افسانه هوش ایرانی‌!


 • axm432  

 • عضو از
  1398/2/7

 • پست‌ها: 90

 • 138


این داستان هوش ایرانی‌ از اون داستانهای حیثیتی و ناموسیه که میدونم با زیر سوال بردنش هم در دنیای حقیقی‌ و هم در دنیای مجازی حداقل سنگسار و مصلوب میشم! (biggrin) و حتی دوستان به تیکه تیکه کردنم رضایت نخواهند داد و منو تو چرخ گوشت هم میندازن! اما دیگه دل رو زدم به دریا!


آقا با اکثر ایرانیا که صحبت میکنی‌ میشنوی "ایرانیا باهوشترین افراد دنیان!" هیچوقتم طرف خودشو ملزم به این نمیدونه که یه سندی, مدرکی‌, چیزی برای این ادعای هشت ریشتری ارائه کنه! میگی‌ خوب چطور شما به این نتیجه رسیدی؟ میگه مگه نمیدونی "همهٔ" دانشمندای ناسا ایرانین! "این همه" استاد ایرانی‌ در دانشگاه های آمریکا هست! "این همه" ایرانیهای موفق تو آمریکا هستن...مگه نمیدونی مریم میرزاخانی جایزهٔ فیلدز رو برده؟ مگه دکتر حسابی‌ رو نمیشناسی؟ مگه پروفسور مجید سمیعی رو نمیشناسی؟ مگه نمیدونی ما ابن سیناها، ابو ریحان ها، رازی ها، فارابی ها, ... داشتیم؟


امیدوارم گفتنش حمل برخود ستایی نشه، اما من توی دانشگاهی در ایران درس خوندم که پر ادعا‌ترین آدما از نظر هوشی اونجا بودن. توی آمریکا هم باز جایی‌ بودم که همین وضعیت رو داشته بنابراین با جامعه آماری نسبتا بزرگ و متنوعی از ایرانی و غیر ایرانی سر و کار داشتم که این فرصت رو به من داده که کمی با دقت این موضوع رو بررسی کنم و متاسفانه باید بگم که واقعیت ما با ادعاهامون در زمینه هوش فاصله زیادی داره...


راستشو بخواین تعداد کمی‌ دانشمند ایرانی‌ در ناسا کار می‌کنن. تعداد خیلی‌ بیشتری از چین، هند...اونجا هستن. نکتهٔ مهمتر اینکه برخلاف تصور اکثر دوستان، ناسا اصلا جای چندان مهمی‌ از نظر تحقیقاتی‌ در آمریکا نیست و جاهای خیلی‌ مهمتری (مثلا DOD, National Labs, DOE) با بودجه هایی صدها برابر بودجه ناسا در آمریکا هست ...تعداد کل استادای ایرانی‌ در دانشگاههای آمریکا هم عدد بالایی نیست. آمریکا بالای ۳۰۰۰ دانشگاه معتبر داره که هرکدوم هم دهها دپارتمان دارن و هر دپارتمان هم دهها استاد داره... و اینکه حالا از این جمعیت قریب به میلیون نفری اساتید دانشگاههای آمریکا یه چند صد نفر ایرانی‌ هم اونجا استاد دانشگاه هستن چیزی رو ثابت نمی‌کنه! از اون مهمتر اینکه اصلا استاد دانشگاه شدن، با احترام به همهٔ اساتید، مسالهٔ چندان مهمی هم در اون جامعه نیست و تقریبا شغلیه شبیه خیلی‌ شغل های دیگه...راجع به میزان موفقیت ایرانی‌‌ها در خارج, بخصوص آمریکا, هم متاسفانه اغراق می‌شه. چون اکثر مهاجرین افرادی با تحصیلات بالا هستن و این عجیب نیست که جایگاه اجتماعی/اقتصادی نسبتا خوبی‌ در آمریکا داشته باشن. اما این معیار مناسبی برای هوش متوسط جامعه ایرانی‌ نیست. چرا که شما افرادی رو فیلتر شده فرستادی و اونا بیانگر متوسط جامعه نیستن!


لطفا از این زاویه هم به قضیه نگاه کنید که ناسلامتی ما ۸۰ میلیون آدمیم که میشه بیش از ۱ درصد جمعیت فعلی دنیا. پس حداقل باید ۱ درصد علم، فن، ثروت, ادبیات، هنر...دنیا رو تولید کنیم که تازه بشیم متوسط (نه باهوشترین و بهترین!) شما واقعا فکر میکنین که ما این ۱ درصد رو هم تولید می‌کنیم؟ ما که نمیتونیم همش اینو تقصیر حکومت هامون، حمله اسکندر و مغول و عرب... استعمار جهانی‌ و صهیونیزم بین المللی ... بندازیم. واقعا چرا هیچوقت از خودمون نمیپرسیم که اگر اینهمه هوش و استعداد واقعیت داره چطوره که وضع ما اینیه که هست! چطوره که اگر یک روز نتونیم نفت بفروشیم باید از گشنگی بمیریم...


بذارین چند تا مثال دیگه بزنم:


طرف یه کرم زیبایی تبلیغ میکرد که مثلا قرار بود توش حلزون باشه! این آقا تونست با یه همچین ادعای مسخره ای انقدر از این کرم بفروشه که فقط ۳۰۰ میلیارد تومن پول تبلیغات به صدا سیما داده بود! شما فکر می‌کنین یه ملتی‌ که خیلی‌ باهوشه واقعا باور می‌کنه که حلزون درمان تمام مشکلات پوستیشه؟


داستان "پدیده شاندیز" رو هم که حتما یادتونه! طرف حتی حاضر نبود که سهام رو در بازار بورس عرضه کنه که یه حسابرسی‌ مالی درست و حسابی بشه. از اونطرف ادعا میکرد که این شرکت من "تنها شرکت در دنیاست" که سهامش, که فقط یه تیکه کاغذ بود, "فقط بالا میره"! چقدر پول مردم سوخت توی این داستان...


طرف یه تعداد تعاونی روستایی ا ع ت ب ا ر ی درست کرده بود که هرچند روز یکبار چند تاشون باهم ادغام میشدند و با یه اسم جدید شعبه میزدن! ادعا میکردن که ما ۲۹ درصد و حتی بیشتر سود میدیم...هیچ چیزشون به نظر قابل اعتماد نمیومد. هر هفته که از جلوی شعبه هاشون رد میشدی, میدیدی که کارمنداشون عوض شدن! اما میلیونها ایرانی‌ پولاشونو گذاشتن تو این موسسات و پولا دود شد رفت هوا...این به نظر شما هوشمندانه است؟


هزاران بار به دوستان هشدار دادن که دلیل اکثر تصادفات رانندگی‌ در ایران عدم رعایت فاصله با ماشین جلوییه. آیا واقعا کسی‌ این مسالهٔ ساده رو فهمید و رعایت کرد؟ حدود ۱۵-۲۰ سال شبانه روز به ملت غیور گفتن که آقا لطفا کمربند ایمنی تون رو ببندین! تازه داره کم کم جواب میده! هنوز دارن میگن لطفا بین خطوط رانندگی‌ کنین که لابد یه ۱۰-۱۵ سال دیگه طول میکشه که این یکی‌ جا بیفته! (biggrin) واقعا چقدر هوش برای درک این مسایل لازم هست؟


این مملکت یکی‌ از بالاترین سرانه های مصرف سیگارو در جهان داره. همون سیگاری که عکس ریه سرطانی شده رو روی پاکتش انداختن که به طرف بگن آقا نکش! این کار خطرناکه! از اون طرف ما یکی‌ از بالاترین نرخ‌های جهانی اعتیاد به مواد مخدر سنتی‌ و صنعتی رو داریم. حالا شما خودتون کلاهتون رو قاضی کنین, واقعا یه ملت هوشمند همچین بلایی سر خودش میاره؟


طرف آمار داده بود که ما 12000-13000 تا امامزاده توی این مملکت داریم. جدا از اینکه آدم باید از خودش بپرسه که آخه چطور یه همچین چیزی امکانش هست! یه لحظه تصور کنین که این ملت بیچاره پولی‌ که به سختی در میارن رو میریزن توی ضریح اینا و حاجتشونو از اونا میخوان. حالا خدا وکیلی یه ملتی که بجای دکتر رفتن, شفای درداشو از یه امامزاده که معلوم نیست از کجا سبز شده می‌خواد, یا می‌خواد همهٔ مشکلات زندگیشو با یه ۵ تومنی که میندازه توی ضریح حل کنه, واقعا ملت هوشمندیه؟


به هر شهرستان و شهر کوچک ایران که میری تعداد زیادی خانواده با ۵،۶... بچه میبینی‌. این خانواده ها اکثرا مردمانی فقیر و گرفتار هستن. در قرن ۲۱ که دهها روش موثر برای کنترل موالید هست ,واقعا همچین وضعیتی توجیهی داره؟ وقتی‌ هم به طرف یه اشاره‌ای راجع به این موضوع میکنی‌ میگه "هر آنکه دندان دهد نان دهد!" یا اینکه "خواست خدا بوده"...وقتی خانواده هایی به این شدت فقیر این تعداد بچه دارن و چنین باورهایی دارن, شما راجع به بهرهٔ هوشی والدین چه قضاوتی می‌کنین؟


همه یادتونه یه آقایی که می‌خواست مجددا رئیس جمهور بشه دم انتخابات شروع کرد به سیب زمینی‌ مجانی‌ توزیع کردن توی دهات و شهرستانا و ملت عزیز ما هم رفتن سیب زمینی گرفتن و به ایشون رای دادن. حالا یه سوال، واقعا یه ملت باهوش رایش رو به چند کیلو سیب زمینی میفروشه؟ طرف با وعدهٔ اینکه ماهی‌ ۴۵ تومن بهتون میدم رای ملتو جمع کرد و هیچکی فکر نکرد که آخه این پول باید از یجایی بیاد! طرف انقدر پول چاپ کرد که هزینه زندگی‌ مردم چند برابر شد, اما خوب! دلشون خوش بود که نفری ۴۵ تومن سر ماه میگیرن! این به نظرتون چقدر هوشمندانست؟ (dash)


یه داستان نیمه کمدی/نیمه تراژدی هم داستان انتخاباتمونه. از زمان خاتمی به بعد داستان همیشه این بوده که چند تا کاندیدا حکومت میاره که یکیشون قراره لولو باشه و یکیشون مثلا آدم خوبه بعدش به مردم میگه که اگه شما در انتخابات شرکت نکنین, این لولوه رای میاره و بیچاره میشین! اما اگه اون آقا خوبه رای بیاره, رابطه با آمریکا برقرار می‌شه، اقتصاد خوب میشه, آزادیهای اجتماعی بیشتر میشه, حجاب آزاد میشه!...و مردم بسیار هوشمند ماهم هردفعه گول همین داستانو میخورن و از ترس لولو هجوم میارن به صندوقهای رای و به اون آقا خوبه رای میدن! فردای انتخابات که آقا خوبه انتخاب می‌شه، مقامات بالا میان میگن که: بله! ملت ما باز حماسه آفریدن و نشون دادن که چقدر از نظام راضی‌ هستن...دیگه بقیشو خودتون خوب میدونین. حالا یه سوال، اگه ما واقعا انقدر باهوشیم, چطوره که این سناریو چندین و چند بار برای ما اجرا شده ولی ما هنوز نفهمیدیم که داریم بازی‌ می‌خوریم؟


چند سال قبل از طرف سازمان ملل, موسسه ای مطالعات گسترده ای روی ضریب هوشی ملت‌های مختلف انجام داده بود. نتیجهٔ این مطالعات این بود که متوسطه IQ ایرانی‌ ها حدود ۸۴ هست و بین ۱۱۲ کشوری که در این مطالعه مورد بررسی‌ قرار گرفته بودن در جایگاه ۶۸ ام قرار داره! البته هیچکس نمیتونه ادعا کنه که این نتایج کاملا معتبره اما خوب بهتر از روی "باد هوا" حرف زدن که هست! عبارت زیر رو گوگل کنید:


worlddata IQ by country


شما انتظار دارید که در جامعه ای که افرادش باهوشن، این هوش یک سری آثار بیرونی از خودش داشته باشه و افرادش یک سری رفتارهای هوشمندانه ای داشته باشن. اما وقتی‌ میبینی‌ که طرف چند دقیقه بیشتر در روز مطالعه نمی‌کنه، خیلی‌ بد رانندگی‌ می‌کنه، تغذیهٔ درستی‌ نداره, اکثرا اضافه وزن داره، به موقع دکتر نمیره و در سن پایین از پا میافته, عاشق سریال‌های ترکی و کلمبیاییه و به عنوان الگوی زندگی‌ ازشون استفاده می‌کنه! پیش رمال و کف بین میره که بختش باز شه! به انواع طالع بینی معتقده, به انواع و اقسام مزخرفات انرژی درمانی، عرفان حلقه, قانون جذب, علوم غریبه ...باور داره، راجع به اکثر مسائل اصلا منطقی‌ و علمی‌ فکر نمی‌کنه و به فهم عمیق هیچ مساله ای‌ علاقمند نیست, اونوقت آیا نباید در صحت این مدعا شک کرد؟


نکتهٔ بعدی این جمله معروف از Eleanor Roosevelt هست:


Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people


یعنی‌ ذهن‌های بزرگ راجع به ایده ها صحبت می‌کنن، ذهن‌های متوسط راجع به وقایع و ذهن‌های کوچک در مورد افراد. حالا شما خودتون کلاه خودتون رو قاضی کنین، توی گردهمایی‌های ایرانی‌ چند درصد صحبت‌ها راجع به اینه که فلانی چرا فلان کارو کرد، فلان چیزو خرید، فلان چیزو گفت...؟ و چقدر حرفای ما راجع به ایده ها، نوآوری ها، علوم، فلسفه، تاریخ...است؟ آیا این رفتار ما واقعا نشان دهندهٔ آدمهایی با هوش بالا و ذهن بزرگه؟


اینو من از بزرگترا شنیدم، شماها هم سوال کنین. سال ۵۷ شایعه کرده بودن که عکس یه آقایی توی ماه افتاده, ملت دسته دسته رفته بودن پشت بام که عکس "آقا" رو توی ماه ببینن! آیا به نظر شما یه همچین ملتی‌ خیلی‌ هوشمنده؟ از اون مهمتر, یکی‌ از علائم هوشمندی یک ملت اینه که افرادی رو برای حکومت انتخاب کنه که منافع ملیش رو به بهترین وجه تامین کنن. شما یه نگاهی‌ به تاریخ چند صد ساله گذشته ما بکنین، آیا واقعا ما چنین کردیم؟


یه اشتباه رایج هم تعمیم بیش از اندازه (over generalization) هست. یعنی‌ مثلا من تیم بسکتبال یه کشوری رو ببینم که همشون بالای ۲ متر هستن و بعد نتیجه بگیرم که همهٔ افراد اون کشور بالای ۲ متر هستن! اوضاع احوال ما هم در زمینه هوش شبیه همینه. ما یه سری تک ستاره هایی داریم که افراد بسیار باهوشی‌ هستن و در سطح جهانی‌ هم مطرح هستن. اما خوب یادتون نره که ما ۸۰ میلیون آدمیم, اگه از هر 10000 نفر یک نفر رو هم انتخاب کنیم, ۸،۰۰۰ تا آدم خیلی‌ باهوش داریم! این دیگه مفهومش این نیست که همهٔ ایرانیا خیلی‌ باهوشن! و یا اینکه ایرانیا باهوشترین مردم دنیان!


ما همه میدونیم که یه سری سنتها و اعتقادات داریم که اصلا به درد زندگی‌ قرن 21 نمیخوره و تمام زندگیمون رو مختل کردن اما آیا واقعا سعی‌ کردیم اینارو کنار بذاریم؟ وضع ما مثل کسیه که سوار یه ماشین آخرین مدل هست اما داده یه قاطر بستن جلوی ماشین که اونو بکشه! آیا یه تعداد آدم خیلی‌ هوشمند یه همچین کاری میکنن؟ که از یه طرف خودشونو بکشن که مدرن "به نظر بیان" و از طرف دیگه گرفتار افکار ۷۰-۸۰ سال پیش باشن؟


شاید از همهٔ دلایل بالا جالبتر اینکه، طرف هرروز موارد بالا که نقض "بسیار باهوش بودن این ملت" هستن رو به چشم خودش میبینه، اما هنوز میگه "ما باهوشترین مردم دنیا هستیم!" به نظرتون خود این فرد چقدر میتونه باهوش باشه؟ (biggrin) (biggrin) (biggrin)


من با ملیتهای زیادی در طول کار و تحصیل در آمریکا برخورد داشتم و خیلی‌ کم دیدم که یک همچین تصور اغراق آمیزی از خودشون داشته باشن...ما تا وقتی که فکر کنیم خیلی باهوشیم و محدودیت های خودمون رو نشناسیم, تلاش و کوشش کافی برای حل مشکلاتمون نخواهیم کرد و متاسفانه وضعمون رو به بهبود نخواهد رفت...


ادامه دارد... (biggrin)


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش
كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش


 • 29

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

 • koroshkz  

 • عضو از 1392/2/29

 • پست‌‌‌ها: ‌ 33

 • 7

ما کلا ملت متوهمی هستیم
توهم بهترین بودنو داریم...


ما کلا ملت متوهمی هستیم توهم بهترین بودنو داریم توی همه چیز ولی تو عمل که نگاه کنی فقط توی نکات منفی در صدر جداول هستیم


ـــــــــــ


 • 5 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 90

 • 138

نقل از: koroshkz


نقل از: koroshkz ما کلا ملت متوهمی هستیم توهم بهترین بودنو داریم توی همه چیز ولی تو عمل که نگاه کنی فقط توی نکات منفی در صدر جداول هستیم

از نظرتون ممنون دوست گرامی‌. اگه دوست دارین تاپیک دیگه من راجع به "گرفتاری اساسی‌ ما ایرانیان" رو که مربوط به همین "توهم" هست رو یه نگاهی‌ بکنین. خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش • 1 • dr.om  
 • عضو از 1398/2/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 55

 • 45

فعلا که زنامون دارن جنده میشن و مردامون هم کونی...


فعلا که زنامون دارن جنده میشن و مردامون هم کونی هوش کجا بود یا باید از این مملکت بری تا بشی مجید سمیعی و مریم میرزا خانی یا بمونی و گذر عمر ببینی ...


ـــــــــــ


 • 5 • abbbbbcc  

 • عضو از 1397/4/30

 • پست‌‌‌ها: ‌ 965

 • 2317

ایرانیا خدای پیچوندنن :)


هوش ایرانیا ازینجاس که چون خیلی خیلی تنبلن :) راحت ترین راهِ یکبار مصرفُ پیدا میکنن:/


ـــــــــــ

قه زات وه گیانم‌ ،په پوله • 4 • abbbbbcc  

 • عضو از 1397/4/30

 • پست‌‌‌ها: ‌ 965

 • 2317

ما معتادِ توهم نبودیم


نقل از: koroshkz ما کلا ملت متوهمی هستیم توهم بهترین بودنو داریم توی همه چیز ولی تو عمل که نگاه کنی فقط توی نکات منفی در صدر جداول هستیم

معتادمون کردن :/


ـــــــــــ

قه زات وه گیانم‌ ،په پوله • 1 • ericsson  

 • عضو از 1391/10/28

 • پست‌‌‌ها: ‌ 956

 • 821

فارغ از باهوش بودن و نبودن یک ملت، اصولا لازم نیست...


فارغ از باهوش بودن و نبودن یک ملت، اصولا لازم نیست خیلی باهوش باشیم تا زندگی خوبی داشته باشیم. من فکر میکنم فعال بودن و کار کردن مهمترینه


ـــــــــــ

آسیا یک پیکر آب و گل است ملت افغان در آن پیکر دل است • 1 • ericsson  

 • عضو از 1391/10/28

 • پست‌‌‌ها: ‌ 956

 • 821

حالا بماند که مردم ما هم سالهاست با همین الفاظ و...


حالا بماند که مردم ما هم سالهاست با همین الفاظ و ادعا های مفت جلق سیاسی میزنند! ما شجاعیم. ماغیرت داریم نمیدونم ما با هوشیم! حقیقت اینکه ما هیچی نیستیم !


ـــــــــــ

آسیا یک پیکر آب و گل است ملت افغان در آن پیکر دل است • 1 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 90

 • 138

نقل از: ericsson


نقل از: ericsson فارغ از باهوش بودن و نبودن یک ملت، اصولا لازم نیست خیلی باهوش باشیم تا زندگی خوبی داشته باشیم. من فکر میکنم فعال بودن و کار کردن مهمترینه

دوست گرامی‌ موافقم. منتها وقتی‌ کسی‌ توهم داشت که خیلی‌ باهوشه، فکر می‌کنه که بدون تلاش هم میتونه موفق بشه که نتیجشو متاسفانه داریم در عمل میبینیم...


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش • 0 • slavebox  

 • عضو از 1395/3/12

 • پست‌‌‌ها: ‌ 127

 • 99

تا جا داشت گوز به شقیقه ربط دادی (rolling)


اون...


تا جا داشت گوز به شقیقه ربط دادی (rolling)

اون امارتم مربوط به IQ نبود بزرگوار


ـــــــــــ

=> [ ######] 60% • 1 • Smd20  
 • عضو از 1398/2/20

 • پست‌‌‌ها: ‌ 198

 • 161

عالی بود خیلی خوشحال شدم که امثال شمارو تو شهوانی...


عالی بود خیلی خوشحال شدم که امثال شمارو تو شهوانی میبینم! واقعیت همونه که شما میگی من فکر کردم عدد ای کیو ۸۴ هم یکم خوش بینانه هست همانطور که گفتی داشتن چندتا استاد دانشگاه و یا چنتا پروفسسور معتبر نشانه هوشمندی کل جامعه نیست حالا اینم در نظر بگیر که همون اقلیت باهوش هم کشور رو ترک کرده و در حال حاضر ساکن کشور های دیگه هستن! مهمترین خصوصیت انسانهای باهوش کم رو میتوان در دوچیز مشاهده کرد اول تقلیده جماعت کم هوش مقلدهای خوبی میشن که نمونش تو کشور ما اصلا کم نیست و کلا چیز جا افتاده ایه کاری نداریم که مثلا اگه فلان لباس مد بشه همه میرن میخرن کاری هم ندارن بهشون میاد یا نه کافیه شما به یکی بگی چرا اینکارو کردی میگه همه کردن منم کردم یعنی گوسفند وار تقلید میکنیم! دومین نشانه سازگاریه همتون احتمالا بچه های باهوش شیطون و ناسازگار رو در فامیل و اقوام دیدید در مقابل اونا بچه هایی که از هوش کمتری برخوردان حرف گوش کن تر و سازگارتر هستن در کل جامعه هم همینه اینکه حکومتها میتونن مردم ایران رو به هر سازی که دوست دارن برقصونن بدون اینکه اعتراض چندانی بلند شه اینم یک دلیل بر هوش کم اکثریت مردمه!

منم جزو همین مردمم پس حق دارم به خودم انتقاد کنم اینو برای اونایی گفتم که الان میخان یقه بدرونن


ـــــــــــ

واقعا چرا؟؟؟ • 2 • uzer  

 • عضو از 1396/8/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 575

 • 856

دوست عزیز


هوش ایرانی اندازه همه هوشهای دیگر ملتهاست . اما مشکل اینجاست که چون بهش بها داده نمیشه و همیشه سرکوب میشه ، اگر جایی ابتکاری از یه ایرانی ببینی تعجب میکنی و فکر میکنی ما با هوشتریم . ولی در کنارش نمیشه از وجود امثال پروفسور سمیعی و دکتر حسابی و غیره .... نمیشه گذشت .


ـــــــــــ

زخمهای روبرو که بر سینه دارم التیام یافته و مشکل من با زخمیست که از پشت خوردم و التیامش نمیبینم . • 2 • dr.om  
 • عضو از 1398/2/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 55

 • 45

نقل از: uzer


نقل از: uzer هوش ایرانی اندازه همه هوشهای دیگر ملتهاست . اما مشکل اینجاست که چون بهش بها داده نمیشه و همیشه سرکوب میشه ، اگر جایی ابتکاری از یه ایرانی ببینی تعجب میکنی و فکر میکنی ما با هوشتریم . ولی در کنارش نمیشه از وجود امثال پروفسور سمیعی و دکتر حسابی و غیره .... نمیشه گذشت .

کاملا حرفت درسته ژنرال اتفاقا به لحاظ علمی و حتی تاریخی مردمان ایران نشون دادن پتانسیل و ظرفیت بالایی برای گسترش مرز ها ی دانش داشتن جدا از اینکه نباید زیاد اغراق کنیم نباید خودمون رو دست کم بگیریم به نظر من ما مردمی خلاق هستیم نه اینکه IQ بالایی داشته باشیم منتها به قول دوست عزیزم از این سرمایه مثل بقیه سرمایه هامون استفاده نمی کنیم دانش اموز خلاق زیاد داریم و خواهیم داشت ولی به جای اینکه تو ازمایشگاه های مجهز دنبال اکتشاف باشن و اختراع تو کلاس های کلم چی و گاج و هزار کوفت دیگه دارن کسشعر حفظ می کنن پس فردام فراموش کسی هم بخواد بره دنبال اینکارا کمکش نمی کنن و استعدادش کور میشه که البته به نظرم این سیاست رژیمه در نتیجه هم دانش اموزا رو سر گرم می کنن هم از شون پول می گیرن و اجازه ی پیشرفتم بهشون نمی دن در کل شما اگر بهترین مواد غذایی هم داشته باشین تا یه اشپز ماهر نباشه از غذا خبری نیس


ـــــــــــ


 • 1 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 90

 • 138

نقل از: abbbbbcc


نقل از: abbbbbcc هوش ایرانیا ازینجاس که چون خیلی خیلی تنبلن :) راحت ترین راهِ یکبار مصرفُ پیدا میکنن:/

آره رفیق موافقم. فقط گرفتاری اینه که ما یک کاری رو که می‌کنیم اسمشو گذاشتیم "هوش"!


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش • 2 • lovely_grl  

 • عضو از 1397/7/5

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2752

 • 6787

نمیدونم این بذر خودشاخ پنداری رو کی تو ما ایرانیا...


نمیدونم این بذر خودشاخ پنداری رو کی تو ما ایرانیا کاشت از اول


ـــــــــــ
 • صدای جهنمو میشنو؟
 • ن، جهنم ک صدایی نداره
 • انگشتتو بذار تو گوشت .. خوب دقت کن.. صدای شعله های آتیش رو خوب گوش کن


 • 4 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 90

 • 138

نقل از: lovely_grl


نقل از: lovely_grl نمیدونم این بذر خودشاخ پنداری رو کی تو ما ایرانیا کاشت از اول

پیداش کردی بگو ماهم یه دعایی نثار روح پدرش بکنیم!


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش • 1 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 90

 • 138

نقل از: uzer


نقل از: uzer هوش ایرانی اندازه همه هوشهای دیگر ملتهاست . اما مشکل اینجاست که چون بهش بها داده نمیشه و همیشه سرکوب میشه ، اگر جایی ابتکاری از یه ایرانی ببینی تعجب میکنی و فکر میکنی ما با هوشتریم . ولی در کنارش نمیشه از وجود امثال پروفسور سمیعی و دکتر حسابی و غیره .... نمیشه گذشت .

همین که ما قبول کنیم که آدمایی‌ هستیم حداکثر مثل بقیه و تصورات عجیبی‌ از خودمون نداشته باشیم خودش قدم بزرگی در راه بهتر شدن و تلاش کردنه. راستش من حرف زیاد دارم راجع به این آقایون که نام بردین بزنم... فقط به همین میزان بسنده می‌کنم که هردو افراد نسبتا موفقی‌ بودن/هستن که متاسفانه ما با روشهای جورنالیستی خیلی‌ خیلی‌ از اون چیزی که هستن بزرگترشون کردیم...


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش • 1 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 90

 • 138

نقل از: uzer


نقل از: uzer هوش ایرانی اندازه همه هوشهای دیگر ملتهاست . اما مشکل اینجاست که چون بهش بها داده نمیشه و همیشه سرکوب میشه ، اگر جایی ابتکاری از یه ایرانی ببینی تعجب میکنی و فکر میکنی ما با هوشتریم . ولی در کنارش نمیشه از وجود امثال پروفسور سمیعی و دکتر حسابی و غیره .... نمیشه گذشت .

همین که ما قبول کنیم که آدمایی‌ هستیم حداکثر مثل بقیه و تصورات عجیبی‌ از خودمون نداشته باشیم خودش قدم بزرگی در راه بهتر شدن و تلاش کردنه. راستش من حرف زیاد دارم راجع به این آقایون که نام بردین بزنم... فقط به همین میزان بسنده می‌کنم که هردو افراد نسبتا موفقی‌ بودن/هستن که متاسفانه ما با روشهای جورنالیستی خیلی‌ خیلی‌ از اون چیزی که هستن بزرگترشون کردیم...


ـــــــــــ

آری آری جان خود در تیر كرد آرش كار صد ها صد هزاران تیغه شمشیر كرد آرش • 0والله دروغ چرا؟


برای داشتن هوش یه چیزی به اسم مغز لازمه... که ماشالله با بعضی از رفتارها، من حتی به بودن مغز هم شک میکنم چه برسه به هوش (dash) تاپیک هم که عالی بود!


ـــــــــــ

 • 5 • uzer  

 • عضو از 1396/8/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 575

 • 856

اول اینکه


نقل از: dr.om
نقل از: uzer هوش ایرانی اندازه همه هوشهای دیگر ملتهاست . اما مشکل اینجاست که چون بهش بها داده نمیشه و همیشه سرکوب میشه ، اگر جایی ابتکاری از یه ایرانی ببینی تعجب میکنی و فکر میکنی ما با هوشتریم . ولی در کنارش نمیشه از وجود امثال پروفسور سمیعی و دکتر حسابی و غیره .... نمیشه گذشت .
کاملا حرفت درسته ژنرال اتفاقا به لحاظ علمی و حتی تاریخی مردمان ایران نشون دادن پتانسیل و ظرفیت بالایی برای گسترش مرز ها ی دانش داشتن جدا از اینکه نباید زیاد اغراق کنیم نباید خودمون رو دست کم بگیریم به نظر من ما مردمی خلاق هستیم نه اینکه IQ بالایی داشته باشیم منتها به قول دوست عزیزم از این سرمایه مثل بقیه سرمایه هامون استفاده نمی کنیم دانش اموز خلاق زیاد داریم و خواهیم داشت ولی به جای اینکه تو ازمایشگاه های مجهز دنبال اکتشاف باشن و اختراع تو کلاس های کلم چی و گاج و هزار کوفت دیگه دارن کسشعر حفظ می کنن پس فردام فراموش کسی هم بخواد بره دنبال اینکارا کمکش نمی کنن و استعدادش کور میشه که البته به نظرم این سیاست رژیمه در نتیجه هم دانش اموزا رو سر گرم می کنن هم از شون پول می گیرن و اجازه ی پیشرفتم بهشون نمی دن در کل شما اگر بهترین مواد غذایی هم داشته باشین تا یه اشپز ماهر نباشه از غذا خبری نیس

اول اینکه استاد خودتی و ما رو بیشتر از این شرمنده نکن . . دوما همشکل همینه که ریشه از پای بست شل است . پای بس هم سیستم آموزشی و سیستم جذب استعاد و سیستم اجتماعی ماست . بدون تعصب عرض میکنم شاید ما خودمون رو با هوش ببینیم . اما هوش نه فقط یعنی اختراع. بیشتر یعنی استفاده از استدادِ که اینکجا کلا نیست . وگرنه ژاپن و آلمان بعد از جنگ دوم کلا نابود شده بودن . ولی الان اونا کحجا هستن و ما کجا ؟


ـــــــــــ

زخمهای روبرو که بر سینه دارم التیام یافته و مشکل من با زخمیست که از پشت خوردم و التیامش نمیبینم . • 0 • uzer  

 • عضو از 1396/8/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 575

 • 856

از اول


نقل از: lovely_grl نمیدونم این بذر خودشاخ پنداری رو کی تو ما ایرانیا کاشت از اول

بابا ما ایرانیا خودایی از همون اول شاخ هم بودیم دیگه . زمانی نصف کره زمین ایران بود . خوب این از خاصیتِ شاخیَتِ ما بود دیگه . خودت گاهی شاخ نمیشی؟ تا حالا شاخ نشدی ؟ اقلا برای 1 نفر که میتونی شاخدار بازی دربیاری و بیچاره هم چیزی نگه که .


ـــــــــــ

زخمهای روبرو که بر سینه دارم التیام یافته و مشکل من با زخمیست که از پشت خوردم و التیامش نمیبینم . • 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو

نظرسنجی

پدر و مادرتون رو دوست دارید(داشتید)؟


نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «