واقعیاتی در مورد داستان عاشورا!

• axm432  

• عضو از
    1398/2/7

• پست‌ها: 2141

• 2541

در اینجا قصد دارم خیلی خلاصه و بر اساس اسناد تاریخی, واقعیاتی رو در مورد داستان عاشورا بنویسم. مسلما هیچ غرضی در کار نیست. صرفا بیان اتفاقات تاریخی آن دوران آنگونه که واقعا اتفاق افتاده اند, به دور از هرگونه حب و بغض و تعصبات. قصد تحمیل دیدگاه خاصی هم در بین نیست. مطالبی بیان میشه و هر کس بنا به انصاف, روشن بینی و بی طرفی خودش میتونه برداشت خودش رو از این واقعیات داشته باشه:

1.واقعیت اینه که حسین برای به دست آوردن قدرت کودتا کرد (کتاب شهید جاوید). در عرف عرب در آن زمان اینکه یک فرد مهمی مثل حسین که هم نواده پیامبر هست هم فرزند خلیفه قبلی... با خلیفه وقت بیعت نکند و شبانه از شهر فرار کند چیزی معادل کودتا در دنیای امروز بوده است. علاوه بر این حسین سعی کرد که از کوفیان برای به دست گرفتن قدرت یارگیری کند و آنها را بر علیه خلیفه وقت بشوراند, اما در بین راه کوفه عمال خلیفه راه رو بر او بستند و او را کشتند.

2.او برای شهادت نرفته بود برای کسب قدرت رفته بود. چرا که وقتی راه رو بر او میبندند, بارها از عمر سعد میخواهد که به او و همراهانش اجازه بدهند که برگردند یا به جای دیگه ای بروند. این موضوع در اسناد مختلف تاریخی ثبت و ضبط شده (مثلا تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۳۰۰۸). مسلما کسی که اصرار بر شهادت دارد چنین درخواستی نمیکند. علاوه بر آن, کسی که بدنبال شهادت است مخفیانه و شبانه از مدینه فرار نمیکند (تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۲۹۰۹). او میتوانست در همان مدینه بماند و در آنجا توسط عمال یزید کشته شود. در مکه هم باز او در میانه حج وقتی که متوجه شد که حاکم مکه قرار است او را دستگیر کند شبانه از شهر گریخت.

3.نکته تاریخی دیگری که به فهم ماجرا کمک میکند, زمان بندی حادثه است. در بین تمامی مورخین اتفاق نظر است که معاویه شخصی به غایت زیرک و مدیری توانمند بوده است. میبینیم که حسن با او صلح میکند و حسین هم تا زمانی که معاویه زنده است دعوی حکومت نمیکند. اگر واقعا هدف شهادت و قیام بر علیه ظلم بوده, حسین میتوانست بر علیه معاویه قیام کند. چرا صبر کرد تا بعد از مرگ او و در زمانی که پسر او یزید که تجربه و زیرکی پدر را نداشت بر تخت بنشیند؟ بعضی خواهند گفت که بخاطر قرارداد صلح حسن با معاویه...اما فرد بی طرف میتواند به دلایل بهتری بیندیشد.

4.ما مرتب راجع به اینکه زن و بچه همراه او بودند و ظلمی که به آنها شده شیون و زاری میکنیم اما فراموش میکنیم که در دنیای قدیم اکثرا همینطور لشکر کشی میکردند و زن و بچه و فامیل رو با خود میبردند. ضمنا او کس دیگری غیر از مردان خانواده اش را نداشت که با خود ببرد و زنان و کودکان را هم نمیتوانست تنها و بی کس زیر تیغ دشمن رها کند. پس همه را با خود برد. اگر کمی هم منصفانه به قضیه نگاه کنیم, یزید, حال با هر اشکالات فردی که داشته, آدم جوانمردی بوده که تنها کسانی رو که دست به شمشیر بردند و جنگیدیدند رو میکشه. لشکریان ابن سعد, زین العابدین رو نمیکشند و به زینب و اکثر زنان و بچه ها هم آسیبی نمیرسونند! به زینب اجازه میدن که بر علیه یزید سخنرانی کنه و نهایتا هم همه اونها رو آزاد میکنند (تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۳۰۷۷). حتی در تاریخ آمده که یزید تمام اموالی که از بازمانده ها غارت شده بوده رو چند برابر به آنها بازمیگرداند .(تاریخ طبری ، جلد ۷ ، صفحه ۳۰۷۷). شما این رو مقایسه کنید با رفتاری که حتی همین امروز با مخالفین سیاسی که کودتا میکنند میشه!

5.شکی نیست که این داستان بسیار غم انگیزی است اما در مقیاس تاریخی اهمیت ویژه ای ندارد. در طول تاریخ جهان رخدادهایی به مراتب حماسی تر و با شکوه تر بودند و این قضیه به هیچوجه با عظمت آنها قابل قیاس نیست. شما میتوانید به حماسه آریو برزن در برابر اسکندر, حماسه ایرانیان در نبرد چالدران, حماسه لیونیداس و اسپارتها در برابر خشایارشا, حماسه نبرد استالینگراد در جنگ دوم جهانی, مقاومت غیور مردانه مردم لنینگراد در برابر نازی ها, داستان کامیکازی های ژاپنی, داستان نبرد ایووجیما, حماسه نبرد زولوها بر علیه بریتانیای کبیر, نبرد سرخپوستهای شایان با ژنرال کاستر, حماسه عثمانیها در گالیپولی, داستانهای افرادی که از هولوکاست جان بدر برده اند و خیلی موارد مشابه مراجعه کنید. تاریخ ایران خود ما هم مشحون از دلاوریهای بی نظیری هست که داستان عاشورا در برابر آنها واقعا محلی از اِعراب ندارد. میتوانید به داستان لطفعلی خان زند در برابر آغا محمد خان قاجار, داستان حماسی جلال الدین محمد خوارزمشاه در برابر چنگیزخان و خیلی وقایع تاریخی مشابه مراجعه کنید.

6.قضیه محاصره و کشتن کسی که از بیعت سر باز زده, رسم عرب در آن زمان بوده. یعنی همین کار رو هم با عبدالله بن زبیر که او هم با یزید بیعت نکرده بود قصد داشتند بکنند ولی او موفقتر بود. مثالهای تاریخی بسیار دیگری هم در تاریخ عرب میتوان یافت. منظور این است که حتی در مورد داستانهای اعراب هم چیز خاصی در این قضیه وجود ندارد.

7.برخلاف تصوراتی که بیشتر عوام دارند, اکثر افراد مهم حاضر در این داستان با هم نسبت خانوادگی دارند! این یک درگیری درون قبیله ای و خانوادگی بر سر قدرت بوده است! خاندان ابوسفیان و خاندان عبدالمطلب (در دیدگاه کلان تر, بنی‌هاشم و بنی‌امیه) از دیرباز با یکدیگر رقابت داشتند. در واقع عبد مناف جد مشترک محمد و علی و ابوسفیان بوده و دو خانواده نیای مشترک دارند. پیش از اسلام, خاندان ابوسفیان جایگاه بلندی داشتند که بواسطه ظهور اسلام تقلیل یافته بود. اما پس از علی دوباره قدرت به خاندان ابوسفیان منتقل شده و خاندان ابوطالب (حسن وحسین) میخواستند که آن را مجددا به خاندان خود بازگردانند. خلاصه, کل داستان یک جنگ قدرت بوده و حادثه کربلا صرفا نمادی بوده است از این جنگ قدرت.

8.ایرانیان تا زمان صفویه اکثرا سنی بودند. دامن زدن به داستانهای عاشورا و حماسه سازیهای عجیب و غریب بیشتر از زمان صفویه آغاز شده که البته آنها برای تحکیم قدرت خودشان از دین به عنوان یک ابزار استفاده کردند. مشکل اصلی صفویه, حضور امپراتوری قدرتمند عثمانی در مرزهای غربی بوده و آنها از مذهب شیعه به عنوان وسیله ای برای اتحاد ملی و مقابله با عثمانیها بهره بردند.

9.در طول تاریخ بعد از صفویه و پیدایش آخوند های شیعه به صورت امروزی آن, آخوندها که باید منبر گرمی داشتند و از این طریق ارتزاق میکردند, مرتب بر شاخ و برگ این داستان اضافه کردند. داستانهای قطع شدن دو دست عباس حین حمل مشک آب, تیر خوردن گلوی علی اصغر, اینکه هر کدام از این 72 نفر صدها تن از طرف مقابل رو میکشند, بی آبی محصورین, عروسی قاسم در روز عاشورا, خاموش‌کردن چراغ در شب عاشورا و ترک کربلا توسط عده‌ای از یاران حسین...اینها همه شاخ و برگهایی بوده که آقایان برای گرم کردن منبرهاشان درست کردند. مداحان و تعزیه گردانان هم بر آشفتگی این بازار افزوده اند. شما یک لحظه فکر کنید که من هر سال یک داستان رو "عینا" برای شما تکرار کنم! چند نفر حاضر میشوند که پای روزه/مداحی/تعزیه من بنشینند؟ پس مجبورم برای, مهیج کردن داستان, هر دفعه شاخ و برگی جدید به آن اضافه کنم!

10.باید بین اسطوره و تاریخ تفاوت قایل شد. ما همگی رستم اسطوره ای را دوست داریم اما کمتر کسی بین ما شک میکند که او صرفا یک شخصیت افسانه ایست. اسطوره بخشی از نیاز روحی آدمی را ارضا میکند. اسطوره واکنشی از ناتوانی انسان است در مقابله با درماندگی ها و ضعف او در برآوردن آرزوها و ترس از حوادث غیرمترقبه. همگی ملل اسطوره دارند. یونانیها; هرکول و آشیل...آلمانها; زیگفرید, ما; رستم...حتی در روزگار مدرن هم این نیاز به اسطوره از طریق اَبَر قهرمانان مارول و دی سی مثل سوپر من, بت من, اسپایدر من...تامین میشود. نکته مهم این است که باید بین شخصیت تاریخی حسین بن علی, ابوالفضل العباس...و اسطوره ای که ما از آنها ساخته ایم تمایز قایل شد.

از اینجا به بعد صرفا استنباط های شخصیست

11.یک علت کمتر شناخته شده در بین عوام که باعث تداوم این عزاداری هست ریشه کهن تاریخی آن است. ایرانیان از دیرباز "سوگ سیاوش" و "سوگ ایرج" را برگزار میکردند و مراسم عزاداری خاصی برای آنها داشتند که شباهتهایی به مراسم عزاداری امروزی حسین داشته! و بعد از اسلام و بخصوص تسلط شیعه در واقع کاراکتر حسین جای سیاوش نشسته و عزاداری شکل امروزی اون رو پیدا کرده...این قضیه بحث روانشناسی عمیقی را میطلبد که در این مجال نمیگنجد.

12.یک دلیل جالب روانشناسی برای این تمایل عجیب به سوز و ماتم و جانبداری از مظلوم این هست که این ملت ملتیست رنجدیده که در طول تاریخ همیشه مورد هجوم بوده و روز خوش به خودش ندیده! چنین ملتی صرفا میتواند با یک شخصیت مظلوم همذات پنداری کند و آن ضجه ها و ماتم ها نه صرفا برای حسین بن علی, بلکه برای حقارت تاریخی یک ملت زخم خورده است. برای نمونه شما سعی کنید در یک نقطه دیگر دنیا که مردم زندگی نسبتا به سامانی دارند این حجم عزاداری و ماتم مذهبی را پیدا کنید....

13.یک استدلالی که مرتبا تکرار میشود این است که حسین مظهر شرف و آزادگی است و به این علت الگوی ماست و باید او را پاس داشت. من با کلیات این حرف که سمبلی برای آزادگی داشته باشیم و به او تاسی کنیم مشکلی ندارم. اما چند نکته: الگوهای خیلی بهتری برای شرف و آزادگی در تاریخ هستند که کارهایی به مراتب بزرگتر کردند; شما نلسون ماندلا, گاندی, آبراهام لینکلن ....رو میتوانید در این زمینه در نظر بگیرید. در مورد حسین دیدیم که برای قدرت کودتا کرد, کودتای او نافرجام بود, وقتی او را محاصره کردند درخواست کرد که او رو رها کنند و اجازه دهند که برگردد یا به جای دیگری برود. اما دشمن قبول نکرد و او را به قتل رساند. من مطمین نیستم که چرا چنین شخصیتی باید مظهر آزادگی باشد. از طرف دیگر 1300 و اندی سال هست که این گریه و مویه و اقتدا به حسین ادامه دارد و انصافا نه تنها پیشرفتی در جهت انسانیت و اخلاق و آزادگی در این جامعه مشاهده نمیشود, بلکه امروز با جامعه ای پر از دروغ و ریا و ظاهر سازی و ابن الوقتی و انواع و اقسام فسادهای مالی و اخلاقی...مواجه هستیم!

فاعتبروا یا اولی الابصار!

14.اینکه ما ایرانیها انقدر قضیه شیعه و امامت را روی دستمان گرفته ایم و کاتولیک تر از پاپ شده ایم هم دلایل خاص خودش را دارد. اول, سنتهای پادشاهی ماست; ما عادت داشتیم که سلطنت موروثی باشد و بنابراین در دین هم همین الگو رو پیاده کردیم. یعنی اینکه حتما بعد از پیامبر باید خانواده او حاکم باشند! چنین چیزی سنت انبیا نیست. دلیل دیگر اینکه, ما که از سلطه اعراب و تبعیضی که آنها به ما روا میداشتند منزجر بودیم, در داخل خود دین شعبه ای درست کردیم و آن را وسیله ای قرار دادیم برای مبارزه با متجاوز! قیامهای مختلف ایرانی که صبغه مذهبی دارند و بهانه آنها ادامه راه حسین و...هستند همه از اینجا نشات میگیرند. یک دلیل ساده برای این موضوع مشاهده این هست که در خود جهان عرب, شیعیان اقلیت بسیار کوچکی هستند. اگر این داستان چیزی غیر از مقاومت منفی ایرانیان در برابر متجاوز بود, باید جمع کثیری از اعراب هم شیعه بودند. اکنون بعد سالیان دراز آن دلیل اصلی که مبارزه با متجاوز بوده از بین رفته اما سنتها و اثراتش به صورت مناسک مذهبی باقی مانده است.

15.بخشی از داستان علاقه شدید ما ایرانیان به حسین, غیر از اینکه نواده پیامبر و فرزند علی بوده, را باید در این علت جستجو کرد که ایرانیان او را داماد خود میدانند. چرا که حسین بن علی با "شهربانو" شاهدخت ایرانی و دختر یزدگرد ازدواج کرده بوده و ایرانیان به نوعی او را ادامه سلسله پادشاهی خود میپندارند.

پ.ن. مطالب فوق خلاصه ای است از برداشتهای شخصی من از حدود 15 کتاب و منابع دیگری که در این مورد در زمانهای مختلف مطالعه کرده ام. به تدریج بعضی منابع رو اضافه میکنم.

پ.ن. نکته جالبی که بعد از این پست باهاش مواجه شدم این بود که تعداد زیادی افرادی که بر اساس پروفایلشون به دنبال سکس با زن شوهردار, سکس گروهی, روابط همجنس خواهانه... بودند به شدت به دفاع از حسین پرداختند! من البته کاری به گرایشات جنسی افراد ندارم, اما تناقض صریح بین این گرایشات خاص جنسی و اعتقادات مذهبی شدید این دوستان باعث حیرت من شد!

پ.ن. من خیلی متاسفم که این رو اینجا بگم! اما خیلی از افرادی که مخالف تاپیک بودند و در اینجا کامنت گذاشتند, بجای اینکه مرجعی ارائه کنند یا استدلال منطقی کنند, صرفا به فحاشی روی آوردند! من فکر میکنم خود اون امام هم شدیدا ناراحت بشه وقتی متوجه بشه که خیلی از پیروانش افرادی با ضریب هوشی پایین هستند که وقتی مطلب مخالفی, که مودبانه و مستدل هم نوشته شده, رو میبینند, بهترین کاری که ازشون بر میاد فحاشی هست! و همین آدمها هم مرتب دم از "شرف" و "آزادگی" میزنند و ادعا میکنند که الگوشون اون امام حُمام است. راستش این اصلا تبلیغ خوبی برای تشیع نیست! این دوستان "دقیقا" چه چیزی رو از اون امام آموختن؟

خلاصه "دشمن دانا بِه از نادانِ دوست!"

مراجع

https://urlzs.com/p4M2d

bit.ly/2kKFh7R

کتاب شهید جاوید اثر آیت الله صالحی نجف آبادی

تاریخ طبری

https://www.youtube.com/watch?v=tlMvdJrtEzI

https://www.youtube.com/watch?v=kT5SRS4aWR8

http://yousefieshkevari.com/?p=6543

http://yousefieshkevari.com/?p=6651

http://www.eslam.nu/2016/10/07/zndgi-husin/

جستارهایی در تاریخ هفتاد سال نخست اسلام, حسن یوسفی اشکوری

ابوالمؤید موفق بن احمد مکی خوارزمی

یعقوبی

بلاذری

ابن‌ قتیبه

طاهر مقدسی

تاریخ ابن اثیر

https://www.youtube.com/watch?v=-3ja87_N1Wo

دو قرن سکوت, عبدالحسین زرین‌کوب

تاریخ الاسلام, ذهبی

فتوح, ابن اعثم

علی و بنوه, طه حسین

Madelung, Wilfred (2004). "Ḥosayn b. ʿAli i. Life and Significance in Shiʿism". In Yarshater, Ehsan. Encyclopædia Iranica. Fasc. 5. XII. New York: Bibliotheca Persica Press. pp. 493–498.

bit.ly/2kiro0s

http://booyebaran.ir/?p=12848

ادامه دارد...

ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر

• 18

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• gohkhor29gay  
  • عضو از 1398/6/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 3

• 4

نقل از: مردناب

نقل از: مردناب با سلام هرکس بخاطر هدفش خود و خانواده اش رو فدا کنه قابل تقدیز و احترامه حسین ابن علی مرد بزرگی بود .اما در مورد سوگواری کلا آخوند جماعت دربدر دنبال حربه ای هست که بتونه با پنهان شدن پشت احساسات این مردم ساده و مهربون به اهداف گثیف خودشون برسن که همون مفت خوری و چپاول و غارت اموال مردم و مملکته کاش مردم ما کمی منطق داشتن شاید بیش از ۹۰ درصد کسایی که میرن تو خیابونا و میزنن تو سر و صورتشون نمیدونن مادر امام حسین کی بوده دین و مذهب ساخته دست بشر هست افرادی مفت خور و باهوش که با ابزار دین مردم رو استثمار میکنن لعنت بر دین زدگی لعنت بر عرب جماعت . سرداران بنام ایرانی کجا وجود نحس مختار سقفی با اون پدر ملعونش که هزاران ایرانی رو در حمله به شمال ایران سر برید کجا . ..... افسوس که حماقت مسلمانان انتها ندارد...

طبق منطق شما حضرت اسامه بن لادن و حضرت ابوبکر البغدادی و امام خمینی قد سره همگی مردان بزرگی هستند و قابل تقدیر و ستایش چون برای رسیدن به هدفشان همه چیز خود را گذاشته اند.:)

ـــــــــــ

• 1

نقل از: gharib4360

نقل از: gharib4360 کاملا مسخره بود . تخیلات خودتو ننویس .

اگه این رژیم فعلی نماینده و وارث حسینند پس یزید خیلی جلوتر از زمانه خودش بوده که توطئه رو در نطفه خفه کرده ، هر چند شاشیدم به سرتاپای ایدئولوژیهای واپس گرای اسلامی

ـــــــــــ

خود خودمم Farzad_kink@

• 0

• akir76  

• عضو از 1396/4/14

• پست‌‌‌ها: ‌ 45

• 14

در مورد مطلب شماره 1
عاره همه میگن حسین کودتا کرد...

در مورد مطلب شماره 1 عاره همه میگن حسین کودتا کرد بر علیه یزید چون یزید رو لایق خلافت نمیدونست و خودشو لایق خلافت میدونست . کاری به درست و غلطش ندارم ولی الان از هرکی بپرسی این موردو تایید میکنه پس این موردو بیجا نوشتی . در مورد مطلب شماره 2 حسین خواست که بذارن خونوادش برگردن نه خودش و یارانش چون بر اساس نامه ای که کوفیان نوشته بودن قرار بود حکومت کوفه رو حسین در دست بگیره و خب قاعدتا باید خونوادش هم تو اون شهر زندگی میکردن . پس یاران و خونوادشو برا این با خودش اورد ولی وقتی دید قضیه فرق میکنه و خبری از حمایت کوفی ها نیست ، خواست که خونوادش برگردن چون اونا گناهی نداشتن ولی لشکر عمر و شمر نذاشت . در مورد مطلب شماره 3 اگر رسم بوده با خونواده به جنگ برن ، پس چرا شمر و عمر و بقیه خونواده هاشونو به جنگ نبردن ؟ چرا موقعی که ابن مرجانه به مکه حمله میکنه خونوادشو نمیبره ؟ به خونواده حسین ظلم نکردن ؟ این همه که تو تواریخ مختلف از اتفاقات بعد از کشته شدن حسین میگن پس چیه ؟ نوازش و عطوفته ؟ یزید هم خودش فهمیده بود چیکار کرده . اگه یکم تاریخ خونده بودی میفهمیدی خود یزید بعد از مرگ حسین تمام تلاششو کرد تا تقصیرو بندازه گردن حاکم وقت کوفه اینو دیگه همه میدونن در مورد مطلب شماره 4 این به قول شما حماسه هایی که فرمودین خیلی تراژدی تر هستند حماسه های ملی ان نه حماسه های مذهبی . تازه اگه بشه اسمشو حماسه گذاشت . پس شما دوتا چیز کاملا بی ربط رو با هم مقایسه کردی ... در مورد مطلب شماره 5 چیز خاصی در مورد این قضیه وجود نداره تا زمانی که اون فردی که قیام کرده و دلیل قیامش رو ندونی چیه . تمام حاکمان شهر های مختلف عراق و شام تو اون زمان از یزید نفرت داشتند و فقط بخاطر منافع مالی خودشون خایه مالیشو میکردن . فک کردی لغت بوزینه باز از کجا اومده ؟ اون موقع عصر اینترنت و اینا نبوده که مردم عادی از همه چیز خبر داشته باشن . فقط حکام و ادمای بزرگ میتونستن به دربار یزید برن و از اعمال و رفتارش باخبر بودن که خودشون بر فاسد بودن یزید اقرار داشتند . عمر به امید حکومت ری به جنگ با حسین رفت . شمر به امید حکومت کوفه و بقیه هم به امید این چیزا رفتن به جنگ حسین پس سعی نکن کار اونارو جلوگیری کردن از کودتا جلوه بدی . در مورد مطلب شماره 6 درگیری درون قبیله ای ؟ باشه اصن ما فرض میکنیم درگیری درون قبیله ای بوده . مهم علت و هدف این درگیری بوده نه درون قبیله ای و برون قبیله ای بودنش . بعدم با فرض اینکه درون قبیله ای بوده ، یه طرف قضیه حاکم مملکته و یه طرف قضیه پسر محمد . پس خیلی بیشتر از درگیری درون قبیله ای بوده . در مورد مطلب شماره 7 و 8 شما یک مطلب واحد رو توی دو تا مورد نوشتی . اشکال نداره . کاری به روضه هایی ک الان میخونن ندارم . ولی ما یه سری کتب تاریخی معتبر داریم که صرفا هم مال ما نیست . خیلی هاشون نوشته ی خود تاریخ نویسان یزیده که در صحنه حاظر بودند و نوشتند مطالب رو . اگه از روش بخونی کاملا مشخصه که یک تاریخ نویس این هارو نوشته . بدون اضافه کردن چاشنی غم و اندوه و بزرگنمایی قضیه ، هر چیزی که بوده رو نوشته . در مورد روضه هایی هم ک میخونند هر سال یک روزه ی تکراری داره خونده میشه . من تا حالا ندیدم چیزیو عوض کنن . علی اکبر همونطرو که تا 5 سال پیش روضشو میخوندن الانم میخونن و مردم باهاش گریه میکنن . همونطور که 5 سال پیش تو روضه ها میگفتن حسینو تو گودال کشتن به چه شیوه ای ، الانم همونو میگن . اما این عشق و علاقست که باعث میشه مردم هر سال با این روضه های گریه میکنن . من به مثال واقعا پست و حقیر میزنم . دوستانی که اینجا هستن قطعا تجربش کردن . اولین باری که با یه دختر چت کردین و باهاتون صمیمی شد ، یا اون یا خود شما ممکنه چندین بار برگشته باشین و چتارو مجددا خونده باشین . چت عوض شده ؟ نه . مطلبی بش اصافه شده ؟ نه . پس چرا شما میری دوباره چتو میخونی ؟ بخاطر علاقست نه چیز دیگه . در مورد مطلب شماره 9 من بازم تکرار میکنم شما داری یه شخصیت ملی رو ، با یه شخصیت مذهبی مقایسه میکنی . تاثیری که دین و مذهب روی ادما میذاره با تاثیری که اسطوره های ملی روی ادما میذاره خیلی فرق میکنه و نمیشه میزان ناراحتی از کشته شدن این دو شخصیت رو با هم مقایسه کرد .

ـــــــــــ

• 0

• nightwatcher  

• عضو از 1391/11/4

• پست‌‌‌ها: ‌ 130

• 97

در مورد تحلیل هایی که داشتین میشه گفت شاید تا...

در مورد تحلیل هایی که داشتین میشه گفت شاید تا حدودی درست هست. بعد از مرگ معاویه سه نفر از سه طایفه به واسطه قدرت اسم پدری ادعای خلافت کردن. حسین یزید و عبدالله ابن زبیر. یزید که متحدین خودش رو توی شام داشت. عبدالله هم به واسطه مردم مکه قدرت گرفته بود. این وسط فقط حسین بدون مردم مونده بود که اول از همه سرش رو زیر آب کردن تا پا نگیره. درمورد کشتاری که صورت گرفت، خب عرب اون زمان همینطوری میجنگیده اما بازم پایبند اصولی بودن مثلا کسی که شمشیر نکشه رو نمیکشتن و یا زنا و بچه ها رو نمیکشتن. هرچند هر از گاهی این اصول زیر پا گذاشته میشدن اما ننگ بود برای آبروی جنگجو. از طرفی این موضوع که روی اجساد با اسب راه رفتن، ریشه در اسلام داره که بعد از پیروزی باید روی جسد کافر با اسب راه برن. لشگر شامم باور کرده بود حسین کافره چون از دین خارج شده و به خلیفه حمله کرده.

اما چند تا نکته کوچیک

معاویه ابن سفیان قریشی علی ابن ابیطالب هاشمی از دو طایفه جدا از هم و پدرای متفاوت چجوری دقیقا پسر عمو هستند؟ تا اونجا که من میدونم توی عرب جاهلی هیچ طایفه ای با طایفه دیگه وصلت نمیکرده پس امکان اینکه اجدادشون هم با هم وصلت کرده بودن خیلی کمه. طایفه قریشیان قدرت برتر مکه بودن و وصلت با طایفه ضعیف و فقیر هاشمی برای اونا ننگ بود.

در مورد وقایعی که اشاره کردین، خب اکثرشون واقعه بزرگی هستن و بیشتر حالت ملی گرایی داشتن و مسلما برای مردم بسیار محترم هستن. این که بهشون پرداخته نمیشه، شاید کم لطفی مردم و حکومتاس. عزاداری حسین هم یه کارناواله که از زمان دوران صفوی توی ایران رسم شده و این باعث شده که دیده بشه. هرچند عزاداری شکل تشریفاتی و رویدادی داره.

ـــــــــــ

سیسی احساسی (rose)

• 0

• KamiKrKlft  

• عضو از 1397/11/12

• پست‌‌‌ها: ‌ 196

• 290

بدبختی اینجاست که آدم ها کرم دارن ... تو این روزها...

بدبختی اینجاست که آدم ها کرم دارن ... تو این روزها چندتا کلیپ دیدم که ظاهرا تو آمریکا هم دسته و عزاداری راه می ندازن (از کلیپ ها معلوم بود که قطعا تو ایران نیست) آدم ها واقعا کاری به فلسفه این داستان و ... کاری ندارن ..یک جور تنوع هست براشون با یک جور تخلیه روحی و جسمی

ـــــــــــ

یه کلیک کن تا ما فنا شيــــــــــــم!‌

KKK (Not the Ku Klux Klan!)

• 1

نقل از: キング

نقل از: キング جالب بود ولی ۹۹/۹ درصد آدمهایی که من می شناسم یا برای اینا میرن عزاداری

یا برای اینا

کافر همه را به کیش خود پندارد

ـــــــــــ

• 0

• shayan.ahz  
  • عضو از 1397/1/23

• پست‌‌‌ها: ‌ 9

• 17

اصولاً کسانی که میان اینجا ۳ دسته ان:
۱_ دست به...

اصولاً کسانی که میان اینجا ۳ دسته ان: ۱_ دست به کیر ۲_انگشت تو کون ۳_انگشت تو کُس حالا من موندم اون عوضیایی که میان اینجا و چیزای نامربوط میگن چه الاغهایی هستن!؟ فکر میکنم اونا ۲ دسته مزدور بیشتر نیستن: "یا دلار میگیرن یا ریال" و وابسته به اونجا و اینجان در هر صورت جیره خوارن و عوضی اینجا مشخصه واسه چیه! واسه حال و هول هر کسی هر گوه دیگه میخواد بخوره بره یه جای دیگه خواهشاً اینجا رو به لجن نکشونید...

ـــــــــــ

• 1

مناسب بود میفرمودید تحریفات عاشورا . چون اینقدر...

مناسب بود میفرمودید تحریفات عاشورا . چون اینقدر دروغ به هم بافتید که هر کسی کوچکترین اطلاعی داشته باشه از تاریخ متوجه میشه مگه اینکه کسی خودش رو به خواب بزنه. بعدم دوست عزیز شما با این مزخرفات فقط کوچکی و خواری خودتون رو نشون میدید. غباری مثل شما نمیتونه جلوی نور خورشید رو بگیره.

ـــــــــــ

• 0

نقل از: gohkhor29gay

نقل از: gohkhor29gay

خیلی خلاصه و مفید اصل ماجرا را فرمودین. پدر حسین، علی کاری به مراتب بدتر و ظالمانه تر با مخالفین خود انجام داد. ده ها هزار نفر از جمله دو تن از بهترین یاران محمد یعنی سیف الاسلام زبیر و طلحه را کشت. نزدیک 4 هزار تن از طرفداران قبلی خودش را صرف اینکه از او خواستند توبه کند در جنگ نهروان قتل عام کرد. نکته مهم تر اینکه مخالفین علی دلیل قانع کننده ای برای مخالفت با علی داشتند. عثمان خلیفه مسلمانان کشته شده بود و قاتلان خلیفه نزد علی بودند و علی نه تنها قاتلان را تحویل نداد بلکه به آنها مقام و منصب هم داد که این باعث خشم گروه بزرگی از مسلمانان شد. در حالی که حسین دلیل قانع کننده ای برای خروج نداشت. به لحاظ حکومت داری هم نگاه کنیم حتی یزید بهتر از علی حکومت کرد. خود علی و فرزندانش هیچ چیزی از حکومت داری نمی دانستند. نه تنها از حکومت داری بلکه هیچ علم و مهارت خاصی هم نداشتند. و لکن رجال دینی آن قدر در حق این ها افراط کرده اند که هنوز هم عده ای که تعدادشان هم کم نیست این 11+1 موهوم را معصوم و صاحب همه علوم می دانند.

نکته آخر شباهت قیام حسین با قیام مردم سوریه علیه بشار اسد است. حسین علیه یزید شورش کرد که حکومت را از پدرش گرفته بود و در دمشق حکومت می کرد. مردم سوریه هم علیه بشار اسد قیام کردند که حکومت را از پدرش به ارث برده و در دمشق حکومت می کند.... و لکن ملایان برای حسین گریه کرده و به انقلابیون سوریه تروریست و به بشار اسد حکومت قانونی می گویند.:) خوب اگر اسد حکومت قانونی است پس یزید هم حکومت قانونی بود و حسین هم یک تروریست و یزید تنها با تروریست ها که می خواستند امنیت بلاد اسلامی را برهم بزنند مقابله کرد. همین :)

اخه نجسی مثل تو که خودش نوشته "شاش و عن میخورم. عاشق کثیف کاری " چه به این حرفا!!!! البته از ادمی مثل تو بیشتر از اینم نمیشد انتظار داشت

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 2141

• 2541

نقل از: دل_9122

نقل از: دل_9122 ﺳﮑ ﺲ ﭼﺖ ﺩﺍﻍ ﺣﺮﻓﻪﺍﯼ ﺩﺍﺳﺘﺎﻧﯽ ..... ﻭﺍﺳﻪ ﺧﺎﻧﻢ ﮐﻪ ﻫﻤﯿﻦ ﺣﺎﻻ ﺣ ﺸﺮﯾﻦ ﻭ ﻣﯿﺨﻮﺍﻥ ﺍﺭﺿﺎ ﺷﻦ .... ﺣﺴﺎﺑﯽ ﺣﺎﻝ ﻣﯿﮑﻨﯽ ﺿﺮﺭ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﺍﮔﻪ ﺧﻮﺷﺖ ﻧﯿﻮﻣﺪ ﺑﻼﮐﻢ ﮐﻦ ﻭﻟﯽ ﺍﮔﻪ ﻧﯿﺎﯼ ﯾﻪ ﺳ ﮑﺲ ﭼﺖ ﻋﺎﻟﯽ ﺭﻭ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﻣﯿﺪﯼ?? ﺳﮑ ﺲ ﭼﺖ ﺑﺎ ﮔﯿﻒ ﻭ ﻓﯿﻠﻢ ﻭ ﻋﮑﺲ ﻫﺎﯼ ﺳﮑ ﺴﯽ ﻭ ﺩﺍﻍ ﺍﻣﺎﺩﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺳﮑ ﺲ ﭼﺖ? ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺳﮑ ﺴﯽ ﻭ ﺟﺬﺍﺏ ﻭﻭﻭﻭﻭ? ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻋﻼﻗﻪ ﺑﻪ ﺳﮑ ﺲ ﺩﺍﺳﺘﺎﻧﯽ ﻭ ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻟﻄﻔﺎً ﺑﻪ ﭘﯽ ﻭﯼ ﺑﻨﺪﻩ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﮐﻨﻦ??

آقا پورسانت صاب تاپیک فراموش نشه! (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 2541

نقل از: Arian.Barret

نقل از: Arian.Barret تهش مينوشتى شهيد تشنه لب يزيد

والا کلا تشنه لبی در کار نبوده...اگه مایل هستین به لینک مرجع مراجعه کنید! (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

• KamiKrKlft  

• عضو از 1397/11/12

• پست‌‌‌ها: ‌ 196

• 290

نقل از: ali_tehran_1398

نقل از: ali_tehran_1398 مناسب بود میفرمودید تحریفات عاشورا چون اینقدر دروغ به هم بافتید که هر کسی کوچکترین اطلاعی داشته باشه از تاریخ متوجه میشه. بعدم دوست عزیز شما با این مزخرفات فقط کوچکی و خواری خودتون رو نشون میدید. غباری مثل شما نمیتونه جلوی نور خورشید رو بگیره.

تو نمونه بارز فردی هستی که دچار تناقض درونی شدیدی هستی و مثل خیلی های دیگه که تو این سایت هستن هم خدا رو می خوای هم خرما رو یا به عبارت دیگه سرت به کونت پنالتی می زنه!

طبق کدوم تعلیمات خورشیدی دنبال این هستی که با زن شوهر دار سکس کنی؟ نظر حسین بن علی دریاره نفر سوم شدن چیه؟ بگو تا همه روشن بشن از این نور خورشیدی که می گی....

ـــــــــــ

یه کلیک کن تا ما فنا شيــــــــــــم!‌

KKK (Not the Ku Klux Klan!)

• 4

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 2541

نقل از: kambarkallagi

نقل از: kambarkallagi خیلی عالی و معتبر فقط میخوام بگم کسی دلش به حال حسین و منو تو نسوخته ، فقط و فقط برای قدرت بر مردم و لعنت بر قدرت و سیاست به فکر زندگی در حال حاضر باشیم. خوش باشید

ممنون دوست عزیز. موافقم و من هم خواستم دوستان ته داستان رو بدونن که از احساسات پاکشون سو استفاده نشه...

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 2541

نقل از: scharamm

نقل از: scharamm درود . سپاس از روشنگری

ممنون دوست گرامی.

ـــــــــــ

• 0

نقل از: Y.m_writer

نقل از: Y.m_writer البته مراسمهای باستانی خودمون رو مردم کم کم فراموش کردن چون اوناهم نیاز به اعتقاد به یکسری مسائل دارن....اما مراسم سوگ سیاوش هنوز در شیراز به اسم سووَشون انجام میشه...آتش نوروز جمشید جم روی زاگرس همچنان روشن میشه...جشن سده در یزد و اصفهان با پاشیدن خاکستر توی زمین های کشاورزی و تیرگان در مازندران و آمل... فقط کمرنگ و محدود به مناطق خاص شدن

مراسم باستانی؟ مثلا یک نمونش 4 شنبه سوری که شده مایه ترس همه. تعجب میکنم چرا کسی این مراسم رو محکوم نمیکنه که هر سال موجب مرگ و معلولیت تعداد زیادی از ادما میشه؟ همه رفتار ادمارو محکوم میکنند نه مراسم رو اما به عاشورا که میرسه چون عده ای چنان میکنند امام حسین و مراسم عزاداری برای ایشون محکوم میشه. خوبه بیشتر فکر کنیم.

ـــــــــــ

• 0

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 2541

نقل از: Y.m_writer

نقل از: Y.m_writer البته مراسمهای باستانی خودمون رو مردم کم کم فراموش کردن چون اوناهم نیاز به اعتقاد به یکسری مسائل دارن....اما مراسم سوگ سیاوش هنوز در شیراز به اسم سووَشون انجام میشه...آتش نوروز جمشید جم روی زاگرس همچنان روشن میشه...جشن سده در یزد و اصفهان با پاشیدن خاکستر توی زمین های کشاورزی و تیرگان در مازندران و آمل... فقط کمرنگ و محدود به مناطق خاص شدن

بله و مرحوم سیمین دانشور هم کتابی نوشتند به همین نام...

ـــــــــــ

• 1

• Znj_60_69  
  • عضو از 1398/4/15

• پست‌‌‌ها: ‌ 5

• 4

واقعا عالی و ممنون میشم منابع و کتابهای مربوط به...

واقعا عالی و ممنون میشم منابع و کتابهای مربوط به این مطلب رو تو خصوصی بفرستین برام

ـــــــــــ

???

• 1

• A.gh66  
  • عضو از 1398/6/19

• پست‌‌‌ها: ‌ 1

• 2

حرف های شما کاملا درست بود و همش تو کتاب شهید...

حرف های شما کاملا درست بود و همش تو کتاب شهید جاوید هستش توصیه به همه که حتما بخونند

ـــــــــــ

• 2

• Mobin786887  
  • عضو از 1398/4/23

• پست‌‌‌ها: ‌ 1

• 3

دوست عزیز من کاملا با تو موافقم و این مطالبو چند...

دوست عزیز من کاملا با تو موافقم و این مطالبو چند جای دیگه خوندم ممنون از ارسال همچین متن با ارزشی که شاید دوتا احمقو از جهل نجات بده

ـــــــــــ

• 2

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 2541

نقل از: shayan.ahz

نقل از: shayan.ahz اصولاً کسانی که میان اینجا ۳ دسته ان: ۱_ دست به کیر ۲_انگشت تو کون ۳_انگشت تو کُس حالا من موندم اون عوضیایی که میان اینجا و چیزای نامربوط میگن چه الاغهایی هستن!؟ فکر میکنم اونا ۲ دسته مزدور بیشتر نیستن: "یا دلار میگیرن یا ریال" و وابسته به اونجا و اینجان در هر صورت جیره خوارن و عوضی اینجا مشخصه واسه چیه! واسه حال و هول هر کسی هر گوه دیگه میخواد بخوره بره یه جای دیگه خواهشاً اینجا رو به لجن نکشونید...

دوست گرامی! شما در اینجا تالارهای مختلف داری و یک تالار هم تالار دین هست. این مطلب هم در تالار دین پست شده. شما اگر علاقمند نیستی میتونی نخونی! اینکه شما از این سایت "فقط" برای یک کار خاصی استفاده میکنی رو نمیتونی به همه تعمیم بدی!

ـــــــــــ

• 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

آیا در ایران بحران روابط جنسی ( کمبود روابط جنسی ) داریم ؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «