نویسنده یا بادمجون فروش ؟!

1397/06/29

اون روزها من یک جوان خجالتی بودم که سرم همیشه توی کتاب ومطالعه بود . همه ی دورو بری هام ،حتی خانواده ام از اینکه من خیلی منزوی و اهل مطالعه بودم ، نگران بودند . مادرم که یک زن ساده و بیسواد بود اعتقاد داشت که من رو باید ببرند پیش جن گیر محله که به آمیز قاسم معروف بود !! و برد . آمیز قاسم از پشت عینک شیشه کلفتش که با نخ به گوشش آویزون بود ، به دردل مادرم گوش می داد و گهگاهی هم یک نگاه عاقل اندر سفیه به من می‌انداخت ! مادرم مثل مسلسل و بی تنفس حرف میزد .
آمیز قاسم من ده تا شکم زاییدم که نه تا شون خوب وسالم هستند ، فقط این یکی باهمه فرق داره !! انگار جنی شده !! صبح تا شوم سرش تو کتابه . نه نون و آبش معلومه ، نه زندگی کردنش شبیه آدمیزاده !! نصف شب که همه خوابن با خودش بلند بلند حرف میزنه !! آمیز قاسم ایشالاخدا بهت عمر با عزت بده ، تورو به جون ننه کلثوم بچه مو برگردون !!
ننه کلثوم زن آمیز قاسم بود که همه به جونش قسمش می دادند . آمیز قاسم دستی به چونه پرچروک وصورت نتراشیده اش کشید واز مادرم پرسید .
می بخشی خواهر .این بچه مال شب گناه نباشه ؟!
یعنی چی ؟! یعنی باباش یکی دیگه س ؟!
نه خواهرم .چرا حرف تودهنم میذاری ؟! میگم شب قتل و حرام این بچه رو نساختین که ؟!
مادرم از خجالت مثل لبو سرخ شدو لبش روبه دندون گزید .
واه خدا مرگم بده . شمام عجب حرفی میزنین آمیرزا . مگه من وشووهرم کافر سلبی هستیم ؟!
چرا ناراحت میشی؟ یک سئوال بود .همین ! حالا بذار به کتاب رجوع کنم ببینم چی میگه .
آمیزقاسم کتاب رنگ ورو رفته ی خودش رو تورق زد و در حالیکه به من خیره شده بود زیر لب چیزهای نامفهومی می خوند.
من از ترس داشتم قالب تهی میکردم .از یک طرف قیافه وصدای ترسناک آمیز قاسم واز طرف دیگه چهره ی نگران مادرم داشت دیونه ام میکرد .بالاخره ورد آمیز قاسم تموم شدو بعد از یک نگاه تهدیدکننده ، به مادرم گفت :
این بچه قمر شانسش به برج ریقه !!
بعد که تعجب مادرم رو دید ،ادامه داد :
اوضاع پسرت قمر در عقربه !
مادرم با نگرانی و صدای بغض کرده پرسید .
علاجش چیه ؟!!
چندتا کار باید انجام بدین . اولندش تموم کتاهاشو بسوزونین .
مگه میذاره آمیرزا ؟! خیلی سرتقه !جونش به کتابهاش بنده !
آمیز قاسم نگاه تندی به من کرد وپرسید :
چی میخونی بچه ؟
با ترس ولرزو بریده بریده گفتم :
مسخ اثر فرانتس کافکا …
آمیزا قاسم حیرت زده گفت .
مخس؟! پرانز کافیکو ؟ !
بعد روبه مادرم گفت : اووووووهههههه این پرنز تاپکووو یک نا مسلمونیه که نگو ونپرس !! میگن بچه های مردم رو از راه به در میکنه !
از بیسوادی وبی اطلاعی آمیز قاسم داشت خنده ام میگرفت اما جرئت نکردم . آمیز قاسم خطاب به مادرم ادامه داد:
هرچی کتاب داره بریزین تو باغ وبسوزونین . اسمش چیه ؟!
مادرم محترمانه وخاضعانه گفت :نوکرشما کامبیز .
آمیز قاسم ابروهایش رو درهم کشید وگفت : اه اههههههه کامیزهم شد اسم ؟! تو طالعش خوندم اسمش رو باید بذارین اسد .
اگه این کارها رو بکنیم بچه ام بر میگرده ؟!
آمیز قاسم نگاه متکبرانه ای به من کرد وگفت :
آره خواهرمن ، بچه ات تازه آدم حسابی میشه .
مادرم درحالیکه تند وتند آمیز قاسم و امواتش رو دعا می کرد ، از پر چادرش چندتا اسکناس درآورد وگذاشت توی مشت اون وما به خونه بر گشتیم . فردا صبح اسمم از کامبیز به اسد تغییر پیداکرد ومراسم کتاب سوزان توی با غ مون با شکوه تمام وبا مشارکت همه ی اهل خانه برگزار شد !! من با حسرت به صفحات کتابهام که طعمه ی شعله های آتیش می شدند ، خیره شده بودم . زنبق دره اثر بالزاک .لبه ی تیغ ، سامرست موام ٍ غرور وتعصب ، جین اوستین و…
حالا من اسد شهابی هستم .بادمجون فروش ایستگاه چاله .روزگارم خوبه وپول زیادی هم کاسبم . قراربود بشم کامبیز شهابی نویسنده اما شدم اسد شهابی دستفروش !! هروقت یاد اون روزها میفتم به پدر ومادرم و آمیز قاسم دعا میکنم . درسته که نویسنده نشدم اما نویسده هایی رو میشناسم که پول خرید یک کیلو بادمجون رو ندارن !! من هم به خاطر کمک به هنر وفرهنگ این مرزو بوم بهشون یک کیلو بادمجون مجانی میدم .

التماس تفکر … 🌹 🌹 🌹

611 👀
7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2018-09-20 16:15:52 +0430 +0430

این نوشته رو یکی از دوستام برام فرستاد متاسفانه اسم نویسندشو نمیدونم، به نظر خودم جالب اومد امیدوارم برای شمام جالب و مفید باشه ? ? ?

1 ❤️

2018-09-20 16:21:46 +0430 +0430
نقل از: eyval123412341234 ?

و جالبه که هر روز خرافه پرستی تو کشور ما قدرتمند تر میشه، و این موضوع ربطی به شهر کوچیک و بزرگ هم نداره، حتی به سواد و منزلت خانوادگی هم نمیشه کامل ربطش داد چون همه قشرهای جامعه رو در برگرفته، این داستان فقط یک مدل از انواع بی شمار خرافه پرستی تو کشور ماست

1 ❤️

2018-09-20 16:45:02 +0430 +0430
نقل از: eyval123412341234
نقل از: سایه+روشن+جنگل
نقل از: eyval123412341234 ?

و جالبه که هر روز خرافه پرستی تو کشور ما قدرتمند تر میشه، و این موضوع ربطی به شهر کوچیک و بزرگ هم نداره، حتی به سواد و منزلت خانوادگی هم نمیشه کامل ربطش داد چون همه قشرهای جامعه رو در برگرفته، این داستان فقط یک مدل از انواع بی شمار خرافه پرستی تو کشور ماست

برای لجاجت و بدبخت کردن خودمون بهانه زیاد داریم عزیز دلم… یادمون میره برای هر چیزی که میخوایم باید تلاش کنیم و زحمت بکشیم… در عوض به جای اینکه دنبال راه چاره باشیم داریم گلومونو جر میدیم که پس اون نفت مجانی که قرار بود بهمون بدی کوش؟ براش جوک میسازیم و اونها هم به جوکمون که سهله به تمام هیکلمون میخندن… ما هم دلمون خوشه که جوک سالو ساختیم چه زرنگیم ما!

یه بار یادمه یه کلیپ میدیدم با ایرانی های نخبه ای که رفته بودن اونور و دیگه بر نگشته بودن صحبت میکردن، یه دانشجوی ایرانی تو هلند بود فک کنم گفت: ای کاش ما هم مثل خیلی از کشورها نفت و گاز و … نداشتیم، چقدم بغض تو صداش بود:)

شاید اگه این همه ثروت کشور ما نداشت این همه هم دزد نداشت و این همه هم غرور کاذب نداشت

اره چقد زرنگیم ما…:(

1 ❤️

2018-09-20 16:57:54 +0430 +0430
نقل از: دختری که من هستم وای اقوووووو خیلی خوب بود یعنی ها حال کردم با تاپیکت واقعا بسیار عالی (clap)

? ? ?

1 ❤️

2018-09-20 16:59:05 +0430 +0430

واقعا جالب بود خیلی حال کردم لطفا اسم نویسنده رو پیدا کن بقیه اثارشم بخونم....

2 ❤️

2018-09-20 17:03:23 +0430 +0430
نقل از: shahx-1 واقعا جالب بود خیلی حال کردم لطفا اسم نویسنده رو پیزا کم بقیه اثارشم بخونم....

میپرسم امیدوارم اسمشو پیدا کنم ?

1 ❤️

2018-09-20 18:28:16 +0430 +0430

خیلی خیلی خیلی و کلی خیلی دیگه قشنگ بود :))))

3 ❤️

2018-09-20 18:53:12 +0430 +0430
نقل از: Teenwolf. خیلی خیلی خیلی و کلی خیلی دیگه قشنگ بود :))))

? ? ?

0 ❤️

2018-09-20 18:55:45 +0430 +0430
نقل از: سیندرلا23 توکشوریکه زمان کتاب خوندن مردمش زیر 1دقیقه باشه همون بادمجون فروشی بهتره و پردرامدتره

? ? ? ?

0 ❤️

2018-09-20 19:03:19 +0430 +0430
نقل از: Lady_Ronaak فاز این خرافه پرستا رو درک نمیکنم یعنی تو وجود خودشون احتمال نمیدن حتی یه در صد این عقایدشون اشتباهه فک نمیکنن با خودشون یه جای کار میلنگه (dash)

? ? ? ?

نزن میشکنه ?

1 ❤️

2018-09-20 19:13:30 +0430 +0430
نقل از: Lady_Ronaak
نقل از: Lady_Ronaak فاز این خرافه پرستا رو درک نمیکنم یعنی تو وجود خودشون احتمال نمیدن حتی یه در صد این عقایدشون اشتباهه فک نمیکنن با خودشون یه جای کار میلنگه (dash)

? ? ? ?

نزن میشکنه ?

اعصابم خرده مادر شوهر خرافاتیم سینه زدن یاد دخترم میده منم خیلی مجلسی گفتم حسین گوه خورده براش سینه میزنی خون جلو چشامو گرفت ?

دهنت گیلاس دختر ? ?

دقیقاً این موضوع من رو هم آزار میده، ما داریم نسل های بعدمون رو هم خرافاتی میکنیم

1 ❤️

2018-09-20 19:50:35 +0430 +0430

? ? ? ?

نزن میشکنه ?

اعصابم خرده مادر شوهر خرافاتیم سینه زدن یاد دخترم میده منم خیلی مجلسی گفتم حسین گوه خورده براش سینه میزنی خون جلو چشامو گرفت ?

دهنت گیلاس دختر ? ?

دقیقاً این موضوع من رو هم آزار میده، ما داریم نسل های بعدمون رو هم خرافاتی میکنیم

نسل خودشون به خودشون مربوطه اجازه نمیدم احدی دخترمو خرافاتی و اوسکول کنه خودشون اوسکولن کافیه 🙄

آورین

0 ❤️

2018-09-21 15:06:22 +0430 +0430

? ? ? ?

نزن میشکنه ?

دهنت گیلاس دختر ? ?

نسل خودشون به خودشون مربوطه اجازه نمیدم احدی دخترمو خرافاتی و اوسکول کنه خودشون اوسکولن کافیه 🙄

درود بر تو ? ? ?

0 ❤️

2018-09-21 16:00:59 +0430 +0430

داستان جالب و بانمکی بود و دورمون پره از این مسایل از تک تک روزامون و باورامون بگیر همینجوره فقط ما حاشاش میکنیم نمونه کم نداریم که این داستانها رو خرافات میدونن و میچسبن به خرافات مدرن نمونش محرم و قمه زنی رمضان و روزه گرفتن شعار مرگ بر… رای دادن و فریب خوردن و باز تو صف رای ایستادن و… راستش یه زمانی کل تاپیکام در مورد روشنگری و مشکلات جامعه بود اما هر چی جلوتر رفتم دیدم زورم به جهل نمیرسه فقط یاد گرفتیم جملات قصار رو کپی کنیم بدون فهمیدنش یاد گرفتیم تاپیک بزنیم متن بزاریم بدون اینکه در موردش مطالعه کرده باشیم وقتی مطالعه مردممون صفر شده برای کی روشنگری کنیم میایم از بدی تازیان و اعتبار کوروش میگیم اما شبش تو هیعت عزاداری زنجیر رو محکمتر از بقیه تو سرمون میزنیم باز خدا پدر امیز قاسما رو بیامرزه تکلیفت با اینا معلومه اما ما مردمان افتاب پرست کردار و رفتار واقعا نمونه ریاکاری تو دنیاییم

1 ❤️

2018-09-21 16:10:04 +0430 +0430
نقل از: jack.sparr0w داستان جالب و بانمکی بود و دورمون پره از این مسایل از تک تک روزامون و باورامون بگیر همینجوره فقط ما حاشاش میکنیم نمونه کم نداریم که این داستانها رو خرافات میدونن و میچسبن به خرافات مدرن نمونش محرم و قمه زنی رمضان و روزه گرفتن شعار مرگ بر... رای دادن و فریب خوردن و باز تو صف رای ایستادن و... راستش یه زمانی کل تاپیکام در مورد روشنگری و مشکلات جامعه بود اما هر چی جلوتر رفتم دیدم زورم به جهل نمیرسه فقط یاد گرفتیم جملات قصار رو کپی کنیم بدون فهمیدنش یاد گرفتیم تاپیک بزنیم متن بزاریم بدون اینکه در موردش مطالعه کرده باشیم وقتی مطالعه مردممون صفر شده برای کی روشنگری کنیم میایم از بدی تازیان و اعتبار کوروش میگیم اما شبش تو هیعت عزاداری زنجیر رو محکمتر از بقیه تو سرمون میزنیم باز خدا پدر امیز قاسما رو بیامرزه تکلیفت با اینا معلومه اما ما مردمان افتاب پرست کردار و رفتار واقعا نمونه ریاکاری تو دنیاییم

بسیار زیبا نقد کردی ? ? ? ?

1 ❤️

2018-09-21 16:18:56 +0430 +0430

دوستانی که این تاپیک رو مطالعه کردن چون تقریبا به همتون شناخت دارم پس پیشنهاد میکنم تاپیک فرگشت رو هم بازدید کنین چون به نظرم مطالبش خیلی جالبه، خیلی سعی کردم کوتاه نویسی و کلی بگم مطالبو

امیدوارم اگه خوندین از خوندنش لذت ببرین ? ? ?

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «