درِ دیزی بازه، حیای گربه کجاست؟یه مقدار طولانیه ولی بخونید، جالبه.
مدت زمان لازم برای مطالعه : ۳ دقیقه
این روزها در شبکه‌های اجتماعی، هر کس وارد گروهی می‌شود در زیر کلمه اعضای آن گروه، عکس‌هایی از زنان و مردانی می‌بیند که به راحتی می تواند به آنها پیام بدهد.


رفتار برخی از هم‌وطنان (بیشتر مردان) در قبال این عکس‌ها قابل‌تأمل است. آنان روزی چند بار مدام ذوق‌مرگ می‌شوند. مدام انگشت اشاره را روی صفحۀ تلفن همراه ُسر می‌دهند و عکس‌های دیگران را یکی‌یکی مرور می‌کنند. روی بعضی از عکس‌ها مکث می‌کنند؛ ضربۀ آرامی به‌عکس زده و صبر می‌کنند تا عکس در سایز بزرگ بالا بیاید. گاهی با دیدن برخی عکس‌ها هیجان‌زده می‌شوند و با خودشان حرف می‌زنند:
"این عکسو نگا! این حتماً اهلشه! مگه میشه نباشه؟" و لحظه‌های خوش ذوقمرگی آنان همچنان ادامه می‌یابد!


ویکتور فرانکل متخصص مغز و اعصاب و روان‌پزشک اتریشی بر اساس خاطرات خود از دوران سخت و طاقت‌فرسای اسارت در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها در کتابی می‌گوید که باید مراقب کسانی بود که پس از اسارتِ طولانی‌مدت؛ آزاد می‌شوند. آثار تلخ محرومیت سختی که آنان تجربه کرده‌اند به‌آسانی برطرف نخواهد شد و به همین دلیل احتمال می‌رود که آنان بی‌مهابا دست به هر کاری بزنند. مثلاً آن‌قدر غذا بخورند تا بمیرند! باید زمانی سپری شود تا آنان به زندگی عادی بازگردند.


شبکه های اجتماعی فرصت‌های جدیدی فراهم کرده‌اند که یافتن نام و ارسال پیام به خانم‌ها یکی از اون‌هاست.


جامعه ما در خصوص ارتباط با جنس مخالف، آدم‌های محروم بسیاری داشته است. به همین دلیل برخی از هم‌وطنان طاقتِ دیدنِ این‌همه زن و امکان ارسال آسان پیام برای آنها را ندارند. اساساً یاد نگرفته‌اند که امکان آسان ارسال پیام به افراد نمی‌تواند موجب فرصت‌طلبی و مزاحمت شود.
متأسفانه در این خصوص فرایندِ اجتماعی شدن ما نیز ضعف‌هایی دارد. یعنی نه در کودکی بلکه در بزرگ‌سالی باید یاد بگیریم که ارتباط محترمانه چگونه است، حفظ شأن آدم‌ها یعنی چه، حقوق طبیعی هر آدم چیست، چه هنجارهایی را باید در ارتباط با دیگران رعایت کرد، اینکه نوع پوشش یا آرایش یک خانم در یک عکس به معنای دعوت‌نامه نیست.


جایی می‌خواندم که در دهه‌های قبل برخی از زنان معترضِ اروپایی روی دامنشان مقوای کوچکی می‌چسباندند و روی آن خطاب به مردان می‌نوشتند:" نگاه نکن. دامن کوتاه من تو را به چیزی دعوت نمی‌کند، این فقط یک دامن است".


روزی در جاده‌های خارج از شهر فردی را سوار کردم و در طول جاده هم‌صحبت شدیم. می‌گفت یک‌بار در نوجوانی می‌خواسته به دختر همسایه پیام بدهد که عاشق او شده است و برای همین شلوار خودش را پایین کشیده!!!
از او پرسیدم چرا شلوارت را پایین کشیدی؟ گفت "خب می‌خواستم به او بگویم عاشقش شده‌ام! او ماده بود"!

متأسفانه کم نیستند کسانی که در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از آنکه نشان دهند آدم‌اند نشان می‌دهند که "نر" یا "ماده" اند!


مسئله دیگه ی جامعه ما "بی‌اخلاقی" در فضای مجازی است. آدم‌های محروم و مبهوت! که قبلاً درباره آنان گفتم ، در ارسال پیام‌های بی‌شرمانه مقیّد به هیچ حدّ و مرز اخلاقی و عرفی نیستند. احساس می‌کنند که هیچ‌کس آن‌ها را نمی‌بیند. از هر عکسی خوششان آمد بی‌درنگ برای صاحب عکس پیشنهاد بی‌شرمانه می‌فرستند. متأهل یا مجرد بودن یا موقعیت اجتماعی صاحب عکس هیچ تأثیری در تصمیم آنان ندارد. در دیزی باز است و حیائی در گربه نمانده است!


البته ناگفته نماند که بعضی از همین آدم‌های محروم و مبهوت که پیشنهادهای بی‌شرمانه می‌فرستند خودشان متأهل‌اند و البته بسیار هم سخت‌گیر برای همسرشان!


شاید این دوره، دوره‌ای موقّت باشد. یعنی آدم‌ها با آزمایش و خطا؛ به‌تدریج یاد بگیرند که چه هنجارهایی را باید در ارتباطات اجتماعی رعایت کنند. ولی در این ‌بین قطعاً مشکلات و آسیب‌هایی بروز خواهد یافت که باید نسبت به اون‌ها آگاه بود. این آسیب‌ها در جاهایی بیشتر است که در آن‌ها فاصله بین زندگی واقعی و آنچه در شبکه‌های اجتماعی جریان دارد بسیار زیاد است. جایی که در دنیای واقعی از تفکیک جنسیتی صحبت می‌شود و دنیای مجازی بار تبعات آنرا به دوش می‌کشد. جایی که نهادهای آموزشی و پرورشی؛ تعامل اجتماعی صحیح بین دختر و پسر را به دانش آموزان یاد نمی‌دهند. در دبیرستان‌ها "روش محترمانه ارائه پیشنهاد و روش محترمانه رد پیشنهاد" به جنس مخالف؛ در دروس مهارت‌های اجتماعی گنجانده نمی‌شود.


مدتی قبل یکی از همین صدها جملۀ حکیمانۀ منتشر شده در تلگرام را می‌خواندم که می‌گفت "هر آنچه سرکوب شود به شکل دیگری بازخواهد گشت"


شبکه های اجتماعی بار خیلی از مسائل اجتماعیِ خارج از خودشان را بر دوش می‌کشد. بسیاری از ضعف‌های اجتماعی جامعۀ ایرانی در شبکه های اجتماعی سر باز می کند و بیرون می‌زند!


نویسنده : نامشخص


ـــــــــــ

!REMEMBER MY NAME


 • 10

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

 • حشرجون  

 • عضو از 1390/8/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1870

 • 726

خوندم درسته
اما چهار دقیقه شدا (preved)


خوندم درسته اما چهار دقیقه شدا (preved)


ـــــــــــ

عاشق آنال سکسم و لیسیدن کس. عکسام رو تو پروفایلم ببینین. • 0 • .Salma.  

 • عضو از 1392/11/11

 • پست‌‌‌ها: ‌ 885

 • 9298

ممنون والتر (rose) :)


هر آنچه سرکوب شود به شکل...


ممنون والتر (rose) :)

هر آنچه سرکوب شود به شکل دیگری بازخواهد گشت ( متاسفانه یه آدم رو سرکوب کنی اتفاقای بدی میوفته )


ـــــــــــ

هَر چَند وَقت یِ بآر اطرآفیانتو عَصبانی کُن! تآ بفَهمی چِ حرفآی نگفته ای دآرَن ! • 5خوب بود


اگه ۳۰ دقیقه هم زمان برای خوندنش لازم باشه بازم ارزش خوندن و وقت گذاشتن رو داره


ـــــــــــ

خنک آن قمار بازی که بباخت آنچه بودش

بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر........ • 3نقل از: .Salma.


نقل از: .Salma. ممنون والتر (rose) :) هر آنچه سرکوب شود به شکل دیگری بازخواهد گشت ( متاسفانه یه آدم رو سرکوب کنی اتفاقای بدی میوفته )

(rose) (rose) سرکوب و تحمیل دو تا آفت آدمای این مملکت از بچگی!


ـــــــــــ

!REMEMBER MY NAME • 2نقل از: مهتی.پاشنه.طلا


نقل از: مهتی.پاشنه.طلا اگه ۳۰ دقیقه هم زمان برای خوندنش لازم باشه بازم ارزش خوندن و وقت گذاشتن رو داره

(rose)


ـــــــــــ

!REMEMBER MY NAME • 0درود


بسیار تاپیک قابل تامل و با متنی روان بود. در این تاپیک به نکات بسیار مهمی اشاره شده بخصوص اینکه فضای مجازی برای خیلی ها به فضایی تبدیل شده که به محض اینکه اسم دختر رو توش میبینن به چشم شکار بهش نگاه میکنن که البته اکثر این فضاها سرابی بیش نیس. جمله ای که از ویکتور فرانکلنیز بیان فرمودین به نوعی دلیل اصلی شرایط موجود در فضای مجازی در جامعه ما رو توضیح میده؛ اینکه محرومیت مهمترین دلیل به وجود اومدن چنین شرایطیه. به عنوان حرف پایانی به شخصه فکر میکنم با تمام آثار منفی فضای مجازی، این فضا داره به مانند پُلِ گذار مثبت فرهنگی عمل میکنه( باید این رو هم بپذیریم که هیچ گذاری عاری ار آسیب نیس).


ـــــــــــbe yourself; everyone else is already taken • 3نقل از: Honesty77


نقل از: Honesty77 اشتیاق به جمع کردن لایک در فضای مجازی باعث میشه از وجدان دست کشید و زحمات دیگران رو بدون ذکر منبع، به نام خود ثبت کرد :دوست عزیز اولا این مطلب رو از تلگرام برداشتم...ثانیا دنبال نویسندش گشتم ولی هر جایی هر کس با اسم خودش این متن رو منتشر کرده...یه بار دکتر سریع القلم، یه بار اقایی به اسم فردین و چند مورد دیگه...پس طبیعتا مشخص نیست نویسنده واقعی کیه... تمام تاپیک های قبلیم اگر متنی رو از جایی برداشتم، منبعش رو ذکر کردم...شما هم حیا داشته باش و تا وقتی از چیزی خبر نداری اظهار نظر نکن....با تشکر


ـــــــــــ

!REMEMBER MY NAME • 0 • develop_er  

 • عضو از 1396/8/4

 • پست‌‌‌ها: ‌ 84

 • 83

حالا شما گفتی که درست میشه و ممکنه موقتی باشه! اما...


حالا شما گفتی که درست میشه و ممکنه موقتی باشه! اما من چشمم آب نمی‌خوره :-)


ـــــــــــ

تغییر، تغییر، تغییر... • 0نقل از: سایه+روشن+جنگل


نقل از: سایه+روشن+جنگل بسیار تاپیک قابل تامل و با متنی روان بود. در این تاپیک به نکات بسیار مهمی اشاره شده بخصوص اینکه فضای مجازی برای خیلی ها به فضایی تبدیل شده که به محض اینکه اسم دختر رو توش میبینن به چشم شکار بهش نگاه میکنن که البته اکثر این فضاها سرابی بیش نیس. جمله ای که از __ویکتور فرانکل__نیز بیان فرمودین به نوعی دلیل اصلی شرایط موجود در فضای مجازی در جامعه ما رو توضیح میده؛ اینکه محرومیت مهمترین دلیل به وجود اومدن چنین شرایطیه. __به عنوان حرف پایانی به شخصه فکر میکنم با تمام آثار منفی فضای مجازی، این فضا داره به مانند پُلِ گذار مثبت فرهنگی عمل میکنه( باید این رو هم بپذیریم که هیچ گذاری عاری ار آسیب نیس)__.

مرسی بابت نظر البته نویسنده این متن من نبودم. به خاطر تعدد نویسنده هایی که چندین جا براش ذکر شده بود و هر کس به اسم خودش این متن رو منتشر کرده منم مجبور شدم‌ بدون منبع بزنم. در مورد خود متن هم امیدوارم که پل گذار باشه و واقعا تبدیل به خوی و سرشت و عادت مردما نشه!!


ـــــــــــ

!REMEMBER MY NAME • 0.


رزرو


ـــــــــــ

!REMEMBER MY NAME • 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو


نظرسنجی

آیا حاضر هستید با کسی که تجربه‌ رابطه‌ کامل جنسی داشته است، ازدواج کنید؟


نمایش نتایج


آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «