از رنجی که میبریم-بخش سوم-دوستی

1401/02/28

میخوام تو این تاپیک، مثل تاپیک قبلی از این سری که یه مدل دقیقتر و جهانشمول تر از عشق رو بررسی کردیم، یه مدل از دوستی در همون مکتب رو ارائه و بررسی کنیم.

اول بذارین تعریف عامیانه دوست رو بررسی کنیم:موجودی که به دلیل منفعتهای احتمالی ما از منفعتهای احتمالی مادی خود میگذرد و به همین دلیل نسبت به او، احساس دوستی و اعتماد و اطمینان به وجود می‌آید.
یه مثال میزنم: دوستمون به خاطر کمکی که ازش میخوایم، فلان کارش رو تو توی برنامه ش تغییر میده که بتونه کمک کنه. یا وقتی با دوستمون هماهنگ میکنیم که فلانی! من میخوام یه جایی برم و اگه ازت پرسیدن، به دروغ بگو با تو هستم؛ داریم بهش اعتماد میکنیم چون میدونیم با وجود ضرر احتمالیش، هوای منفعت ما رو داره(اگه من سط اون کارم بمیرم و بفهمن که با دوستم نبودم اون موقع، اونم به مشکل میخوره!)
اما سوالی مطرح میشه. ذاتا نباید اینطور باشه! موجود باید صلاح و منفعت خودش رو اولویت قرار بده وگرنه به مرور بدبخت و بدبخت‌تر میشه. از حاتمی کیا میپرسن که با وجود این ضررها، از دوستی نباید دوری کرد؟ و جواب میده که این نوع رابطه اجتناب ناپذیره و در هر حال این جانفشانی‌ها به اسم دوستی رو انجام میدی!
خب چرا؟ چرا روان بشر این رنج و ضرر و از دست دادن منفعت رو میپذیره؟

اول ما باید تعریفمون از انواع منفعت برای روان انسان رو بررسی کنیم.
یعنی در حقیقت دوستها، ضرر نمیکنن. بلکه دارن به منفعتی دست پیدا میکنن بزرگتر از منفعتی که دارن برای دوستشون فدا میکنن! یعنی چی؟
-100 تومن پول سمت چپته و 200 تومن سمت راستت.تو کدومو ور میداری؟
-قطعا سمت راستی!
-اگ من سمت چپت باشم و ندونم سمت راستت چند تومنه و ببینم 100 تومن رو ورنمیداری فک میکنم داری از سودت میگذری درسته؟
-اهوم
-دید ما به دوست هم از سمت چپه و اون طرف قضیه رو نمیبینیم. یه منفعت بزرگتر وجود داره که نمیبینیم.
حالا اون منفعت چیه؟

اون کارنامه‌ ذاتیه که انسان ناخوداگاه به خودش میده. احساس ارزشمند بودن از ایثار برای یک نفر دیگه. احساس وجود کردن. احساسی که ابتدا رنج رو میطلبه تا با حمل بار اون رنج، احساس قهرمان بودن کنه. تو این نوع ایثار و گذشت از سود برای یک نفر دیگه، رنج، سودیه ک از دست میره و نتیجه احساس وجود و قهرمانیه که به زندگی اون فرد ایثارکننده معنا میبخشه که با حیوون و دیگران به ظاهر فرق داره
اگر احساس مثبت و کارنامه قهرمانی، ارزشش در ناخوداگاه فرد بیشتر باشه، فرد از سود کمتره میگذره
ولی اگه یچیزی مثل جون خودش باشه، فرد نمیگذره
و این تقابل ارزشهاس که خط قرمزهای دوستی رو مشخص میکنه ک تو هیچوقت نمیگی فلانی برام جلوی ماشین بپر چون میدونی انجامش نمیده.
اگ سودشو به هیچ کدوم از این دو شکل (مادی/معنوی-روانی) تامین نکنی و باعث تامینش نشی؛ یا واقعا وجودت به زیانش باشه اون فرد تو رو میدره. چون از اول هم ناخوداگاه، دوستیتون بر پایه اختلاف سود مادی و سود روانی_معنوی بوده.

به این دلیله که بشر همون طور که از حاتمی کیا نقل کردیم؛ دریر دوستی میشه. چون دوستی براش مثل یک ژنراتور می‌مونه. چیز کم‌ارزش رو می‌ریزی توش و بهت چیز باارزش می‌ده. انگار یه منفعت مادی مثل نفت رو بریزی تو موتوربرق تا برق خونه رو تامین کنه و دستگاه پخش موسیقیت کار کنه که یه منفعت معنوی-روانی از جنس موسیقی به خورد روانت بدی.

800 👀
7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2022-05-18 16:59:47 +0430 +0430

دوستی با دیگران به نفع خودمونه چون با هر عملی در راستای رفاقت، نتیجه مثبت روانی برای ما به دنبال داره …🧐 👌

1 ❤️

2022-05-18 17:00:39 +0430 +0430

↩ danialWR
ممنون که توی یه خط بیانش کردی 😂

1 ❤️

2022-05-18 17:01:06 +0430 +0430

اما این خط قرمز ها کجاست؟ هر فرد در دوستی خط قرمز مشخصی داره … آیا به این صورته که فرد برای خودش ارزش گذاری میکنی در قبال فداکاری؟

1 ❤️

2022-05-18 17:03:43 +0430 +0430

↩ danialWR
خط قرمز از قهرمانی میاد. اگر یک شتر بفهمه یکبار زیر بار 100 کیلویی دووم نیوارده و در حمل اون بار شکست خورده؛ دفعه بعدی دیگه سراغ اون بار نمیره که بخواد باز هم شکست بخوره. دیگه کارنامه قهرمانی به خودش نمیده هیچ؛ که کارنامه شکست میده. پس اون بار 100 کیلویی خط قرمزش میشه و میر سر وقت بارهای زیر 100 کیلو. پس از ارزش گذاری نمیاد کاملا؛ بلکه از تجربه شکست میاد

1 ❤️

2022-05-18 17:04:34 +0430 +0430

این نوع تاپی ها کمبودش احساس میشه … حالا هم که وی آی پی شدی وقتشه … درواقع، بیا با به اشتراک گذاشتن همچین تاپیک هایی و تاثیر مثبت در ما و پیشرفت ما دنبال کننده هات، احساس خوب و مثبت در خودت ایجاد کن. 😂

1 ❤️

2022-05-18 17:06:30 +0430 +0430

↩ danialWR
برای دسته بندی افکار خوبه

1 ❤️

2022-05-18 17:30:18 +0430 +0430

↩ روســکــا
:/ حالا منظورم این مسئل نبود. همون تعریف ک از دوست ارائه دادم بود 😂 😂 😂

1 ❤️

2022-05-18 17:46:01 +0430 +0430

↩ روســکــا
:/ منفعت معنوی-روانیه؟

1 ❤️

2022-05-18 18:58:08 +0430 +0430

بنطر من تو دوستی ها اگر به دنبال نفع خودت باشی خیلی زود ضربه میخوری ،چون سطح توقع ات از طرف مقابلت خیلی بالا میره وباکوچکترین ناملایمتی ها بووووووم (انفجار)

1 ❤️

2022-05-18 19:05:53 +0430 +0430

خوب بود ممنون🌹

چرا نقل قول از حاتمی کیا؟! :/ تازه جواب خاص و خیلی مورد توجهی هم نداده بود که!

در تکمیل صحبت های شما اینم اضافه کنم:
فکر می‌کنم رابطه‌ی دوستی هم زیر مجموعه‌ی روابط اجتماعی باشه و فوایدش علاوه بر چیزایی که توی مطلب شما اشاره شده بهش؛ می‌تونه تقویت بعضی انواع هوش و احساس قدرتمندی باشه.

1 ❤️

2022-05-18 19:52:57 +0430 +0430

↩ negar93
کیمیایی...حواسم نبوده گفتم حاتمی کیا. کیمیایی آدم رفیق بازی بوده
آدم دیگه ای جز خودم سراغ نداشتم که حرفش در این مورد ثبت شده باشه تا بتونم اینو درموردش بگم که انسان نمیتونه از سر نخواستن، دوستی نداشته باشه؛ بخاطر همین خواستم این حرف زده نشه که فلانی شاید تو خودت اینطوری هستی و تعمیم میدی به دیگران

1 ❤️

2022-05-19 03:07:37 +0430 +0430

↩ God_of_crush
آها پس اینطور. بسیار هم عالی 👌

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «