ممکنه کاندوم‌ها هم منقضی بشن؟

1401/05/13

آیا کاندوم‌ها هم منقضی می‌شوند؟
-یک سکسولوژیست به این سؤال پاسخ می‌دهد


آیا لازم است پیش از مصرف یک کاندوم، از انقضای آن مطلع باشیم؟
اصلاً مگر کاندوم ها هم منقضی میشوند؟
به خواندن ادامه دهید تا پاسخ این سؤالات را دریابید!

محتوای مقاله:

• آیا کاندوم ها هم منقضی میشوند؟
• چرا کاندوم‌ها هم منقضی می‌شوند؟
• آیا نوع کاندوم نیز اهمیت دارد؟
• از کجا بدانیم یک کاندوم منقضی شده است؟
• آیا استفاده از یک کاندوم منقضی امن است؟
• آیا استفاده از همان کاندوم منقضی، بهتر از این است که کلاً کاندوم مصرف نکنیم؟
• سخن نهایی

آیا کاندوم‌ها هم منقضی می‌شوند؟
کاندوم‌ها هم تاریخ انقضا دارند. و استفاده از کاندومی که منقضی شده است، میتواند اثربخشی کمتری داشته باشد.
کاندوم‌های منقضی شده، نسبت به انواع منقضی نشده‌، خشک‌‌‌تر و ضعیف‌‌تر هستند. که این امر، خطر پارگی آنان را موقع سکس بالا می‌برد. این مسئله، شما و شریک جنسی‌تان را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و یا حاملگی ناخواسته قرار میدهد.
کاندوم‌های مردانه‌ای که منقضی نشده باشند، در صورت استفاده‌ی درست و بدون اشتباه، حدوداً ۹۸ درصد مؤثر خواهند بود. و چون هیچکس نمیتواند آنقدر بی‌نقص و مصون از خطا باشد، بهتر است بگوییم که این کاندوم‌ها در واقع ۸۵٪ اثربخش هستند!
اما اگر کاندوم موردنظر منقضی شده باشد، در آن صورت، درصد هردوی این تخمین‌ها به شدت پایین می‌آید.
میانگین پایایی (عمر) یک کاندوم، بین سه الی پنج سال است؛ که آن هم به تولیدکننده‌ی محصول و نحوه‌ی نگهداری‌اش بستگی دارد. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید کاندوم‌ها به چه دلیل منقضی می‌شوند، چطور میتوان تشخیص داد که یک کاندوم هنوز قابل استفاده است، نحوه‌ی صحیح نگهداری آنان چیست و بسیاری موارد دیگر!

چرا کاندوم‌ها منقضی می‌شوند؟
کاندوم‌ها هم مثل دیگر محصولات بهداشتی و پزشکی، تاریخ انقضا دارند. با این حال، در تعیین زمان و چگونگی انقضای یک کاندوم، عوامل بخصوص و متعددی تأثیرگذارند:

1. محل نگهداری
اینکه یک کاندوم، برای چند سال داخل یک جیب، کیف دستی، کیف پول یا جعبه‌ی دستکش بماند، موجب فرسایش و کاهش مقاومتش می‌شود.
بهمین خاطر، بسیار مهم است که کاندوم‌ها را در محلی امن جاسازی کنید -و این مکان، ترجیحاً مستراحتان نباشد!
این محصولات را از حرارت، رطوبت و اجسام تیز دور نگه دارید.

‎2. مواد افزودنی
مواد شیمیایی افزودنی، همچون «اسپرمیسید» (اسپرم کُش)، میتوانند عمر یک کاندوم را چندین سال پایین بیاورند. بطور مثال، اسپرمیسید، طول عمر کاندوم‌هایی را که از جنس «لاتکس» و «پلی اورتان» باشند، تا دو سال کاهش میدهد!
مشخص نیست که آیا روان‌ساز‌ها و طعم‌دهنده‌ها نیز بر انقضای کاندوم تأثیر می‌گذارند یا نه؛ پس همواره احتیاط بخرج دهید.
اگر متوجه نشانی از پارگی، فرسایش، یا رنگ غیرعادی شدید، کاندوم را دور انداخته و از یک کاندوم جایگزین استفاده نمایید.

‎3. مواد اولیه
مواد سازنده‌ی کاندومی که انتخاب میکنید، بر سرعت انقضایش تأثیر دارند. مواد اولیه‌ی طبیعی مثل پوست بره, نسبت به مواد مصنوعی مثل «لاتکس» و «پلی اورتان»، زودتر فرسوده می‌شوند.

پس آیا نوع کاندوم نیز اهمیت دارد؟
حتی اگر یک کاندوم در شرایط عالی نگهداری شود، همواره میزان انقضایش تحت تأثیر عوامل متعددی خواهد بود، از جمله: مواد اولیه‌ای که از آنان ساخته شده، یا افزودنی‌های فرساینده‌ای که ممکن است در زمان تولید به آن اضافه شده باشند.

‎1. لاتکس و پلی‌اورتان
کاندوم‌هایی که از جنس لاتکس و پلی‌اورتان طبیعی باشند، بیشترین پایایی را دارند. این کاندوم‌ها میتوانند تا ۵ سال دوام بیاورند و در برابر فرسایش و پارگی، نسبت به کاندوم‌های دیگر مقاوم‌ترند.
البته وقتی «اسپرمیسید» به آنان افزوده شود، طول عمر این کاندوم‌ها کمی پایین می‌آید و به ۳ سال می‌رسد. با اینکه اسپرمیسید در پیشگیری از حاملگی ناخواسته بسیار مؤثر است، همواره میتواند سبب تسریع فرسایش لاتکس و پلی‌اورتان شود.

‎2. پلی‌ایزوپرن
بدنبال کاندوم‌های لاتکسی، به کاندوم‌های پلی‌ایزوپرنی میرسیم. کاندوم‌هایی که از این نوع لاستیک طبیعی ساخته میشوند، در صورت نگهداری صحیح، میتوانند تا ۳ سال دوام بیاورند. البته اسپرمیسید و دیگر افزودنی‌ها، ممکن است طول عمر این نوع کاندوم‌ها را نیز کاهش بدهند.

‎3. طبیعی و بدون لاتکس
کاندوم‌هایی طبیعی که از موادی غیر از لاتکس، مثل پوست بره یا پوست گوسفند، ساخته شده باشند، کمترین پایایی را دارند. این کاندوم‌ها فقط تا یک سال پس از تولید قابل استفاده هستند. هنوز مشخص نشده که اسپرمیسید یا افزودنی‌های دیگر، بر انقضای این محصولات هم تأثیر میگذارند یا خیر. همچنین، گفتنی‌ است که این نوع کاندوم‌ها در برابر بیماری‌های مقاربتی، محافظتی ایجاد نمیکنند.

از کجا بفهمید یک کاندوم منقضی شده است؟
تاریخ انقضای یک کاندوم را میتوانید بر روی خود جعبه یا پلاستیک بسته‌بندی‌اش پیدا کنید. این تاریخ، اغلب بصورت «2022-10» یا «۱۴۰۱/۷» نوشته میشود. در این مثال، کاندوم موردنظر، تا «اکتبر ۲۰۲۲» یا «مهرماه ۱۴۰۱»، از شما در برابر حاملگی و بیماری‌های مقاربتی، محافظت خواهد کرد.
اکثر بسته‌بندی‌ها تاریخ تولید محصول را نیز شامل میشوند. با اینکه برای تخمین عمر یک کاندوم میتوانید از این اطلاعات هم بهره بگیرید، اما همیشه، بطور عادی، باید از همان تاریخ انقضای تعیین شده استفاده نمایید.
همچنین بهتر است وقتی کاندومی را میخرید، از همان ابتدا سالم بودنش را چک کنید. و سپس اگر بمدت طولانی نگهش داشتید، هر ۶ ماه یک بار مجددا آن را مورد بازبینی قرار دهید.

آیا استفاده از یک کاندوم منقضی شده امن است؟
اگر یک کاندومِ منقضی، در محلی خشک و خنک، به درستی نگهداری شده باشد، ممکن است همچنان قابل استفاده باشد. با این وجود، اگر بین یک کاندوم انقضا یافته و یک کاندوم منقضی نشده، حق انتخابی داشتید، حتماً محصول منقضی نشده را برگزینید!
اگر از کاندومی منقضی استفاده میکنید که دارای سوراخ‌های ریز و پارگی‌های کوچک است، این محصول نمیتواند مایعات بدنی شما و طرف مقابل را، با ایجاد حفاظی مناسب، به خوبی از یکدیگر جدا کند. این مسئله، خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و حاملگی ناخواسته را، برای شما و شریک‌جنسی‌تان، افزایش خواهد داد.

آیا استفاده از یک کاندوم منقضی شده، بهتر از این است که کلاً کاندوم نگذاریم؟
استفاده از یک کاندوم منقضی شده یا آسیب دیده، همواره بهتر از آن است که کلا‌ از کاندومی استفاده نکنید؛ زیرا بهرحال ممکن است بتواند دربرابر بیماری‌های مقاربتی و حاملگی ناخواسته، تا حدودی از شما محافظت کند.
سکس بدون کاندوم، هیچ محافظتی در برابر بیماری‌های مقاربتی ایجاد نمیکند. همچنین، اگر شما یا شریک جنسی‌تان از روش دیگری برای پیشگیری از بارداری استفاده نمیکنید، در برابر حاملگی ناخواسته هم بی دفاع خواهید بود.
بهرصورت، ترجیح بر این است که کاندوم‌های منقضی شده را دور بیاندازید و به جای آنان از کاندوم‌های نو استفاده کنید.
کاندوم‌های تازه و جدید، در برابر خطرات و نگرانی‌های مذکور، از شما به بهترین نحو محافظت خواهند کرد.

سخن نهایی
با اینکه یک کاندوم منقضی باز هم از هیچ‌ بهتر است، اما فقط کاندومی که به تاریخ انقضا نرسیده باشد و به درستی مصرف شود، میتواند آن ٪۹۸ محافظت موردنظر را در برابر خطرات مقاربتی فراهم کند.
همچنین، شاید بهتر باشد دارو‌های ضدبارداری اضطراری را هم دم دستتان داشته باشید. با اینکه نباید این داروها را بعنوان روش اصلی پیشگیری از بارداری مصرف کنید، اما در صورت استفاده‌ی تصادفی از کاندوم منقضی، یا پارگی کاندوم در هنگام سکس، میتوانید از آنان بهره ببرید. بدین ترتیب، استفاده از یک روش ثانویه برای کنترل بارداری، قطعاً میتواند خطر حاملگی را کاهش دهد.

منبع

11 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2022-08-04 21:08:13 +0430 +0430

دوستان، همراهان و مخاطبان عزیز،
پیرو تاپیک قبلی و صحبت‌های پایانی بنده در اون مقاله (پیرامون برکناری و عدم تداوم فعالیت مترجمی)، خواستم ضمن تشکر از حمایت و اظهار لطف شما عزیزان، اعلام کنم که خوشبختانه در نهایت تصمیم به ادامه‌ی فعالیت بنده گرفته شد و بدین ترتیب ابنجانب برای مدتی بیشتر افتخار ترجمه‌ی مطالب و درج اون‌ها رو در این تالار خواهم داشت.
مجدداً از تمام عزیزان و لطفشون، و همچنین مدیریت محترم سایت سپاسگزاری میکنم و از نگرانی بوجود اومده پوزش میطلبم🙏🌹

4 ❤️

2022-08-04 22:24:41 +0430 +0430

کاندوم‌های مردانه‌ای که منقضی نشده باشند، درصورت استفاده‌ی دقیق و مرتب…

استفاده مرتب از کاندوم یعنی چی اونوقت؟
از یه کاندوم چند بار استفاده میکنی مگه؟

1 ❤️

2022-08-04 23:04:00 +0430 +0430

از این که مطالب شما رو باز میبینم خیلی خوشحال شدم 🙂
یه خاطره یادم افتاد درباره محصولات لاتکس . دانشگاه بودم یکی از بچه های آزمایشگاه با اسید داشت کار میکرد و از این دستکش های لاتکس هم دستش بود . استادمون گفت بهش که مواظب اسید باش به این دستکش ها اعتماد نکن ولی ایشون ظاهراً خیلی به تکنولوژی اعتماد داشت یه مقدار از بخار اسید ( یادم نیست چه اسیدی بود ) به دستش خورد و به راحتی از دستکش رد شد و شروع کرد به سوزاندن پوست دستش ! البته به سرعت با آب فراوان شست شو کرد ولی تا چند هفته مدام دستش پوست میداد . خودمون هم واقعا تعجب کردیم به این راحتی مولکول های اسید از دستکش رد شد و شروع کرد به سوزاندن پوست .

1 ❤️

2022-08-04 23:14:27 +0430 +0430

↩ Mohsen3tehrannn
یعنی اینکه بطور مرتب، همیشه و هر بار که سکس دارید از کاندوم استفاده کنید و در استفاده از اون غفلت نکنید.
و خیر، مشخصا از «یک» کاندوم نمیشه به طور «مرتب» استفاده کرد و اینجا استفاده‌ی کلی مدنظر هست.
امیدوارم ابهام بوجود آمده برطرف شده باشه.

0 ❤️

2022-08-04 23:17:00 +0430 +0430

↩ dark_man00
ضمن تشکر از لطف شما
خاطره‌ی بسیار جالب و آموزنده‌ای بود
تأکیدی دیگر بر این نکته است که هیچ پوششی و از هیچ جنسی کاملاً غیر قابل نفوذ نیست :)

2 ❤️

2022-08-05 10:57:18 +0430 +0430

↩ Benjamin_az78
استفاده از کلمه مرتب اینجا هیچ ربطی به بحث درباره تاریخ انقضای کاندوم‌نداره

0 ❤️

2022-08-05 16:35:41 +0430 +0430

↩ Mohsen3tehrannn
دوست عزیز، چنانچه مطالعه بفرمایید. در این بخش بخصوص از متن صحبت درباره‌ی میزان اثربخشی کاندوم هستش و نه انقضای اون. که مشخصاً استفاده‌ی «مرتب» و همیشگی از کاندوم در دفعات مقاربت، میزان اثربخشی استفاده از این محصول رو هم زیاد میکنه و صحبتی از تأثیر اون در انقضا نشده.
لطفا دقت بفرمایید

0 ❤️

2022-08-05 16:41:27 +0430 +0430
0 ❤️

2022-08-06 00:25:09 +0430 +0430

جووون به منم سر بزنید

0 ❤️

2022-08-06 04:27:34 +0430 +0430

درود بر بنیامین عزیز، خوشحالم که برگشتی ♥️

یک سوال داشتم، نرخ جلوگیری از بیماری کاندوم ها که نود و هشت درصده، برای هر بار استفاده است یا یک دوره‌ی زمانی، مثلاً یک ماه؟ چون اگه با کاندومی که ۹۸ درصد احتمال جلوگیری از بیماری های مقاربتی رو داره صد بار سکس داشته باشیم، در نهایت سیزده درصد احتمال داره که به بیماری‌ای مبتلا نشیم.

سپاس بابت مطلب 🙏

1 ❤️

2022-08-06 17:06:38 +0430 +0430

↩ Delta-X
درود و سپاس بسیار از لطفتون🌹🙏
گمان میکنم که این عدد، نرخ اثربخشی استفاده از کاندوم‌ها در یک بازه‌ی کلی زمانیه و تنها به یک کاندوم محدود نمیشه. بدین معنا که چه ده بار آمیزش داشته باشید چه صد بار، در انتها ۹۸٪ (یا ۸۵٪) ایمن خواهید بود.
امیدوارم تونسته باشم منظور رو رسونده باشم.

1 ❤️

2022-08-07 00:07:32 +0430 +0430

امروز یه مطلب عجیب راجع به استفاده ی متفاوت جوانان هندی از کاندوم خوندم که چندش اور و عجیب بود، قسمتیشو اینجا میذارم بخونید:

وقتی کاندوم های طعم دار در آب داغ خیسانده می‌شوند، پلی اورتان از کاندوم آزاد می‌شود و در نتیجه کوکتلی به دست می‌آید که فرد با نوشیدن آن به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت «های» خواهد بود.

پلی اورتان یک ماده پلاستیکی است که در مواد روزمره نظیر عایق ساختمان، قطعات خودرو و چسب استفاده می‌شود.

دیمن مندال، یکی از کارمندان بیمارستان دوگارپور می‌گوید این روند می‌تواند اعتیادآور باشد. او گفت: «کاندوم حاوی ترکیبات معطر است. با جوشانده شدن تجزیه می‌شود و اتیل گلیکول که نوعی الکل است از تجزیه پلی اورتان به دست می‌آید. این ترکیب معطر در چسب دندریت نیز یافت می‌شود. برای همین بسیاری از مردم از دندریت هم به عنوان ماده ای برای اعتیاد استفاده می‌کنند اما حس سرخوشی ناشی از آن معمولا تنها چند دقیقه طول می‌کشد.»

0 ❤️
halohul‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «