هنر اروتیک در تاریخبعضی از آثار تاریخی تو این زمینه رو میخوام معرفی کنم.نمیدونم این موضوع تا چه حد واستون جذابِ ولی امیدوارم مورد پسند باشه. توصیه میکنم که عکسارو ببینید اگه متن واستون کسل کننده بود. توش چندتایی هم از ایران هست.


تعریف


از آنجا که هم تجارب ادراکی منجر به برانگیختگی شهوت و هم تعاریف مربوط به هنر، دائماً در حال نوسان هستند، ارائهٔ یک تعریف مشخص از هنر اروتیک، تا حدود زیادی دشوار است
علاوه بر این، اغلب تمایز میان دو مقولهٔ هنر اروتیک و پورنوگرافی نیز آسان نیست، چراکه پورنوگرافی نیز، در واقع نوعی توصیف صحنه‌های مربوط به عشقبازی و شهوترانی به قصد تحریک و برانگیختن قوای جنسی و شهوانی است، منتهی تفاوت آن این است که این نوع توصیف الزاماً یک آفرینش هنری نیست و به‌طور معمول جزئی از هنر در نظر گرفته نمی‌شود. تفاوت میان این دو مقوله ممکن است در هدف و پیام آن‌ها نهفته باشد. در مجموع مقولهٔ هنر اروتیک همواره به عنوان یک قطعه هنری در نظر گرفته می‌شود و ابزارها و شاخصه‌های مرسوم و شناخته شدهٔ هنری را که در دیگر آثار هنری تاریخی رعایت شده‌اند را، در بر می‌گیرد. حال آن که پورنوگرافی نیز ممکن است از همین ابزارها استفاده کند، امّا آنچه را که در درجهٔ نخست مدّ نظر قرار می‌دهد، تحریک جنسی است. با این وجود، تفکیک و تمایز این موارد از یکدیگر به شدت ذهنی[و سلیقه‌ای] است.


پیشینهٔ تاریخی


در میان قدیمی‌ترین نمونه‌های بازمانده از گذشته‌های دور، که دیرینگی و اهمیت مقولات اروتیک (مرتبط با عشق شهوانی) را نشان می‌دهند، نقاشی‌های حجاری شده بر دیوارهٔ غارهای مربوط به دوران پالئولیتیک می‌باشند. امّا در عین حال بسیاری از فرهنگ‌ها نمونه‌هایی از هنر اروتیک را خلق نموده‌اند.


از جمله یونانیان باستان، صحنه‌های جنسی زیادی را بر روی سرامیک هایشان نقاشی می‌کردند، طوری‌که بسیاری از این صحنه‌ها به عنوان برخی از نخستین موارد ثبت شدهٔ موجود از روابط همجنس گرایانه، بچه بازی و... شهرت یافته‌اند. همچنین از همین نمونه، صحنه‌های متعددی از روابط جنسی، به صورت صریح و روشن، بر دیوارهای مخروبه ساختمان‌های کهن رومی در پومپه‌ایPompeii به چشم می‌خورد.


در موشه واقع در کشور پرو که از ممالک امریکای جنوبی است، مردمان باستانی دیگری زندگی می‌کرده‌اند که در مجسمه‌های سفالی ساخت خود، جلوه‌های واضح و آشکاری از روابط عشقی و شهوانی را به معرض نمایش می‌نهاده‌اند. از این نمونه آثار می‌توان به یک گالری که به‌طور کامل به سرامیک‌های دوران پیش کلمبیایی با نقش‌های اروتیک و وابسته به عشق شهوانی اختصاص داده شده، اشاره نمود. این سرامیک‌ها از همان سرزمین موشه بدست آمده اند(فرهنگ Moche) و در لیما (پایتخت پرو)، در موزه لارکو Larco قرار داده شده‌اند.


افزون بر این موارد، در فرهنگ مشرق زمین نیز، می‌توان سابقه‌ای کهن و طولانی از سنت درج نقاشی‌های اروتیک و وابسته به عشق شهوانی سراغ گرفت. به عنوان نمونه در ژاپن، از جملهٔ این قبیل سنت‌ها می‌توان به پدیدهٔ شونگا shunga اشاره نمود که در قرن سیزدهم میلادی در این کشور پا گرفت و گسترش محبوبیت آن تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، یعنی زمانی که فن عکاسی اختراع گردید، ادامه یافت. به همین شکل، هنر اروتیک در چین نیز، در طی دوران دوم دودمان مینگ، به اوج محبوبیت خود رسید. همچنین در هند نیز، اثر معروف کاما سوترا که در واقع کتابچهٔ مخصوصی است که در عصر باستان نقش راهنمای جنسی را ایفا می‌نموده‌است، قابل ذکر می‌باشد. این اثر باستانی هنوز هم در سراسر جهان محبوب است و افراد بسیاری به خواندن آن تمایل دارند.


در اروپا نیز، با شروع عصر رنسانس، استفاده از سنت‌ها و اصطلاحات عاشقانه رواج گرفت، در حالی که این موارد در آغاز به عنوان یک تفریح و سرگرمی نزد آریستوکرات‌ها یا همان اشراف مورد استفاده قرار می‌گرفت. در اوایل قرن شانزدهم، متنی اروتیک موسوم به I Modi، که مشتمل بر یک آلبوم حکاکی شده بر روی چوب بود، توسط یک طراح به نام گوئیلو رومانو، یک قلم زن به نام مارک آنتونی رایموندی، و یک شاعر به نام پیترو آرتینو، تهیه گردید. همچنین در سال ۱۶۰۱ کاراواجیو، یک نقاشی به نام آمور وینسیت اومنیا را برای مجموعه‌ای متعلق به مارکیوس وینسنزو گیوش تینیانی طراحی نمود. به همین ترتیب سنت استفاده از هنر اروتیک در آثار دیگر هنرمندان نقاش ادامه یافت، و نقاشان جدیدتر و مدرن تر نمونه‌هایی از این هنر را در تابلوهای خویش به نمایش نهادند. نقاشانی مانند فراگونارد، کوربت، میلت، بالتوس، پیکاسو، ادگار دگاس، تولوز لائوترک، ایگون شیه له، که این آخری در زمانی که در زندان بود، آثار اروتیک و شهوانی خود را خلق می‌کرد و به همین جهت آثار متعددی از او، با توجه به فضای نامساعد فرهنگی کشور اطریش در آن زمان، توسط مقامات زندان تخلف تشخیص داده شد و نابود گردید. آثار وی عمدتاً مشتمل بر نقاشی‌های اروتیک و شهوانی از بدن برهنهٔ دختران جوان بودند.


با آغاز قرن بیستم، هنر عکاسی تبدیل به جالب‌ترین و همه گیرترین رسانهٔ اشاعه دهندهٔ هنر اروتیک گردید. در این قرن، ناشرانی مانند تاسچن اقدام به انجام یک عمل دموکراتیک برای عرضه و نمایش هنر اروتیک و عکاسی اروتیک نمود. کتاب‌های ارائه شده توسط تاسچن، شامل کارهای هنرمندی به نام هاجیم سرایاما Hajime Sorayama بود، که وی برای برگزیدن هنرمندان همکار خود، تماس و رابطهٔ متقابلی بین نورمن راکول و دالی برقرار نموده بود و همچنین از همکاری یک هنرمند عرصهٔ مدرن تخیلی، به نام دای وارگاس بهره گرفته بود تا نوعی آثار هنری مدرن و مطابق روز خلق کند، که به لحاظ نزدیکی ظاهری آن به هنر شونگای ژاپنی، می‌توان بدان عنوان شونگای مدرن داد. بدین ترتیب طیف متنوعی از دستاوردهای هنری منسوب به سرایاما پدید آمد. دامنهٔ این آثار، به کارهای رباتیک سورایاما نیز کشیده شد و امروزه نمونه‌هایی از این کارها، در مجموعه دائم موما MOMA و همینطور در مؤسسه اسمیتسونیان موجود هستند. همچنین برخی دیگر از این کارها نیز در مجموعه موزه‌های خصوصی WEAM به معرض نمایش نهاده شده‌اند. البته در ارتباط با موضوع صاحبان حقوق قانونی مربوط به هنر شونگا، دعوی دامنه داری در یکی از دادگاه‌های فدرال آمریکا مطرح گردید که رسیدگی بدان از حدود سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ ادامه داشته‌است، امّا تمام تصمیم گیری‌های انجام شده در این دادگاه حاکی از ارائهٔ مطلوب تمامی حقوق قانونی مربوط به این نوع هنر، به سرایاما نمی‌باشد. (با استناد به برخی قوانین ایالات متحده آمریکا)

کوزه شراب که یه فاحشه و مشتریش رو به تصویر میکشه(کیسه پول آویخته شده روی دیوار)470-480 ق.م. یوناننقاشی دیواری در پمپئی که Priapus (خدای باروری که بعد از فتوحات اسکندر مقدونی از ترکیه به یونان و بعدا به ایتالیا هم رسید) رو در حال دزدی از Mercury (خدای تجارت در روم باستان) نمایش میده. 79-89 ق.م. پمپئی, ایتالیامجسمه ای از Pan (خدای گله ها) در حال جماع با بز (!) قرن 1 م. روممجسمه کوچکی از جنس یشم با مضمون اروتیک. سلسه مینگ(1644-1368) چینسنگتراشی به شکل آلت تناسلی مردانه. هزاره 6 ق.م. آناتولی, ترکیهسنگ قبرهایی به شکل آلت تناسلی مردانه به جا مانده از قرن 18 در قبرستان خالد نبی. استان گلستان, ایران (biggrin)


پ.ن: روحشون شاد :Dلوحه گِلی با تصویر سکس زن و مرد متعلق به دوران بابل باستان. هزاره 2 ق.م. بین النهرین (عراق)پیکره ایبری قرن 3-5 ق.م اسپانیایه مجسمه دیگه از سکس 30-305 ق.م. اسکندریه, مصرمجسمه ای 2 تکه که احتمالا متعلق به Priapus (خدای باروری,همونی که داشت دزدی میکرد) اواخر قرن 1م. پیکاردی, فرانسهسنگ برجسته ای اروتیک. قرن 1م. پمپئی, ایتالیاکوزه ای اتریشی با تصوری سکس میان 2 مرد. قرن 5 ق.م. سانتا ماریا, ایتالیانقش برجسته ای بر روی یکی از معابد گروهیِ Khajuraho در مادیا پرادش هند. این معابد هم به دین "جینیسم" و هم "هندوییسم" تعلق داشته که تاریخش به قرن 11م برمیگرده.سنگ قبر اتریشی که دیگه مشخصه شبیه به چیه (biggrin) 399-199 ق.م. ایتالیایک صفحه نقره ای آب طلا کاری شده با یه صحنه اروتیک.هنر زرگری. متعلق به تمدن تراکیان قرن 4 ق.م لتنیکا, بلغارستانسنگ تراشی در معبد Dattatreya واقع در باکتاپور.قرن 15م. نپالیک نقاشی در معبد بودای زمردین, بانگوک, که سکس Hanuman (شاه میمونِ لوپبوری(لوپبوری شهری در تایلند) ) با Lady Butsamali (فرشته سقوط کرده) رو نشون میده. قرن 17.م تایلندتصویر سکس دهانی از جنس سرامیک متعلق به قوم موچه. 100-700 ق.م. پروپیکره ای گِلی از الهه باروری 6100-7000 ق.م. کرمانشاه, ایراننمای روبرویی از الهه برهنگی با موهای بلند بافته شده متعلق به "هیتی ها" حوالی 1600 ق.م3 پیکره نشسته. یک مرد و 2 زن در طرفین او. قرن 1م. غرب مکزیکیک چراق روغنی با طرح اروتیک. قرن 3-1 م. رومنقش برجسته ای بر روی یکی از معابد گروهیِ Khajuraho در مادیا پرادش هند. این معابد هم به دین "جینیسم" و هم "هندوییسم" تعلق داشته که تاریخش به قرن 11م برمیگرده.عکسی از یک شعر مصور. قرن 14م. ایرانیک مجسمه آهکی که زنی رو نشسته بر روی آلت یه مرد نشون میده. 30-305 ق.م. مصریک پیپ سنگی با صحنه ای اروتیک, مربوط به مراسمی متعلق بین سرخ پوست های "چروکی". قرن 10 م. ایالت جورجیا, آمریکایک نقاشی دیواری اروتیک که سکس بین زن و مرد رو به تصویر میکشه. قرن 1م. پمپئی, ایتالیانقش برجسته ای اروتیک بر روی آجر ساخته شده در زمان سلسله مینگ. 1644-1368, چینالهه مادر 51-305 ق.م. مصر
منبع متن: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%86%D8%B1_%D8%AA%D9%86%E2%80%8C%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%87
منبع تصاویر: https://allthatsinteresting.com/erotic-art


ـــــــــــ
Don't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad


 • 56

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

یه سری نقاشی هم فردا اگه فرصت کردم میذارم.


یه سری نقاشی هم فردا اگه فرصت کردم میذارم.


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 7 • Ζεύς  

 • عضو از 1396/6/12

 • پست‌‌‌ها: ‌ 102

 • 238

ممنون جالب بود (rose)


ممنون جالب بود (rose)


ـــــــــــ


 • 1 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: Ζεύς


نقل از: Ζεύς ممنون جالب بود (rose)

خواهش میکنم.

چه زود خوندی (biggrin)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 3 • Ζεύς  

 • عضو از 1396/6/12

 • پست‌‌‌ها: ‌ 102

 • 238

نقل از: Dark_Lady


نقل از: Dark_Lady
نقل از: Ζεύς ممنون جالب بود (rose)
خواهش میکنم. چه زود خوندی (biggrin)

سرعت عملم بالاس (biggrin)


ـــــــــــ


 • 1 • kambiz55  

 • عضو از 1396/2/13

 • پست‌‌‌ها: ‌ 3889

 • 10424

Dark_Lady عزیز


در ادامه فرمایشات شما این نکته رو بگم که Erotic دارای جنبه Dirty Sex و Hard Sex نبوده و میشه اون رو تلفیقی از Art Sex (هنری) و Emotional Sex (احساسی) در نظر گرفت، ممنون و جالب بود


ـــــــــــ

Keep cool; "Happy wife" makes the "Happy life"..... ; no doubt • 4 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: برده.مطیع


نقل از: برده.مطیع هنر همیشه هنر

هنر عالیه (inlove)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 1 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: Ζεύς


نقل از: Ζεύς
نقل از: Dark_Lady
نقل از: Ζεύς ممنون جالب بود (rose)
خواهش میکنم. چه زود خوندی (biggrin)

سرعت عملم بالاس (biggrin)

امیدوارم باعث ناامیدی نشه سرعت عمل بالات (biggrin)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 9 • Hamed eshghi  
 • عضو از 1390/5/4

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1638

 • 64

جالب بود


جالب بود


ـــــــــــ

 • 1 • Ζεύς  

 • عضو از 1396/6/12

 • پست‌‌‌ها: ‌ 102

 • 238

عالی بود


نقل از: Dark_Lady
نقل از: Ζεύς
نقل از: Dark_Lady
نقل از: Ζεύς ممنون جالب بود (rose)
خواهش میکنم. چه زود خوندی (biggrin)

سرعت عملم بالاس (biggrin)

امیدوارم باعث نا امیدی نشه سرعت عمل بالات (biggrin)

(rolling) (rolling) (rolling)


ـــــــــــ


 • 0 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: Hamed eshghi


نقل از: Hamed eshghi جالب بود

ممنون (rose)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 7 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: سفیدبرفی74


نقل از: سفیدبرفی74 مرسی اززحمتی که کشیدی خیلی جالب بود،

خواهش میکنم عزیزم خوشحالم که خوشت اومد (rose)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 8 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: kambiz55


نقل از: kambiz55 در ادامه فرمایشات شما این نکته رو بگم که Erotic دارای جنبه Dirty Sex و Hard Sex نبوده و میشه اون رو تلفیقی از Art Sex (هنری) و Emotional Sex (احساسی) در نظر گرفت، ممنون و جالب بود

ممنون از اطلاعات تکمیلی (rose)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 8 • Nimnima1990  

 • عضو از 1397/8/20

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1393

 • 2640

ممنون از اطلاعات خوبی که دادین ،نمیدونستم ایروتیک...


ممنون از اطلاعات خوبی که دادین ،نمیدونستم ایروتیک تاریخچه هم داره پشتش


ـــــــــــ


 • 2 • Joodii_abot  

 • عضو از 1397/9/29

 • پست‌‌‌ها: ‌ 169

 • 527

مرررسی


جالب بود، زحمت کشیدی (rose)

فقط لطفا منبعش!


ـــــــــــ


 • 4 • GondeBack1363  

 • عضو از 1397/8/22

 • پست‌‌‌ها: ‌ 210

 • 256

چه جالب....من تنها یه تصویر اینطوری دیده بودم که...


چه جالب....من تنها یه تصویر اینطوری دیده بودم که دو مرد با یه زن رابطه دارن اونم مربوط به دو سه قرن بعد میلاد بود تو ایتالیا.... واقعا آموزنده،،زحمت کشیدبی


ـــــــــــ

مواظب آرزویی که میکنی باش،،هیچ آرزویی بدون تاوان نیست • 1 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: Nimnima1990


نقل از: Nimnima1990 ممنون از اطلاعات خوبی که دادین ،نمیدونستم ایروتیک تاریخچه هم داره پشتش

خواهش میکنم (rose)

آره تاریخچه خیلی قدیمی هم داره


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 7 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: Joodii_abot


نقل از: Joodii_abot جالب بود، زحمت کشیدی (rose) فقط لطفا منبعش!

خواهش میکنم (rose)

یادم رفت منبع بزنم مرسی از یادآوری (biggrin)

https://allthatsinteresting.com/erotic-art

منبع متن: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%86%D8%B1_%D8%AA%D9%86%E2%80%8C%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%87


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 10 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: GondeBack1363


نقل از: GondeBack1363 چه جالب....من تنها یه تصویر اینطوری دیده بودم که دو مرد با یه زن رابطه دارن اونم مربوط به دو سه قرن بعد میلاد بود تو ایتالیا.... واقعا آموزنده،،زحمت کشیدبی

خواهش میکنم (rose)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 7 • fool22  

 • عضو از 1396/3/31

 • پست‌‌‌ها: ‌ 221

 • 439

مطالب عالیه اما بهتر می بود اگر ذکر می کردی که...


تاپیکت عالیه. کلی یاد گرفتم. مرسی


ـــــــــــ


 • 1 • ._.Moonlight._.  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 1071

 • 4625

نقل از: fool22


نقل از: fool22

تاپیکت عالیه. کلی یاد گرفتم. مرسی

خواهش میکنم خوشحالم که به دردت خورد (rose)


ـــــــــــDon't talk to strangers... Cause they're only there to make you sad • 7

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو


نظرسنجی

آیا تابحال از کانالهای صیغه یابی برای پیداکردن شخص موردنظرتان استفاده کرده اید؟


نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «