واقعیاتی در مورد داستان عاشورا!


 • axm432  

 • عضو از
  1398/2/7

 • پست‌ها: 2193

 • 2602


در اینجا قصد دارم خیلی خلاصه و بر اساس اسناد تاریخی, واقعیاتی رو در مورد داستان عاشورا بنویسم. مسلما هیچ غرضی در کار نیست. صرفا بیان اتفاقات تاریخی آن دوران آنگونه که واقعا اتفاق افتاده اند, به دور از هرگونه حب و بغض و تعصبات. قصد تحمیل دیدگاه خاصی هم در بین نیست. مطالبی بیان میشه و هر کس بنا به انصاف, روشن بینی و بی طرفی خودش میتونه برداشت خودش رو از این واقعیات داشته باشه:


1.واقعیت اینه که حسین برای به دست آوردن قدرت کودتا کرد (کتاب شهید جاوید). در عرف عرب در آن زمان اینکه یک فرد مهمی مثل حسین که هم نواده پیامبر هست هم فرزند خلیفه قبلی... با خلیفه وقت بیعت نکند و شبانه از شهر فرار کند چیزی معادل کودتا در دنیای امروز بوده است. علاوه بر این حسین سعی کرد که از کوفیان برای به دست گرفتن قدرت یارگیری کند و آنها را بر علیه خلیفه وقت بشوراند, اما در بین راه کوفه عمال خلیفه راه رو بر او بستند و او را کشتند.


2.او برای شهادت نرفته بود برای کسب قدرت رفته بود. چرا که وقتی راه رو بر او میبندند, بارها از عمر سعد میخواهد که به او و همراهانش اجازه بدهند که برگردند یا به جای دیگه ای بروند. این موضوع در اسناد مختلف تاریخی ثبت و ضبط شده (مثلا تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۳۰۰۸). مسلما کسی که اصرار بر شهادت دارد چنین درخواستی نمیکند. علاوه بر آن, کسی که بدنبال شهادت است مخفیانه و شبانه از مدینه فرار نمیکند (تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۲۹۰۹). او میتوانست در همان مدینه بماند و در آنجا توسط عمال یزید کشته شود. در مکه هم باز او در میانه حج وقتی که متوجه شد که حاکم مکه قرار است او را دستگیر کند شبانه از شهر گریخت.


3.نکته تاریخی دیگری که به فهم ماجرا کمک میکند, زمان بندی حادثه است. در بین تمامی مورخین اتفاق نظر است که معاویه شخصی به غایت زیرک و مدیری توانمند بوده است. میبینیم که حسن با او صلح میکند و حسین هم تا زمانی که معاویه زنده است دعوی حکومت نمیکند. اگر واقعا هدف شهادت و قیام بر علیه ظلم بوده, حسین میتوانست بر علیه معاویه قیام کند. چرا صبر کرد تا بعد از مرگ او و در زمانی که پسر او یزید که تجربه و زیرکی پدر را نداشت بر تخت بنشیند؟ بعضی خواهند گفت که بخاطر قرارداد صلح حسن با معاویه...اما فرد بی طرف میتواند به دلایل بهتری بیندیشد.


4.ما مرتب راجع به اینکه زن و بچه همراه او بودند و ظلمی که به آنها شده شیون و زاری میکنیم اما فراموش میکنیم که در دنیای قدیم اکثرا همینطور لشکر کشی میکردند و زن و بچه و فامیل رو با خود میبردند. ضمنا او کس دیگری غیر از مردان خانواده اش را نداشت که با خود ببرد و زنان و کودکان را هم نمیتوانست تنها و بی کس زیر تیغ دشمن رها کند. پس همه را با خود برد. اگر کمی هم منصفانه به قضیه نگاه کنیم, یزید, حال با هر اشکالات فردی که داشته, آدم جوانمردی بوده که تنها کسانی رو که دست به شمشیر بردند و جنگیدیدند رو میکشه. لشکریان ابن سعد, زین العابدین رو نمیکشند و به زینب و اکثر زنان و بچه ها هم آسیبی نمیرسونند! به زینب اجازه میدن که بر علیه یزید سخنرانی کنه و نهایتا هم همه اونها رو آزاد میکنند (تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۳۰۷۷). حتی در تاریخ آمده که یزید تمام اموالی که از بازمانده ها غارت شده بوده رو چند برابر به آنها بازمیگرداند .(تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۳۰۷۷). شما این رو مقایسه کنید با رفتاری که حتی همین امروز با مخالفین سیاسی که کودتا میکنند میشه!


5.شکی نیست که این داستان بسیار غم انگیزی است اما در مقیاس تاریخی اهمیت ویژه ای ندارد. در طول تاریخ جهان رخدادهایی به مراتب حماسی تر و با شکوه تر بودند و این قضیه به هیچوجه با عظمت آنها قابل قیاس نیست. شما میتوانید به حماسه آریو برزن در برابر اسکندر, حماسه ایرانیان در نبرد چالدران, حماسه لیونیداس و اسپارتها در برابر خشایارشا, حماسه نبرد استالینگراد در جنگ دوم جهانی, مقاومت غیور مردانه مردم لنینگراد در برابر نازی ها, داستان کامیکازی های ژاپنی, داستان نبرد ایووجیما, حماسه نبرد زولوها بر علیه بریتانیای کبیر, نبرد سرخپوستهای شایان با ژنرال کاستر, حماسه عثمانیها در گالیپولی, داستانهای افرادی که از هولوکاست جان بدر برده اند و خیلی موارد مشابه مراجعه کنید. تاریخ ایران خود ما هم مشحون از دلاوریهای بی نظیری هست که داستان عاشورا در برابر آنها واقعا محلی از اِعراب ندارد. میتوانید به داستان لطفعلی خان زند در برابر آغا محمد خان قاجار, داستان حماسی جلال الدین محمد خوارزمشاه در برابر چنگیزخان و خیلی وقایع تاریخی مشابه مراجعه کنید.


6.قضیه محاصره و کشتن کسی که از بیعت سر باز زده, رسم عرب در آن زمان بوده. یعنی همین کار رو هم با عبدالله بن زبیر که او هم با یزید بیعت نکرده بود قصد داشتند بکنند ولی او موفقتر بود. مثالهای تاریخی بسیار دیگری هم در تاریخ عرب میتوان یافت. منظور این است که حتی در مورد داستانهای اعراب هم چیز خاصی در این قضیه وجود ندارد.


7.برخلاف تصوراتی که بیشتر عوام دارند, اکثر افراد مهم حاضر در این داستان با هم نسبت خانوادگی دارند! این یک درگیری درون قبیله ای و خانوادگی بر سر قدرت بوده است! خاندان ابوسفیان و خاندان عبدالمطلب (در دیدگاه کلان تر, بنی‌هاشم و بنی‌امیه) از دیرباز با یکدیگر رقابت داشتند. در واقع عبد مناف جد مشترک محمد و علی و ابوسفیان بوده و دو خانواده نیای مشترک دارند. پیش از اسلام, خاندان ابوسفیان جایگاه بلندی داشتند که بواسطه ظهور اسلام تقلیل یافته بود. اما پس از علی دوباره قدرت به خاندان ابوسفیان منتقل شده و خاندان ابوطالب (حسن وحسین) میخواستند که آن را مجددا به خاندان خود بازگردانند. خلاصه, کل داستان یک جنگ قدرت بوده و حادثه کربلا صرفا نمادی بوده است از این جنگ قدرت.


8.ایرانیان تا زمان صفویه اکثرا سنی بودند. دامن زدن به داستانهای عاشورا و حماسه سازیهای عجیب و غریب بیشتر از زمان صفویه آغاز شده که البته آنها برای تحکیم قدرت خودشان از دین به عنوان یک ابزار استفاده کردند. مشکل اصلی صفویه, حضور امپراتوری قدرتمند عثمانی در مرزهای غربی بوده و آنها از مذهب شیعه به عنوان وسیله ای برای اتحاد ملی و مقابله با عثمانیها بهره بردند.


9.در طول تاریخ بعد از صفویه و پیدایش آخوند های شیعه به صورت امروزی آن, آخوندها که باید منبر گرمی داشتند و از این طریق ارتزاق میکردند, مرتب بر شاخ و برگ این داستان اضافه کردند. داستانهای قطع شدن دو دست عباس حین حمل مشک آب, تیر خوردن گلوی علی اصغر, اینکه هر کدام از این 72 نفر صدها تن از طرف مقابل رو میکشند, بی آبی محصورین, عروسی قاسم در روز عاشورا, خاموش‌کردن چراغ در شب عاشورا و ترک کربلا توسط عده‌ای از یاران حسین...اینها همه شاخ و برگهایی بوده که آقایان برای گرم کردن منبرهاشان درست کردند. مداحان و تعزیه گردانان هم بر آشفتگی این بازار افزوده اند. شما یک لحظه فکر کنید که من هر سال یک داستان رو "عینا" برای شما تکرار کنم! چند نفر حاضر میشوند که پای روزه/مداحی/تعزیه من بنشینند؟ پس مجبورم برای, مهیج کردن داستان, هر دفعه شاخ و برگی جدید به آن اضافه کنم!


10.باید بین اسطوره و تاریخ تفاوت قایل شد. ما همگی رستم اسطوره ای را دوست داریم اما کمتر کسی بین ما شک میکند که او صرفا یک شخصیت افسانه ایست. اسطوره بخشی از نیاز روحی آدمی را ارضا میکند. اسطوره واکنشی از ناتوانی انسان است در مقابله با درماندگی ها و ضعف او در برآوردن آرزوها و ترس از حوادث غیرمترقبه. همگی ملل اسطوره دارند. یونانیها; هرکول و آشیل...آلمانها; زیگفرید, ما; رستم...حتی در روزگار مدرن هم این نیاز به اسطوره از طریق اَبَر قهرمانان مارول و دی سی مثل سوپر من, بت من, اسپایدر من...تامین میشود. نکته مهم این است که باید بین شخصیت تاریخی حسین بن علی, ابوالفضل العباس...و اسطوره ای که ما از آنها ساخته ایم تمایز قایل شد.


از اینجا به بعد صرفا استنباط های شخصیست


11.یک علت کمتر شناخته شده در بین عوام که باعث تداوم این عزاداری هست ریشه کهن تاریخی آن است. ایرانیان از دیرباز "سوگ سیاوش" و "سوگ ایرج" را برگزار میکردند و مراسم عزاداری خاصی برای آنها داشتند که شباهتهایی به مراسم عزاداری امروزی حسین داشته! و بعد از اسلام و بخصوص تسلط شیعه در واقع کاراکتر حسین جای سیاوش نشسته و عزاداری شکل امروزی اون رو پیدا کرده...این قضیه بحث روانشناسی عمیقی را میطلبد که در این مجال نمیگنجد.


12.یک دلیل جالب روانشناسی برای این تمایل عجیب به سوز و ماتم و جانبداری از مظلوم این هست که این ملت ملتیست رنجدیده که در طول تاریخ همیشه مورد هجوم بوده و روز خوش به خودش ندیده! چنین ملتی صرفا میتواند با یک شخصیت مظلوم همذات پنداری کند و آن ضجه ها و ماتم ها نه صرفا برای حسین بن علی, بلکه برای حقارت تاریخی یک ملت زخم خورده است. برای نمونه شما سعی کنید در یک نقطه دیگر دنیا که مردم زندگی نسبتا به سامانی دارند این حجم عزاداری و ماتم مذهبی را پیدا کنید....


13.یک استدلالی که مرتبا تکرار میشود این است که حسین مظهر شرف و آزادگی است و به این علت الگوی ماست و باید او را پاس داشت. من با کلیات این حرف که سمبلی برای آزادگی داشته باشیم و به او تاسی کنیم مشکلی ندارم. اما چند نکته: الگوهای خیلی بهتری برای شرف و آزادگی در تاریخ هستند که کارهایی به مراتب بزرگتر کردند; شما نلسون ماندلا, گاندی, آبراهام لینکلن ....رو میتوانید در این زمینه در نظر بگیرید. در مورد حسین دیدیم که برای قدرت کودتا کرد, کودتای او نافرجام بود, وقتی او را محاصره کردند درخواست کرد که او رو رها کنند و اجازه دهند که برگردد یا به جای دیگری برود. اما دشمن قبول نکرد و او را به قتل رساند. من مطمین نیستم که چرا چنین شخصیتی باید مظهر آزادگی باشد. از طرف دیگر 1300 و اندی سال هست که این گریه و مویه و اقتدا به حسین ادامه دارد و انصافا نه تنها پیشرفتی در جهت انسانیت و اخلاق و آزادگی در این جامعه مشاهده نمیشود, بلکه امروز با جامعه ای پر از دروغ و ریا و ظاهر سازی و ابن الوقتی و انواع و اقسام فسادهای مالی و اخلاقی...مواجه هستیم!


فاعتبروا یا اولی الابصار!


14.اینکه ما ایرانیها انقدر قضیه شیعه و امامت را روی دستمان گرفته ایم و کاتولیک تر از پاپ شده ایم هم دلایل خاص خودش را دارد. اول, سنتهای پادشاهی ماست; ما عادت داشتیم که سلطنت موروثی باشد و بنابراین در دین هم همین الگو رو پیاده کردیم. یعنی اینکه حتما بعد از پیامبر باید خانواده او حاکم باشند! چنین چیزی سنت انبیا نیست. دلیل دیگر اینکه, ما که از سلطه اعراب و تبعیضی که آنها به ما روا میداشتند منزجر بودیم, در داخل خود دین شعبه ای درست کردیم و آن را وسیله ای قرار دادیم برای مبارزه با متجاوز! قیامهای مختلف ایرانی که صبغه مذهبی دارند و بهانه آنها ادامه راه حسین و...هستند همه از اینجا نشات میگیرند. یک دلیل ساده برای این موضوع مشاهده این هست که در خود جهان عرب, شیعیان اقلیت بسیار کوچکی هستند. اگر این داستان چیزی غیر از مقاومت منفی ایرانیان در برابر متجاوز بود, باید جمع کثیری از اعراب هم شیعه بودند. اکنون بعد سالیان دراز آن دلیل اصلی که مبارزه با متجاوز بوده از بین رفته اما سنتها و اثراتش به صورت مناسک مذهبی باقی مانده است.


15.بخشی از داستان علاقه شدید ما ایرانیان به حسین, غیر از اینکه نواده پیامبر و فرزند علی بوده, را باید در این علت جستجو کرد که ایرانیان او را داماد خود میدانستند. چرا که حسین بن علی با "شهربانو" شاهدخت ایرانی و دختر یزدگرد ازدواج کرده بوده و ایرانیان به نوعی او را ادامه سلسله پادشاهی خود میپنداشتند.


پ.ن. مطالب فوق خلاصه ای است از برداشتهای شخصی من از حدود 15 کتاب و منابع دیگری که در این مورد در زمانهای مختلف مطالعه کرده ام. به تدریج بعضی منابع رو اضافه میکنم.


پ.ن. نکته جالبی که بعد از این پست باهاش مواجه شدم این بود که تعداد زیادی افرادی که بر اساس پروفایلشون به دنبال سکس با زن شوهردار, سکس گروهی, روابط همجنس خواهانه... بودند به شدت به دفاع از حسین پرداختند! من البته کاری به گرایشات جنسی افراد ندارم, اما تناقض صریح بین این گرایشات خاص جنسی و اعتقادات مذهبی شدید این دوستان باعث حیرت من شد!


پ.ن. من خیلی متاسفم که این رو اینجا بگم! اما خیلی از افرادی که مخالف تاپیک بودند و در اینجا کامنت گذاشتند, بجای اینکه مرجعی ارائه کنند یا استدلال منطقی کنند, صرفا به فحاشی روی آوردند! من فکر میکنم خود اون امام هم شدیدا ناراحت بشه وقتی متوجه بشه که خیلی از پیروانش افرادی با ضریب هوشی پایین هستند که وقتی مطلب مخالفی, که مودبانه و مستدل هم نوشته شده, رو میبینند, بهترین کاری که ازشون بر میاد فحاشی هست! و همین آدمها هم مرتب دم از "شرف" و "آزادگی" میزنند و ادعا میکنند که الگوشون اون امام حُمام است. راستش این اصلا تبلیغ خوبی برای تشیع نیست! این دوستان "دقیقا" چه چیزی رو از اون امام آموختن؟


خلاصه "دشمن دانا بِه از نادانِ دوست!"


مراجع


https://urlzs.com/p4M2d


bit.ly/2kKFh7R


کتاب شهید جاوید اثر آیت الله صالحی نجف آبادی


تاریخ طبری


https://www.youtube.com/watch?v=tlMvdJrtEzI


https://www.youtube.com/watch?v=kT5SRS4aWR8


http://yousefieshkevari.com/?p=6543


http://yousefieshkevari.com/?p=6651


http://www.eslam.nu/2016/10/07/zndgi-husin/


جستارهایی در تاریخ هفتاد سال نخست اسلام, حسن یوسفی اشکوری


ابوالمؤید موفق بن احمد مکی خوارزمی


یعقوبی


بلاذری


ابن‌ قتیبه


طاهر مقدسی


تاریخ ابن اثیر


https://www.youtube.com/watch?v=-3ja87_N1Wo


دو قرن سکوت, عبدالحسین زرین‌کوب


تاریخ الاسلام, ذهبی


فتوح, ابن اعثم


علی و بنوه, طه حسین


Madelung, Wilfred (2004). "Ḥosayn b. ʿAli i. Life and Significance in Shiʿism". In Yarshater, Ehsan. Encyclopædia Iranica. Fasc. 5. XII. New York: Bibliotheca Persica Press. pp. 493–498.


bit.ly/2kiro0s


http://booyebaran.ir/?p=12848


ادامه دارد...


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر


 • 22

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

 • gharib4360  

 • عضو از 1398/4/4

 • پست‌‌‌ها: ‌ 33

 • 13

افتضاح


کاملا مسخره بود . تخیلات خودتو ننویس .


ـــــــــــ


 • 3 • boosmfm33  

 • عضو از 1398/1/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 28

 • 41

نقل از: gharib4360


نقل از: gharib4360 کاملا مسخره بود . تخیلات خودتو ننویس .

تو هم اگه چیزی بهتر از ایشون بلدی ما رو در جریان بزار .


ـــــــــــ


 • 6 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2193

 • 2602

نقل از: gharib4360


نقل از: gharib4360 کاملا مسخره بود . تخیلات خودتو ننویس .

شما میتونین خیلی دقیق و با ذکر شماره بفرمایید کدوم مورد "تخیل" هست و ما راجع بهش صحبت میکنیم! (biggrin)


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 8 • ziba1981  
 • عضو از 1397/10/29

 • پست‌‌‌ها: ‌ 372

 • 503

بسیار عالی منطقی و زیبا


بسیار عالی منطقی و زیبا


ـــــــــــ


 • 5 • キング  

 • عضو از 1398/4/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 62

 • 85

.


جالب بود ولی ۹۹/۹ درصد آدمهایی که من می شناسم یا برای اینا میرن عزاداری

یا برای اینا


ـــــــــــ

 • 9 • رضا39  

 • عضو از 1398/5/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 83

 • 38

دمت گرم و دستت درد نکنه از زحمتی ک کشیدی


ممنون و سپاسگذرام . خیلی مطالب مفید و نزدیک به واقعیت بود که با عقل سالم هم جور در میاد . اونهایی که نمیخان باور کنن کسانی هستند که اسیر اعتقادات مذهبی خودشون هستند . اعتقاداتی که عقل هر آدمی رو ازش میگیره و کاملاً برده خودش میکنه تا جایی که مثل افراد داعش حاضرن بمب ب خودشون ببندند و خودشونو تکه پاره کنن ، عوضش بهشت و وعده های آخوندهاشونو به دست بیارن . زهی خیال باطل .. گویند بهشت و حور عین خواهد بود آنجا می و شیرو انگبین خواهد بود گر ما می و معشوق گزیدیم چه باک چون عاقبت کار چنین خواهد بود .


ـــــــــــ

من و همسرم عاشق سکسیم اگه تنوع تو سکس نباشه زیبا ترین و خوش رنگ ترین لذت دنیا روز به روز کمرنگ و کمرنگ تر می شه ؛بیاییم تا جوونیم از این نعمت شیرین و دوست داشتنیه خدا بیشترین بهره رو ببریم . • 7 • Rator2  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 7

 • 15

...


اکثر مطالب درسته هرچند مثال های نبرد هایی که زدید چندتاشون تراژدی نبودن... (biggrin)
درمورد کودتا هم کاملا درست بود البته شیعیان برخلاف این هم نگفتن حسین میخواست کودتا کنه کاری که پدر و برادرش نکردن و به دلایلی کوتاه اومدن رو انجام بده که اطلاعاتم کامل نیست ولی فکر میکنم چندجا خونده بودم دعوت از طرف مردم کوفه بوده به هر حال به همین خاطر هم میگن دربرابر ظلم ایستاد و قسمت تراژدی هم...درسته اونقدر بزرگ نبوده ولی میشه درنظر گرفت عزاداری دو روزه کاملا منطقی میتونه باشه چون یکی از نبرد های مهم شیعیان بوده و چند تن از بزرگانشون سربلند‌تر از بقیشون مردن (biggrin)


ـــــــــــ


 • 0 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2193

 • 2602

نقل از: Rator2


نقل از: Rator2 اکثر مطالب درسته هرچند مثال های نبرد هایی که زدید چندتاشون تراژدی نبودن... (biggrin) درمورد کودتا هم کاملا درست بود البته شیعیان برخلاف این هم نگفتن حسین میخواست کودتا کنه کاری که پدر و برادرش نکردن و به دلایلی کوتاه اومدن رو انجام بده که اطلاعاتم کامل نیست ولی فکر میکنم چندجا خونده بودم دعوت از طرف مردم کوفه بوده به هر حال به همین خاطر هم میگن دربرابر ظلم ایستاد و قسمت تراژدی هم...درسته اونقدر بزرگ نبوده ولی میشه درنظر گرفت عزاداری دو روزه کاملا منطقی میتونه باشه چون یکی از نبرد های مهم شیعیان بوده و چند تن از بزرگانشون سربلند‌تر از بقیشون مردن (biggrin)

ممنون دوست عزیز. هر کدام از نبردها رو که فکر میکنین تراژیک نبوده رو ذکر کنین تا با هم صحبت کنیم! (biggrin)


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 2 • Rator2  

 • عضو از 1397/11/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 7

 • 15

...


نقل از: axm432
نقل از: Rator2 اکثر مطالب درسته هرچند مثال های نبرد هایی که زدید چندتاشون تراژدی نبودن... (biggrin) درمورد کودتا هم کاملا درست بود البته شیعیان برخلاف این هم نگفتن حسین میخواست کودتا کنه کاری که پدر و برادرش نکردن و به دلایلی کوتاه اومدن رو انجام بده که اطلاعاتم کامل نیست ولی فکر میکنم چندجا خونده بودم دعوت از طرف مردم کوفه بوده به هر حال به همین خاطر هم میگن دربرابر ظلم ایستاد و قسمت تراژدی هم...درسته اونقدر بزرگ نبوده ولی میشه درنظر گرفت عزاداری دو روزه کاملا منطقی میتونه باشه چون یکی از نبرد های مهم شیعیان بوده و چند تن از بزرگانشون سربلند‌تر از بقیشون مردن (biggrin)
ممنون دوست عزیز. هر کدام از نبردها رو که فکر میکنین تراژیک نبوده رو ذکر کنین تا با هم صحبت کنیم! (biggrin)

نظرم تقریبا شخصیه ولی نبرد لیونیداس و ایووجیما رو حماسه نمیبینم...فقط یکم سرسخت‌تر بودن (biggrin)


ـــــــــــ


 • 0 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2193

 • 2602

نقل از: Rator2


نقل از: Rator2
نقل از: axm432
نقل از: Rator2 اکثر مطالب درسته هرچند مثال های نبرد هایی که زدید چندتاشون تراژدی نبودن... (biggrin) درمورد کودتا هم کاملا درست بود البته شیعیان برخلاف این هم نگفتن حسین میخواست کودتا کنه کاری که پدر و برادرش نکردن و به دلایلی کوتاه اومدن رو انجام بده که اطلاعاتم کامل نیست ولی فکر میکنم چندجا خونده بودم دعوت از طرف مردم کوفه بوده به هر حال به همین خاطر هم میگن دربرابر ظلم ایستاد و قسمت تراژدی هم...درسته اونقدر بزرگ نبوده ولی میشه درنظر گرفت عزاداری دو روزه کاملا منطقی میتونه باشه چون یکی از نبرد های مهم شیعیان بوده و چند تن از بزرگانشون سربلند‌تر از بقیشون مردن (biggrin)
ممنون دوست عزیز. هر کدام از نبردها رو که فکر میکنین تراژیک نبوده رو ذکر کنین تا با هم صحبت کنیم! (biggrin)

نظرم تقریبا شخصیه ولی نبرد لیونیداس و ایووجیما رو حماسه نمیبینم...فقط یکم سرسخت‌تر بودن (biggrin)

خوب! یه آقایی به اسم لیونیداس با حدود 300 تا اسپارتی (حالا در تعداد دقیق بحث هست) سر راه لشکری متجاوز که حالا بنا به اقوال مختلف تاریخی حداقل 200000 نفر بوده رو میبندن! مرگ قطعی بوده و هیچ راه فراری هم نبوده. برای ما ایرانیها زیاد داستان خوشایندی نیست اما این از فداکاری اونها چیزی کم نمیکنه!

شما برداشت خودت از نبردهای جزیره به جزیره ژاپنی ها در برابر آمریکاییها (Island Hopping) رو بگو تا من بیشتر توضیح بدم که چرا حماسی و تراژیک هستند! (biggrin)


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 0 • Zhazha  

 • عضو از 1397/8/16

 • پست‌‌‌ها: ‌ 311

 • 2191

نقل از: Rator2


نقل از: Rator2 اکثر مطالب درسته هرچند مثال های نبرد هایی که زدید چندتاشون تراژدی نبودن... (biggrin) درمورد کودتا هم کاملا درست بود البته شیعیان برخلاف این هم نگفتن حسین میخواست کودتا کنه کاری که پدر و برادرش نکردن و به دلایلی کوتاه اومدن رو انجام بده که اطلاعاتم کامل نیست ولی فکر میکنم چندجا خونده بودم دعوت از طرف مردم کوفه بوده به هر حال به همین خاطر هم میگن دربرابر ظلم ایستاد و قسمت تراژدی هم...درسته اونقدر بزرگ نبوده ولی میشه درنظر گرفت عزاداری دو روزه کاملا منطقی میتونه باشه چون یکی از نبرد های مهم شیعیان بوده و چند تن از بزرگانشون سربلند‌تر از بقیشون مردن (biggrin)

سلام دوست عزیز، مسلم بن عقیل به عنوان پیک رفت تا مردم کوفه که زمانی علی رو دیده بودند و احتمال بیشتری بود که از حسین طرفداری کنن ازنظر فکری همراه خودش کنه، اونها هم قول مساعد دادند، بر اساس همین قول مساعد حسین به سمت کوفه حرکت کرد، ولی مردم کوفه وقتی دیدند که قدرت حکومت مرکزی بیشترِ خودشون رو عقب کشیدند، وحکومت حسین رو کشت.


ـــــــــــ

هی فلانی! زندگی شاید همین باشد... • 1 • amir_3030  

 • عضو از 1398/1/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 18

 • 51

نقل از: gharib4360


نقل از: gharib4360 کاملا مسخره بود . تخیلات خودتو ننویس .

كسشعر نگوو لطفا


ـــــــــــ


 • 1 • amir_3030  

 • عضو از 1398/1/2

 • پست‌‌‌ها: ‌ 18

 • 51

كاملا منطقى???????? دمت گرم


كاملا منطقى???????? دمت گرم


ـــــــــــ


 • 2 • axm432  

 • عضو از 1398/2/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2193

 • 2602

نقل از: amir_3030


نقل از: amir_3030 كاملا منطقى???????? دمت گرم

ممنون دوست گرامی.


ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر • 0 • Arian.Barret  

 • عضو از 1396/3/27

 • پست‌‌‌ها: ‌ 126

 • 15

تهش مينوشتى شهيد تشنه لب يزيد


تهش مينوشتى شهيد تشنه لب يزيد


ـــــــــــ

همه عقاید کلی نادرستند و این یک عقیده کلی است • 2 • Y.m_writer  

 • عضو از 1398/6/8

 • پست‌‌‌ها: ‌ 202

 • 312

البته مراسمهای باستانی خودمون رو مردم کم کم فراموش...


البته مراسمهای باستانی خودمون رو مردم کم کم فراموش کردن چون اوناهم نیاز به اعتقاد به یکسری مسائل دارن....اما مراسم سوگ سیاوش هنوز در شیراز به اسم سووَشون انجام میشه...آتش نوروز جمشید جم روی زاگرس همچنان روشن میشه...جشن سده در یزد و اصفهان با پاشیدن خاکستر توی زمین های کشاورزی و تیرگان در مازندران و آمل... فقط کمرنگ و محدود به مناطق خاص شدن


ـــــــــــ


 • 2 • kambarkallagi  
 • عضو از 1393/1/12

 • پست‌‌‌ها: ‌ 15

 • 2

صفویه و آخوند ها


خیلی عالی و معتبر فقط میخوام بگم کسی دلش به حال حسین و منو تو نسوخته ، فقط و فقط برای قدرت بر مردم و لعنت بر قدرت و سیاست به فکر زندگی در حال حاضر باشیم. خوش باشید


ـــــــــــ

(cool) • 2 • scharamm  

 • عضو از 1393/11/30

 • پست‌‌‌ها: ‌ 8

 • 27

درود . سپاس از روشنگری


درود . سپاس از روشنگری


ـــــــــــ


 • 4 • gohkhor29gay  
 • عضو از 1398/6/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 3

 • 4

خیلی خلاصه و مفید اصل ماجرا را فرمودین. پدر حسین،...


خیلی خلاصه و مفید اصل ماجرا را فرمودین.

ـــــــــــ


 • 1 • مردناب  
 • عضو از 1395/1/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 65

 • 101

با سلام هرکس بخاطر هدفش خود و خانواده اش رو فدا...


با سلام هرکس بخاطر هدفش خود و خانواده اش رو فدا کنه قابل تقدیز و احترامه حسین ابن علی مرد بزرگی بود .اما در مورد سوگواری کلا آخوند جماعت دربدر دنبال حربه ای هست که بتونه با پنهان شدن پشت احساسات این مردم ساده و مهربون به اهداف گثیف خودشون برسن که همون مفت خوری و چپاول و غارت اموال مردم و مملکته کاش مردم ما کمی منطق داشتن شاید بیش از ۹۰ درصد کسایی که میرن تو خیابونا و میزنن تو سر و صورتشون نمیدونن مادر امام حسین کی بوده دین و مذهب ساخته دست بشر هست افرادی مفت خور و باهوش که با ابزار دین مردم رو استثمار میکنن لعنت بر دین زدگی لعنت بر عرب جماعت . سرداران بنام ایرانی کجا وجود نحس مختار سقفی با اون پدر ملعونش که هزاران ایرانی رو در حمله به شمال ایران سر برید کجا . ..... افسوس که حماقت مسلمانان انتها ندارد...


ـــــــــــ


 • 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو

نظرسنجی

سرعت و کیفیت اینترنت در منطقه شما چگونه است؟


نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «