پورن انتقامی و راه‌های مقابله

1400/01/04

اگر شما قربانی یک پورن انتقامی شدید، چه باید کرد


وقتی کسی عکس‌های برهنه شما را در اینترنت منتشر می‌کند، این اتفاق می‌تواند آسیب‌زا باشد اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با کمک آنها کنترل اوضاع را پس بگیرید.

پورن انتقامی یک پدیده نسبتا جدید است، بنابراین موضوع تحقیقات زیادی نبوده است. اما به نظر می‌رسد که به طور تکان دهنده‌ای رایج شده باشد: یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۷ در استرالیا انجام شد، نشان می‌دهد که یک نفر از هر پنج نفر عکس‌های برهنه‌ و خاصی داشته‌اند که بدون رضایت آنها پخش شده است. اری کیم، مدیر ارشد برنامه مبارزه با قاچاق، برنامه‌ریز اجتماعی و مسئول ارتباطات در موسسه‌ی عام النمفعه‌ی «Safe Horizon» است، که خدماتی برای افراد تروما (ضربه‌) {۱}دیده در زمینه‌ی جنسی ارائه می‌کند می‌گوید: این موضوع [انتشار بدون رضایت محتواهای اروتیک افراد توسط شخصی دیگر] همیشه اتفاق نمی‌افتد اما به نسبت رایج است، که معمولا نیز توسط پارتنر سابق رخ می‌دهد و بخشی از یک مجموعه‌ رفتار سو استفاده‌گریانه‌ی بزرگ‌تر است.

کیم توضیح می‌دهد: با گسترش شبکه‌های اجتماعی، ما دیدیم که چگونه فناوری جزئی جدایی‌ناپذیر از خشونت‌های جنسی و خشونت‌های خانگی شده است و چگونه با استفاده از آن اقدام به تعقیب و آزار قربانیان می‌کنند. بعد از جنبش #MeToo، ما آگاهی بیشتری نسبت به این موضوع که آزار جنسی چقدر می‌تواند سیال و پویا و در عین حال رایج باشد، کسب کردیم{۲}.

در حال حاضر، پورن انتقامی در ۳۷ ایالت و واشنگتن دی‌.سی غیرقانونی و جرم است، با این وجود پیدا کردن عکس‌های بدون رضایت خودتان در اینترنت و روند تلاش برای پاک کردن آنها از اینترنت می‌تواند بسیار آسیب‌زا و دردناک باشد. مجله‌ی ما با متخصصان و درمانگران متخصص در ترومای جنسی صحبت کرد تا دریابد چگونه با پیدا کردن محتوای جنسی از خود که بدون اجازه در اینترنت قرار گرفته است کنار آمد و چگونه می‌توانید با آن مقابله کنید.

چرا پورن انتقامی از نظر روانشناختی آسیب‌رسان است؟
به اشتراک‌گذاری عکس‌های برهنه با یک پاتنر(یا پارتنر‌ها) بسیار مرسوم است: یک مطالعه از شرکت نرم افزاری امنیتی مک‌آفی دریافت که نزدیک به ۴۹ درصد مردم در دوره‌ای از زندگی خود عکس، متن یا فیلم با محتوای جنسی ارسال کرده‌اند. اگرچه تعداد زیادی از افراد چنین کاری را انجام می‌دهند، اما این یک عمل بسیار صمیمی است که نیاز به ایجاد سطح خاصی از اعتماد دارد.

از آنجا که پورن انتقامی پدیده‌ای نسبتا جدید است، هنوز تأثیرات دقیق آن بر سلامت روان کاملا درک نشده است

شکسته‌شدن آن اعتماد می‌تواند خرد کننده باشد. کیم می‌گوید: وقتی به هر کدام از اشکال قربانی شدن فکر می‌کنیم، ما معمولا به این فکر می‌کنیم که چطور حق انتخاب و اختیار از شخص گرفته شده‌است. پورن انتقامی نه فقط نقض حریم خصوصی شماست، بلکه به نوعی شکستن احساس عزت شما نیز محسوب می‌شود. هر جایی که حق انتخابی وجود نداشته باشد، کنترل نیز وجود نخواهد داشت. شما نمی‌دانید که آن مطالب تا کجا پخش می‌شود و چه کسانی آن را خواهند دید.

ما در مورد تأثیر روانشناختی پورن انتقامی نسبت به سایر اشکال تروما‌های جنسی کمتر می‌دانیم. امیلی دورکین، یکی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، که اثرات روانی تروما‌ها را مطالعه می‌کند، می‌گوید: از آنجا که پورن انتقامی یک پدیده نسبتا جدید است، هنوز تأثیرات دقیق آن بر سلامت روان درک نشده است.

ولی یک نظرسنجی از ۱۶۰۰ بازمانده‌ی پورن انتقامی که توسط موسسه‌ی غیردولتی «به پورن انتقامی پایان دهید» انجام شد بیان کرد که ۵۱ درصد از بازماندگان افکاری مربوط به خودکشی داشته‌اند. در یک آزمایش تکمیلی کوچک بررسی‌های مقدماتی۱۸ بازمانده پورن انتقامی مشخص شد احتمال تجربه‌کردن اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در این افراد بیشتر از سایرین است.

اگر عکس‌ها و فیلم‌های برهنه شما بدون رضایت‌تان به اشتراک گذاشته شده‌اند، چه کاری باید انجام دهید؟
ابتدا نفس عمیق بکشید، و سپس دو چیز را به خود یادآوری کنید: شما تنها نیستید و راه‌حل‌هایی وجود دارد.
بسیاری از سازمان‌های آنلاین وجود دارند که از بازماندگان پورن انتقامی پشتیبانی می‌کنند، مانند حقوق اولیه‌ی شهروندی مجازی (CCRI)، که منابع و ارجاعات حقوقی لازم، یک خط تلفن مستقیم ۲۴ ساعته برای موارد اضطراری و یک راهنمای کامل برای توضیح چگونگی پاک کردن تصاویرتان از روی اینترنت در اختیار افراد می‌گذارد.

به عنوان مثال، اگر تصاویر خود را در یک شبکه‌ی اجتماعی بزرگ مانند اینستاگرام، رددیت یا فیس‌بوک یا در یک سایت بزرگ پورنوگرافی مانند پورن‌هاب یا XHamster مشاهده کردید، می‌توانید عکس‌ها را به دلیل نقض قوانین ریپورت کنید [به عنوان تخلف گزارش دهید]. CCRI راهنمای بسیار دقیقی در مورد چگونگی مشخص‌کردن محتوا برای حذف از شبکه‌های اجتماعی ارائه می دهد، و خود سایت پورن‌هاب نیز دارای یک بخش اختصاصی برای حذف‌ محتوا به این دلیل دارد.

منبع دیگر سایت «قانون کپی‌رایت هزاره دیجیتال» است، که می‌تواند به شما کمک کند تا تصاویر خود را پاک کنید. همچنین شرکت‌هایی وجود دارند که این خدمات را با پرداخت هزینه انجام می‌دهند، اما کیم توصیه می‌کند قبل از هرگونه استخدام، آنها را با دقت بررسی کنید.

شما همچنین می‌توانید یک وکیل استخدام کنید یا موضوع را به نیروی‌های اجرای قانون برسانید، اما کیم می‌گوید شما باید در استفاده از گزینه‌ی دوم احتیاط کنید. گفتگویی که ما با بازماندگان انجام خواهیم داد این است: اگر پارتنر سابق شما بداند که پیش پلیس رفته‌اید، آیا عکس یا تصاویر بیشتری وجود در اختیار دارد؟ چه کارهای دیگری ممکن است انجام دهند؟ او همچنین پیشنهاد می‌کند از نظر استراتژیک صحبت‌کردن در مورد شخصی که عکس یا فیلم شما را در اختیار دارد، بهترین گزینه است.

‌به خود یادآوری کنید که حتی اگر دیگران عکس‌ها، متن‌ها یا فیلم‌های خصوصی شما را دیده باشند، احتمالا شما را قضاوت نمی‌کنند.
در هر صورت، زمانی که تصمیم به پیگیری قانونی گرفتید، کارشناسان ما می‌گویند شما باید تمام مدارکی که نشان می‌دهد فیلم‌ها و عکس‌های شما بدون رضایت شما ارسال شده‌اند را، ثبت کنید. از تمام سایت‌هایی که محتوای خود را در آنها پیدا کرده‌اید و کلیه درخواست‌هایی که برای برداشتن آنها کرده‌اید، اسکرین‌شات بگیرید.

چگونه بازماندگان می‌توانند با تاثیرات مخرب روانشناختی پورن انتقامی کنار بیایند؟
روند تلاش برای حذف عکس‌ها و فیلم‌های بدون رضایت از اینترنت می‌تواند به خودی خود آسیب‌زا باشد. کیم می‌گوید: جزئیات زیادی در مورد چگونگی حذف این تصاویر وجود دارد. در زمان درماندگی، (برای یک قربانی/بازمانده) انجام دادن همه‌ی این کارها واقعا سخت است.

به همین دلیل تمرین و توسعه مهارت‌هایی برای مقابله‌ی قوی و کنار آمدن با عواقب بعدی مهم است. کیم پیشنهاد می‌کند بازماندگان مشاوره گرفتن را چه به شکل تلفنی با خطوط کمکی مخصوص و یا صحبت مستقیم با یک درمانگر را امتحان کنند، البته ترجیحا کسی که در زمینه تروماهای جنسی تخصص دارد. اگر برای پیدا کردن یک درمانگر به کمک احتیاج دارید، شبکه ملی تجاوز، سوء استفاده و محارم (RAINN) راهنمایی جامع دارد که در پیدا کردن درمانگری که مناسب‌تان باشد، کمک‌تان می‌کند.

دورکین می‌گوید: پخش‌شدن فیلم‌ها و تصاویر خصوصی در فضا‌های عمومی بدون رضایت خودتان می‌تواند شما را به سمت داشتن باور‌های ناراحت‌کننده‌ای مثل اینکه «تقصیر خودتان است و دیگر به هیچکس نمی‌توان اعتماد کرد» سوق دهد که ممکن است ۱۰۰ درصد درست نباشد.
اگر در حال سرزنش کردن خودتان به خاطر اتفاقی که افتاده‌است هستید و یا در برخورد‌هایتان با دیگران ناگهان بی‌اعتماد شده‌اید، به یاد داشته باشید که این تقصیر شما نیست. سعی کنید یک قدم به عقب برگردید و دیدگاه‌تان را اصلاح کنید. دوركین می‌گوید: بعضی از افراد نوشتن آنچه باور کرده و احساس می‌کنند را مفید می‌دانند و سپس فرض می‌کنند که اگر دوست‌شان همان حرف‌ها می‌گفت در جواب او چه می‌کردند، یا یك قدم به عقب بروند و بررسی كنند كه آیا شواهد عینی و واقعی نیز آن باور را تأیید می كند یا خیر.
انتشار عکس‌ها، متن‌ها یا فیلم‌های جنسی بدون رضایت شما خیانت بزرگی است.

سعی کنید روی مواردی که هیچ کنترلی روی آنها ندارید، تمرکز نکنید، مانند اینکه چه کسی ممکن است تصاویر یا فیلم‌های شما را دیده باشد. چنین افکاری سازنده و مفید نیستند و می‌توانند شما به مارپیچ اضطراب {۳} بکشانند. کیم می‌گوید، در عوض سعی کنید تمرکز خود را به مواردی که می‌تواند باعث بهتر شدن اوضاع شود، تغییر دهید. به خود بگویید: این گزینه‌ها و حقوق قانونی من است و می‌خواهم به چیز‌هایی که تحت کنترل من است توجه کنم. این می‌تواند به شما کمک کند تا احساس اختیار داشتن کنید و کنترل را مجددا بدست آورید.

بیش از هر چیز با خودتان دلسوز و مهربان باشید. وجود تصاویر برهنه‌ از شما می‌تواند تأثیرات منفی بر زندگی شما بگذارد - افرادی در نتیجه‌ی این موضوع شغل خود را از دست داده و یا با آزار و اذیت روبرو شده‌اند - و ترمیم این نوع تروما‌ به زمان نیاز دارد. سرزنش قربانیان (وقتی احساس می‌کند مقصر خودش است) و برچسب‌های هرزه‌گونه (وقتی به افراد بخاطر رفتارهای جنسی متعدد انگ زده می‌شود) ممکن است اتفاق بیفتد و به خود نگرفتن این موارد واقعا سخت است. اما مهم است که به یاد داشته باشید که این واقعا تقصیر شما نیست و حتی اگر دیگران عکس‌ها، متن‌ها یا فیلم‌های خصوصی شما را دیده باشند، افرادی که ارزش حضور در زندگی شما را داشته باشند، شما را به خاطر آنها قضاوت نمی‌کنند.

آیا اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از لو رفتن عکس‌ها، متن‌ها یا فیلم‌های برهنه شما وجود دارد؟
بله و نه. می‌توانید برنامه‌های رمزگذاری‌کننده مانند Signal استفاده کرد و بوسیله‌ی آن ویدئو و پیام‌ها رو به شکل امنی ارسال کرد، اگر فکر می‌کنید که ارسال عکس یا فیلم صمیمی برای آن شخص ضروری است یک سوال پیش می‌آید که چرا احساس می‌کنید باید چنین کاری را انجام دهید.
اگر دوست دارید در عکس‌هایی که ارسال می‌کنید کمتر قابل تشخیص باشید، کارهای کوچکی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. صورت‌تان در تصویر نباشد و مطمئن شوید که هیچ تتو یا علائم مادرزادی قابل تشخیصی نیز در تصویر نیست.

در نهایت، غیر از پرهیز کامل و انجام ندادن، در واقع هیچ روش ۱۰۰ درصد «ایمنی» برای ارسال پیام‌های سکسی وجود ندارد. کیم می‌گوید گفتن «این کار را نکن» آسان خواهد بود اما متوجه است که پیشنهاد واقع‌بینانه‌ای نیست. او اضافه می‌کند: اگر بگویید «به فلان روش می‌توانید از آن جلوگیری کنید» پس از آن شما مسئولیت حفاظت از آنها با شماست. مسئولیت شما جلوگیری کردن از خیانت پارتنرتان نیست - این وظیفه‌ی پارتنرتان و نه هیچکس دیگر است [که اعتمادی که به او کرده‌اید را زیر پا نگذارد]

انتشار عکس‌ها، متن‌ها یا فیلم‌های جنسی بدون رضایت شما چیز کمی نیست - این یک خیانت بزرگ است که می‌تواند عواقب جدی‌ای بر سلامت روان شما داشته باشد. اما به هیچ وجه به این معنا نیست که مسیر بقیه زندگی شما را تعیین کند. همانطور که کیم در طول مکالمه ما به من یادآوری کرد، افراد کمی هستند که چون فرد دیگری تصمیم به نقض کردن حریم خصوصی شما، امنیت و اعتماد شما گرفته است، حاضر نباشند به شما کار بدهند و یا با شما قرار بگذارند. شما خیلی بیشتر از این یک اتفاق هستید.

منبع

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
توضیحات مترجم
1. تروما یک کلمه تخصصی در زبان پزشکیه که بطور کلی به معنی زخم و آسیبه، در روانشناسی معنایی معادل اثرات بد و منفی باقی مانده در اثر یک اتفاق در فرد است، فرضا اگر شما اخیرا در یک تصادف بوده‌اید احتمالا تا مدتی از ماشین و یا سرعت بالا وحشت زیادی خواهید داشت که علتش ترومای وارد شده به شما در اثر تصادفه.
2. جنبش می‌تو (METOO) که در متن بحث اشاره شد یک جنبش اجتماعی بود که در اون افراد بخصوص زنان تصمیم گرفتن آسیب‌ها و آزار‌های جنسی‌ای که در طول زندگی دیده بودن مطرح کنن و بعضا از عاملین اونها شکایت کنن، که در این بین هم افراد مطرح و بزرگی در قالب قربانی و هم در قالب آزارگر اسمشون مطرح شد که باعث شکه شدن خیلیا شد.
3. مارپیچ اضطراب به حالتی گفته میشه که در اون در ابتدا شما به یک فکر ناگهانی مضطرب میشد و بعد از اون یکی یکی افکار بد و منفی به ذهن شما هجوم میاره و هی بیشتر و بیشتر در حس اضطراب فرو میرین.

12 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-03-24 18:29:23 +0430 +0430

درود خدمت همه‌ی دوستان
این تاپیک مثل اکثر تاپیک‌های دیگه‌ی این تالار یک ترجمه‌اس و اگرچه نکات خوب و ارزشمندی در اون مطرح شده اما برای ساکنین داخل ایران خلا‌هایی داره، دوستانی که سواد حقوقی یا روانشناسی تخصصی در این زمینه دارند لطف کنند که این تاپیک رو تکمیل کنن (یا خودشون به شکل تاپیکی مجزا و یا به من پیام بدن با همکاری همدیگه).
خیلی خوبه که در شهوانی بستری شکل گرفته که داره به جنبه‌های مختلف آزار جنسی می‌پردازه که این موضوع پورن انتقامی هم قطعا یکی از اونهاست و طبق شنیده‌های شخصی خودم میدونم که افراد زیادی هستن که با این موضوع درگیر بودن و یا هستند - جا داره از دوست خوبم نگار که استارت این موضوع رو هم در سایت زده و پیگیرش هست به سهم خودم تشکر کنم.

به امید روزی که کمتر از این مسائل بشنویم و بتونیم بدون آسیب زدن به همدیگه از هم لذت ببریم.
ارادتمند رد


2021-03-24 18:36:20 +0430 +0430

بسوزد پدر جق و پورن

3 ❤️

2021-03-24 18:40:16 +0430 +0430

کاش واقعا بفهمید که با تهدید کردن چه آسیبی بهش میزنین من این ترس رو تا همیشه با خودم دارم

یه کسی یه وقتی از سر خریت به شما اعتماد کرده و سفره دلشو باز کرده الان با این کارتون کل اعتماد اون طرف رو از بین میبرید

کاش واقعا انسان ها ترقی پیدا کنن و دیگه با چیزشون فکر نکن

5 ❤️

2021-03-24 19:28:18 +0430 +0430

حتی اگر دیگران عکس‌ها، متن‌ها یا فیلم‌های خصوصی شما را دیده باشند، افرادی که ارزش حضور در زندگی شما را داشته باشند، شما را به خاطر آنها قضاوت نمی‌کنند.

نکته مهم و آرامش بخشی بود:)
خیلی ممنون بابت ترجمه این تاپیک مفید و خوب 🌹

4 ❤️

2021-03-24 19:43:58 +0430 +0430

↩ Call_me_ReD
من تلاشمو کردم ولی نشد با این جزییات و مفصل بهش بپردازم متاسفانه. به هر حال خیلی ممنونم از توجهتون 🙏 🌹 قطعا زحمات شما دوستان مترجم و ترجمه ی اینجور مطالب خیلی کمک کننده هست :)

3 ❤️

2021-03-25 09:41:56 +0430 +0430

خیلی خوب بود

2 ❤️
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «


Top Bottom