دگر خوش خواهی یا cuckoldingلذت خواهی برای شریک و معشوقه مان

• Korkak  

• عضو از
    1396/8/18

• پست‌ها: 1958

• 3247

*** دگرخوش‌خواهی (به انگلیسی: Compersion)، حالتی است از شادمانی و احساس لذت که وقتی شریک عشقی یا جنسی شخصی با نفر ثالثی درگیر رابطه عشقی یا جنسی می‌شود به انسان دست می‌دهد. بعبارت دیگر دگرخوش‌خواهی عبارت است از شادکامی از اینکه معشوقتان لذت عشقی یا جنسی را با شخص دیگری تجربه می‌کند. به زعم بسیاری دگرخوش‌خواهی نقیض حسادت جنسی بوده و پی بردن به راز آن و مهارت در بکارگیری و پرورش آن می‌تواند آن را به ابزاری کارآمد برای غلبه مثبت بر حسادت جنسی تبدیل نماید

لذا دگرخوش‌خواهی می‌تواند تأثیر سازنده و همگرا در مسائل عاطفی و آمیزش جنسی انسان داشته باشد.

ادامه مبحث در 4 موضوع :

1_ دیدگاه‌های چندمهری درباره حسادت و دگرخوش‌خواهی

2_ تعریف دگرخوش‌خواهی در کتب و مراجع

3_ رابطه حسادت و غیرت با دگرخوش‌خواهی

4_ دگرخوش‌خواهی، رقابت و مالکیت

ـــــــــــ

• 11

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• پست‌‌‌ها: ‌ 1958

• 3247

دیدگاه‌های چندمهری درباره حسادت و دگرخوش‌خواهی

حسادت جنسی عبارت است از افکار و احساسات منفی حاکی از عدم امنیت، ترس و نگرانی مربوط به از دست دادن یک شریک جنسی و عاطفی، یا دست کم از دست دادن توجه، عواطف یا اوقات اختصاص یافته توسط آن شریک نسبت به خویشتن. در فرهنگ تک‌همسری حسادت جنسی یا غیرت یک واکنش طبیعی در قبال رقابت بر سر توجه و عواطف و اوقات شریک جنسی و عاطفی انسان به‌شمار می‌آید، لیکن در فرهنگ چندمهری همانقدر که حسادت ممکن است طبیعی باشد دگرخوش‌خواهی نیز طبیعیست و شخص می‌تواند به جای تأکید بر احساس منفی حسادت یا غیرت، احساس مثبت دگرخوش‌خواهی را در بطن احساسات خود کشف و شکوفا نماید به‌طوری‌که نه تنها رشک‌ورزی بطور کلی از رفتارهای عاطفی رخت بربندد بلکه تلخکامی حسادت برای همیشه جای خود را به شیرین‌کامی حاصل از دگرخوش‌خواهی ببخشد.

دکتر دبوراه آناپول Deborah M. Anapol در کتاب خود چندمهری: عشق جدید بدون مرز پیش از مطرح کردن دگرخوش‌خواهی پنج نوع مختلف ازحسادت را توضیح می‌دهد که عبارتند از ملکیت، محرومیت، رقابت، نفس و ترس.

کتابهای Ethical Slut[۵] و Opening Up نیز همه فصلهای خود را به بحث حسادت و غیرت اختصاص داده‌اند. اریک فرانسیس Eric Francis گزارشگر تحقیقی و مربی جنسی در وبسایت خود Planet Waves می‌نویسد یک فرد می‌تواند در درون حسادت و غیرت خود به دنبال دگرخوش‌خواهی بگردد: «درست در درون حمله حسادت/غیرت یک هسته آتشین مرکزی وجود دارد. شاید برایتان شگفت‌آور باشد که این هسته آتشین چقدر حس خوبی می‌بخشد، و اگر به آن داخل شوید می‌توانید اطمینان داشته باشید که درست به دگرخوش‌خواهی قدم نهاده‌اید»

ـــــــــــ

• 7

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

تعریف دگرخوش‌خواهی در کتب و مراجع

PolyOz دگرخوش‌خواهی را به صورت «احساسات مثبتی که یک شخص در هنگام لذت بردن معشوقش از یک رابطه دیگر دریافت می‌کند» تعریف می‌نماید. ضمناً این توضیح را اضافه می‌کند که دگرخوش‌خواهی می‌تواند بطور هم‌زمان و همزیست با احساسات حسودانه/غیورانه وجود داشته باشد.[۲] جامعه پلی‌آموری Polyamory Society دگرخوش‌خواهی را به صورت «احساس شادکامی در تسهیم شادی در بین دیگرانی که دوستشان دارید، بخصوص شادی از دانستن اینکه معشوقان شما درحال اظهار عشق به یکدیگر هستند.» تعریف می‌کند[۳] اینکیپر InnKeeper دگرخوش‌خواهی را به عنوان «احساسی از شادی وقتی یک معشوق بر روی رابطه عشقی دیگری سرمایه‌گذاری کرده و از لذت آن بهرمند می‌شود.... دگرخوش‌خواهی بطور اخص به شادی از فعالیت جنسی شریک جنسی یا عشق یک نفر دلالت نمی‌کند، بلکه در عوض به شادی نسبت به رابطه با یک شریک عشقی یا جنسی دیگر اشاره دارد. این درست شبیه به شادی والدین در زمان ازدواج فرزندشان است، یا شبیه احساس خوشبختی مابین دو دوست وقتی که هر کدام شریکی برای خود می‌یابند.[۶] سرینا آندرلینی دونوفریو Serena Anderlini-D'Onofrio از اوپنینگ‌آپ Opening Up می‌نویسد: دگرخوش‌خواهی تا قدری، «عبارت است از توانایی تبدیل احساسات منفی حسادت و غیرت به پذیرش و لذت بردن نیابتی از شادمانی معشوق.» ریون کالدرا (Raven Kaldera) در کتابش Pagan Polyamory[۷] می‌گوید دگرخوش‌خواهی حالتی احساسیست که در آن عدم امنیت شما بقدری پایین، اعتماد شما بقدری بالا، و ارزشی که شما به شادکامی شریک (شرکای) خود قائلید بقدری فراتر از بقچه شخصی خودتان است، که دیدن اینکه آن‌ها روابط خوبی با معشوقان دیگر دارند چیزی جز شادمانی و رضایت خاطر در شما برنمی انگیزد. برخی به تجربه چنین فکر می‌کنند که دگرخوش‌خواهی نوعی از عشق بی‌قید و شرط است، چرا که انحصاری بودن را از شروط دادن عشقمان به دیگری نمی‌داند.

ـــــــــــ

• 4

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

رابطه حسادت و غیرت با دگرخوش‌خواهی

آیا واقعاً ممکن است کسی حسادت و غیرت را هم‌زمان با دگرخوش‌خواهی تجربه کند؟

غیرت یا حسادت واقعاً مربوط به ترس است. ترس از
ناشناخته
تغییر
از دست دادن قدرت یا کنترل
کمیابی یا کمبود
از دست دادن شریک
ترک شدن

بعقیده اریک فرانسیس Eric Francis روزنامه‌نگار چندمهری، دگرخوش‌خواهی را می‌توان به صورت نوعی نترس بودن در نظر گرفت، یا حداقل استقبال از ترس و جلوگیری از اینکه بگذاریم صاحب تصمیماتمان شود.

دگرخوش‌خواهی بر این دلیل استوار است که هرچه شکل عاطفی ما و روابطمان بهتر باشد، کمتر لازم است بترسیم.

دگرخوش‌خواهی توصیه می‌کند که با ترس و عملکردهای آن در زندگی خود مواجه شوید. کتاب "ترس را حس کند اما با این وجود کارتان را بکنید (Feel the Fear and Do It Anyway) اثر دکتر سوزان جفرز (Dr. Susan Jeffers) را بخوانید.

ـــــــــــ

• 6

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

دگرخوش‌خواهی، رقابت و مالکیت

حسادت، مالکیت و رقابت موانع بر سر راه دگرخوش‌خواهی هستند.

استاندارد فرهنگی جوامع غربی در یک رابطه تک همسری مبتنیست بر احساسی در شخص نسبت به مالک بودن جسم و احساسات شریک خود. وقتی تلاش می‌کنیم در درون راه‌های جدید برقراری رابطه با احساسات سنتی و عادتی سر و کله بزنیم بیشتر ما در می یابیم که با چنین فرهنگی بزرگ شده ایم.

وجود ترسها و احساسات و افکار رقابتی و ملکیتی قابل درک است. اما، ما با درک مسئله و برخورد با آن‌ها میتوانیم به خوبی در جهت تبدیل امیال رقابتی و مالکیتی خود به احساس سخاوت و دهندگی نسبت به شریک عاطفیمان و شرکای او پیشرفت نماییم. میتوانیم چنین کاری بکنیم چون میدانیم که شریکمان هر احساسی هم نسبت به دیگری داشته باشد رابطه ما سر جایش خواهد ماند.

ـــــــــــ

• 3

• joodiiabot  

• عضو از 1397/7/17

• پست‌‌‌ها: ‌ 95

• 349

.

ااا ... ببخشید دستم خورد

ـــــــــــ

• 1

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

نقل از: joodiiabot

نقل از: joodiiabot .

خواهش : )

ـــــــــــ

• 1

• kyan.kyan  
  • عضو از 1397/5/4

• پست‌‌‌ها: ‌ 9

• 34

اول ممنون از تاپیکتون. برام جالب بود.
دوم اینکه...

اول ممنون از تاپیکتون. برام جالب بود. دوم اینکه فکر میکنم این مسئله خیلی جا نیفتاده توی جامعه ما و خیلی ها شاید موضع منفی نسبت بهش بگیرن. مثلا برای خود من، دیدن اینکه خانومم (البته الان نامزدیم) داره از یه رابطه جنسی دیگه لذت میبره خیلی جذاب و تحریک کننده ست و چیزی هست که دوست دارم تجربه ش کنم. البته ناگفته نماند که توی این تصور و تجسم، من خانومم رو فقط با یه خانوم دیگه فرض میکنم. اما شاید همین خانوم من کاملاً موضع منفی داشته باشه بنا به هر دلیل و این کار رو زشت و ناپسند، یا خیانت بدونه. در صورتی که از نظر من این به هیچ عنوان خیانت نیست. به عقیده من زن و شوهر قوانین زندگی و رابطه خودشون رو خودشون تعیین میکنن و اگر انجام کاری از نظر هر دو منطقی و بلامانع باشه، درنتیجه هیچ شخص دیگه ای حق قضاوت یا امر و نهی کردن رو نداره. اما ای کاش این نوع طرز فکر رو بتونیم خیلی راحت جا بندازیم توی جامعه، یا توی شریک خودمون.

ـــــــــــ

• 3

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

نقل از: kyan.kyan

نقل از: kyan.kyan اول ممنون از تاپیکتون. برام جالب بود. دوم اینکه فکر میکنم این مسئله خیلی جا نیفتاده توی جامعه ما و خیلی ها شاید موضع منفی نسبت بهش بگیرن. مثلا برای خود من، دیدن اینکه خانومم (البته الان نامزدیم) داره از یه رابطه جنسی دیگه لذت میبره خیلی جذاب و تحریک کننده ست و چیزی هست که دوست دارم تجربه ش کنم. البته ناگفته نماند که توی این تصور و تجسم، من خانومم رو فقط با یه خانوم دیگه فرض میکنم. اما شاید همین خانوم من کاملاً موضع منفی داشته باشه بنا به هر دلیل و این کار رو زشت و ناپسند، یا خیانت بدونه. در صورتی که از نظر من این به هیچ عنوان خیانت نیست. به عقیده من زن و شوهر قوانین زندگی و رابطه خودشون رو خودشون تعیین میکنن و اگر انجام کاری از نظر هر دو منطقی و بلامانع باشه، درنتیجه هیچ شخص دیگه ای حق قضاوت یا امر و نهی کردن رو نداره. اما ای کاش این نوع طرز فکر رو بتونیم خیلی راحت جا بندازیم توی جامعه، یا توی شریک خودمون.

سلام ممنون از وقت و پیامی که فرستادم ، این موضوع اصلا هیچ وقت تو جامعه ما نگفته شده ، منم نظر شما رو دارم زوج بخاطر امنیتی که داره میتونه راحت تر عمل کنه ولی باید هر دو نفر هم فکر و همسو باشن مطالعه و بالا بردن دانش سکسی میتونه به هر دو طرف کمک کنه

ـــــــــــ

• 2

• mardemosen  
  • عضو از 1397/2/13

• پست‌‌‌ها: ‌ 13

• 22

محمد جان ممنون از متن زیبایت

محمد جان ممنون از متن زیبایت

ـــــــــــ

• 2

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

نقل از: mardemosen

نقل از: mardemosen محمد جان ممنون از متن زیبایت

خواهش میکنیم (rose)

ـــــــــــ

• 1

• Faludehmalude  
  • عضو از 1397/3/25

• پست‌‌‌ها: ‌ 205

• 118

حالا خیانت بکنن خوبه یا بده؟

حالا خیانت بکنن خوبه یا بده؟

ـــــــــــ

• 1

• Faludehmalude  
  • عضو از 1397/3/25

• پست‌‌‌ها: ‌ 205

• 118

اون بره بایکی اون یکی هم بره با یکی خوبه ؟

اون بره بایکی اون یکی هم بره با یکی خوبه ؟

ـــــــــــ

• 1

• kyan.kyan  
  • عضو از 1397/5/4

• پست‌‌‌ها: ‌ 9

• 34

نقل از: Faludehmalude

نقل از: Faludehmalude حالا خیانت بکنن خوبه یا بده؟

هرکسی تعریف و نظر خودشو درباره خیانت داره. همونجور که در کامنت قبلیم گفتم، 2 نفر توی هر رابطه ای که باشن (دوستی یا تأهل) قوانین رابطه شون رو خودشون تعیین میکنن. اگر 2 نفر به هم اجازه بدن با افراد دیگه سکس داشته باشن (چه همجنس چه دگرجنس) اون دیگه اسمش خیانت نیست. چون با موافقت و رضایت همراه بوده.

ـــــــــــ

• 2

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

نقل از: Faludehmalude

نقل از: Faludehmalude اون بره بایکی اون یکی هم بره با یکی خوبه ؟

جواب سوالتون رو نمیدونم

ـــــــــــ

• 1

• hamishe_sikh  
  • عضو از 1396/10/20

• پست‌‌‌ها: ‌ 141

• 52

.

نقل از: salin جالب انگیزبود.

به امید mfm با سالین

ـــــــــــ

• 0

بهترین لذت دنیا

ممنون از مطالب علمی ومفیدی که مطرح میکنید لطفا ادامه دهید

ـــــــــــ

• 3

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

نقل از: انسان.خوب

نقل از: انسان.خوب ممنون از مطالب علمی ومفیدی که مطرح میکنید لطفا ادامه دهید

ممنون حتما (rose)

ـــــــــــ

• 0

• Lady_Ronaak  

• عضو از 1397/7/24

• پست‌‌‌ها: ‌ 6996

• 27219

....

میگما زن بستونی میذاری با یکی دیگه باشه :/

ـــــــــــ

• 1

• Korkak  

• عضو از 1396/8/18

• 3247

نقل از: Lady_Ronaak

نقل از: Lady_Ronaak میگما زن بستونی میذاری با یکی دیگه باشه :/

نمیدونم ، بستگی به درک جنسی و شخصیتی داره که از هم داریم

ـــــــــــ

• 1

• Lady_Ronaak  

• عضو از 1397/7/24

• پست‌‌‌ها: ‌ 6996

• 27219

نقل از: Korkak

نقل از: Korkak
نقل از: Lady_Ronaak میگما زن بستونی میذاری با یکی دیگه باشه :/
*** نمیدونم ، بستگی به درک جنسی و شخصیتی داره که از هم داریم ***

اها مفهوم شد :)

ـــــــــــ

• 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

آیا حاضرید با دوست پسر/دختر خود ازدواج کنید؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «