علم اخلاق

دو نوع علم اخلاق هست:
۱. علم اخلاق وظیفه ای: در این حالت از علم اخلاق، وظیفه داریم کاری رو که درسته انجام بدیم... بدون توجه به نتیجه اس. مثلا اگه یک نفر که جونش در خطره، به شما پناهنده میشه و اونهایی که دنبالشن از شما میپرسن آیا این شخص پیش شماست؟ شما وظیفه داری راستش رو بگی چون دروغ گفتن عملی زشته... اینکه راستگویی شما چه نتیجه ای به دنبال داره بی اهمیته... شب هم راحت میخوابیم چون دروغ نگفتیم و به گناه آلوده نشدیم...

۲.علم اخلاق نتیجه ای: در این نوع از اخلاقیات، نتیجه ی کار مهمترینه... الزاما لازم نیست که کارمون درست باشه. مهم نتیجه ی خوب اونه... یک نفر که جونش در خطره پناهنده میشه به شما... با علم به اینکه کار غلط شما که دروغگوییه قراره جون این آدم رو نجات بده، دروغ میگیم... دروغگویی غلطه اما باعث نجات جون کسی شده... نتیجه ای که شب با خیال راحت میخوابیم چون جون یه نفرو نجات دادیم...

و اما علم اخلاق ایرانی... یک نفر به ما پناه میاره که جونش در خطره... اول فکر میکنیم این چرا همه جا رو ول کرده اومده خونه ی ما؟ با کلی تعارف و سوال جواب، میپرسیم چی شده و وقتی موضوع رو فهمیدیم، فحشو میکشیم به جون دولت و ملت و... بعد احساس مهم بودن میکنیم و جو گیر میشیم... همزمان فکر میکنیم نکنه طرف می‌خواد راپورتمونو بده و جاسوسه؟ نکنه فقط می‌خواد تلپ شه؟ همونطور که بین افکار مختلف و ضد و نقضی دست و پا میزنیم، پناه میبریم به مامان و بابا چون نمیدونیم چی درسته چی غلط. تازشم پدر و مادر امین مان. کلی در زمینه ی اینکه الهی چقدر مهربونیم و فدامون بشن از مامان میشنویم و جامعه خراب شده و حواست باشه از پدرمون... عصبانی به جماعت فحشو میکشیم به جون دولت و ملت و برمیگردیم خونه...
تا وقتی که حال و حوصله داریم بهش جا و مکان میدیم. بعدش شروع میکنیم باهاش منطقی حرف زدن و راه و چاه رو نشون دادن و بررسی آینده. همزمان فحشو میکشیم به جون دولت و ملت که ریدن تو زندگیمون... در ثانی؟ در دیزی بازه حیای گربه کجا رفته؟:
-خوب حالا چیکار میخوای بکنی؟ رفته بودم نونوایی یه چند تا بربری بگیرم... خراب شده خیلی گرونی شده... یه دوستی داشتیم میگفت مهمون اونقدر موند که صاحبخونه شد...
یارو رو به شدت معذب میکنیم تا حدی که از شدت شرمندگی بذاره بره...
بعدش هم میگیم میبینی تو رو خدا؟ دستمون نمک نداره! یه تشکر نکرد! این مسئله رو با تمام محله در میون میذاریم و آبروی یارو رو میبریم... طوری که هیشکی حاضر نیس بهش جا بده... چون مامان و بابا هم بقیه ی شهر رو پر میکنن که... و وقتی بالاخره طرف گیر افتاد و احتمالا کشته شد میگیم: هر کی خربزه میخوره پای لرزش هم میشینه... سرت به کار خودت نباشه همین میشه... فحشو میکشیم به جون دولت و ملت و زندگی ادامه پیدا میکنه... شب هم با خیال راحت میخوابیم چون هر چی فحش بلد بودیم دادیم و خالی شدیم...

ـــــــــــ

• 4

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• shadow69  

• عضو از 1395/10/9

• پست‌‌‌ها: ‌ 4050

• 7149

عالی

آدمیزاد کاملا دو رو و منفعت طلب این البته...

عالی
آدمیزاد کاملا دو رو و منفعت طلب این البته به جا و مکان مربوط نیست فطرت همه هست یکی بیشتر یکی کمتر...

ـــــــــــ

انسان تنها بود، خدا رو آفرید...

@majlooqin

• 1

شدوی عزیز

نقل از: shadow69 عالی آدمیزاد کاملا دو رو و منفعت طلب این البته به جا و مکان مربوط نیست فطرت همه هست یکی بیشتر یکی کمتر...

درسته منم موافقم ذات انسانهاست که مسئله اس و همه جا آدم خوب و بد هست اما امون از اون اکثریت

ـــــــــــ

• 1

• diter  
  • عضو از 1392/5/6

• پست‌‌‌ها: ‌ 95

• 50

ایول عزیزم

ایول جونم همش مشکلات فرهنگیه , من خودم به شخصه ترجیح میدم دروغ بگم و جون شخصی رو نجات بدم البته تو شرایط خودش . درسته که الان ممکنه مردم ایران جز کم فرهنگترین مردم دنیا هستن , اما همین رفتارم دلیلی داره. از 40 سال پیش وقتی به جای فرهنگ, آموزه های بی فایده مذهبی جایگزین فرهنگ میشه باعث میشه همچین رفتارایی از ما سر بزنه. یه نمونه ساده برات عنوان کنم از فرهنگ خودمون تو همین سایت: شما کامنت های داستانای بی معنی و آبکی رو بخون ببین ماها هر روز داریم مرز های جدید فحش رو کشف میکنیم بدون اینکه وقتی خواهر , مادر و هر کسی که وجود داره رو بدون اینکه تقصیری داشته باشن رو مورد لطف قرار میدن.

ـــــــــــ

• 1

دیتر عزیز

نقل از: diter ایول جونم همش مشکلات فرهنگیه , من خودم به شخصه ترجیح میدم دروغ بگم و جون شخصی رو نجات بدم البته تو شرایط خودش . درسته که الان ممکنه مردم ایران جز کم فرهنگترین مردم دنیا هستن , اما همین رفتارم دلیلی داره. از 40 سال پیش وقتی به جای فرهنگ, آموزه های بی فایده مذهبی جایگزین فرهنگ میشه باعث میشه همچین رفتارایی از ما سر بزنه. یه نمونه ساده برات عنوان کنم از فرهنگ خودمون تو همین سایت: شما کامنت های داستانای بی معنی و آبکی رو بخون ببین ماها هر روز داریم مرز های جدید فحش رو کشف میکنیم بدون اینکه وقتی خواهر , مادر و هر کسی که وجود داره رو بدون اینکه تقصیری داشته باشن رو مورد لطف قرار میدن.

(rolling) واقعا حرف دل منو زدی ولی تا کی میخوایم خودمونو مبری از خطا بدونیم؟ و تقصیرها رو بندازیم گردن چهل سال پیش؟

زیر داستان‌ها هم که آدمین و نویسنده ها و داستان‌ها رو مورد عنایت قرار میدیم... فرهنگ و جامعه امونو همیشه بقیه ان که خراب کردن... ما هیچ تقصیری نداریم...

ـــــــــــ

• 1

• Annabanana  

• عضو از 1397/1/2

• پست‌‌‌ها: ‌ 352

• 1528

بسیار متن قابل تاملی بود ایول جان.

اصولاً ما...

بسیار متن قابل تاملی بود ایول جان.

اصولاً ما ایرونیا تو خیلی چیزا قوانین خاص خودمونو داریم. توی هیچ چارچوبی قرار نمیگیریم. کلن موجودات جالبی هستیم ما. و بنظرم این رفتارهامون خیلی به حکومت و اینا ربطی نداره. یجورایی ریشه تو خود جامعه مون داره. (rose)

ـــــــــــ

"اگه به خودت قول بدی به ازای هر جق، یه کتاب بخونی، یک جقی متفکر و آزاده اندیشی خواهی شد!"

• آن نبا نه نه (ع)

• 1

جای charlatan1375 خالی بیاد از لحاظ فلسفی اخلاقو...

جای charlatan1375 خالی بیاد از لحاظ فلسفی اخلاقو بگاد و بره. ینی عاشق لفظ به قلم صحبت کردنشم.

ـــــــــــ

@majlooqin

• 1

موافقم گلم

نقل از: Annabanana بسیار متن قابل تاملی بود ایول جان. اصولاً ما ایرونیا تو خیلی چیزا قوانین خاص خودمونو داریم. توی هیچ چارچوبی قرار نمیگیریم. کلن موجودات جالبی هستیم ما. و بنظرم این رفتارهامون خیلی به حکومت و اینا ربطی نداره. یجورایی ریشه تو خود جامعه مون داره. (rose)

هر چی سرمون میاد از طرز تفکرمونه که حتی خود خدا هم بیاد پایین تغییر نمیکنه... چه برسه به یه حکومت و فقط در عرض چهل سال اینا بهونه اس

ـــــــــــ

• 1

• diter  
  • عضو از 1392/5/6

• پست‌‌‌ها: ‌ 95

• 50

دوست خوبم

نقل از: eyval123412341234
نقل از: diter ایول جونم همش مشکلات فرهنگیه , من خودم به شخصه ترجیح میدم دروغ بگم و جون شخصی رو نجات بدم البته تو شرایط خودش . درسته که الان ممکنه مردم ایران جز کم فرهنگترین مردم دنیا هستن , اما همین رفتارم دلیلی داره. از 40 سال پیش وقتی به جای فرهنگ, آموزه های بی فایده مذهبی جایگزین فرهنگ میشه باعث میشه همچین رفتارایی از ما سر بزنه. یه نمونه ساده برات عنوان کنم از فرهنگ خودمون تو همین سایت: شما کامنت های داستانای بی معنی و آبکی رو بخون ببین ماها هر روز داریم مرز های جدید فحش رو کشف میکنیم بدون اینکه وقتی خواهر , مادر و هر کسی که وجود داره رو بدون اینکه تقصیری داشته باشن رو مورد لطف قرار میدن.

(rolling) واقعا حرف دل منو زدی ولی تا کی میخوایم خودمونو مبری از خطا بدونیم؟ و تقصیرها رو بندازیم گردن چهل سال پیش؟

زیر داستان‌ها هم که آدمین و نویسنده ها و داستان‌ها رو مورد عنایت قرار میدیم... فرهنگ و جامعه امونو همیشه بقیه ان که خراب کردن... ما هیچ تقصیری نداریم...

هیچ انسان بدون خطایی وجود نداره . منم تقصیر رو گردن این چهل سال نمیندازم بطور قطع همه ماها مقصر هستیم اما اینو میدونیم که آدم ها و رفتار آدم هاست که فرهنگ رو میسازه. این یه حقیقته که تو رژیم قبل یه حرکتی شروع شده بود که سطح فرهنگی مردم داشت ارتقا پیدا میکرد اما منکر اینم نمیشم قطعا یه سری بی فرهنگی هایی هم بود اما اکثر مردم فرهنگشون ارتقا پیدا کرده بود. این مشکل فرهنگی مختص ایران نیست همه جا وجود داره اما تو ماها بیشتر هست و بخاطر همینه که مردم ایران عصبانی ترین مردم دنیا هستن. و همینجا عنوان کنم سلطنت طلب نیستم و عاشق سینه چاک رژیم شاهنشاهی نیستم.

ـــــــــــ

• 1

• 12Arezoyeazad  

• عضو از 1397/3/12

• پست‌‌‌ها: ‌ 370

• 436

سگ تو روت شادی اولش که خوندم یادِ نظریه معروف...

سگ تو روت شادی اولش که خوندم یادِ نظریه معروف لارنس کلبرگ افتادم ولی دیدم دوباره تهش به حسِ مشترکِ آنارشیستی درونیمون اشاره کردی، راستش ایرانِ دیگه جایی واسه حرف نداره و نمیزاره چون تا مردم سطحِ آگاهی و فهمِ سیاسی و مخصوصأاجتماعی شونو بالانبرن متأسفانه این نوع رفتارا تاقیامِ قیامت دوبلیکیت میشه و شادیِ عزیز و دیوزِ منو و شادیای زندگی ایران و اذیت میکنه،به امید روزِ شادی..

ـــــــــــ

به دیدارم بیا هر شب ، در این تنهایی ِ تنها و تاریک ِ خدا مانند

• 2

مرسی

نقل از: 12Arezoyeazad سگ تو روت شادی اولش که خوندم یادِ نظریه معروف لارنس کلبرگ افتادم ولی دیدم دوباره تهش به حسِ مشترکِ آنارشیستی درونیمون اشاره کردی، راستش ایرانِ دیگه جایی واسه حرف نداره و نمیزاره چون تا مردم سطحِ آگاهی و فهمِ سیاسی و مخصوصأاجتماعی شونو بالانبرن متأسفانه این نوع رفتارا تاقیامِ قیامت دوبلیکیت میشه و شادیِ عزیز و دیوزِ منو و شادیای زندگی ایران و اذیت میکنه،به امید روزِ شادی..

موافقم عزیز. البته نه فقط منو بلکه همه رو اذیت میکنه...

ـــــــــــ

• 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

میزان رضایت شمااز عملکرد شهوانی در قبال متخلفان؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «