کاملترین و معقولترین ادله های خداناباوری (قسمت 1)


 • sadegh.khan  

 • عضو از
  1394/12/26

 • پست‌ها: 2908

 • 4837


مهم نیست خداباور هستی یا خداناباور


مهم نیست بی دین هستی یا دیندار


این متنی که نوشتم واقعا ارزش خوندن رو داره


خداناباوری چیزیه که در تمام تاریخ روشنه و هممون میدونیم چیه!
بعضی از خداناباروایی که در زمان خودشون یا حتی در تاریخ سلیبریتی به حساب میان به این مورد اشاره کردن که نه تنها دین یک مسئلهء اشتباهه، بلکه مسخره و خنده دار هم هست!
میخوام توی این مقاله یک نسخه جدید از خداناباوری رو بیان کنم پس بیا برای یکبار هم که شده بدون تعصب این مقاله رو بخون، اگر دیدی واقعا با عقلت جور در میاد و همه تیکه های پازل مرتب کنار همدیگه چیده میشه، از اون خدایی که اینقدر ازش طرفداری میکنی دست بکش!
خب اول میخوام یه فرضیه براتون شرح بدم :
ما مطمئنیم که خدا وجود نداره.
ما مطمئنیم که خدایان و ارواح و فرشتگان و موجودات مافوق طبیعه وجود ندارن.
اما این آخر داستان نیست این تازه شروع داستانه...
من به طرز تفکری که در امتداد این خط پیش میره خیلی علاقه دارم، طرز تفکری که میگه :
• من نمیتونم این چیزارو (خدا و ...) باور کنم!
• این نظریه هارو نمیتونم باور کنم!
• ولی "ولی" ولی ... تاکید میکنم این "ولی" خیلی مهمه، ولی عاشق آهنگ کلیسا هستم!
ولی عاشق هنر نقاشیه مسیح هستم!
ولی عاشق صدای قرائت قرآن هستم!
ولی عاشق صدای اذان فلان قاری هستم!
ولی عاشق تماشای کلیساهای تاریخی و قدیمی هستم!
ولی واقعا دوست دارم کتاب عهد عتیق رو ورق بزنم و بخونم!
فرقی نداره، هرچی میخواد باشه از این "ولی" ها زیاده، میدونین که چی میخوام بگم، میخوام بگم بعضی شما خداباور ها دارین در امتداد ما آتئیست ها پیش میاین ولی دنبال یه بهانه هستین که باور های قدیمی خودتونو حفظ کنین!
میدونم که این انتخاب سختیه، واقعا هم سخته، ولی من میخوام یه راه دوم جلوی پاتون بذارم! یه راهی که جایگزین باشه!
فکر کنم یه سری راه برای برداشت کردن از دین وجود داره و من میخوام با احترام از دین برداشت کنم با این که بی دینم!
شاید شما مسلمون باشین یا مسیحی یا بودایی یا هر دین و مذهب دیگه ای رو انتخاب کرده باشین و برای خودتون و بقیه یکسری استدلال بیارین که دینتون بیشتر از دین های دیگه مزیت داره و بهتره و خوبی های دینتون رو به رخ همدیگه بکشین و بدی های دین طرف مقابلتون رو به روش بیارین و در نهایت جنگ و دعوای تعصبی پیش بیارین!
اما ما بی دین ها راحتیم، چون اصلا نیازی نداریم که درباره دینمون و خط قرمز هامون و ... با همدیگه بحث کنیم و بدی ها و خوبی های همدیگه رو به رخ بکشیم!
قصد دارم تمام انسانهای جهان رو به دو دسته تقسیم کنم :
1. کسانی که ایمان آورده اند (خدا باوران)
2. کسانی که ایمان نیاورده اند (خدا ناباوران)
نسخه جدیدی از خداناباوری که بهتون میگفتم طوریه که میتونیم هر دوی این دسته هارو کنار هم قرار بدیم در کمال احترام به ادیان درحالی که بی دین هستم!
خب من همه ادیان رو بررسی میکنم، یه سوال از خودم میپرسم و اون اینکه "از چه چیزی توی این دین میتونیم استفاده کنیم؟"
وقتی از دین یه مطالعه همه جانبه داشته باشم، یه بینش وسیع از حوزه هایی از زندگی که خوب پیش نمیرن پیدا میکنم که دوس دارم توی این مقاله در ادامه چند تا از اونهارو بیان کنم.
نظرتون چیه که با آموزش و پرورش شروع کنیم؟
چون آموزش و پرورش چیزیه که هممون چه خداباور و چه خداناباورها، پول زیادی خرجش کردیم و هروقت بحث از ساختن دنیای بهتری میشه، همه قبول داریم که با آموزش و پرورش و تحصیلات میتونیم دنیارو به جای بهتری تبدیل کنیم.
اکثرمون معتقدیم که تحصیلات نه تنها به ما مهارت های تجاری و صنعتی میده، بلکه مارو تبدیل به افراد بهتری هم میکنه!
خب جالبه بدونیم این طرز فکر از کجا اومده؟
در ابتدای قرن نوزدهم در غرب اروپا، حضور مردم در کلیسا ها به شدت کم شده بود و این موضوع باعث شده بود که عده کثیری از مردم وحشت زده باشن و مدام این سوالات رو از خودشون بپرسن :
• مردم کجا میتونن اخلاق رو یاد بگیرن؟
• کجا میتونن رهبر و راهنمود خودشون رو پیدا کنن؟
• مردم کجا میتونن منابع تسلای خاطرشونو پیدا کنن؟
در همون زمان، عده ای از بزرگان به این سوالات یک پاسخ بسیار جالب و کوتاه دادند و اون پاسخ "فرهنگ" بود!
برای یادگیری اخلاق، برای پیدا کردن راهنمود و رهبر و برای یافتن منابعی که به ما تسلای خاطر میدن باید به فرهنگ نگاه بندازیم.
خب برای شروع میتونیم به نمایشنامه های شکسپیر، گفتگوی افلاطون در داستان جین آستین نگاه کنیم.
توی این نمایشنامه ها و ... ما یکسری حقایق رو پیدا میکنیم که قبلا میتونستیم اونهارو توی انجیل سنت جان ببینیم!
اگر درست فکر کنیم میبینیم این ایده خیلی زیبا و جذاب و صحیحه، درواقع بزرگانی چون شکسپیر هدفشون این بوده که فرهنگ رو جایگزین کتاب های مقدس و ادیان کنن و این ایده واقعا قابل قبول و قابل تحسینه!
و یک ایده دیگه که ما همگی اون رو فراموش کردیم...
اگر توی یه دانشگاه خوب مثل آکسفورد یا هاروارد یا کمبریج یا... برین و بگین من اومدم اینجا دنبال اخلاق و رهبر و تسلای خاطر هستم و میخوام بدونم که چطوری زندگی کنم، یقینا اونها به شما راه تیمارستان رو نشون میدن!!!!
کاملا مشخصه که بزرگترین دانشگاه ها و مراکز علمی بشر به دنبال این سه مورد نیستن! حالا چرا؟
چون اونها اصلا فکر نمیکنن که ما به این آموزش اخلاق در دانشگاه نیازی داشته باشیم!
چون اونها مارو با چشم بالغ و منطقیه خودشون میبینن!
ما به کمک نیاز نداریم، چیزی که بهش نیاز داریم اطلاعاته!
اما ادیان از جایی شروع کردن که خیلی با این شیوه فرق میکنه.
همه ادیان، علی الخصوص ادیان اصلی به اشکال و روش های مختلف ما رو "کودکان" نام گذاری میکنن و باور دارن که ما "انسان ها" مثل کودکان نیاز به کمک و مساعدت بسیار شدید داریم. میخوان بهمون تلقین کنن که ما به زور داریم خودمون رو جمع و جور میکنیم و دقیقا مثل کودکان به کمک و رهبر و راهنمود نیاز داریم!
در قرن 18 در انگلستان بزرگترین واعظ مذهبی مردی بنام جان وسلی بود که میتونید خودتون دربارش هرچقدر میخواید تحقیق کنید. جان وسلی به شمال و جنوب کشور میرفت و همه رو موعظه میکرد. مردم رو برای اینکه چجوری زندگی کنن راهنمایی میکرد. پایه و اساس موعظه هاش وظایف والدین نسبت به فرزندان و بالعکس یا وظایف ثروتمندان نسبت به فقرا و بالعکس ...
جان وسلی میخواست مذهب رو از طریق یه رسانهء کلاسیک به مردم انتقال بده!
حالا ما ایدهء موعظه هارو ول کردیم، اگه از افراد مدرن بپرسیم نظرت درباره موعظه چیه؟ سریعا میشنوید که : نه نه نه ما اصلا به این چیزا نیازی نداریم...
من یه فرد مستقلم، یه فرد منحصر بفرد و مستقلم!
سوالی که پیش میاد اینه که تفاوت یک موعظه و سخنرانی مدرنی که ارائه میشه چیه؟
خب یک موعظه قصدش اینه که زندگیه شما رو تغییر بده اما یک سخنرانی سکولار قصدش اینه که کمی اطلاعات به شما بده.
خب من فکر میکنم بهتره به موعظه های قدیمی و سنتی برگردیم.
طبق موعظه های سنتی، ما نیازمند به راهبری و رهنمود و اخلاق و تسلا هستیم و در تمام ادیان اینها قید شده.
یه موضوع دیگه درمورد تحصیلات اینه که ما قصد داریم باور کنیم که در دنیای مدرن اگر یک چیز رو یکبار به یک شخص بگیم، اون شخص اون مسئله رو بخاطر میسپره.
در دانشگاه ها یه سری جوون 20 ساله رو توی یک کلاس مینشونیم و باهاشون درباره افلاطون صحبت میکنیم و وقتی اونها رو رها میکنیم، بعد از 40 سال هنوز هم میتونن حرفه مشاوره مدیریتی رو براتون توضیح بدن و اون مسائل رو یادشونه درحالی که از نظر مذهبیون "بی معناست!"
از نظر مذهبیون برای حفظ کردن درس ما نیاز به روزی 10 بار تکرار کردن اون توی ذهنمون داریم. پس باید مدام زانو بزنیم و سجده کنیم و اون رو تکرار کنیم...
چیزی که همه ادیان میگن اینه که زانو بزن و 10 تا 15 بار در روز اینو تکرار کن!
در غیر این صورت ذهن ما مثل یه غرباله : مذهب، یک فرهنگ بازگویی و تکرار است!
ادیان انقدر یه مسئله رو تکرار میکنن و تکرار میکنن و تکرار میکنن تا زمانی که ما از اون مسئله خسته بشیم و بگیم یه چیز جدید به ما بده! و فورا یک دین جدید مانند دین قبلی برامون میسازن و اسمشو عوض میکنن و میگن کاملتر از دین قبلیه و باید بیشتر از قبل اون زانو زدن رو تکرار کنیم!
اگر من الان به شما بگم این مقاله رو از اول بخونین چون حرفای من درسته، و دوباره از اول بخونید و دوباره از اول بخونید خب قطعا شما یا به من میخندید یا خسته میشید یا حتی بهم توهین میکنید! چون شما یک انسان منطقی هستید، اما از نظر ادیان اینجوری نیست و مذهبیون معتقدند اگر این مسئله درسته پس باید مداوم اون رو بخونیم و تکرار کنیم مثل عده ای از مسلمانان که سالهاست متن های تکراری کتاب قرآن رو بدون اینکه حتی معنیشو بدونن میخونن و تکرار میکنن و فقط تعصب وارانه میگن این متن ها خوبه!
کار دیگه ای که مذهب میکنه اینه که زمان رو سازماندهی و مرتب میکنه.
ادیان اصلی به ما تقویم ارائه میدن، اصلا تقویم چیه؟
تقویم یک راه برای حصول اطمینان از اینکه با ایده های معین و مهمی در طول سال برخورد کنیم.
به عنوان مثال مسلمانان روز دهم ماه محرم رو عاشورا نامگذاری کردن و هرسال در این سالگرد عزاداری می کنن و توی سر خودشون میزنن، اما درواقع مسلمانان این کارو خودشون بصورت غریزی انجام نمیدن، بلکه به انجام دادن این کار رهبری شدن و از روی عادت و تعصب این کارو انجام میدن!
اما اموزه ما به این شیوه فکر نمی کنیم. در دنیای مدرن ما "تفکر می کنیم" و اگر یک ایده ای مهم بود باهاش برخورد می کنیم و همسو میشیم درحالی که دنیای ادیان میگن این مورد بی معنا و مبهمه و فقط باید از همون قوانین تکراری خودشون پیروی کنیم و اگر مسئلهء جدید و ایدهء جدیدی دیدیم هرچند عقلانی بود نباید ازش پیروی کنیم چون در کتاب دینی چیزی ازش نوشته نشده!
دیدگاه مذهبی میگه ما به تقویم نیاز داریم، ما باید زمان رو خودمون بسازیم، ما نیاز داریم که وقایع رو همزمان در تقویم ثبت کنیم.
در دانشگاه های بزرگ، سخنرانان بزرگ صحبت میکنن و هرکس اونها رو گوش میکنه حتی بدون اینکه چیزی بگه، به دانسته هاش افزوده میشه و در جامعه مدرن بوسیله همون دانسته ها، شغل خوبی پیدا میکنه و از اونها استفاده میکنه اما اگر دیندار باشیم و به چشم مذهبی به موضوع نگاه کنیم باید در روز های مشخصی در تقویم های دینی، دینداران به اماکن دینی خودشون مثل کلیسا یا مساجد میرن و واعظ براشون صحبت میکنه و اونها چیزی نمیگن جز آمین و آمین و آمین... و این چه سودی برای ما خواهد داشت؟
و جالبتر اینکه بعد از هر موعظه خسته کننده و آمین آمین گفتن، با احترام می ایستن و یا میگن سپاسگزاریم عیسی یا میگن سپاسگزاریم ناجی ممنونیم ای بزرگ و ...
اگر ما هم این کار ها رو مثل دیندار ها انجام بدیم، البته انجام نمیدیم ولی 1 درصد به فرض که اگر این کار هارو مثل اونها انجام بدیم فرض کنید که من میگم "فرهنگ باید جایگزین کتاب مقدس شود" و شما پشت سر هم بگید آمین آمین آمین... و آخر سر شما بلند شید رو به مانیتور زانو بزنید و بگید سپاسگزاریم صادق خان از تو ممنونیم ای ناجی!
دیگه چیزی نمیگم در این باره و بحث رو عوض میکنم چون خودتون تا تهشو رفتین که چقدر این عمل خنده دار و مسخرست!


چیز دیگه ای که ادیان میدونن اینه که ما تنها مغز نیستیم و بدن هم هستیم و وقتی یه درس رو به ما آموزش میدن، اون رو از طریق بدن انجام میدن.
به عنوان مثال ایده یهودیان درمورد بخشایش رو فرض می کنیم. میدونیم که یهودیان بسیار بسیار به بخشایش علاقه دارن و اینکه چگونه ما باید از نو و تازه بودن رو شروع کنیم براشون خیلی اهمیت داره. اونها فقط برامون موعظه نمیکنن، اونها فقط کتاب و سخنرانی در این باره به ما نمیدن بلکه اونها به ما میگن غسل کنیم و بنابراین در جوامع یهودی ارتودکس، هر جمعه شما باید به "خزینه یا حمام عمومی" برید و بدنتون رو با حالات مشخصی در آب غوطه ور کنید!
اما ما این کار رو نمیکنیم، ایده های ما و طرز تفکراتمون در یک جبهه قرار دارن و طرز رفتار و استفاده از بدنمون در یک جبهه دیگه قرار داره و این دوتا رو به هم ربطش نمیدیم.
نمیدونم چرا ادیان اصرار شدیدی دارن که این دوتارو با هم ترکیب کنن!


ـــــــــــ
 • 10

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

 • Stupid1  

 • عضو از 1397/4/7

 • پست‌‌‌ها: ‌ 92

 • 71

خیلی عالی بود 1#


خیلی عالی بود 1#


ـــــــــــ


 • 2 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: Stupid1


نقل از: Stupid1

خیلی عالی بود 1#

ممنون از وقتی که برای خوندن و درک کردنش گذاشتی دوست عزیز (rose)


ـــــــــــ

 • 0 • 66Hoha  
 • عضو از 1397/7/9

 • پست‌‌‌ها: ‌ 13

 • 14

دوست من منم مثل شما خیلی خداباور نیستم. اما در...


دوست من منم مثل شما خیلی خداباور نیستم. اما در مقاله شما اشکالهایی هست. اول اینکه شما سعی کردی با ارائه عمل نادرست بعضی به ظاهر دیندارها منکر دین و خدایی که دین رو برای انسانها تدوین کرده بشی. بسیار نمونه های میدانی هست که خلاف چیزیست که شما بیان کردی. در واقع مثال نقض فرمایشات شماست. مثلا گفتید که دین به مردم میگه تکرار کنن و تکرار کنن و تکرار کنن. میشه بگی کجای دین اینو گفته؟ دین به مردم میگه فکر کنن و فکر کنن و فکر کنن. اما شما با دیدن اشتباه افراد به ظاهر دیندار که فقط تکرار بلدن نتیجه گرفتی دین گفته تکرار کنید. خب اشتباه دیندار رو پای دین نگذار. دین اطلاعات روش صحیح رو یکبار داده. حق انتخابم گذاشته. حالا اگر خیلی از دیندارا تنبلی میکنن اشکال از دین نیست. یا گفتی در مراسم یک نفر ذکر میگه و بقیه آمین میگن. این همه سخنرانی مذهبی که توش اطلاعات دینی و فکری انتقال داده میشه رو ندیدی؟ توش آمین میگن؟ به نظرم بهتره به جای بحث با نمونه و شواهدی که مثال نقضشون زیاده دلیل عقلی برای انکار خدا بیاری. همونطور که توی عنوان تاپیکتون گفتید.


ـــــــــــ


 • 8 • wrecked_erny  

 • عضو از 1398/3/8

 • پست‌‌‌ها: ‌ 329

 • 900

نمیدونم چرا لایکت کردم؟!


(dash)


ـــــــــــ

 • 1 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: 66Hoha


نقل از: 66Hoha دوست من منم مثل شما خیلی خداباور نیستم. اما در مقاله شما اشکالهایی هست. اول اینکه شما سعی کردی با ارائه عمل نادرست بعضی به ظاهر دیندارها منکر دین و خدایی که دین رو برای انسانها تدوین کرده بشی. بسیار نمونه های میدانی هست که خلاف چیزیست که شما بیان کردی. در واقع مثال نقض فرمایشات شماست. مثلا گفتید که دین به مردم میگه تکرار کنن و تکرار کنن و تکرار کنن. میشه بگی کجای دین اینو گفته؟ دین به مردم میگه فکر کنن و فکر کنن و فکر کنن. اما شما با دیدن اشتباه افراد به ظاهر دیندار که فقط تکرار بلدن نتیجه گرفتی دین گفته تکرار کنید. خب اشتباه دیندار رو پای دین نگذار. دین اطلاعات روش صحیح رو یکبار داده. حق انتخابم گذاشته. حالا اگر خیلی از دیندارا تنبلی میکنن اشکال از دین نیست. یا گفتی در مراسم یک نفر ذکر میگه و بقیه آمین میگن. این همه سخنرانی مذهبی که توش اطلاعات دینی و فکری انتقال داده میشه رو ندیدی؟ توش آمین میگن؟ به نظرم بهتره به جای بحث با نمونه و شواهدی که مثال نقضشون زیاده دلیل عقلی برای انکار خدا بیاری. همونطور که توی عنوان تاپیکتون گفتید.

علاوه بر چیزی که شما گفتی، من گفتم تمام ادیان میگن که انسان ها مثل کودک نیاز به کمک دارن!
درحالی که علنا در هیچ دینی چنین چیزی گفته نشده که انسان ها همگی مثل کودک هستن...
اما در عمل که نگاه کنیم، تمام ادیان انسان هارو مثل کودکی عاجز میبینن!
دقیقا مثل حرفی که شما زدی دین ها همشون در ظاهر میگن فکر کن و فکر کن و فکر کن، اما در عمل که نگاه کنیم، همشون میگن تکرار کن و تکرار کن و تکرار کن!
ضمنا هیچ مراسم دینی وجود نداره که توش اطلاعات مفیدی ارائه بدن، همه اطلاعاتش یا در رابطه با خود دینه که ما کلا باهاش مخالفیم، یا در رابطه با چیزهایی که هیچ علمی در دنیا اثباتشون نمیکنه غیر از کتاب های دینیه خودشون!

آدمی که خوابه میشه بیدار کرد، آدمی که خودشو زده به خواب نمیشه!


پیشنهاد میکنم به خوابیدنتون ادامه بدید


ـــــــــــ

 • 1 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: wrecked_erny


نقل از: wrecked_erny (dash)

چون در ظاهر اسمت مسلمونه، چون در ظاهر طرفدار این نظامی، چون دین اجدادیت اسلامه، ولی به اون "ولی" هایی که توی اوایل تاپیک گفتم توجه کردی!


ـــــــــــ

 • 1 • 66Hoha  
 • عضو از 1397/7/9

 • پست‌‌‌ها: ‌ 13

 • 14

من اگر خواب بودم که مقاله شما رو نمی خوندم. اگر...


من اگر خواب بودم که مقاله شما رو نمی خوندم. اگر تکرار کن هم بودم مقالتون رو نمی خوندم. فکر کردم در مورد مقالتون که به تناقض رسیدم. شما باز هم با تکیه بر شواهدی که جزئی هستن داری نتیجه گیری میکنی. خب عزیز من در جلسه بحث پزشکی در مورد نجوم صحبت نمیشه که. در جلسه دینی راجع به مبانی عقلی دین بحث میشه. کسی هم آمین نمیگه. یک بار میگن و روش فکر میکنن. نه اینکه با برچسب زدن به افراد اونا رو ساکت کنن. البته در جلسات دعا آمین هم میگن. مثلا اگر در جلسات دینی میگن خدا هست براش دلیل عقلی میارن. نه اینکه بگن مثلا چون صادق خان گفته خدا نیست و در فلان جا کار ناشایستی ازش سر زده پس خدا هست. این که روش بحث نمیشه. ضمنا اگه دلیل نداری و میخوای برچسب بزنی بگو ما بریم پی کارمون. اگر دلیلی بر نبودن خدا داری که عقل رو قانع کنه بگو. ببخشید دارم میرم سر کار. شب پاسختون رو میخونم.

ـــــــــــ


 • 0 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: 66Hoha


نقل از: 66Hoha

من اگر خواب بودم که مقاله شما رو نمی خوندم. اگر تکرار کن هم بودم مقالتون رو نمی خوندم. فکر کردم در مورد مقالتون که به تناقض رسیدم. شما باز هم با تکیه بر شواهدی که جزئی هستن داری نتیجه گیری میکنی. خب عزیز من در جلسه بحث پزشکی در مورد نجوم صحبت نمیشه که. در جلسه دینی راجع به مبانی عقلی دین بحث میشه. کسی هم آمین نمیگه. یک بار میگن و روش فکر میکنن. نه اینکه با برچسب زدن به افراد اونا رو ساکت کنن. البته در جلسات دعا آمین هم میگن. مثلا اگر در جلسات دینی میگن خدا هست براش دلیل عقلی میارن. نه اینکه بگن مثلا چون صادق خان گفته خدا نیست و در فلان جا کار ناشایستی ازش سر زده پس خدا هست. این که روش بحث نمیشه. ضمنا اگه دلیل نداری و میخوای برچسب بزنی بگو ما بریم پی کارمون. اگر دلیلی بر نبودن خدا داری که عقل رو قانع کنه بگو. ببخشید دارم میرم سر کار. شب پاسختون رو میخونم.

دو دسته هستن :
دسته اول اونایی که آموزش میبینن برای عوام فریبی
دسته دوم اونایی که توسط دسته اول فریب میخورن

دسته اول میشن اونایی که شما داری میگی میشینن توی جلسات دینی و به خودشون روش های عوام فریبی توسط دین رو یاد میدن و آمین هم نمیگن!
دسته دوم میشن امثال شما که فریبشون رو خوردید و اتفاقا با حرفای دسته اول حسابی آمین هم میگین!

کل مسئله ی دین یک اشتباه بزرگه!
در جلسات دینی هم روی همین اشتباه تمرکز دارن!

شما که میگی دلیل عقلی برای وجود خدا میارن، بیا یکی از این دلیلای عقلانی رو بگو ما هم بشنویم شاید خداباور شدیم!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گفتگوی کوتاه پاپ با استیون هاوکینگ فیزیکدان نظری و کیهان شناسی بریتانیایی :
پرسش اول هاوکینگ : چه کسی جهان را به وجود آورده؟
پاپ : خدا
پرسش دوم هاوکینگ : چه کسی خدا را به وجود آورده؟
پاپ : خدا نیازی به "بوجود آورنده" ندارد.
استیون هاوکینگ (نتیجه) : پس ما قبول کردیم که چیزی می تواند وجود داشته باشد که نیازی به خالق ندارد. حالا به پرسش اول بر می گردیم...


ـــــــــــ

 • 0 • sikir  
 • عضو از 1397/2/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 5

 • 335

حالا چه اصراری داری ثابت کنی خدا نیست؟


حالا چه اصراری داری ثابت کنی خدا نیست؟


ـــــــــــ

اوسنی یا خوسنی؟ • 0 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: sikir


نقل از: sikir حالا چه اصراری داری ثابت کنی خدا نیست؟

دلیل اینکه برای عدم اثبات خدا تلاش می کنم، این هست که از خداباوران ضربه های شدیدی میخورم


ـــــــــــ

 • 1 • zenadost  

 • عضو از 1389/11/13

 • پست‌‌‌ها: ‌ 333

 • 587

نقل از: 66Hoha


نقل از: 66Hoha دوست من منم مثل شما خیلی خداباور نیستم. اما در مقاله شما اشکالهایی هست. اول اینکه شما سعی کردی با ارائه عمل نادرست بعضی به ظاهر دیندارها منکر دین و خدایی که دین رو برای انسانها تدوین کرده بشی. بسیار نمونه های میدانی هست که خلاف چیزیست که شما بیان کردی. در واقع مثال نقض فرمایشات شماست. مثلا گفتید که دین به مردم میگه تکرار کنن و تکرار کنن و تکرار کنن. میشه بگی کجای دین اینو گفته؟ دین به مردم میگه فکر کنن و فکر کنن و فکر کنن. اما شما با دیدن اشتباه افراد به ظاهر دیندار که فقط تکرار بلدن نتیجه گرفتی دین گفته تکرار کنید. خب اشتباه دیندار رو پای دین نگذار. دین اطلاعات روش صحیح رو یکبار داده. حق انتخابم گذاشته. حالا اگر خیلی از دیندارا تنبلی میکنن اشکال از دین نیست. یا گفتی در مراسم یک نفر ذکر میگه و بقیه آمین میگن. این همه سخنرانی مذهبی که توش اطلاعات دینی و فکری انتقال داده میشه رو ندیدی؟ توش آمین میگن؟ به نظرم بهتره به جای بحث با نمونه و شواهدی که مثال نقضشون زیاده دلیل عقلی برای انکار خدا بیاری. همونطور که توی عنوان تاپیکتون گفتید.

میشه لطف کنین و به عنوان یه دین باور و مومن (حالا به هر دینی) اول بگید که به عنوان یه دیندار تو یه سایتی که ۹۰٪ مسایل مطرحه شدش در مورد سکس و پورن و ... چکار میکنید؟؟؟ (حتما در حال تفکر هستین) و دومین سوال اینکه دینی که یه کتاب مقدس داره و سالها پیش به قول دوستان از طرف خدا امده چطور اجازه تفکر میده؟ مگه نه غیر اینکه بجز مطالب کتاب‌های مقدس چیز دیگه ای درست نیستش؟ پس چطور ادعا میکنید ادیان اجازه تفکر میدن دین اسلام مخصوصا و مذهب شیعه دقیقا ادعا داره که مردم حتی درکی از آیات قرآن ندارن و نیاز به مفسر و هزار مدل آخوند دیگه دارن حتی در مسایل دنیوی اعتقاد دارن روحانیت باید درست و غلط رو توضیح بده، بعد از همه این موارد باز اعتقاد دارید ادیان جای تفکر‌رو باز گذاشتن؟؟؟ وقتی تفکر کنی راهی جز خروج از ادیان نمیمونه من به شخصه با دو‌دین اسلام (شیعه و‌سنی) و مسحیت آشنایی دارم که متاسفانه هر دو مزخرفن و میدونم که یهودیت از هر دوی اینا مزخرف تر و جالب تر اینکه اسلام کپی از هر دو دین هستش که دوستان اعتقاد دارن که منشاشون خدایی هستش شبیه هستن نخیر دوستان شارلاتان شما موسی و‌عیسی و محمد از رو دست هم کپی کردن


ـــــــــــ • 1 • zenadost  

 • عضو از 1389/11/13

 • پست‌‌‌ها: ‌ 333

 • 587

نقل از: sikir


نقل از: sikir حالا چه اصراری داری ثابت کنی خدا نیست؟

واقعا اول باید در مورد خدا وجود یا عدم وجودش بحث کرد بعد به بحث ادیان که کلا دروغن رسید(البته اگر وقتی باقی بمونه) که اصلا در مورد ادیان به نظرم برای انسان خردمند جای بحثی باقی نمیمونه که چرند هستن من واژه مناسب تری پیدا نکردم وگرنه قصد توهین به کسی رو ندارم ولی بیش از ۹۵٪ انسان ها بر اساس پدر و مادر و‌محیطی که به دنیا آمدن دیندار هستن و نه از روی اندیشه خودشون


ـــــــــــ • 1 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: zenadost


نقل از: zenadost
نقل از: 66Hoha دوست من منم مثل شما خیلی خداباور نیستم. اما در مقاله شما اشکالهایی هست. اول اینکه شما سعی کردی با ارائه عمل نادرست بعضی به ظاهر دیندارها منکر دین و خدایی که دین رو برای انسانها تدوین کرده بشی. بسیار نمونه های میدانی هست که خلاف چیزیست که شما بیان کردی. در واقع مثال نقض فرمایشات شماست. مثلا گفتید که دین به مردم میگه تکرار کنن و تکرار کنن و تکرار کنن. میشه بگی کجای دین اینو گفته؟ دین به مردم میگه فکر کنن و فکر کنن و فکر کنن. اما شما با دیدن اشتباه افراد به ظاهر دیندار که فقط تکرار بلدن نتیجه گرفتی دین گفته تکرار کنید. خب اشتباه دیندار رو پای دین نگذار. دین اطلاعات روش صحیح رو یکبار داده. حق انتخابم گذاشته. حالا اگر خیلی از دیندارا تنبلی میکنن اشکال از دین نیست. یا گفتی در مراسم یک نفر ذکر میگه و بقیه آمین میگن. این همه سخنرانی مذهبی که توش اطلاعات دینی و فکری انتقال داده میشه رو ندیدی؟ توش آمین میگن؟ به نظرم بهتره به جای بحث با نمونه و شواهدی که مثال نقضشون زیاده دلیل عقلی برای انکار خدا بیاری. همونطور که توی عنوان تاپیکتون گفتید.
میشه لطف کنین و به عنوان یه دین باور و مومن (حالا به هر دینی) اول بگید که به عنوان یه دیندار تو یه سایتی که ۹۰٪ مسایل مطرحه شدش در مورد سکس و پورن و ... چکار میکنید؟؟؟ (حتما در حال تفکر هستین) و دومین سوال اینکه دینی که یه کتاب مقدس داره و سالها پیش به قول دوستان از طرف خدا امده چطور اجازه تفکر میده؟ مگه نه غیر اینکه بجز مطالب کتاب‌های مقدس چیز دیگه ای درست نیستش؟ پس چطور ادعا میکنید ادیان اجازه تفکر میدن دین اسلام مخصوصا و مذهب شیعه دقیقا ادعا داره که مردم حتی درکی از آیات قرآن ندارن و نیاز به مفسر و هزار مدل آخوند دیگه دارن حتی در مسایل دنیوی اعتقاد دارن روحانیت باید درست و غلط رو توضیح بده، بعد از همه این موارد باز اعتقاد دارید ادیان جای تفکر‌رو باز گذاشتن؟؟؟ وقتی تفکر کنی راهی جز خروج از ادیان نمیمونه من به شخصه با دو‌دین اسلام (شیعه و‌سنی) و مسحیت آشنایی دارم که متاسفانه هر دو مزخرفن و میدونم که یهودیت از هر دوی اینا مزخرف تر و جالب تر اینکه اسلام کپی از هر دو دین هستش که دوستان اعتقاد دارن که منشاشون خدایی هستش شبیه هستن نخیر دوستان شارلاتان شما موسی و‌عیسی و محمد از رو دست هم کپی کردن

1 - بنده نه دین باورم و نه و مومن به هیچ دین و خدایی! بنابراین نمیتونم به عنوان یک دیندار جواب بدم!
2 - تاپیک رو در تالار مسائل دینی ایجاد کردم بنابراین ربطی به سکس و پورن نداره!
3 - در رابطه با سوال دوم تاپیک نگرشی به خدا و اسلام از یک زاویه متفاوت رو بخون!


ـــــــــــ

 • 0 • sadegh.khan  

 • عضو از 1394/12/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2908

 • 4837

نقل از: zenadost


نقل از: zenadost
نقل از: sikir حالا چه اصراری داری ثابت کنی خدا نیست؟
واقعا اول باید در مورد خدا وجود یا عدم وجودش بحث کرد بعد به بحث ادیان که کلا دروغن رسید(البته اگر وقتی باقی بمونه) که اصلا در مورد ادیان به نظرم برای انسان خردمند جای بحثی باقی نمیمونه که چرند هستن من واژه مناسب تری پیدا نکردم وگرنه قصد توهین به کسی رو ندارم ولی بیش از ۹۵٪ انسان ها بر اساس پدر و مادر و‌محیطی که به دنیا آمدن دیندار هستن و نه از روی اندیشه خودشون

برام سواله شما این 95 درصد و 99 درصد و 90 درصد و کلا این درصد هایی که توی نقل هاتون میگین رو از کجا میارین؟
سیستم آمارگیریه فوق حرفه ای شخصی دارین؟
ضمنا جهت اثبات عدم وجود خدا، باید اول اثبات کرد که تمام ادیان دروغند، بنابراین حرفاتون در این زمینه کاملا غیر منطقی بود


ـــــــــــ

 • 0 • sikir  
 • عضو از 1397/2/19

 • پست‌‌‌ها: ‌ 5

 • 335

نقل از: sadegh.khan


نقل از: sadegh.khan
نقل از: sikir حالا چه اصراری داری ثابت کنی خدا نیست؟
دلیل اینکه برای عدم اثبات خدا تلاش می کنم، این هست که از خداباوران ضربه های شدیدی میخورم

پس میخای از این طریق نفرتتو نشون بدی، ضمنا تو از دین فروشا ضربه خوردی، از نظر من هر بحثی در مورد اثبات وجود یا عدم وجود خدا مردوده مهم نیست خداباور باشی یا ناباور مهم اینه که پیرو انسانیت و اخلاقیات باشی،


ـــــــــــ

اوسنی یا خوسنی؟ • 0 • sina_8585  
 • عضو از 1398/3/11

 • پست‌‌‌ها: ‌ 30

 • 39

من_زئوس_هستم


تو تلگرام تو فیسبوک تو...


من_زئوس_هستم

تو تلگرام تو فیسبوک تو یوتیوب سرچ کنین ..... الان کلا 300 تا کلیپ 10 مگابایتی داره که میشه 3 گیگ ...... شما مسلمونا با 3 گیگ 2 تا فیلم پورن HD دانلود میکنین . ولی این بار وقت بزارین فقط کلیپهای مهم رو دانلود کنین بعد اگه خداباور موندین منم میشم شیعه 24 امامی . قبول !


ـــــــــــ


 • 1 • Weed-m@n  

 • عضو از 1397/8/14

 • پست‌‌‌ها: ‌ 258

 • 643

دایی یسریاشو قبول یسریاشو ن چون من خدا رو قبول...


دایی یسریاشو قبول یسریاشو ن چون من خدا رو قبول دارم اما کارای ک ب اسم خدا رو زمین میکنن و ن . از عدن لغایت عزل بودن هستن و میان کسای ک ب اسم خدا رو زمین خدا خدایی کنن .


ـــــــــــ

*‏دلم یه فسق و فجور عمیق میخواد که کفاره‌ش حداقل 8 ریشتر زلزله باشه.* • 1 • Weed-m@n  

 • عضو از 1397/8/14

 • پست‌‌‌ها: ‌ 258

 • 643

دایی یسریاشو قبول یسریاشو ن چون من خدا رو قبول...


دایی یسریاشو قبول یسریاشو ن چون من خدا رو قبول دارم اما کارای ک ب اسم خدا رو زمین میکنن و ن . از عدن لغایت عزل بودن هستن و میان کسای ک ب اسم خدا رو زمین خدا خدایی کنن .


ـــــــــــ

*‏دلم یه فسق و فجور عمیق میخواد که کفاره‌ش حداقل 8 ریشتر زلزله باشه.* • 0 • elephunk  

 • عضو از 1393/10/17

 • پست‌‌‌ها: ‌ 579

 • 671

هيچ کس به خدا باور نداره. چون به موهومات نميشه...


هيچ کس به خدا باور نداره. چون به موهومات نميشه باور داشت.

مثلا اين همه آدمی که ادعا ميکنن به امام زمان اعتقاد دارن، يکيشون هم راست نميگه چون اگر صد در صد ايمان داشتن امکان نداشت دنبال کار و زندگی معمولی باشن و قاعدتا بايد ميدويدن دنبال امامشون که انسان کامل و نجات بخش بشريت و ... هستش.

فقط اداشو در ميارن، اصلا باوری در کار نيست. اين قبری که بالاش گريه ميکنی مرده توش نيست.

اين عقده هايی که به اسم دين و خدا زندگيهای مردم رو تيره و تار کرده، ربطی به خدا باوری نداره. اين آدمها خدا ناباور هم باشن عقده هاشون جور ديگه بروز ميکنه. مثل نژاد ستيزی و هموفوبی و ديگر آزاری و جنگ افروزی و تجاوز و...


ـــــــــــ

بيماريهای جسمی با ويروس و باکتری منتقل ميشن، بيماريهای روحی با حرفا و رفتارمون. • 1 • elephunk  

 • عضو از 1393/10/17

 • پست‌‌‌ها: ‌ 579

 • 671

هيچ کس به خدا باور نداره. چون به موهومات نميشه...


هيچ کس به خدا باور نداره. چون به موهومات نميشه باور داشت.

مثلا اين همه آدمی که ادعا ميکنن به امام زمان اعتقاد دارن، يکيشون هم راست نميگه چون اگر صد در صد ايمان داشتن امکان نداشت دنبال کار و زندگی معمولی باشن و قاعدتا بايد ميدويدن دنبال امامشون که انسان کامل و نجات بخش بشريت و ... هستش.

فقط اداشو در ميارن، اصلا باوری در کار نيست. اين قبری که بالاش گريه ميکنی مرده توش نيست.

اين عقده هايی که به اسم دين و خدا زندگيهای مردم رو تيره و تار کرده، ربطی به خدا باوری نداره. اين آدمها خدا ناباور هم باشن عقده هاشون جور ديگه بروز ميکنه. مثل نژاد ستيزی و هموفوبی و ديگر آزاری و جنگ افروزی و تجاوز و...


ـــــــــــ

بيماريهای جسمی با ويروس و باکتری منتقل ميشن، بيماريهای روحی با حرفا و رفتارمون. • 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو


نظرسنجی

آیا حاضر هستید با کسی که تجربه‌ رابطه‌ کامل جنسی داشته است، ازدواج کنید؟


نمایش نتایج


آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «