نویسنده‌های سایت و مخاطبان بخش داستان بخوانند

• دلورس  

• عضو از
    1398/7/29

• پست‌ها: 3242

• 4951

نقدی بر منتقدان داستان (البته منظور همه‌ی مخاطبان و منتقدین نیست.)

چند وقتی است که کامنت‌ و نقدهای بخش داستان، نظرم را جلب کرده است.

مخاطبان عزیز منتقد؛ لطفا چند تا نکته کلی رو به خاطر داشته باشید:

1- نویسنده و راوی با هم تفاوت دارند. درست است که یک فرد مشخص به اسم نویسنده، متن یک داستان را می‌نویسد، اما اولین ابزار دست نویسنده، راوی داستان است. بحث انواع راوی بسیار گسترده و پیچیده است. به صورت کلی سه نوع راوی وجود دارد. "اول شخص" و "دوم شخص" و "سوم شخص". البته هر کدام از اینها، به شاخه‌های مختلف تقسیم می‌شود. ممکن است در یک داستان، راوی اول شخص، یک انسان قاتل و بی‌رحم باشد. توجه کنید عزیزان؛ راوی داستان، یک قاتل بی‌رحم است. یعنی باید شبیه یک قاتل حرف بزند و رفتار کند. غیر از این باشد، منطق داستانی از بین رفته و با یک داستان فوق ضعیف طرف خواهیم بود. بعضی از منتقدین جوری به نویسنده حمله می‌کنند که انگار خود نویسنده قاتل است! وقتی راوی یک قاتل باشد، نویسنده حق ندارد قضاوت و جهان بینی شخصی خودش را وارد داستان بکند. مثلا لحظه کشتن یک انسان، یکهو بگوید: کشتن کار زشتی است و اِی قاتل نکش این انسان را!" بعد قاتل در جواب بگوید: "آخ آخ چه کار زشتی. چشم نمی‌کشم!"

امیدوارم منظورم رو رسونده باشم. خلاصه تر از این نمی‌تونستم مبحث فرق نویسنده و راوی رو بنویسم.

2- داستان کوتاه، داستان بلند، رمان، داستان مینیمال، داستانک و غیره... اینها انواع داستان هستن. یکی از مضحک ترین نقدها اینه که طرف بگه: "داستان طولانی بود!" اینقدر این نقد، چرت و مسخره است که به خاطر احترام به شعور بقیه مخاطب‌ها، درست نمی‌دونم بیشتر توضیح بدم.

3- لطفا در نقدهای فنی و نگارشی، از گفتن واژه‌های کلی و کلیشه‌ای خودداری کنید. ایشالله سوسک بره تو شورت اونی که جمله‌ی "شخصیت در نیومده" یا "داستان در نیومده" رو یاد بعضی از مثلا منتقدها داد. یعنی چی شخصیت در نیومده؟! توضیح بده عزیزم. با ذکر جزییات و مثال از متن داستان، گاف شخصیت پردازی یا داستان سازی نویسنده رو توضیح بده. ما را نمودن بعضی از این مثلا منتقدان که فکر می‌کنن با گفتن این جملات کلیشه‌ای و تکراری، خیلی نقد کردن حالیشونه.

4- لطفا در نقدهای محتوایی، صرفا از سلیقه و جهان بینی شخصی خودمون بهره نگیریم. مثلا من توی عمرا هرگز فضای خصوصی و داخلی یک خانواده‌ی ایسلندی رو ندیدم. پس چطور می‌تونم یک داستان که مربوط به روابط خصوصی یک خانواده ایسلندی است رو با قاطعیت به چالش بکشم؟! مگه اینکه اول از همه کمی اطلاعات در این مورد داشته باشم و بعد می‌تونم یک نقد منطقی انجام بدم. یا برای نقد یک رمان که درباره‌ی ابعاد است، من باید کمی اطلاعات فیزیک داشته باشم. اطلاعات حداقلی لازم است برای نقد رمان‌ها و داستان‌های تخصصی. مورد دیگه اینکه من مثلا آدم خوبی هستم و هرگز به کسی بدی نکردم. اما توی داستان یک آدم بد وجود داره که بدی می‌کنه. اما چون من خودم خوب هستم، طلبکارانه نویسنده رو بکوبم که امکان نداره یک آدم بد باشه! دِ عزیز من؛ دنیا قرار نیست با چرخ افکار شخصی من و تو بچرخه. همه‌ی داستان‌ها قرار نیست طبق سلیقه‌ی شخصی من و تو نوشته بشه. توی نقد محتوا، باید جهان‌بینی و قضاوت شخصی خودمون رو کنار بذاریم و از زاویه بالا تر به داستان نگاه کنیم. اینطوری اتفاقا اشتباهات و گاف‌های داستان رو بهتر می‌بینیم و نقد منطقی خواهیم داشت.

5- یک نویسنده خوب حتما نباید یک منتقد خوب هم باشه. یک منتقد خوب هم حتما نباید یک نویسنده خوب باشه. در دنیای هنر، افرادی هستن که فقط در نقد داستان استعداد دارن و نویسنده‌هایی هستن که هرگز وارد نقد کردن بقیه آثار نمیشن، چون در اون حیطه، مهارت بالایی ندارن.

هنر چهارم، از نظر من، جذاب ترین و خفن ترین هنر هفتگانه است.

دلورس

عزیزان نویسنده و مخاطب‌های عزیز؛ لطفا اگه مورد دیگه‌ای هم هست، بگین تا اضافه کنم.

ـــــــــــ

• 9

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• koochebagh  

• عضو از 1398/1/11

• پست‌‌‌ها: ‌ 143

• 463

هوم

مورد سه و چهار جالب توجه بود. یک ام میدونستم. دو هم مخالفم باهات. داستان سکسی در این سایت نه باید خیلی کوتاه باشه(زیر پنج پاراگراف نباشه) و نه مثنوی تفت بدی‌. داستان باید کشش داشته باشه. اگه خیلی طولانی شه، من نمیخونم. سو برداشت نشه. رمان هزار صفحه ای میخونم. اما داستان سکسی نه

ـــــــــــ

• 2

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• پست‌‌‌ها: ‌ 3242

• 4951

نقل از: koochebagh

نقل از: koochebagh مورد سه و چهار جالب توجه بود. یک ام میدونستم. دو هم مخالفم باهات. داستان سکسی در این سایت نه باید خیلی کوتاه باشه(زیر پنج پاراگراف نباشه) و نه مثنوی تفت بدی‌. داستان باید کشش داشته باشه. اگه خیلی طولانی شه، من نمیخونم. سو برداشت نشه. رمان هزار صفحه ای میخونم. اما داستان سکسی نه

عزیزم؛ اینکه بگی داستان طولانیه نقد نیست. نظر شخصی است. تو کارگاه های نقد داستان، اگه این رو بگی، همه با تعجب نگاهت میکنن.

این جزء موارد سلیقه ای و شخصی است و نباید در قالب نقد بیان بشه.

بله باهات موافقم؛ داستان بلند و رمان باید کشش و تعلیق قوی تر در مقابل داستان کوتاه داشته باشه. اگه نداشته باشه، هیچ کس حوصله خوندن نداره. پس باید درست نقد کنیم و بگیم: "سِیر داستان، بدون تعلیق و کشش داستانی است." اگه صرفا طولانی بودن یک داستان رو ایراد بدونیم، از نقد صحیح فاصله گرفتیم.

ـــــــــــ

• 0

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• پست‌‌‌ها: ‌ 482

• 163

(cool)

من با مورد 1 مشکل دارم

به نظرم کلا اشتباه گفتی یا من بد متوجه شدم

تعریفی که شما کردید توی مثال(قاتل) شخصیت داستان هست نه راوی داستان

بزار این جوری بگم:

دلورس یه نویسنده هست و یک داستان مینویسه که یک نفر توش قاتله و داره جریان قتلی رو تعریف میکنه؛ آرش این داستان رو میخونه و برای یکی دیگه تعریف میکنه

نویسنده: دلورس

شخصیت داستان : قاتل

راوی : آرش

ـــــــــــ

پایه سفر استانبول کسی هست؟

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

فحاش کسیه که نه فرهنگ داره، نه ادب داره نه قدرت

• 1

• koochebagh  

• عضو از 1398/1/11

• 463

نه

نقل از: دلورس
نقل از: koochebagh مورد سه و چهار جالب توجه بود. یک ام میدونستم. دو هم مخالفم باهات. داستان سکسی در این سایت نه باید خیلی کوتاه باشه(زیر پنج پاراگراف نباشه) و نه مثنوی تفت بدی‌. داستان باید کشش داشته باشه. اگه خیلی طولانی شه، من نمیخونم. سو برداشت نشه. رمان هزار صفحه ای میخونم. اما داستان سکسی نه

عزیزم؛ اینکه بگی داستان طولانیه نقد نیست. نظر شخصی است. تو کارگاه های نقد داستان، اگه این رو بگی، همه با تعجب نگاهت میکنن.

بله باهات موافقم؛ داستان بلند و رمان باید کشش و تعلیق قوی تر در مقابل داستان کوتاه داشته باشه. اگه نداشته باشه، هیچ کس حوصله خوندن نداره. پس باید درست نقد کنیم و بگیم: "سِیر داستان، بدون تعلیق و کشش داستانی است." اگه صرفا طولانی بودن یک داستان رو ایراد بدونیم، از نقد صحیح فاصله گرفتیم.

دلورس حس میکنم اصلا نمیخونی چی مینویسم

ـــــــــــ

• 1

• bigdick3  
  • عضو از 1398/6/4

• پست‌‌‌ها: ‌ 18

• 102

فانتزی

این ها همه نود درصد فانتزی هستند که برای جق زدن من و شما نوشته میشن اصلا ارزش نقد کردن ندارن تازه اگر فحش هم بدیم به اون نویسنده نمیرسه چرا؟ مثلا اسم اصلیه نویسنده حسینه نوشته من کامبیزم یعنی مایی که فحش میدیم داریم انگار به اون کامبیز خیالی فحش میدیم

ـــــــــــ

• 1

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

نقل از: arash_gh61

نقل از: arash_gh61 من با مورد 1 مشکل دارم به نظرم کلا اشتباه گفتی یا من بد متوجه شدم تعریفی که شما کردید توی مثال(قاتل) شخصیت داستان هست نه راوی داستان بزار این جوری بگم: دلورس یه نویسنده هست و یک داستان مینویسه که یک نفر توش قاتل داره جریان قتلی رو تعریف میکنه؛ آرش این داستان رو میخونه و برای یکی دیگه تعریف میکنه نویسنده: دلورس شخصیت داستان : قاتل: راوی : آرش

نه اصلا اشتباه نگفتم. معلومه اصلا متوجه فرق راوی و نویسنده نشدی. (dash)

لطفا تو اون گوگل بی صاحاب سرچ کن. مطلب در موردش زیاده. حوصله ندارم بیشتر و جزئی تر توضیح بدم. :) (dash)

ـــــــــــ

• 1

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

دو هم مخالفم باهات.

این یعنی با گزینه دو مخالفم. معنی دیگری دارد آیا؟

ـــــــــــ

• 0

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

نقل از: bigdick3

نقل از: bigdick3 این ها همه نود درصد فانتزی هستند که برای جق زدن من و شما نوشته میشن اصلا ارزش نقد کردن ندارن تازه اگر فحش هم بدیم به اون نویسنده نمیرسه چرا؟ مثلا اسم اصلیه نویسنده حسینه نوشته من کامبیزم یعنی مایی که فحش میدیم داریم انگار به اون کامبیز خیالی فحش میدیم

منظور همان ده درصد است که ارزش نقد دارد. وگرنه آن 90 درصد را خودتان تکیلفش را روشن کردید. :)

ـــــــــــ

• 0

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• 163

(cool)

نقل از: arash_gh61 من با مورد 1 مشکل دارم به نظرم کلا اشتباه گفتی یا من بد متوجه شدم تعریفی که شما کردید توی مثال(قاتل) شخصیت داستان هست نه راوی داستان بزار این جوری بگم: دلورس یه نویسنده هست و یک داستان مینویسه که یک نفر توش قاتل داره جریان قتلی رو تعریف میکنه؛ آرش این داستان رو میخونه و برای یکی دیگه تعریف میکنه نویسنده: دلورس شخصیت داستان : قاتل: راوی : آرش
نه اصلا اشتباه نگفتم. معلومه اصلا متوجه فرق راوی و نویسنده نشدی. (dash) لطفا تو اون گوگل بی صاحاب سرچ کن. مطلب در موردش زیاده. حوصله ندارم بیشتر و جزئی تر توضیح بدم. :) (dash)

گوگل بدبخت کلی صاحب داره

بعدشم درست شما نویسنده ،کلاس نقد رفته، بینیاز به گوگل

ولی به جون شازده بقیه هم بدون گوگل سر سوزنی سواد دارند

اون راوی که مد نظر شما هست توی داستان نویسی خودش میشه شخصیت داستان

شما کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر رو بخونید متوجه منظور من میشید

راوی داستان با کسی که داستان رو انتقال میده فرق داره

در محاوره وقتی میگیم راوی (بدون ارجا دادن) یعنی نقال

میگم برو فرندز ببین میگی نه(cool)

اعصاب نداری دیگه (drinks)

ـــــــــــ

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

• 0

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

نه اصلا اشتباه نگفتم. معلومه اصلا متوجه فرق راوی و نویسنده نشدی. (dash) لطفا تو اون گوگل بی صاحاب سرچ کن. مطلب در موردش زیاده. حوصله ندارم بیشتر و جزئی تر توضیح بدم. :) (dash)

گوگل بدبخت کلی صاحب داره

چرا کص میگویی؟؟؟ یعنی چی راوی میشه شخصیت داستان؟!!!!!

من این بحث رو ادامه نمیدممممممممممممممممممم. (dash) (dash) (dash)

تعریف راوی: راوی در لغت یعنی روایت‌کننده و در اصطلاح ادبیات، کسی و گاه چیزی را گویند که داستان را روایت می‌کند. به سخن دیگر، راوی شخصی است که نویسنده حوادث داستان را از زبان و زاویه دید او نقل می‌کند.

راوی هیچ ربطی به شخصیت های داستان ندارد. (dash) (dash) (dash)

ـــــــــــ

• 1

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

arash_gh61

مثالی که من زدم، راوی اول شخص بود. توی راوی اول شخص، یکی از کارکترها، راوی هم هست.

اما منظورم در مورد تمامی انواع راوی صدق میکنه.

ـــــــــــ

• 0

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• 163

(angel)

مگه میشه ربط نداشته باشه!!!

جواب این سوال رو بده بحث نداریم که!

دلورس یه داستان نوشته که یک مرد جریان قتل و تجاوزی را در سال 1361 تعریف میکند.(نقطه سر خط)

منه بی سواد آرش این داستان را میخوانم.(نقطه سر خط)

آرش بی سواد این داستان را برای نقی تعریف میکند.(نقطه ته خط)

راوی کیه؟

ـــــــــــ

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

• 0

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• 163

(cry)

(cool)

ـــــــــــ

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

• 0

• koochebagh  

• عضو از 1398/1/11

• 463

نه

دو هم مخالفم باهات.

این یعنی با گزینه دو مخالفم. معنی دیگری دارد آیا؟

بازم نخوندی :( یه کم دقت کافیه

ـــــــــــ

• 0

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• 163

(cry)

یعنی چی راوی میشه شخصیت داستان؟!!!!!

راوی هیچ ربطی به شخصیت های داستان ندارد. (dash) (dash)

توی راوی اول شخص، یکی از کارکترها، راوی هم هست.

کاراکتر با شخصیت داستان الان فرق داره؟!!!!!!!! (dash) (dash) (dash) (dash) (dash) (dash)

ـــــــــــ

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

• 0

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

گوگل بدبخت کلی صاحب داره

چرا کص میگویی؟؟؟ یعنی چی راوی میشه شخصیت داستان؟!!!!!

من این بحث رو ادامه نمیدممممممممممممممممممم. (dash) (dash) (dash)

تعریف راوی: راوی در لغت یعنی روایت‌کننده و در اصطلاح ادبیات، کسی و گاه چیزی را گویند که داستان را روایت می‌کند. به سخن دیگر، راوی شخصی است که نویسنده حوادث داستان را از زبان و زاویه دید او نقل می‌کند.

راوی هیچ ربطی به شخصیت های داستان ندارد. (dash) (dash) (dash)

مگه میشه ربط نداشته باشه!!! جواب این سوال رو بده بحث نداریم که! دلورس یه داستان نوشته که یک مرد جریان قتل و تجاوزی را در سال 1361 تعریف میکند.(نقطه سر خط) منه بی سواد آرش این داستان را میخوانم.(نقطه سر خط) آرش بی سواد این داستان را برای نقی تعریف میکند.(نقطه ته خط) راوی کیه؟

میام براتا. :) همچین بزنم تو کلت. :)

بذار من اول یه سوال بپرسم.

کدوم یکی از رمان های زیر رو خوندی؟

جنگ و صلح اثر لئو تولستوی، جنایت و مکافات اثر داستایوفسکی، کوری اثر ژوزه ساراماگو، صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز، خانواده تیبو اثر روژه مارتن دوگار، دن آرام اثر میخائیل شولوخوف، ژان کریستف اثر رومن رولان، بینوایان اثر ویکتور هوگو، کلیدر اثر محمود دولت‌آبادی

اینا همه راوی سوم شخص نوشته شده. هر کدوم رو خوندی، بگو روایت گر داستان کدوم یکی از شخصیت های داستان است؟ جواب این سوال مشخص میکنه که...

من دقیق همه اش رو خوندم و هر کدوم رو که بگی میدونم چی به چی و کی بی کی است. :)

ـــــــــــ

• 0

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• 163

(angel)

تو فکر کن من هیچ کدوم رو نخوندم(دماغم دراز شد) جواب سول منو ندادی

ـــــــــــ

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

• 0

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

نقل از: دلورس مثالی که من زدم، راوی اول شخص بود. توی راوی اول شخص، یکی از کارکترها، راوی هم هست. اما منظورم در مورد تمامی انواع راوی صدق میکنه.

یعنی چی راوی میشه شخصیت داستان؟!!!!!

راوی هیچ ربطی به شخصیت های داستان ندارد. (dash) (dash)

توی راوی اول شخص، یکی از کارکترها، راوی هم هست.

کاراکتر با شخصیت داستان الان فرق داره؟!!!!!!!! (dash) (dash) (dash) (dash) (dash) (dash)

آی کی یو؛ گفتم تو راوی اول شخص.

چرا در برابر فهمیدن مقاومت میکنی. برو پلیز از چهار تا منتقد حرفه ای و نویسنده حرفه ای فرق راوی و نویسنده رو بپرس. ذهن منو نگا خواهشن.

ـــــــــــ

• 0

• دلورس  

• عضو از 1398/7/29

• 4951

نقل از: arash_gh61 تو فکر کن من هیچ کدوم رو نخوندم(دماغم دراز شد) جواب سول منو ندادی

اصلا حق با شما. من اشتباه میکنم و چرت نوشتم. :)

شما من رو از گمراهی خارج کن و بگو راوی اون داستان ها که نوشتم، کدوم شخصیت است. نگی تکلیف روشن است گلم. :)

ـــــــــــ

• 1

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• 163

(cry)

به جون آقا قسم

نمیگم داری اشتباه میکنی،داری اشتباه منظورت رو میرسونی

من نوعی به عنوان مخاطب شما در سایت سکسی

وقتی میگی دلورس راوی هست و نصیحت نویسنده

این جوری برداشت میکنم:

نصیحت اسم مجازی یه آدم هست که این نامه یا داستان رو نوشته و داده به دلورس

دلورس هم اونو به عنوان یه تایپیک پست کرده

ـــــــــــ

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

• 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

نظر شما در مورد تولید مثل و افزایش جمعیت چیست؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «