همه‌جنس‌گرایی (pansexuality)

1399/08/20

↩️ بازیابی شده

همه‌جنس‌گرا (Pansexual) چیست؟
هرآنچه لازم است در مورد همه‌جنس‌گرایی بدانید

از: Jullia Pugachevsky & Carina Hsieh
در: Jun 25, 2020

در زمانی که هر روز تعداد بیشتری از سلبریتی‌ها مانند Janelle Monáe و Miley Cyrus خود را رسماً به عنوان همه‌جنس‌گرا به عموم معرفی می‌کنند. ممکن است تردید به وجود آید که همه‌جنس‌گرایی(pansexuality) به راستی چیست و چه تفاوتی با دوجنس‌گرایی(bisexuality) و یا سیّالیت جنسی (sexual fluidity) دارد.


معنای همه‌جنس‌گرایی چیست؟

دارنده‌ی مدرک دکترا و متخصص روابط خانوادگی خانم ‘تارا بیتس دوفورد’ (Tarra Bates-Duford, PhD) در انجمن مشاورین مسائل خانوادگی همه‌جنس‌گرایی را اینگونه تعریف کرده‌اند: «فردی که بدون توجه به جنسیت و یا تمایلات جنسی دیگران نسبت به آنها در خود کشش جنسی [تمایل] احساس می‌کند.»
ایشان ادامه دادند: «این جذابیت (تمایل درونی) حتی شامل افرادی می‌شود که شامل هیچ کدام از دو جنس نمیشوند {Agender یا بدون جنسیت} با وجود این، همه‌جنس‌گرایی به آن معنا نیست که شما نسبت به همه جذب می‌شوید، معنای دقیقتر آن این است که فرد همه‌جنس‌گرا خود را به جذب شدن به یک جنسیت یا گرایش خاص محدود نمی‌کند.»

بسیاری از انسانهای همه‌جنس‌گرا خود را اینگونه توصیف کرده‌اند که: ملاک جذابیت دیگران برای آنها شخصیت و پایبندی به اخلاقیات است نه جنسیت.
بِیتس دوفورد گفته است: «آنها می‌توانند به فردی که فاقد جنسیت است، یا جنسیت دارد، مذکر، مونث یا شامل هر نوع تفکیک جنسیتی دیگر باشد علاقه‌مند شوند.»


آیا همه‌جنس‌گرایی مانند رمانتیک‌گرایی(panromantic) است؟

همه‌جنس‌گرایی معمولاً در کنار رمانتیک‌گرایی نام برده می‌شود اما این دو یکی نیستند. رمانتیک‌گرا به کسی اطلاق می‌شود که از نظر احساسی به تمام افراد و جنسیت‌ها «گرایش عاطفی» دارد در حالی که در همه‌جنس‌گرایی این نوع تمایل از نوع «جنسی» است.


همه‌جنس‌گرایی چگونه با دوجنس‌گرایی مرتبط است؟

درست است که همه‌جنس‌گرایی هم زیر مجموعه‌ی دوجنس‌گرایی به شمار می‌آید اما فراتر از صرفاً جذب شدن به هر دو جنس مرد و زن می‌باشد.
آنگونه که متخصص سکس‌شناسی خانم ‘کارلن کوستا’ (Carlen Costa) می‌گوید؛ همه‌جنس‌گرایی شامل «جذابیت جنسی، رمانتیک و عاطفی، احساسی، فیزیکی و یا حتی روحی نسبت به افراد دیگر» می‌شود بدون این که صرفاً به یک جنسیت یا تمایل جنسی خاص محدود باشد. همه‌جنس‌گرایی شامل این مطلب است که به عنوان انسان پیشرفت کرده‌ایم و زبان عشق و رابطه نیز در این میان پیشرفت کرده و دیگر به بعضی مفاهیم کلی {مرد/زن} محدود نمی‌شود.

به زبان دیگر همه‌جنس‌گرایی به آن معناست که جنسیت یک ساختار {تعریف} اجتماعی است که در میان طیف‌های مختلف سکسی گسترده شده است و ذاتی تغییر پذیر دارد {یعنی مانند مایعات حالتی سیال دارد و به هر شکل و قالبی در می آید}.

آنگونه که خانم کارلن کوستا می‌گوید؛ همه‌جنس‌گرایی به آن معناست که شما در روابط عاطفی‌تان روی جنسیت طرف مقابلتان تمرکز نمی‌کنید و تمام هویت‌های جنسی می‌توانند برای شما جذاب باشند.

تفاوت اصلی بین همه‌جنس‌گرایی و دوجنس‌گرایی این است که همه‌جنس‌گرا در ابتدا جنسیت را به عنوان یک عامل تعیین کننده در انتخاب شریک جنسی یا عاطفی از معادله حذف می‌کند ولی دوجنس‌گرایان ممکن است چنین احساسی {دیدگاهی} نداشته باشند. {یعنی ممکن است افراد بدون جنسیت و یا ترنس جزو انتخاب‌های دوجنس‌گرایان برای شریک عاطفی نباشند} افراد همه‌جنس‌گرا غالباً ابراز می‌کنند که حتی به افراد دوجنسه، افراد بدون جنسیت و افراد ترنس نیز تمایل دارند و میزان این تمایل با جذابیتی که افراد دارای جنسیت مشخص از بدو تولد {زنان و مردان} برای آنها دارند یکسان است.


همه‌جنس‌گرا بودن چه احساسی دارد؟

افراد مشهور متعددی خود را همه‌جنس‌گرا معرفی کرده‌اند. یکی از آخرین افراد از این دست که به تازگی به همه‌جنس‌گرا بودن خود اعتراف کرده “جانل مونی” بوده است که در مصاحبه‌ای که با مجله‌ی Rolling Stone [مجله‌ای که به موسیقی‌دانان و خواننده‌های مطرح می‌پردازد] کرده، این تمایل خود را ابراز کرده بود. او گفته که در ابتدا به عنوان دوجنس‌گرا شناخته شده بود اما بعد از آن که درمورد همه‌جنس‌گرایی مطالعه کرد، احساس کرده که؛ «این همان مفهومی است که می‌تواند مرا بهتر معرفی کند! من برای این که بهتر خود را بشناسم هیچ نوع تعصب یا مرزی ندارم. من یک زن دگرباش سیاه‌پوست ساکن در آمریکا هستم، یعنی به عنوان کسی که هم با مردان در رابطه‌ی عاطفی بوده است و هم با زنان، خودم را یک انسان آزاد می‌دانم که به شدت اعتقاد دارد همه‌جنس‌گرایی به معنای از بین بردن محدودیت‌های جنسی است.»

همچنین “مایلی سایروس” زمانی که در مصاحبه‌ای با مجله‌ی elle نسخه‌ی ویژه انگلستان در سال 2015 درمورد گرایش جنسی‌اش صحبت کرد، در محبوب شدن این اصطلاح (همه‌جنس‌گرایی) نقش مفیدی ایفا کرد.
مایلی در مصاحبه‌ی دیگری با مجله‌ی Out گفت: هرگز نتوانسته این موضوع که مردم فردی را صرفاً پسر یا دختر می‌دانند را بپذیرد.

شاید یکی دیگر از افراد مشهور یعنی ‘ماری گونزالس’ (Mary Gonzalez) نماینده‌ی ایالت تگزاس در مجلس {سنا} که خود را همه‌جنس‌گرا معرفی کرده مثال بهتر و عین حال تعجب‌برانگیزتری در این زمینه باشد. او تا بعد از پایان کمپین انتخاباتی و انتخاب شدنش برای اعتراف به تمایل جنسی‌اش صبر کرد زیرا می ترسید باعث تعجب و شوک‌زدگی همگان شود. خانم گونزالس زمانی که فقط ۲۱سال داشت خود را به عنوان فردی دوجنس‌گرا معرفی کرد. اما بعد از این که با چند فرد ترنس و دگرباش قرار عاطفی گذاشت فهمید که دوجنس‌گرا کلمه‌ی مناسبی برای تعریف هویت جنسی واقعی او نیست و این که «جنسیت {مرد/زن} هیچ نقشی در این که او نسبت به چه کسانی احساس کشش و جذابیت کند ندارد».

یکی دیگر از افراد معروفی که خود را همه‌جنس‌گرا معرفی کرده ‘جَز جِنینگز’ (Jazz Jennings) از چهره‌های مشهور تلویزیونی و یوتوب است. او در توصیف کسانی که نسبت به آنها احساس تمایل {جذب شدن} می‌کند، از اصطلاح “بدون مرز” یا “بدون محدودیت” استفاده کرده است: «من با همه قرار می‌گذارم، به این دلیل که انسانها را بیشتر به دلیل روحشان دوست دارم.».

خواننده معروف سبک رپ ‘اَنجل هِیز’ (Angel Haze) نیز گفته است: «اگر می‌توانی باعث شوی که حسی نسبت به تو داشته باشم و اگر بتوانی مرا بخندانی —که کار واقعاً سختی است!— پس می‌توانم با تو در یک رابطه‌ی عاطفی باشم.»


اشتباهات رایج درمورد همه‌جنس‌گرایی چیست؟

اول این که همه‌جنس‌گرایی درواقع گسترش دادن مفهوم دوجنس‌گرایی است که بدان معناست که شما از نظر جنسی یا عاطفی به بیشتر از یک جنس {مرد/زن} تمایل دارید. چون دوجنس‌گرایی در بین بعضی از مردم به دلیل عدم توانایی انتخاب دائمی بین یکی از دو جنس برای برگزیدن شریک جنسی، مفهومی مترادف با هرزگی و بی‌بندوباری دارد، همه‌جنس‌گرایی نیز می‌تواند با همین طرز نگاه غلط مورد قضاوت قرار گیرد.

خانم کارلن کوستا می‌گوید:
یکی دیگر از پیش‌فرض‌های غلط این است که همه‌جنس‌گرایی بدون مقدار کافی از تفکر و به طور اتوماتیک یک نوع تمایل جنسی از روی غریزه‌ی حیوانی، یا جزو انحرافات جنسی مانند تمایل به سکس با کودکان یا داشتن تمایل جنسی به اشیاء به شمار می‌رود. که یک قدم بسیار بزرگ (و توهین آمیز) به سمت این باور است که فردی که به تمام هویت‌های جنسی انسانی تمایل دارد می‌تواند نسبت به یک گوزن یا موتور یک ماشین هم تمایلات جنسی داشته باشد!

باور غلط دیگر این است که «اگر شما به طور انحصاری با یک فرد دگرجنس‌گرا قرار عاطفی بگذارید، دیگر همه‌جنس‌گرا نیستید.» که طرز تفکر غلطی است چون اولاً اگر به خاطر داشته باشید که همه‌جنس‌گرایان تمام هویت‌های جنسی را دوست داشته و نسبت به آنها احساس تمایل می‌کنند. دوماً این که شما با چه کسی قرار عاطفی می‌گذارید و با چه کسی قرار نمی‌گذارید نمی‌تواند گرایش جنسی شما را محدود (یا تعریف) کند.


منبع:
https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a9529384/pansexual-definition-meaning/

5600 👀
6 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2020-11-10 13:54:49 +0330 +0330

↩ mistrs_l
خراب شد

1 ❤️

2020-11-15 18:07:51 +0330 +0330

فکر میکردم همه جنس گرا یعنی با حیوانات هم رابطه داشته باشن

1 ❤️

2020-11-28 18:38:30 +0330 +0330

من عاشق سافت و دوطرفه هستم

0 ❤️

2020-11-29 13:14:35 +0330 +0330

به نظرم 90 درصد ایرانیا اینطوری هستن! یعنی همه جنس گرا

0 ❤️
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «


Top Bottom