نکاتی درمورد بی‌جنس‌گرایی (Asexualism)

آیا ممکن است بی‌جنس‌گرا (Asexual) باشید؟
نکات ضروری درباره‌ی بی‌جنس‌گرایی

افراد بی‌جنس‌گرا (آسکشوال) هم می‌توانند سکس داشته باشند.

by Macaela Mckenzie & Alyassa Girdwain
Feb 26, 2020

خب، بیایید یک بازی کنیم؛ دوست دارید با کدام شخص مشهور سکس کنید، با کدام ازدواج کنید و کدام را بکشید؟ اگر در حین این بازی می‌پرسید: «آیا حتماً باید با کسی سکس بکنم؟»، بدانید که این سوال فقط برای شما پیش نمی‌آید. اگرچه بی‌جنس‌گرایی واقعاً نادر است، اما به هر حال نوعی گرایش جنسی است که در برخی افراد دیده می‌شود.
'کورتنی واستون' (Courtney Watson)، سکس‌تراپیست موسسه‌ی خدمات درمانی "Doorway"، می‌گوید: «بی‌جنس‌گرا بودنِ یک شخص به معنای وجود مشکل نیست. این افراد فقط در نقطه‌ی متفاوتی از طیف گرایش‌های جنسی قرار دارند.»
درباره‌ی افراد بی‌جنس‌گرا سوء‌تفاهم‌های فراوانی وجود دارد. پس بیایید بدبینی نسبت به بی‌جنس‌گرایی را کنار بگذاریم و حقایق مربوط به آن را بررسی کنیم.

١) افراد بی‌جنس‌گرا جذابیت سکسی را درک نمی‌کنند
بی‌جنس‌گرایی یا آسکشوالیتی نیز مانند دگرجنس‌گرایی (هتروسکشوالیتی)، همه‌جنس‌گرایی (پنسکشوالیتی)، و همجنس‌گرایی (هوموسکشوالیتی)، یک گرایش جنسی‌ست. طبق تعریف شبکه‌ی اطلاع‌رسانی و رؤیت بی‌جنس‌گرایی (AVEN)، بی‌جنس‌گرا کسی است که جذابیت سکس را درک نمی‌کند؛ اما اینطور نیست که افراد بی‌جنس‌گرا، بی‌عاطفه باشند و نتوانند روابط عاشقانه تشکیل دهند. در حقیقت، از چند روش می‌توان بی‌جنس‌گرا بودن یک فرد را مشخص کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

۲) این پدیده زیاد شایع نیست
خانم 'لیز افتن' (Liz Afton)، ممدکار اجتماعی بالینی و روان‌درمانگر مرکز درمان مشکلات جنسی در نیویورک، می‌گوید: «بر اساس برخی تخمین‌ها شیوع بی‌جنس‌گرایی ۱ در هر ۱۰۰ نفر است. دلیل وجود برداشت‌های غلط در این باره نیز همین شیوع بسیار کم است.»

۳) بی‌جنس‌گرایی یک طیف است
در برخی موارد، فرد بی‌جنس‌گرا تمایل به تشکیل روابط عاطفی دارد اما علاقه‌ای به سکس ندارد. برخی بی‌جنس‌گرایان نیز در صورت عمیق بودن یک رابطه‌ی عاطفی به سکس تمایل پیدا می‌کنند. سایر افرادی که بی‌جنس‌گرا به حساب می‌آیند نیز در شرایطی مابین این دو دسته افراد قرار می‌گیرند.
خانم واتسون اضافه می‌کند که بی‌جنس‌گرایی تغییرپذیر است؛ یعنی شدت آن در طول زندگی فرد ثابت نمی‌ماند. بنابراین، اگر یک فرد در یک مرحله از زندگی خود علاقه‌ای به رابطه‌ی جنسی نداشته باشد، ممکن است بعد‌ها به آن علاقه پیدا کند.

۴) بی‌جنس‌گرایی بیماری نیست
گاهی بی‌جنس‌گرایی با نداشتن میل جنسی اشتباه گرفته می‌شود. کم بودن میل جنسی می‌تواند ناشی از برخی بیماری‌ها یا مشکلات باشد (برای نمونه، افسردگی می‌تواند تا ماه‌ها یا سال‌ها میل جنسی شما را به‌کلی از بین ببرد).
'کریستن لیلا' (Kristen Lilla)، ممدکار اجتماعی بالینی و سکس‌تراپیست و مربی روابط جنسی در ايالت نبراسكا، می‌گوید: «برخلاف نداشتن میل جنسی، بی‌جنس‌گرایی یک بیماری نیست و به‌هیچ‌وجه یک اختلالِ نیازمند درمان به حساب نمی‌آید.»

۵) بی‌جنس‌گرایی به معنای تجرد نیست
بی‌جنس‌گرایی یک گرایش جنسی‌ست و به معنای تجرد، ریاضت جنسی یا امتناع از روابط جنسی نیست. تجرد یک رفتار است، اما بی‌جنس‌گرایی به احساسات و درک جذابیت جنسی و تمایل به سکس مربوط می‌شود.

۶) افراد بی‌جنس‌گرا از نظر سلامتی مشکلی ندارند
بی‌جنس‌گرا بودن به این معنا نیست که فرد از نظر سلامت جسمی یا روانی مشکل دارد. دوباره و این بار بلند‌تر می‌گوییم که: «بی‌جنس‌گرایی یک گرایش جنسی است.» خانم افتن همچنین یادآوری می‌کند که بی‌جنس‌گرایی بر اثر قرار گرفتن در معرض خشونت جنسی یا سایر عوامل خارجی به وجود نمی‌آید.

۷) هر کسی می‌تواند بی‌جنس‌گرا باشد
برخلاف عقاید قدیمی که می‌گویند تمایل جنسی در مردان بیشتر از زنان است، جنسیت تاثیری روی بی‌جنس‌گرایی ندارد. به‌گفته‌ی کان؛ «این روایت‌ها دانش ما از مسائل جنسی را محدود می‌کنند.» مانند سایر گرایش‌های جنسی، هر کسی می‌تواند بی‌جنس‌گرا باشد.

۸) اگر بی‌جنس‌گرا باشید باز هم می‌توانید وارد رابطه شوید
کریستن لیلا می‌گوید: «افراد بی‌جنس‌گرا نیز می‌توانند مانند سایر افراد با مرد‌ها، زن‌ها یا ترنس‌ها وارد رابطه‌ی عاطفی شوند.»
می‌توانید به این شکل به آن نگاه کنید: اگر لیستی از تمام مواردی که باعث شد جذب پارتنرنتان شوید تهیه کنید، این احتمال وجود دارد که احساس شما به اندام‌های جنسی او در این لیست وجود نداشته باشد. عوامل زیادی هستند که ما را جذب یک فرد می‌کنند؛ مانند شوخ‌طبعی، تیزهوشی و یک آغوش آرامش‌بخش. به همین دلیل افراد بی‌جنس‌گرا نیز می‌توانند روابط عاطفی تشکیل دهند.
به‌گفته‌ی افتن، تشکیل یک رابطه‌ی عاطفی ابعاد گوناگونی [به جز تمایلات جنسی] دارد. درست است، برای ایجاد صمیمیت در یک رابطه راه‌های دیگری به جز سکس کردن نیز وجود دارد.

۹) افراد بی‌جنس‌گرا نیز می‌توانند سکس داشته باشند
برای افراد بی‌جنس‌گرا مانند سایر افراد، دلایل گوناگونی برای برقراری رابطه‌ی جنسی وجود دارد. خانم لیلا می‌گوید: «فرد بی‌جنس‌گرا شاید جذابیت جنسی را درک نکند، اما بخواهد از نظر فیزیکی با یک فرد صمیمی‌تر و نزدیک‌تر شود. ممکن است فرد بی‌جنس‌گرا با این که خودش از سکس لذت نمی‌برد، دوست داشته باشد این لذت را به پارتنرش منتقل کند.» اما مانند بسیاری از مسائل در زندگی، این مسئله نیز به فرد بستگی دارد.

۱۰) فرد بی‌جنس‌گرا می‌تواند به ارگاسم برسد
بله، سکس ممکن است برای افراد بی‌جنس‌گرا نیز لذت‌بخش باشد زیرا گرایش جنسی نمی‌تواند آناتومی بدن افراد را تغییر دهد. خانم لیلا می‌گوید: «سکس می‌تواند برای افراد بی‌جنس‌گرا یک عمل فیزیکی لذت‌بخش باشد.» 'اریک مارلو گریسون' (Eric Marlowe Garrison)، سکس‌تراپیست و استاد دانشگاه "ویلیام اند ماری" (واقع در ایالت ویرجینیا)، اضافه می‌کند که: «افراد بی‌جنس‌گرا نیز مانند سایر افراد می‌توانند به ارگاسم برسند.»
گریسون می‌گوید: «افراد بی‌جنس‌گرا حتی ممکن است خودارضایی نیز بکنند. می‌توانم بگویم از هر ۱۰ بی‌جنس‌گرایی که من در طول مدت فعالیتم دیده‌ام، پنج تا هفت نفر خودارضایی می‌کردند.»
گیج‌کننده است؟ گریسون توضیح می‌دهد: «باید به خاطر داشته باشید که رسیدن به ارگاسم علاوه بر لذت جنسی مزایای فراوان دیگری نیز دارد؛ برای نمونه، آرام شدن، کاهش استرس یا حتی تسکین سردرد.»

۱۱) ممکن است افراد بی‌جنس‌گرا تصمیم بگیرند روابط باز (متشکل از چند پارتنر) داشته باشند
شاید یک فرد هیچ علاقه‌ای به سکس نداشته باشد، اما پارتنر این فرد لزوماً چنین احساسی ندارد.
خانم واستون می‌گوید: «چنین زوجی می‌توانند با روابط باز و وارد کردن پارتنر‌ی دیگر، نیاز‌های جنسی خود را رفع کنند.» با این حال، باید درباره‌ی زمان و مکان سکس و راحت بودن با روابط باز با پارتنر جدید گفتگو کنید. واستون اضافه می‌کند: «رابطه‌های جنسی‌ای که خاص به نظر می‌رسند، مخالفان زیادی نیز در دنیای خارج از رابطه دارند.»

۱۲) اگر نمی‌دانید که آیا بی‌جنس‌گرا هستید یا خیر، خودتان می‌توانید بررسی کنید
واتسون توصیه می‌کند اگر دوست داشته باشید می‌توانید زمانی را صرف شناخت روحیات خود کنید. دفعه‌ی بعد که خودارضایی یا سکس می‌کردید، به صورت آگاهانه علایق خود را بررسی کنید. با ارزیابی کردن سطح لذت خود در هنگام سکس، راحت‌تر می‌توانید بفهید از چه چیز‌هایی خوشتان می‌آید و بدون آن‌ها چه خواهید کرد. با این کار می‌توانید از گرایش جنسی خود آگاه شوید.

۱۳) آگاهی از بی‌جنس‌گرا بودن می‌تواند شما را آرام کند
خانم لیلا می‌گوید: «معمولاً، در اوایل نوجوانی افراد از گرایش جنسی خود آگاه می‌شوند. اما افرادی که بی‌جنس‌گرا هستند، اغلب تا دوران بزرگسالی از گرایش جنسی خود ناآگاه هستند.» ممکن است افراد بی‌جنس‌گرا با افرادی وارد رابطه شده و با آن‌ها صمیمی شوند اما هیچ تمایلی به رابطه‌ی جنسی نداشته باشند.
لیلا می‌گوید: «آگاهی از بی‌جنس‌گرا بودن می‌تواند باعث آرامش شود چون فرد بلاخره به دلیل این که هیچگاه جذابیت جنسی را درک نمی‌کرده پی می‌برد.»

۱۴) در سال‌های اخیر، بی‌جنس‌گرایی وارد فرهنگ عامه شده
در سریال 'بوجَک هورسمن' (Bojack Horseman) از شرکت "نتفلیکس"، هم‌اتاقی بوجک، 'تاد'، بی‌جنس‌گرا است. بسیاری از افراد بی‌جنس‌گرا با دیدن این صحنه‌ها احساس می‌کنند که دیگران آن‌ها را درک می‌کنند.
در "سریال گیم آو ثرونز" (Game Of Thrones)، شخصیت لورد 'واریس' می‌گوید که پیش از اخته شدن بی‌جنس‌گرا بوده است. این شخصیت می‌گوید: «وقتی می‌بینم که شهوت با مردم چه می‌کند و چه بلایی سر این کشور آورده است، از این که هیچ نقشی در این اتفاقات ندارم احساس شادی می‌کنم.»

۱۵) اگر بی‌جنس‌گرا هستید بدانید که شما تنها نیستید و حمایت خواهید شد
اگر در این مورد مشکلی دارید یا گیج شده‌اید، با یک سکس‌تراپیست ملاقات کنید. واتسون می‌گوید: «نباید تصور کنید که تنها هستید، افرادی هستند که آموزش دیده‌اند تا کمک کنند با این قضیه کنار بیایید، این گرایش جنسی را بشناسید و احساسات خود را مدیریت کنید.»

منبع:

womenshealthmag.com/sex-and-love/a17805521/what-does-asexual-mean

ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست

• 7

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• Baaran98  

• عضو از 1398/2/9

• پست‌‌‌ها: ‌ 696

• 3404

عالی بود

عالی بود

ـــــــــــ

• 3

• amir.massajor25  

• عضو از 1398/12/25

• پست‌‌‌ها: ‌ 555

• 868

لایک

ممنون از مطالب خوبت اسکلت جان

ـــــــــــ

24 سالمه از اردبیل ماساژور حرفه ای هستم با مدرک رسمی. لطفا کامل پروفایلمو بخونین و در صورت داشتن شرایط برای هماهنگی وقت پیام بدین

• 1

سپاس از همراهی همیشگیت

نقل از: amir.massajor25 ممنون از مطالب خوبت اسکلت جان

(rose) (rose)

ـــــــــــ

• 2

• muhmdmmmmm  
  • عضو از 1398/11/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 11

• 1

واقعا ممنونم از تاپيكت
چون بالاخره منم گرايش...

واقعا ممنونم از تاپيكت چون بالاخره منم گرايش جنسيمو يافتم (preved)

ـــــــــــ

• 1

• hunterxxxx  

• عضو از 1398/6/3

• پست‌‌‌ها: ‌ 227

• 538

یک نفر رو میشناسم

یکی از رفیقای منم هست که هیچ علاقه ای به مسائل جنسی نداره ازشم که میپرسیم زن میگیری در آینده یا نه ميگه من اصلا زن نمیگیرم از دختر ها و زنها خوشم نمياد چند تا فیلم همجنس گرایی بهش نشون دادم دیدم همجنس گرا هم نیست کلا آدم سردیه

ـــــــــــ

زیبایی های زندگی از زشتی هاش بیشتره فقط باید چشم باز کرد و دید

• 1

سپاس

توضیحات درستی هستند واقعا...البته Aromantic هم داریم...من خودم Asexual یا بطور مخفف Ace هستم...ممنون اسکلت عزیز (rose) (rose) (rose) ;)

ـــــــــــ

خانه به دوشان جهان متحد شوید!

• 1

• Litel._.boy  

• عضو از 1398/12/23

• پست‌‌‌ها: ‌ 2526

• 5095

عالي بود

عالي بود

ـــــــــــ

همه يك روز ميرن, من هم ميرم خداحافظ. چشمان بی حیا، خود را جلوی همه خیس می کند.

• 1

• هیچکاک  

• عضو از 1397/1/6

• پست‌‌‌ها: ‌ 85

• 223

متشکرم، مطلب جالبی بود. من یک جایی خوندم که مردم...

متشکرم، مطلب جالبی بود. من یک جایی خوندم که مردم ژاپن هم خیلی هاشون علاقه زیادی به سکس ندارند و سکس رو کاری بیهوده میدونن که تنها باعث اتلاف وقت میشه. نمیدونم درسته یانه، اما اگه درست باشه میشه گفت بی جنس گرایی میتونه نتیجه تاثیرات محیطی باشه( میدونید دیگه کلا ژاپنیا خیلی کار میکنن و قدر زمانشونو میدونن)

ـــــــــــ

اینا همه از آفتِ باغِ توئه / اینا ردِّ خونِ شلّاقِ توئه

• 1

• tahadodol  
  • عضو از 1398/1/15

• پست‌‌‌ها: ‌ 2

• 1

مثل همیشه عالی بود

مثل همیشه عالی بود

ـــــــــــ

اهل سکس وعشق وحال سالم هستم.اگه دنبال نفر سوم و قابل اعتماد هستید حتما خیالتون راحت باشه پیش خوب کیسی اومدید

• 1

• arash_gh61  

• عضو از 1397/9/4

• پست‌‌‌ها: ‌ 436

• 164

ARASH

(ok)

ـــــــــــ

پایه سفر استانبول کسی هست؟

?I LOVE MAKING LOVE,YOU

فحاش کسیه که نه فرهنگ داره، نه ادب داره نه قدرت

• 0

من اخرش خودمو نشناختم

این چه وضعیه من دارم اخه من شده از کسی خوشم بیاد ولی یهویی بهش سرد میشم مثلا یه هفته میگذره دیگه هیچ حسی ندارم بهش البته از همون اولم بهش نگاه و نظر سکسی ندارم ولی کلا جق فراوون و از فیلم سوپرم بدم میاد گی هم نیستم کلا تکلیفم با خودم مشخص نیست ولی نمیدونم چمه دم به دقیقه هم حشریم

تازه اوجوریم نیستم بگین اینقد لاشی بازی دراورده اینطوری شده اصلا من کسخل یه بارم دختر بازی یا خانوم بازی نکردم حتی تو زمان 13 14 سالگی که کلا همه ی دوستام امپر میچسبوندن ولی من کلا هیچ البته یادمه برای اینکه جلو دوستام کم نیارم تو 18 یا 19 سالگی دوس دختر میگرفتم ولی به هیچ کدومشون علاقه ای که بایدو نداشتم (dash) (dash) (dash) (dash) (dash) (dash)

ـــــــــــ

کلی چیز میشه نوشت ولی مهم ترینش اینه :

کییییییییییییر تو این زندگی

• 0

عرض شود که

نقل از: هیچکاک متشکرم، مطلب جالبی بود. من یک جایی خوندم که مردم ژاپن هم خیلی هاشون علاقه زیادی به سکس ندارند و سکس رو کاری بیهوده میدونن که تنها باعث اتلاف وقت میشه. نمیدونم درسته یانه، اما اگه درست باشه میشه گفت بی جنس گرایی میتونه نتیجه تاثیرات محیطی باشه( میدونید دیگه کلا ژاپنیا خیلی کار میکنن و قدر زمانشونو میدونن)

بعید میدونم درست باشد چون تا جایی که اطلا دارم صنعت پورنوگرافی در ژاپن بسی پررونق است و ژاپنیا ید طولا در تولید پورن‌های عجیب‌غریب دارند! ینی یه گند و کثافتکاری‌هایی رو وارد حیطه‌ی حشراندوزی میکنند که به راستی آدم پشماش فر میخورد...
گمون نکنم بتوان گف تعداد زیادی از هیچ قشر یا نژاد خاصی بی‌جنس‌گرا هسن چرا که اغلب گفته میشود این گرایش در اقلیت بسیار کمیاب است (کمتر از اقلیت هم‌جنس‌گرا).

ولی این تئوری که بدون شهوت جنسی راحت‌تر میشود پیشرف کرد رو قبول دارم.

ـــــــــــ

• 0

• Fael64  

• عضو از 1398/11/27

• پست‌‌‌ها: ‌ 106

• 41

میگام

من که هر چی و هرکی گیرم بیاد میکنمش این میشه چی؟

ـــــــــــ

• 0

پاسخ

نقل از: Fael64 من که هر چی و هرکی گیرم بیاد میکنمش این میشه چی؟

میشه یه شومبول به سرِ بی‌مغز.

ـــــــــــ

• 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

به نظر شما «اسلام واقعی» چیست؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «