مقایسه قدرت نظامی ایران و آمریکا !!!

1398/04/19

"ما از نظر نظامی خیلی قوی هستیم و آمریکا هم هیچ غلطی نمیتونه بکنه!"

من این جمله و مشابه اون رو بارها از زبان اقشار مختلف جامعه ایران شنیدم. بین این آدمها استاد دانشگاه، مهندس، پزشک، کارمند، معلم، دانشجو, کارگر، منشی، خانم خانه دار، پیر، جوان، زن، مرد و خلاصه از هر قشر و طبقه ای از اجتماع بودن. این نشون میده که جنگ روانی و تبلیغات انبوه داخلی خیلی خوب کار کرده و مردم واقعا تحت تاثیر اون قرار گرفتن. تا یک جایی این روحیه مثبت خوبه و منم باهاش موافقم. اما اون چیزی که باعث نگرانی من شده اینه که ما این بلوف خودمون رو بیش از اندازه باور کنیم و دچار توهم بشیم که این خیلی خیلی خطرناکه! شما میبینین که مقامات ما هر روز از تریبون های مختلف برای این و اون خط و نشون می کشن و مرتب در مورد قدرت نظامی ایران لاف میزنن. این تبلیغات, بیست و چهار ساعته از تمام رسانه های گروهی پخش میشن و مردم عامی هم که بدنبال مطالعه و تحلیل و تحقیق مستقل نیستن اونها رو باور میکنن. به همین دلیل این تاپیک رو ایجاد کردم که این موضوع رو با دقت بیشتری بررسی کنیم و ببینیم که ما واقعا کجای کاریم!

به دلایل مختلف تاریخی‌، فرهنگی‌ و روانشناسی‌؛ ما و بسیاری مردم خاورمیانه, آفریقا و آمریکای جنوبی کلا میانهٔ خوبی‌ با مباحث کمّی, منطقی و استدلالی نداریم و دوست داریم قضایا رو به کلی‌ گویی, غلو, اغراق, لاف زدن و حرفهای احساسی برگزار کنیم! مثلا با عزیزمون که راجع به یک جنگ احتمالی صحبت میکنی, بلافاصله میگه “ایران از نظر نظامی خیلی قویه!” این دوست عزیزمون فراموش میکنه که ضعف و قدرت امریست نسبی یعنی ایران از نظر نظامی مثلا نسبت به بورکینافاسو خیلی خیلی قویه! نسبت به افغانستان خیلی قویه! نسبت به ترکیه تقریبا همترازه! نسبت به فرانسه ضعیفه! نسبت به روسیه خیلی ضعیفه و نسبت به آمریکا خیلی خیلی ضعیفه! پس صحبت کردن از قدرت نظامی بصورت مطلق و اون هم بدون هیچگونه پایه و اساس علمی و آمار و ارقام…هیچ دردی رو دوا نمیکنه و فقط به توهم ما در مورد خودمون دامن میزنه و ممکنه باعث بشه تصمیمات خیلی خطرناکی بگیریم!

من اینجا میخوام قدرت نظامی ما و آمریکا رو به صورت کمّی و با عدد و رقم توضیح بدم. باید همین اول متذکر بشم که هدف به هیچ عنوان بزرگ جلوه دادن طرف مقابل نیست! من واقعا معتقدم که آمار و ارقام کمک میکنن که ما یک تصویر واقع بینانه از خودمون و آمریکا داشته باشیم و اون رو با ابعاد واقعیش, ونه کوچکتر یا بزرگتر ببینیم!

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2019، 21410 میلیارد دلار و مال ایران 413 میلیارد دلار تخمین زده میشه که نسبت اون میشه 52 برابر! بودجهٔ نظامی آمریکا در همین سال حدود 716 میلیارد دلار بوده و مال ایران حدود 6.3 میلیارد دلار که نسبت اون میشه 114 برابر! نیروی هوایی آمریکا 13398 هواپیمای مدرن و به روز داره و نیروی هوایی ایران در بهترین حالت 509 هواپیمای جنگی داره که به روزترین اونها حداقل 30 سال از عمرشون میگذره! نیروی دریایی‌ آمریکا 24 تا ناو هواپیمابر داره و ما هیچ! نه تنها این, بلکه اگر ناوهای هواپیمابر همهٔ کشورهای دیگهٔ دنیا رو هم جمع کنیم به زحمت به این عدد میرسه! آمریکا 5760 هلیکوپتر داره و ایران 126 هلیکوپتر! آمریکا 68 ناوشکن داره و ما هیچ! آمریکا 22 ناوچه سنگین داره و ما هیچ! آمریکا 39223 نفربر زرهی داره و ما 2345…این مقایسه رو میشه همینطور ادامه داد!

از آنجا که بخش بزرگی از تهدید آمریکا علیه ما هواپایه است, بد نیست که وضعیت نیروهای هوایی دو کشور رو با جزییات بیشتری مقایسه کنیم: آمریکا 2362 جنگنده و ما 142 جنگنده داریم. آمریکا 2831 بمب افکن و ما 165 بمب افکن داریم. آنها 1153 هواپیمای ترابری دارند و ما 89 تا. آنها 2853 هواپیمای آموزشی دارند و ما 104 تا.
آنها 971 هلیکوپتر تهاجمی دارند و ما 12 تا… فکر میکنم اعداد خود بخوبی بیانگر واقعیتی تلخ هستند!

نکته اولی که میخوام توجهتون رو بهش جلب کنم اینه که بودجه نظامی سالانه آمریکا بیش از 1.7 برابر کل تولید ناخالص ملی ماست! یعنی اگر ما هر سال همه هست و نیستمون رو هم خرج مصارف نظامی کنیم باز هم کلی از بودجه نظامی آمریکا عقبیم!

نکته بعدی اینکه با توجه به اینکه رشد متوسط اقتصادی سالانه آمریکا حدود ۲ درصد و سایز اقتصاد اون ۵۲ برابر اقتصاد ماست، اقتصاد آمریکا هر سال به اندازه ای بیش از کل سایز اقتصاد ما رشد میکنه! امیدوارم این خودش تا حدودی عظمت این هیولا رو برای دوستان ملموس تر کرده باشه! به بیان ساده تر ما با یه غولی میخواهیم در بیافتیم که هر سال بچه ای میزاد که اون بچه در بدو تولد هم قد و قواره ماست!

نکته سوم اینکه ما اینجا صرفا کمیت رو مقایسه کردیم و دیدیم هوا به شدت ابریه! چیزی که اوضاع رو بدتر میکنه موضوع کیفیت تجهیزات هست! یعنی نفربر خشایار 50-60 سال پیش ما کجا و نفربر بردلی همین چند سال پیش اونا کجا! یا Mig-29 سی ساله و نسل سومی ما کجا و F-22 تازه از زرورق درآمده با آخرین پیشرفت های تکنولوژی اونا کجا! یا F-14 بیش از ۴۵ ساله و نسل سومی ما کجا و F-35 رادار گریز و نسل پنجمی طرف کجا! تانک های ذوالفقار و کرّار ما کجا و آخرین نسل تانک آبرامز اونا کجا!..

برای اینکه عظمت این بودجه نظامی روشنتر بشه, توجه کنین که بودجه نظامی آمریکا به تنهایی برابر است با مجموع بودجه نظامی کشورهای: چین, عربستان, هند, آلمان, انگلیس, ژاپن, روسیه, فرانسه, کره جنوبی, برزیل, ایتالیا, استرالیا و کانادا! با وجود عظمت این بودجه نظامی, آمریکا فقط 3.3 درصد تولید ناخالص ملی خودش رو صرف بودجه نظامی میکنه!

یکی از معیارهایی که با اون وضعیت اقتصادی 2 کشور رو مقایسه میکنن زیر ساختهای حمل و نقل اونهاست. اجازه بدین مقایسه کنیم! طول کل جاده های آمریکا 6,586,610 کیلومتر و مال ما 172,927 کیلومتر هست یعنی 38 برابر! طول کل خط آهن آمریکا 224,792 کیلومتر و مال ما 8,442 کیلومتر هست یعنی 27 برابر! ما 319 تا فرودگاه داریم و اونها 13,513 تا یعنی 42 برابر!

این نسبت یک به ۵۲ اقتصاد ما به اونا خیلی کلیدیه! چرا که تقریبا تولید قدرت از هر نوعش نهایتا به قدرت اقتصادی بر میگرده! یه مثال طنز میزنم برای دوستان ورزشکار و دیگه عبور میکنم. فرض کنیم شما ورزشکار نسبتا خوبی هستین و پرس سینه ۸۰ کیلویی میزنین که خیلی هم خوبه! اما این بابایی که میخواین باهاش در بیافتین پرس سینه ۴۲۰۰ کیلویی میزنه! یا اینکه شما خیلی شیک و مجلسی دارین با هالتر ۵۰ کیلویی توی باشگاه جلو بازو میزنین و کلیم حال میکنین! بعد میبینین رفیقمون اونطرف داره با وزنه ۲۶۰۰ کیلویی جلو بازو میزنه! آیا شما منطقا! وجدانا! ناموسا! سر به سر این رفیقمون میزارین؟ 😁 🙄

مطلب دیگه ای‌ که خیلی روش تاکید و تبلیغ میشه و به عنوان نشانه برتری ما ازش یاد میشه یکی‌ ساقط کردن اخیر پهپاد امریکایی (RQ-4A) Global Hawk هست و یکی‌ دیگه به زمین نشوندن پهپاد RQ-170 آمریکاست که چند سال پیش اتفاق افتاد. البته باید منصف بود و به عنوان یک ایرانی‌ به اینکه ما تونستیم به امریکایی ها ضربه شستی نشون بدیم به خودمون ببالیم! اما نکتهٔ اساسی‌ اینه که هرچیزی رو به اندازهٔ خودش باید دید و جوگیر نشد!. اینکه ما یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی رو که تا جایی که من نگاه کردم سیستم دفاع خاصی هم نداره, کند حرکت میکنه, خیلی بزرگه! و صرفا برای جاسوسی ازش استفاده میشه رو ساقط کنیم, ارزشش دقیقا در همین حده! ساقط کردن یک پهپاد جاسوسی! اما اگه ما بیایم این رو تبدیل کنیم به نماد برتری تکنولوژی ما بر آمریکایی ها و ازش حماسه بسازیم…این دیگه میشه همون روحیهٔ شرقی ما که کار دستمون میده! واقعیت اینه که اینجور اتفاقات بی سابقه نبوده. برای کسانی‌ که جنگ یوگسلاوی سابق (1999) روبه خاطر نمیارن, اینو عرض میکنم که زمان اون جنگ وقتی که ناتو تصمیم گرفت که صربها رو داغون کنه وحملات هوایی سنگینی رو بر علیه اون ها انجام داد، صرب‌ها یکی‌ از پیشرفته ترین هواپیماهای روز امریکایی ها (F-117) رو که قرار بود پنهانکار هم باشه! با یک سیستم موشکی ساده روسی سرنگون کردن! این موضوع خیلی هم توی دنیا سر و صدا بپا کرد! اما نتیجهٔ کار چه بود؟ در پایان امریکایی ها با تلفات خیلی‌ کمی‌ تمام ارتش صربستان رو که از قضا خیلی هم قوی بود نابود کردن! بعضی‌ پیروزی‌ ها ارزش نمادین دارن و برای تقویت روحیه ملی‌ خوبن اما نباید خیلی‌ باهاشون جوگیر شد! یه نکتهٔ کوچکی هم اینجا اشاره می‌کنم و ازش سریع می‌گذرم و اون اینه که بعضی‌ از این پیروزیهای ما با کمک‌هایی‌ به دست اومدن…

همه میدونیم که نزدیکترین حریف نظامی آمریکاییها از زمان جنگ سرد تا امروز روسها هستن! حالا برای روشن شدن اوضاع چند تا عدد و رقم راجع به وضع اونا:

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2019، 21410 میلیارد دلار و مال روسیه 1754 میلیارد دلار تخمین زده میشه که نسبت اون میشه 12 برابر! بودجهٔ نظامی آمریکا در همین سال حدود 716 میلیارد دلار و مال روسیه حدود 44 میلیارد دلار که نسبت اون میشه 16 برابر! نیروی هوایی آمریکا 13398 هواپیمای جنگی داره و نیروی هوایی روسیه 4078 تا که نسبت میشه بیش از 3 برابر. نیروی دریایی‌ آمریکا ۲۴ تا ناو هواپیمابر داره و روسیه یکی! آمریکا 5760 هلیکوپتر داره و روسیه 1485 تا که نسبت میشه حدود 4 برابر! آمریکا 68 ناوشکن داره و روسیه 13 تا! آمریکا 22 ناوچه سنگین داره و روسیه 13 تا…همینطور که میبینین حتی روسها که بدون تردید قدرت نظامی دوم دنیا هستند فرسنگها با آمریکا فاصله دارند!

اجازه بدین یه مثال ساده بزنم!

ما مرتب سرو صدا می‌کنیم که “آقا ما نیروی دریاییمون در خلیج فارس سروری میکنه و آمریکا برای عبور از تنگه هرمز از ما اجازه میگیره! و…”. حالا بیاین یه بررسی‌ ساده بکنیم که ما چی‌ داریم و طرف مقابل چی‌ داره: یه ناو هواپیمابر آمریکایی یه هیولاییه به طول حدود ۳۴۰ متر عرض حدود ۶۰ متر و ارتفاع ۷۵ متر (یعنی‌ ارتفاع یک ساختمون ۲۵ طبقه!) که دو تا راکتور هسته ای داره که می‌تونن به مدت ۲۵ سال پیشرانهٔ اون رو تامین کنن! سوختگیری لازم نداره و فقط برای تامین مواد غذایی و دارو… باید بیاد خشکی! حدود ۶۰۰۰ تا پرسنل داره. توش بیمارستان داره، سینما داره، ورزشگاه داره… و ۷۰-۸۰ تا هواپیمای جنگی پیشرفته روش هست! این جزیره متحرک میتونه با حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنه! شما اگه یه تریلی ۱۸ چرخ که با بارش حداکثر 25 تن هست با سرعت ۶۰ کیلومتر از بغلتون رد بشه، ماشینتون بی اغراق با بادش از جا کنده میشه! حالا این رفیقمون ۱۰۰،۰۰۰ تن هست و با این سرعت حرکت میکنه! اونطرف ما یه تعداد قایق تندرو داریم که روش نیمچه توپی‌, مینی کاتیوشایی چیزی گذاشتیم. اگه فقط باد یکی از این ناوهای هواپیمابر به این قایقای ما بگیره همه واژگون میشن! اصلا لازم نیست که چیزی به سمت ما شلیک کنه! از اونطرف اما اگه ما همه کاتیوشاهای دنیا رو هم به این ناوها شلیک کنیم مثل اینه که چند تا ریگ زده باشی به یک گوریل! 😁 🙄

حالا شما کمی‌ منصف باشین و این ۲ تا رو بذارین کنار هم! داستان, داستان جنگ پشه است با حبشه! آخه چرا ما نمیخوایم کمی‌ منطقی‌ به قضایا نگاه کنیم و برآورد واقع گرایانه ای از خودمون داشته باشیم؟ روسها با همهٔ تکنولوژی نظامیشون میدونن که اصلا حریف آمریکا نیستن! چینیها با همهٔ پیشرفت های ۳۰ سال اخیرشون همینطور! ما چرا فکر می‌کنیم یه دفعه کارمون انقدر درست شده؟ آخه با کدوم بودجه؟ کدوم علم؟ کدوم نیروی انسانی زبده؟ کدوم صنایع؟ کدوم مدیریت؟ کدوم مراکز تحقیقاتی؟ کدوم پشتکار؟ 😁

وقتی با رفقا این اعداد و ارقام رو مطرح میکنی معمولا میشنوی که " اینا همش یه مشت عدده! آمریکا اگه جراتشو داشت و میتونست به ما حمله کنه, تا الان حمله کرده بود!" ببینین، اینجا اصلا مسالهٔ “جرات” و **تونستن **مطرح نیست، مسالهٔ سود و زیانه! اون حساب میکنه که من باید یه هزینه ای برای این حمله بکنم و باید ببینم فایدش چی‌ هست. در دنیای سیاست مفهوم بچگانه ای به اسم جرات کردن جایی نداره. صرفا منفعت هست که تعیین کنندست. نباید حمله نکردن اونا رو به حساب قدرت خودمون و ضعف آمریکا بذاریم. شما به راحتی‌ میتونی‌ عددهای بالا رو بخونی‌ و خودت کلاه خودت رو قاضی کنی‌ که اگر یه کشوری اقتصادش ۵۲ برابر اقتصاد یه کشور دیگست آیا اصلا دومی‌ حریفی براش محسوب میشه؟ روش اونا اینه که اول طرف رو با تحریم های تکنولوژیکی در بخش سلاح از سلاح های روز دنیا محروم میکنن، بعد با یکسری قطعنامه های سازمان ملل کاری میکنن که سلاحهای کلیدیش رو از دست بده (در مورد لیبی برنامه اتمی، در مورد عراق سلاحهای شیمیایی و بخش بزرگی از موشکی، در مورد ما هم فعلا برنامه اتمی!) بعد با محاصره شدید اقتصادی نیمه جان می‌کنن (این بلا رو سر عراق و لیبی‌ هم آوردن) وقتی‌ که واقعا ناتوان شد، با حداقل هزینه کارش رو تمام می‌کنن.

شاید یک مثال مربوط به خودمون موضوع رو روشن تر کنه. زمانی که طالبان به صورت برق آسا تمام افغانستان رو تحت سلطه در میاوردن، و در زمان حمله به شهر مزار شریف، اونها کنسولگری ایران رو تسخیر کردن و با کمال قساوت، ۱۴ نفر از دیپلمات های ما رو به فجیع ترین شکل ممکن کشتند! قضیه خیلی جدی بود و سپاه بلافاصله چند لشکر رو به مرزهای شرقی کشور منتقل کرد تا برعلیه طالبان وارد جنگ بشیم. مسلما هیچ کس نسبت به برتری مطلق نظامی ما نسبت به طالبان تردیدی نداشت، اما مقامات ارشد مملکتی تصمیم گرفتن که جنگی آغاز نشه! آیا این واقعا به این علت بود که ما از تواناییهای نظامی، تکنولوژیکی طالبان هراسان بودیم؟ آیا بخاطر نیروی نظامی بزرگتر آنها بود؟ آیا بخاطر این بود که از ما غیورتر و رزم آورتر بودن؟ آیا به این دلیل بود که جراتش رو نداشتیم؟ یا دلیل اون به سادگی این بود که یک چنین جنگی هیچ فایده ملموسی برای ما نداشت اما هزینه های زیادی رو به ما تحمیل میکرد! طالبان موی دماغ ما بود اما اهمیت چندانی هم برای ما نداشت! وقتی دیدیم که آمریکاییها میخوان اونها رو از بین ببرن، با زیرکی بسیار، از طریق گروه اتحاد شمال در افغانستان که رفقای ما بودن, به آمریکاییها کمک کردیم تا پوست طالبان رو بکنن! این فرق است بین تصمیم احساسی و تصمیم خردمندانه! حالا با این مثال، من فکر میکنم که ما موقعیت آمریکاییها در برابر خودمون رو بهتر درک میکنیم!

البته بدیهیه که تجهیزات نظامی فقط یکی از عوامل موثر در تولید قدرت نظامی هستند و عوامل مهم دیگری هم مطرح هستند که مهمترینشون نیروی انسانی، وضعیت اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و سوق الجیشی، متحدین, روحیه سلحشوری و ایثارگری و انسجام ملی هستند. سعی میکنم خیلی مختصر این عوامل رو مقایسه کنم. آمریکا از نظر نیروی انسانی نظامی وضعش خیلی بهتر از ماست چون اونها سرباز حرفه ای هستند و یک عمر رو صرف آموزش و تمرین و کسب تخصص میکنن. از نظر موقعیت جغرافیایی هم آمریکا واقعا شانس آورده که اونطرف اقیانوس آرام هست و از زمان جنگ های استقلال آمریکا تا کنون پای هیچ مهاجمی به خاکش نرسیده و اگه از قضیه “پرل هاربر” صرفنظر کنیم، هیچکس حتی نتونسته خاک آمریکا رو بمباران کنه! الان اونها در همه سرزمینهای اطراف ما حضور دارند اما ما اصلا به خاک آمریکا دسترسی نداریم! علاوه بر این به واسطه حضور در دریاها و اقیانوس های اطراف ما و برد بالای نیروی هوایی و موشکهای کروز آمریکا، اونها از اقیانوس هند، دریای سرخ، دریای سیاه…می تونن ما رو بکوبند و ما اصلا وسیله ای نداریم که مثلا بریم اقیانوس هند و با اونا مقابله کنیم! یک گرفتاری دیگه ما هم تنوع قومیت ها و بعضی تبعیض های مذهبی و قومی و نارضایتی هاست که اگر در اثر یک درگیری سنگین با آمریکا شیرازه امور از هم گسسته بشه، اصلا بعید نیست که در اطراف و اکناف کشور حرکتهای جدایی طلبانه ای شروع بشه! علاوه بر این، به علت شکاف طبقاتی وحشتناک، فسادهای بی سابقه و اینکه مردم به چشم خودشون دیدن که از اونها درخواست میشه که فداکاری کنن، جونشون رو بدن، جانباز و شیمیایی بشن…اما نهایتا عده ای زالو صفت از همه اینها سو استفاده میکنن! جیب خودشون رو پر میکنن، و علیرغم همه شعارها میبینی همه اقامت آمریکا و کانادا دارن، بچه هاشون اونجا تحصیل میکنن، نوه هاشون اونجا بدنیا میان… انگیزه ایثار و از خود گذشتگی در مردم ما خیلی نسبت به گذشته کم شده. موضوع ناراحت کننده بعدی وضعیت متحدین ما در مقایسه با متحدین آمریکاست! آمریکا حتما قبل از هر گونه جنگی با ما یک اجماع جهانی بر علیه ما ایجاد خواهد کرد و حمایت کلیه کشورهای مهم اروپایی (انگلیس, فرانسه, ایتالیا و احتمالا آلمان) ، کشورهای مهم عربی (عربستان, امارات, کویت, مصر… ) و اسرائیل را خواهد داشت! در سمت دیگه متحدین ما; حزب الله، حماس، حوثی های یمن و تا حدودی عراق و سوریه خواهند بود…خودتون دیگه قضاوت کنین که تفاوت کمی و کیفی چقدر هست! نکته مهم دیگه اینکه چین و روسیه به هیچوجه جانبداری جدی از ما نخواهند کرد…و حداکثر، اقدام نظامی آمریکا علیه ما رو “محکوم” خواهند کرد! برای چین و روسیه ما صرفا یک کارت هستیم که ازمون برای امتیاز گیری از آمریکا استفاده میکنن و وقتی به اهدافشون رسیدن مثل یک دستمال مصرف شده به گوشه ای پرت میکنن! اتکا زیاد به این کشورها خیلی خطرناکه!

"عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو!" با وجود اشکالات بالا, ایران یک سری مزیت های نسبی نظامی هم داره که باعث میشه مهاجم در مورد حمله به اون دچار تردید بشه! بعضی از این مزیتها به قرار زیر هستند: کشوری پهناور و کوهستانی, جمعیت زیاد, مردمی عمدتا غیور و سلحشور, نیروی زمینی بزرگ, کارکشته و نسبتا مجهز, تاریخی کهن و حماسی, غیرت دینی و ملی, آشنا به نبردهای نامنظم و نامتقارن, صنایع دفاعی تا حدودی خودکفا, رهبری منسجم, اهمیت سوق الجیشی…این مزیت ها کافی هستند تا یک قدرت متوسط و منطقه ای رو از خیال تجاوز به خاک ایران منصرف کنن. مشکل اساسی ما در جنگ با یک ابرقدرت مثل آمریکا این هست که مزیت های ما عمدتا در جنگ های زمینی هستند; جنگهایی که طرف مقابل از ترس تلفات انسانی سنگینی که ما توی خاک خودمون میتونیم به اون تحمیل کنیم, جلو نخواهد آمد. اما نوع جنگی که آمریکا به ما تحمیل خواهد کرد عمدتا هواپایه و دریاپایه خواهد بود. در پایان بیشتر این موضوع رو توضیح خواهم داد.

خوب, حالا بپردازیم به بعضی اهرمهای فشار و بازدارندگی هایی که ایران در اختیار داره! دکترین دفاعی ایران در برابر آمریکا براساس فاکتورهای زیر هست: به گروگان گرفتن امنیت انرژی دنیا با کنترل تنگه هرمز، تهدید کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خصوصا سعودی و امارات به اقدامات تلافی جویانه، تهدید به حمله به اسراییل به صورت مستقیم یا به صورت نیابتی از طریق حزب الله و حماس. عملیات تروریستی بر ضد منافع امریکا در نقاط مختلف جهان و افزایش شدید قیمت جهانی نفت به علت قطع صادرات نفت ایران و همینطور

25885 👀
2 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-07-10 15:25:26 +0430 +0430
نقل از: shayan667766
نقل از: رها..
نقل از: shayan667766 اصلا موافق نیستم اگه میتونست و میدونست برد صد در صد با اونه تا حالا حمله کرده بود

دوست گرامی اگه حمله نمی کنه به خاطر انتخابات دور بعد ریاست جمهوری ترامپه چون یکی از وعده هاش این بود که وارد جنگ تازه ای نمیشه فکر کردی دور بعد که رای بیاره اینطوری رفتار میکنه

الان چند ساله همین بحث هست و حمله نکرده

دوست گرامی‌، من این استدلال رو زیاد شنیدم که “اگه آمریکا میتونست حمله میکرد!” ببینین، اینجا اصلا مسالهٔ تونستن مطرح نیست، مسالهٔ سود و زیانه! شما حساب میکنی‌ که من باید یه هزینه ای برای این حمله بکنم و باید ببینم فایدش چی‌ هست. نباید حمله نکردن اونا رو به حساب قدرت خودمون و ضعف آمریکا بذاریم. شما به راحتی‌ میتونی‌ عددهای بالا رو بخونی‌ و خودت کلاه خودتو قاضی کنی‌ که اگر یه کشوری اقتصادش ۵۲ برابر اقتصاد یه کشور دیگست آیا اصلا دومی‌ حریفی محسوب میشه؟ روش اونا اینه که اول طرف رو با محاصره شدید اقتصادی نیمه جان می‌کنن (این بلا رو سر عراق و لیبی‌ هم آوردن) وقتی‌ که واقعا ناتوان شد، با حداقل هزینه کارش رو تمام می‌کنن. تمام دلیل اینکه من این تاپیک رو ایجاد کردم هم همین بود که ما یه مقیاس واقع بینانه ای از خودمون و طرف مقابل داشته باشیم و فریب حرفهای گنده رو نخوریم!

2 ❤️

2019-07-10 15:58:34 +0430 +0430
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن

من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت “مادر همهٔ جنگهاست” و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن…اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود…آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن!

“ترس” لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

3 ❤️

2019-07-10 16:15:49 +0430 +0430
نقل از: نرگس.متاهل.هات
نقل از: axm432
نقل از: نرگس.متاهل.هات به نظر شما تا الان تو این 40 سال عصبانی نشدن که بخوان حمله و اقدام نظامی کنن؟؟؟؟ انصافا جرات نکرده.خودشون گفتن توی باتلاق عراق و افغانستان گیر کردن. باور کنید هیچ گوهی نمیتونه از لحاظ نظامی بکنه.اما نفوذ و جاسوسی و ... درصورت خواب بودن بعضیا میتونه یه ضربه هایی بزنه.ولی نظامی واقعا جرات نداره. قضیه توانمندی نظامی فراتر از اندازه موشک و تعداد موشک و قدرت موشکه...تئوری جنگ فقط توی ابزارآلات نظامی خلاصه نمیشه که.اونایی هم که از آمریکا میترسن خودشون ضرر میکنن که تا آخر عمرشون ترسو باقی میمونن

من برعکس شما قصد ندارم که طرف مقابل رو چیزی خطاب کنم. صرفا یه مثال میزنم که شما شاید به یاد نیارین. من خوب یادمه زمانی رو که صدام کویت رو اشغال کرده بود و امریکاییا نیرو جمع میکردن که بیرونش کنن. صدام که خیلی به خودش غره بود, ادعا میکرد که جنگی که در خواهد گرفت “مادر همهٔ جنگهاست” و امریکاییا اینجا همه قتل‌ عام میشن…اتفاقی‌ که در عمل افتاد این بود: تمام نیروی هوایی عراق که خیلی‌ از مال ما قویتر هم بود در عرض چند روز از بین رفت. تمام زیر ساختهای این مملکت نابود شد جوری که تولید برق عراق حدود 30 سال طول کشید تا برگشت به حالت قبل از جنگ! صدها هزار عراقی‌ کشته شدن، تا همین اواخر عراق یکی‌ از فقیرترین کشور‌های خاورمیانه بود…آمریکاییها کلا حدود 120 نفر کشته داده بودن!

“ترس” لزوما چیز بدی نیست! شما اگه نترسی از جلوی تریلی ۱۸ چرخ کنار نمیری و اون شما رو له میکنه! مقیاس ما و آمریکا مقیاس یه آدم پیادست به اون تریلی ۱۸ چرخ. من میدونم که خیلیا از این حرفای من ناراحت میشن، اما من حس کردم که کمی‌ واقع بینی کمکمون می‌کنه که کشورمون رو از یه فاجعه نجات بدیم.

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

آره خوب صدام هم همینو میگفت!

1 ❤️

2019-07-10 16:30:07 +0430 +0430

توان نظامی ما با حتی 10 سال پیش هم قابل مقایسه نیست چه برسه سی 40 سال پیش.قدرت نظامی ایران هرچی که باشه انقدی بوده که بازدارنده باشه که تا الان جرات نکردن کاری بکنن.شک نکن اگر یک درصد احتمال بدن که حمله نظامی به نفعشونه یک روزم صبر نمیکنن و فکرشونو عملیاتی میکنن.این حرفا هم برای قرص آرام بخشیهکه باید بخاطر اون پهباد چندمیلیون یورویی بخورن و مثلا عملیات روانی راه بندازن.به هرحال بالاترین تکنولوژیشون و گرون ترین ابزارشون با تکنولوژی چندسال قبل ما نابود شد.بیخیال شما بگو ابر قدرته و قصد ترسوندن ما رو داشته باش ما هم میگیم تا الان گوهی نخوردن و نمیخورن.دعوا نداره که

شما اگه فکر میکنی‌ که ما پیشرفت کردیم و همه جای دیگه دنیا، اونم آمریکا!، درجا زدن توی این ۳۰ سال من دیگه واقعا حرفی‌ برای گفتن ندارم! اصلا هدف من از درست کردن این تاپیک همین بود که کمی‌ دعوت به اندیشه کنم. که اگه طرف انقدر هزینهٔ نظامی میکنه که باهاش بادبادک درست نمی‌کنه! شما دقیقا با چی‌ میخوای‌ باهاش بجنگی؟ با قایق توپدار بری به جنگ ناو هواپیمابر؟ با میگ-۲۹، ۳۰ سال پیش بری به جنگ ف‌-۳۵؟ با 4 تا موشک شهاب بری به جنگ آخرین سیستم‌های دفاع ضد موشکی؟ جنگی اگه در بگیره، جنگ پیاده نخواهد بود. اون اصلا سربازی پیاده نخواهد کرد. فقط میزنه تمام دارو نداره ما رو با موشک و بمباران هوایی دود می‌کنه میفرسته هوا! حالا باید ۴۰ سال دیگه بسوزیم و بسازیم تا “شاید” بشه همین فلاکت الانمون! این واقعا منطقیه؟ بگیم این کار خوبی‌ نیست, ترسه؟

ما الان 30 ساله داریم پارس جنوبی رو درست میکنیم. اگه اون سکوها رو بزنه دیگه تمام! تا ما دوباره بخوایم بسازیم قطر همه سهم گازمون رو برده!

0 ❤️

2019-07-10 16:42:33 +0430 +0430

شخصیت صدام و علم و جایگاهش توی جهان رو با ما داری مقایسه میکنی؟؟تا الان ثابت کردیم حرفامون درسته و حرفامون همه عملی شده و تا همین لحظه بازدارنده بوده…
تشکر ترامپ بابت هدف قرار ندادن اون پهبادی که 38 تا خدمه داشت رو یادتون رفته؟؟؟یعنی خودشونم میدونستن میتونستیم بزنیم و نزدیم.بیشتر از ترامپ به آمریکا تعصب داری و یا میخوای نادیده بگیری توان خودمونو

من برخلاف شما دوست ندارم بحث رو شخصی کنم. ما داریم بحث منطقی‌ می‌کنیم و ابزار بحث منطقیم مشخصه. شما احتمالا باز اینو نمیدونی، توی نبرد بالکان، صربها یکی‌ از پیشرفته ترین هواپیماهای روز آمریکا رو با یه موشک ساده زدن! که خیلیم سرو صدا کرد. اما آیا این باعث شد که صربستان جنگ رو ببره؟ نتیجه این بود که با خاک یکسان شدن! امریکاییا تلفات کمی‌ دادن اما تمام نیروی نظامی صربستان از بین رفت. اینکه ما یه پهپاد آمریکا رو زدیم خیلی‌ هم خوب و عالی‌، شما میتونی‌ بری یه چک محکم در گوش قهرمان سنگین وزن بوکس دنیا بزنی‌! مشکله اساسی‌ اینه که اگه اون تصمیم بگیره که واکنشی نشون بده، “شما” چقدر دوام میاری؟ آیا اون چک, آخر داستانه؟ برای همین دعوت کردم به حرف از روی اندیشه نه احساس!

0 ❤️

2019-07-10 16:58:44 +0430 +0430
نقل از: شبح سیاه-

چرا صدام با اینکه به قول تو تجهیزات پیشرفته داشت بازم دوم نیورد؟ چون همه رو از خود آمریکا و اروپا خریده بود و آمریکا نقطه ضعف سلاح های خودشو خوب می دونست ولی ایران به دلیل تحریم ها حتی یه فشنگ بهش نمی فروشن و خودش داره تجهیزات نظامی تولید می کنه حالا متوجه فرق ایران با عراق شدی؟

نه عزیزم دلیلش این نبود که از خودشون خریده بود! دلیلش این بود که تکنولوژیش به نسبت ما (ایران) خیلی‌ خوب بود و پدر ما رو درآورده بود اما به نسبت اونا (امریکاییا) چیز عقب مونده ای بود! (مثال تانک آبرامز رو یه نگاهی بکن) اینکه ما داریم میسازیم بخاطر یه سری مسائل نمیشه زیاد راجع بهش صحبت کرد اما همینقدر بسنده می‌کنم که ما الان ۳۰ ساله داریم تانک ذوالفقار میسازیم فکر نکنم هنوز ۱۰۰ تا ازش داشته باشیم! این چیزی که ما داریم “میسازیم” تلاش‌های قابل تحسینیه اما در بهترین حالت کپی‌‌ هست از کرهٔ شمالی که اون کپی‌ هست از چین که اون کپی‌ هست از روس‌ها و خود روس‌ها حریف تکنولوژی نظامی آمریکایی نیستن! دیگه من قضاوت رو به خودت واگذار می‌کنم! ما نباید فریب تبلیغات رو بخوریم! عدد و رقم مشخصه! میشه خیلی‌ راحت کنار هم گذاشت. من هیچوقت یه بچهٔ شیرخواره رو نمیفرستم با قهرمان سنگین وزن کشتی جهان کشتی‌ بگیره. وضع ما و اونا از نظر نظامی اینجوریه!

0 ❤️

2019-07-10 17:06:52 +0430 +0430

شما اگه فکر میکنی‌ که ما پیشرفت کردیم و همه جای دیگه دنیا، اونم آمریکا!، درجا زدن توی این ۳۰ سال من دیگه واقعا حرفی‌ برای گفتن ندارم! اصلا هدف من از درست کردن این تاپیک همین بود که کمی‌ دعوت به اندیشه کنم. که اگه طرف انقدر هزینهٔ نظامی میکنه که باهاش بادبادک درست نمی‌کنه! شما دقیقا با چی‌ میخوای‌ باهاش بجنگی؟ با قایق توپدار بری به جنگ ناو هواپیمابر؟ با میگ-۲۹، ۳۰ سال پیش بری به جنگ ف‌-۳۵؟ با 4 تا موشک شهاب بری به جنگ آخرین سیستم‌های دفاع ضد موشکی؟ جنگی اگه در بگیره، جنگ پیاده نخواهد بود. اون اصلا سربازی پیاده نخواهد کرد. فقط میزنه تمام دارو نداره ما رو با موشک و بمباران هوایی دود می‌کنه میفرسته هوا! حالا باید ۴۰ سال دیگه بسوزیم و بسازیم تا “شاید” بشه همین فلاکت الانمون! این واقعا منطقیه؟ بگیم این کار خوبی‌ نیست, ترسه؟

ما الان 30 ساله داریم پارس جنوبی رو درست میکنیم. اگه اون سکوها رو بزنه دیگه تمام! تا ما دوباره بخوایم بسازیم قطر همه سهم گازمون رو برده!

مهم اینه که آمریکا فقط داره انبار پر میکنه چه توی کشور خودش چه منطقه ما.مهم اینه که جرات استفاده نداره و نخواهد کرد.اما اسرائیل نابود میشه.باور کن…

آخه دلیلی برای جنگ از جانب اون نیست! داره با محاصره اقتصادی لهمون میکنه! اون که تحت فشار نیست ما تحت فشاریم. صبر میکنه هرچی زور داریم بزنیم نیمه جون که شدیم کارمون رو تموم میکنه!

0 ❤️

2019-07-10 17:43:36 +0430 +0430
نقل از: ترومن

اولاً احسنت به شما بابت تحقیقی که کردی و بازگویی این آمار که نشون از پشه بودن ایران در برابر ابرقدرت هست.

اما دوست عزیز باور کن هیچ نیازی به بازگویی این آمارها نیست. تفاوتها به قدری مشهود و آشکاره که اصلاً نیازی به اینجور مقایسه ها نیست (dash)

بنظر من فقط کافیه به این فکر کنیم که آمریکا تنها کشور دنیاست که ۲۴ ماهوارهٔ موقعیت یاب دور تا دور زمین داره که ما الان به برکت همونها میتونیم مسیرهامون رو روی گوشی موبایلهامون پیدا کنیم.

یه سرچ کوچولو فقط درباره طرز کار همین چیپست مکان یاب گوشیتون بکنید که چطور داره کار میکنه، تا دود از سرتون بلند شه!

اصلاً میتونین تصورشو بکنین که همین گوشی چند صد گرمی که تو دستتون یا جیبتونه، داره لحظه به لحظه با ۴ تا از همین ماهواره ها که در فاصله چندین کیلومتری خارج از جو زمین هستن تبادل اطلاعات میکنه؟؟

قدرت واقعی یعنی این!

وقتی که تمام افراد کره زمین بدون اینکه خودشون متوجه باشن، موقعیتشون در مقیاس متر مربع برای ارتش آمریکا مشخصه☝

واقعاً اغراق نیست که بگیم آمریکا خدای واقعیِ (حداقل) روی کره زمینه 👌

اون وقت ما میخوایم با رمز یازهرا با آمریکا بجنگیم؟! :d 🙄

ممنون از لطفتون! ببینین, من چون این حرفها رو از خیلی ها شنیده بودم متوجه شدم که به علت تبلیغات سنگین مردم عوام ما اطلاع درستی‌ از مقیاس قدرت ما و آمریکا ندارن. برای اینکه حرف از حالت کلی‌ گویی در بیاد این عددها رو اینجا ذکر کردم. اما همونطور که اول تاپیک هم نوشتم بحث با عدد و رقم با مزاج اکثر ماها جور در نمیاد! دوست داریم بحث رو احساسی‌ کنیم و از قالب منطقی‌ خارج کنیم! حرف خیلی‌ سادست، اگر میبینی‌ طرف خیلی‌ خیلی‌ از تو قویتره سعی‌ کن باهاش سر شاخ نشی‌! اگه برآورد درستی‌ از توان خودت نداشته باشی‌ و توهم بزنی، میری جلو و مثل صدام و قذافی له و لورده میشی‌! 😁

1 ❤️

2019-07-11 03:48:24 +0430 +0430
نقل از: Debauchery این تاپیک شما جنبه طنز داره 😁 هر انسان عاقلی که کمتر در معرض پروپاگاندای جمهوری اسلامی قرار گرفته میدونه که مقایسه ایران با آمریکا بیشتر شبیه شوخیه و یه سوژه نابه واسه دست گرفتن توسط ترول های اینترنتی!

کشوری که فقط با خروج از یک معاهده باعث شد ارزش پول ایران طی چند ماه یک چهارم تا یک پنجم بشه و بدین طریق سرعت بدبخت تر شدن مردمش بیشتر بشه ، نیازی به جنگیدن برای رسیدن به خواسته هاش نداره!

مقایسه قدرت این دو هم چه روی کاغذ و چه در میدان جنگ کاری بسی مسخره است.

ممنون از کامنتتون. من کاملا با شما موافقم! اینطور هم نیست که این مسائل رو از قبل ندونم. اما در طی صحبت با اقشار مختلف جامعه ایران متوجه شدم که یه اکثریتی واقعا باور کردن که ما یه حریف قابل توجه نظامی برای آمریکا هستیم! و چون من این رو خطرناک میدونم، تصمیم گرفتم که این تاپیک رو ایجاد کنم هرچند که حدس میزدم که چه واکنش‌هایی در پی خواهد داشت! امیدوارم حمل بر خودستایی نشه, اما موضوع تحقیق من در دورهٔ دکترا در آمریکا مربوط به صنایع دفاعی بوده. در دورهٔ فوق دکترا هم در یک تیمی که روی یک سری مسائل مربوط به نیروی دریایی‌ آمریکا تحقیق میکردن کار کردم. کارم هم در آمریکا به همین شکل مرتبط بوده به صنایع نظامی…بنابراین با اوضاع و احوال اونجا آشنا هستم. اینجا هم روی بعضی‌ پروژهای دفاعی کار می‌کنم… میدونین! تا وقتی‌ که ما رجز میخونیم و میخوایم روحیه خودی رو تقویت کنیم، من کاملا با این حرفها موافقم. اصلا راهش هم همین هست! اما متاسفانه ما انقدر این حرفا رو تکرار کردیم که دیگه توهم زدیم و خودمون هم باورمون شده! از سر ناچاری من سعی‌ کردم با عدد و رقم مقیاس ها رو به دوستان یادآوری کنم. که آقا داستان, داستان بیگلی بیگلی و گوریل انگوری هست! کری بخونین! روحیه خودی رو تقویت بکنین! اما وجدانا توهم نزنین! 😁

1 ❤️

2019-07-11 04:10:53 +0430 +0430
نقل از: شبح سیاه-

چرا صدام با اینکه به قول تو تجهیزات پیشرفته داشت بازم دوم نیورد؟ چون همه رو از خود آمریکا و اروپا خریده بود و آمریکا نقطه ضعف سلاح های خودشو خوب می دونست ولی ایران به دلیل تحریم ها حتی یه فشنگ بهش نمی فروشن و خودش داره تجهیزات نظامی تولید می کنه حالا متوجه فرق ایران با عراق شدی؟

نه دوست عزیز! دلیلش این نبود که از خودشون خریده بود! (راستش رو بخوای بالای 90 درصد تجهیزات نظامی عراق روسی بودن وتقریبا صفر درصد آمریکایی!) دلیلش این بود که تکنولوژیش به نسبت ما (ایران) خیلی‌ خوب بود و پدر ما رو درآورده بود اما به نسبت اونا (امریکاییا) چیز خیلی عقب مونده ای بود! (مثال تانک آبرامز رو یه نگاهی بکن) اینکه ما داریم تسلیحات میسازیم… بخاطر یه سری مسائل نمیشه زیاد راجع بهش صحبت کرد, اما همینقدر بسنده می‌کنم که ما الان ۳۰ ساله که داریم تانک ذوالفقار میسازیم, اما فکر نکنم هنوز ۱۰۰ تا ازش داشته باشیم! این چیزهایی که ما داریم “میسازیم” تلاش‌های واقعا قابل تحسینیه و من هم به عنوان یک ایرانی بهشون افتخار میکنم! اما در بهترین حالت کپی‌‌هایی هستن از تسلیحات ساخت کرهٔ شمالی که اونا خودشون کپی‌هایی هستن از مال چین که باز اونا کپی‌ هایی هستن از تکنولوژیهای قدیمی تر روس‌ها! در حالیکه حتی آخرین تکنولوژیهای نظامی روس‌ها هم حریف خوبی برای تکنولوژی نظامی آمریکایی نیستن! دیگه من قضاوت رو به خودت واگذار می‌کنم! ما نباید فریب تبلیغات رو بخوریم! عدد و رقم مشخصه! میشه خیلی‌ راحت کنار هم گذاشت. من هیچوقت یه بچهٔ شیرخواره رو نمیفرستم با قهرمان سنگین وزن کشتی جهان کشتی‌ بگیره. وضع ما و اونا از نظر نظامی یه همچین وضعیه! 😁

1 ❤️

2019-07-11 05:49:59 +0430 +0430
نقل از: jamlghachaghchi21 درود بر شما اصلا کون جنیفر لپز با بازیگرای ایرانی مقایسه کنید اعداد رقم هاش قابل مقایسه نیستن

رفیق از طرز فکرت خوشم اومد! ماتحت ایشون خودش یه نوع سلاح کشتار جمعی‌ محسوب میشه! 😁 🙄 البته اگه از من سوال کنی Sofia Vergara رو به مراتب ترجیح میدم! 😎

0 ❤️

2019-07-11 10:46:10 +0430 +0430
نقل از: VIRAL76 عالی بود لایک

ممنون از لطفتون!

0 ❤️

2019-07-11 12:23:21 +0430 +0430
نقل از: farid35tehran آمریکا شاید برتری هوایی یا دریایی داشته باشه ولی: در مقابل هنگ 2 کونی های پایتخت هنگ4 خر کیرای شرق گروهان تک آور گی های کرج و حومه پخی نیست به هش می گن جنگ نامتقارن کونی های دلیر

عجب اسمای خفنی دارن واحدهای نظامی ما! 😁 ببین داداش موشک کروز متاسفانه اسم خفن حالیش نیست! اصلا جنگ پیاده نظامی در کار نخواهد بود! موشک و بمباران هوایی زیر ساختها و صبر برای فروپاشی!

0 ❤️

2019-07-11 12:27:42 +0430 +0430
نقل از: rezapesar خب درسته که آمریکا ابر قدرته و کشور قوییه ولی اتفاقی که در حال حاضر افتاده اینه که آمریکا جرئت نکرده به ایران حمله کنه! قطعا اینکه آمریکا جرئت نکرده به ایران حمله کنه به قدرت نظامی ایران بر نمیگرده بلکه ایران با همین قدرت کمش، بازی رو در منطقه طوری بازی کرده، طوری استراتژیش رو جلو برده که آمریکا نتونه حمله کنه!

بهتره بگم در حال حاضر ایران با سیاستش در منطقه کاری کرده که آمریکا نتونه حمله کنه.
به عنوان مثال به نظر شما اگه در کنار اسرائییل، حزب الله متحد ایران نبود به نظر شما تا حالا آمریکا معطل میشد که به ایران حمله نکنه!

همه هم میگن جنگ نا متقارن. یعنی اگر آمریکا حمله کرد، نقطع ضعف آمریکا یعنی اسرائیل رو نابود کنیم

رفیق در کلیات با شما موافقم. ما داریم سعی میکنیم که از اسرائیل به عنوان پاشنه آشیل آمریکا استفاده کنیم. ایده خوبیه اما دیگه قابل استفاده نیست. سعی میکنم در تکمیل تاپیک توضیح بدم.

0 ❤️

2019-07-11 15:42:24 +0430 +0430
نقل از: Pesarakk و بالاخره یه تاپیک درست!بابا ما هیچ جوره به امریکا نمیخوریم اینی ک میگه ما حاضریم برا کشورمون بمیریم من به شخصه دیگه حاضر نیستم برا این ممکلت با این وعض بمیرم.امریکا نمیزنه چون قول ترامپ وسطه.ازون گذشته فعلا سودی براش نداره

از کامنتتون ممنون! و کاملا موافقم! اشکال کار اینه که مردم به چشم خودشون دیدن که اونا سختی کشیدن جوونشونو از دست دادن شیمیایی شدن جانباز شدن...اما یه مشت لاشخور از همه اینا سو استفاده کردن و برای خودشون پست و موقعیت و...تدارک دیدن! خیلی سخته که الان دوباره از مردمی که این وضع رو دیدن بخوای که فداکاری کنن!

به نظر من تا سال ۲۰۲۰ جنگی در کار نخواهد بود چون تیم ترامپ نمیخواد که با ورود به یک چنین جنگی انتخاب مجدد اون رو به خطر بندازه...

0 ❤️

2019-07-11 15:52:54 +0430 +0430
نقل از: arzhang_1990

اینقدی ک نظام فعلی برای آمریکا و کارتلهای اسلحه سازی سود داشته خود محمدرضاشاه نداشته...تو همون جنگ وقتی دیدن صدام از کمبود تسلیحات ایران استفاده میکنه و میخاد ضربه آخر رو بزنه و بعد جنگ با کمک فرانسه شوروی کارخونه اسلحه سازی و حتی ساخت جت جنگنده رو عملی کنه , مخفیانه ب ایران کلی موشک هاوک و تجهیزات فانتوم و تامکت و تسلیخات انفرادی فروختن ک ایران بتونه عراق رو درگیر نگه داره ک عراق فرصت فکر نداشته باشه

بعد فاجعه کربلای 4 ارتش و سپاه ک ب دنبال انتقام بودن تونستن با همین تجهیزات اسم اون عملیات ر نمیدونم ولی ؛ عراق ر شکست بدن و آمریکاییا هم برای تبریک ی کیک ب شکل کلید برا ایرانیا فرستادن ..اون موقه حسن روحانی جزو اعضای بلند پایه شورای عالی دفاع قبود..راحت تو گوگل سرچ کنی داستان کیک رو میاره

الانم ایران هر چن وقت ی حرکتی میزنه و از اونورم آمریکا تهدید میکنه و ب بهونه ترس از ایران هرچی اسلحه و راکت و موشک تو انبار مونده داره رو دولا پهنا تو پاچه اعراب میکنه

30سال قبل ترامپ ی مصاحبه با اپرا واینفری میکنه ..اپرا ازش میپرسه اگه روزی رییس جمهور بشی تو خاورمیانه چکار میکنی ؟؟؟...ترامپ میگه کاری میکنم اعراب یک چهارم و حتی بیشتر نفتشون رو مجانی تقدیم ما کنن....الانم دقیقا همون کارو داره میکنه

ممنون از کامنتتون! نکته خوبیه! داستان فروش اسلحه از طرف آمریکا و اسرائیل به ایران در زمان جنگ ایران و عراق، کاملا با سند و مدرک اثبات شده…داستان استفاده از ایران به عنوان لولو و فروختن هر چه بیشتر سلاح به اعراب مسلما بخشی از کل داستان هست. من فکر میکنم یک عامل مهمتر در حال شکل گرفتنه که از پول فروش تسلیحات به اعراب مهم تره! سعی میکنم توی تاپیک توضیح بدم.

0 ❤️

2019-07-11 16:14:44 +0430 +0430
نقل از: Benextion من اصولا فقط میام تو سایت نظر نمیدم ولی کلی نگاه کنید امریکا تا بخواد ایرانو له کنه ایران ضربه شو به کشور هایی عربی شریک امریکا میزنه! امارای ندارم ولی خب این کشور هایی عربی پول زیادی برا امریکایی ها در میارن حالا چه باج چه سرمایه گزاری! به نظرم مهم ترین دلیل جنگ نکردن امریکا با ایران همینه!البته شکی ندارم ایران نمیتونه جلو امیریکا تو جنگ بایسته!

ممنون از کامنتتون. البته نگرانی از آسیبهایی که ایران ممکنه بتونه به کشورهای متحد آمریکا در منطقه بزنه حتما یکی از محاسباتی هست که آمریکاییها قبل از شروع جنگ خواهند کرد! یک واقعیت تلخ اما اینه که ایران ضربه خاصی نمیتونه به این کشورها بزنه! پیاده کردن نیرو انطرف خلیج فارس که بی معنیه. میمونه حمله هوایی و موشکی. ما توان حمله هوایی رو در صورت حضور آمریکا نخواهیم داشت. در مورد میزان آسیبی که حملات موشکی میتونند داشته باشند هم غلو میشه! آمریکا در ساعات اولیه جنگ تمامی انبارهای موشکی و سکوهای ثابت پرتاب موشک ما رو خواهد زد. از اون گذشته قدرت تخریب سر جنگی این موشکها زیاد نیست و دقت اونها هم تعریفی نداره!

0 ❤️

2019-07-11 17:37:36 +0430 +0430
نقل از: morichana اینکه ایران از نظر نظامی حریف آمریکا نمیشه که حقیقت مسلمه در واقع من شک دارم ارتش متحد جهان بتونه با ارتش آمریکا به تنهایی برابری کنه اما بنظرم اونچه که مانع وقوع جنگ میشه عدم ریسک آمریکا در مقابل یک ضرر اقتصادی بزرگه همه ما میدونیم که درصد بسیار بالایی از منابع انرژی و خصوصا سوخت فسیلی جهان در خلیج فارسه و آمریکا با تسلطی که به کشورهای حاشیه خلیج فارس داره از درصد بالایی از این سوخت ها بهره برداری میکنه حالا شما تصور کنین جنگی در بگیره،قطعا کارکنان ارتش و سپاه انقد باهوش هستن که موشک هایی رو از قبل قفل کرده باشن روی چاه های نفتی و پالایشگاه های مهم کشور های حاشیه خلیج فارس و با حضوری که اخیرا به بهانه جنگ با داعش در عراق داشتن تونستن به چاه های نفتی عراق به عنوان بزرگترین دارنده نفت در جهان نفوذ کنن.درصورت وقوع جنگ ایران مطمئنا زیاد دوام نخواهد اورد اما میتونه با نابود کردن این منابع نفت ضرر هنگفتی به اقتصاد آمریکا وارد کنه پس آمریکا تا زمانی که مطمئن نشه که تمامی قدرت موشکی ایران رو تحت کنترل داره بعیده دست به حمله بزنه

دوست عزیز به نکته خوبی اشاره کردین. این چیزیه که هر دو طرف میدونن و براش برنامه ریزی کردن! راستشو بخواین دست ایران برای زدن چنین ضربه هایی و مختل کردن امنیت انرژی دنیا خیلی هم باز نیست! سعی میکنم این رو توی خود تاپیک توضیح بدم. مرسی!

0 ❤️

2019-07-12 07:01:27 +0430 +0430
نقل از: morichana اینکه ایران از نظر نظامی حریف آمریکا نمیشه که حقیقت مسلمه در واقع من شک دارم ارتش متحد جهان بتونه با ارتش آمریکا به تنهایی برابری کنه اما بنظرم اونچه که مانع وقوع جنگ میشه عدم ریسک آمریکا در مقابل یک ضرر اقتصادی بزرگه همه ما میدونیم که درصد بسیار بالایی از منابع انرژی و خصوصا سوخت فسیلی جهان در خلیج فارسه و آمریکا با تسلطی که به کشورهای حاشیه خلیج فارس داره از درصد بالایی از این سوخت ها بهره برداری میکنه حالا شما تصور کنین جنگی در بگیره،قطعا کارکنان ارتش و سپاه انقد باهوش هستن که موشک هایی رو از قبل قفل کرده باشن روی چاه های نفتی و پالایشگاه های مهم کشور های حاشیه خلیج فارس و با حضوری که اخیرا به بهانه جنگ با داعش در عراق داشتن تونستن به چاه های نفتی عراق به عنوان بزرگترین دارنده نفت در جهان نفوذ کنن.درصورت وقوع جنگ ایران مطمئنا زیاد دوام نخواهد اورد اما میتونه با نابود کردن این منابع نفت ضرر هنگفتی به اقتصاد آمریکا وارد کنه پس آمریکا تا زمانی که مطمئن نشه که تمامی قدرت موشکی ایران رو تحت کنترل داره بعیده دست به حمله بزنه

ممنون از نظرتون! موافقم، قضیه امنیت انرژی جهانی و تاثیر قطعی جنگ با ایران روی اون یک مسئله جدیه و هر دو طرف مطمئنا بهش آگاه هستند و راهکارهایی رو براش در نظر گرفتند. سعی میکنم توی خود تاپیک کمی قضیه رو بشکافم.

1 ❤️

2019-07-12 11:17:01 +0430 +0430
نقل از: Amin_Ahmadi20 تحلیل شما برای جنگ های قرن بیست کاربرد داره دوست عزیز..اول شما صحبت از بودجه و امکانات نظامی کردی!عربستان و امارات و کشورهای عربی بزرگترین وارد کننده های سلاح های پیشرفته و هزینه کننده بزرگترین بودجه های نظامی هستند اما در جنگ یمن متوقف شدند و ناکام موندند اونم کشوری که تقریبا میشه گفت فقیر و دارای کمترین امکانات عادی نظامی است و البته محاصره هم هست!!!همین کافیه تا اثبات بشه بیشتر تحلیلت که بر پایه بودجه و امکانات هست اشتباه باشه..آمریکا میتونه به ایران حمله کنه و هر روز ایران رو موشک باران کنه اما از نظر نظامی نمیتونه در خاک ایران پیشروی کنه به صدها دلیل..اول کوهستانی بودن ایران دوم پهناور بودن سوم دسترسی به چندین کشور و دو دریا و مهمتر از همه شیوه جنگیدن ایرانی ها به روش پارتیزانی و داشتن شبه نظامیان فراوان متحد باتجربه در کنار نیروهای ارتش منظم..داشتن قدرت موشکی موثر..جمعیت زیاد ایران..و همچنین مردم وطن پرست که از شهرهای خودشون هم شده محافظت میکنن و دلیل دیگه سابقه تاریخی ایران که هیچ متجاوز و اشغالگری رو نمیپذیرن..شما به جای این داده ها فقط کافیه جنگ هایی که همین دور و بر اتفاق افتاده مثل یمن و سوریه و عراق و افغانستان و ویتنام و کره شمالی رو تحلیل کنی و ببینی آیا ایران میتونه پیروز جنگ باشه یا آمریکا

دوست عزیز ممنون از نظرتون! بخشی از حرف های شما صحیحه اما بیشتر از اینکه بر یک تحلیل منطقی استوار باشه مبتنی بر حرفهای دستگاههای تبلیغاتی و حکومتی هست. اینکه شما اگه بودجه نظامی بیشتری دارید تکنولوژی بهتری دارین، نیروهای ورزیده و کارآمد تری دارین… برتری خواهید داشت، دیگه ربطی به قرن ۲۰ و ۲۱ نداره! داستان عربستان و یمن هم با داستان ما و آمریکا متفاوته. سعودیها پول زیادی خرج میکنن اما هنوز استفاده مناسب از تکنولوژی روز رو بلد نیستن! این رو به هیچوجه در مورد آمریکاییها نمیشه گفت. جنگ پارتیزانی، کوه و جنگل و ارتش و وطن پرستی و…هم وقتی مطرح هست که جنگ زمینی در کار باشه! آمریکاییها بهیچوجه این کار رو نخواهند کرد! توی تاپیک روش احتمالی اونها رو توضیح دادم.

0 ❤️

2019-07-12 11:21:01 +0430 +0430
نقل از: Hot7585 مشکل ما اینه اسم آمریکارو بزرگ میکنیم الان با این تحریما و خارج شدن امریکا از برجام ،امریکاچهره منفوری در بین کشورا داره،،،،، ولی ایران بخاطر موقعیت جغرافیش روسیه حتما باید ازما حمایت کنه نه بخاطر ما بلکه بخاطر خودش ،چون خاورمیانه کلا دست امریکاس ،روسیه ایرانو هم ازدست بده کلاهش پس معرکه س ،،،، ازطرفی چین هم مخالف سرسخت امریکاس

رفیق، روسیه و چین بخاطر ما با آمریکا درگیر نخواهند شد. میدونم غم انگیزه! اما عین واقعیته!

0 ❤️

2019-07-12 11:44:23 +0430 +0430
نقل از: حیرتزده

بابا شلوغش کردی ، حالا ما دو روز گرفتار بودیم،نبودیم باید الم شنگه راه بندازی.

خدمت صاحب نظران محترم، متاسفانه هیچ کس از قدرت نظامی ایران به اندازه من آگاهی نداره، البته شما هم اگر در این چهل سال اخیر به فرمایشات رهبران و دست اندرکاران نظام گوش فرا میدادین به قدرت نظامی ایران کنونی پی میبردین.

درس اول کربلا، امام حسین فقط با 72 نیرو رفت به جنگ یزید، خیلی کاره یزید بیچاره آنقدر ترسیده بود که که از ترس مجبور شد امام حسین و لشکر 72 نفریش رو به خاک و خون کشید و خواهر و مادر همه رو یکی کرد، البته خبر جنگ 1400 سال بعد به ما رسید، ولی امام حسین پیروز شد.

با این اعداد و ارقام که از نیروی آمریکا دادی ، ما اصلا نمیترسیم. فقط ممکنه ، گفتم ممکنه که هنوز هیچی نشده توی شلوار خودمون ریدیم. و بخاطر همین نمیتونیم تکون بخوریم ، و میگیم آمریکا هیچ گوهی نمیتونه بخوره، فقط خواهر و مادرمون رو یکی میکنه، بطوریکه حسن کچل رو وقتی اون دنیا ببینیم بهش میگیم اقدس خوشکله.

فراموش نکن قدرت هسته ای سپاه پاسداران رو چهل سال تکرار میکنم چهل سال پای منقل هسته خرما و بقیه میوه ها هسته هاشون رو جمع کردیم ، برای چنین روزی. یادت نهره نیروهای نظامی نامریی که داریم، برای نمونه : ابوالفضل اونم چه ابوالفضلی (اودا عباس )بیش از هزار سال تجربه داره، بلند کردن چیزهای سنگین ناو هوا پیمابر رو از وسط اقیانوس آرام بلند میکنه میفرسته آسمون

قمری هاشم، چنان سپری داره نه توپ نه تانک نه حتی بمب اتم بهش کارگره فقط کافی بی یا قمربنی هاشم کارت درست میشه

خواستی بازم میگم،

در جواب دوستی که گفت موشک پهپاد، اولا پهپاد نیست، اون یک موشک شیمیایی هست و اسمش بوی پاست ، هر هفته در مساجد و نمازخانه ها بسیج کفشها و جوراب هایی که بو میده رو جمع میکنن بعد داخل موشک قرار میدن، به محض خوردن به حدف تمامی موجودات زنده از بوی اون یا غش میکنن ، یا فرار میکنن یا مثل اسراییل میگن بابا گوه خوردیم داریم خفه میشیم،

در جواب دوستی که گفت اینترنت مال آمریکاس:

امام جمعه یکی از شهرها کاملا توضیح داد به این نوع ارتباط در صدر اسلام بود ، و حتی نیازی به سیم و کابل این حرفها نداره،

توضیح خواهم داد

آقا دمت گرم! مگه اینکه تو بیای ما رو از این گمراهی و ضلالت ابدی نجات بدی! تحلیل های نظامیت هم که پنتاگون رو ترکاند. دمت گرم! 😁 🙄

0 ❤️

2019-07-12 11:51:20 +0430 +0430
نقل از: Payam_222 دوستان مولفه های قدرت الان در دنیا نه هواپیمای جنگیست نه تانک ونه حتی ناو هواپیما بر الان قدرت نظامی یعنی موشک، یعنی جنگ الکترونیک،یعنی نیروهایی زبده و از جان گذشته. آمریکا و اروپا اگر اینقدر قدرت داشتن و مطمئن بودن میتونن چرا تاحالا حمله نکردن. دوما اخیرا بزرگترین و مجهزترین پهپاد دنیا رو که حتی سامانه s400 که شاخ سامانه های دنیاست نمیتونه ردگیری کنه ما با موشک سوم خرداد زدیم.و آمریکایی ها هیچ گهی نتوانستن بوخورم. سوم تو همین جنگ یمن تمام تجهیزات نظامی عربستان از مجهزترین و بروز ترین ادوات دنیاست که نیروهای یمن با چند پهپاد پیزوری میرن و اهداف رو میزنن و برمیگردی چهارم همین اسراییل نمیتونه جلوی چند تا دونه راکت مقاومت رو بگیره. و مجهزترین ارتش دنیا ۳۳ روز جلوی حزب‌الله دووم نمیاره و ۲۲ روز غزه اخیرا هم که ۵۰۰ راکت زدن اسراییل یک روزه گفت غلط کردم آتش بس. واز این دست مثال زیاده.

پسر جون اونها آمریکایی ها و گنده تر از اونها اگر جرات داشتن تا حالا میزدن.
اینجا ایرانه یه مشت شیر و بچه شیر اینجان.

ایران در معادلات جدید قدرت در دنیا از برترین هاست.
موشکی و الکترونیک و نانو و علم شبیه سازی و…
هسته ای هم بودیم که این دولت رید توش

دادش یه لحظه فکر کردم ۲۰:۳۰ دارم گوش میدم! عزیز دل برادر رجوع کن به پاراگراف ۲ لطفا. ضمنا امیدوارم متوجه باشی که وقتی میگی “هرکی میاد تحلیل…” و بعد خودت زیرش تحلیل میکنی یه جورایی صورت خوشایندی برات نداره!?

0 ❤️

2019-07-12 11:54:05 +0430 +0430
نقل از: mofo56 آقا یه جنگی بشه یه چند میلیون از این شیر بچه گان و وطن پرستان اخمخ 😁 برن آبگوشت شن از دسشون راحت شیم مملکت یوخده سبک شه😁

به حق پنج تن! یه اصلاح نژادی لازمه وضع خیلی درام تر از اون چیزیه که فکر میکردم! 😁 🙄

0 ❤️

2019-07-12 11:57:42 +0430 +0430
نقل از: Hot7585 مشکل ما اینه اسم آمریکارو بزرگ میکنیم الان با این تحریما و خارج شدن امریکا از برجام ،امریکاچهره منفوری در بین کشورا داره،،،،، ولی ایران بخاطر موقعیت جغرافیش روسیه حتما باید ازما حمایت کنه نه بخاطر ما بلکه بخاطر خودش ،چون خاورمیانه کلا دست امریکاس ،روسیه ایرانو هم ازدست بده کلاهش پس معرکه س ،،،، ازطرفی چین هم مخالف سرسخت امریکاس

داداش تمام اون حرفها عدد ها رقم ها مقایسه ها…برای این بود که نه بزرگش کنیم نه کوچیک. باور بفرمائید سایز واقعیش همینه! اما خوب لامصب استخون درشته! اینکه تقصیر ما نیست! 😁 🙄

1 ❤️

2019-07-12 13:02:46 +0430 +0430
نقل از: Arman1407 همه قبول دارن تجهیزات نظامی امریکا بیشتره شکی نیست ولی همه چیز تجهیزات نیست اولا یک تصمیم نظامی خوب بسیار ارزشش از تجهیزات بالاتره پس ژنرال ها معادلات نظامی رو میچینند مثل سردار سلیمانی دوما نیروی انسانی و شجاعتش بسیار مهمه ، سرباز امریکایی که همه چیز رو در این جهان میببنه هرگز کاری نمیکنه که کوچکترین لطمه بهش لخوره ولی یک نیروی از جان گذشته ایرانی با یک عملیات انتحاری میتونه کار ده تا موشک رو بکنه ،

سوما دیدین کسانی که ماشینا گرون قیمت دارن جاهایی که مردم با یک پراید میرن مثل کوه و کمر رو نمیرن ، چرا؟ چون هزینش زیاده. فرض جنگ شه ایران چی از دست میده ؟؟؟ و امریکا چی؟؟ اقتصاد امریکا ضرر میلیارد میلیارد دلاری میکنه ، سهام سقوط میکنه و… حتی در زمین جنگ هم همینه، با چندتا موشک چند هزار دااری پهپاد ۲۲۲ میلیون دلاری سقوط کرد و از اون بدتر الان خمه دنبال لاشه اون هستند تا از تکنولوژیش سردربیارن . این یعنی چندین برابر ضرر . ناو هواپیمابر انریکا چقدر قیمت داره و قایق ها و اژدرهای سپاه چقدر ؟؟؟؟؟؟؟؟

چهارما تا بحال همه جنگهای ایالات متحده خارج از خاکش و در خاک کشور مقابل بوده ولی اینبار و لا حضور صدها هزار ایرانی در خاک امریکا و قدرت سپاه قدس ، کافیه صدنفرشون عامل سپاه قدس باشند و از داخل به امریکا حمله کنند.

مجموع این عوامل و عوامل دیگه که حس تایپ نیست باعث شده امریکا و حتی کل دنیا تخم نکنن به ایران نگاه چپ کنند وگرنه پهپادشون میفته خخخخخخخخ

دادش! شما واقعا فکر میکنی سردار حسن وسردار حسین ما از نظر نظامی بهتر از اون همه ژنرال های دانشگاه جنگ دیده آمریکایی هستند؟ ببین! بهترین فرمانده های نظامی ایران مثل خرازی، همت، کاظمی، قربانی ، صفوی…از پس چهار تا ژنرال بعثی مثل ماهرعبدالرشید، رعد حمدانی، عدنان خیرالله…برنیومدن و ما نهایتا با خفت ۵۹۸ رو قبول کردیم. یادت نره که ایران از نظر جمعیت ۳ برابر عراق بود، تسلیحات روز آمریکایی رو داشت…الان ما صحبت از جنگ با یه کشور ضعیف خاورمیانه‌ای با یه مشت تسلیحات روسی مثل عراق رو نمی‌کنیم! صحبت جنگ با آمریکاست. یه دور لطفا تاپیک رو با دقت بخون اگه نظرت هنوز همین بود، بیا صحبت میکنیم!

0 ❤️

2019-07-12 14:22:04 +0430 +0430

موافقم! اصلا ضعیف کشیه ما با اینا بجنگیم! بدور از جوانمردیه! 😁 🙄 ****

0 ❤️

2019-07-12 18:48:43 +0430 +0430
نقل از: goodman22 یه سوال می پرسم جواب درست بدین بنظر شما اگر امریکا به ایران حمله کنه و گیریم پیروز شد بعد دیگه به کی سلاح میتونه بفروشه و باج بگیره؟؟؟؟؟؟

راستش رو بخوای فروش سلاح آمریکا به کشورای حاشیه خلیج فارس بخش کوچکی از اقتصاد آمریکاست! تبلیغات حکومت ما اون رو خیلی‌ بزرگ می‌کنه. اصلا کل صادرات سلاح آمریکا به تمام دنیا عدد نسبتا کوچکی در برابر کل اقتصاد اونه (کمتر از 0.3 درصد!) ضمنا سوال اصلی این نیست که اگه دو طرف بجنگن بعدش چی‌ میشه! سوال اینجا اینه که قدرت نظامی طرفین در مقام مقایسه چطور هست!

0 ❤️

2019-07-12 20:55:46 +0430 +0430
نقل از: goodman22 یه سوال می پرسم جواب درست بدین بنظر شما اگر امریکا به ایران حمله کنه و گیریم پیروز شد بعد دیگه به کی سلاح میتونه بفروشه و باج بگیره؟؟؟؟؟؟

راستش رو بخوای فروش سلاح آمریکا به کشورای حاشیه خلیج فارس بخش کوچکی از اقتصاد آمریکاست! تبلیغات حکومت ما اون رو خیلی‌ بزرگ می‌کنه. اصلا کل صادرات سلاح آمریکا به تمام دنیا عدد نسبتا کوچکی در برابر کل اقتصاد اونه (کمتر از 0.3 درصد!) ضمنا سوال اصلی این نیست که اگه دو طرف بجنگن بعدش چی‌ میشه! سوال اینجا اینه که قدرت نظامی طرفین در مقام مقایسه چطور هست!

اصلا مقایسه کردن ارزشی نداره.مثلا آمریکا هزاران کلاهک هسته ای داره و ایران یدونشم نداره.و دقیقا نکته اساسی اینه که آمریکا این همه خرج میکنه و تکنولوژی شو بالا میبره و خیلی کارای دیگه و آخرشم توی باتلاق افغانستان و سوریه و عراق همشون معترف میشن که نتونستن غلطی بکنن و نتیجه بگیرن و بازم به استناد حرف ترامپ باید از ترس چراغ خاموش و مخفیانه به نیروهاش توی عراق سر بزنه و زودم برگرده…شما که دنبال مقایسه ای بگو ببینم اون همه سلاح و کلاهک و تکنولوژی کجای این وقایع به دردش خورده.حالا همش زور بزن و بگو آمریکا فلان تجهیزاتو داره و اگه حمله کنه فلان میشه اگه حمله کنه اینجوری میشه اونجوری میشه…مهم اینه این اگر ها فقط روی کاغذه…شما به خودت فشار نیار امکانات وتجهیزات نظامی آمریکارو برای اعضای سایت لیست کنی و از عدد و ارقام حرف بزنی.مهم اینه تا امروز همه معادلات رو توی منطقه ای که ایران هم بوده کاری نتونسته بکنه…
البته بازم یاد آوری میکنم نابودی پهباد فوق پیشرفته و گرون قیمت آمریکا و همچنین تشکر ترامپ بخاطر هدف قرار ندادن پهبادی که 38 تا خدمه داشت…بخدا اونقدی که تو داری آمریکارو گنده میکنی خود ترامپ حرفاتو قبول نداره…

شما لطفا به پاراگراف دوم تاپیک و پ.ن. دوم مراجعه کنین! 😁

0 ❤️

2019-07-12 21:11:17 +0430 +0430
نقل از: Payam_222
نقل از: Payam_222 دوستان مولفه های قدرت الان در دنیا نه هواپیمای جنگیست نه تانک ونه حتی ناو هواپیما بر الان قدرت نظامی یعنی موشک، یعنی جنگ الکترونیک،یعنی نیروهایی زبده و از جان گذشته. آمریکا و اروپا اگر اینقدر قدرت داشتن و مطمئن بودن میتونن چرا تاحالا حمله نکردن. دوما اخیرا بزرگترین و مجهزترین پهپاد دنیا رو که حتی سامانه s400 که شاخ سامانه های دنیاست نمیتونه ردگیری کنه ما با موشک سوم خرداد زدیم.و آمریکایی ها هیچ گهی نتوانستن بوخورم. سوم تو همین جنگ یمن تمام تجهیزات نظامی عربستان از مجهزترین و بروز ترین ادوات دنیاست که نیروهای یمن با چند پهپاد پیزوری میرن و اهداف رو میزنن و برمیگردی چهارم همین اسراییل نمیتونه جلوی چند تا دونه راکت مقاومت رو بگیره. و مجهزترین ارتش دنیا ۳۳ روز جلوی حزب‌الله دووم نمیاره و ۲۲ روز غزه اخیرا هم که ۵۰۰ راکت زدن اسراییل یک روزه گفت غلط کردم آتش بس. واز این دست مثال زیاده.

پسر جون اونها آمریکایی ها و گنده تر از اونها اگر جرات داشتن تا حالا میزدن.
اینجا ایرانه یه مشت شیر و بچه شیر اینجان.

ایران در معادلات جدید قدرت در دنیا از برترین هاست.
موشکی و الکترونیک و نانو و علم شبیه سازی و…
هسته ای هم بودیم که این دولت رید توش

دادش یه لحظه فکر کردم ۲۰:۳۰ دارم گوش میدم! عزیز دل برادر رجوع کن به پاراگراف ۲ لطفا. ضمنا امیدوارم متوجه باشی که وقتی میگی “هرکی میاد تحلیل…” و بعد خودت زیرش تحلیل میکنی یه جورایی صورت خوشایندی برات نداره!?

ببین عمو من تحلیل نکردم واقعیات قابل فهم و لمس و کف زمین رو گفتم که هر انسان با شعوری میتونه با کمی تحقیق و تامل مخصوصا اگر به زبان انگلیسی هم وارد باشه بفهمم.

دوما: چه خوشت بیاد چه بدت بیاد فرقی نمیکنه لیبرالیسم غربی مثل کمونیسم به زودی زود فرومیپاشد.
البته این حرف من نیست فرانسیس فوکویاما هم رسما اعلام کرد.

به زودی شاهد ایدئولوژی نوینی در دنیا خواهیم بود که امثال شما کدخدا پرستان از شدت حرص سر به دیوار میکوبید.

نکته آخر موشک و جنگ الکترونیک، که ما در هر دو آنها در دنیا به لطف غیرت جوانان وطن پرستمان (نه بزدلان وطن فروش) جز بزرگان و برترین ها هستیم.
چه خوشت بیاد چه بدتان لیبرالیسم تمام خواهد شد به زودی.

حالا از کجا میدونی‌ من کدخدا پرستم؟😁 آدمی‌ که میتونه استدلال کنه احتیاجی به ملقب کردن مردم به چیزی نداره! طرف اومده عدد رقم گذشته جلوت گفته آقا این یارو خیلی‌ گندست تا سر حد امکان باهاش سر شاخ نشو! گول حرفای یه مشت سردار خالی‌ بند که از پس صدام هم برنیومدن نخور! لیبرالیسم غربی باشه یا نباشه مربوط به یک سال دیگه یا دو سال دیگه نیست برادر من! مطلب, مقایسه نظامی دو کشوره بقیه حرفا حاشیست! شما اگر مطلبی در این زمینه دارین خوشحال میشم بشنوم! 😁

1 ❤️

2019-07-12 21:23:21 +0430 +0430
نقل از: Qazwsxed@@@ این حرف اکثرا امارن! وقتی اقای ترامپ میگه زمان اوباما ایران 12دقیقه ای کل خاورمیانه رو میگیره حتی با حضور نیرو های امریکایی جای تعمل داره (وقتی یه گردان امرکایی روز روی یه باغ توی یکی از شهر های عراق که فقط یه پیر مرد بوده و یه تفنگ برنو ) بعد شما میایی از مقدار تجیزات میگی وقتی که خود کارشناسان نظامی آمریکا از نیروی های انسانی ما هراس دارن و جنگ هشت ساله براشون عبرت شده اون جنگی که آمریکا و شوروی باهم جنگ داشتن ولی سر زدن ایران اشتراک فکر نکم فتح کردن چنیین کشوری راحت باشه بله بنده قبول دارم ضعف هایی هست اما نه دیگه این جوری که شما میگید و کلام اخر امان از نفوذ .......

دوست عزیز, شما یادت هست ما با چه اقتداری جنگ ۸ ساله رو تموم کردیم؟ این همون نیروی انسانی هست که داری راجع بهش صحبت میکنی‌! طرف مقابل هم یه کشوری بود جهان سومی با جمعیت ۱/۳ ایران و تسلیحات نه چندان خوب روسی...من میگم جنگ, جنگ پیاده نظام نخواهد بود! هدف طرف هم اصلا "فتح" ایران نیست. شما لطفا توضیح بده که ما چه راهکارهایی داریم برای نوعی از جنگ که مبتنی‌ هست به نیروی هوایی فوق پیشرفته و موشک کروز؟

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «

Top Bottom