مقایسه قدرت نظامی ایران و آمریکا !!!


 • axm432  

 • عضو از
  1398/2/7

 • پست‌ها: 11456

 • 21031


"ما از نظر نظامی خیلی قوی هستیم و آمریکا هم هیچ غلطی نمیتونه بکنه!"


من این جمله و مشابه اون رو بارها از زبان اقشار مختلف جامعه ایران شنیدم. بین این آدمها استاد دانشگاه، مهندس، پزشک، کارمند، معلم، دانشجو, کارگر، منشی، خانم خانه دار، پیر، جوان، زن، مرد و خلاصه از هر قشر و طبقه ای از اجتماع بودن. این نشون میده که جنگ روانی و تبلیغات انبوه داخلی خیلی خوب کار کرده و مردم واقعا تحت تاثیر اون قرار گرفتن. تا یک جایی این روحیه مثبت خوبه و منم باهاش موافقم. اما اون چیزی که باعث نگرانی من شده اینه که ما این بلوف خودمون رو بیش از اندازه باور کنیم و دچار توهم بشیم که این خیلی خیلی خطرناکه! شما میبینین که مقامات ما هر روز از تریبون های مختلف برای این و اون خط و نشون می کشن و مرتب در مورد قدرت نظامی ایران لاف میزنن. این تبلیغات, بیست و چهار ساعته از تمام رسانه های گروهی پخش میشن و مردم عامی هم که بدنبال مطالعه و تحلیل و تحقیق مستقل نیستن اونها رو باور میکنن. به همین دلیل این تاپیک رو ایجاد کردم که این موضوع رو با دقت بیشتری بررسی کنیم و ببینیم که ما واقعا کجای کاریم!


به دلایل مختلف تاریخی‌، فرهنگی‌ و روانشناسی‌؛ ما و بسیاری مردم خاورمیانه, آفریقا و آمریکای جنوبی کلا میانهٔ خوبی‌ با مباحث کمّی, منطقی و استدلالی نداریم و دوست داریم قضایا رو به کلی‌ گویی, غلو, اغراق, لاف زدن و حرفهای احساسی برگزار کنیم! مثلا با عزیزمون که راجع به یک جنگ احتمالی صحبت میکنی, بلافاصله میگه "ایران از نظر نظامی خیلی قویه!" این دوست عزیزمون فراموش میکنه که ضعف و قدرت امریست نسبی یعنی ایران از نظر نظامی مثلا نسبت به بورکینافاسو خیلی خیلی قویه! نسبت به افغانستان خیلی قویه! نسبت به ترکیه تقریبا همترازه! نسبت به فرانسه ضعیفه! نسبت به روسیه خیلی ضعیفه و نسبت به آمریکا خیلی خیلی ضعیفه! پس صحبت کردن از قدرت نظامی بصورت مطلق و اون هم بدون هیچگونه پایه و اساس علمی و آمار و ارقام...هیچ دردی رو دوا نمیکنه و فقط به توهم ما در مورد خودمون دامن میزنه و ممکنه باعث بشه تصمیمات خیلی خطرناکی بگیریم!


من اینجا میخوام قدرت نظامی ما و آمریکا رو به صورت کمّی و با عدد و رقم توضیح بدم. باید همین اول متذکر بشم که هدف به هیچ عنوان بزرگ جلوه دادن طرف مقابل نیست! من واقعا معتقدم که آمار و ارقام کمک میکنن که ما یک تصویر واقع بینانه از خودمون و آمریکا داشته باشیم و اون رو با ابعاد واقعیش, ونه کوچکتر یا بزرگتر ببینیم!


تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2019، 21410 میلیارد دلار و مال ایران 413 میلیارد دلار تخمین زده میشه که نسبت اون میشه 52 برابر! بودجهٔ نظامی آمریکا در همین سال حدود 716 میلیارد دلار بوده و مال ایران حدود 6.3 میلیارد دلار که نسبت اون میشه 114 برابر! نیروی هوایی آمریکا 13398 هواپیمای مدرن و به روز داره و نیروی هوایی ایران در بهترین حالت 509 هواپیمای جنگی داره که به روزترین اونها حداقل 30 سال از عمرشون میگذره! نیروی دریایی‌ آمریکا 24 تا ناو هواپیمابر داره و ما هیچ! نه تنها این, بلکه اگر ناوهای هواپیمابر همهٔ کشورهای دیگهٔ دنیا رو هم جمع کنیم به زحمت به این عدد میرسه! آمریکا 5760 هلیکوپتر داره و ایران 126 هلیکوپتر! آمریکا 68 ناوشکن داره و ما هیچ! آمریکا 22 ناوچه سنگین داره و ما هیچ! آمریکا 39223 نفربر زرهی داره و ما 2345...این مقایسه رو میشه همینطور ادامه داد!


از آنجا که بخش بزرگی از تهدید آمریکا علیه ما هواپایه است, بد نیست که وضعیت نیروهای هوایی دو کشور رو با جزییات بیشتری مقایسه کنیم: آمریکا 2362 جنگنده و ما 142 جنگنده داریم. آمریکا 2831 بمب افکن و ما 165 بمب افکن داریم. آنها 1153 هواپیمای ترابری دارند و ما 89 تا. آنها 2853 هواپیمای آموزشی دارند و ما 104 تا.
آنها 971 هلیکوپتر تهاجمی دارند و ما 12 تا... فکر میکنم اعداد خود بخوبی بیانگر واقعیتی تلخ هستند!


نکته اولی که میخوام توجهتون رو بهش جلب کنم اینه که بودجه نظامی سالانه آمریکا بیش از 1.7 برابر کل تولید ناخالص ملی ماست! یعنی اگر ما هر سال همه هست و نیستمون رو هم خرج مصارف نظامی کنیم باز هم کلی از بودجه نظامی آمریکا عقبیم!


نکته بعدی اینکه با توجه به اینکه رشد متوسط اقتصادی سالانه آمریکا حدود ۲ درصد و سایز اقتصاد اون ۵۲ برابر اقتصاد ماست، اقتصاد آمریکا هر سال به اندازه ای بیش از کل سایز اقتصاد ما رشد میکنه! امیدوارم این خودش تا حدودی عظمت این هیولا رو برای دوستان ملموس تر کرده باشه! به بیان ساده تر ما با یه غولی میخواهیم در بیافتیم که هر سال بچه ای میزاد که اون بچه در بدو تولد هم قد و قواره ماست!


نکته سوم اینکه ما اینجا صرفا کمیت رو مقایسه کردیم و دیدیم هوا به شدت ابریه! چیزی که اوضاع رو بدتر میکنه موضوع کیفیت تجهیزات هست! یعنی نفربر خشایار 50-60 سال پیش ما کجا و نفربر بردلی همین چند سال پیش اونا کجا! یا Mig-29 سی ساله و نسل سومی ما کجا و F-22 تازه از زرورق درآمده با آخرین پیشرفت های تکنولوژی اونا کجا! یا F-14 بیش از ۴۵ ساله و نسل سومی ما کجا و F-35 رادار گریز و نسل پنجمی طرف کجا! تانک های ذوالفقار و کرّار ما کجا و آخرین نسل تانک آبرامز اونا کجا!...


برای اینکه عظمت این بودجه نظامی روشنتر بشه, توجه کنین که بودجه نظامی آمریکا به تنهایی برابر است با مجموع بودجه نظامی کشورهای: چین, عربستان, هند, آلمان, انگلیس, ژاپن, روسیه, فرانسه, کره جنوبی, برزیل, ایتالیا, استرالیا و کانادا! با وجود عظمت این بودجه نظامی, آمریکا فقط 3.3 درصد تولید ناخالص ملی خودش رو صرف بودجه نظامی میکنه!


یکی از معیارهایی که با اون وضعیت اقتصادی 2 کشور رو مقایسه میکنن زیر ساختهای حمل و نقل اونهاست. اجازه بدین مقایسه کنیم! طول کل جاده های آمریکا 6,586,610 کیلومتر و مال ما 172,927 کیلومتر هست یعنی 38 برابر! طول کل خط آهن آمریکا 224,792 کیلومتر و مال ما 8,442 کیلومتر هست یعنی 27 برابر! ما 319 تا فرودگاه داریم و اونها 13,513 تا یعنی 42 برابر!


این نسبت یک به ۵۲ اقتصاد ما به اونا خیلی کلیدیه! چرا که تقریبا تولید قدرت از هر نوعش نهایتا به قدرت اقتصادی بر میگرده! یه مثال طنز میزنم برای دوستان ورزشکار و دیگه عبور میکنم. فرض کنیم شما ورزشکار نسبتا خوبی هستین و پرس سینه ۸۰ کیلویی میزنین که خیلی هم خوبه! اما این بابایی که میخواین باهاش در بیافتین پرس سینه ۴۲۰۰ کیلویی میزنه! یا اینکه شما خیلی شیک و مجلسی دارین با هالتر ۵۰ کیلویی توی باشگاه جلو بازو میزنین و کلیم حال میکنین! بعد میبینین رفیقمون اونطرف داره با وزنه ۲۶۰۰ کیلویی جلو بازو میزنه! آیا شما منطقا! وجدانا! ناموسا! سر به سر این رفیقمون میزارین؟ (biggrin) (rolling)


مطلب دیگه ای‌ که خیلی روش تاکید و تبلیغ میشه و به عنوان نشانه برتری ما ازش یاد میشه یکی‌ ساقط کردن اخیر پهپاد امریکایی (RQ-4A) Global Hawk هست و یکی‌ دیگه به زمین نشوندن پهپاد RQ-170 آمریکاست که چند سال پیش اتفاق افتاد. البته باید منصف بود و به عنوان یک ایرانی‌ به اینکه ما تونستیم به امریکایی ها ضربه شستی نشون بدیم به خودمون ببالیم! اما نکتهٔ اساسی‌ اینه که هرچیزی رو به اندازهٔ خودش باید دید و جوگیر نشد!. اینکه ما یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی رو که تا جایی که من نگاه کردم سیستم دفاع خاصی هم نداره, کند حرکت میکنه, خیلی بزرگه! و صرفا برای جاسوسی ازش استفاده میشه رو ساقط کنیم, ارزشش دقیقا در همین حده! ساقط کردن یک پهپاد جاسوسی! اما اگه ما بیایم این رو تبدیل کنیم به نماد برتری تکنولوژی ما بر آمریکایی ها و ازش حماسه بسازیم...این دیگه میشه همون روحیهٔ شرقی ما که کار دستمون میده! واقعیت اینه که اینجور اتفاقات بی سابقه نبوده. برای کسانی‌ که جنگ یوگسلاوی سابق (1999) روبه خاطر نمیارن, اینو عرض میکنم که زمان اون جنگ وقتی که ناتو تصمیم گرفت که صربها رو داغون کنه وحملات هوایی سنگینی رو بر علیه اون ها انجام داد، صرب‌ها یکی‌ از پیشرفته ترین هواپیماهای روز امریکایی ها (F-117) رو که قرار بود پنهانکار هم باشه! با یک سیستم موشکی ساده روسی سرنگون کردن! این موضوع خیلی هم توی دنیا سر و صدا بپا کرد! اما نتیجهٔ کار چه بود؟ در پایان امریکایی ها با تلفات خیلی‌ کمی‌ تمام ارتش صربستان رو که از قضا خیلی هم قوی بود نابود کردن! بعضی‌ پیروزی‌ ها ارزش نمادین دارن و برای تقویت روحیه ملی‌ خوبن اما نباید خیلی‌ باهاشون جوگیر شد! یه نکتهٔ کوچکی هم اینجا اشاره می‌کنم و ازش سریع می‌گذرم و اون اینه که بعضی‌ از این پیروزیهای ما با کمک‌هایی‌ به دست اومدن...


همه میدونیم که نزدیکترین حریف نظامی آمریکاییها از زمان جنگ سرد تا امروز روسها هستن! حالا برای روشن شدن اوضاع چند تا عدد و رقم راجع به وضع اونا:


تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2019، 21410 میلیارد دلار و مال روسیه 1754 میلیارد دلار تخمین زده میشه که نسبت اون میشه 12 برابر! بودجهٔ نظامی آمریکا در همین سال حدود 716 میلیارد دلار و مال روسیه حدود 44 میلیارد دلار که نسبت اون میشه 16 برابر! نیروی هوایی آمریکا 13398 هواپیمای جنگی داره و نیروی هوایی روسیه 4078 تا که نسبت میشه بیش از 3 برابر. نیروی دریایی‌ آمریکا ۲۴ تا ناو هواپیمابر داره و روسیه یکی! آمریکا 5760 هلیکوپتر داره و روسیه 1485 تا که نسبت میشه حدود 4 برابر! آمریکا 68 ناوشکن داره و روسیه 13 تا! آمریکا 22 ناوچه سنگین داره و روسیه 13 تا...همینطور که میبینین حتی روسها که بدون تردید قدرت نظامی دوم دنیا هستند فرسنگها با آمریکا فاصله دارند!


اجازه بدین یه مثال ساده بزنم!


ما مرتب سرو صدا می‌کنیم که "آقا ما نیروی دریاییمون در خلیج فارس سروری میکنه و آمریکا برای عبور از تنگه هرمز از ما اجازه میگیره! و...". حالا بیاین یه بررسی‌ ساده بکنیم که ما چی‌ داریم و طرف مقابل چی‌ داره: یه ناو هواپیمابر آمریکایی یه هیولاییه به طول حدود ۳۴۰ متر عرض حدود ۶۰ متر و ارتفاع ۷۵ متر (یعنی‌ ارتفاع یک ساختمون ۲۵ طبقه!) که دو تا راکتور هسته ای داره که می‌تونن به مدت ۲۵ سال پیشرانهٔ اون رو تامین کنن! سوختگیری لازم نداره و فقط برای تامین مواد غذایی و دارو... باید بیاد خشکی! حدود ۶۰۰۰ تا پرسنل داره. توش بیمارستان داره، سینما داره، ورزشگاه داره... و ۷۰-۸۰ تا هواپیمای جنگی پیشرفته روش هست! این جزیره متحرک میتونه با حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنه! شما اگه یه تریلی ۱۸ چرخ که با بارش حداکثر 25 تن هست با سرعت ۶۰ کیلومتر از بغلتون رد بشه، ماشینتون بی اغراق با بادش از جا کنده میشه! حالا این رفیقمون ۱۰۰،۰۰۰ تن هست و با این سرعت حرکت میکنه! اونطرف ما یه تعداد قایق تندرو داریم که روش نیمچه توپی‌, مینی کاتیوشایی چیزی گذاشتیم. اگه فقط باد یکی از این ناوهای هواپیمابر به این قایقای ما بگیره همه واژگون میشن! اصلا لازم نیست که چیزی به سمت ما شلیک کنه! از اونطرف اما اگه ما همه کاتیوشاهای دنیا رو هم به این ناوها شلیک کنیم مثل اینه که چند تا ریگ زده باشی به یک گوریل! (biggrin) (rolling)


حالا شما کمی‌ منصف باشین و این ۲ تا رو بذارین کنار هم! داستان, داستان جنگ پشه است با حبشه! آخه چرا ما نمیخوایم کمی‌ منطقی‌ به قضایا نگاه کنیم و برآورد واقع گرایانه ای از خودمون داشته باشیم؟ روسها با همهٔ تکنولوژی نظامیشون میدونن که اصلا حریف آمریکا نیستن! چینیها با همهٔ پیشرفت های ۳۰ سال اخیرشون همینطور! ما چرا فکر می‌کنیم یه دفعه کارمون انقدر درست شده؟ آخه با کدوم بودجه؟ کدوم علم؟ کدوم نیروی انسانی زبده؟ کدوم صنایع؟ کدوم مدیریت؟ کدوم مراکز تحقیقاتی؟ کدوم پشتکار؟ (biggrin)


وقتی با رفقا این اعداد و ارقام رو مطرح میکنی معمولا میشنوی که " اینا همش یه مشت عدده! آمریکا اگه جراتشو داشت و میتونست به ما حمله کنه, تا الان حمله کرده بود!" ببینین، اینجا اصلا مسالهٔ "جرات" و تونستن مطرح نیست، مسالهٔ سود و زیانه! اون حساب میکنه که من باید یه هزینه ای برای این حمله بکنم و باید ببینم فایدش چی‌ هست. در دنیای سیاست مفهوم بچگانه ای به اسم جرات کردن جایی نداره. صرفا منفعت هست که تعیین کنندست. نباید حمله نکردن اونا رو به حساب قدرت خودمون و ضعف آمریکا بذاریم. شما به راحتی‌ میتونی‌ عددهای بالا رو بخونی‌ و خودت کلاه خودت رو قاضی کنی‌ که اگر یه کشوری اقتصادش ۵۲ برابر اقتصاد یه کشور دیگست آیا اصلا دومی‌ حریفی براش محسوب میشه؟ روش اونا اینه که اول طرف رو با تحریم های تکنولوژیکی در بخش سلاح از سلاح های روز دنیا محروم میکنن، بعد با یکسری قطعنامه های سازمان ملل کاری میکنن که سلاحهای کلیدیش رو از دست بده (در مورد لیبی برنامه اتمی، در مورد عراق سلاحهای شیمیایی و بخش بزرگی از موشکی، در مورد ما هم فعلا برنامه اتمی!) بعد با محاصره شدید اقتصادی نیمه جان می‌کنن (این بلا رو سر عراق و لیبی‌ هم آوردن) وقتی‌ که واقعا ناتوان شد، با حداقل هزینه کارش رو تمام می‌کنن.


شاید یک مثال مربوط به خودمون موضوع رو روشن تر کنه. زمانی که طالبان به صورت برق آسا تمام افغانستان رو تحت سلطه در میاوردن، و در زمان حمله به شهر مزار شریف، اونها کنسولگری ایران رو تسخیر کردن و با کمال قساوت، ۱۴ نفر از دیپلمات های ما رو به فجیع ترین شکل ممکن کشتند! قضیه خیلی جدی بود و سپاه بلافاصله چند لشکر رو به مرزهای شرقی کشور منتقل کرد تا برعلیه طالبان وارد جنگ بشیم. مسلما هیچ کس نسبت به برتری مطلق نظامی ما نسبت به طالبان تردیدی نداشت، اما مقامات ارشد مملکتی تصمیم گرفتن که جنگی آغاز نشه! آیا این واقعا به این علت بود که ما از تواناییهای نظامی، تکنولوژیکی طالبان هراسان بودیم؟ آیا بخاطر نیروی نظامی بزرگتر آنها بود؟ آیا بخاطر این بود که از ما غیورتر و رزم آورتر بودن؟ آیا به این دلیل بود که جراتش رو نداشتیم؟ یا دلیل اون به سادگی این بود که یک چنین جنگی هیچ فایده ملموسی برای ما نداشت اما هزینه های زیادی رو به ما تحمیل میکرد! طالبان موی دماغ ما بود اما اهمیت چندانی هم برای ما نداشت! وقتی دیدیم که آمریکاییها میخوان اونها رو از بین ببرن، با زیرکی بسیار، از طریق گروه اتحاد شمال در افغانستان که رفقای ما بودن, به آمریکاییها کمک کردیم تا پوست طالبان رو بکنن! این فرق است بین تصمیم احساسی و تصمیم خردمندانه! حالا با این مثال، من فکر میکنم که ما موقعیت آمریکاییها در برابر خودمون رو بهتر درک میکنیم!


البته بدیهیه که تجهیزات نظامی فقط یکی از عوامل موثر در تولید قدرت نظامی هستند و عوامل مهم دیگری هم مطرح هستند که مهمترینشون نیروی انسانی، وضعیت اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و سوق الجیشی، متحدین, روحیه سلحشوری و ایثارگری و انسجام ملی هستند. سعی میکنم خیلی مختصر این عوامل رو مقایسه کنم. آمریکا از نظر نیروی انسانی نظامی وضعش خیلی بهتر از ماست چون اونها سرباز حرفه ای هستند و یک عمر رو صرف آموزش و تمرین و کسب تخصص میکنن. از نظر موقعیت جغرافیایی هم آمریکا واقعا شانس آورده که اونطرف اقیانوس آرام هست و از زمان جنگ های استقلال آمریکا تا کنون پای هیچ مهاجمی به خاکش نرسیده و اگه از قضیه "پرل هاربر" صرفنظر کنیم، هیچکس حتی نتونسته خاک آمریکا رو بمباران کنه! الان اونها در همه سرزمینهای اطراف ما حضور دارند اما ما اصلا به خاک آمریکا دسترسی نداریم! علاوه بر این به واسطه حضور در دریاها و اقیانوس های اطراف ما و برد بالای نیروی هوایی و موشکهای کروز آمریکا، اونها از اقیانوس هند، دریای سرخ، دریای سیاه...می تونن ما رو بکوبند و ما اصلا وسیله ای نداریم که مثلا بریم اقیانوس هند و با اونا مقابله کنیم! یک گرفتاری دیگه ما هم تنوع قومیت ها و بعضی تبعیض های مذهبی و قومی و نارضایتی هاست که اگر در اثر یک درگیری سنگین با آمریکا شیرازه امور از هم گسسته بشه، اصلا بعید نیست که در اطراف و اکناف کشور حرکتهای جدایی طلبانه ای شروع بشه! علاوه بر این، به علت شکاف طبقاتی وحشتناک، فسادهای بی سابقه و اینکه مردم به چشم خودشون دیدن که از اونها درخواست میشه که فداکاری کنن، جونشون رو بدن، جانباز و شیمیایی بشن...اما نهایتا عده ای زالو صفت از همه اینها سو استفاده میکنن! جیب خودشون رو پر میکنن، و علیرغم همه شعارها میبینی همه اقامت آمریکا و کانادا دارن، بچه هاشون اونجا تحصیل میکنن، نوه هاشون اونجا بدنیا میان... انگیزه ایثار و از خود گذشتگی در مردم ما خیلی نسبت به گذشته کم شده. موضوع ناراحت کننده بعدی وضعیت متحدین ما در مقایسه با متحدین آمریکاست! آمریکا حتما قبل از هر گونه جنگی با ما یک اجماع جهانی بر علیه ما ایجاد خواهد کرد و حمایت کلیه کشورهای مهم اروپایی (انگلیس, فرانسه, ایتالیا و احتمالا آلمان) ، کشورهای مهم عربی (عربستان, امارات, کویت, مصر.. ) و اسرائیل را خواهد داشت! در سمت دیگه متحدین ما; حزب الله، حماس، حوثی های یمن و تا حدودی عراق و سوریه خواهند بود...خودتون دیگه قضاوت کنین که تفاوت کمی و کیفی چقدر هست! نکته مهم دیگه اینکه چین و روسیه به هیچوجه جانبداری جدی از ما نخواهند کرد...و حداکثر، اقدام نظامی آمریکا علیه ما رو "محکوم" خواهند کرد! برای چین و روسیه ما صرفا یک کارت هستیم که ازمون برای امتیاز گیری از آمریکا استفاده میکنن و وقتی به اهدافشون رسیدن مثل یک دستمال مصرف شده به گوشه ای پرت میکنن! اتکا زیاد به این کشورها خیلی خطرناکه!


"عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو!" با وجود اشکالات بالا, ایران یک سری مزیت های نسبی نظامی هم داره که باعث میشه مهاجم در مورد حمله به اون دچار تردید بشه! بعضی از این مزیتها به قرار زیر هستند: کشوری پهناور و کوهستانی, جمعیت زیاد, مردمی عمدتا غیور و سلحشور, نیروی زمینی بزرگ, کارکشته و نسبتا مجهز, تاریخی کهن و حماسی, غیرت دینی و ملی, آشنا به نبردهای نامنظم و نامتقارن, صنایع دفاعی تا حدودی خودکفا, رهبری منسجم, اهمیت سوق الجیشی...این مزیت ها کافی هستند تا یک قدرت متوسط و منطقه ای رو از خیال تجاوز به خاک ایران منصرف کنن. مشکل اساسی ما در جنگ با یک ابرقدرت مثل آمریکا این هست که مزیت های ما عمدتا در جنگ های زمینی هستند; جنگهایی که طرف مقابل از ترس تلفات انسانی سنگینی که ما توی خاک خودمون میتونیم به اون تحمیل کنیم, جلو نخواهد آمد. اما نوع جنگی که آمریکا به ما تحمیل خواهد کرد عمدتا هواپایه و دریاپایه خواهد بود. در پایان بیشتر این موضوع رو توضیح خواهم داد.


خوب, حالا بپردازیم به بعضی اهرمهای فشار و بازدارندگی هایی که ایران در اختیار داره! دکترین دفاعی ایران در برابر آمریکا براساس فاکتورهای زیر هست: به گروگان گرفتن امنیت انرژی دنیا با کنترل تنگه هرمز، تهدید کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خصوصا سعودی و امارات به اقدامات تلافی جویانه، تهدید به حمله به اسراییل به صورت مستقیم یا به صورت نیابتی از طریق حزب الله و حماس. عملیات تروریستی بر ضد منافع امریکا در نقاط مختلف جهان و افزایش شدید قیمت جهانی نفت به علت قطع صادرات نفت ایران و همینطور حمله به نفت کش ها و ناامن کردن خلیج فارس. حالا سعی میکنم میزان موثر بودن این اهرمها رو به صورت خلاصه وار تحلیل کنم...دنیا در طی ۱۰-۱۵ سال گذشته خیلی تغییر کرده و تنگه هرمز دیگه اون اهمیت گذشته رو نداره! اولا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با احداث خطوط لوله انتقال نفت تا حدودی تنگه هرمز رو دور زدن! ثانیا برخلاف گذشته که آمریکا به شدت وابسته به نفت این منطقه بود, الان با استفاده از تکنولوژی "شیل اویل" خودش بزرگترین تولید کننده نفت جهان شده! کانادا هم الان تبدیل شده به چهارمین تولید کننده نفت جهان! و بخشی از نیاز انرژی آمریکا رو تامین میکنه. خلاصه، نفتی که از تنگه هرمز عبور میکنه رسیده به حدود ۲۰ درصد نفت مصرفی جهان در صورتیکه ۳۰ سال پیش این رقم نزدیک به ۵۰ درصد بود! نکته دیگه اینکه با حضور آمریکا و انگلیس...در خلیج فارس، ایران امکان عملی بستن تنگه هرمز رو حتی به صورت کوتاه مدت نداره! این کار تجهیزات وامکاناتی میخواد که ما نداریم. در مورد حمله تلافی جویانه به سعودی و امارات هم قضیه به این سادگی ها نیست! پیاده کردن نیرو به ساحل اونها که کلا منتفی هست، میمونه حمله هوایی و موشکی. نیروی هوایی ما توان یک همچین حمله ای رو وقتی آمریکا در منطقه هست به هیچوجه نداره. حمله موشکی هم با وجود مانورهای تبلیغاتی زیادی که ما روش میکنیم موثر نیست! چون سر جنگی این موشکها کوچک هست و دقتشان هم تعریفی نداره. علاوه بر این، این کشورها همه سپرهای دفاع ضد موشکی خیلی پیشرفته ای دارند. داستان اسرائیل هم کم و بیش همینطور هست. اول اینکه اسراییل با استفاده تبلیغاتی از تهدیدهای شبانه روزی و ناشیانه ما خودش رو به شدت مظلوم نشون داده و اگه ما به اسراییل حمله نظامی کنیم اون میتونه پاسخ سنگینی بده بدون اینکه کسی اون رو سرزنش کنه! مضافا ما داریم از کشوری با بیش از 250 کلاهک هسته ای صحبت میکنیم! نیروی هوایی اسراییل هم خیلی نیرومنده و اگر یک همچین جنگی پیش بیاد میتونه با سوختگیری در فضای عربستان تقریبا هر نقطه ای از خاک ما رو هدف قرار بده و متاسفانه از نیروی هوایی ما کار زیادی ساخته نخواهد بود! دفاع موشکی گنبد آهنین اونها هم میتونه جلوی اکثر موشکهای مارو بگیره! راجع به حمله های تروریستی به منافع آمریکا هم واضحه که باعث بدتر شدن اوضاع و اتحاد بیشتر جهانی علیه ما میشه...و مشکلی رو هم حل نمیکنه! در مورد اثر قطع صادرات نفت ایران و افزایش شدید قیمت جهانی نفت هم باید گفت که متاسفانه به علت تحریمها و ایزوله شدن ایران ما دیگه بازیگر مهمی در عرضه جهانی نفت نیستیم و عراق, امارات و عربستان و روسیه بخوبی جای ما رو پر کردن! و حتی قطع کامل صادرات ما هم اثر چندانی روی قیمت نفت نخواهد داشت! راجع به حمله به نفتکش ها که در زمان جنگ ایران و عراق به صورت گسترده ای انجام شد, هم باید گفت که اوضاع با اون موقع خیلی فرق کرده و الان طرف مستقیم ما آمریکاست که اصلا اهل شوخی و مسامحه نیست و هرگونه حمله به نفتکش های کشورهای منطقه از سوی ما با پاسخ سهمگینی از سوی آمریکا مواجه خواهد شد.


نکته بعدی که خیلی روش مانور داده میشه و از اون به عنوان نشانه ضعف و زبونی آمریکا نام برده میشه، اتفاقاتیه که در عراق و افغانستان افتاد. این دوستان میگن، "ببینین آمریکا چطور توی باتلاق جنگ با عراق و افغانستان گیر کرد! ببینین دیگه دوران آمریکا سپری شده و از پس طالبان هم برنیاومد! دیدین چقدر خرج کردن و آخرش هیچی!" خوب، این حرفها بارقه هایی از حقیقت درونشون هست! اما از نظر منطقی یکجور "سفسطه" هستند! باید بین پیروزی در یک درگیری نظامی, با اداره کشور شکست خورده بعد از جنگ تفاوت قائل شد! در هر دو جنگ، فاز نظامی خیلی سریع و کم تلفات بودن و هم نیروی نظامی عراق در ظرف چند هفته متلاشی شد هم طالبان واقعا پس از عملیات اصلی آمریکا دیگه هیچوقت کمر راست نکرد! اشتباه آمریکاییها این بود که بعد از پایان سریع فاز نظامی، تصمیم گرفتن که به اشغال نظامی ادامه بدن و این کشورهای درب و داغون رو اداره کنن! این دیگه یه اشتباه استراتژیک و مدیریت کلان هست و ربطی به نیروی نظامی نداره.


جنگ احتمالی ایران و آمریکا چگونه خواهد بود و کی اتفاق میافته؟


به دلایل سیاسی، ترامپ و تیمش دنبال یه درگیری نظامی جدی با ایران حداقل تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نیستند. اونها نمیخوان حوادث غیر مترقبه و ریسکهای چنین درگیری نظامی بزرگی شانس انتخاب مجدد ترامپ رو کم کنه! اما اگر ترامپ مجددا انتخاب بشه، و مشکلات ایران و آمریکا هم در سطح فعلی باقی بمونه، بی تردید تیم ترامپ طرحهایی برای درگیری نظامی محدود، ونه اشغال نظامی ایران، خواهند داشت. این جنگ ترکیبی خواهد بود از بمبارانهای هوایی بسیار سنگین کلیه زیرساختهای حیاتی کشور، شلیک هزاران موشک کروز به تاسیسات نظامی، مخابراتی، تصمیم گیری، تجمع نیروها... بطوری که در عرض چند هفته تمام میادین و سکوهای نفتی، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها, سدها, سیلوها, نیروگاه ها، مراکز مخابراتی, فرودگاه ها، بنادر, پادگان‌های نظامی، انبارهای مهمات, پل های مهم، مراکز فرماندهی نظامی، مراکز مهم سیاسی, مراکز انبار سوخت, کارخانه های نورد فولاد, مس, آلومینیوم...ماشین سازیهای اراک و تبریز... رو از بین ببره! علاوه بر این دو، مجموعه ای از اقدامات سنگین خرابکارانه از طریق عوامل نفوذی و همینطور سایبری هم احتمالا در دستور کار خواهد بود. به بیان دیگر، از نیروی پیاده و جنگ پیاده و زرهی...خبری نخواهد بود! یکجور جنگ کنترل از راه دور! انجام میشه و بعد از اینکه بخش عمده ای از زیر ساختهای مملکت نابود شد، طرف مقابل به اعمال تحریمها و محاصره اقتصادی ادامه میده و صبر پیشه میکنه تا یا با مذاکره سیاسی از موضع قدرت, مشکل رو حل کنه یا اینکه فروپاشی از درون اتفاق بیافته!


آمریکا این وسط دنبال چی هست؟


برخلاف تصور عمومی, آمریکا دنبال تغییر رژیم ایران نیست, بلکه به دنبال تغییر "رفتار" رژیم هست! یعنی میخواد که ایران در مسایل کشورهای دیگه منطقه دخالت نکنه, دنبال صدور انقلاب نباشه, گروه های تروریستی راه نندازه و از اونها حمایت مالی و تسلیحاتی نکنه, حکومت های دیگه اطراف رو بی ثبات نکنه, دنبال تسلیحات اتمی و شیمیایی نره... و خلاصه از یه کشور انقلابی و یاغی تبدیل بشه به یک کشور متعارفی! در برابر, آمریکا هم حاضره ایران رو به عنوان یک قدرت منطقه ای بپذیره و از دشمنی ها و تحریم ها دست برداره! اما اهداف آمریکا در منطقه, باز برخلاف تصور عموم, استفاده از "لولویی به اسم ایران", برای فروش اسلحه به اعراب حاشیه خلیج فارس هدف اصلی آمریکا نیست! واقعیت اینه که کل فروش اسلحه آمریکا به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در برابر سایز اقتصاد آمریکا عدد بسیار کوچکی هست! هدف اصلی, کنترل گلوگاه انرژی رقبا (اروپای غربی, چین و ژاپن) هست! این کشورها برخلاف آمریکا که تقریبا از نفت خاورمیانه خودکفاست, هنوز شدیدا به نفت و گاز این منطقه وابسته هستند و این وابستگی احتمالا تا حدود 20-30 سال آینده هم به صورت جدی ادامه خواهد داشت! پس آمریکا با سلطه نظامی-سیاسی بر منطقه میتونه هژمونی جهانی خودش رو تضمین کنه و در این میان رقبای خودش, بخصوص چین, رو مهار کنه!


ما باید چکار کنیم؟


مثل داوود که با فلاخن و از راه دور تونست جالوت رو که به مراتب از اون قویتر بود رو از پا در بیاره و نذاره اون نزدیک بیاد و از نیروی بدنی فوق العادش استفاده کنه (David and Goliath, Bible)! ما هم باید با پرهیز از رفتارهای تحریک آمیز و شعاری و استفاده از یک دیپلماسی زیرکانه, کاری کنیم که دنیا ما رو به عنوان یک کشور یاغی و حامی تروریسم نبینه, استحکام ملی خودمون رو با مبارزه جدی با فساد و سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی افزایش بدیم و هوشمندانه اجازه ندیم که آمریکا بتونه اجماع جهانی رو بر علیه ما ایجاد کنه و دست بالای اخلاقی رو در این قضیه داشته باشه و در نتیجه وادار بشه که دست از این تصمیم جنایتکارانه برداره!


مراقب چه علایمی باید بود؟


این جنگ احتمالی, هیچ شباهتی به جنگ های عراق و افغانستان نخواهد داشت. نیروی پیاده و زرهی کمی به منطقه منتقل خواهد شد. اما باید مراقب تجهیز پایگاههای هوایی آمریکا در منطقه بود. همینطور آمریکاییها احتمالا ناوهای هواپیمابر خودشون رو در فاصله ای مستقر خواهند کرد که از برد موشکها و نیروی هوایی ما مصون باشند اما قادر به شلیک موشکهای کروز به اهداف اصلی در خاک ایران باشند و همینطور هواپیماهای اونها بتونند به راحتی اهداف اصلی رو در داخل خاک ایران بمباران کنند. بنابراین باید مراقب استقرار این ناوها در دریای سیاه, اقیانوس هند و دریای سرخ بود! همینطور تغییرات در دستیاران اصلی ترامپ در سیاست خارجی امنیت ملی و فرماندهان نظامی باید به دقت رصد بشه!


خلاصه داستان اینکه, نباید فریب حرفهای گنده و عوام فریبانه رو خورد و وارد یه جنگ خانمان برانداز شد! مقیاس ما و آمریکا مقیاس "یک موتور سیکلت" و یک "تریلی 18 چرخ" هست! ما نمیتونیم با این تریلی شاخ به شاخ بشیم و بهترین روش برای ما اینه که ماهرانه مانور بدیم و از سر راهش کنار بریم و بگذاریم که رد بشه!


پ.ن. مطالب بالا بخشی از یک گزارش 50 صفحه ای است که برای یکی از موسسات تحقیقات دفاعی کشور تدوین شده است. البته نوع بیان و بعضی محتویات برای مخاطبین این سایت تغییر داده شده. هدف اصلی از نقل این گزارش، گرفتن بازخورد از کاربران محترم این سایت هست.


پ.ن. دوستی میگفت که ترکیب صفات زیر در یک فرد خیلی خطرناکه! "یبوست ذهنی! و اسهال کلامی!" (biggrin) (rolling) خدایا خودت ما رو از این ترکیب مصون بدار!


پ.ن. "خدایا آن را که عقل دادی, چه ندادی! و آن را که عقل ندادی, چه دادی!" , "کسی که خوابیده رو میشه بیدار کرد, ولی کسی که خودش رو بخواب زده, هرگز!"


پ.ن. وقتی صحبتهای بعضی فرماندهان نظامی, امامان جمعه, تحلیلگران صدا و سیما... رو در مورد میزان ضعف و زبونی نظامی آمریکا رو آدم میشنوه واقعا دلش برای آمریکاییا میسوزه! اصلا جوانمردانه نیست ما با اینا بجنگیم! گناه دارن! یجور ضعیف کشیه اصلا! (biggrin) (rolling)


پ. ن. بعضی دوستان مطالبی رو در مورد اینکه ما کارمون خیلی درسته و اینکه این اعداد و ارقام نمیتونه میزان غیرت و وطن پرستی و نیروی ایمان ما رو نشون بده...مطرح کردن که سعی میکنم اینجا با مثال کمی توضیح بدم.


ببینین دوستان! من هم مثل شما طرف ایرانم! اما با ریاضیات نمیشه شوخی‌ کرد! با وجود تمام حرفهای ما راجع به برتری روحیه، اراده, غیرت, ایمان...ما ایرانیها, واقعیت تاریخی اینه که ما ۸ سال با عراق جنگیدیم و آخر سر از پس یک کشور جهان سومی که یک سوم جمعیت ما رو هم داشت برنیامدیم و نهایتا با ترس و لرز ۵۹۸ رو امضا کردیم! آمریکاییها سال ۱۹۹۰ در عرض ۲ هفته همین عراق رو شخم زدن! در دنیای قدیم که سلاح های طرفین درگیری کم و بیش مشابه بودن، اینکه یه طرف شجاع تر بود، جنگاورتر بود...تعیین کننده بود! در دنیای مدرن که طرف میتونه از چند هزار کیلومتری با موشک کروز بزنه در عرض چند هفته تمام پالایشگاه ها، سدها, سیلوها, نیروگاه ها، فرودگاه ها، بنادر, پادگان‌های نظامی، انبارهای مهمات, پل ها... رو از بین ببره دیگه جنگاوری و شجاعت معنی‌ و مفهوم سابق رو نداره! بله مسلما شما میتونی‌ مقاومت کنی‌! اما در آخر دیگه چیزی برات نمونده! تلفات وحشتناکی دادی و یه زمین سوخته برات مونده! پس به هر روش ممکن باید از یه همچین جنگ بی ثمری اجتناب کرد! فقط برای یک لحظه تصور کنین که مملکت برق نداره, آب نداره, سوخت نداره, غذا نداره, دارو نداره, تلفن نداره...واقعا شجاعت و غیرت به چه درد مردمش خواهد خورد؟


چند تا مثال ساده‌ براتون میزنم:


ببینین، ما کلی‌ تخریبچی توی جنگ داشتیم برای باز کردن معبر توی میدان های مین. در بعضی‌ مواقع حتی آدما خودشون رو انداختن روی مین ها در شب های عملیات که بقیه بتونن به موقع رد بشن و خط رو بشکنن, که واقعا از نظر شجاعت و حماسه قابل تحسینه و ما هم مدیون رشادت های اونها هستیم! اما خوب وقتی‌ آمریکا می‌خواست از کویت به عراق حمله کنه و صدام تمام مرز دو کشور رو مین گزاری خیلی سنگینی کرده بود, میدونین چی‌ شد؟ اگه نمیدونین می‌تونم کتابهایی رو بهتون معرفی‌ کنم که نگاه کنین. آمریکاییها بمبهای ۱۰ تنی انداختن روی این میدانهای مین و در اثر موج انفجار این بمب های فوق سنگین, تمام مین ها ترکیدن! واحدهای مکانیزهٔ آمریکا بلافاصله از وسط این میدانهای مین به صحت و سلامت عبور کردن! هیچ احتیاجی هم به شجاعت و رشادت و غیرت و جان بر کف بودن... نداشتن! پس میبینین! یک جاهایی غیرت, مردانگی و شجاعت دیگه جوابگوی تکنولوژی نیست...


یه مثال دیگه, عراق در پایان جنگ با ایران, بهترین نیروی زرهی خاورمیانه رو داشت و شاید پنجمین نیروی زرهی دنیا رو با حدود ۵۰۰۰ تا تانک نسبتا پیشرفته. خوب شما انتظار دارین که واحدهای زرهی که توی ۸ سال جنگ آبدیده شدن و این همه تانک دارن وقتی‌ با امریکاییها مواجه میشن, اگر که پیروز نمیشن, حداقل یک تلفات سنگینی‌ به اونها وارد کنن! میدونین نتیجهٔ نبرد زرهی طرفین چی‌ شد؟ فکر کنم حتی یک دونه تانک امریکایی هم عراقیها نتونستن بزنن! چون تانکهای آبرامز آمریکا از ۳ کیلومتری میتونستن با توپشون هدف رو بزنن، در حالیکه برد توپ های T-72 های عراقی‌ حداکثر ۲ کیلومتر بود! پس قبل اینکه T-72 های عراقی بتونن شلیک کنن، به ملکوت اعلی پیوسته بودن! حالا هرچقدر هم که پرسنل تانکهای عراقی شجاع و غیور بودن, آیا تغییری در نتیجه حاصل میشد؟


پس خواهش می‌کنم بیایم شعار ندیم و بچسبیم به عدد و رقم! ما اینجا نمیخوایم مسابقه وطن پرستی بدیم. "اگه" لازم بشه مسلما هممون از کشورمون دفاع میکنیم! اما نباید با حرفهای عوام فریبانه مملکت رو درگیر یه همچین جنگ پرهزینه و بیفایده ای کرد.


ادامه دارد...


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر


 • 47

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

هرچی که باشه بازم برایه مردن باسه ایران آماده ام


هرچی که باشه بازم برایه مردن باسه ایران آماده ام


ـــــــــــ


 • 4 • loverboy-ilam  

 • عضو از 1398/1/29

 • پست‌‌‌ها: ‌ 69

 • 96

...


نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .

موتوري،از حلقومت نره پايين... (البته من مخالف حمله آمريکا به ايران هستم، ولي اين دلايل خيلي چرت بودن به نظرم)


ـــــــــــ

هنوز رؤياها را باور دارم...و پيچ و خم غريب سرنوشت را... • 2کوس مغز


نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .

واقعا عذر خواهی میکنم ببخشید تو هین کردم به کوس این آدما فقط باید بگی نفهم آخه الاغ بلانسبت الاغ چرا دچار خود بزرگ بینی شدی دیوث تو این سایت گوه کی رو میخوری اینجا هم از دست شما آسایش نداریم


ـــــــــــ


 • 0 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: shayan667766


نقل از: shayan667766
نقل از: رها..
نقل از: shayan667766 اصلا موافق نیستم اگه میتونست و میدونست برد صد در صد با اونه تا حالا حمله کرده بود
دوست گرامی اگه حمله نمی کنه به خاطر انتخابات دور بعد ریاست جمهوری ترامپه چون یکی از وعده هاش این بود که وارد جنگ تازه ای نمیشه فکر کردی دور بعد که رای بیاره اینطوری رفتار میکنه

الان چند ساله همین بحث هست و حمله نکرده

دوست گرامی‌، من این استدلال رو زیاد شنیدم که "اگه آمریکا میتونست حمله میکرد!" ببینین، اینجا اصلا مسالهٔ تونستن مطرح نیست، مسالهٔ سود و زیانه! شما حساب میکنی‌ که من باید یه هزینه ای برای این حمله بکنم و باید ببینم فایدش چی‌ هست. نباید حمله نکردن اونا رو به حساب قدرت خودمون و ضعف آمریکا بذاریم. شما به راحتی‌ میتونی‌ عددهای بالا رو بخونی‌ و خودت کلاه خودتو قاضی کنی‌ که اگر یه کشوری اقتصادش ۵۲ برابر اقتصاد یه کشور دیگست آیا اصلا دومی‌ حریفی محسوب میشه؟ روش اونا اینه که اول طرف رو با محاصره شدید اقتصادی نیمه جان می‌کنن (این بلا رو سر عراق و لیبی‌ هم آوردن) وقتی‌ که واقعا ناتوان شد، با حداقل هزینه کارش رو تمام می‌کنن. تمام دلیل اینکه من این تاپیک رو ایجاد کردم هم همین بود که ما یه مقیاس واقع بینانه ای از خودمون و طرف مقابل داشته باشیم و فریب حرفهای گنده رو نخوریم!


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 2 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: نرگس.متاهل.هات


نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن

من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت "مادر همهٔ جنگهاست" و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن!

"ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 3 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: نرگس.متاهل.هات


نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن
من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت **"مادر همهٔ جنگهاست"** و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن! "ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

آره خوب صدام هم همینو میگفت!


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 1 • WILD.121  

 • عضو از 1397/12/18

 • پست‌‌‌ها: ‌ 610

 • 2700

نه نه اشتباه نکنین


نقل از: بانویِ سرگردان
نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .
ببخشید اینو میگم ولی اگه بخوام به تحلیلتون نمره بدم از ۱ تا ۱۰ ! بهش ۲ میدم ! چون اونم زحمت کشیدی نوشتی ! امریکا بخواد حمله کنه از چیزی نمیترسه ! ترامپ اگر الان حمله نمیکنه بخاطر انتخابات است !وطن پرستی خوبه ولی بهتره به خیلی چیزا فکر کرد!

هیچ جنگی اتفاق نمیوفته امریکا بعد از ویتنام و عراق و افغانستان کاملا رسوا شده و خودش دیگه نمیتونه کاری شاید بخواد بشه با عربستان بشه که تا وقتی یمن بیخه گوششون باشه هیچکاری نمیتونن بکن جنگی نمیشه گلم (biggrin)


ـــــــــــ

 • 1 • WILD.121  

 • عضو از 1397/12/18

 • پست‌‌‌ها: ‌ 610

 • 2700

نقل از: نرگس.متاهل.هات


نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: WILD.121
نقل از: بانویِ سرگردان
نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .
ببخشید اینو میگم ولی اگه بخوام به تحلیلتون نمره بدم از ۱ تا ۱۰ ! بهش ۲ میدم ! چون اونم زحمت کشیدی نوشتی ! امریکا بخواد حمله کنه از چیزی نمیترسه ! ترامپ اگر الان حمله نمیکنه بخاطر انتخابات است !وطن پرستی خوبه ولی بهتره به خیلی چیزا فکر کرد!

هیچ جنگی اتفاق نمیوفته امریکا بعد از ویتنام و عراق و افغانستان کاملا رسوا شده و خودش دیگه نمیتونه کاری شاید بخواد بشه با عربستان بشه که تا وقتی یمن بیخه گوششون باشه هیچکاری نمیتونن بکن جنگی نمیشه گلم (biggrin)

آفرین

یه چیز دیگه همه میدونیم دیگه جنگی علیه ایران بشه ایران اسراییل رو میزنه (rolling) (rolling) (dash) بخدا ما خیلی گردن کلفتیم (biggrin)


ـــــــــــ

 • 4 • amirsheytoon62  
 • عضو از 1394/10/12

 • پست‌‌‌ها: ‌ 6

 • 1

سلام


من بی طرفانه نظر میدم و جسارت به عقاید و نظرات دوستان ندارم

نکته اول - تا زمانی که ایران تهدیدی برای اسراییل محسوب میشه جنگی رخ نمیده. هزینه گزاف ایران در سوریه برای نگه داشتن خاکریزی در مجاورت صهیونیست دلیلی کافی بر این مطلبه. نکته دوم - قرار نیست ایران به امریکا حمله کنه. طبیعتا امریکا برای حمله مجبور به انتقال نیروها و ادواتش به منطقه ما و پایگاه های اطراف ایران هست. که طبعا هزینه بالایی داره نکته سوم - امریکا شخصا وارد جنگ نمیشه .تا وقتی امثال صدام و بن سلمان رو داره. لازم به ذکره که عربستان بیشترین تسلیحات رو در دهه اخیر خریداری کرده که به نظر یمن خیلی کوچکتر از این مقدار تسلیحات هست. نکته مهم. اگر جنگی رخ بده که مطمعنا میده- قیمت زمین و مسکن تو ایران افت شدیدی میکنه حتی کمتر از یک میلیون برای هر متر در تهران. و طبعا دلار به بالای 50 هزار تومان میرسه. دلیلم اینه که اکثر سرمایه دار ها حاضر میشن ته مونده های دلار موجود در ایران رو به هر قیمتی بخرن تا بتونن فرار کنن. همه این ها نظرات شخصی منه و دلیل محکمی ندارم. امیدوارم هیچ جا جنگی ایجاد نشه. بالاترین دارایی ما جون ماست. از اونجایی که هر زمان شیپور جنگ نواخته میشه . مرد از نامرد مشخص میشه. امیدوارم نامرد نباشم بدرود


ـــــــــــ


 • 1 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: نرگس.متاهل.هات


نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن
من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت **"مادر همهٔ جنگهاست"** و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن! "ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

شما اگه فکر میکنی‌ که ما پیشرفت کردیم و همه جای دیگه دنیا، اونم آمریکا!، درجا زدن توی این ۳۰ سال من دیگه واقعا حرفی‌ برای گفتن ندارم! اصلا هدف من از درست کردن این تاپیک همین بود که کمی‌ دعوت به اندیشه کنم. که اگه طرف انقدر هزینهٔ نظامی میکنه که باهاش بادبادک درست نمی‌کنه! شما دقیقا با چی‌ میخوای‌ باهاش بجنگی؟ با قایق توپدار بری به جنگ ناو هواپیمابر؟ با میگ-۲۹، ۳۰ سال پیش بری به جنگ ف‌-۳۵؟ با 4 تا موشک شهاب بری به جنگ آخرین سیستم‌های دفاع ضد موشکی؟ جنگی اگه در بگیره، جنگ پیاده نخواهد بود. اون اصلا سربازی پیاده نخواهد کرد. فقط میزنه تمام دارو نداره ما رو با موشک و بمباران هوایی دود می‌کنه میفرسته هوا! حالا باید ۴۰ سال دیگه بسوزیم و بسازیم تا "شاید" بشه همین فلاکت الانمون! این واقعا منطقیه؟ بگیم این کار خوبی‌ نیست, ترسه؟

ما الان 30 ساله داریم پارس جنوبی رو درست میکنیم. اگه اون سکوها رو بزنه دیگه تمام! تا ما دوباره بخوایم بسازیم قطر همه سهم گازمون رو برده!


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 0 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: نرگس.متاهل.هات


نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن
من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت **"مادر همهٔ جنگهاست"** و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن! "ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

آره خوب صدام هم همینو میگفت!

شخصیت صدام و علم و جایگاهش توی جهان رو با ما داری مقایسه میکنی؟؟تا الان ثابت کردیم حرفامون درسته و حرفامون همه عملی شده و تا همین لحظه بازدارنده بوده..... تشکر ترامپ بابت هدف قرار ندادن اون پهبادی که 38 تا خدمه داشت رو یادتون رفته؟؟؟یعنی خودشونم میدونستن میتونستیم بزنیم و نزدیم.بیشتر از ترامپ به آمریکا تعصب داری و یا میخوای نادیده بگیری توان خودمونو

من برخلاف شما دوست ندارم بحث رو شخصی کنم. ما داریم بحث منطقی‌ می‌کنیم و ابزار بحث منطقیم مشخصه. شما احتمالا باز اینو نمیدونی، توی نبرد بالکان، صربها یکی‌ از پیشرفته ترین هواپیماهای روز آمریکا رو با یه موشک ساده زدن! که خیلیم سرو صدا کرد. اما آیا این باعث شد که صربستان جنگ رو ببره؟ نتیجه این بود که با خاک یکسان شدن! امریکاییا تلفات کمی‌ دادن اما تمام نیروی نظامی صربستان از بین رفت. اینکه ما یه پهپاد آمریکا رو زدیم خیلی‌ هم خوب و عالی‌، شما میتونی‌ بری یه چک محکم در گوش قهرمان سنگین وزن بوکس دنیا بزنی‌! مشکله اساسی‌ اینه که اگه اون تصمیم بگیره که واکنشی نشون بده، "شما" چقدر دوام میاری؟ آیا اون چک, آخر داستانه؟ برای همین دعوت کردم به حرف از روی اندیشه نه احساس!


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 0شبح سیاه


نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن
من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت **"مادر همهٔ جنگهاست"** و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن! "ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

آره خوب صدام هم همینو میگفت!

چرا صدام با اینکه به قول تو تجهیزات پیشرفته داشت بازم دوم نیورد؟ چون همه رو از خود آمریکا و اروپا خریده بود و آمریکا نقطه ضعف سلاح های خودشو خوب می دونست ولی ایران به دلیل تحریم ها حتی یه فشنگ بهش نمی فروشن و خودش داره تجهیزات نظامی تولید می کنه حالا متوجه فرق ایران با عراق شدی؟


ـــــــــــ


 • 0 • WILD.121  

 • عضو از 1397/12/18

 • پست‌‌‌ها: ‌ 610

 • 2700

نقل از: نابودی


نقل از: نابودی
نقل از: WILD.121
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: WILD.121
نقل از: بانویِ سرگردان
نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .
ببخشید اینو میگم ولی اگه بخوام به تحلیلتون نمره بدم از ۱ تا ۱۰ ! بهش ۲ میدم ! چون اونم زحمت کشیدی نوشتی ! امریکا بخواد حمله کنه از چیزی نمیترسه ! ترامپ اگر الان حمله نمیکنه بخاطر انتخابات است !وطن پرستی خوبه ولی بهتره به خیلی چیزا فکر کرد!

هیچ جنگی اتفاق نمیوفته امریکا بعد از ویتنام و عراق و افغانستان کاملا رسوا شده و خودش دیگه نمیتونه کاری شاید بخواد بشه با عربستان بشه که تا وقتی یمن بیخه گوششون باشه هیچکاری نمیتونن بکن جنگی نمیشه گلم (biggrin)

آفرین

یه چیز دیگه همه میدونیم دیگه جنگی علیه ایران بشه ایران اسراییل رو میزنه (rolling) (rolling) (dash) بخدا ما خیلی گردن کلفتیم (biggrin)

حالا تو که همیشه کمی نمک قاطی مرامت هست . (biggrin) ولی شوخی گذشته بعضیا خیلی سطحی نگر و چی بگم اخه ؟ بچگانه فکر میکنن .

شما لطف داری (biggrin) (rose)

به نظرم کسی برام نجات ما نمیاد خودمون باید درست کنیم مملکتمون رو امریکا (سگ زرد برادر شغاله)

ما بیدی نیستیم که با این بادا بلرزیم همیشه ثابت کردیم


ـــــــــــ

 • 0 • WILD.121  

 • عضو از 1397/12/18

 • پست‌‌‌ها: ‌ 610

 • 2700

:) (rose) (rose)


نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: WILD.121
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: WILD.121
نقل از: بانویِ سرگردان
نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .
ببخشید اینو میگم ولی اگه بخوام به تحلیلتون نمره بدم از ۱ تا ۱۰ ! بهش ۲ میدم ! چون اونم زحمت کشیدی نوشتی ! امریکا بخواد حمله کنه از چیزی نمیترسه ! ترامپ اگر الان حمله نمیکنه بخاطر انتخابات است !وطن پرستی خوبه ولی بهتره به خیلی چیزا فکر کرد!

هیچ جنگی اتفاق نمیوفته امریکا بعد از ویتنام و عراق و افغانستان کاملا رسوا شده و خودش دیگه نمیتونه کاری شاید بخواد بشه با عربستان بشه که تا وقتی یمن بیخه گوششون باشه هیچکاری نمیتونن بکن جنگی نمیشه گلم (biggrin)

آفرین

یه چیز دیگه همه میدونیم دیگه جنگی علیه ایران بشه ایران اسراییل رو میزنه (rolling) (rolling) (dash) بخدا ما خیلی گردن کلفتیم (biggrin)

سپاس
ـــــــــــ

 • 0 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: شبح سیاه-


نقل از: شبح سیاه-
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن
من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت **"مادر همهٔ جنگهاست"** و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن! "ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

آره خوب صدام هم همینو میگفت!

چرا صدام با اینکه به قول تو تجهیزات پیشرفته داشت بازم دوم نیورد؟ چون همه رو از خود آمریکا و اروپا خریده بود و آمریکا نقطه ضعف سلاح های خودشو خوب می دونست ولی ایران به دلیل تحریم ها حتی یه فشنگ بهش نمی فروشن و خودش داره تجهیزات نظامی تولید می کنه حالا متوجه فرق ایران با عراق شدی؟

نه عزیزم دلیلش این نبود که از خودشون خریده بود! دلیلش این بود که تکنولوژیش به نسبت ما (ایران) خیلی‌ خوب بود و پدر ما رو درآورده بود اما به نسبت اونا (امریکاییا) چیز عقب مونده ای بود! (مثال تانک آبرامز رو یه نگاهی بکن) اینکه ما داریم میسازیم بخاطر یه سری مسائل نمیشه زیاد راجع بهش صحبت کرد اما همینقدر بسنده می‌کنم که ما الان ۳۰ ساله داریم تانک ذوالفقار میسازیم فکر نکنم هنوز ۱۰۰ تا ازش داشته باشیم! این چیزی که ما داریم "میسازیم" تلاش‌های قابل تحسینیه اما در بهترین حالت کپی‌‌ هست از کرهٔ شمالی که اون کپی‌ هست از چین که اون کپی‌ هست از روس‌ها و خود روس‌ها حریف تکنولوژی نظامی آمریکایی نیستن! دیگه من قضاوت رو به خودت واگذار می‌کنم! ما نباید فریب تبلیغات رو بخوریم! عدد و رقم مشخصه! میشه خیلی‌ راحت کنار هم گذاشت. من هیچوقت یه بچهٔ شیرخواره رو نمیفرستم با قهرمان سنگین وزن کشتی جهان کشتی‌ بگیره. وضع ما و اونا از نظر نظامی اینجوریه!


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 0 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 11456

 • 21031

نقل از: نرگس.متاهل.هات


نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن
من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت **"مادر همهٔ جنگهاست"** و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن...اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود...آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن! "ترس" لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

شما اگه فکر میکنی‌ که ما پیشرفت کردیم و همه جای دیگه دنیا، اونم آمریکا!، درجا زدن توی این ۳۰ سال من دیگه واقعا حرفی‌ برای گفتن ندارم! اصلا هدف من از درست کردن این تاپیک همین بود که کمی‌ دعوت به اندیشه کنم. که اگه طرف انقدر هزینهٔ نظامی میکنه که باهاش بادبادک درست نمی‌کنه! شما دقیقا با چی‌ میخوای‌ باهاش بجنگی؟ با قایق توپدار بری به جنگ ناو هواپیمابر؟ با میگ-۲۹، ۳۰ سال پیش بری به جنگ ف‌-۳۵؟ با 4 تا موشک شهاب بری به جنگ آخرین سیستم‌های دفاع ضد موشکی؟ جنگی اگه در بگیره، جنگ پیاده نخواهد بود. اون اصلا سربازی پیاده نخواهد کرد. فقط میزنه تمام دارو نداره ما رو با موشک و بمباران هوایی دود می‌کنه میفرسته هوا! حالا باید ۴۰ سال دیگه بسوزیم و بسازیم تا "شاید" بشه همین فلاکت الانمون! این واقعا منطقیه؟ بگیم این کار خوبی‌ نیست, ترسه؟

ما الان 30 ساله داریم پارس جنوبی رو درست میکنیم. اگه اون سکوها رو بزنه دیگه تمام! تا ما دوباره بخوایم بسازیم قطر همه سهم گازمون رو برده!

مهم اینه که آمریکا فقط داره انبار پر میکنه چه توی کشور خودش چه منطقه ما.مهم اینه که جرات استفاده نداره و نخواهد کرد.اما اسرائیل نابود میشه.باور کن...

آخه دلیلی برای جنگ از جانب اون نیست! داره با محاصره اقتصادی لهمون میکنه! اون که تحت فشار نیست ما تحت فشاریم. صبر میکنه هرچی زور داریم بزنیم نیمه جون که شدیم کارمون رو تموم میکنه!


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 0 • ترومن  

 • عضو از 1392/1/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 7800

 • 15096


اولاً احسنت به شما بابت تحقیقی که کردی و بازگویی این آمار که نشون از پشه بودن ایران در برابر ابرقدرت هست.

اما دوست عزیز باور کن هیچ نیازی به بازگویی این آمارها نیست. تفاوتها به قدری مشهود و آشکاره که اصلاً نیازی به اینجور مقایسه ها نیست (dash)

بنظر من فقط کافیه به این فکر کنیم که آمریکا تنها کشور دنیاست که ۲۴ ماهوارهٔ موقعیت یاب دور تا دور زمین داره که ما الان به برکت همونها میتونیم مسیرهامون رو روی گوشی موبایلهامون پیدا کنیم.

یه سرچ کوچولو فقط درباره طرز کار همین چیپست مکان یاب گوشیتون بکنید که چطور داره کار میکنه، تا دود از سرتون بلند شه!

اصلاً میتونین تصورشو بکنین که همین گوشی چند صد گرمی که تو دستتون یا جیبتونه، داره لحظه به لحظه با ۴ تا از همین ماهواره ها که در فاصله چندین کیلومتری خارج از جو زمین هستن تبادل اطلاعات میکنه؟؟

قدرت واقعی یعنی این!

وقتی که تمام افراد کره زمین بدون اینکه خودشون متوجه باشن، موقعیتشون در مقیاس متر مربع برای ارتش آمریکا مشخصه☝

واقعاً اغراق نیست که بگیم آمریکا خدای واقعیِ (حداقل) روی کره زمینه (ok)

اون وقت ما میخوایم با رمز یازهرا با آمریکا بجنگیم؟! :d (rolling)


ـــــــــــدر شأنِ یک عقاب نیست← همنشینی با لاشخورها! • 2 • WILD.121  

 • عضو از 1397/12/18

 • پست‌‌‌ها: ‌ 610

 • 2700

بعله بعله


نقل از: نابودی
نقل از: WILD.121
نقل از: نابودی
نقل از: WILD.121
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: WILD.121
نقل از: بانویِ سرگردان
نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .
ببخشید اینو میگم ولی اگه بخوام به تحلیلتون نمره بدم از ۱ تا ۱۰ ! بهش ۲ میدم ! چون اونم زحمت کشیدی نوشتی ! امریکا بخواد حمله کنه از چیزی نمیترسه ! ترامپ اگر الان حمله نمیکنه بخاطر انتخابات است !وطن پرستی خوبه ولی بهتره به خیلی چیزا فکر کرد!

هیچ جنگی اتفاق نمیوفته امریکا بعد از ویتنام و عراق و افغانستان کاملا رسوا شده و خودش دیگه نمیتونه کاری شاید بخواد بشه با عربستان بشه که تا وقتی یمن بیخه گوششون باشه هیچکاری نمیتونن بکن جنگی نمیشه گلم (biggrin)

آفرین

یه چیز دیگه همه میدونیم دیگه جنگی علیه ایران بشه ایران اسراییل رو میزنه (rolling) (rolling) (dash) بخدا ما خیلی گردن کلفتیم (biggrin)

حالا تو که همیشه کمی نمک قاطی مرامت هست . (biggrin) ولی شوخی گذشته بعضیا خیلی سطحی نگر و چی بگم اخه ؟ بچگانه فکر میکنن .

شما لطف داری (biggrin) (rose)

به نظرم کسی برام نجات ما نمیاد خودمون باید درست کنیم مملکتمون رو امریکا (سگ زرد برادر شغاله)

ما بیدی نیستیم که با این بادا بلرزیم همیشه ثابت کردیم

دِ دقیقا منم همینو میگم دیگه . اقا منتظری یارو بیاد بزنه تمام تهرانت رو با خاک یکسان کنه تا آزاد بشی ؟ آونطوری شیرینتره ؟ یا آگر همینی که هست باشه و همنطور سالم آزاد بشه . نمیدونم چذا بعضیا تفکر بیگانه پرستی دارن . دو از جون همه زنا که انگار میخان آمریکایی بیاد اینجا بکنتشون (rolling) (rolling) البته بلا نسبت اون خانومهی محترم که هم ما اونا میشناسیم و هم اونا مارو و میدونن بی ادبی نخواهیم کرد .

هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیره (biggrin)


ـــــــــــ

 • 0 • mehdi.98  

 • عضو از 1397/3/14

 • پست‌‌‌ها: ‌ 621

 • 968

آمریکا قدرتش از ایران بیشتره ولی وقتی با تحریم های...


آمریکا قدرتش از ایران بیشتره ولی وقتی با تحریم های کمرشکن داره کشورمون رو میگاد دیگه دلیلی نداره که هزینه سنگین حمله به ایران را متقبل بشه


ـــــــــــ

خانمها از مازندران پیام بدن • 0 • ترومن  

 • عضو از 1392/1/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 7800

 • 15096

نقل از: نابودی


نقل از: نابودی همه چیز با بیشتر بودن امکانات قابل تعریف نیست . برای استفاده از هر سلاح نظامی نیاز به کاربری کاربلد هست . و از نظر ایدئولوژی هم نمیشه بین این تشابه قایل شد . ایرانی حاضره برای باز کردن یه معبر ده ها کشته بده اون هم داوطلبانه . ولی امریکای هر کاری میکنه تا نیروهش تلفات نشدن . و برتری یعنی این . یعنی در جایی که خودم شاهد بودم ، نیروی آمریکایی علیرغم فاصله حدود دو کیلومتری با نیروی ایرانی ، حاضر به حمله نشد . چون از شیوه جنگیدن ایرانی ها با خبر هستن و در تمام دنیا جنگ از 7 صبح شروع میشه تا 7 شب و بعدش همه میرن استراحت و اما ایرانی ها حتی از 3000 سال پیش اولین ابداع کنندگان جنگ شبانه بودن که برای دشمنی که بعد از ساعت کاریش استراحت میکنه و گاهی هم توی مستی و نعشگی هست ، این یه کابوسه . پس با تعداد تجهزات نمیشه قدرت یه کشور رو تحلیل کرد . کما اینکه امریکا با همه بزرگی و قدرتش توی ویتنام و یا خلیج خوکها در کوبا شکستهای سختی خورد فقط به خاطر تفاوت ایدئولوژی جنگی بین دو فرهنگ .

خخخخخخخخخخخخخ

دادا شما چی زدی؟:d

مگه الان زمان شاه عباس و جنگ نیزه و شمشیره؟؟

تا تخریبچی هاتون بخوان معبر تخریب کنن، نفری یه دونه موشک کروز رفته تو ماتحتشون و باید به سفر معراج برن:d :d

دوربینهای دید در شب آمریکا، اسنایپرهای با بُرد کیلومتری که کامپیوتری هدفگیری میشن نه با دست! سپاهی و بسیجیِ شاسکول با کدوم تکنولوژی میخواد حریف اینها بشه؟؟؟

شما که خودت ارتشی بودی. از شما بعیده:|


ـــــــــــدر شأنِ یک عقاب نیست← همنشینی با لاشخورها! • 2

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو
نظرسنجی

بنظر شما آیا سایر حکومت ها (مثل حکومت جمهوری اسلامی) در به آشوب و اغتشاش کشیدن ؛ اعتراضات اخیر آمریکا نقش دارند؟


نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «