اولین سالگرد درگذشت استیون هاوکینگ

• god...  

• عضو از
    1397/6/13

• پست‌ها: 228

• 310

اِستیوِن ویلیام هاوکینگ (انگلیسی: Stephen William Hawking; ‎)؛ (زادهٔ ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲ - درگذشته ۱۴ مارس ۲۰۱۸)فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود. که بیش از چهل سال، سابقه فعالیت علمی داشت. کتاب‌ها و همایش‌هایش او را به یک چهرهٔ محبوب، تبدیل کرده بود. او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر و نیز، عضو ثابت جامعهٔ اسقفان دانشمند بود و در سال ۲۰۰۹ مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا را گرفت.

هاوکینگ، سی سال، از ۱۹۷۹ تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارندهٔ کرسی ریاضیات لوکاس بود. وی به خاطر فعالیت در کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی به ویژه دربارهٔ سیاه‌چاله، شناخته شده‌است. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

هاوکینگ دچار بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود و از هر گونه حرکت ناتوان بود؛ نه می‌توانست بنشیند، نه برخیزد، و نه راه رود. حتی قادر نبود دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن گفتن نیز نداشت. وی، با وجود توانایی‌های فراوان در کیهان‌شناسی، جایزه نوبل نگرفت.

زمینه های پژوهشی:

رساله دکترای استیون هاوکینگ با عنوان «خواص جهان‌های در حال بسط» در سال ۱۹۶۶ نوشته شده‌است و در دسترس عموم قرار دارد. هاوکینگ در ۲۴ سالگی زمانی که دانشجوی فوق لیسانس هال ترینیتی کمبریج بود این پژوهش ۱۳۴ صفحه‌ای را نوشت.

زمینهٔ پژوهشی اصلی وی کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی است. از مهم‌ترین دستاوردهای وی مقاله‌ای است که به رابطهٔ سیاه‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک می‌پردازد. او نشان می‌دهد که سیاه‌چاله‌ها بعد از مدتی به وسیلهٔ زوج‌های ذرات مجازی که در افق رویداد آن تشکیل می‌شود، نابود می‌شوند که همین زوج ذرات پیش‌بینی می‌کند که سیاه چاله‌ها باید امواجی از خود تابش کنند، که امروزه این امواج به نام تابش هاوکینگ (و گاهی تابش بِکستِین-هاوکینگ) خوانده می‌شوند.

مقالهٔ مشترک استیون هاوکینگ و پنروز که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد و ثابت می‌کرد که اگر نسبیت عام درست باشد و جهان دارای آن مقدار ماده که مشاهده می‌کنیم باشد، باید تکینگی انفجار بزرگ در گذشته رخ داده باشد.

او با کیپ ثورن دربارهٔ اینکه ماکیان ایکس یک سیاهچاله نیست یک شرط‌بندی علمی داشته‌است. او همچنین طرف بازنده در نبرد مشهور هاوکینگ-ساسکیند است.

باورهای علمی

وی می‌گوید:

تفاوت میان گذشته و آینده از کجا ناشی می‌شود؟ قوانین علم میان گذشته و آینده تمایزی قایل نمی‌شود، با این حال در زندگی عادی تفاوتی عظیم میان گذشته و آینده وجود دارد. ممکن است ببینید یک فنجان از روی میز به زمین بیفتد و تکه‌تکه شود اما هرگز شاهد آن نخواهید بود که فنجان تکه‌های خود را جمع کند و به بالا بپرد و بر روی میز برگردد. افزایش بی‌نظمی یا به اصطلاح آن آنتروپی چیزی است که گذشته را از آینده متمایز می‌کند و به زمان جهت می‌دهد. هاوکینگ زمانی عقیده داشت که گسترش جهان هستی متوقف و جهان دوباره جمع می‌شود. او بعدها گفت که اشتباه می‌کرده‌است.

وی گفته‌است تلاش‌ها برای آفریدن هوش مصنوعی، تهدیدی برای وجود بشر است. توسعه کامل تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند پایان نژاد بشر باشد. هشدار این دانشمند در دربارهٔ تکنولوژی‌ای است که خود او نمونه‌ای ساده از آن را برای برقراری ارتباط (سخن گفتن) استفاده می‌کند. هاوکینگ می‌گوید نسخه‌های ابتدایی هوش مصنوعی که تاکنون ابداع شده‌اند مفید بوده‌اند با وجود این، از تبعات آفرینش تکنولوژی ای که بتواند با انسان برابری کند یا از او پیشی بگیرد ابراز نگرانی کرده‌است. «چنین موجودی می‌تواند روی پای خودش بایستد هر بار با شتابی بیشتر خود را از نو طراحی کند. بشر که به دلیل محدودیت‌های بیولوژیک سرعت کمتری دارد بدون توانایی رقابت عقب خواهد ماند.»

او از قول مدیر ستاد ارتباطات دولت بریتانیا دربارهٔ این که اینترنت مرکز مشترک تروریست‌ها شده‌است هشدار می‌دهد و می‌گوید: «شرکت‌های اینترنتی باید برای مقابله با این تهدیدها بیشتر تلاش کنند اما مشکل آنجاست که بدون فدا کردن حریم خصوصی و آزادی بتوان این کار را عملی کرد.»

وی اعلام کرده که یک سیاهچاله کوچک به اندازه یک کوه پرتو ایکس و پرتو گاما از خود به اندازه ۱۰ میلیون مگاوات ساطع می‌کند که برای تأمین برق تمام جهان کافی است. هاوکینگ خودش هشدار داده که احتمالاً بسیار سخت خواهد بود که بدون آنکه این انرژی به انسان‌ها آسیب بزند و تمدن بشری را نابود کند، بتوان از آن استفاده کرد و سیاهچاله را به اصطلاح تحت کنترل خود درآورد. یک راهکار این است که سیاهچاله در مدار زمین و فاصله مناسب از ما قرار بگیرد تا بتوان از انرژی ساطع شده‌استفاده کرد. هنوز اما کسی در دنیا نتوانسته‌است سیاهچاله کوچک را پیدا کند.

باورهای دینی:

هاوکینگ خود را یک بی خدا می‌دانست و علاوه بر رد وجود خدا، اعتقاد به جهان آخرت و زندگی پس از مرگ را هم داستان‌های کودکانه می‌شمارد. هاوکینگ دربارهٔ وجود خدا می‌گوید: «پیش از آنکه ما علم را بفهمیم، طبیعی بود که به خلقت جهان توسط خدا باور داشته باشیم. اما امروز علم توضیح متقاعدکننده تری ارائه می‌کند.»

هاوکینگ که در کتاب پرفروش تاریخچه مختصر زمان به بازخوانی ذهن خدا اشاره کرده بود: «اگر ما بتوانیم فرضیه‌های لازم برای توضیح هر پدیده و مادهٔ موجود در هستی را کشف کنیم این کشف یک پیروزی نهایی برای خرد انسانی است بدین معنی که ما می‌توانیم فکر خدا را بخوانیم.»

بعداً در پاسخ به این پرسش که اگر به وجود خدا باور ندارد، دلیل اشاره اش به «بازخوانی ذهن خدا» چه بوده، توضیح می‌دهد: «منظور من از بازخوانی ذهن خدا این بود که ما هر چیزی را که خدا می‌توانست بداند، می‌دانستیم اگر خدایی وجود داشت؛ اما خدایی وجود ندارد. من یک بی خدا هستم.»

در کتاب طرح عظیم نیز به این موضوع اشاره می‌کند که برای توضیح عالم هستی نیازی به یک آفریدگار نیست. همچنین وی به صراحت عنوان کرده‌است که اعتقاد به وجود بهشت یا حیاتِ پس از مرگ در حقیقت «افسانه‌ای» است برای مردمانی که از مرگ می‌هراسند. او با صراحت می‌گوید که پس از آخرین فعالیت مغز انسان، دیگر حیاتی برای آن وجود ندارد.

هاوکینگ در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۴ با نشریه ال‌موندو، به‌طور قطع وجود خدا را انکار کرده و می‌گوید: «ال موندو [به معنای جهان در اسپانیایی] حاصل پدیده‌های علمی قابل توضیح است.» و «طبیعی است که پیش از درک دانش به خلق هستی به دست یک خداوندگار باور داشته باشیم. اما اکنون و در این عصر، دانش توضیحی مجاب‌کننده‌تر در اختیار ما قرار می‌دهد.» سپس خبرنگار «ال موندو» بازهم از نظریه پیشینِ هاوکینگ در کتاب «تاریخچه مختصر زمان» مبنی بر «کمک دانش به درک اندیشه خداوندگار توسط بشر» پرسیده‌است. هاوکینگ در پاسخ توضیح داد: «منظور من در آنجا این بود که اگر بر همه چیز عالم شویم، به درک اندیشه خداوند نیز نائل خواهیم آمد، با این قید که اساساً خدایی وجود داشته باشد، که این چنین نیست. من خداناباور هستم.»

باورهای سیاسی:

جنگ ویتنام

هاوکینگ در سال ۱۹۶۸ در کنار طارق علی و ونسا ردگریو در تظاهرات علیه جنگ ویتنام در لندن شرکت کرد.

تحریم علمی اسرائیل

هاوکینگ در مهٔ ۲۰۱۳ با تصمیم به عدم شرکت در همایش سالانه فردای پیش رو که هر ساله به میزبانی شیمون پرز در اورشلیم برگزار می‌شود به جمع کمپین تحریم‌کنندگان علمی اسرائیل پیوست.

جنگ داخلی سوریه

وی در سال ۲۰۱۴ خواستار پایان دادن به جنگ داخلی سوریه شد: «ما باید از هوش انسانی‌مان برای پایان دادن به این جنگ بهره ببریم. منِ پدر، وقتی رنج کشیدن بچه‌های سوری را می‌بینم، با خود می‌گویم: دیگر بس است.»

دونالد ترامپ

وی در ۳۰ می ۲۰۱۵ گفت دونالد ترامپ نامزد نهایی جمهوری‌خواهان یک عوام فریب است که همیشه به فکر منافع خودش است. او گفت هیچ استدلالی برای موفقیت‌های وی ندارد.

همه‌پرسی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا

وی از رای‌دهندگان انگلیسی خواست تا در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن برای ابقای کشورشان در اتحادیه اروپا رای دهند. وی اهمیت ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا را به دلایل امنیتی و اقتصادی محدود نکرد و تأکید کرد که این امر برای پیشبرد پژوهش‌های علمی انگلیس اهمیت بسیاری دارد. وی افزود: روزهایی که می‌توانستیم روی پای خودمان و در برابر دنیا بایستیم به اتمام رسیده‌است. باید برای امنیت و تجارت‌مان جزء اتحادیه گروهی از ملت‌ها باشیم.

باورهای اجتماعی:

نظر در مورد حق پایان دادن داوطلبانه به زندگی برای بیماران لاعلاج
استیون هاوکینگ در رابطه با حق پایان دادن داوطلبانه به زندگی برای بیماران لاعلاج معتقد است:

فکر می‌کنم کسانی که بیماری لاعلاج دارند و درد زیادی تحمل می‌کنند باید این حق را داشته باشند که زندگیشان را تمام کنند و کسانی که به آن‌ها کمک می‌کنند نباید تحت تعقیب قرار بگیرند. ما اجازه نمی‌دهیم که حیوانات زجر بکشند، پس چرا انسان‌ها باید زجر بکشند؟

البته او اضافه می‌کند که باید شرایطی وجود داشته باشد که تضمین شود زندگی شخصی بر خلاف خواسته خودش گرفته نشود.

مرگ

هاوکینگ صبح روز چهاردهم مارس ۲۰۱۸ (۲۳ اسفند ۱۳۹۶) در ۷۶ سالگی در منزلش واقع در کمبریج درگذشت. فرزندانش جهت بزرگداشت او بیانیه‌ای منتشر کردند. خاکستر وی در کلیسای وستمینستر لندن و در نزدیکی آرامگاه آیزاک نیوتن و چارلز داروین به خاک سپرده شد.

ـــــــــــ

• 10

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• پست‌‌‌ها: ‌ 228

• 310

آثار استیون هاوکینگ

بر شانه های غول (2002)

پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ( 2018 )

تاریخچه مختصر زمان( 1988 )

تاریخچه مختصر زندگی من(2012)

جهان در پوست گردو(2001)

دریچه ای به سوی کیهان(2007)

طرح بزرگ(2010)

گنجینه کیهانی(2009)

ـــــــــــ

• 8

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• پست‌‌‌ها: ‌ 1823

• 3027

تایپک فوق العاده ایه ،

تایپک فوق العاده ایه ،

ـــــــــــ

ارزش شنیدن داره

• 1

• katalan boy  
  • عضو از 1392/11/17

• پست‌‌‌ها: ‌ 44

• 62

مرسی

تاپیک مفیدی بود ممنون

ـــــــــــ

ندیدم که قویی به صحرا بمیرد...

• 1

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

ده دستاورد مهم استیون هاوکینگ

مجله علمی ایلیاد - استیون ویلیام هاوکینگ، در هجدهم دی‌ماه سال ۱۳۲۰ در کشور انگلستان متولد و در ۲۲ اسفندماه سال ۱۳۹۶ در سن ۷۶ سالگی چشم از جهان فروبست. امروزه وی را به عنوان یک فیزیک‌دان، کیهان‌شناس و نویسنده‌ی بزرگ می‌شناسیم. معروفیت وی بیشتر بخاطر کار بر روی سیاهچاله‌هاست و صاحب پرفروش‌ترین کتاب علمی تاریخ بریتانیا به عنوان «تاریخچه‌ی زمان» است. وی را یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان تاریخ بریتانیا می‌شناسند.

در ادامه به بررسی ۱۰ دستاورد بزرگ استیون هاوکینگ در طول حیاتش، می‌پردازیم:

?پژوهش در مورد تکینگی

وی در کنار دانشمندان دیگری همچون پنروز، در زمینه‌ی تکینگی گرانشی فعال کرد. تکینگی گرانشی نقطه‌ای تک‌بعدی در فضاست که جرم عظیمی را در محدوده‌ی بسیار کوچکی فشرده کرده. در یک تکینگی، نیروی گرانش به سمت بی‌نهایت میل خواهد کرد و انحنای فضا به نهایت میزان خود خواهد رسید و قوانین شناخته شده‌ی فیزیک در این شرایط بی‌اعتبار خواهند شد. استیون هاوکینگ در کنار ریاضیدان شهیر انگلیسی، راجر پنروز، بر روی تکینگی کار کرد و اثبات نمود که جهان هستی می‌تواند از درون یک تکینگی ایجاد شده باشد.

?کشف چهار قانون مکانیک سیاه‌چاله‌ها توسط هاوکینگ

هاوکینگ در کنار دانشمندانی همچون باردین و کارتر، چهار قانون در مورد مکانیک سیاهچاله‌ها را کشف کرد. این قوانین که به قوانین ترمودینامیک شباهت دارند، می‌توانند فیزیک سیاهچاله‌ها را شرح دهند. در سال ۱۹۷۱، مقاله‌ی وی با عنوان «سیاهچاله‌ها» برنده‌ی جایزه‌ی معتبر مرکز پژوهش‌های جاذبه شد.

?ارائه‌ی نظریه‌ی مهم «تابش هاوکینگ» در زمینه‌ی سیاهچاله‌ها

قبل از ارائه‌ی این نظریه، فیزیکدان‌ها معتقد بودند که هیچ چیز نمی‌تواند از درون یک سیاهچاله، خارج شود. در سال ۱۹۷۴ هاوکینگ نشان داد که سیاهچاله‌ها نیز می‌توانند تابش‌های خاصی داشته باشند تا زمانی که به مرور از جرمشان کاسته شده و به اصطلاح تبخیر شوند. این نظریه در ابتدا مناقشاتی را در بین دانشمندان ایجاد کرد، ولی در نهایت پذیرفته شد و هم‌اکنون به عنوان یکی از دستاوردهای مهم در حوزه‌ی فیزیک سیاهچاله‌ها شناخته می‌شود.

?فعالیت در زمینه‌ی تورم کیهانی

نظریه‌ی تورم کیهانی در ابتدا در سال ۱۹۸۰ توسط آلن گوث مطرح شد. در این نظریه که اکنون مورد پذیرش جامعه‌ی علمی قرار گرفته، نشان داده می‌شود که لحظاتی پس از بیگ‌بنگ، یک انبساط ناگهانی در جهان رخ داده و سپس این انبساط با سرعت آهسته‌تری ادامه یافته. هاوکینگ یکی از اولین دانشمندانی بود که روی این نظریه کار کرد و نقش نوسانات کوانتومی در زمان تورم در شکل‌گیری و گسترش کهکشان‌ها در عالم را به شکل محاسباتی نشان داد.

?ارائه‌ی مدلی در مورد شرایط ابتدایی کیهان

در سال ۱۹۸۳، هاوکینگ به همراه جیمز هارتل، مدلی را ارائه کرد که به عنوان مدل هارتل-هاوکینگ شناخته می‌شود. او پیشنهاد کرد که «زمان» پیش از مهبانگ وجود نداشته و به همین خاطر، هر گونه پرسش در مورد آغاز جهان، سوالی بی‌معنی و نادرست است. این ایده تا کنون به عنوان یکی از بهترین تئوری‌های توضیح‌دهنده‌ی وضعیت آغازین کیهان شناخته می‌شود.

?ارائه‌ی نظریه‌ی «کیهان‌شناسی بالا به پایین»

در سال ۲۰۰۶ وی در کنار دانشمندی از سرن، بنام توماس هرتوگ، نظریه‌ای را با عنوان «کیهان‌شناسی بالا به پایین» ارائه کرد که پیشنهاد می‌دهد جهان دارای یک حالت اولیه‌ی منحصربه‌فرد نبوده ولی به شکل همزمان شامل حالات فراوان اولیه‌ای بوده است. به همین خاطر، چون ما شرایط ابتدایی جهان را نمی‌دانیم، نخواهیم توانست مدلی را ارائه کنیم که به شکل پایین به بالا باشد. در این حالت بررسی کیهان تنها از دیدگاه بالا به پایین امکان‌پذیر خواهد بود و وضعیت نهایی جهان همان شرایط حال‌حاضر کیهان است. این نظریه به سرعت محبوب شد و با نظریه‌ی شناخته شده‌ی ابرریسمان‌، در تطابق است.

?انتشار کتاب موفق «تاریخچه‌ی مختصر زمان»

در سال ۱۹۸۸ کتاب تاریخچه‌ی زمان، اثر هاوکینگ، منتشر شد. انتشار این کتاب در به شهرت رسیدن هاوکینگ نقش مهمی داشت تا جایی که رسانه‌ها به وی لقب «استاد کیهان» دادند. چندین کتاب دیگر توسط هاوکینگ نگارش و منتشر شده. کتاب‌های محبوبی همچون، سیاهچاله‌ها و جهان اولیه، جهان در پوست گردو و بر شانه‌های غول.

?دریافت جوایز متعدد و معتبر در طول حیات

چند هفته پس از انتشار مقاله تابش هاوکینگ در سال ۱۹۷۴، وی به عنوان یکی از جوان‌ترین اعضا به انجمن سلطنتی لندن دعوت شد. در سال ۱۹۸۷ مدال پل دیراک را برای کمک‌های خود به فیزیک نظری دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی ویژه‌ی فیزیک بنیادی روسیه را دریافت کرد که با عنوان جایزه‌ی نوبل قرن ۲۱ نیز شناخته می‌شود.

ـــــــــــ

• 4

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

منابع

سایت ویکی پدیا

مجله علمی ایلیاد ترجمه اشکان عارفی

ـــــــــــ

• 2

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

نقل از: is_Vivi

نقل از: is_Vivi فکر نمیکنم تا ۴ قرن دیگه کسی مثل ایشون بتونه به علم خدمت کنه

دقیقا همینطوره که شما میفرمایین واقعا اراده ی استواری داشتن که با این بیماریشون به این درجات رسیدن

ـــــــــــ

• 2

...

اول سپاس بابت تاپیک خوبت، به یاد چنین فردی ارزشمندی بودن جای تشکر داره.

یه پیشنهاد به دوستان: اگه کتابای هاوکینگ رو نخوندین تاحالا و همچنین با فیزیک به صورت تخصصی آشنایی ندارین پیشنهاد میکنم دو کتاب تاریخچه مختصر زمان و همچنین جهان در پوست گردو رو بخونین. دلیل معرفی این دو کتاب هم اینه که وقتی این دو کتاب رو بخونی حس میکنی داری یه رمان میخونی ولی کاملا نسبت به فیزیک نظری درک پیدا میکنی، فک کنم فقط یه فرمول E=mc^2 رو استفاده کرده و اصا کتابا جنبه ریاضی ندارن.

ـــــــــــ

be yourself; everyone else is already taken

• 5

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

نقل از: سایه+روشن+جنگل

نقل از: سایه+روشن+جنگل

اول سپاس بابت تاپیک خوبت، به یاد چنین فردی ارزشمندی بودن جای تشکر داره.

یه پیشنهاد به دوستان: اگه کتابای هاوکینگ رو نخوندین تاحالا و همچنین با فیزیک به صورت تخصصی آشنایی ندارین پیشنهاد میکنم دو کتاب تاریخچه مختصر زمان و همچنین جهان در پوست گردو رو بخونین. دلیل معرفی این دو کتاب هم اینه که وقتی این دو کتاب رو بخونی حس میکنی داری یه رمان میخونی ولی کاملا نسبت به فیزیک نظری درک پیدا میکنی، فک کنم فقط یه فرمول E=mc^2 رو استفاده کرده و اصا کتابا جنبه ریاضی ندارن.

به پای تاپیک سیاره گرسنه شما نمیرسه (biggrin)

ـــــــــــ

• 2

...

نقل از: is_Vivi فکر نمیکنم تا ۴ قرن دیگه کسی مثل ایشون بتونه به علم خدمت کنه

در اینکه ایشون بسیار انسان بزرگی در زمینه کیهان شناسی بودن که شکی نیس ولی فک کنم یه خرده احساسی حرف زدین. چون همین الان انسان های بزرگی هستن که دارن خدمت میکنن به علم. ولی خب یکی از دلایل بولد شدن ایشون شرایط جسمانیشون و پشتکارشون بود. البته بازم میگم در بی نظیر بودن ایشون هیچ شکی نیس.

ـــــــــــ

be yourself; everyone else is already taken

• 2

• سعیدداغ  
  • عضو از 1395/1/24

• پست‌‌‌ها: ‌ 131

• 155

او ثابت کرد که عقل سالم در بدن ناقص می تواند باشد...

او ثابت کرد که عقل سالم در بدن ناقص می تواند باشد بر خلاف گذشتگان که باور داشتند عقل سالم در بدن سالم -

ـــــــــــ

• 1

یک سال گذشت. اولین سالروز درگذشت مرحوم استیون...

یک سال گذشت. اولین سالروز درگذشت مرحوم استیون هاوکینگ در خانه آن مرحوم برگزار خواهد شد. بدیهیست حضور شما باعث تسلی خاطر بازماندگان آن مرحوم خواهد بود.

ـــــــــــ

بگیر، بکش و از نو زاده شو.

• 6

• ._.Moonlight._.  

• عضو از 1397/11/2

• پست‌‌‌ها: ‌ 869

• 3081

روحش شاد خدا بیامرزتش :D

روحش شاد خدا بیامرزتش :D

ـــــــــــ

Maybe we should just try, to tell ourselves a good lie

• 3

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

نقل از: ..Moonlight..

نقل از: ._.Moonlight._. روحش شاد خدا بیامرزتش :D

متوفی به خدا اعتقاد نداشت (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

• erny19qwerty  

• عضو از 1396/12/24

• پست‌‌‌ها: ‌ 3963

• 5513

(rose)

(rose)

ـــــــــــ

• 1

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

نقل از: کیر ابن آدم

نقل از: کیر ابن آدم یک سال گذشت. اولین سالروز درگذشت مرحوم استیون هاوکینگ در خانه آن مرحوم برگزار خواهد شد. بدیهیست حضور شما باعث تسلی خاطر بازماندگان آن مرحوم خواهد بود.

نمیدونم باور میکنی یا نه ولی من یه سال پیش که از خواب بیدار شدم اولین خبری که خوندم درگذشت این بزرگوار بود تا سه ساعت تو شوک بودم :(

ـــــــــــ

• 2

• erny19qwerty  

• عضو از 1396/12/24

• 5513

نقل از: god...

نقل از: کیر ابن آدم یک سال گذشت. اولین سالروز درگذشت مرحوم استیون هاوکینگ در خانه آن مرحوم برگزار خواهد شد. بدیهیست حضور شما باعث تسلی خاطر بازماندگان آن مرحوم خواهد بود.
نمیدونم باور میکنی یا نه ولی من یه سال پیش که از خواب بیدار شدم اولین خبری که خوندم درگذشت این بزرگوار بود تا سه ساعت تو شوک بودم :(

:(

منم تعجب کردم ولی ادم خب یه روزی میره عمر بی پایان نداره

ـــــــــــ

• 0

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

نقل از: erny19qwerty

درسته ولی خیلی دوست داشتم از نزدیک ببینمش یکم زود رفت :(

ـــــــــــ

• 2

• erny19qwerty  

• عضو از 1396/12/24

• 5513

خب اشکال ندارره میتونی کسای دیگه رو ببینی :)

زندگی خیلی چیزا ازمون میگیره ولی بعضی چیزا میده و باید ازش خوب بهره ببریم

ـــــــــــ

• 2

• god...  

• عضو از 1397/6/13

• 310

مثل این مشاورا حرف میزنی (rolling)

ـــــــــــ

• 2

• erny19qwerty  

• عضو از 1396/12/24

• 5513

مثل این مشاورا حرف میزنی (rolling)

(rolling) (rolling) (rolling) (rolling) (dash) (dash) (dash) (dash)

ـــــــــــ

• 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

در ماه بسیار مبارک(!) رمضان قرار داریم. آیا روزه اید؟؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «