در باب فلسفه دعا!

1398/07/16

اینجا نمیخوام وارد بحث وجود یا عدم وجود خدا بشم چون هم بحث فلسفی پیچیده ای هست هم “خدای شخصی” افراد با هم فرق میکنه. بنابراین وقتی چیزی از نظر افراد مختلف تعاریف مختلفی داره بحث بر سر وجود یا عدمش بی فایدست.** پس فعلا فرض میکنیم که اون خالق وجود داره.**

اما “فلسفه دعا”: یعنی اینکه من باور داشته باشم که اولا خالقی هست و ثانیا اگر من از او چیزی بخوام, و اگر من بنده خوبی باشم, او اجابت میکنه.

سعی میکنم با چند تا مثال ساده بهتون توضیح بدم که اشکال این ایده چیه:

فرض کنید که شما کشاورزی هستید در قم که کشتزارتون شدیدا محتاج باران هست. آدم معتقدی هستید و دعا میکنید که خدایا باران بفرست و مثلا این ابرهای باران زا که به اذن خدا و به اجابت خواسته شما قراره بیان روی قم ببارن باید از روی تهران عبور کنند. تهران خودش شدیدا هواش آلودست و محتاج باران. اما اون ابرها نمیتونن روی تهران ببارن! چون شما از خدا درخواست کردین که روی کشتزارتون در قم ببارن! میبینین؟ یک دعای ساده شما برای کشتزار کوچکتون در قم قراره کلی گرفتاری برای چند میلیون آدم در تهران ایجاد کنه! از طرف دیگه مثلا فلان سفالگر هم در قم, کوزه ها و سفالینه هاش رو گذاشته بیرون که خشک بشن چون بر اساس پیشبینی هواشناسی قرار نیست اونروز بارون بیاد! اما به خاطر دعای شما و کشت شما, سفالهای اون هم خراب میشن!..و قضیه همینطور ادامه پیدا میکنه!..

پس اشکالات خیلی ساده “فلسفه دعا” رو مرور میکنیم:

1.برخلاف عدالت هست. چون شما از خدا میخواین که روند جاری امور رو به “نفع شما” و به “ضرر خیلی ها” به هم بزنه!

2.عواقب این دستکاریها برخلاف ظاهرشون اصلا ساده نیستند. این جهان بسیار پیچیدست و همونطور که شاید شنیده باشین “اثرات پروانه ای” در سیستم هایی با این میزان پیچیدگی خیلی زیاد هستند. توضیح ساده اثر پروانه ای اینه که مثلا بال زدن پروانه ای در این گوشه دنیا و گردش هوای مختصری که اون ایجاد میکنه “میتونه” در یک گوشه دیگه دنیا گردباد ایجاد کنه! پس اینکه من همینجوری, به نفع خودم, یه درخواستی بکنم, معلوم نیست چه فجایعی قراره در گوشه دیگه ای از دنیا ایجاد کنه!

3.اصل و اساس قضیه هم برمیگرده به “خودشیفتگی ذاتی بشر” و “خود محق پنداری” او که به موجب اون هر کسی فکر میکنه که خیلی موجود مهمی هست و تمام دستگاه آفرینش حول محور او میچرخه! و حتما یکی از اون بالا مراقبش هست که یوقت اتفاقی براش نیافته! و هر وقت هم مثل یک بچه نُنُری درخواستی میکنه, اون ذات لایتناهی قراره تمام دستگاه آفرینش رو کلا به هم بریزه و اون درخواست رو اجابت کنه! ریشه این داستان از نظر روانشناسی برمیگرده به خاطرات نوزادی و اینکه نوزاد میتونسته “همه” خواسته های خودش رو از طریق “والدین” به راحتی برطرف کنه. حال در بزرگسالی, “خدا” در فکر اون شخص بجای “والدین” نشسته و همون مکانیزم فکری داره عمل میکنه…

4.اشکال خیلی عمده بعدی اینه که نه تنها یک فرد بلکه یه جامعه ای به این قضیه معتقد باشند. اونوقت بجای اینکه راههای متعارف و علمی و عملی رو برای انجام کارها و رفع مشکلاتشون انتخاب کنند, که بالاخره تا حدودی امکان موفقیت دارند, میافتند دنبال دعا و گریه و زاری و ناله و نفرین و انشا الله و ماشا الله کردن که منطقا امکان موفقیتش نزدیک به صفره! راه دوری نریم شما همین دور و بر خودتون رو یه نگاهی بکنین و ببینین این همه دعا و تضرع و ناله و نفرین واقعا چه دستاوردی داشته! یه نگاهی هم به اروپایی های عمدتا منکر خدا بکنین, ببینین اونا کجا هستند!

زیاده جسارت است!

575 👀
2 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-10-08 13:49:14 +0330 +0330
نقل از: banoo2020 دعا خر است همین 😁 به قول یه نفر تو همین سایت اگر دعا فایده داشت الان همه مردم ایران تو بهشت زندگی میکردن از بس دعا کرده بودن همه چیشون خوب بود

و شاید جالبتر اینکه اگه به دعاهای ما بود, بعد از اینهمه "مرگ بر آمریکا" گفتن, آمریکا الان باید به خاک سیاه نشسته بود و چندین بار زیر رو شده بود! 😁

2 ❤️

2019-10-08 14:03:06 +0330 +0330
نقل از: eyval123412341234 والله من که هر چی دعاکننده دیدم، هیچکدوم دعاهاشون برآورده نشده... شاید به اندازه ی کافی ننر نبودیم 🙄

یا طرف بچه ننرهارو تحویل نمیگرفته!

2 ❤️

2019-10-08 14:14:17 +0330 +0330
نقل از: sadoma به قول زنده یاد جورج کارلین دوزار پول دادی برای صدقه میخوای خدا مشیت الهی رو بخاطر تو تغییر بده؟

این ویدیوش رو ببینید خیلی جالبه دین و خدا و دعا و … رو سکه یه پول می کنه:

جورج کارلین خیلی کارش درست بود. حیف فوت کرد. یادمه یه ویدیوی جالب دیگه هم ازش دیدم که درباره "10 فرمان" موسی هست. اگه پیداش کردین حتما ببینین!

1 ❤️

2019-10-08 14:16:17 +0330 +0330
نقل از: جادوی مرسی که فلسفه وجودی دعا رو برای ما حلاجی کردی، بسی فیاض گشتیم، دراین لحظات ملکوتی غروب کسی بیابان سراغ نداره بریم سمت غروب محو بشیم؟

داداش بیابون میری برو اما اون فیل ها رو با خودت نبر به نظر خطرناک میان 😁

1 ❤️

2019-10-08 14:17:42 +0330 +0330
نقل از: eyval123412341234
نقل از: axm432
نقل از: eyval123412341234 والله من که هر چی دعاکننده دیدم، هیچکدوم دعاهاشون برآورده نشده... شاید به اندازه ی کافی ننر نبودیم 🙄

یا طرف بچه ننرهارو تحویل نمیگرفته!

پس ننر بودیم!؟ ای داد بی داد! :( ریدی تو تمام باورهام! (dash) ظالم! باهات قهرم!

شما اصلا این حرفا بهت نمیاد! ماشالله با اون صلابت و جذبه! ننر سگ کی باشه اصلا! 😁

2 ❤️

2019-10-08 14:30:13 +0330 +0330
نقل از: mohammad321 منم تا حدودی موافقم باهات

ممنون دوست من. اون قسمتهایی که باهاش موافق نیستی رو هم اگه دوست داشتی بگو تا اینجا راجع بهش صحبت کنیم.

1 ❤️

2019-10-10 06:30:22 +0330 +0330
نقل از: SportTeach axm432 اسمتون یه تلفظی داره که صدا زدنش احساس پشت بیسیم بودن به آدم دست میده.

درسته فکر کنم.

خدا را اگر قبول داشته باشیم که دعا جسارت است و یا که نه آنوقت دعا حماقت است ، ولی در هر صورت آرزو (انرژی مثبت)محال نیست؛
و براتون آرزوی رسیدن به خواسته هاتون رو دارم. 🌹

دوست گرامی میتونین آرش صدام کنین! منم واقعا با “آرزو” و “امید” و “انرژی مثبت” و “مثبت اندیشی”… موافقم. عرض من این بود که اینکه ما فکر کنیم یک “دست غیبی” هست که مشکلاتمون رو حل میکنه چیز درستی نیست! منم براتون بهترین آرزوها رو دارم. 🌹

2 ❤️

2019-10-10 06:36:09 +0330 +0330
نقل از: PouyaShahvani فرض کنید بین درگیری آهو و پلنگ، هر دو از خداشون تقاضامند باشند..

یکی دعا میکنه که خدایا… نجاتم بده… بچه هام منتظرن…

اون یکی دعا میکنه که خدایا اینبار موفق تر عمل کنم… بچه هام گرسنه ان…

حالا، خدا باید به حرف کدومشون گوش کنه ؟

ممنون! این هم یک مثال خوب دیگه…

1 ❤️

2019-10-10 17:21:02 +0330 +0330
نقل از: lida.1995 بحث دعا با خدا متفاوته. سوال اینه اگه خدایی وجود نداره پس این اتفاقا و این خلقت ها از کجا میاد از هیچ به وجود میاد؟

دوست من دقت نکردی! ما فرض کردیم که خدا وجود داره و راجع به “فلسفه دعا” بحث کردیم. لطفا متن رو مجددا بخونین.

1 ❤️

2019-10-11 18:40:47 +0330 +0330
نقل از: lida.1995
نقل از: axm432
نقل از: lida.1995 بحث دعا با خدا متفاوته. سوال اینه اگه خدایی وجود نداره پس این اتفاقا و این خلقت ها از کجا میاد از هیچ به وجود میاد؟

دوست من دقت نکردی! ما فرض کردیم که خدا وجود داره و راجع به “فلسفه دعا” بحث کردیم. لطفا متن رو مجددا بخونین.

به خیالم داشتم جواب اون ویدویه از اون اقا خارجی ( پیرمرده رو میدادم) که داشت دعا رو به خدا ربط میداد اشتبا تگ گردم.

پیش میاد…

1 ❤️

2019-10-11 19:16:54 +0330 +0330
نقل از: sarafraz9595 قضیه فرگوسن بعد اولین باختشه هی خدا خدا میکرده و دعا بعدش که باخته فهمیده اون طرف مقابلم خدایی دارن ولی انگار زور خدای تیم مقابل بیشتر بوده پس ازون به بعد به خدای باسن ایمان اورده و فهمیده هرچه تنگ تر خدا قوی تر

بله دیگه...اون نکته شماره 3 کلیدی هست...

1 ❤️

2020-12-20 15:53:49 +0330 +0330

up

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «