پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

• axm432  

• عضو از
    1398/2/7

• پست‌ها: 593

• 675

با یه آقایی به صورت تصادفی یه ۲-۳ ساعتی‌ همسفر بودم. از همه چیز صحبت کردیم. معلوم شد به شدت شیفتهٔ نیچه و کتاب "چنین گفت زرتشت" اون هست وهمینطور خود زرتشت. داد سخن میداد از اینکه ببین زرتشت چه مرد بزرگی‌ بوده و چه حرفهای حکیمانه ای زده. مثلا: "پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک" راستش نمیدونم چرا این حرف از دهنم دراومد! اما بهش گفتم میدونی‌ البته زرتشت مرد خیلی بزرگی‌ بوده و مسلما قابل احترام, بخصوص که هموطن ما هم بوده. اما این حرفش یه حرفیه به قول فیلسوفا "سهل و ممتنع". بهش برخورد گفت یعنی‌ چی‌؟ گفتم ببین این حرف قشنگیه اما متاسفانه کاملا بیفایده! تو یکیو به من نشون بده که بگه پندار من نیک نیست یا گفتار من یا رفتار من نیک نیست! تو با خود هیتلر و آدولف آیشمن و ژوزف استالین و چنگیزخان و تیمور لنگ... که این همه آدم کشتن و جنایت کردن هم اگه صحبت میکردی از "صمیم قلب" باور داشتن که در هر ۳ مورد "نیک" هستن! در واقع گرفتاری ما در طول تاریخ بشریت رسیدن به یک تعریف مناسب و جهانشمول از مفهوم "نیک" بوده نه باورمون به نیک بودنمون! بهش خیلی‌ برخورد و یک "احمق" هم نثار من کرد و دیگه تا آخر مسیر هم با من حرف نزد! (biggrin)

این داستان رو گفتم که بگم بعضی‌ وقتها ما اسیر اسم های بزرگ و حرفای قشنگ میشیم اما فکر نمی‌کنیم که واقعا با این حرفای قشنگ و ژستهای روشنفکرانه در عالم واقعیت چکار میشه کرد! حرفم این نیست که این کتابارو نباید خوند و با افکار افراد بزرگ نباید آشنا شد،که حتما باید این کار رو کرد, حرفم اینه که توش نباید افتاد! و از بالا باید به قضیه نگاه کرد. و دیگه اینکه تعصب یه گرفتاریه حالا می‌خواد تعصب دینی باشه یا تعصب روی یه شخص خاص یا کشور خاص یا نژاد خاص...و جالب اینکه خود این شخص به شدت از تعصبات مذهبی‌ انتقاد میکرد!

ـــــــــــ

کار نیکان را قیاس از خود مگیر // گرچه باشد در نوشتن شیر شیر

• 8

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

• Rebin.  

• عضو از 1398/3/25

• پست‌‌‌ها: ‌ 438

• 1243

Tnx

تعصب یه پرده بزرگه که جلو دیدن واقعیتو میگیره ... ولی قبول کن باس اینارو ول کنی ... خطری که نداره بزار با خودش و افکارش حال کنه ... گناه دارن (rose) (biggrin)

ـــــــــــ

• 2

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• پست‌‌‌ها: ‌ 593

• 675

نقل از: Rebin.

نقل از: Rebin.

تعصب یه پرده بزرگه که جلو دیدن واقعیتو میگیره ... ولی قبول کن باس اینارو ول کنی ... خطری که نداره بزار با خودش و افکارش حال کنه ... گناه دارن (rose) (biggrin)

آره میگم، از دهنم در رفت! بعدشم طرف ادعای روشنفکریش سقف آسمون رو میخراشید! فکر نمیکردم کار به جاهای باریک بکشه! (biggrin)

ـــــــــــ

• 1

درود

مطلبی که شما بیان فرمودین دوتا موضوع کاملا متفاوته. اولین قسمت سخنتون که حرفای اون اقا بوده به قسمت دوم مبحث تاپیک که سخنان شماس ربطی نداره. درباره زرتشت و قضاوتش باید به کتابهای تاریخی رجوع کرد. و اینکه خود نیچه هم بی دلیل نام کتابشو چنین گفت زرتشت نگذاشته و اگه خواستین دراین باره مطالعه کنین میتونین کتاب تفسیر بر چنین گفت زرتشت نوشته اُشو رو بخونین. و اینکه انسان جماعت موجودی هستش که همیشه به این سو میل داره که از غیب یه سری اصول براش تعیین شده باشه و از اونا تبعیت کنه و چه خوبه که آدما از همین جمله به قول شما سهل و ممتنع تبعیت کنن. منظورم من اینه ای کاش تمام کتاب های دینی و آموزنده به جای اون همه داستان و تعاریف همش رو با تکرار همین یه جمله پر میکردن و این یه جمله رو بولد میکردن.

اما درباره قسمت دوم نوشته هاتون با شما موافقم این موجود دوپا که بهش انسان هم میگن هم در پندار و هم در گفتار و هم در کردار دچار یک نوعی خودبینی و خودباوری غیر منطقی هستش که تمام بدبختی ها و مشکلات زندگی بشر نیز از همین موضوع شکل میگیره.

فارغ از همه این حرفا بهتون پیشنهاد میکنم اگه وقت داشتن حتما کتاب چنین گفت زرتشت نیچه رو بخونید. موفق باشید

ـــــــــــ

be yourself; everyone else is already taken

• 5

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 675

نقل از: سایه+روشن+جنگل

مطلبی که شما بیان فرمودین دوتا موضوع کاملا متفاوته. اولین قسمت سخنتون که حرفای اون اقا بوده به قسمت دوم مبحث تاپیک که سخنان شماس ربطی نداره. درباره زرتشت و قضاوتش باید به کتابهای تاریخی رجوع کرد. و اینکه خود نیچه هم بی دلیل نام کتابشو چنین گفت زرتشت نگذاشته و اگه خواستین دراین باره مطالعه کنین میتونین کتاب تفسیر بر چنین گفت زرتشت نوشته اُشو رو بخونین. و اینکه انسان جماعت موجودی هستش که همیشه به این سو میل داره که از غیب یه سری اصول براش تعیین شده باشه و از اونا تبعیت کنه و چه خوبه که آدما از همین جمله به قول شما سهل و ممتنع تبعیت کنن. منظورم من اینه ای کاش تمام کتاب های دینی و آموزنده به جای اون همه داستان و تعاریف همش رو با تکرار همین یه جمله پر میکردن و این یه جمله رو بولد میکردن.

اما درباره قسمت دوم نوشته هاتون با شما موافقم این موجود دوپا که بهش انسان هم میگن هم در پندار و هم در گفتار و هم در کردار دچار یک نوعی خودبینی و خودباوری غیر منطقی هستش که تمام بدبختی ها و مشکلات زندگی بشر نیز از همین موضوع شکل میگیره.

فارغ از همه این حرفا بهتون پیشنهاد میکنم اگه وقت داشتن حتما کتاب چنین گفت زرتشت نیچه رو بخونید. موفق باشید

دوست عزیز، از کامنتتون ممنون. راستش من هردو رو خوندم هم خودش و هم تفسیرش رو و هردو کتابای‌ خوبین. خیلیم برای زرتشت احترام قائلم. برخلاف تصور اغلب ما دلیل اینکه نیچه زرتشت رو برای عنوان کتابش انتخاب کرده, عظمت زرتشت نبوده، اگه دوست داشتید بعدا راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم... حرف من چیز دیگه ای‌ بود.

راستشو بخواین من چیز دیگه ای‌ هم در ذهنم بود که نخواستم اونجا بنویسم اما خوب الان میگم. شما اصلا بجای همهٔ اون سه عبارت میتونی‌ بگی‌ "نیک باشید" در جهان عمل، پندار ما و گفتار ما اهمیت چندانی نداره، اگه همه نیک "کردار" کنیم مراد حاصله!

راه دوری نریم برمیگردم به حرف شما!

یک مثال جهت روشن شدن بحث، فیثاغورس یکی‌ از بزرگترین ریاضی دان‌ های تمام دوران بوده اما خوب اگه شما امروز فیثاغورس رو زنده کنید, ریاضیاتی که میدونه حتی در حد یک بچهٔ پنجم دبستان هم نیست! البته این از ارزشهای فیثاغورس کم نمی‌کنه، چون اون در زمانی‌ که کسی‌ چیزی رو نمیدونسته, اون رو فهمیده, اثبات کرده و به بقیه یاد داده. حرفهای دیگر بزرگان هم بعضی‌ وقتها همینطوره! گفتن این حرفها در اون زمان‌ها کار بزرگی‌ بوده اما لزوما باعث نمی‌شه که ما دچار Cult of Personality (کیش شخصیت) بشیم و فکر کنیم که الان هم این حرفها حرفهای مهم و دور از ذهنی‌ هستن... تعصب روی شهر، کشور، شخص، باور...همه از یکجا سرچشمه میگیرن...

ـــــــــــ

• 2

• s_e1386  
  • عضو از 1390/3/3

• پست‌‌‌ها: ‌ 22

• 9

از حرفات معلومه که هیچ کدومشو نخوندی خب نخوندی ایراد نداره عار که نیس برو بخون بیا نظر بده که ابکی حرف نزنی

ـــــــــــ

ارادت

• 0

...

نقل از: s_e1386

از حرفات معلومه که هیچ کدومشو نخوندی خب نخوندی ایراد نداره عار که نیس برو بخون بیا نظر بده که ابکی حرف نزنی

کدومو نخوندم عزیز؟؟ پیامو درست نقل زدی؟؟

ـــــــــــ

• 0

...

نقل از: axm432

دوست عزیز، از کامنتتون ممنون. راستش من هردو رو خوندم هم خودش و هم تفسیرش رو و هردو کتابای‌ خوبین. خیلیم برای زرتشت احترام قائلم. برخلاف تصور اغلب ما دلیل اینکه نیچه زرتشت رو برای عنوان کتابش انتخاب کرده, عظمت زرتشت نبوده، اگه دوست داشتید بعدا راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم... حرف من چیز دیگه ای‌ بود.

راستشو بخواین من چیز دیگه ای‌ هم در ذهنم بود که نخواستم اونجا بنویسم اما خوب الان میگم. شما اصلا بجای همهٔ اون سه عبارت میتونی‌ بگی‌ "نیک باشید" در جهان عمل، پندار ما و گفتار ما اهمیت چندانی نداره، اگه همه نیک "کردار" کنیم مراد حاصله!

راه دوری نریم برمیگردم به حرف شما!

یک مثال جهت روشن شدن بحث، فیثاغورس یکی‌ از بزرگترین ریاضی دان‌ های تمام دوران بوده اما خوب اگه شما امروز فیثاغورس رو زنده کنید, ریاضیاتی که میدونه حتی در حد یک بچهٔ پنجم دبستان هم نیست! البته این از ارزشهای فیثاغورس کم نمی‌کنه، چون اون در زمانی‌ که کسی‌ چیزی رو نمیدونسته, اون رو فهمیده, اثبات کرده و به بقیه یاد داده. حرفهای دیگر بزرگان هم بعضی‌ وقتها همینطوره! گفتن این حرفها در اون زمان‌ها کار بزرگی‌ بوده اما لزوما باعث نمی‌شه که ما دچار Cult of Personality (کیش شخصیت) بشیم و فکر کنیم که الان هم این حرفها حرفهای مهم و دور از ذهنی‌ هستن... تعصب روی شهر، کشور، شخص، باور...همه از یکجا سرچشمه میگیرن...

چه خوب که خوندین هر دوکتابش به نظر من بسیار ارزشمند هستن و کتاب اشو در درک کتاب چنین گفت زرتشت کمکی بسیاری به ما میکنه. اما درباره چرایی انتخاب اسم کتاب توسط نیچه یکی دوتا دلیل دیگم توی نت خوندم اما به نظر خودم همین دلیلی که اشو مطرح کرده منطقی تر از همشونه. حالا باز اگه شما نظر متفاوتی دارین در این باره خوشحال میشم بیان کنین.

اما درباره ادامه صحبتتون: من آخر صحبت هاتون شروع میکنم؛ قیاس فیثاغورث و خدمت علمیش با این جمله زرتشت از نظر من اشتباس به چند دلیل:

یه سری اصل های اخلاقی هستن که در طول زمان ثابت هستن و مهم نیس یه بچه 5 ساله بیانشون کنه یا یه فرد 80 ساله. برای مثال دروغ گفتن در طول تاریخ به طور ثابت کار ناپسندی بوده و به صورت یه قرارداد بین مردم جوامع مختلف پذیرفته شده اما خب اگه یه نفر بیاد صرفا یه نفرو به خاطر اینکه هی بگه دروغ بده قبول داشته باشه آدم احمقیه. اگه اون فردی که میگین زرتشت رو به خاطر صرفا این جمله قبول داشته اون هم آدم نادانی بوده. اما یه چیزی این وسط باید ذکر بشه. همونطور که گفتم انسان (چه ما بخوایم چه نخوایم؛ چه درست باشه چه نباشه) در طول تاریخ به وجود بالاتر از خودش میل داشته و از اون وجود تاثیر پذیرفته حالا اون وجود میخواد یه وجود انتزاعی باشه مثل خدا یا یه فردی هم نوع خودش باشه که به صورت درست یا غلط بزرگ شده باشه. حالا میبینی یکی یه پیامبر دینی رو بزرگ میکنه یکیم اصا میاد شخصیتی مثل هیتلر رو برای خودش بزرگ میکنه و معیار قرار میده. خب قطعا وقتی یه نفر بیاد در کنار شما بشینه و از بزرگ بودن هیتلر در مباحث نظامی حرف بزنه شما نمیتونید اونو به تمسخر بگیرین اما وقتی در زمینه اخلاقی و انسانی هیتلر رو معیار قرار بده شما میتونید گفته اونو نقد کنید و حرفشو نپذیرین. اما یه نکته دیگه ای این وسط هست اگه هیتلر در طول زندگیش یه حرف اخلاقی درست زده باشه اون شخص بیاد درستی اون حرف رو بولد کنه هیچ ایرادی نداره اما اگه هیتلر رو هم در کنارش بولد کنه اون ایراد ماجراس.

اما درباره جمله معروف زرتشت: بستگی داره از چه زاویه ای به قضیه نگاه کنین، شاید برای شما گفتار نیک اهمیتی نداشته باشه اما از نظر شخص من بسیار باارزشه و باید روش تاکید بشه. پس به نظر من هر بخش جمله بسیار ارزشمنده. تا اینجای ماجرا با شما مخالفم اما اینکه عمل کردن به این سه نکته که میشه در قالب یه کردار کُلی بهش نگاه کرد مهمتر از بیان این سه مورده با شما موافقم.

ـــــــــــ

• 2

• حیرتزده  
  • عضو از 1397/10/16

• پست‌‌‌ها: ‌ 152

• 113

دست مریزاد

بابا دستت درد نکنه آبرومونو بردی، گفتیم تحصیل کرده و کتاب خون هستی،آخه نوکریم حافظ، سعدی، مولانا، نیچه و و وانشد کتاب عه عه عه، آخر نتونستی از پس چهارتا جمله زرتشت بر بیای، من اگر اونجا بودم با آیات تغلو، بغلو جغلو حسابش رو مرسیدم.ببین حالا گذشته که گذشته، حالا چندتا کتاب و فیلم بهت معرفی میکنم، هم بخون هم فیلمها نگاه کن اگر خوب دقت کنی دیگه از پس همه بر میای، راستی گفتی ورزشکار هستی، نکنه ورزشکار بودنت مثل سوادته، به تو نمیشه اعتماد کرد آبرو میبری، چندتا ورزش بهت معرفی میکنم، دیگه درست درست میشی.

خب اول کتب مهم: ۱- زندگینامه آیت الله گجت( زندگی جنتی) ۲- جوجه طلبه زشت ۳-حجت الاسلام و عبای سحر آمیز ۴-آخوند و منبر پرنده

خب فیلمها : ۱سید علی یک دست ( جنجالی) ۲-خاطرات لواط در فیضیه ( مستند ) ۳- بسیجی و کلاغ پرنده ۴-عمامه بدون دود فعلا ایرا بخون و ببین بعد دوباره کتب و فیلمهای جدید بهت معرفی میکنم

برای ورزش چند رشته ورزشی هست که حتما باید یاد بگیری ۱- پرش با نعلین از روی مردم ۲- پرتاب تسبیح روی دم خر ۳- پرش با عبا از روی کلاغ ( این خیلی سخته جنتی ۶ بار باخت ، حالا راهش و بهت میگم، اول کلاغ رو پارک کن با ریموت فقلش کن، بعد دور خیز کن قبل از پریدن با لگد بزن توی تخم الاغه از درد می شینه تو از روش بپر) ۴-پرتاب عمامه با سر

اینکار رو که گفتم بکن دیگه آبرومونو نبر،

موفق باشی

ـــــــــــ

عاشق ایران

• 2

• lovely_grl  

• عضو از 1397/7/5

• پست‌‌‌ها: ‌ 2998

• 7503

بیخیال تو سعی کن خودت رو نیک کنی کان لق بقیه

بیخیال تو سعی کن خودت رو نیک کنی کان لق بقیه

ـــــــــــ

• 3

• davod2525  
  • عضو از 1392/1/26

• پست‌‌‌ها: ‌ 25

• 10

SALAM

همگی عالی و خوب بود

ـــــــــــ

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 675

نقل از: حیرتزده

نقل از: حیرتزده بابا دستت درد نکنه آبرومونو بردی، گفتیم تحصیل کرده و کتاب خون هستی،آخه نوکریم حافظ، سعدی، مولانا، نیچه و و وانشد کتاب عه عه عه، آخر نتونستی از پس چهارتا جمله زرتشت بر بیای، من اگر اونجا بودم با آیات تغلو، بغلو جغلو حسابش رو مرسیدم.ببین حالا گذشته که گذشته، حالا چندتا کتاب و فیلم بهت معرفی میکنم، هم بخون هم فیلمها نگاه کن اگر خوب دقت کنی دیگه از پس همه بر میای، راستی گفتی ورزشکار هستی، نکنه ورزشکار بودنت مثل سوادته، به تو نمیشه اعتماد کرد آبرو میبری، چندتا ورزش بهت معرفی میکنم، دیگه درست درست میشی. خب اول کتب مهم: ۱- زندگینامه آیت الله گجت( زندگی جنتی) ۲- جوجه طلبه زشت ۳-حجت الاسلام و عبای سحر آمیز ۴-آخوند و منبر پرنده خب فیلمها : ۱سید علی یک دست ( جنجالی) ۲-خاطرات لواط در فیضیه ( مستند ) ۳- بسیجی و کلاغ پرنده ۴-عمامه بدون دود فعلا ایرا بخون و ببین بعد دوباره کتب و فیلمهای جدید بهت معرفی میکنم برای ورزش چند رشته ورزشی هست که حتما باید یاد بگیری ۱- پرش با نعلین از روی مردم ۲- پرتاب تسبیح روی دم خر ۳- پرش با عبا از روی کلاغ ( این خیلی سخته جنتی ۶ بار باخت ، حالا راهش و بهت میگم، اول کلاغ رو پارک کن با ریموت فقلش کن، بعد دور خیز کن قبل از پریدن با لگد بزن توی تخم الاغه از درد می شینه تو از روش بپر) ۴-پرتاب عمامه با سر اینکار رو که گفتم بکن دیگه آبرومونو نبر، موفق باشی

رئیس به قول "بهمن مفید" توی فیلم قیصر، "حالا ما به همه گفتیم زدیم، شما هم بگین زده خوبیت نررره!" (biggrin)

ـــــــــــ

• 2

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 675

نقل از: lovely_grl

نقل از: lovely_grl بیخیال تو سعی کن خودت رو نیک کنی کان لق بقیه

مرسی‌ از کامنتتون، من صرفا سعی‌ می‌کنم آینه ای روبروی خودم و اجتماعمون بگیرم که خودم و خودمونو بهتر بشناسیم...و خیلیم درگیره ظاهر قضایا نشیم. (biggrin)

ـــــــــــ

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 675

نقل از: davod2525

نقل از: davod2525 همگی عالی و خوب بود

ممنون!

ـــــــــــ

• 0

• Smd20  
  • عضو از 1398/2/20

• پست‌‌‌ها: ‌ 209

• 186

از یه زاویه دیگه هم میشه نگاه کرد
انسان معاصر به...

از یه زاویه دیگه هم میشه نگاه کرد انسان معاصر به اون حدی از شعور رسیده که براش مفاهیمی مثل کردار نیک یا گفتار نیک هنجار بشه! پس اون دسته انسانهایی که دنبال شر هستند مجبور میشن شر و بدی رو با نقاب نیکی به مردم عرضه کنند!

ـــــــــــ

واقعا چرا؟؟؟

• 1

• axm432  

• عضو از 1398/2/7

• 675

نقل از: Smd20

نقل از: Smd20 از یه زاویه دیگه هم میشه نگاه کرد انسان معاصر به اون حدی از شعور رسیده که براش مفاهیمی مثل کردار نیک یا گفتار نیک هنجار بشه! پس اون دسته انسانهایی که دنبال شر هستند مجبور میشن شر و بدی رو با نقاب نیکی به مردم عرضه کنند!

حرف درستیه، کلا این "نیک" بودن یه داستان پیچیده ایه. "هرکسی از ظن خودش یار اون میشه"! (biggrin)

ـــــــــــ

• 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

جستجو

نظرسنجی

به بستگان نزدیک خود (خواهر، برادر، فرزندان و...) اجازه رابطه جنسی پیش از ازدواج را خواهید داد؟

نمایش نتایج

آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «