صادق هدایت, علویه خانم, حاجی آقا!

• axm432  

• عضو از
    1398/2/7

• پست‌ها: 9492

• 14805

«آبکش به ‌کفگیر میگه هفتاد سوراخ داری! زنیکه لوندِ پتیارهٔ پاردم سابیده! نذار دهنم واز بشه، همین‌جا هتک هوتکِت رو جر می‌دم. حالا واسیه من نجیب شده! کلاغه کونش پاره بود داد میزد من جراحم! مرادعلی کجاس؟ چرا رفته قایم شده؟ می‌خوام همین الان روبرو کنم. تو خودت دیشب با آقاموچول کجا بودی؟ آقاموچولم الان حقش رو کف دسش میذارم. آهای پنجه‌باشی! پرده را از آقاموچول بگیر.»

«آقاموچول بارنگ پریده هولکی پرده را به‌پنجه‌باشی داد و خودش را کنار کشید[...]، هرری، گورت رو گم کن برو! به گربه گفتن گهت درمونه روش خاک ریخت! برو گم‌شو، دیگه روتو نمی‌خوام ببینم، یه دیزییه از کار دراومده هم پشت سرت زمین می‌زنم، جنده خایه‌دار! تو لایق اینی که برای بغل صاب‌ سلطان بخوابی.- گهِ پنجه باشی به قبر پدرت! کاشکی یه مو از تن او بهِ تن تو بود.»

«ای زوار حضرت رضا! ای خانوم! ای بی‌بی! ای ننه! مگه تو نمی‌خوای بری زیارت حضرت رضا؟ این صاحب پرده رو ببین دستت رو بگیر جلو صورتت، هرچه من میگم توهم بگو - حرومزاده‌ها نمیگن - بگو: یا صاحب شمایل! بگو یا خضر پیغمبر، یا ابوالفضل! فوت کن به‌ دستت، بکش به‌صورتت حالا هرچی به‌ دلت برات شده بنداز تو میدون. دسی که با یه چراغ دستش به ‌دسم بخوره، دس علی عوضش بده.»

کتاب: علویه خانم
صادق هدایت

«برای اینکه مردم در خط نگه‌ داشته شوند، آن‌ها باید گرسنه، نیازمند، بی‌سواد، و خرافی نگه‌ داشته شوند. اگر فرزند بقال باسواد شود، او نه‌ تنها به سخنرانی من انتقاد خواهد کرد، بلکه واژه‌های بدیعی را نیز بکار می‌برد که نه شما و نه من نمی‌توانیم آن را بفهمیم … چه اتفاقی می‌افتد اگر کودک علوفه‌فروش باهوش و توانا باشد و کودک من، پسر یک حاجی، تنبل و احمق باشد؟»

«دولت خودش دزده و ملت را می‌چاپه، آن‌وقت دوقرت و نیمش هم باقیه! یکمشت عاجز گداگشنه اسمش را ملت گذاشتند! کو دلسوز؟ چرا فقط از تجار توقع دارند؟ آیا قشونه ما قشونه، مالیه ما مالیه‌است، معارفمان معارفه و یا عدلیه و چیزهای دیگرمان مثل جاهای دیگره؟ به شتر گفتند: چرا شاشت پسه؟ گفت چه چیزم مثل همه کسه؟»

«آقا بیخود متوحش نباشید. به‌ ما چه؟ ز هر طرف که کشته شود سود اسلامست. هرکسی میان این معرکه باید کلاه خودشو دودستی نگه‌ داره. ما باید یک نان بخوریم و صدتا خیر بکنیم؛ چون خوشبختانه در چنین موقع باریکی سرنوشت مملکت در کف با کفایت قائد عظیم‌الشأنمان سپرده شده.»

«آقا من در این شهر خیلی دشمن دارم همهٔ تازه‌بدوران‌ رسیده‌ها، همهٔ دزدها و نوکیسه‌ها، همهٔ این عرب‌ها و نصرانی‌های سوریه و عراق که به‌طور مرموزی در مقامات حساس اقتصادی مملکت رخنه کرده‌اند، همهٔ آن‌هائی که باباشان را نمی‌شناسند به‌من حسد می‌برند - من دانم و پینه‌ دوز در انبان چیست!»

«آنچه که بشر جستجو می‌کند دزد و گردنه‌گیر و کلاش نیست، چون بشر برای زندگی خودش معنی لازم دارد. یک فردوسی کافی است که وجود میلیون‌ها از امثال شما را تبرئه بکند و شما خواهی نخواهی معنی زندگی خودتان را از او می‌گیرید و به او افتخار می‌کنید. اما حال که علم و هنر و فرهنگ از این سرزمین رخت بربسته، معلوم می‌شود فقط دزدی و جاسوسی و پستی به‌این زندگی معنی و ارزش می‌دهد.»

کتاب: حاجی آقا
صادق هدایت

«جانم برایتان بگوید، اگر خدا وجود داشت دیگر احتیاجی به کشیش و آخوند و خاخام و مسجد و کلیسا و کنیسه نبود. مظهر پرستش ما محسوس و در دسترس همگی است و میانجی لازم ندارد، حتی از تاریخ هم بی‌نیاز است مشک آنست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید، چون آنچه مشکوک است همیشه تبلیغ لازم دارد. اگر مذهب راست می‌گفت، اینهمه زندان و پاسبان و بیمارستان و تیمارستان و قشون و کینه و جنگهای صلیبی و مذهبی وجود نداشت، زیرا دین و مذهب از ابتدای پیدایش تاکنون جز موجبات بدبختی و تبه روزی مردم را فراهم نساخته و جز دکانداری و آلت خر کردن مردم چیز دیگری نبوده، چه آنکه از پایه و اساس موهوم بود. اساساً تمنای تهذیب آدمی از راه مذهب جز از قبیل تمنای دفع فاسد به افسد نیست. ایمان مذهبی بزرگترین دروغهایی است که بشر برای تبرئه خود قالب زده و گشادترین کلاهی است که بسر خودش گذاشته‌است. فقط به این وسیله نمایندگان آن به اقتضای زمان در خر کردن مردم و سوار شدن بر گرده آنان کوشیده‌اند. کدام مذهب است که توانسته باشد پنج دقیقه از شرارت بشر بکاهد؟ برعکس می‌بینیم همیشه تعصب و خرافات حماقت بشر را برای پیشرفت مقاصد خود دست آویز قرار داده و یک میانجی کشیش یا آخوند لازم دارد که کلاه مردم را به امید بهشت و بیم دوزخ بردارد و به ریششان بخندد…»

کتاب: توپ مرواری
صادق هدایت

نباید گذاشت که پشت مردم باد بخوره و یوغ اسارت را از گردن‌شان بردارند و تکانی بخورند...
اگه قرار بشه که مردم افسار سرخود بشند، مثل منادی‌الحق، دیگه جای من‌وشما نیست.
تا موقعی که مردم سر به گریبان وحشت آن دنیا و شکیات و سهویات نباشند، در این دنیا مطیع و منقاد نخواهند ماند.
آن‌وقت ماها نمی‌توانیم به زندگی خودمان برسیم.
تا ترس و زجر و عقوبت دنیوی و اخروی در میان نباشه، گمان می‌کنی می‌آیند برای من و شما کار می‌کنند؟
این پنبه را از گوشتان دربیارید.

واضح‌تر بگم: اگر ما مردم را از عقوبت آن دنیا نترسانیم، فردا کلاه ما پس معرکه است.
اگه عمله روزی ده ساعت جان می‌کنه و به نان شب محتاجه و من انبار قالیم تا طاق چیده شده، باید معتقد باشه که تقدیر این بوده.
فردا بیا به آن‌ها بگو همه‌ی اینها چرت‌وپرته، که او کار کرده و من کارشکنی کردم، آن‌وقت خر بیار و باقالی بار کن!
دیگر جای زندگی برای من و شما باقی نمی‌مانه...
مردم باید گشنه و محتاج و بی‌سواد و خرافی بمانند، تا مطیع ما باشند.

کتاب: حاجی آقا
صادق هدایت

هیچ گاه درک نکردم
چرا کافری که بیمار میشود ،
دچار عذاب الهی شده ...
و مسلمانی که بیمار میشود ،
دچار آزمون الهی ...
مرض که یکیست !!!

صادق هدایت

فاحشه را خدا فاحشه نکرد،
آنان که در شهر نان قسمت می کنند،
او را لنگ نان گذاشته اند،
تا هر زمان که لنگ هم آغوشی ماندند،
او را به نانی بخرند.

صادق هدایت

به راهی که اکثر مردم می روند شک کن،
اغلب مردم فقط تقلید می کنند
از متمایز بودن نترس!
انگشت نما بودن بهتر از احمق بودن است.

صادق هدایت

گذشته ای که حالمان را گرفته است
آینده ای که حالی برای رسیدنش نداریم
وحالی که حالمان را به هم میزند
چه زندگی خوبی!

صادق هدایت

عوض اینکه به مسائل فکری و فلسفی و هنری بپردازند ، کارشان این است که از صبح تا شام راجع به شک میان دو و سه استحاضه قلیله و کثیره بحث کنند!
این مذهب برای یک وجب پائین تنه از عقب و جلو ساخته و پرداخته شده ، انگار که پیش از ظهور اسلام نه کسی تولیدمثل میکرد و نه سر قدم میرفت ، خدا آخرین فرستاده خود را مامور اصلاح این امور کرده!

کتاب: توپ مرواری
صادق هدایت

ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر

• 10

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• neda_hniii  

• عضو از 1398/4/3

• پست‌‌‌ها: ‌ 8

• 12

عالی بود

لذت بردم :) مرسی از شما بابت این تاپیک خوب

ـــــــــــ

بغلم کن که هوا سرد و دلم تبدار است لب تو داغ ترین لحظه ی این دیدار است

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 9492

• 14805

نقل از: neda_hniii

نقل از: neda_hniii لذت بردم :) مرسی از شما بابت این تاپیک خوب

خواهش میکنم.

ـــــــــــ

• 2

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: Deadlover4

نقل از: Deadlover4 (rose) (rose)

چاکس!

ـــــــــــ

• 2

• abbbbbcc  
  • عضو از 1397/4/30

• پست‌‌‌ها: ‌ 649

• 3289

بیا گل (rose)

بیا گل (rose)

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: abbbbbcc

نقل از: abbbbbcc بیا گل (rose)

مرسی رفیق! آلبالو یخ پس چی؟ (biggrin)

ـــــــــــ

• 1

• wrecked_erny  

• عضو از 1398/3/8

• پست‌‌‌ها: ‌ 400

• 900

چه جالب

از بوف کور هم میزارین؟ :)

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: wrecked_erny

نقل از: wrecked_erny از بوف کور هم میزارین؟ :)

ممنون! توی تاپیک "جای پای حضرت!" گذاشتم.

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

رزرو

رزرو

ـــــــــــ

• 0

• Crybaby75  
  • عضو از 1398/7/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 35

• 56

عالی

عالی

ـــــــــــ

• 1

• Clay0098  

• عضو از 1398/5/3

• پست‌‌‌ها: ‌ 194

• 1330

اگه صادق هدایت حالا بود شک نکنید از نویسنده ها و...

اگه صادق هدایت حالا بود شک نکنید از نویسنده ها و شبه نویسنده های این عصر خودش رو میکشت....

به قول یه استادی: هیچ کس توی دنیا به اندازه صادق هدایت نمیتونه تصویر سازی درونی و بیرونی شخصیت ها رو خوب انجام بده

کل کاراش یه طرف و اون توصیف پرده نقال تو داستان علویه خانم یه طرف( شاهکار بود) و خوب جماعت دیندار رو نشون داد خلاصه مرسی از تاپیک خوبت هر وقت اسم صادق هدایت رو میشنوم یاد عکسش میوفتم که پلیس فرانسه گرفته و روی تخت به حالت خوبی افتاده و فوت شده

شاید تو محتوا با حرفاش مشکل داشته باشم اما دوستش دارم چون آزاد مرد بود.... مخلصم

ـــــــــــ

****امی آیلون: ما عقده ها، کینه ها و آرزوهای بر باد رفته هر شخص را میتوانیم از نظراتی که در فضای مجازی منتشر میکند، استخراج کنیم.

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: Crybaby75

نقل از: Crybaby75 عالی

ممنون رفیق!

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: Clay0098

نقل از: Clay0098 اگه صادق هدایت حالا بود شک نکنید از نویسنده ها و شبه نویسنده های این عصر خودش رو میکشت.... به قول یه استادی: هیچ کس توی دنیا به اندازه صادق هدایت نمیتونه تصویر سازی درونی و بیرونی شخصیت ها رو خوب انجام بده کل کاراش یه طرف و اون توصیف پرده نقال تو داستان علویه خانم یه طرف( شاهکار بود) و خوب جماعت دیندار رو نشون داد خلاصه مرسی از تاپیک خوبت هر وقت اسم صادق هدایت رو میشنوم یاد عکسش میوفتم که پلیس فرانسه گرفته و روی تخت به حالت خوبی افتاده و فوت شده شاید تو محتوا با حرفاش مشکل داشته باشم اما دوستش دارم چون آزاد مرد بود.... مخلصم

ممنون دوست من. با همه حرفاش موافق نیستم اما به طرز عجیبی گرفتاری این ملت رو خوب فهمیده بوده و دست گذاشته بوده روی اصل قضیه...اون هم توی اون سالها...

ـــــــــــ

• 0

• Saman.rt  

• عضو از 1398/7/8

• پست‌‌‌ها: ‌ 279

• 705

گاهی خنده بیخ گلویم را می‌گیرد.

آخرش هیچکس...

گاهی خنده بیخ گلویم را می‌گیرد.

آخرش هیچکس نفهمید ناخوشی من چیست، همه گول خوردند!

صادق هدایت نویسنده موردعلاقه منه و فک کنم تقریبا همه ی کتابها و نامه هاشو خونده باشم بی نظیره این بشر

ـــــــــــ

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: Saman.rt

نقل از: Saman.rt گاهی خنده بیخ گلویم را می‌گیرد. آخرش هیچکس نفهمید ناخوشی من چیست، همه گول خوردند! صادق هدایت نویسنده موردعلاقه منه و فک کنم تقریبا همه ی کتابها و نامه هاشو خونده باشم بی نظیره این بشر

آدم عجیبی بوده...هم شدیدا باهوش و هم شدیدا افسرده. طنز تلخ و صریحی داره حرفهاش و به نظر من خیلی از آدمهای هم دوره خودش جلوتر بوده...کاش انقدر دچار افسردگی نبود و خودکشی نمی کرد...

ـــــــــــ

• 0

• Saman.rt  

• عضو از 1398/7/8

• پست‌‌‌ها: ‌ 279

• 705

نقل از: axm432

نقل از: axm432
نقل از: Saman.rt گاهی خنده بیخ گلویم را می‌گیرد. آخرش هیچکس نفهمید ناخوشی من چیست، همه گول خوردند! صادق هدایت نویسنده موردعلاقه منه و فک کنم تقریبا همه ی کتابها و نامه هاشو خونده باشم بی نظیره این بشر

آدم عجیبی بوده...هم شدیدا باهوش و هم شدیدا افسرده. طنز تلخ و صریحی داره حرفهاش و به نظر من خیلی از آدمهای هم دوره خودش جلوتر بوده...کاش انقدر دچار افسردگی نبود و خودکشی نمی کرد...

نیهیلیسم یا پوچ گرایی کاملا مشخصه ک هرلحظه میخواسته از دنیا بکنه و هیچ وابستگی نداشته

ـــــــــــ

• 1

• Nobody1365f  
  • عضو از 1396/8/16

• پست‌‌‌ها: ‌ 65

• 57

در زندگی زخمهاییست که مثله خوره روح را آهسته در...

در زندگی زخمهاییست که مثله خوره روح را آهسته در انزوا میخورد و میتراشد

ـــــــــــ

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 14805

نقل از: Nobody1365f

نقل از: Nobody1365f در زندگی زخمهاییست که مثله خوره روح را آهسته در انزوا میخورد و میتراشد

بله بوف کور دیگه...

ـــــــــــ

• 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

پیش بینی قیمت دلار در سال 1399

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «