درآمد یک سوپرمارکت!

• axm432  

• عضو از
    1398/2/7

• پست‌ها: 1172

• 1343

میدونین! اکثر مردم فکر میکنن که برای داشتن یک درآمد خوب, طرف باید حتما تحصیلات دانشگاهی خوبی در یک رشته تاپی داشته باشه (مهندسی, پزشکی, وکالت...) یا یک شغل آزاد خیلی ویژه ای داشته باشه (کارخونه, گاوداری, مرغ داری, طلا فروشی, رستوران داری...). اما بعضی شغل های آزاد, به ظاهر پیش پا افتاده, درآمدهای خیلی خوبی دارند!

مثال ساده: یک سوپر مارکتی معمولی!

تخمین مستقیم درآمد یک همچین کسب و کارهایی خیلی مشکله! اما اینجا من از یک روش غیر مستقیم برای این برآورد استفاده میکنم که به روش تخمین Fermi (فیزیک دان معروف), مشهور هست.

یه محله معروف غرب تهران رو در نظر بگیریم. این منطقه مطابق آمار حدود 40000 نفر جمعیت داره که میشه حدود 10000 خانوار. هر خانوار بطور متوسط توی این محله بالای متوسط تهران, چیزی حدود 1 میلیون تومان در ماه از سوپرمارکت محل خرید میکنه (لبنیات, کنسرو, حبوبات, چای, قهوه, سوسیس کالباس, چیپس, پفک!, بیسکویت, شکلات, بستنی, نوشابه, مواد شوینده, بهداشتی...). در مجموع حدود 25 تا سوپرمارکت توی این منطقه هست. اگه عددهای بالا رو ضرب و تقسیم کنین به هر مغازه, "فروش" متوسطی معادل 400 میلیون در ماه میرسه (روزی 13 میلیون). اما حاشیه سود چیزایی که این مغازه ها میفروشن خیلی متفاوته; از حدود 7-8 درصد برای شیر و... گرفته تا بالای 50 درصد برای شکلات خارجی و تیغ های گرون ریش تراشی...طبق سوال و جواب من از کاسبها, متوسط حاشیه سود سوپر یک چیزیه حدود 20 درصد.

پس یک مغازه سوپر مارکت متوسط در محله های خوب تهران حدودا 80 میلیون در ماه سود ناخالص میکنه که البته باید از این مبلغ, هزینه اجاره ملک, پرسنل, آب, برق, گاز, مالیات, تعمیرات, تجهیز اولیه مغازه... و رو کم کرد. خلاصه اینکه با یک حساب سر انگشتی, برای فرد اصلی گرداننده سوپر حدود 30 تا 40 تومان در ماه سود خالص میمونه!

احتمالا متعجب شدین! لطفا نظراتتون رو بنویسین! (biggrin)

پ.ن. گفتنی است که یکی از مواردی که بیزینس این سوپرها رو تهدید میکنه, فروشگاههای زنجیره ای مثل افق کوروش, سون, جانبو...هستند. به نظر میاد که در بلند مدت اینها تا حدود زیادی جای سوپر های محلی رو خواهند گرفت اما در کوتاه مدت, هنوز هم اکثر مردم خریدهاشون رو از همون سوپر محل انجام میدن و هر چی هم که به سمت مناطق بالاتر تهران بری, این خرید محلی بیشتره. به چند علت: این سوپرها اغلب پیک دارن که طرف زنگ میزنه لیست خرید رو میده و اونا مجانی در خونه تحویل میدن. اختلاف قیمت بین سوپرها و فروشگاههای زنجیره ای زیاد نیست (کمتر از 10 درصد) و برای این قشر, راحتی بیشتر از ارزانی اهمیت داره. این سوپر ها نسبتا بزرگ هستند و جنسشون جوره و مهمتر اینکه میدونن که مردم اون محل دقیقا چی میخوان! شما با یکبار خرید هرچی که نیاز داری رو پیدا میکنی! ضمنا احترامی که سوپری محل بواسطه آشنایی به طرف میذاره هم برای بعضیها مهمه! ضمنا اگه دقت کنین سون و جامبو و کورش... در جنوب شهر خیلی شعبه دارن اما به سمت شمال شهر که بیاین به سرعت تعداد شعب آب میره! البته شهروند و رفاه و هایپر داستانشون فرق داره...

پ.ن. خطاهای احتمالی برآورد بالا :

*خانواده ها در این منطقه کمتر از 1 تومان در ماه در سوپر مارکت هزینه کنند.

*خانواده ها بخش قابل توجهی از خرید های سوپری خودشون رو بجای سوپر محل, از فروشگاههای زنجیره ای (کوروش, جانبو, سون, شهروند...) انجام بدهند.

*تعداد سوپری های منطقه خیلی کمتر از واقعیت برآورد شده باشه.

*حاشیه سود متوسط محصولات زیاد برآورد شده باشه.

*هزینه های پرسنل, اجاره مغازه, برق, گاز, مالیات, تعمیرات, تجهیز اولیه...کمتر از میزان واقعی برآورد شده باشه.

مورد دیگه ای هست که جا افتاده باشه؟ (biggrin) (biggrin) (biggrin)

پ.ن. چون بعضی از دوستان گفتن که 1 میلیون در ماه برای خرید سوپر یک خانواده 4 نفره زیاده کمی اینجا موضوع رو باز میکنم:

-شما فرض کنید که هر کدوم از اعضای این خانواده هفته ای 2 لیتر شیر مصرف کنند (یعنی هر نفر روزی یک لیوان). بنابر این فقط 160,000 تومان در ماه پول شیر خانوار میشه! مصرف 2 لیتر شیر در هفته نه تنها زیاد نیست, بلکه کم هم هست!

-فرض کنید هفته ای فقط 1 سطل ماست توی این خانوار 4 نفره مصرف بشه. اونم میشه ماهی حدود 40,000 تومان.

تا اینجای کار فقط با 2 قلم رسیدیم به 200 تومان! حالا شما هزینه های مربوط به پنیر, کره, روغن, برنج, سوسیس/کالباس, مواد شوینده, بهداشتی, حبوبات, کنسروها و غذاهای آماده, نوشابه, آبمیوه, چیپس, بستنی, بیسکویت, پفک, شکلات, چای, قهوه, عسل, مربا, ترشیجات...رو هم جمع بزنین! میبینین خیلی راحت میره بالای ماهی 1 تومان!

https://en.wikipedia.org/wiki/Fermi_problem

ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر

• 6

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• ipes  

• عضو از 1397/10/19

• پست‌‌‌ها: ‌ 489

• 1075

داداش تعجبی نداره
این که یکیش بود
ایران بهترین...

داداش تعجبی نداره این که یکیش بود ایران بهترین جا برای پول در آوردنه

توی هر شغلی تو ایران دست بزاری میتونی بهترین درآمدو داشته باشی

بخصوص توی سوپر مارکت یا تغذیه و رستوران

چون ایرانی جماعت از هرچی بگذره ( اکثر دنیا هم همینه ) از شکمش نمیگذره

و اینکه سوپر مارکت دیگه کم کم داره به حاشیه میره چون با اومدن فروشگاه های بزرگ افق کوروش و رفاه و .... مردم میرن اونجا به خاطر اسم تخفیف !

ـــــــــــ

صادقانه بد باش،

تا اینکه بخوای به دروغ ، خوب باشی : )

• 5

• .Salma.  

• عضو از 1392/11/11

• پست‌‌‌ها: ‌ 705

• 3707

سوپری که توی محل ما وجود داره ! اولش رنو داشت...

سوپری که توی محل ما وجود داره ! اولش رنو داشت !

قریب به یک سال بعد Talisman داره ! (dash)

مراجعه کننده زیاد داره و صاحب مَکان ! :)

ـــــــــــ

مَن یِک زَنم ! اراده کنم تمام هُویت مردانه ات را به آتش میکِشم !

• 3

اعه

بله درسته خیلی از مشاغل هستن که درامد مکتومی دارن الان اتحادیه خواربار فروشیا دارن طرح ترور شما رو برنامه ریزی میکنن به نظرم به کاخ وزارت دارایی پناهنده بشی بهت پناهادگی میدن (biggrin) (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

• derogon  
  • عضو از 1392/10/14

• پست‌‌‌ها: ‌ 6

• 4

دوست عزیز همیشه میگن صدای دوهل از دور خوش است...

دوست عزیز همیشه میگن صدای دوهل از دور خوش است اینجوری که فکر میکنی اصلا نیست

ـــــــــــ

• 1

• derogon  
  • عضو از 1392/10/14

• پست‌‌‌ها: ‌ 6

• 4

نقل از: .Salma.

قشنگ معلومه تو نخشیا (biggrin)

ـــــــــــ

• 2

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 1172

• 1343

نقل از: ipes

نقل از: ipes داداش تعجبی نداره این که یکیش بود ایران بهترین جا برای پول در آوردنه توی هر شغلی تو ایران دست بزاری میتونی بهترین درآمدو داشته باشی بخصوص توی سوپر مارکت یا تغذیه و رستوران چون ایرانی جماعت از هرچی بگذره ( اکثر دنیا هم همینه ) از شکمش نمیگذره و اینکه سوپر مارکت دیگه کم کم داره به حاشیه میره چون با اومدن فروشگاه های بزرگ افق کوروش و رفاه و .... مردم میرن اونجا به خاطر اسم تخفیف !

درسته! نهایتا اون فروشگاههای زنجیره ای جای این سوپر مارکت های محله رو میگیرن! اما فکر میکنم ما حداقل یه 10 سالی با اون روز فاصله داریم و مردم هنوز عادت دارن که از سوپری محل خرید کنند...نظرتون راجع به برآورد درآمد گرداننده سوپر چیه؟

ـــــــــــ

• 1

• .Salma.  

• عضو از 1392/11/11

• پست‌‌‌ها: ‌ 705

• 3707

نقل از: derogon

چیزی که عیان است ! چه حاجت به بیان است ! :)

من یاد نگرفتم تو نخ کسی باشم !

تا بوده تو نخ ما بودن ! (rose)

و من الله تُفیق !

ـــــــــــ

مَن یِک زَنم ! اراده کنم تمام هُویت مردانه ات را به آتش میکِشم !

• 3

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

دیگه این ترکیب عالی هست! من وقتی به فکر این برآورد افتادم که فهمیدم یکی از این سوپر ها که جاش نسبتا خوبه فقط ماهی 30 تومان اجاره میده... (biggrin)

ـــــــــــ

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

نقل از: مشتاقشما

نقل از: مشتاقشما بله درسته خیلی از مشاغل هستن که درامد مکتومی دارن الان اتحادیه خواربار فروشیا دارن طرح ترور شما رو برنامه ریزی میکنن به نظرم به کاخ وزارت دارایی پناهنده بشی بهت پناهادگی میدن (biggrin) (biggrin)

فکر کنم دیگه دیر شده! (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

نقل از: derogon دوست عزیز همیشه میگن صدای دوهل از دور خوش است اینجوری که فکر میکنی اصلا نیست

لطفا بیشتر توضیح بدین. من یه محل تجاری دارم که یکی از گزینه ها, اجاره دادن به سوپرمارکتی هست و داریم برآورد میکنیم که چقدر کشش داره...

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

چیزی که عیان است ! چه حاجت به بیان است ! :)

من یاد نگرفتم تو نخ کسی باشم !

تا بوده تو نخ ما بودن ! (rose)

و من الله تُفیق !

این حرفها به هر کی بچسبه به خواهر سلما نمیچسبه! شیر زنیه برای خودش! (biggrin)

ـــــــــــ

• 2

• Alipacino409  
  • عضو از 1397/6/24

• پست‌‌‌ها: ‌ 19

• 12

خیلی ایده آلشو حساب کردی

اول اینکه الان با وجود...

خیلی ایده آلشو حساب کردی

اول اینکه الان با وجود کورش و سون و شهروند و... سوپرهای کوچیک محلی فروششون به مراتب کم شده . خصوصا اگر در نزدیکیش باشه

دوم اینکه مغازه رو بالای شهر فرض کردی . نقاط دیگه شهر قطعا چنین درامدی ندارند.

سوم اینکه سوپر مارکت باید از 6 صبح تا 11 یا 12 شب باز باشه . پس کار 1 نفر نیست و احتمالا حداقل 2 یا 3 نفر باید حضور داشته باشن . پس سود هم بین 2 یا 3 نفر تقسیم میشه

البته اگر اجاره ندن و مغازه واسه خودشون باشه بد نیست درامدش

سوپر مارکتهای کوچک محلی در نقاط معمولی شهر (نه قوی و نه ضعیف ) فروششون در روز به طور متوسط بین 4 تا 5 ملیون تومنه

یعنی در ماه بین 120 تا 150 تومن فروش دارند

با حاشیه سود 20 درصدی حدود 24 تا 30 ملیون سود دارند که اگر نصفش بابت هزینه های اجاره و برق و ... بره حدود 12 تا 15 تومن میمونه

یعنی اگر دونفری اداره بشه نفری 6 تا 7 ملیون در ماه درامد داره که تو تهران خیلی خیلی معمولیه

ـــــــــــ

• 2

• ipes  

• عضو از 1397/10/19

• پست‌‌‌ها: ‌ 489

• 1075

نقل از: axm432

نقل از: ipes داداش تعجبی نداره این که یکیش بود ایران بهترین جا برای پول در آوردنه توی هر شغلی تو ایران دست بزاری میتونی بهترین درآمدو داشته باشی بخصوص توی سوپر مارکت یا تغذیه و رستوران چون ایرانی جماعت از هرچی بگذره ( اکثر دنیا هم همینه ) از شکمش نمیگذره و اینکه سوپر مارکت دیگه کم کم داره به حاشیه میره چون با اومدن فروشگاه های بزرگ افق کوروش و رفاه و .... مردم میرن اونجا به خاطر اسم تخفیف !

درسته! نهایتا اون فروشگاههای زنجیره ای جای این سوپر مارکت های محله رو میگیرن! اما فکر میکنم ما حداقل یه 10 سالی با اون روز فاصله داریم و مردم هنوز عادت دارن که از سوپری محل خرید کنند...نظرتون راجع به برآورد درآمد گرداننده سوپر چیه؟

نه شاید تو منطقه شما اینطوریه من داییم سوپری داشت تو محله متوسطی هم بود تا قبل از عید دخلش تا 12 یا 15 تومن روزی هم بود ولی الان چند تا فروشگاه که اومدن و از اونور تورم و افزایش قیمت دخلش رسیده به نهایت روزی 5 تومن حالا شانس آورده مغازه برای خودشه وگرنه نمیصرفید

کنار باشگاه خود منم چندتایی بود به خاطر اینکه رفتو آمد زیاد بود و محله خوبی هم بود ولی 2 تاش جمع کرد به خاطر همین فروشگاها که زیاد شدن !

اینم بگم که سوپری خیلی سخته و اگر چند نفر نباشی 2 ماهه فرار میکنی ازش

کلا شغلی که تایمش بالا باشه زده میشی ازش

باید رفت سمت شغلی که نهایت روزی 5 ساعت درگیرش باشی و بقیه روزو برای تفریح و خونواده بزاری

خیلی شغل های راحت و بهتری هست که از سوپری بهتره

ـــــــــــ

صادقانه بد باش،

تا اینکه بخوای به دروغ ، خوب باشی : )

• 1

• varna008  
  • عضو از 1398/1/17

• پست‌‌‌ها: ‌ 64

• 107

در مورد چیزی که نمیدونه نطر نده

به نظر من در مورد چیزی که نمیدونی نظر نده . یه اخلاق گوه ما ایرانی ها اینه که حساب و کتاب زندگی دیگران رو میکنیم و سرمون توی زندگی دیگران هستش. من سوپر مارکت دارم و از اتفاق سوپر مارکت بزرگی توی یه جای خوبم دارم ولی همچین درآمدی کهوشما توهم زدی ندارم. اگه شما فک میکنی در آمدش اینجوریه برو بزن تازه میفهمی اینجوری نیست تازه اگرم اینحوری باشه داره کار میکنه پول در میاره شما هم کون پاره ات رو هم بیار کار کن پول در بیاری

ـــــــــــ

امضا ندارم انگشت میزنم

• 0

• sexybala  

• عضو از 1398/5/5

• پست‌‌‌ها: ‌ 23

• 46

دوست عزیز از تحقیقات علمی شما ممنون میشم اما...

دوست عزیز از تحقیقات علمی شما ممنون میشم اما شهوانی های گرامی شمااعداد و ارقام را ریال بخوانید

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

نقل از: Alipacino409

نقل از: Alipacino409 خیلی ایده آلشو حساب کردی اول اینکه الان با وجود کورش و سون و شهروند و... سوپرهای کوچیک محلی فروششون به مراتب کم شده . خصوصا اگر در نزدیکیش باشه دوم اینکه مغازه رو بالای شهر فرض کردی . نقاط دیگه شهر قطعا چنین درامدی ندارند. سوم اینکه سوپر مارکت باید از 6 صبح تا 11 یا 12 شب باز باشه . پس کار 1 نفر نیست و احتمالا حداقل 2 یا 3 نفر باید حضور داشته باشن . پس سود هم بین 2 یا 3 نفر تقسیم میشه البته اگر اجاره ندن و مغازه واسه خودشون باشه بد نیست درامدش سوپر مارکتهای کوچک محلی در نقاط معمولی شهر (نه قوی و نه ضعیف ) فروششون در روز به طور متوسط بین 4 تا 5 ملیون تومنه یعنی در ماه بین 120 تا 150 تومن فروش دارند با حاشیه سود 20 درصدی حدود 24 تا 30 ملیون سود دارند که اگر نصفش بابت هزینه های اجاره و برق و ... بره حدود 12 تا 15 تومن میمونه یعنی اگر دونفری اداره بشه نفری 6 تا 7 ملیون در ماه درامد داره که تو تهران خیلی خیلی معمولیه

ممنون از کامنتتون. بله من یه نقطه بالای متوسط شهر تهران رو در نظر گرفتم چون خودم اونجا یه ملک تجاری دارم و دارم گزینه های مختلف و از جمله اجاره دادن به سوپر رو بررسی میکنم. من فرض کردم که یه گرداننده اصلی هست و 4 نفر شاگرد که دو تا شیفت دو نفره اونجا رو اداره میکنن. گرداننده اصلی یک نفره و به بقیه حقوق میده. اون لازم نیست همیشه توی مغازه باشه. توی این محل یه سوپر حدودا 50 متری در یه نقطه خوب و پاخور دار داره ماهی 30 تومان اجاره میده...یکی دیگه 39 متره و جاش خوب نیست و ماهی 12 تومان...خلاصه درآمد ناخالص توی این محل نمیتونه 150 تومان در ماه باشه وگرنه اصلا صرف نمیکنه براشون...به هر حال خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو در میان گذاشتین و دوست دارم بیشتر نقطه نظراتتون رو بدونم!

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

نقل از: varna008

نقل از: varna008 به نظر من در مورد چیزی که نمیدونی نظر نده . یه اخلاق گوه ما ایرانی ها اینه که حساب و کتاب زندگی دیگران رو میکنیم و سرمون توی زندگی دیگران هستش. من سوپر مارکت دارم و از اتفاق سوپر مارکت بزرگی توی یه جای خوبم دارم ولی همچین درآمدی کهوشما توهم زدی ندارم. اگه شما فک میکنی در آمدش اینجوریه برو بزن تازه میفهمی اینجوری نیست تازه اگرم اینحوری باشه داره کار میکنه پول در میاره شما هم کون پاره ات رو هم بیار کار کن پول در بیاری

میدونی! ادب یکی از نشانه های هوش هست! کسی که بدون هیچ دلیل خاصی بی ادبی میکنه احتمالا گرفتاریهای اساسی داره!

من نمیدونم که چه چیز این موضوع باعث ناراحتی شما شده! این یک برآورد هست که میتونه غلط هم باشه! یک آدم فهمیده میاد میگه فلانی به این دلایل اشتباه میکنی و من هم مسلما با روی باز میپذیرم!

من یک محل تجاری دارم که میخوام برای این کار اجاره بدم و به همین دلیل دارم برآورد میکنم که کشش اون چقدر هست! پس این موضوعی هست کاملا مربوط برای من! لطفا عادت های بد خودت رو به دیگران تعمیم نده!

شما هم اگر جاییت به هر دلیلی پاره شده من واقعا بی تقصیرم! (biggrin) (rolling)

و من الله توفیق!

ـــــــــــ

• 4

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

نقل از: sexybala

نقل از: sexybala دوست عزیز از تحقیقات علمی شما ممنون میشم اما شهوانی های گرامی شمااعداد و ارقام را ریال بخوانید

دوست عزیز از کامنتتون ممنون!

میدونین! تجهیز یک سوپر معمولی (یخچال...) حدودا 300 میلیون سرمایه میخواد که با بهره بانکی ساده 20 درصدی میشه حدود ماهی 5 تومان! اگه شما واقعا فکر میکنی که طرف از سوپر ماهی 3-4 تومان خالص بعد یک ماه کار درمیاره حتما این عدد رو هم در نظر بگیرین! یعنی در اونصورت واقعا بهتره که پولش رو بذاره بانک و دردسری هم نداشته باشه! اعداد واقعی خیلی بیشتر از این حرفهاست. البته توجه کنین که من جای بالای متوسط تهران رو دارم مثال میزنم... (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 1343

نه شاید تو منطقه شما اینطوریه من داییم سوپری داشت تو محله متوسطی هم بود تا قبل از عید دخلش تا 12 یا 15 تومن روزی هم بود ولی الان چند تا فروشگاه که اومدن و از اونور تورم و افزایش قیمت دخلش رسیده به نهایت روزی 5 تومن حالا شانس آورده مغازه برای خودشه وگرنه نمیصرفید

کنار باشگاه خود منم چندتایی بود به خاطر اینکه رفتو آمد زیاد بود و محله خوبی هم بود ولی 2 تاش جمع کرد به خاطر همین فروشگاها که زیاد شدن !

اینم بگم که سوپری خیلی سخته و اگر چند نفر نباشی 2 ماهه فرار میکنی ازش

کلا شغلی که تایمش بالا باشه زده میشی ازش

باید رفت سمت شغلی که نهایت روزی 5 ساعت درگیرش باشی و بقیه روزو برای تفریح و خونواده بزاری

خیلی شغل های راحت و بهتری هست که از سوپری بهتره

ممنون از کامنتتون. من کار خودم چیز دیگه ای هست و دنبال راه انداختن سوپر نیستم ولی محل کسبی دارم که میخوام اجاره بدم و یکی از گزینه ها شراکت یا اجاره دادن هست به یک سوپر مارکتی. دلیل واقعی این حساب و کتابها هم همینه. توی این منطقه سوپری هست که در دو شیفت و در هر شیفت 5 نفر توش کار میکنن و فقط یک انبار 150 متری برای اجناسش داره...خلاصه اگه محل خوب باشه, جنس مغازه جور باشه و رفتار مناسبی هم با مشتری داشته باشند, درآمدهای خیلی خوبی دارند

ـــــــــــ

• 1

• amir.ymcmb1  
  • عضو از 1393/1/3

• پست‌‌‌ها: ‌ 36

• 90

یه جای محاسباتت همون اول اشتباه کردی کل نتیجه بهم...

یه جای محاسباتت همون اول اشتباه کردی کل نتیجه بهم ریخت. هر خانوار خیلی کمتر از یک میلیون در ماه از سوپر مارکت خرید میکنن. ملت مگه چقدر درامد دارن؟ بیشترشم میدن اجاره

ـــــــــــ

• 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

افراد متاهل : تا حالا با‌ همسرتون کلیپ یا فیلم پورن دیدید؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «