۶ دلیل درد در سکس۶ دلیلی که باعث دردناک بودن سکس می‌شود

خیلی از زنان هنگام سکس درد را تجربه می‌کنند، ولی این موضوع لازم نیست ادامه‌دار باشد و قابل درمان است.

by Karen Gordon
23/05/2019درد هنگام سکس قطعاً مسئله‌ی نگران کننده‌ای است. درد قبل و بعد و یا در طول سکس که به اصطلاح "دیسپارونیا" معروف است ممکن است به دلیل مشکلاتی مثل تغییرات هورمونی‌، بیماری‌های خاص یا حتی مسائل عاطفی باشد. خوشبختانه این موضوع قابل پیشگیری است و درمان آن نیز به صورت گسترده در دسترس است و اکثر زنان می‌توانند بعد از تشخیص و درمان بیماری‌شان از یک سکس بدون درد لذت ببرند.


در اینجا دکتر 'بیونتن' (Petra Boynton) که روانشناس اجتماعی و محقق مسائل جنسی‌ست و همچنین دکتر 'مورتون' (Karen Morton) که متخصص زنان و زایمان است در مورد علل درد هنگام سکس و راه‌های پیشگیری از آن، توضیح می‌دهند:
۱) خشکی واژن

آیا حس و حال سکس را ندارید؟ تحریک نشدن به اندازه‌ی کافی خودش به تنهایی می‌تواند یکی از دلایل سکس دردناک باشد. اگر تحریک نشده‌اید و کص‌تان به اندازه‌ی کافی خیس نشده است، دخول می‌تواند باعث سوزش و سایش شود و سکس را به یک تجربه‌ی دردناک تبدیل کند. با این حال باید بدانید که تحریک شدن به تنهایی باعث خیس شدن کص نمی‌شود و هورمون‌ها نیز نقش مهمی در این قضیه بازی می‌کنند، تغییرات هورمونی‌ای که در زمان بارداری، یائسگی یا مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری اتفاق می‌افتد می‌تواند روی میزان ترشحات در واژن تاثیر گذار باشند.

پس راه حل چیست؟ پاسخ این پرسش ساده است؛ از روان کننده استفاده کنید. برخی زنان نسبت به استفاده از روان‌کننده حس خوبی ندارند زیرا حس می‌کنند که این کار نشانه‌ی نقصی در بدن‌شان است.
دکتر بیونتن می‌گوید: «زنان زیادی به من مراجعه می‌کنند که موقع سکس کاملاً تحریک می‌شوند ولی کص‌شان به اندازه‌ی کافی خیس نمی‌شود. تنها توصیه‌ی من به این افراد استفاده از روان‌کننده است.»

اگر دلیل خشکی کص‌تان تحریک نشدن‌تان است بهتر است با پارتنرتان درمورد این موضوع حرف بزنید. بیشتر روی کارهایی که برای هر دوی شما لذت بخش است و شامل دخول نمی‌شود تمرکز کنید.
دکتر بیونتن می‌گوید: «همیشه دلیلی پشت خشکی کص‌تان وجود دارد و پیدا کردن این دلیل نیازمند شناخت بیشتر شما از بدنتان و حرف زدن با پارتنرتان درمورد این موضوع است. ولی متاسفانه خیلی از زنان شناخت درستی از بدنشان ندارند و به درستی با پارتنرشان ارتباط برقرار نمی‌کنند.»
۲) یائسگی

هنگام یائسگی خیلی از زنان با مشکلاتی از قبیل کاهش حساسیت، کاهش قابلیت ارتجاعی و کاهش جریان خون در بافت‌های کص‌شان مواجه می‌شوند که می‌تواند باعث مشکلات و ناراحتی‌هایی هنگام سکس شود. دلیل این موضوع کمبود "استروژن" است، کمبود این ماده باعث خشکی کص و نازک شدن بافت‌های کص می‌شود و قاعدتاً باعث دردناک شدن دخول می‌شود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ۸۸٪ زنان در طول زندگی‌شان خشکی کص را تجربه می‌کنند و متاسفانه خیلی از آنها از این موضوع خجالت می‌کشند و اعتماد به نفس لازم برای مراجعه به پزشک را ندارند.

دکتر مورتون می‌گوید: «مصرف داروهای تنظیم‌کننده‌ی هورمون برای رفع این مشکل کافی است ولی اگر به هر دلیلی هنوز دچار خشکی کص هستید می‌توانید هفته‌ای دو بار از کرم یا اسپری "استروژن" استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا بافت‌های کص تغذیه شده و در مقابل باکتری مقاوم‌تر شوند.»
۳) شیر دادن

بعد از زایمان بدن دچار تغییرات زیادی می‌شود و شاید سکس آخرین چیزی‌ست که دوست دارید انجام دهید و آنقدر خسته‌اید و درگیر بچه هستید که اصلاً به سکس فکر هم نمی‌کنید.

دکتر مورتون می‌گوید: «خیلی از زنان نمی‌دانند که دوران شیردهی خیلی شبیه یائسگی‌ست و در دوران شیردهی نیز خبری از پریود نیست. شیر دادن باعث تغییرات هورمونی می‌شود و مانند دوران یائسگی سطح استروژن کاهش می‌یابد. در نتیجه کص‌تان خشک‌تر و کمی مانند سمباده می‌شود. خوشبختانه این مسئله به راحتی قابل حل است، فقط کافی‌ست از کرم استروژن استفاده کنید تا این مشکل رفع شود. استفاده از روان‌کننده در کنار کرم استروژن نیز مفید است.»
۴) پارگی بافت واژن

این مشکل ممکن است در هر سنی برای زنان اتفاق بی‌افتد که در خیلی از موارد می‌تواند بسیار دردناک باشد. در این وضعیت بافت‌های دهانه‌ی ورودی واژن دچار پارگی می‌شوند. برای درک بهتر این مسئله فرض کنید پوست بین انگشت‌هایتان با کاغذ بریده شده و دچار پارگی شده است. موقع سکس این بافت آسیب دیده فشار دخول را تحمل می‌کند که قاعدتاً تجربه‌ی دردناکی را به همراه خواهد داشت.

اگر شما هم دچار پارگی کص شده باشید قطعاً موقع دخول متوجه آن خواهید شد. پارگی کص گاهی اوقات بعد از زایمان نیز اتفاق می‌افتد. در سنین بالا نیز به دلیل این که پوست و بافت‌های کص خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند احتمال پارگی بافت‌های کص وجود دارد.

این مشکل به راحتی با یک عمل جراحی ساده به نام "فنتون" قابل درمان است‌، به این صورت که پارگی‌ها توسط نوعی خاصی از نخ جراحی بخیه می‌شوند.

دکتر مورتون می‌گوید: «من روزانه چندین بار این عمل جراحی را انجام می‌دهم و زنان نباید از جهت درمان آن نگرانی‌ای داشته باشند.»

متاسفانه به اندازه‌ی کافی درمورد این موضوع در محافل پزشکی بحث نمی‌شود و بعضی از پزشکان این مسئله را خیلی جدی نمی‌گیرند و فقط استفاده از روان‌کننده را پیشنهاد می‌دهند یا این مشکل را به اختلالات روانی فرد ربط می‌دهند، در حالی که در واقعیت این مسئله بسیار جدی است و فرد مورد نظر با درد بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.
۵) واژینیسموس (دخول دردناک)

"واژینیسموس" وضعیتی‌ست که در آن عضلات واژن به طور غیر ارادی منقبض شده و دخول را دردناک و یا غیر ممکن می‌کنند. این مسئله فقط روی سکس تاثیر نمی‌گذارد بلکه کارهایی مثل استفاده از نوار بهداشتی، تست‌های آزمایشگاهی و خودارضایی را نیز با مشکل مواجه می‌کند. به نظر می‌رسد که علت اصلی واژینیسموس یه نوع سندروم روانی باشد‌، به این معنی که مغرتان باعث این مشکل می‌شود نه بدنتان.
مسائل مختلفی می‌تواند باعث واژینیسموس شود، مثل استرس، آموزش‌هایی درمورد سکس که باعث ترس فرد در کودکی شده است، سوءاستفاده‌های جنسی و تجارب دردناک جنسی مثل عفونت‌های قارچی.

خوشبختانه واژینیسموس بسته به علت بروز آن به راحتی قابل درمان است. اولین قدم این است که دخول را متوقف کنید. اگر ریشه‌ی این مشکل روانی باشد باید به روان‌پزشک مراجعه کنید. همچنین تکنیک‌هایی مثل تقویت عضلات واژن و تمرینات ریلکس‌کننده نیز می‌تواند موثر باشد.

[جهت آشنایی بیشتر با واژینیسموس و راههای درمان آن میتوانید بنگرید به تاپیک واژینیسموس]
۶) بیماری‌های جنسی یا اختلالات پوستی

اختلالات پوستی و بیماری‌های جنسی مثل زگیل جنسی و برفک واژن می‌توانند باعث درد هنگام سکس شوند. اگر فکر می‌کنید که دچار چنین بیماری‌هایی هستید بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.
احساس درد در عمق واژن

اگر سکس‌تان با درد همراه است باید به این نکته توجه کنید که آیا درد از داخل و عمق کص‌تان ناشی می‌شود یا از قسمت جلویی و دهانه‌ی کص. اگر حس می‌کنید درد از داخل و عمق کص‌تان ناشی می‌شود ممکن است به دلیل یکی از موارد زیر باشد: • آندومتریوز
  این بیماری معمولاً روی رحم و بافت‌های اطراف آن تاثیر می‌گذارد و باعث حساسیت و سفت شدن بافت‌های این ناحیه می‌شود‌، به خصوص زمانی که فرد پریود است. نتیجتاً فشار ناشی از دخول باعث بروز درد شدید در داخل و عمق کص می‌شود.

 • کیست تخمدان
  این مشکل نیز باعث درد در عمق کص می‌شود. همچنین اگر تخمدانی در وضعیت غیر عادی‌ای قرار گرفته باشد و کیر با آن برخورد کند احتمال بروز درد وجود دارد.

 • بیماری التهابی لگنی
  این بیماری باعث التهاب بافت‌ها در عمق کص شده و باعث درد هنگام دخول می‌شود.
چطور از شر سکس دردناک خلاص شویم

آیا از دخول دردناک خسته شده‌اید؟ سکس حتماً نباید شامل دخول باشد. بعد از این که علت درد هنگام دخول تشخیص داده شد و تحت درمان قرار گرفتید می‌توانید در طول درمان با روش‌های مختلفی غیر از دخول از سکس لذت ببرید. می‌توانید با کمک اسباب‌بازی‌های جنسی به تنهایی تجربه‌ی جنسی لذت‌بخشی داشته باشید. همچنین می‌توانید با پارتنرتان در‌مورد کارهایی که موقع سکس برایتان لذت‌بخش است صحبت کنید و بیشتر روی آنها تمرکز کنید. مطمئن باشید همیشه راهی برای لذت بردن از سکس وجود دارد!
منبع:

netdoctor.co.uk/healthy-living/sex-life/a26226/why-does-sex-hurt


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست


 • 2

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     

عرض شود که


نقل از: الهه.همیشه.سبز مقاله خوبی بود ممنون فقط یه نکته ، یه علت دیگه هم می شه بدلایل بالا اضافه کرد بدلیل فراگیر بودن بیش از حد فیلم های پورن بعضی از پوزیشن های عجیب و غریبی که در این فیلم هام هست ، ملت دوس دارن امتحان کنن ، فارق از این که اونا فیلم هست و در دنیای واقعی جایی نداره کاشکی به این نکته هم اشاره می کردی درکل ممنون


صدالبته که علل دیگری هم میتواند باشد.
این فقط شیش تاش بود.


ـــــــــــ

k@hrobaقاعده‌ای در کار نیست • 1

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .     


جستجو


نظرسنجی

میخواهید پس از دریافت پیام خصوصی، ایمیل آگاهسازی دریافت کنید؟


نمایش نتایج


آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «