داستان سکسی عکس سکسی انجمن ارسال داستان چت نظرسنجی کاربران
ورود ثبت‌نام

فرومون‌ها و رفتار جنسی

1399/06/24

این تحقیق چگونگی تاثیر “فرومون”ها را بر رفتار جنسی نشان می‌دهد
پژوهشی که اخیراً روی موش‌ها انجام شده نشان می‌دهد که مدارهای عصبی مغزی مختلف در نرها و ماده‌ها چگونه سیگنال‌های شیمیایی را به ترتیب به رفتار پرخاشگرانه یا رفتار جنسی تبدیل می‌کند

از: Ana Sandoiu
در: June 26, 2017

شاید خیلی از ما شنیده باشیم که “فرومون”ها باعث جذابیت بیشتر یکسری از افراد می‌شوند ولی خیلی‌ها چیز زیادی درمورد مکانیسمی که باعث این موضوع می‌شود نمی‌دانند.

در حیوانات حس بوبایی نقش اساسی‌ای در تنظیم واکنش‌های غریزی‌شان دارد، چه برای واکنش به رقبا، دشمن یا جفتگیری.

تیمی از پژوهشگران با سرپرستی پروفسور “کازوشیگه توهارا” (Kazushige Touhara) از دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی توکیو آزمایشی را طراحی کردند تا تاثیر فرومون‌های مردانه بر رفتار جنسی موش‌های ماده را بررسی کنند.

پروفسور “توهارا” می‌گوید: «این موضوع کاملاً اثبات شده است که بعضی از مواد شیمیایی، به خصوص عطر و بو می‌تواند روی رفتارهای غریزی حیوانات حتی در اولین برخوردشان تاثیر بگذارد. فرض ما این بود که یکسری از مکانیزم‌های عصبی در مغز، اطلاعات حسی مهم (بویایی، لامسه و…) را به مراکز رفتاری مرتبط با آنها در مغز می‌فرستند.»

بررسی رفتار جنسی موش‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را درمورد رفتارهای جنسی و تولید مثلی انسان‌ها در اختیار ما قرار دهد. نتایج این پژوهش در مجله‌ی Neuron به چاپ رسید.


مطالعه “فرومون”ها در موش

پروفسور توهارا و تیمش فرومون “بپپتید ترشح کننده‌ی غده‌ی برون‌ریز ۱” (ESP1) که مربوط به جنس نر است را مورد بررسی قرار دادند. نتایج پژوهشگرانی که در گذشته درمورد این “فرومون” انجام شده بود نشان می‌دهد که این فرومون باعث بروز رفتار جنسی در موش‌های ماده و بروز رفتارهای خشونت‌آمیز در موش‌های نر می‌شود.
ESP1 با دیگر فرومون‌ها متفاوت است زیرا یک ماده‌ی شیمیایی منفرد و تک‌واحدی است که فقط با یک گیرنده‌ی عصبی خاص مرتبط است، همین مسئله ردیابی این فرومون را برای محققان ساده‌تر می‌کند.

برای این کار دانشمندان سلول‎های عصبی گیرنده‌ی ESP1 را با ویروس آلوده کردند. وقتی ویروس گسترش پیدا کرد، دانشمندان سلول‎های مغزی عفونی شده را با استفاده از پروتئین فلورسنت (تشعشع‌دار) علامت‎گذاری کردند، به شکلی که می‎توانستند جریان عصبی طی شده توسط ESP1 را ببینند.

به عبارت دیگر محققان قادر بودند چگونگی انتقال سیگنال‌های ESP1 در مغز را ببینند، زیرا نورون‎ها از طریق سیناپس‌ها (محل تماس دو عصب) پالس‌های الکتریکی از خود ساطع می‌کنند.

با استفاده از روش ردیابی فلورسنت ویروسی، پروفسور توهارا و تیمش مشاهده کردند که مسیر عصبی طی شده توسط ESP1 در آمیگدال (بخشی از مغز که مسئول ادراک و هیجانات است) در بین موش‌های نر و ماده متفاوت است. آنها به این نتیجه رسیدند که آمیگدال دارای بخشی است که به عنوان یک هدایت‌کننده مسیر عمل میکند و بسته به جنسیت موش، اطلاعات ESP1 را به بخش‎های مختلف هیپوتالاموس می‌فرستد.

آمیگدال بخشی از سیستم “لیمبیک” (حاشیه‌ای) مغز است که با احساسات، رفتارهای عاطفی و انگیزه سر و کار دارد.

با این روش محققان توانستند مسیر انتقال اطلاعات ESP1 از اعضای گیرنده‌ی محیطی (مثل بویایی) به تنظیم کننده‌های حرکتی در قسمت “میان مغز” که از طریق محور امیگدلا – هیپوتالاموس صورت می‌گیرد را پیدا کنند.

همچنین مشاهده شد که در موش‌های ماده، رفتار جنسی به وسیله‌ی یک مسیر عصبی تازه کشف شده از هیپوتالاموس به “میان مغز” تنظیم و ارسال می‎شود.

هیپوتالاموس ناحیه‎ای از مغز است که مسئول ترشح هورمون‎هایی است که انواع مختلفی از عملکردهای جسمی شامل دمای بدن، اشتها، میل جنسی، تشنگی، خواب و خلق و خو را تنظیم می‌کنند.
این تحقیق همچنین نشان داد که تحریک و فعال کردن سلول‎های عصبی گیرنده ESP1 در هیپوتالاموس، فعالیت جنسی را در موش‌های ماده افزایش ‎می‌دهد، حتی زمانی که هیچ ESP1 در کار نبود.


سلول‎های عصبی مختلف و نشانه‌های وجود خطر مهاجم

به علاوه محققان واکنش سلول‎های عصبی گیرنده هنگام تماس موش با پوست مار را در همان بخش از مغز را آزمایش کردند – به طور مشخص‌تر در بخش “هیپوتالاموس ونترومدیال پشتی”، که ناحیه‎ای مربوط به رفتارهای تدافعی است. پوست مار یک سیگنال وجود خطر مهاجم برای موش‌ها است که آنها را مجبور می‌کند برای دفاع از خود رفتارهای تهاجمی بروز دهند.
دانشمندان پس از تحریک و فعال کردن سلول‎های عصبی پاسخ دهنده به سیگنال‌های وجود خطر مهاجم هیچ تغییری در رفتار جنسی موش‌ها مشاهده نکردند.
توهارا می‌گوید: «این نتایج نشان می‎دهد که دو نوع متفاوت از سلول‎های عصبی وجود دارد، سلول‎های عصبی ESP1 و سلول‎های عصبی تهاجمی، و فقط سلول‎های عصبی ESP1 هستند که رفتارهای جنسی را در موش‎های ماده کنترل می‎کنند.»

محققان تاکید می‌کنند که برای درک بهتر چگونگی کارکرد رفتار جنسی جنس ماده و چگونگی تنظیم آن به مطالعات بیشتری نیاز است. به خصوص که این امکان وجود دارد تا محققان با مطالعات بیشتر راهی برای دریافت پاسخ جنسی از طرف جنس ماده از طریق فرومون‌های نر پیدا کنند. این کار می‎تواند اطلاعات باارزشی درمورد چگونگی بروز اختلالات جنسی فراهم کند.


منبع:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318103#Different-neurons-and-predator-cues

7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2020-09-14 16:47:13 +0430 +0430

فکر کنم اگه خودت سرپرست این تیم میشدی الان اطلاعات بیشتری راجع این موضوع داشتیم .مرسی 🌹

1 ❤️

2020-09-14 18:20:40 +0430 +0430

مرسی 🌹

1 ❤️

2020-09-21 15:15:45 +0330 +0330

عالی

0 ❤️
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «


جستجو در سایت
Top Bottom