کورتیزول (هورمون استرس) چطور زندگی جنسی تان را مختل میکند

1400/08/11

کورتیزول (هورمون استرس) چطور زندگی جنسی تان را مختل میکند ، به علاوه 7 روش برای مدیریت استرسکورتیزول (هورمون استرس) نه تنها چیز بدی نیست بلکه بدن تان به آن نیاز دارد چون بدون آن میمیرید! ولی با اینحال برای سلامتی مطلوب سطح کورتیزول نباید خیلی بالا (یا خیلی پایین) باشد.
استرس تخلیه نشده می تواند سطح کورتیزول بالا ببرد. فکر کردن و نگرانی در مورد کارهای عقب افتاده ، وسایلی که باید سفارش دهید ، قرار ملاقات هایی که باید تنظیم کنید ، جر و بحثی که با همسایه تان در مورد نرده ها داشتید و… همگی باعث استرس تان میشود و سطح کورتیزول بدن تان را بالا میبرد. تازه اگر عوامل خارجی ای مثل پاندمی ، رکود اقتصادی ، انتخابات و… که دائما سطح کورتیزول افزایش میدهند را در نظر بگیریم اوضاع بدتر هم میشود.

کورتیزول چطور زندگی جنسی تان را مختل میکند.

مسئله این است که بدن ما طوری برنامه ریزی شده که وقتی همه چیز متعادل و بالانس باشد میتواند به درستی کار کند و رشد و توسعه پیدا کند. عدم تعادل یک هورمون تعادل هورمون های دیگر را هم بهم میزند و کورتیزول هم از این قضیه مستثنا نیست. بالا بودن سطح کورتیزول می تواند تعادل سایر هورمون ها شامل هورمون های جنسی را هم بهم بزند و میل جنسی افراد را کاهش دهد.
واقعیت این است که بدن به طور همزمان توانایی تولید کورتیزول و هورمون های جنسی را ندارد (به خصوص در زنان یائسه). با ورود زنان به دوران یائسگی تخمدان ها وظیفه ی تولید هورمون های جنسی (استروژن ، تستوسترون و پروژسترون) را به غدد فوق کلیوی واگذار میکنند. برای همین وقتی غدد فوق کلیوی در وضعیت “جنگ یا گریز” و ترس قرار میگیرند دیگر ظرفیت تولید هورمون های جنسی را ندارند و نتیجتا از میل جنسی هم خبری نیست. برای همین وقتی تحت استرس شدید هستید آخرین چیزی که دلتان میخواهد این است که سر میز شام یکی به شما چشمک بزند!
عدم تعادل این هورمون های جنسی که از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند میتواند باعث گرگرفتگی و تعرق شبانه شود. خیلی ها میگویند که “هورمون هام بهم ریخته” و فکر میکند این بخش نرمالی از یائسگی است در صورتی که کاملا در اشتباه هستند چون این مشکل به خاطر استرس شماست!
این مسئله در مردان هم صدق میکند (البته نه بخش های مربوط به یائسگی!). مشکل اصلی در مردان بحث “دزدی” کورتیزول است ، چون کورتیزول هم برای انتقال در بدن از همان مسیرهای انتقالی تستوسترون استفاده میکند و قاعدتا فقط جای یکی از آنها در این مسیرهای انتقالی است. پس یعنی اگر بدن مردان بیش از حد کورتیزول ترشح کند همزمان سطح تولید تستوسترون شان کاهش می یابد. به زبان ساده یا شما مضطرب هستید و کورتیزول ترشح میکنید و یا ریلکس هستید و اجازه می دهید تستوسترون کار خودش را بکند.
سکس یا استرس؟ انتخاب با شماست!

چطور استرس تان را کنترل کنید

یک جلد کتاب که هیچی بلکه میشود یک مجموعه کتاب در مورد مدیریت استرس نوشت ، با اینکه هدف مقاله ما این نیست ولی قصد داریم حداقل با چند نکته ساده شما در مسیر درستی برای کاهش استرس تان قرار دهیم. تکنیک های زیر روش هایی برای کاهش استرس هستند که خیلی از مراجعه کنندگان ما از آنها نتیجه گرفته اند.

-ورزش منظم به خصوص یوگا

-صحبت با یک روان شناس

-آماده شدن برای یک خواب شبانه خوب. نوشیدن کمی دمنوش ، یک حمام آرامش بخش قبل از خواب ، دوری از نور آبی وسایل الکتریکی یا نوشتن در مورد چیزهایی که به خاطر آنها قدردان هستید میتواند به شما برای داشتن یک خواب خوب کمک کنند.

-مراقبه و مدیتیشن. “کینک لی” در کتاب Forest Bathing: How Trees Can Help You Find Health and Happiness در مورد تکنیک مشابهی به نام “حمام جنگلی” صحبت میکند. برای اینکار یک مکان طبیعی یا جنگلی که برای قدم زدن مناسب است را پیدا میکنید و بدون موبایل (یا خاموش کردنش) وارد جنگل می شوید و بدون هدف شروع میکنید به قدم زدن ، بدون هیچ قصدی برای رسیدن به مکان خاصی ، بگذارید بدن تان راهنمایتان باشد و از منظره ، صدا ها ، بو ها و هر چیزی که تجربه میکنید آگاه باشید. اجازه بدید طبیعت و جنگل معبد آرامش شما باشد.

-کمک بگیرید! برای خیلی از ما حتی فکر کمک گرفتن از دوستان ، خانواده مان یا حتی فرزندانمان غیر ممکن است. لازم نیست قهرمان بازی در بیارید ، ما باید این باور غلط که فکر میکنیم می توانیم به تنهایی از پس همه چیز بربیاییم را کنار بگذاریم و به طور واقع بینانه برای توانایی هایمان حد و مرز مشخص کنیم. این یعنی از این به بعد بیش از حد مسئولیت قبول نکنید و “نه” گفتن را یاد بگیرید.

-خندیدن. پیدا کردن چیزی که از ته دل شما را میخنداند گردش خون تان را بهبود میبخشد و به ریلکس شدن عضلات تان کمک میکند که هر دو اینها برای کاهش استرس فوق العاده اند.

-با خودتان مهربان باشید. جدا از خنده دار بودن کمدی های قدیمی “Stuart Smalley” خیلی از کارهایی که این شخصیت انجام می دهد میتواند به کاهش استرس تان کمک کند. گفتن جملات مثبت برای تشویق خودتان ، همدردی و محبت نسبت به خودتان و پذیرش بی قید شرط و عشق ورزیدن به خودتان میتواند به کاهش استرس تان کمک کند.

موارد بالا فقط چند روش برای استارت کار است ، انتخاب یکی از این روش ها نقطه شروع خوبی برای مدیریت استرس تان است. بعد از اینکار هم یک برنامه جدی بچینید تا عوامل استرس زا زندگی تان را یکی یکی حذف کنید.منبع

14 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-11-03 07:59:12 +0330 +0330

مفید بود، متشکرم 🌹

1 ❤️

2021-11-03 09:23:21 +0330 +0330

ممنون

1 ❤️
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «