کاپ قاعدگی یا فنجون قاعدگی


MENSTRUAL CUP یا همان فنجان قاعدگی (لونت کاپ) چیست؟


این روزها موضوع استفاده از کاپ یا فنجان قاعدگی (لونت کاپ) به عنوان جایگزینی برای استفاده از پد یا نوار بهداشتی، در بین خانم ها بسیار داغ شده است.


از آن جا که هنوز استفاده از آن در بین خانم های ایرانی رواج پیدا نکرده است، می توان با بررسی نحوه ی استفاده از آن و مزایا و محاسن و معایب آن، به طور دقیق تری دست به انتخاب آن، به عنوان وسیله ای جهت جایگزین کردن نوار بهداشتی و پد، زد.


در همین ابتدا ببینیم که اصلا کاپ قاعدگی (لونت کاپ) چیست؟

کاپ یا فنجان قاعدگی وسیله یا ظرفی است که از دو قسمت bell و stem که همان قیف و ساقه می باشد، تشکیل شده است.


این ظرف که به صورت انعطاف پذیر از جنس سیلیکون پزشکی ساخته شده است، می تواند خونریزی قاعدگی را درون خودش جمع نماید.


بعید است که در صورت استفاده ی صحیح از آن خون به بیرون و روی لباس زیر نشت نماید.


برای استفاده از آن معمولا هر ۱۲ ساعت (البته به میزان خون ریزی بستگی دارد) بایستی خارج شوند و به خوبی شسته و تمیز گردند و سپس جاگذاری شوند.


نکته مهم در اینجا رعایت بهداشت و تمیزی می باشد؛ در هر بار استفاده دست های خود را به خوبی بشویید و همچنین فنجان را با آب و صابون (ترجیحا صابون بچه) بشویید.


(یا می توانید حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب جوش آن را استریل نمایید.)


روش استفاده از کاپ قاعدگی به چه صورت است؟

همان طور که بالاتر ذکر کردیم، قبل از جاگذاری کاپ، دست های خود را با آب تمیز و صابون خوب بشویید.


کاپ های مختلفی بر اساس طول واژن شما وجود دارد که باید اندازه ی مناسب خود را تهیه کنید.


پس از انتخاب کاپ مناسب، ابتدا لبه های آن را به هم نزدیک و فشرده کنید تا به صورت حرف C دربیاید، سپس آن را داخل واژن قرار دهید (می توانید درحالت نیمه نشسته، نشسته و یا ایستاده این کار را انجام دهید.)


پس از قرار دادن آن در واژن، خود کاپ باز می شود و به دیواره های واژن تکیه می دهد.


اگر حس کردید که اتصال مناسب برقرار نشده است می تواند مقداری آن را بچرخانید.


پس از گذاشتن آن نباید احساس اذیت و ناخوشایندی داشته باشید. در هنگام وارد کردن کاپ، حواستان باشد که ساقه یا دنباله ی آن بیرون قرار نگیرد.


اگر می خواهید برای راحت تر وارد کردن کاپ به درون واژن از مواد روان کننده استفاده کنید، ترجیح بر این است که این مواد پایه ی آبی داشته باشند یا به اصطلاح water-based باشند و پایه ی روغنی نداشته باشند.

زمان تعویض یا شستشوی کاپ هم بستگی به مقدار خونریزی شما در طول روز دارد، که به طور متوسط هر ۱۲ ساعت می باشد.


برای شستشو هم می توانید از آب سرد به همراه یک صابون ملایم که رنگ و بوی زیادی ندارد استفاده کنید یا می توانید آن را در آب جوش استریل نمایید.


پس از اتمام هر دوره ی قاعدگی هم کاپ را شسته و استریل نموده و خشک کنید تا دوره ی بعدی. (اکثریت کاپ ها قابلیت استفاده برای حدود چندین سال را دارند.)


می باشد، که به دلیل این است که خون جمع آوری شده در معرض هوا قرار نمی گیرد تا ایجای بوی نامطلوب بکند.
فواید استفاده از کاپ قاعدگی (لونت کاپ) چیست؟


این روز ها که بحث بر سر تولید کمتر زباله و حفظ بیشتر و بهینه ی محیط زیست می باشد، شاید به نوعی بتوان با استفاده از وسایلی که بیش از یک بار مصرف می باشند، کمکی به این موضوع کرد.


یکی از مزایای مهم آن جلوگیری از ایجاد بوی زننده


نوارهای بهداشتی و تامپون مخصوصا آن هایی که معطر می باشند، می توانند در فرد ایجاد حساسیت کنند، ولی کاپ های قاعدگی نسبت به پد و تامپون قابلیت حساسیت زایی کمتری دارد.


همچنین در مطالعات و تحقیقات انجام شده، دریافته اند که خطر سندرم شوک سمی (TSS) که یک بیماری باکتریایی خطرناک می باشد، در کسانی که از کاپ قاعدگی استفاده می کنند، نسبت به کسانی که از تامپون استفاده می کنند بسیار کمتر می باشد.


در مطالعات دیگری نیز دریافتند که شیوع واژینوز باکتریایی در بین استفاده کنندگان از کاپ قاعدگی کمتر می باشد. هم چنین خشکی واژن به دلیل اینکه مایع جذب نمی شود، در این روش کمتر است.


زمان لازم برای تعویض کاپ قاعدگی به مراتب طولانی تر می باشد و این امکان را به شما می دهد که شب ها بدون نگرانی از تعویض آن بخوابید و همچنین مجبور به تعویض آن در توالت های عمومی نیستید.


شاید به دلایلی پزشک شما بخواهد که میزان خونریزی شما در طی یک دوره قاعدگی را بداند، شما می توانید به راحتی برای این کار از کاپ هایی که اعدادی جهت اندازه گیری مقدار خون روی آن مندرج شده است را استفاده نمایید.


معایب استفاده از کاپ قاعدگی (لونت کاپ)


همانطور که پیش تر گفته شد، استفاده از کاپ قاعدگی مستلزم رعایت صحیح بهداشت آن است؛


– در مناطقی که آب تمیز و بهداشتی در دسترس نباشد و یا در طبیعت، استفاده از کاپ ممکن است دشوار باشد.


– با وجود کاپ در داخل واژن، شما امکان برقراری رابطه ی جنسی واژینال را نخواهید داشت.


– با اینکه احتمال آن اندک است، این امکان می تواند وجود داشته باشد که شما به سیلیکون یا مواد لاستیکی حساسیت نشان دهید که در این صورت توصیه به استفاده از کاپ قاعدگی نمی شود.


– دیگر اینکه جاگذاری صحیح کاپ نیاز به تمرین و تجربه دارد و اوایل شاید اندکی طول بکشد که شما به راحتی آن را جاگذاری کنید.


– دیده شده است که در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی، استفاده از کاپ در واژن شما می تواند احساس سوزش ایجاد نماید.


منبع


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش


 • 12

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

گم شدن کاپ قاعدگی
یکی از نگرانی های بانوان این بوده که ممکنه کاپ بره داخل گم بشه؟ بره بالا؟ نتونم در بیارم؟ ????? بیاید یه بار دیگه نگاهی بندازیم به آناتومی اندام تناسلی زنانه سرویکس یا دهانه رحم و واژن رو پیدا کنید توی عکس، اینجا جاییه که کاپ قاعدگی قرار میگیره، حتی اگر شما زایمان طبیعی داشتید قبلا، سرویکس یا دهانه رحمتون مثل یک سد بین رحم و واژن قرارگرفته. واژن در زمانه پریود خیلی خیلی کم باز میشه تا خون قاعدگی رو خارج کنه (و زمان تخمک گذاری هم کمی باز میشه تا اسپرم ها رو وارد رحم کنه)، اما این سوراخ کوچیک اصلا در حدی نیست که کاپ رو بخواد بکشه بالا، پس هر جوری نگاه کنیم کاپ جایی برای گم شدن نداره. آیا می دونستید موقعیت سرویکس توی سیکل پریودیتون عوض میشه؟ و بعضیا سرویکسشون کلا خیلی بالاس و بعضیا خیلی پایین. حالا این یعنی چی؟ ❓❓❓ مطالعات نشون میده اندازه طول واژن به طور میانگین 9.5 سانتی متر هست. نیچرکاپ اندازه اش چقده؟ 7 و 7.5، خب چقدر فاصله مگه میمونه که نگران باشیم دستمون بهش نرسه؟ نگرانیتون برطرف شد؟


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش • 2سوالات متداول-1


فنجان را کی باید تخلیه کرد؟ جواب این سوال به حجم فنجان و میزان خونریزی بستگی دارد ولی اگر فنجان پر نشده باشد می‌توان آن را تا ۱۲ساعت در واژن باقی گذاشت؛ بدین ترتیب می‌توانید شب راحت‌تر بخوابید. در طول روز اما، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم عدد ۸ یادتان باشد و بعد از ۸ ساعت فنجان را در بیاورید و دوباره جاگذاری کنید. مقدار خونریزی شما زمان پر شدن فنجان را تعیین می‌کند، اما اگر به تازگی شروع به استقاده از فنجان کرده‌اید، می‌توانید هر چند ساعت یک بار فنجان را تخلیه کنید تا از میزان خونریزی و زمان احتمالی پر شدن فنجان مطلع شوید. اگر خونریزی شما زیاد است و هنوز به فنجان عادت ندارید، ممکن است لکه‌های روی لباس زیر خود ببینید. شاید خوب باشد از یک لایه محافظ لباس زیر هم استفاده کنید.

آیا می‌توان با فنجان قاعدگی بالانس زد؟ ورزش و فعالیت بدنی با فنجان قاعدگی کاملا امکان‌پذیر است. به هیچ وجه نگران بیرون افتادن فنجان نباشید اما بالانس زدن برای مدت طولانی می‌تواند فنجان قاعدگی را از حالت عایق بودن در بیاورد و باعث نشت خون شود ولی برعکس شدن کوتاه مدت در صورتی‌که فنجان صحیح قرار گرفته باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. همانطور که گفتیم فنجان برای سایر فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی محدودیتی ایجاد نمی‌کند.

آیا افرادی که به لاتکس حساسیت دارند می‌توانند از فنجان قاعدگی استفاده کنند؟ بله، فنجان قاعدگی از سیلیکون ضد حساسیت پزشکی تولید شده است.

آیا استفاده از فنجان قاعدگی باعث گشادی واژن می‌شود؟ خیر، دیواره واژن بسیار منعطف است و سایز فنجان قاعدگی مناسب برای واژن است. تولیدکننده‌های متعددی انواع شکل‌ و اندازه‌ فنجان را تولید می‌کنند. عموما سایز کوچک‌تر برای افرادی مناسب است که هنوز زایمان طبیعی نکرده‌اند. یادمان باشد نگرانی از «گشادی مجرای واژن» هم نوع دیگری از فشار بر بدن زنانه و کنترل است. بدن همه انسان‌ها تغییر می‌کند و این تغییرات بخشی از سیر طبیعی زندگی است.


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش • 5سوالات متداول-2


آیا فنجان قاعدگی باعث عفونت باکتریایی و یا قارچی می‌شود؟ رعایت بهداشت فنجان و نظافت مرتب آن ضروری است. فنجان را باید بعد از هر پریود با جوشاندن صحیح، ضد عفونی کرد. برای این کار کافی‌ است فنجان را ۵ دقیقه در آب جوشان نگه دارید یا آن را در ظرفی که آب آن در حال جوشیدن است قرار دهید. نیازی به استفاده از مواد آنتی باکتریال نیست مگر آن‌که فنجان در معرض باکتری و یا آلودگی باشد. اگر بهداشت آن رعایت شود نه تنها خطر عفونت ندارد بلکه ریسک عفونت در اثر جذب ترشحات طبیعی واژن را هم کم می‌کند.


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش • 4سایزبندی کاپ قاعدگی لونت


کاپ لونت مدل۱ انتخاب ما برای خونریزی‌های کم و متوسط. تمامی کاپ‌های قاعدگی لونت نرم و انعطاف پذیر هستند با این همه مدل ۱ از مواد سیلیکونی نرم‌تری نسبت به مدل ۲ ساخته شده است.

قطر بین ۴۱ میلی متر (۱.۶ اینچ) تا ۴۷ میلی متر (۱.۹ اینچ) طول ساقه برابر ۲۵ میلی متر (۱اینچ) حجم کاپ برابر ۲۵ میلی لیتر (۰.۸۵ اونس سیال

کاپ لونت مدل ۲ برای خونریزی‌های نرمال یا شدیدتر. تمامی کاپ‌های قاعدگی لونت نرم و انعطاف پذیر هستند با این همه مدل ۲ از مواد سیلیکونی محکم‌تری نسبت به مدل ۱ ساخته شده است.

قطر بین ۴۶ میلی متر (۱.۸ اینچ) تا ۵۲ میلی متر (۲ اینچ) طول ساقه برابر ۲۰ میلی متر (۰.۸ اینچ) حجم کاپ برابر ۳۰ میلی لیتر (۱.۰ اونس سیال)


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش • 5طریقه استفاده کاپ قاعدگی لونت
اول دستان خود را بشویید. آرامش خود را حفظ کنید شما می‌توانید کاپ را در حالت نشسته، ایستاده و یا حالت نیمه خیز داخل اندام تناسلی نمایید. دور ساختن پاها از هم می‌تواند در دخول راحت و موفق به شما کمک کند. آرامش خودتان راحفظ کنید. کاپ را به طوری که صاف (مسطح) شود اول به داخل خودش جمع کنید بعد آن را خمیده کنید تا شکل حرف C را بخود بگیرد. کاپ را همانطور که لوله شده نگهدارید و از طرف لبه‌ی آن به واژن (اندام تناسلی) تان وارد کنید. به طوری که مطمئن شوید که کاپ در داخل به شکل کامل باز شده، انگشت خود (از تمیز بودن انگشت مطمئن باشید) را داخل نموده و به انتهای کاپ ببرید و باید احساس کنید که انتهای(قاعده) کاپ به شکل گرد شده باشد.

لونت می‌تواند در هر زمانی از دوران قاعدگی‌تان استفاده شود، هم در روزهای شدت آن و هم در روزهای عادی آن. لونت در طول روز می‌تواند ۲ الی ۴ بار تخلیه شود و الی ۱۲ ساعت استفاده می‌شود. (با توجه به میزان خونریزی)

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی لونت

به حالت چمباتمه نشسته یا روی صندلی توالت بنشینید. کاپ را با انگشت نگاه داشته و اندکی آن را فشار دهید تا مقداری هوا وارد شود. توجه داشته باشید هنگام بیرون کشیدن کاپ باید انتهای آن را نگاه دارید تا از برگشتن کاپ جلوگیری شود. خون قاعدگی را دور ریخته و دستان خود و کاپ را بشویید. کاپ را در آب گرم غوطه ور نموده و پیش از بازگرداندن به محفظه نگهدارنده با دستمال خشک کنید. لونت در طول روز می‌تواند ۲ الی ۴ بار تخلیه شود و الی ۱۲ ساعت استفاده می‌شود. (با توجه به میزان خونریزی). به یاد داشته باشید که دست های خود را هنگام لمس کردن لونت خوب بشویید. بسیاری از اشخاص دوست دارند کاپ را هنگامی که روی توالت نشسته‌اند یا به شکل نیمه (روی پاها) نشسته‌اند ، که در این حالت اندام تناسلی باز می‌باشد و کاپ به نزدیک دهانه اندام پایین می‌آید، بیرون بیاورند. لونت باید بعد از تخلیه شدن شسته شود و بعد استفاده گردد. بعد از دوران قاعدگی کاپ را با جوشاندن در یک ظرف بزرگ آب برای ۵ الی ۱۰ دقیقه ضد عفونی کنید.


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش • 52:30 صبح


ساعت 2:30 صبحه مغزم دیگه کار نمیکنه چشامم تار میبینه ،اگه میبینن یسری مطالب دوباره تکرار شده واس اینه که از چند تا منبع برداشتم و حسش نبود اصلاحش کنم هرچند کسی نمیخونه ولی ....


ـــــــــــ


!!هیچ کس در جایگاه قضاوت نیست!حتی همون خدایی که تو میگی هستش • 4سلام ودرود وخسته نباشید و تشکر فراوان به خاطر...


سلام ودرود وخسته نباشید و تشکر فراوان به خاطر زحماتی که متحمل میشید برای جمع آوری و ترجمه مطالب . راستی چرا فکر کردین کسی نمیخونه؟ شاید چون نظری ندادن این فکرو کردین ؟ در هر صورت مطمئنم تعداد زیادی این مطالب مهم را مطالعه میکنند وبعدشم نظری نمیدن یا عده ای اصلا ثبت نام نکردن که بتونن نظر بدن خلاصه که به این کار خوب ادامه بدین که اگر هر مطلبی فقط یک خواننده داشته باشه هم به نظر من نویسنده رسالتش انجام شده است.


ـــــــــــ

امضا ندارم به جاش انگشت میکنم ! • 2 • Different man  

 • عضو از 1397/8/30

 • پست‌‌‌ها: ‌ 2284

 • 9826

کارت درسته


نقل از: کوالای_حشری ساعت 2:30 صبحه مغزم دیگه کار نمیکنه چشامم تار میبینه ،اگه میبینن یسری مطالب دوباره تکرار شده واس اینه که از چند تا منبع برداشتم و حسش نبود اصلاحش کنم هرچند کسی نمیخونه ولی ....

دمت گرم

(rose)


ـــــــــــ
 I 'm different...but i 'm myself!

 • 1 • Mehri1375s  

 • عضو از 1398/5/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 164

 • 285

هم چنان به نظرم تامپون خیلی راحت تره و دردسر به...


هم چنان به نظرم تامپون خیلی راحت تره و دردسر به طرز قابل توجهی کم تره.کاپ رو احتمالش خیلی زیاده نشع درست ضدعفونی کرد


ـــــــــــ


 • 1 • Mehri1375s  

 • عضو از 1398/5/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 164

 • 285

نقل از: Hana95


نقل از: Hana95
نقل از: Mehri1375s هم چنان به نظرم تامپون خیلی راحت تره و دردسر به طرز قابل توجهی کم تره.کاپ رو احتمالش خیلی زیاده نشع درست ضدعفونی کرد
واقعا بهترین گزینه اس ۸ الی ۹ ساعت بدون کثیف شدن لباس استفاده میشه مرتب هم عوض میشه عفونتم باهاش کمتره!

از پد خوشم نمیاد اصلا مخصوصا روزای اول که حجم خونریزی زیاده .حس میکنم همش مرطوبم و وسط عفونت!!تامپون خیلی حس بهتری داره


ـــــــــــ


 • 1 • Mahi_iiii  

 • عضو از 1396/4/27

 • پست‌‌‌ها: ‌ 118

 • 307

نقل از: کوالای_حشری


نقل از: کوالای_حشری ساعت 2:30 صبحه مغزم دیگه کار نمیکنه چشامم تار میبینه ،اگه میبینن یسری مطالب دوباره تکرار شده واس اینه که از چند تا منبع برداشتم و حسش نبود اصلاحش کنم هرچند کسی نمیخونه ولی ....

خوندم خیلی هم خوب و مفید بود دست شما درد نکنه


ـــــــــــ


 • 1مطمین باش حتی اگه دخترا نخونن همه‌ی پسرای سایت...


مطمین باش حتی اگه دخترا نخونن همه‌ی پسرای سایت تاتهش میخونن (erection)


ـــــــــــ


 • 2 • Nili@  

 • عضو از 1398/1/26

 • پست‌‌‌ها: ‌ 30

 • 54

بنظر خیلی خوب و راحت میاد و دلم‌میخواد تست کنم،...


بنظر خیلی خوب و راحت میاد و دلم‌میخواد تست کنم، چون از نوار متنفرم و فقط تامپون میذارم و میترسم دچاره سندرم شوکِ سمی بشم ولی نمیدونم چرا فکر میکنم‌ کاپ ممکنه باعث بشه واژن گشاد بشه : / کسی استفاده میکنه؟ لطفاً تجربتونو بگین. بوس


ـــــــــــ

■ خوفناک ترین نوع بشر کسی است که فهمش کم و اعتقادش زیاد است!

? #چخوف • 1 • esf20  

 • عضو از 1398/7/21

 • پست‌‌‌ها: ‌ 59

 • 57

مرسی از مطلب خوبتون من که به شخصه عمرا از همچین...


مرسی از مطلب خوبتون من که به شخصه عمرا از همچین چیزی استفاده کنم .با اون همه درد و خونریزی اصلا تصور نمیکنم این وسیله رووارد بدنم کنم به خصوص من! من پد رو ترجیح میدم


ـــــــــــ


 • 1 • good lady  

 • عضو از 1391/8/24

 • پست‌‌‌ها: ‌ 183

 • 529

سلام. خسته نباشی. ممنون از مطالب مفیدت. من همیشه میخونم


نقل از: کوالای_حشری ساعت 2:30 صبحه مغزم دیگه کار نمیکنه چشامم تار میبینه ،اگه میبینن یسری مطالب دوباره تکرار شده واس اینه که از چند تا منبع برداشتم و حسش نبود اصلاحش کنم هرچند کسی نمیخونه ولی ....

(rose)


ـــــــــــ

 • 0 • mofo56  

 • عضو از 1392/6/6

 • پست‌‌‌ها: ‌ 12206

 • 10662

عرض شود که...


اصولاً زنای ایرانی صد سال از این چیزا که باس فرو کنن تو خودشون استفاده نمیکن حتی اگه مفتی باشه (biggrin)


ـــــــــــ

 • 0 • Ellii8578  
 • عضو از 1397/11/23

 • پست‌‌‌ها: ‌ 29

 • 33

کاپ قاعدگی روی پرده بکارت هم تاثیر میذاره؟ ممکنه...


کاپ قاعدگی روی پرده بکارت هم تاثیر میذاره؟ ممکنه باعث اسیب رسیدن به پرده بکارت بشه؟


ـــــــــــ

85 • 0 • Naziiiii  

 • عضو از 1390/12/5

 • پست‌‌‌ها: ‌ 194

 • 355

بله!!


نقل از: Ellii8578 کاپ قاعدگی روی پرده بکارت هم تاثیر میذاره؟ ممکنه باعث اسیب رسیدن به پرده بکارت بشه؟

البته به مدل پرده هم بستگی داره...


ـــــــــــ


 • 0

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو


نظرسنجی

آیا حاضر هستید با کسی که تجربه‌ رابطه‌ کامل جنسی داشته است، ازدواج کنید؟


نمایش نتایج


آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «