۹ دلیل درد پس از سکس

1399/09/12

چرا گاهی اوقات پس از سکس احساس درد دارید
و اگر مشکل جدی باشد چگونه آن را تشخیص دهید

از: Anna Medaris Miller
در: Oct 23, 2020

مثلاً دیروز فکر می‌کردید سکس صبحگاهیتان از نوعی بسیار خوبش بوده که باعث شده بعد از پایانش تمام بدنتان درد بگیرد، اما امروز لذتی در کار نیست فقط درد دارید، مشکل چیست؟

خانم ‘آیزا هررا’ (Isa Herrera) متخصص فیزیوتراپی از شهر نیویورک که تخصصش در معالجه‌ی دردهای ناحیه‌ی لگن بانوان است می‌گوید:
«تغییر در شریک جنسی، پوزیشن یا محصولاتی که در سکس از آنها استفاده می‌کنید —مانند آن محصولاتی که به خاطر سنتان مصرف می‌کنید— می‌توانند دلیل درد جسمی پس از سکس باشند.»
اما مهم است که دلیل این دردها را پیدا کنید —و خیلی فوری درمانی نیز برای آنها بیابید— زیرا آنگونه که خانم هررا اظهار می‌دارد: «هرگز نباید سکس را از زندگی‌تان کنار بگذارید.» آمین!

در اینجا روش‌هایی را برای پی بردن به دلیل درد، چگونگی درمان و همچنین جلوگیری از بروز آن در سکس‌های بعدی گردآوری شده است:

 1. ممکن است از عشقبازی‌های اولیه صرف نظر کرده و مستقیم به سراغ سکس رفته باشید (یا روان‌کننده مصرف نکرده باشید)
  خانم دکتر ‘آلیسا دویک’ (Alyssa Dweck) دستیار استاد دانشگاه در رشته‌ی زنان و زایمان در دانشکده‌ی پزشکی ایکاهن در بخش مونت سینای شهر نیویورک می‌گوید:
  «اکثر مردم می‌دانند که خشکی واژن می‌تواند دلیل یک سکس دخولی معذب‌کننده باشد اما این نکته ارزش تکرار را دارد زیرا تا به امروز اصلی‌ترین دلیل درد و ناراحتی بعد از سکس باقی مانده است.»
  معمولاً خشکی واژن به سادگی این معنی را می‌دهد که برای مرحله‌ی دخول در سکس اندکی عجله کرده‌اید.
 • راه حل: تحریک کافی پیش از دخول (عشقبازی اولیه پیش از دخول را کمی بیشتر طول دهید) می‌تواند جلوی این درد را بگیرد. زیرا واژنتان ترشحات بیشتری خواهد داشت و درنتیجه برای دخول مرطوب‌تر خواهد شد. هرچه شور و هیجان جنسی بر اثر عشقبازی‌های اولیه بیشتر شود واژنتان قابلیت اتساع و کش آمدن بیشتری نیز خواهد داشت، درضمن به هیچ وجه از استفاده از روان‌کننده‌ها هراسی نداشته باشید.

 1. سکس‌ بیش از حد معمول طولانی یا پرتحرک بوده است
  خانم دکتر ‘لیا میلهیزر’ (Leah Millheiser) مدیر برنامه‌ی آموزشی رسیدگی و درمان مشکلات جنسی بانوان در بخش مامایی و زنان و زایمان دانشکده‌ی پزشکی استنفورد گفته است:
  «با کمی تفکر به این نتیجه خواهیم رسید که اگر با قدرت و شدت زیاد عمل سکس را انجام دهید طبیعتاً پس از آن در بدن‌تان احساس درد خواهید داشت.»
  مخصوصاً اگر به میزان کافی از روان‌کننده استفاده نکرده باشید آن سکس‌های پر شور و هیجان می‌توانند باعث ایجاد پارگی‌های بسیار کوچک در بافت بسیار ظریف واژن بشوند.
 • راه حل: استراحت کنید. دکتر دویک توصیه می‌کند: «یک حمام گرم با نمک بی‌بوی اپسوم (سولفات دومنیزی معروف به نمک فرنگی) و اگر نیاز بود در اطراف دهانه‌ی ورودی واژن از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید زیرا باعث آرامش و راحتی می‌شود. دفعه‌ی بعد که قصد انجام سکس را داشتید حتما در میانه‌ی آن برای استفاده از روان‌کننده به مدت کافی کار را متوقف کنید.
  دکتر میللهیزر نیز می‌گوید: «به بدن خود گوش دهید (به نشانه‌هایی مانند درد توجه کنید) و این را درک کنید که چه وقت‌هایی لازم است سکس را متوقف کرده و به خود استراحت دهید.»

 1. پوزیشنی که در آن مشغول سکس هستید آزاردهنده است و در آن راحت نیستید
  خانم دکتر جانت بریتو (Janet Brito) یک روانشناس بالینی و معالج مورد تایید مشکلات جنسی در شهر هونولولو از ایالت هاوائی می‌گوید: «بعضی از پوزیشن‌ها باعث بالا رفتن میزان درد ناشی از سکس می‌شوند اما این مساله در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال اگر زمانی که در پوزیشن میشیونری(روبرو) مشغول به سکس هستید، احساس درد می‌کنید و میل به ادرار کردن دارید، می‌تواند نشانه‌های مشکل افتادگی مثانه باشد.»
 • راه حل: به روش آزمایش و خطا پوزیشینی را برای سکس انتخاب کنید که برای بدنتان مناسب باشد.

 1. دچار عفونت مخمری شده‌اید
  عفونت مخمری به راستی چیز بدی‌ست… چند برابر عفونت‌های دیگر بد است!
  خانم دکتر بریتو در این مورد می‌گوید: «سکس در زمانی که واژن به عفونت مخمری مبتلاست می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد زیرا در هنگام دخول احساس سوزش خواهید داشت. تحریک جنسی معمولاً باعث بالاتر رفتن میزان ترشحات واژن می‌شود که در هنگام عفونت، درد، ناراحتی یا سوزش را افزایش خواهد داد و در کنار اینها ترشحاتی حاوی عفونت مخمری نیز خواهید داشت… واقعاً حالتان جا خواهد آمد!»
 • راه حل: اگر در کنار این علائم مشکل درد و سوزش در هنگام ادرار کردن را نیز دارید. از پزشک متخصص زنان و زایمانتان وقت ملاقات بگیرید. عفونت‌های مخمری بسیار رایج هستند و راه‌های بسیاری برای درمان آنها وجود دارد.

 1. مشکل از داروی کنترل بارداری مورد استفاده‌تان است
  آن دسته از قرص‌های کنترل بارداری (مانند یاسمین، لورا، استروستپ، یا اورتو-تری-سیکلن-لو) که در ساختنشان از ترکیب دوزهای کم (مقدار ناچیز) استفاده شده است در موارد بسیار زیادی به عنوان دلیل درد واژن شناسایی شده‌اند.
  دکتر میلهیزر می‌گوید: «این به دلیل تاثیر محدودکننده‌ای‌ست که این قرصها روی میزان طبیعی استروژن و یا تستوسترون بدن می‌گذارند و آن را با میزان موجود در این قرصها جایگزین می‌کنند که طبیعتاً مقدار آن کمتر است.»
  این می‌تواند باعث شود که بافت درونی واژن بعضی از خانمها نازکتر و خشک‌تر شود —انگار این بانوان در مرحله‌ی قبل از ورود به یائسگی هستند— در نتیجه‌ی واژنشان در معرض درد و سوزش قرار بگیرد.
 • راه حل: راه حل کوتاه مدت این است که از ترشحات طبیعی واژن استفاده کنید. یعنی با تحریک کردن واژن با همان عشقبازی‌های خوب و تمیز قبل از سکس آن را مرطوب نگه دارید. برای راه حل بلندمدت هم بهتر است با دکتر خود مشورت کنید تا نسخه‌ای برای تجویز داروی کنترل بارداری جدیدی برایتان بنویسد.

 1. ماهیچه‌های ناحیه‌ی کاسه لگن شما ورزیده هستند
  خانم هررا بر اثر تجرییاتش دریافته است که: «زنانی که در زندگی بسیار فعال هستند و از پس هر کاری بر می‌آیند معمولاً بدن ورزیده‌ای دارند —و این محدود به عضلات پشت ران آنها نمی‌شود— ماهیچه‌های بدن این بانوان در ناحیه‌ی کاسه لگن آنها نیز بسیار ورزیده و محکم است. اگر آنها عادت به دویدن داشته باشند، در جلسات تمرینات ورزشی با دوچرخه‌ی ثابت شرکت کنند، و طرز نشستن‌شان در محل کارشان صحیح نباشد… ماهیچه‌هایشان به صورت سفت و گرفته در می‌آید و در طول فعالیت‌های مربوط به سکس نیز خود را رها نخواهند کرد.»
  سوای درد اگر علائم دیگری مانند میل دائمی به رفتن به دستشوئی دارید و هر بار که به دستشوئی می‌روید نمی‌توانید خود را کاملاً تخلیه کنید احتمالاً دچار این عارضه هستید.
 • راه حل: فیزیوتراپیست‌هایی که تخصص‌شان در زمینه‌ی دردهای ناحیه‌ی کاسه‌ی لگن است می‌توانند تمرینات مختلفی را به شما آموزش بدهند که گاهی اوقات به سادگی نفس کشیدن‌های عمیق هستند. —نفس کشیدن عمیق می‌تواند کمک کند ماهیچه‌های ناحیه‌ی لگن شل و رها شوند— می‌توانید به این تمرینات به عنوان تمرینات برعکس یا متضاد با “کگل” نگاه کنید. در ضمنِ انجام مرتب این تمرینات، در زمان سکس نیز سعی کنید از پوزیشن‌های متفاوتی استفاده کنید که کنترل کار در سکس بیشتر دست‌تان باشد. این امکان وجود دارد که شریک جنسی‌تان (ناخواسته) در هنگام سکس به نقطه‌ای که فشار بر روی آن موجب درد در بدن‌تان می‌شود فشار آورده باشد، نقطه‌ای که می‌تواند یک گرفتگی بر روی دیواره‌ی واژن شما باشد که شریک جنسی‌تان (کیر او در هنگام دخول) مداوماً به آن ضربه زده باشد.

 1. دچار استرس (فشار عصبی یا روحی) هستید
  استرس نیز می‌تواند باعث گرفتگی عضلات ناحیه‌ی کاسه‌ی لگن باشد. دکتر بریتو می‌گوید: «از آنجا که آرامش و راحتی عامل مهمی در سکس است. استرس ممکن است رها کردن و شل کردن ماهیچه‌های واقع در ناحیه‌ی کاسه لگن به مدت زمان کافی، برای لذت بردن از سکس را تبدیل به کاری سخت کند.
 • راه حل: سعی کنید با روشن کردن شمع، ماساژ، پوشیدن لباس زیرهای تحریک کننده… یا هرچیزی که به آن علاقه دارید خود را در حال و هوای سکس قرار دهید! نکته‌ی کلیدی این است که ذهنتان را هرآنچه باعث ایجاد استرس می‌شود دوری کنید و به جای آن فقط روی لذت بردن تمرکز کنید.

 1. ممکن است پوست‌تان به محصولات بهداشتی که مصرف می‌کنید واکنش منفی نشان دهد
  اگر فقط زمانی دچار درد می شوید که از یک سری محصولات بهداشتی خاص مثلاً پاک‌کننده(صابون)های معطر، کاندوم‌ها، کشنده‌های اسپرم (مانند نونوکسینول-۹) پس با اطمینان می‌شود گفت درد شما ناشی از ملتهب شدن پوستتان به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد تشکیل‌دهنده‌ی محصولات بهداشتی مورد مصرف‌تان است.
  دکتر ویک می‌گوید: «بعضی از کاندومها (مخصوصاً اگر به لاتکس آلرژی داشته باشید)، یک صابون بدن جدید که در مواقع دوش گرفتن از آن استفاده می‌کنید، لباس زیری که با خشک‌کننده معطر آن را شسته‌اید، (خشک‌کننده‌ی معطر محصولی شبیه دستمال کاغذی‌ست که به همراه لباس در ماشین انداخته می‌شود و لباسها را نرم و لطیف و خوشبو می‌کند) می‌توانند در بدن بعضی از بانوان واکنش منفی ایجاد کنند.
 • راه حل: محصولاتی که باعث ایجاد التهاب در پوستتان می‌شود را دور ریخته و از شرشان خلاص شوید! (این خیلی واضح بود!) و برای جایگزین کردنشان به دنبال محصولاتی غیر معطر و ساخته شده از مواد طبیعی {غیر شیمیایی} بگردید.
  دکتر میلهیزر توصیه می‌کند: «از روان‌کننده‌هایی که طبق تبلیغاتشان باعث ایجاد یک حس قلقلک‌مانند خوش‌آیند در واژن می‌شوند نیز پرهیز کنید زیرا در بعضی از بانوان باعث ایجاد حس سوزش در واژن شده‌اند (به شدت توصیه می‌شود از آنها استفاده نکنید).

 1. دچار مشکل یا عارضه‌ی پزشکی هستید
  دکتر میلهیزر می‌گوید: «واژینوز باکتریایی، عفونت مخمری، کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی همگی از عفونت‌هایی هستند که می‌توانند در زمان سکس و بعد از آن باعث ایجاد ناراحتی در بدن‌تان شوند.»
  دکتر دویک نیز می‌گوید: «اگر دچار هر نوع ترشحات و ضایعه‌ی غیر معمولی در واژن‌تان هستید. این نگرانی را با متخصصین (پزشکان) در میان بگذارید. اگر در عمق ناحیه‌ی میان لگن‌تان نیز دچار درد هستید هم باید به همین توصیه عمل کنید، زیرا ممکن است نشانه‌ی وجود یک کیست، فیبروم، یا بیماری اندومتریوز باشد.»
 • راه حل: به دیدن پزشک زنان و زایمانتان بروید. عفونت‌ها کاملاً قابل درمان هستند، کیست‌ها و فیبروم رحم نیز می‌توانند (اگر لازم باشد) برداشته شوند. به علاوه عارضه‌های پزشکی مانند بیماری آندومتریوز می‌توانند به طور موثر درمان شوند —البته اگر به روش صحیح معاینه و تشخیص داده شوند— دکتر دویک می‌گوید: «به طور کلی هر دردی که بیش از بیست و چهار ساعت پس از سکس همچنان از بین نرفته باشد یا هرگونه خونریزی بعد از سکس، ترشحات غیر معمول واژن یا بوی نامطبوع غیر معمول در واژن می‌توانند دلیل کافی برای مراجعه به پزشک زنان و زایمان باشند.»
  دلیل به وجود آمدن درد بعد از سکس در بدن هرچه باشد هرگز نباید به تحمل درد به عنوان تنها راه فکر کرد. راه حل‌های زیاد، امکانات و منابع مختلف برای حل مشکلتان در اختیارتان هستند. پس این را به خود و (زندگی جنسی‌تان) بدهکارید که برای حل این مشکل وقت بگذارید و راه حل مناسبی را برای آن پیدا کنید.

منبع: womenshealthmag

1800 👀
5 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2020-12-02 20:40:30 +0330 +0330

نمک بی بوی اسپوم از کجام بیارم الان 😕
چه راه حلای سختی 😪

3 ❤️

2020-12-02 20:47:00 +0330 +0330
0 ❤️
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «


Top Bottom