خـــتـــنـــه
راجب “ختنه” (برا پسر) هنو ابهامات بسیار هس. جوری که بیشتر زوجای ایرانی حتا پیش از این‌که بچه‌دار بشن مردّد موندن که درنهایت با شومبول آقازاده‌ی گرامی چه کنن...
متسفانه این‌که بلخره «ختنه برای پسر عملی‌ست مفید یا مضر؟» را فعلن به طور قطع چیزی نمیتوان گف. لیکن بهرحال چکیده‌ی برخی از بررسیای انجام شده روی این موضو، اینجا قرار خواهد گرف و قضاوت نهایی واگذار میشود به مخاطبان گرامی.
باشد که این مطلب برای شهوانیونِ ناآشنا به ختنه مفید واقع گردد.
ختنه چیست...


ابتدا بنگریم که ختنه اصن چی هس:
گفته میشود که "ختنه" (Circumcision) برگرفته از واژه لاتین "circumcīsus" ینی "گرد بریدن" بوده و عملِ برداشتن قسمتی از پوست آلتِ تناسلی‌ست که معمولن در مرد‌ها انجام میشود و درضم ادیانی مث یهودیت و اسلام اونو دارای ارزش میدوننش تا جایی که اگه شخصی بخواد وارد یکی از این دینا بشه، حتمن باید اون قسمت آلت محترم را در این راهِ مقدس فدا کند ولاغیر...
تاریخچه‌ی ختنه چندان مشخص نیس... ولی میشه گف «ختنه یکی از کهن‌ترین اعمال جراحی دنیاس» که نزیک پونزه هزارسال پیشینه داره. ینی برخلاف تصور عوام، ریشه‌ی عمل ختنه از اسلام نیس بلکه اسلام صرفن مُهر تأیید زده روش و ادامه دادتش تا به امروز. حال‌اینکه چرا و به چه دلیل از گذشته‌های دور ختنه انجام میشده هنو سرش بحث هس.
همچنین گفته میشود که آثار ختنه توسط کاوشگران روی اجساد مومیایی‌ شده‌ی مصر باستان نیز ثبت شده.(نقاشی دیواری از ختنه ـ مصر باستان / حدود ۴۰۰۰سال پیش)


پیش از وانمودن مطلب عرض شود که «ختنه‌ی زنان♀» قضیه‌ش جداس و تکلیفش نیز مشخص، نخست مبحث فراگیرِ «ختنه‌ی مردان♂» شکافته میشود و سپس به نوع زنانه‌ش در انتهای مطلب خواهیم پرداخ.


♂ ختنه‌ی مردانختنه‌ی پسر، حذف بخشی از پوست شومبول وی به طرق مختلف بوده که اغلب در دوران نوزادی با بُریدن و بخیه انجام میگیرد. این عمل مضرات و فواید خودش را دارد.


ابتدا بنگریم که پوست مذکور چیست، (چون اغلب ایرانیا باهاش ناآشنان):
عرض شود که به طور طبیعی، در آلت مردانه‌ای که هنو توسط جرّاحان محترم دسکاری نشده باشه، قسمتی هس که با نام "پیش‌پوست" یا "غفله" (Foreskin) شناخته میشود، این قسمت که بعضیا "پوست ختنه‌گاه" هم بهش میگن، پوستی‌ کِشسان و ارتجاعیه که تقریبن با حالتی آکاردئونی جلو و عقب میره و تا بخشی از روی کلاهک یا سرنره(Glanss) رو میپوشونه.

(بنگرید به ← نمای افقی ـ نمای جانبی)


گفته میشود که این پوست در حالت آختگی (راست نمودن) به عقب رفته و در حالت معمول (چل) تا جلوی آلت و تا نزیکی اطراف مجرای ادرار رو پوشش میده.
تموم هدف از عملیات ختنه‌‌ی پسران، حذف همین پوست با روش‌های مختلفه.(بنگرید به ← روش A و B)


حال‌این‌که «کاراییِ پوست ختنه‌گاه دقیقن چیست؟» هنو به طور واضح مشخص نیس. گفته میشود که پوست ختنه‌گاه از سر آلت دربرابر عواملی مث تحریک جنسی زودهنگام محافظت میکند. ینی باعث میشه هنگام مواجهه‌ی غیرمنتظره‌ی سر آلت با عوامل خارجی (برخورد با بافت شورت یا با عوامل خارجی‌تر، ینی بعنوان مثال؛ برخورد کون یه شخص محترم توی شولوغیِ مترو به خشتک عالی) زرتی فرآیند راست‌شدگیِ آلت (نعوظ) حاصل نشود. چرا که قسمت فوقانی آلت نرینه (کلاهک) پر از عصبهای تحریک جنسی‌ست و بسیار حشرپذیر می‌باشد. برا همین احتمال میرود که درواقع پیش‌پوست تا حدی نخش یک ضامن را برای آن ایفا نموده تا به هنگام برخوردهای فیزیکیِ ناخواسه، به یکباره انفجارِ حشری ایجاد نشود.به عبارتی دیگر نیز گفته میشود که پوست ختنه‌گاه از عصب‌های تحریک شهوت جنسی محافظت میکند تا در نتیجه‌ی دم‌دس بودن، زیاد استفاده نشده و به مرور بی‌حس نشن.
○ جذابیت (؟)


از دلایل مهمِ ختنه برای مردا، عوامل جغرافیایی مث فرهنگ، سنت و مذهبه ولی عدّه‌ای از مردا هسن که به خاطر دلایلی دیگه مث «زیبایی» هم ختنه رو انجام میدن.
فرای بحث پزشکی و بهداشتی قضیه که در ادامه راجبش توضی میدیم، این‌ پرسش که بهرحال «شومبولِ فابریک جلوه‌ی جذاب‌تری دارد یا شومبولِ ختنه‌‌شده؟» نیز به خودی خود مسله‌ی دیگریست و صدالبته شایان اهمیت و توجه. لذا جهت شفاف شدن مسله در همین راستا از نظرات اساتید اهل فن در تاپیک استقبال میشود.ناگفته نماند که بحث جذابیت، چه درمورد «زیبایی ظاهری عضو جنسی» و چه «تأثیر آن در عمل» (افزایش یا کاهش لذت در سکس؟) شایان اهمیت است.
آمار


طبق بررسیای انجام گرفته؛ ختنه‌ی پسران در کشورای مسلمون بالاس و در کشورای اروپایی و غربی پائین. توی آمریکا و کانادا بر خلاف کشورای اروپایی، ختنه تا حدی مرسوم به حساب میاد:


در آمریکا سالانه ۱/۵میلیون ختنه با هزینه‌ای بیش بر ۱۵۰میلیون دلار انجام می‌شود.
سه چهارم از کودکان متولد در آمریکا ختنه می‌شوند، اما در انگلستان، این آمار کمتر از ۹ درصد است. نیمی از کودکان متولد در آمریکا در همان بیمارستان ختنه می‌شوند. این آمار رو به کاهش است و هر سال ۱٪ کاهش می‌یابد. یک افت مهم در آمار، پس از انتشار بیانیهٔ رسمی آکادمی طب کودک آمریکا در سال ۱۹۹۹ بود. که در آن رسماً اعلام شده بود شواهد پزشکی ختنه آنقدر محکم نیست که به آن توصیه یا منع شود. اما در گزارش جدیدتر آنها، نظر آکادمی طب کودکان عوض شد و بعد از آن این بیانیه دو بار بروز شده و تغییر کرده است.
(گسترش جهانی ختنه)

اینجور که از شواهد پیداس؛ ختنه‌ی مردان در کشورای زیادی متداوله.ختنه‌ی مردان در عرصه‌ی جهانی بعد از گذشت قرن‌ها تکنولوژی پزشکی و مدرنیته، همچنان مخالفان و موافقان خود را دارد. ولی نکته اینجاس که امروزه چه در کشورای پیشرفته و چه کشورای جهان سومی، این عمل کم و بیش انجام میگیرد.
گفته میشود در کشور آمریکا که یک کشور مسیحى است، در هر بیست و شش ثانیه، یک نوزاد پسر اعم از مسیحى، یهودى و مسلمان ختنه میشن.
«ختنه امروزه در استرالیا و کانادا توصیه نمی‌شود. در این کشورها ختنه توسط بیمه پشتیبانی نمی‌شود اما در آمریکا ختنه توسط بیمه پوشش داده می‌شود. در استرالیا ۵۸درصد مردان ختنه شده‌اند اما در سنین زیر سی حدود ۳۰درصد است و روند آن رو به کاهش است. در اروپا بطور کلی ختنه بیشتر محدود به افراد یهودی و مسلمان است.»
جمعی از شومبول‌بریدگان


بررسی فواید✔ و مضرات✖


یه سری پژوهشای موجود، نشانگر نکات مفیدی برا ختنه هسن درحالی‌که برخی دیگه‌شون بر ضرر و زیان اون تأکید دارن. درکل هنو نتیجه‌ی کلی حاصل نگشته.
- یه سری در مجموع عوارض ختنه رو بیش از مزایاش دونسن
+ یه سری دیگه مزایای ختنه رو از عوارض اون بیشتر
= یه سری هم عوارض و مزایای ختنه رو تقریبن برابر با همدیگه
خلاصه اونچه از نتایج پیداس؛ اینه که تصمیمگیری راجب این موضو به این راحتیا نیس. ینی نمیشه در یه کلام رک پوسکنده و شیک گف بلخره این عمل برای بدن مفیده یا مضر. چرا که جوانب هرکودوم جای بحث و گفتگو دارد.
از مهمترین فوایدی که واسه ختنه برشمرده میشن، پیشگیری از بروز هرگونه عفونت زیر پوست ختنه‌گاه و کاهش خطر ابتلا به بیماریای مقاربتی بوده و از مهمترین مضرات ختنه که هنو سرش بحث هس، میتوان به کاهش لذت جنسی و ایضن خونریزی و التهاب اشاره کرد.
حال دقیقتر به هر دو دیدگا مینگریم تا مینیم چه حاصل میشود:
مزایای ختنه


جلوگیری از عفونتای ادراری در دوران نوزادی
بهداشت بیشتر و شستوشوی راحت‌تر ناحیه‌ی تناسلی
عدم بروز بیماریای ناشی از تجمع باکتری در پیش‌پوست
پیشگیری از سرطان آلت تناسلی
کاهش ابتلا به بیماریای مقاربتی مث ایدز (HIV)


جای تردیدی نیس که بهرحال ناحیه‌ی زیر پیش‌پوست، مورد تجمع انوا و اقسام میکروبا و باکتریاس که میتواند موجب آلودگی و بروز عفونت و بیماری شود، بخصوص در نوزادان به دلیل کوچیک بودن عضو تناسلی و طبعن رسیدگی مشکل و نظافت دشوار.


عمل ختنه در دوران نوزادی و سنین کم به طور قابل‌توجهی میزان عفونت‌های ادراری را کاهش می‌دهد. باید توجه داشت یکی از علل اساسی نارسایی مزمن کلیوی و درمان با دیالیز عفونت ادراری می‌باشد که این اهمیت انجام ختنه را در پیشگیری از عفونت ادراری در بدو تولد و سن پایین دو چندان می‌کند.
مطالعات پژوهشی انجام شده در آمریکا نشان می‌دهد، ۹۵درصد نوزادان پسر که به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند، ختنه نشده‌اند. همچنین یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد میزان عفونت در نوزادان ختنه نشده ۱/۴‌درصد است، درحالی‌که در نوزادان ختنه شده تنها ۲/۰درصد است. به عبارت دیگر می‌توان گفت، احتمال ابتلا به عفونت ادراری در نوزادانی که ختنه نمی‌شوند، ۲۰برابر بیشتر از نوزادانی است که ختنه شده‌اند. خیلی از اوقات پیش می‌آید، پسربچه‌ای دچار عفونت ادراری شود عفونت او به هیچ درمان دارویی پاسخ ندهد. برای این کودک تعداد زیادی آزمایش و عکسبرداری و... تجویز می‌شود و با انجام همه این کارها علت عفونت پیدا نمی‌شود. در نهایت بعد از همه این اقدامات، کودک یک ختنه ساده انجام می‌دهد و عفونت به کلی از بین می‌رود.
(آفتاب)

ایضن ختنه احتمال بروز برخی بیماریا و عفونتهای دسگاه تناسلی مردان را نیز از بین میبرد.
آلودگیایی مث تبخال تناسلی یا هرپس(Herpes)، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، و همچنین پاپول یا مروارید مردانه (papule) جزو مواردی هسن که ناشی از پوست‌ختنه‌گاهه.

طبق آمار میزان بروز اینا در افراد ختنه‌نـشده به مقدار قابل توجهی بیشتر از افراد ختنه‌شده‌س و در برخی موارد، عمل ختنه، نوعی پیشگیری از بروز اونا درنظر گرفته شده.


پاپول مروارید مردانه در حدود ۴۰درصد مردان ختنه نشده و حدود ۱۲درصد مردان ختنه شده دیده می‌شود. مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که ۳۳٫۳٪ از مردان ختنه نشده و ۷٫۱٪ از مردان ختنه شده دارای این برجستگی‌ها می‌باشند.
به منظور پیشگیری از پاپول مروارید مردانه مهمترین اقدام شناخته شده ختنه زود هنگام است.
(drentezari)

همچنین ختنه، خطر ابتلای مرد به برخی بیماریای مقاربتی مث ایدز (HIV) رو کاهش میده. گفته میشود «مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا، ختنه را یکی از راههای مؤثر در کاهش انتقال اچ‌آی‌وی بخصوص در مردان غیرهمجنسگرا می‌داند. ختنه احتمال انتقال اچ‌آی‌وی از مرد به زن را کم نمی‌کند اما خطر ابتلای زنان به دیگر عفونت های آمیزشی مثل واژینوز باکتریایی، تریکومونا و HPV (زگیل تناسلی) را کاهش می‌دهد.»


ختنه خطر انتقال اچ‌آی‌وی هنگام رابطه جنسی را به میزان قابل توجهی (۵۰ تا ۶۰٪) کاهش می‌دهد، به عبارت دیگر مردی که ختنه شده باشد در رابطه جنسی با زنی که اچ‌آی‌وی دارد کمتر در خطر آلودگی به ویروس است.
علاوه بر این ختنه خطر آلودگی به تبخال تناسلی (Herpes) را ۳۰ تا ۴۰٪ و خطر آلوده شدن به گونه های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را که با سرطان ربط دارد ۳۰٪ کاهش می‌دهد.
علاوه بر این دیگر بیماری های آمیزشی و سرطان آلت تناسلی در افراد ختنه شده کمتر است و همین طور خطر سرطان گردن رحم در زنانی که شریک جنسی‌شان ختنه شده پایین می‌آید.
در پسر بچه ها، ختنه احتمال عفونت ادراری را کم می‌کند.
(بی‌بی‌سی فارسی)

با همه این اوصاف همچنان در این یافته‌ها نیاز به انجام مطالعات دقیق‌تر و به کارگیری متدولوژی علمی و به دور از احساس در مطالعات آینده احساس میشود.
درضم با درنظر گرفتن تأثیر عادات رفتاری افراد در ابتلا به عفونت‌ادراری و همچنین بیماریای مقاربتی، اهمیت ختنه شدن در کاهش بروز این معضل‌ها چندان قابل توجه نیس.
عوارض ختنه


خونریزی و التهاب
احتمال ایجاد جراحات جبران‌ناپذیر بر آلت
تغییر در تحریک جنسی


عرض شود که یه نکته‌ی مهم اینجا هس و اونم این‌که بیشتر عوارضی که برای ختنه در فضای نت قرار داده شده (به غیر از یه مورد که میشه همون موردِ سوم)، منظورشون ختنه‌ی نادرست یا ختنه‌ی غیراستاندارده که طبعن عوارض ناشی از جراحت رو به دمبال خواهد داش. ینی دراصل عارضه از طریقه‌ی ختنه کردنه، نه عارضه‌ی بلن‌مدت از ختنگی بخاطر عدم وجود پیش‌پوست بر آلت. بعنوان مثال؛ انجام بدون بی‌حسیِ ختنه برا نوزاد، موجب درد شدید و فراموش‌نشدنی برای وی میشود که علاوه بر اهمیت تأثیرات فیزیکی و روانی درد، باعث میشه نوزاد نسبت به سایر دردای پزشکی دیگه مث واکسن، واکنش شدیدتری نشون بده. عوارض دیگه‌ی ختنه چندان معمول نیس. گفته میشود «مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا خطر ختنه‌ای را که با رعایت ضوابط پزشکی انجام شود اندک می‌داند. عوارض ختنه معمولاً خونریزی و التهاب است و عوارض جانبی شدیدتر نادر هستند.»


لیکن عارضه‌ای که گفته میشود مستقیمن از حذف پیش‌پوست نشأت میگیره، مربوط به عصبای تحریک جنسی و ایضن بافت کلاهک آلت تناسلی‌ست.
در راستای همون نظریه‌ی کارائی پیش پوست، ینی ضامنِ حشر و حفاظت (مثال مترو که پیش‌تر عرض شد)؛ بنا به گفته‌ای؛ بعد از عمل ختنه و ورداشتن پیش‌پوست، کلاهک شومبول به مرور بر اثر تماس فیزیکی مداوم با عوامل خارجی، بافت براق، لطیف، مرطوب و لیزش رو از دس میده و پوستش سخ‌تر میشه.
با اندکی دقت به فیلم سوپرای خارجی هم میشه به راحتی میشه فمید که سر شومبول پورن استار مرد دیوص از مال خودمون براق‌تره. دراصل مقایسه‌ی آلت ختنه‌شده‌ی ما با آلت‌ ختنه‌نشده‌ی اونا، یجورایی میشه مث مقایسه‌ی موزائیک با سرامیک...
بدین وسیله اعلام میشود که این اسلام حتا حق کیر ما رو هم خورد!


پیش پوست آلت دارای هزاران عصب جنسی است. وقتی یک مردی ختنه می‌شود بخش زیادی از اعصاب جنسی خود را از دست می‌دهد.
علاوه بر این پیش پوست سر آلت را در حالت عادی می‌پوشاند و فقط سر آلت به هنگام نعوظ بیرون می‌آید. این باعث می شود که پوست سر آلت همیشه مرطوب و لطیف بماند. بافت سر آلت از جنس اسفنجی است و مرطوب ماندن آن باعث بیشتر شدن حساسیت جنسی آن می‌شود. پوست سر آلت مردان ختنه‌شده خشک‌تر و زمخت‌تر از مردان ختنه‌نشده است.
در تصویر زیر می‌توانید تفاوت کیفیت پوست سر آلت ختنه‌شده و ختنه‌نشده را ببینید:

سر آلت جزء حساس ترین قسمت های آلت از نظر جنسی است. آلت طوری طراحی شده که سر آلت تنها به هنگام نعوظ و نزدیکی در معرض تماس خارجی قرار گیرد و در حالات معمولی همیشه در غلاف پیش پوست محافظت گردد. ولی در مرد ختنه شده سر آلت همواره در معرض تماس خارجی قرار دارد و بر اثر برخورد دائمی با اشیاء خارجی (مثل شورت فرد و …) پاسخ دهی اش به محرک خارجی به مرور زمان کاهش می یابد.
(مضرات ختنه ـ پسرانمان را ختنه نمیکنیم)

هرچن از طرفی دیگر گفته میشود «ختنه بر فعالیت و لذت جنسی تاثیری ندارد یا تاثیر آن ناچیز است.»
(مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا)


با همه این اوصاف ختنه‌ی مردان نه یک دستور پزشکی بلکه انتخابی شخصی و داوطلبانه‌س.
«در مورد زمان ختنه کردن مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا می‌گوید که ختنه در نوزادان و کودکان آسانتر و ارزانتر و کم خطرتر است، اما اگر ختنه تا دوران نوجوانی یا بزرگسالی به تعویق بیفتد، خود فرد هم می‌تواند در تصمیم گیری مشارکت کند.»
♀ ختنه‌ی زنانختنه‌ی زنا اما هیچ مزیتی برا سلامتیشون نداره بلکه موجب آسیب جدی و جبران‌ناپذیر به اونا و نوعی خشونت علیه زنان و آزار جنسی محسوب میشود.ختنه‌ی زن در واقع قطع ناحیه‌ای از آلت تناسلی زن به نام فنج، چوچوله یا کلیتوریس(Clitoris) هس که گفته میشود با قطع آن حس زنانگى در آن‌ها تا حد زیادی از بین رفته و زن تا پایان عمر از دریافت لذت جنسی محروم خواهد ماند.ختنه‌ی زنان در سه‌ شکل متفاوت صورت میگیرد...

نوع اول منحصر به بریدن کلیتوریس میشود. در نوع دیگه‌ی آن علاوه بر کلیتوریس، کلبان یا لب‌های کوچک اندام جنسی (Labia Minor) نیز بریده میشن. بدترین شکل ختنه زنان نوع سومشه. در این مدل کلیتوریس و کلبان یا لبهای کوچیک هر دو بریده میشن و درنهایت با به‌هم‌آوردن ملبان یا لب‌های بزرگ (Labia Major) اونا رو به همدیگه میدوزن. سپس روی اون سوراخای کوچیکی در نزیکی مجرای ادرار و دهانه‌ی رحم ایجاد میکنن.روش سوم که دردآمیز‌ترین و خطرناک‌ترین شکل ختنه به حساب میاد، در آفریقا به‌شدت رواج دارد و معروف به "ختنه‌ی فرعونی"ست. در این حالت محل‌ دوخته‌شده هنگام وضع‌حمل باز میشود و پس از زایمان اونو مجددن میدوزن. که با توجه به رقم بالای زاد و ولد در آفریقا، این عمل برای زنان در حقیقت یه جور شکنجه‌س. همچنین شب ازدواج که برای این زنا اولین تماس جنسی محسوب میشود، خشونت‌آمیز و توام با رنج و شکنجه خواهد بود.


ختنه زنان در گذشته به وفور انجام میشده ولی اکنون در بسیاری از کشورای دنیا ممنو و غیرقانونی اعلام شده و تنها در برخی کشورای مسلمون خاورمیانه و بخصوص کشورای آفریقایی رواج داره.
گفته میشود که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت هم‌اکنون حدود ۱۲۵میلیون زن در جهان ختنه شده‌اند که بیشتر آنها متعلق به کشورهای آفریقایی و خاورمیانه هستند.درمورد ریشه‌های این حماقت محض گفته میشود که «ختنه زنان در جهان محصول اعتقادات و باورهای سنتی زیادی است و درواقع دلایل بسیاری باعث ادامه سنت ناقص سازی آلت تناسلی دختران می‌شود. این دلایل شامل باور جنسی (برای کنترل میل جنسی زنان) باور اجتماعی (ورود دختران به مرحله زنانگی) باورهای بهداشتی (باور به اینکه آلت تناسلی زنانه کثیف یا زشت است. در کردستان عراق از دست زنی که ختنه نشده باشد غذا نمی‌خورند و آن غذا را پاک نمی‌دانند) سلامتی (باور به اینکه قدرت باروری زن را بالا می‌برد) و بالاخره باورهای مذهبی است.»
عوارض ناقص‌سازی زنان


درد، خونريزي، شوک، ( اين عمل بدون بيهوشی عمومی يا موضعي انجام می‌گرفته است)
به دلیل درد زیاد دختران از خروج ادرار جلوگیری ‌می‌کنند
به علت بی‌تجربگی جراح که معمولاً از پیرزن‌های روستاست صدمات ارگانی به شخص وارد می‌شود
دردهای شدید در زمان دوران قاعدگی، عفونت‌های مکرر دستگاه تناسلی و تخمک‌ها، عفونت در دستگاه ادرار و کلیه‌ها
خطرهای مختلف در هنگام زایمان ناشی از خونریزی و عفونت
ايجاد جوش‌گاه (اسكار) در قسمت بریدگی‌ها با طول و گستردگى زياد
مشکلات نازایی و بارداری و با شدت بیشتر هنگام وضع حمل
سندرم بی‌اعتمادی و اضطراب در میان دختران کوچکی که خانواده‌هایشان ناگهان آن‌ها را به زیر تیغ بیگانه‌ای سالخورده فرستاده‌اند شعله‌ور شده و آنان را دچار افسردگی‌های شدید می‌کند.
به نظر میاد این حرکت ابلهانه از مام دور نیس.
طبق شواهد؛ در برخی از مناطق کشور خودمونم ختنه‌ی زنان انجام میشده و میشه:


در ایران نیز بررسی‌های میدانی و تحقیقاتی در زمینه ناقص‌سازی جنسی زنان صورت گرفته است. در ایران ناقص‌سازی جنسی زنان در استان‌های بوشهر، هرمزگان، کردستان، خوزستان، لرستان، و برخی مناطق کردنشین آذربایجان وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که میزان ناقص‌سازی جنسی زنان در میناب حدود ۷۰ درصد است. این رسم در بندر گنگ “تیغ سنت و فرهنگ” خوانده می‌شود. ختنه دختران در ایران معمولا با تیغ صورت‌تراشی و بدون استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود. این زنان برای ضدعفونی کردن محل بریده شده روش‌های گوناگونی دارند. آنها اغلب از بتادین استفاده می‌کنند اما در نقاطی که دسترسی به مواد ضدعفونی نیست از خاکستر آتش یا پارچه، دود سقز و یا خاک طبیعی نیز استفاده می‌شود.
(حقایقی درمورد ختنه زنان)

سکوت قانون اسلامی؛ رضایت یا بی‌تفاوتی
در ایران هنو قانونگذاران در برابر ختنه‌ی دختران اعلام موضع نکردن. برا همین بخاطر عدم وجود عنصر قانونی ضد ختنه دختران، سنت تیغ ختنه در بعضی مناطق عقب مونده‌ی کشور همچنان در جریانه و حتا در حال رواج...!

جهت پیگیری بیشتر درمورد ختنه میتوانید بنگرید به:


ختنه و حق فرزندان
ختنه، سؤالی بزرگ برای پدر و مادران آمریکایی
علت ختنه کردن پسران و مزایای آن
از سیر تا پیاز درمورد ختنه‌ی پسران
توصیه‌ به ختنه‌ی پسران در آمریکا
ختنه کودک و جلوگیری از عفونت
ناگفته‌های ختنه‌ی نوزادان
اطلاعات درمورد مضرات ختنه
آسیب ختنه مردان به زنان
طریقه و دلایل ختنه زنان
ختنه زنان و دختران در ایران و جهان
تصاویر قربانیان ختنه دختران در کنیا
مصاحبه با یه دختر هیوده ساله قربانی ختنه زنان
افتخار برخی زن به سنت ختنه زنان!
یک زن فعال حقوق بشر قربانی ختنه


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست


 • 18

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

 • sexytory  

 • عضو از 1396/5/9

 • پست‌‌‌ها: ‌ 562

 • 196

اسکلت ها هم مگه ختنه می کنن؟؟:-D


اسکلت ها هم مگه ختنه می کنن؟؟:-D


ـــــــــــ

دوست داری از نزدیک ببینیش بیا پی وی

br> • 0اه حالم بد شد


اه حالم بد شد


ـــــــــــاین آیدی تلگراممه : saman_tehran_22 • 0عرض شود که


نقل از: salin

مرسی از تاپیک خوبت اسکلت جان.ختنه خانومها واقعافاجعس باورش سخته که هنوزم این کارو بعضی جاها میکنن.


خواهش میشود.
عایا پسرتونو ختنه میکنید یا خیر؟ و چرا؟ (ینی چه درصورت پاسخ مثبت و چه منفی دلیلشم توضی بدید)


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 0عرض شود که


نقل از: sexytory اسکلت ها هم مگه ختنه می کنن؟؟:-D


نه تنها ختنه میکنن، بلکه کونت هم میذارن! (devil)


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 5 • raymondreza  

 • عضو از 1395/6/15

 • پست‌‌‌ها: ‌ 115

 • 97

تایپکت عالی بود (rose)


تایپکت عالی بود (rose)


ـــــــــــ


 • 2 • mohsen_4789  
 • عضو از 1396/7/24

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11

 • 12

مرسی اسکلت عالی و جامع بود.
فکر نمیکنی که خدا این...


مرسی اسکلت عالی و جامع بود. فکر نمیکنی که خدا این پوست رو بی علت نگذاشته؟ قبلا میگفتن که آپاندیس به درد نمیخوره اما الان خیلی هم فایده داره که میتونی سرچ کنی.


ـــــــــــ

مرگ بسیار لذت بخش است،اگر ازش شناخت داشته باشی (biggrin) (cry) • 1 • homayoon2222  
 • عضو از 1391/9/4

 • پست‌‌‌ها: ‌ 91

 • 113

علامت و نشان همپیمانی


ضمن تایید فرمایشات شما و تایید بیشتر موارد گفته شده

طبق نتایج رسمی تحقیقات تاریخی ،ختنه نوعی علامت و امضای همپیمانی بوده بین مسلمانان ، چون در جنگها لباس و یونیفورم نداشتن ،همه هم عرب بودن ،میجنگیدن تا لحظه اسارت، در بسیاری از شهرها که مورد هجمه مسامانان واقع میشدن این علامت مسلمانی و اثبات همراهی اهالی شهر با اسلام بود . خدایی هم حق خوریه ، باعث رونق بازار گلنار شد ،وقتی پوست باشه با همون پوست ج...زدن خیلی راحت تر و ایمن تره ، کلگی سرخ و پر خونش هم زمخت و پینه بسته نمیشه از همه مهمتر کوتاه کردن پوست باعث میشه اندازه طول کیر محدود بشه ، واقعا حق ک...ما پامال شده ، یک سانت هم یک سانته ،اگر ختنه اش نمیکردن شاید چند سانتی بیشتر قد میکشید ، اما بنده در این نواحی زندگی کردم ، قبل از انقلاب ختنه زنان در روستاهای دورافتاده کردستان انجام میشد ،اما با طرح دکتر مرندی و آگاهی مردم ، زشتی ختنه زنان روشن شد .امروزه در هیچ جای ایران این ختنه انجام نمیشه ولی در تهران بنده شنیدم که بعضی افراد که چیزهایی از پزشکی سرشون میشه برای زیبا کردن و سر و سامان دادن به ظاهر آلت بعضی خانمها که کمی از حالت طبیعی گوشواره های بزرگی داره دستکاری میکنن،. مجله زن روز در باره ی ختنه زنان چند سال قبل مفصلا مطالبی منتشر کرد که برای آن مجموعه دردسر شد، به هر حال از زحمتت بابت این مطلب از طرف همه تشکر میکنم


ـــــــــــ

کنجکاو • 2 • Ali Black  

 • عضو از 1390/5/22

 • پست‌‌‌ها: ‌ 333

 • 323

...


دمت گرم استاد. خداییش تاحالا بهش فکر نکرده بودم و اطلاعاتی در موردش نداشتم. و اما اینکه بچمو چیکار میکنم و چرا به نقل از استاد عرض شود که ختنش میکنم که دو روز دیگه که بزرگ شد نیاد بهم بگه بابای شومبول بریده


ـــــــــــ

I'm The Lonely Man Of God And Only God Can Judge Me • 1کلا اگه حق انتخاب داشتم ترجیه میدادم ختنه نشم


ختنه تغییر در خلقت خداست از طرفی اسلام کیری میگه هیچ خلقت خدا بی حکمت نیست از طرفی کیر ما رو ناقص میکنه بگذریم فعلا با این عکس بحالید


ـــــــــــ • 1عرض شود که


نقل از: saman_tehran_22
اه حالم بد شد

تمرین تاپیک: به چه دلیل امضای ایشون فیک است؟
پاسخ: به دلیل براقی کله‌‌‌کیر (طبق قسمت «عوارض ختنه‌ی مردان» که عرض شد) که مختص مردان ختنه نشده‌س.
نتیجه: ایشون اینجا با کیر یکی دیگه از اونور کره زمین میخواد کص بکنه.
(اگه فاز این افرادو میدونید دقیقن چیه به مام بگید!)


نقل از: raymondreza
تایپکت عالی بود (rose)

کپی پیستی بود تحفه درویش... (با اندکی دخل و تصرف)


نقل از: mohsen_4789
مرسی اسکلت عالی و جامع بود. فکر نمیکنی که خدا این پوست رو بی علت نگذاشته؟ قبلا میگفتن که آپاندیس به درد نمیخوره اما الان خیلی هم فایده داره که میتونی سرچ کنی.

مچکرم از لطفت ولی حرفت مغلطه‌س...
(شما اول ثابت کن خدایی هس، بعد راجب فازش از گذاشتن این پوست هم بحث میکنیم.)


نقل از: salin
حقیقت اینه که وقتی پسرم بدنیا اومد یه امضا از همسرمحترم گرفتن وهمونجا ختنش کردن.ازدیدگاه من آلت ختنه شده زیباتر وخوش خوراکتر از آلتیه که ختنه نشده.

جالبه از هر زنی میپرسم نظرش همینه ولی هیش‌کودوم خبر ندارن ختنه به مرور از براقی و لطافت بافت سرش کم میکنه و از سرامیک تبدیلش میکنه به موزائیک:


نقل از: homayoon2222
ضمن تایید فرمایشات شما و تایید بیشتر موارد گفته شده
طبق نتایج رسمی تحقیقات تاریخی ،ختنه نوعی علامت و امضای همپیمانی بوده بین مسلمانان ، چون در جنگها لباس و یونیفورم نداشتن ،همه هم عرب بودن ،میجنگیدن تا لحظه اسارت، در بسیاری از شهرها که مورد هجمه مسامانان واقع میشدن این علامت مسلمانی و اثبات همراهی اهالی شهر با اسلام بود . خدایی هم حق خوریه ، باعث رونق بازار گلنار شد ،وقتی پوست باشه با همون پوست ج...زدن خیلی راحت تر و ایمن تره ، کلگی سرخ و پر خونش هم زمخت و پینه بسته نمیشه از همه مهمتر کوتاه کردن پوست باعث میشه اندازه طول کیر محدود بشه ، واقعا حق ک...ما پامال شده ، یک سانت هم یک سانته ،اگر ختنه اش نمیکردن شاید چند سانتی بیشتر قد میکشید ، اما بنده در این نواحی زندگی کردم ، قبل از انقلاب ختنه زنان در روستاهای دورافتاده کردستان انجام میشد ،اما با طرح دکتر مرندی و آگاهی مردم ، زشتی ختنه زنان روشن شد .امروزه در هیچ جای ایران این ختنه انجام نمیشه ولی در تهران بنده شنیدم که بعضی افراد که چیزهایی از پزشکی سرشون میشه برای زیبا کردن و سر و سامان دادن به ظاهر آلت بعضی خانمها که کمی از حالت طبیعی گوشواره های بزرگی داره دستکاری میکنن،. مجله زن روز در باره ی ختنه زنان چند سال قبل مفصلا مطالبی منتشر کرد که برای آن مجموعه دردسر شد، به هر حال از زحمتت بابت این مطلب از طرف همه تشکر میکنم

مچکرم از تکمیل مطلب با افزودن بخش تاریخیِ اسلامیش.
عرض شود خدمت گل روت که اون بریدن لبه‌های آلت تناسلی زنان (لابیا پلاستی) که فرمودی محض زیباییه و قضیه‌ش با ختنه متفاوته. درواقع اونایی که لبه‌های کصشون زیاد آویزون و شل و وله این عملو انجام میدن یه ذره اضافاتو میزداین صفا میدن بهش ولی دیگه کلن از بیخ نمیبرّن که حشرشون خدشه‌دار شود.
مث این↓ (هرچن عده‌ای معتقدن همین لبه‌هام که زدوده میشن عصب تحریک لذت توشون هس)
بابت لطفتم صمیمانه مچکرم بزرگوار (rose)


نقل از: شــادلــین
شِــت! من فکر میکردم نصفش میکنن تا دیگه رشد نکنه!
هیچ ذهنیتی راجع به ختنه کردن دخترا نداشتم....واقعا جهان سومی بودن یک کشور رو میرسونه.....
جامع و مفید بود خسته نباشی (rose)

گفته میشود که ختنه‌ی پسر تأثیری روی رشد اون عضو شریف نداره. گرچه طبق برخی پژوهشا اومده که ختنه به طور متوسط حدود یه سانت طول ازش کم میکنه (← این مقاله) لیکن از آلتمردان خواهشمندیم حالا بخاطر یه سانت زیاد به خودشون حرص و جوش ندن. (مورد داشتیم طرف همش دوازده-سیزده سانت بیشتر تو خشتکش نداشته هی وامصیبتا سر میداده و فوش به بابا ننه‌ش که چرا از حقش زدن!)
مچکرم (rose)


نقل از: Ali Black
دمت گرم استاد. خداییش تاحالا بهش فکر نکرده بودم و اطلاعاتی در موردش نداشتم. و اما اینکه بچمو چیکار میکنم و چرا به نقل از استاد عرض شود که ختنش میکنم که دو روز دیگه که بزرگ شد نیاد بهم بگه بابای شومبول بریده

شاگردتیم رفیق (rose)


نقل از: پِسرها نمی گریند کلا اگه حق انتخاب داشتم ترجیه میدادم ختنه نشم
ختنه تغییر در خلقت خداست از طرفی اسلام کیری میگه هیچ خلقت خدا بی حکمت نیست از طرفی کیر ما رو ناقص میکنه.

ولش کن، تو بگو ختنه‌شده‌ش به نظرت خوشگل‌تره یا ختنه‌نشده؟


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 1موارد الزام و منع ختنه


نقل از: sooooofi (rose) براى تو و اين تاپيكاى خوب و جامعت كه ميدونم چقدر وقت و انرژى ميگيره ازت! من اگه فرزند پسرى داشتم، نميذاشتم ختنه بشه! چون هم احتماً تحمل ديدن اذيت شدنش رو ندارم و هم اين كه به جز موارد خاص كه بايد ختنه بشن، به نظرم بقيه ى موارد با رعايت بهداشت قابل حله! و در نهايت به نظرم تصميميه كه بايد واگذار بشه به خودش... :)


ضمن تشکر از لطف همیشگیت (rose)، خوب شد این «موارد خاص» رو گفتی، چون یادم رف «موارد منع و ضرورت ختنه» رو توضی بدم لابه‌لای تاپیک:


عرض شود که ختنه‌ی مردان ♂، در برخی موارد ضروری‌ست و بعنوان دستور پزشکی باید انجام بگیره و همچنین در برخی موارد هم منع میشود و هرگز نباید انجام گیرد:


موارد ضرورت ختنه

اختلالات مادرزادي از قبيل فيموزيس و پارافيموزيس.
تروما: آسيب و صدمه به پره‌پوس به دليل شل بودن بیش از حد.
التهاب سر آلت تناسلی. (Balannitis)

در برخی نوزادان به طور مادرزادی ممکن اس پیش‌پوست به گونه‌ای رشد کرده باشد که مجرای ادرارشان را مسدود کرده و موجب مشکلات شود.

در این صورت ختنه بعنوان نوعی درمان و پیشگیری‌ لازم است...

در بعضي از نوزادان ممکن است پیش‌پوست به سر آلت چسبيده و قابل برگرداندن به عقب نباشد که اصطلاحا "فيموزيس" نام دارد. اين اختلال مي‌تواند اوليه بوده و در اثر التهاب، زخم، عفونت و تروما يا ضربه به صورت ثانويه به وجود آيد. چسبندگي پیش‌پوست به گلنس[کلاهک] در ارکشن(نعوظ) اختلال ايجاد کرده و ادرار کردن، سکس و... را مشکل می‌سازد. در اين موارد، انجام ختنه جهت درمان ضروری‌ست.

همچنین در مواردی ممکن اس پیش‌پوست به گونه‌ای شکل گرفته باشد که شومبولِ نگون‌بخ را خفه کند!

در "پارافيموزيس"، پیش‌پوست به عقب کشيده شده و پشت گلنس(شيار کرونا) گير مي‌کند و نمي‌تواند به وضعيت قبلي روي گلنس برگردد. لذا ايجاد درد شديد و ورم مي‌نمايد که لازم است با چرب کردن گلنس و پیش‌پوست، اقدام به برگرداندن آن به وضعيت طبيعي نموده و در صورت عدم موفقيت، با بيهوشي اين کار را انجام داد.
التهاب گلنس [کلاهک] به تنهايي و يا همراه با التهاب پیش‌پوست، در مناطق با آب و هواي گرم و غبارآلود بيشتر ديده مي‌شود که غالبا به دليل جمع شدن ميکروب در زير پیش‌پوست به وجود مي‌آيد. در صورتي که اين بيماري با درمان پزشکی بهبود نيافته و يا عود کند، ختنه کردن توصيه مي‌شود.موارد منع ختنه

اگر آلت نوزاد در چربی ناحیه عائه فرو رفته باشد.
اگر آلت تناسلی نوزاد کمتر از ۲٫۵سانتیمتر طول داشته باشد. (آلت تناسلی نوزاد سالم بین ۲٫۸ تا ۴سانتیمتر طول دارد).
اگر پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد.
اگر نوزاد مبتلا به "هیپو سپادیاس" باشد.
اگر تنه آلت خمیده باشد.
اگر نوزاد مبتلا به بیماری‌های خونریزی‌دهنده مثل هموفیلی باشد.

همچنین گفته میشود که «اگر پیشابراه به جای نوک آلت در زیر سر یا تنه آلت قرار گرفته باشد و پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد (مردم به این حالت می‌گویند که نوزاد ختنه شده به دنیا آمده است). این وضع یک نوع نابهنجاری است و نوزاد به جای ادرار کردن به جلو به زیر ادرار می‌کند، در چنین موارد کودک را نباید ختنه کرد بلکه باید در ۱۸ماهگی با عمل جراحی خاص آلت او را ترمیم نمود.»

البته در اختلالات مادرزادی دستگاه ادراری - تناسلی هم نباید نوزاد ختنه شود. مهم‌ترین این اختلالات مادرزادی، هایپوسپادیازیس است که در آن سوراخ مجرای ادراری در زیر آلت تناسلی قرار دارد و چون بعدها در ترمیم این اختلال به پوست ختنه گاه احتیاج پیدا می شود، نوزاد نباید ختنه شود. خود عمل ختنه کردن می تواند در برخی موارد عوارضی به همراه داشته باشد.
این عوارض معمولاً در کمتر از ۱ درصد موارد دیده می‌شوند و شایع‌ترین آنها عبارتند از : عفونت محل زخم، خونریزی زیاد، عدم برداشتن کافی پوست و پل پوستی. پل پوستی، در واقع قسمتی از پوست تنه آلت تناسلی مذکر است که به سر آلت تناسلی می چسبد.
البته ختنه می تواند باعث ایجاد التهاب و تنگی سوراخ ادراری شود که علت آن هنوز به درستی معلوم نیست. بریده شدن قسمتی از آلت تناسلی هم یکی از عوارض ختنه کردن است که در برخی از روش‌های انجام ختنه دیده می‌شود.


همچنین بنگرید به:
همه‌ی آنچه درمورد ختنه باید بدانید


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 1 • گوزوجان  

 • عضو از 1396/7/29

 • پست‌‌‌ها: ‌ 343

 • 163

ممنون عالی بود


ممنون عالی بود


ـــــــــــ

 • 0 • Horny.Doctor  
 • عضو از 1396/9/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 79

 • 62

Dr.


ممنون اسکلت جان خیلی خوب بود.مخصوصا اینکه همشو با رفرنس گفتی و حرفات معتبره :)

من خودم به شخصه ترجیح میدم ختنه کنم و کمتر لذت ببرم تا اینکه همش نگران انواع مرض ها باشم.درضمن ختنه نکنیم تهش میشیم مث این برادر حشریمون مانوءل فرارا... کسکش نمیکنه ک.جررر میده...


ـــــــــــ


 • 0عرض شود که


نقل از: گوزوجان
ممنون عالی بود

خواهش


نقل از: Horny.Doctor
ممنون اسکلت جان خیلی خوب بود.مخصوصا اینکه همشو با رفرنس گفتی و حرفات معتبره :)
من خودم به شخصه ترجیح میدم ختنه کنم و کمتر لذت ببرم تا اینکه همش نگران انواع مرض ها باشم.درضمن ختنه نکنیم تهش میشیم مث این برادر حشریمون مانوءل فرارا... کسکش نمیکنه ک.جررر میده...

مایه خرسندیه دکتر.
ولی چطور میتونی لذت کمترو ترجیح بدی؟
نکنه بدت میاد جای مانوئل فرارا باشی؟!


نقل از: Chimann
در مورد ختنه ی زنان قبلا مطالب زیادی خونده بودم و تقریبا هممونم می دونیم که یه جنایت بزرگه (cry)
ولی خوب راجع به مردا اطلاعات زیادی نداشتم ...مرسی واقعا ازت (inlove)
ولی رنگ الت ختنه نشده زیبا تره به نظرم (استغفرالله ):D

خواهش میشود
از لحاظ رنگی ینی دیگه چی؟ ختنه میکنن، رنگرزی که نمیکنن دخترم!


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 0ختنه در زبانهای مختلف


ختنه به هف زبون دنیا:

ایتالیا: دولینو بورینو

هند: دولاهه کوتاهه

ژاپن: دولی تیشی کوتابیشی

عربستان: الدول فی الساطور

چین: دولچاین قیچینا

انگلیس: دولینگ اسمالینگ

روسیه: دودولف کوچولوف


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 3 • Horny.Doctor  
 • عضو از 1396/9/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 79

 • 62

Dr.


نقل از: اسکلت حشری
نقل از: گوزوجان
ممنون عالی بود

خواهش


نقل از: Horny.Doctor
ممنون اسکلت جان خیلی خوب بود.مخصوصا اینکه همشو با رفرنس گفتی و حرفات معتبره :)
من خودم به شخصه ترجیح میدم ختنه کنم و کمتر لذت ببرم تا اینکه همش نگران انواع مرض ها باشم.درضمن ختنه نکنیم تهش میشیم مث این برادر حشریمون مانوءل فرارا... کسکش نمیکنه ک.جررر میده...

مایه خرسندیه دکتر.
ولی چطور میتونی لذت کمترو ترجیح بدی؟
نکنه بدت میاد جای مانوئل فرارا باشی؟!


نقل از: Chimann
در مورد ختنه ی زنان قبلا مطالب زیادی خونده بودم و تقریبا هممونم می دونیم که یه جنایت بزرگه (cry)
ولی خوب راجع به مردا اطلاعات زیادی نداشتم ...مرسی واقعا ازت (inlove)
ولی رنگ الت ختنه نشده زیبا تره به نظرم (استغفرالله ):D

خواهش میشود
از لحاظ رنگی ینی دیگه چی؟ ختنه میکنن، رنگرزی که نمیکنن دخترم!

شاید اینکه تاحالا تجربه نکردم هم بی تاثیر نباشه تو این حرفم :)


ـــــــــــ


 • 0 • Horny.Doctor  
 • عضو از 1396/9/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 79

 • 62

Dr.


نقل از: اسکلت حشری
نقل از: گوزوجان
ممنون عالی بود

خواهش


نقل از: Horny.Doctor
ممنون اسکلت جان خیلی خوب بود.مخصوصا اینکه همشو با رفرنس گفتی و حرفات معتبره :)
من خودم به شخصه ترجیح میدم ختنه کنم و کمتر لذت ببرم تا اینکه همش نگران انواع مرض ها باشم.درضمن ختنه نکنیم تهش میشیم مث این برادر حشریمون مانوءل فرارا... کسکش نمیکنه ک.جررر میده...

مایه خرسندیه دکتر.
ولی چطور میتونی لذت کمترو ترجیح بدی؟
نکنه بدت میاد جای مانوئل فرارا باشی؟!


نقل از: Chimann
در مورد ختنه ی زنان قبلا مطالب زیادی خونده بودم و تقریبا هممونم می دونیم که یه جنایت بزرگه (cry)
ولی خوب راجع به مردا اطلاعات زیادی نداشتم ...مرسی واقعا ازت (inlove)
ولی رنگ الت ختنه نشده زیبا تره به نظرم (استغفرالله ):D

خواهش میشود
از لحاظ رنگی ینی دیگه چی؟ ختنه میکنن، رنگرزی که نمیکنن دخترم!

شاید اینکه تاحالا تجربه نکردم هم بی تاثیر نباشه تو این حرفم :)


ـــــــــــ


 • 0عرض شود که


نقل از: salarjavan233
(clap) تنها عمل زیبایی که ما مردها انجام میدیم همینه

کاملن مطمئنی که این عمل به زیبایی می‌انجامد؟


نقل از: Horny.Doctor
شاید اینکه تاحالا تجربه نکردم هم بی تاثیر نباشه تو این حرفم :)

این میشه سندروم حسرت و حسادت.


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 0خواهش.


نقل از: خوش_غیرت به به واقعا دس مریزاد.خعلی مفید و جالب.دمت گرم اسی.


خوش اومدی و لطف داری.
راجب آمار ختنه‌ی زنان توی کردستان عراق چیزی اطلا داری عایا؟


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 0 • Horny.Doctor  
 • عضو از 1396/9/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 79

 • 62

Dr.


نقل از: اسکلت حشری
نقل از: salarjavan233
(clap) تنها عمل زیبایی که ما مردها انجام میدیم همینه
کاملن مطمئنی که این عمل به زیبایی می‌انجامد؟ ____
نقل از: Horny.Doctor
شاید اینکه تاحالا تجربه نکردم هم بی تاثیر نباشه تو این حرفم :)
این میشه سندروم حسرت و حسادت.

حسرت شاید ولی حسادتو قبول ندارم...

شما خودت ب اونایی ک ختنه نشدن حسودی میکنی؟؟!


ـــــــــــ


 • 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو
نظرسنجی

موقع خوندن یه داستان، اول چی رو در نظر می‌گیرین؟


نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «