۹ رفتار آزاردهنده در قرار گذاشتن

1400/01/01

۹ عادت آزار‌دهنده‌ی رایج در قرار گذاشتن که باید در مورد آنها بدانید


اکنون که شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های دوست‌یابی به زندگی عاشقانه ما راه‌یافته‌اند، روابط می‌توانند به اشکال کاملا جدیدی گیج کننده باشند. امروز راحت‌تر از همیشه می‌توان با افراد ملاقات کرد، از زندگی‌ آنها مثل روح خارج شد، دوباره برگشت و خلاصه حسابی افراد را گیج کرد.

چرا او آن فیلم گربه را بدون هیچ توضیحی برای شما ارسال کردند؟
حالا که او یک عکس دونفره از شما و خودش را در اینستاگرام پست کرده‌است، آیا «رسما» وارد رابطه شده‌اید؟
او از قرار چهارم به بعد به شما هیچ پیامی نداده است. آیا این بدان معناست که او بیخیال شما شده است؟

با بروز رفتارهای جدیدی برای دوست‌یابی، اصطلاحات جدیدی نیز برای توصیف آنها رایج می‌شود. در واقع، این روزها اینقدر اصطلاحات جدید زیادی استفاده می‌شود که دنبال‌کردن و فهمیدن همه‌ی آنها سخت است. درست زمانی که به کلمه «گوستینگ (شبح‌شدن- ghosting)» در مکالمات روزمره عادت می‌کنید، کلمات دیگری مانند «فوبینگ(phubbing)»، «نیمکت نشینی(benching) و «breadcrumbing» اضافه می‌شوند. اما این کلمات وجود دارد زیرا رفتارهای نامناسب هنگام قرار گذاشتن به شکلی تاسف‌برانگیز متداول شده است، و ارزش دارد که برای آنها [رفتار‌ها] کلمه‌هایی وجود داشته باشد. برای کمک به شناسایی و اجتناب از آنها (یا به سادگی اینکه متوجه حرف‌های دوستانتان شوید)، در اینجا ۹ مورد از مهم‌ترین اصطلاحات قرار گذاشتن که رایج شده‌اند، تعریف شده است. ما امیدواریم که این راهنما به شما کمک کند تا قبل از اینکه توسط یک بچه‌گربه‌ی ماهی‌گیر(kittenfisher) گرفتار شوید، آنرا تشخیص دهید.

۱. شبح‌شدن (Ghosting)

بیایید با این رفتار کلاسیک و قدیمی اما رایج در دوست‌یابی مدرن شروع کنیم. شبح‌شدن هنگامی رخ می‌دهد یک شخص ناگهان تمام ارتباطات را با شخصی که در حال قرارگذاشتن بوده است متوقف می‌کند، احتمالا شخص امیدوار است که بدون اینکه مستقیما به فرد مقابل بگوید رابطه تمام شده، او خود این نکته را توجه شود.
از بعضی جهات، شبح‌شدن می‌تواند حتی بیشتر از بهم‌زدن رک و واضح صدمه بزند زیرا سوالات زیادی را بی‌جواب گذاشته و شما را از داشتن یک پایان نیز محروم می‌کند. به گفته روانشناس جنیس ویلهاور که برای مجله‌ی «روانشناسی امروز» می‌نویسد، متخصصان بهداشت روان شبح‌شدن را با «سکوت و حرف نزدن [قهرطور]» با کسی مقایسه می‌کنند که شکلی از ظلم عاطفی محسوب می‌شود. جای تعجب نیست که سین‌زدن و جواب ندادن! اینقدر آزار دهنده است.

۲. هاونتینگ (Haunting)

هاونتینگ (Haunting) وقتی است فرد پس از قطع رابطه نیز در شبکه‌های اجتماعی ارتباطش را با شما حفظ می‌کند. رفتارهای هاونتینگ معمولا منفعل و غیر مستقیم است (به عنوان مثال لایک‌کردن عکس شما به جای کامنت‌دادن درباره آن) بنابراین باعث می‌شود که مجدد به او فکر کنید و به یادش بی‌افتید اما هنوز هیچ راهی برای اینکه مستقیما به اون واکنش دهید، ندارید.
این رفتار می‌تواند به طور جدی ذهن شما را به هم بریزد. زمانی را تصور کنید که بالاخره احساس می‌کنید پارتنر سابق خود را فراموش کرده‌اید، سپس می‌بینید که او عکس اینستاگرامی شما و فردی جدیدی که با او قرار می‌گذارید را لایک کرده است.
این می‌تواند به همان اندازه که باعث هیجان است، عصبانی‌کننده نیز باشد: آیا به این معنی است که پاتنر سابق شما هنوز دلتنگ شماست؟ آیا او حسادت می‌کند؟ چرا دست از سر شما برنمیدارد؟! این ترکیبی از افکار است که عملا گیج‌شدن شما را تضمین می‌کند.

۳. Breadcrumbing

وقتی این کلمه‌ را می‌شنوید، ممکن است به داستان خیالی و قدیمی «هانسل و گرتل» فکر کنید، که در آن دو خواهر و برادر برای راه یافتن خانه، هنگام رفتن تکه‌هایی از نان را روی زمین می‌ریختند. معنای آن البته در دنیای دوست‌یابی کمی متفاوت است. مشابه هاونتینگ(haunting)، بردکرامینگ (breadcrumbing) هنگامی است که کسی دائما نخ‌های کوچکی به شما می‌دهد و این ذهنیت را ایجاد می‌کند که ممکن است به شما علاقه داشته باشد … در صورتی که هیچ تمایلی به شما ندارد.
همانطور که بلا گاندی، بنیانگذار شرکت راهنمای قرار گذاشتن «Smart Dating Academy»، به مجله‌ی «امروز» توضیح داد، breadcrumbing یعنی «نخ دادن به کسی بدون اینکه قصد برقراری هیچ‌گونه ارتباطی داشتن» که معمولا برای جلب توجه انجام می‌شود. این رفتار می تواند به طرق مختلفی نشان داده‌ شود: یک متن مثلا ناگهانی فقط برای «حال و احوال‌کردن»، یک تماس ساعت ۲ شب همراه با لاس زدن! اما بردکرامینگ(breadcrumbing) به اتفاقات و رابطه‌ی واقعی منتهی نمی‌شود که این ویژگی آن را به یک رفتار بشدت آزار‌دهنده - و به شکل بالقوه‌ای ناراحت‌کننده - تبدیل می‌کند.

۴. نیمکت‌نشینی(Benching)

نیمکت‌نشینی(Benching) اصطلاح دیگری برای نخ‌دادن و کنترل‌کردن کسی است، اما در مقایسه با breadcrumbing عمد و قصد بیشتری در این مورد وجود دارد. نیمکت‌نشینی زمانی است که کسی پارتنر یا معشوقه‌ی بالقوه خود را معطل و در آب نمک نگه می‌دارد! آنها برای عمیق‌تر کردن رابطه کار جدی‌ای انجام نمی‌دهند، اما امید به رابطه‌ای در آینده را نیز از بین نمی‌برند. دقیقا مثل وقتی که یک ورزشکار در حین بازی نیمکت‌نشین می‌شود: آنها در واقع بازی نمی‌کنند اما هنگامی که مربی به آنها احتیاج داشته باشد ممکن‌ است وارد بازی شوند.

۵. مخفی‌کردن(Stashing)

اگر شما را مخفی کرده باشند، ممکن است مدتی طول بکشد تا خودتان متوجه شوید. در ظاهر، روابط شما ممکن است بی‌نقص به نظر برسد: شما همیشه بیرون می‌روید، آنها به طور مداوم به شما پیام می‌دهند و شما تقریبا هر آخر هفته را در آپارتمان آنها می‌گذرانید. فقط یک مشکل وجود دارد: شما حتی یک نفر از دوستان و اعضای خانواده آنها را ملاقات نکرده‌اید و وقتی که دقت می‌کنید، آنها هیچ عکسی از دو نفره‌ای از خودتان را در شبکه‌های اجتماعی پست نکرده‌اند. تبریک می‌گویم، آنها ممکن است شما را مخفی‌کرده باشند - به عبارت دیگر، آنها شما را از بقیه زندگی خود جدا می‌کنند، احتمالا به این دلیل که همزمان با افراد دیگری نیز قرار می‌گذارند.
بدون شک یک رفتار غیرمنصافانه.

۶. زیرآبی(Submarining)

زیرآبی(Submarining) گاهی اوقات پیامد شبح‌شدن است. این را تصور کنید: بعد از تعدادی قرار ملاقات بسیار عالی با یک نفر، ناگهان او ناپدید می‌شود. بوم، مثل شبح. شما غرور خرد شده‌تان را از روی زمین جمع می‌کنید و چند هفته بعد مجددا او به شما پیام می‌دهد، از شما می‌خواهد که بیرون قرار بگذارید، جوری که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. این زیرآبی رفتن است، ناپدید شدن و ظاهر شدن، مانند یک زیردریایی که ناگهان از زیر آب بیرون می‌آید. اگر به نظر می‌رسد یک زیرآبی رونده! وقتی که دوباره برگشت واقعا می‌خواهد که با شما رابطه برقرار کند، ارزشش دارد از آنها بپرسید که چه اتفاقی افتاده بود، چراکه این رفتاری نامشخص و خاکستری است.

۷. فوبینگ(Phubbing)

آیا تا به حال این احساس را داشته‌اید که شریک زندگی شما بیش از آنچه با شما هستند نسبت به تلفن خود پایبند است؟ به فوبینگ خوش آمدید، ترکیبی از کلمات «تلفن(phone)» و «خرناس(snubbing)». اگر شخصی که با شما قرار دارد ترجیح می‌دهد که بجای گوش دادن به صحبت‌های شما در هنگام شام توییتر خود را چک کند، شما دقیقا می‌دانید این چیست. با توجه به اینکه بسیاری از ما روزانه به تلفن های خود چسبیده‌ایم - طبق گفته‌های شرکت تحلیلی «Flurry» به طور متوسط آمریکایی‌ها روزانه به مقدار باورنکردنی ۵ ساعت از موبایل خود استفاده می‌کنند - تعجبی ندارد که این عادت حال بهم‌زن هنگام قرار‌ها، در حال افزایش است.
یک توصیه؟ در طول شب قرار، تلفن خود را در جیب (یا کیف) خود قرار دهید.

۸. زامبی‌شدن(Zombieing)

مانند زیرآبی، زامبی‌شدن هم وقتی است که شخصی که قبلا برای شما شبح‌شده بود دوباره در زندگی شما ظاهر شود. تفاوت در کجاست؟ اگر در حال زامبی‌شدن باشید معمولا بیشتر شبیه به یک عقب گرد است- مانند وقتی که چند روز مانده به دورهمی دبیرستان، تعداد زیادی از دوستان گذشته خود را در دایرکت‌هایتان پیدا می‌کنید. این افراد در گذشته از زندگی شما خارج شده‌اند، و اکنون آنها می‌خواهند دوباره به آنجا برگردند. (آنها مانند زامبی‌ها از مرگ برگشته‌اند، متوجه شدید؟)
اما بعضی اوقات احیای رابطه‌ای که مدتهاست از بین رفته است، نتیجه می‌دهد. همانطور که نانسی کلیش، استاد برجسته روانشناسی در دانشگاه ایالتی ساکرامنتوی کالیفرنیا، به مجله‌ی «کوارتز» گفت، روابط عاشقانه‌ی گذشته که دوباره از سر گرفته می‌شود، از شدت و صمیمیت بالایی برخوردار هستند. کالیش توضیح می‌دهد، شخصی که به سراغ پارتنر سابق خود می‌رود ممکن است احساس کند که بالاخره «می‌تواند انتخاب اشتباهی که قبلا کرده بود [بهم زدن رابطه در دفعه قبل] را تصحیح کند» و این آن فردی است که باید برای همیشه با او بماند. فقط مطمئن شوید که شما و زامبی خود هم‌عقیده هستید.

۹. بچه‌گربه‌ی ماهی‌گیر Kittenfishing

با تشکر از سریال MTV با همین اسم، شما احتمالا در مورد کلمه‌ی catfishing ٰٰ(گربه‌ی ماهیگیر) یا ایجاد یک شخصیت آنلاین جعلی برای گول زدن افراد برای قرار گذاشتن می‌دانید. اکنون، بچه‌گربه‌ی ماهی‌گیر(kittenfishing) نیز وجود دارد. اگرچه این اسم بسیار دوست‌داشتنی‌تر از گربه‌ی ماهی‌گیر به نظر می‌رسد، اما هیچ چیز جذابی در این رفتار وجود ندارد: این زمانی است که کسی در ویژگی‌های گفته‌شده‌ی خود در یک سایت دوست‌یابی اغراق می‌کند که این کار را با کمک تاکتیک‌هایی مانند استفاده از عکس‌های قدیمی یا بیش‌از حد بیان‌کردن استعدادها یا موفقیت‌های خود انجام می‌دهد. گرچه از نظر فنی دروغ نمی‌گوید، اما همچنان گمراه‌کننده است و ممکن است بعد از قرار ملاقات احساس گول خوردن به شما دست دهد. راستش را بخواهید، من فقط با فکر کردن در مورد آن اذیت شده‌ام. شاید همه ما باید قرار گذاشتن را متوقف کنیم و انرژی عاطفی خود را روی بچه گربه‌های دوست‌داشتنی واقعی سرمایه‌گذاری کنیم. حداقل آنها هرگز ما را سر کار نمی‌گذارند.

منبع

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
توضیحات مترجم
دوستان عزیز به این علت که بعضی از این کلمات حتی در خود زبان انگلیسی جدید هستن، طبعا معادل فارسی‌ای براشون نیس و من خود همون کلمه رو نوشتم، اما خود محتوا اینقدر مفید و جالب بود – حداقل برا خودم – که حتما دوس داشتم حتی به همین شکل هم شما این مطلب رو بخونید و ازش استفاده کنین؛ اگر کلمات خوبی به ذهن‌تون رسید برای این اصطلاحات جدید همین زیر بنویسد، بلکه کلمه‌ی پیشنهادی شما در بین فارسی زبانان رایج شد!

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-03-22 01:09:45 +0430 +0430

الان دیگه باید واحد دانشگاهی براش بذارن

3 ❤️

2021-03-22 01:38:21 +0430 +0430

ممنون از تاپیکتون

1 ❤️

2021-03-22 02:53:58 +0430 +0430

عالی بود، دستت مرسی 🙏🙏

2 ❤️

2021-03-22 14:25:30 +0430 +0430

شبح شدن میشه گفت پیچوندن قال گذاشتن
خیلی جالب بود رد
ممنون
هیچ کدومشون رفتارای جالبی نیستن و امیدوارم ن سر کسی بیارم ن سر خودم بیاد

4 ❤️

2021-03-22 17:37:00 +0430 +0430

↩ Itried
آیتراید جان درود
خوشحالم که شما هم مثل من متن براتون جالب بود؛ در مورد کلماتی هم که گفتین باهاشون موافقم، جایگزین‌‌های خیلی خوبی به نظر میان، البته به ذهنم خودم هم کلمه‌ی «غیب‌شدن» رسید، چون هم به مفهوم شبح‌ نزدیکه و هم ناگهانی و شدید‌تره؛ نظرتون؟

1 ❤️

2021-03-24 17:12:26 +0430 +0430

خیلی مفید بود عزیز 🌹 🌹 🌹

1 ❤️

2021-03-26 21:27:05 +0430 +0430

جالب بود

1 ❤️

2021-04-04 07:03:24 +0430 +0430

امیدوارم آدمها به این چیزا توجه کنند

1 ❤️

2021-04-04 07:28:16 +0430 +0430

👌👌👏

1 ❤️

2021-04-04 08:39:47 +0430 +0430

مرسی از مطلب خوبت … کاش همه این چیزا رو رعایت کنن

2 ❤️

2021-04-04 10:17:58 +0430 +0430

خیلی عالی بود دست مترجم و نویسنده درد نکنه من دقیقا تو زندگیم اون دومورد اولو لمس کردم و چه بسا تاثیر خوبی توی حالم نداشت بحرحال این مطلبو که خوندم خیلی حالم بهتر شد والان شاید حتی بتونم طرف مقابلمو قبل قرار محک بزنم وبشنایم چه بسا بتونم ازین مطالب گفته شده به سود خودم استفاده کنم

1 ❤️
‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «


Top Bottom