

ارگاسم چوچوله vs ارگاسم کص

با این که گاهی ممکن است حس کنید که ارگاسم‌تان از چوچوله یا داخل کص‌تان ناشی می‌شود ولی دکتر پراز می‌گوید که این دو نوع ارگاسم متفاوت نیستند و در واقع از دو ناحیه‌ی مختلف ناشی نمی‌شوند.
دلیل این موضوع این است که حتی وقتی که فقط دخول در کص بدون تحریک مستقیم چوچوله را تجربه می‌کنید، درواقع عصب‌های چوچوله‌تان به طور ناخواسته از داخل کص‌تان تحریک می‌شوند. پس نمی‌توان دخولی را تجربه کرد که چوچوله‌تان نیز در آن تحریک نشود.
او می‌گوید: «اگر بگویید که حس ارگاسم را از طریق چوچوله تجربه کرده‌اید من شکی درمورد حس‌تان ندارم ولی از نظر فیزیولوژی حرفتان درست نیست. هیچ تفاوتی میان کسی که ارگاسم چوچوله و ارگاسم از طریق کص را تجربه می‌کند گزارش نشده است چون در هر دوی این ارگاسم‌ها، الگوی انقباض عضلانی مشابهی مشاهده می‌شود. ولی کاملاً میفهمم که ممکن است حس کنید ارگاسم‌تان از ناحیه‌ی خاصی مثل چوچوله ناشی می‌شود.»

منبع:

cosmopolitan.com/uk/love-sex/sex/a23864447/what-is-an-orgasm

ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست

• 9

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• Ζεύς  

• عضو از 1396/6/12

• پست‌‌‌ها: ‌ 97

• 222

باسنی

منم قبلا یه جا خونده بودم که نقطه G مردها توی مقعدشونه! :)

ـــــــــــ

• 1

• Baaran98  

• عضو از 1398/2/9

• پست‌‌‌ها: ‌ 221

• 365

چ جالب مر۳۰

چ جالب مر۳۰

ـــــــــــ

• 1

• Dorsa.80  

• عضو از 1398/5/24

• پست‌‌‌ها: ‌ 156

• 381

تشنجو خوب آمدی اسکلت جان(rose) (biggrin)

تشنجو خوب آمدی اسکلت جان(rose) (biggrin)

ـــــــــــ

• 1

• Different man  

• عضو از 1397/8/30

• پست‌‌‌ها: ‌ 2575

• 9046

سپاس (rose)

تا جاییکه فهمیدم این ارگاسم از چوچوله بود. ارگاسم از نقطه G هم همین روندو داره؟

سیستم ارضا هم مثل ارگاسمه؟

ـــــــــــ
 Me, Myself and I

• 3

و گویا مسیر باسنی شدن یکطرفه‌س

نقل از: Ζεύς منم قبلا یه جا خونده بودم که **نقطه G** مردها توی **مقعد**شونه! :)

بعله اونو میگن "ماساژ پروستات"، سرچ بزنی مطلب درموردش زیاد هس.

نقل از: Dorsa.80 تشنجو خوب آمدی اسکلت جان(rose) (biggrin)

اگر نکته‌ای، حرفی، حدیثی، سخنی درموردش مد نظرت هس بفرما تا مام چیز جدید یاد بگیریم.

نقل از: Different man تا جاییکه فهمیدم این ارگاسم از چوچوله بود. ارگاسم از نقطه G هم همین روندو داره؟
سیستم ارضا هم مثل ارگاسمه؟

در این مورد نیز به زودی با تاپیک بعدی (ارگاسمهای بدن زنان) حشرآموزی خواهد شد.

ـــــــــــ

• 4

• Boy_80  

• عضو از 1397/7/19

• پست‌‌‌ها: ‌ 320

• 252

ینی من اگه کلیتوریس میل کنم فرقی با مالش جنبشی...

ینی من اگه کلیتوریس میل کنم فرقی با مالش جنبشی نقطه g نداره؟!!

اگه میشه از ارضا خانوما از طریق مقعد هم تاپیک بزن ممنون بابت این تاپیک

ـــــــــــ

• 1

• Seyed Ali A  

• عضو از 1394/10/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 954

• 675

عرض شود که:

تاپیکت خیلی واسم مفید بود.. متشکر (rose)

ـــــــــــ

از آدم های مذهبی نما بترسید! آنها به درجه ای رسیدند که مطمئن هستند هر کاری انجام دهند، اشکالی ندارد چون با عبادت خدا جبران می شود!

• 1

عرض شود که

نقل از: Boy_80 ینی من اگه کلیتوریس میل کنم فرقی با مالش جنبشی نقطه g نداره؟!! اگه میشه از ارضا خانوما از طریق مقعد هم تاپیک بزن ممنون بابت این تاپیک

درمورد ارگاسم مقعدی نیز تاپیک ایجاد میشود.

نقل از: Seyed Ali A تاپیکت خیلی واسم مفید بود.. متشکر (rose)

(rose)

ـــــــــــ

• 0

• Boy_80  

• عضو از 1397/7/19

• پست‌‌‌ها: ‌ 320

• 252

نقل از: اسکلت حشری

نقل از: اسکلت حشری
نقل از: Boy_80 ینی من اگه کلیتوریس میل کنم فرقی با مالش جنبشی نقطه g نداره؟!! اگه میشه از ارضا خانوما از طریق مقعد هم تاپیک بزن ممنون بابت این تاپیک

درمورد ارگاسم مقعدی نیز تاپیک ایجاد میشود.

نقل از: Seyed Ali A تاپیکت خیلی واسم مفید بود.. متشکر (rose)

(rose)

مچکر (rose)

ـــــــــــ

• 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

بنظرتون دلیل خیانت چیست ؟؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «