مروری بر کصشناسی

1399/04/03

از موی زائد تا بوی عجیب آن پائین — پزشکان توضیح می‌دهند چه تغییراتی در قسمت پایین بدن زنان نرمال است

کالج سلطنتی زنان و زایمان به تمام آن پرسش‌ها که ممکن است شرم و حیا مانع از پرسیدن‌شان شود پاسخ داده است.

by Zoe Forsey Aug 30, 2019

عده‌ی زیادی نگران‌اند که آن قسمت از بدنشان (کُس) طبیعی است یا خیر؟


####«***آیا من نرمال‌‌ هستم؟***»

همه‌ی ما حداقل یک بار این سوال را از خود پرسیده‌ایم و خیلی از ما به صورت همیشگی این را از خود می‌پرسیم.

بعضی وقتا می‌توانیم با سوال کردن از خانواده یا دوستانمان از نگرانی‌هایمان رها شویم، اما وقتی سوال درمورد قسمت‌های خصوصی بدنمان باشد شرم‌زدگی باعث می‌شود خیلی‌های‌مان نتوانیم در این مورد از کسی سوال کنیم. این می‌تواند به آن معنا باشد که خیلی از ما سالهای متمادی را با این تفکر گذرانده‌ایم که طبیعی و نرمال نیستیم. بین سالهای 2015 و 2016 بیشتر از دویست دختر زیر سن قانونی عمل جراحی زیبایی واژن را انجام دادند. آنچه باعث حیرت و تعجب شدید بود، این بود که ۱۵۰ نفر از این دختران زیر ۱۵ سال بودند.
اما خوشبختانه کالج سلطنتی پزشکی زنان و زایمان پاسخ تمام این سوالات را به صورت یک دفترچه کوچک منتشر کرده است تا بتواند همه را از نگرانی خلاص کند.

هر زنی با دیگری متفاوت است

Vulva (کُس) چیست؟

والوا قسمت خارجی واژن است که شامل کلیتوریس (برجستگی در بالا) و لابیا (Labia: لبه‌های خارجی واژن) می‌شود.

آناتومی بدن هرکسی با دیگران متفاوت است و واژن‌ها شکل و اندازه‌های متفاوتی دارند.

کلیتوریس واقعاً حساس است و اگر شما حشری شوید به خاطر تجمع خون در آن بزرگتر می‌شود. لابیا نیز حکم لب‌هایی را دارد که از واژن شما محافظت می‌کند. شما دو سری لابیا دارید (داخلی و خارجی) و آنها به طور کاملاً طبیعی از پوست سایر نقاط بدن شما تیره‌تر هستند.

پوست لابیا بسیار نرم و برجسته است، یک سری از لبه‌های لابیا ممکن است از سری دوم پهن‌تر باشند.

بسیاری از این بابت نگران‌اند که طبیعی نباشند

بعد از رسیدن به بلوغ رویش موها روی واژن تا چه اندازه طبیعی است؟ آیا باید حتماً آن را موم بی‌اندازید؟

برای بار دوم: پاسخ این پرسش برای هر زنی متفاوت است.

در برخی از زنان موها به فراوانی روی پایین تنه‌شان رشد می‌کند و دیگران ممکن است زیاد مویی در آن نقطه نداشته باشند. آن موها می‌توانند صاف باشند یا حالت وزوزی داشته باشند، آنها می‌توانند در اطراف ران روی شکم حتی اطراف سوراخ باسن نیز رشد کنند.

برخی از زنان تصمیم می‌گیرند که آنها را بتراشند یا با موم آن موها را از روی پوستشان پاک کنند، اما هیچ کدام از این روش‌ها برای همه مناسب نیست و انتخاب روش مناسب برای بدن یک تصمیم کاملاً فردی است.


آیا بو دادن Vulva طبیعی است؟

واژن باید به طور طبیعی بو بدهد و قابلیت تمیز کردن خود را داشته باشد، اما اگر آن را بیش از حد بشوئید، باعث به هم خوردن تعادل باکتریایی داخل واژن می‌شوید که یکی از علامت‌های آن دادن بوی بد است.


آیا لمس کردن قسمت بیرونی واژن طبیعی است؟

بله، شما نیاز دارید که بدن خود را کاملاً بشناسید و اکتشاف قسمت‌های مختلف بدن یک بخش طبیعی از رشد کردن در هنگام بلوغ است.

این که بدانیم چه چیزی کجاست، اهمیت دارد

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی نوعی جراحی پلاستیک است که سایز لابیا را کوچکتر می‌کند. این جراحی نباید روی افراد زیر ۱۸سال انجام شود زیرا در آن سن بدن هنوز در حال رشد و تکامل است. اگر جراحی در سنین زیر ۱۸سال انجام شود، دختران جوان را در معرض چند خطر متفاوت از جمله از دست دادن قابلیت احساس در واژن، عفونت و درد قرار می‌دهد.


اگر نگران باشید که بدن‌تان نرمال نیست باید درمورد آن با چه کسی حرف بزنید؟

پزشکان و متخصصین زیادی هستند که می‌توانید با آنها در این مورد حرف بزنید و آنها با تمام شرایط و احتمالات ممکن آشنایی دارند پس مشکل هرچه باشد واقعاً مسئله‌‌ی مهمی به شمار نمی‌آید. می‌توانید از دکتر خود وقت بگیرید یا به کلینیک بهداشت سکسی مراجعه کنید.
کتابچه راهنمای سلامتی به شما توصیه می‌کند جلوی آینه بایستید و از روبرو به آن نگاه کنید تا آن را بهتر بشناسید و اعتماد به نفستان نیز بالا برود.

بسیار مهم است که کاملا با آن آشنا شوید

کتابچه بهداشت بانوان کار مشترکی از کالج سلطنتی زنان و زایمان و متخصص بهداشت جنسی خانم چریتی بروک است که هم به صورت آنلاین در دسترس همگان است، هم در کلینیک‌های پزشکی ویژه‌ی جراحی به صورت چاپ شده. می‌توانید ورژن کامل آن را از «اینجا» دانلود کنید. (زبان اصلی)


خانم ‘لوئیس ویلیامز’ پرستار متخصص معالجه بالینی از بیمارستان یونیورسیتی کالج و یکی از رهبران اصلی این پروژه گفته‌اند: ما هر روز بیماران زیادی را در بخش‌های کودکان و زنان و زایمان معاینه می‌کنیم که نسبت به واژن و کارایی بخش‌های متفاوت آن و از همه مهمتر تغییرات بسیار طبیعی واژن در زمان بلوغ دانش بسیار کمی دارند.

«این منبع آموزشی به جوانان کمک می‌کند تا بخش خارجی واژنشان را بهتر درک کنند و با روال رشد آن در زمان بلوغ کاملاً آشنا شوند، مخصوصا اگر نگران شکل ظاهری و حسی که در آن نقطه‌ی خاص دارند هستند. امیدواریم این مرجع آموزشی به جوانان این اطمینان فکری را بدهد که لایه‌ی بیرونی واژن شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی دارد و همه آنها کاملاً طبیعی هستند با این وجود اگر نیاز به توصیه یا راهنمایی‌های پزشکی دارند حالا با خواندن این متن می‌دانند که باید به کجا مراجعه کنند.»

[باشد که شاید انگیزه شود یک مسلمونی آن کتابچه را هم به فارسی ترجمه کند!]


منبع:

mirror.co.uk/life/health/pubic-hair-strange-smells-what-12179505

14697 👀
0 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «


Top Bottom