مناظرۀ یک آتئیست با یک مسلمان

1399/12/19

قسمتی از مناظره تخیلی من با یک شخص دین دار هستش.
دوستان میدونم که در عالم واقعیت این مکالمه نمیتونه شکل بگیره.ولی خب اگه شکل میگرفت هیچ وقت هیچ دینی نمی تونست سوار انسان بشه.

• معنی این آیه یعنی چی؟
    اینجا منظور خدا فلان چیزه.
  • تو از کجا منظور خدارو میدونی؟چرا من نمیدونم؟
    همه نمیتونن منظور خدارو بفهمن فقط یه افراد خاصی هستن که میتونن.
  • خب پس چرا من باید بخاطر چیزی که نمیتونم بفهممش،عذاب بکشم؟
    خدا یه عده رو تعیین کرده که شمارو آگاه کنه تا شما هم منظورشو بفهمین،که عذاب نکشین.
  • گفتی اون یه عده رو چه کسی تعیین کرده؟
    خدا خودش انتخاب کرده.
  • از کجا میدونی خدا انتخاب کرده؟سندی براش هست؟
    تو کافری
  • چرا؟ چون خدا خودش نخواسته من حرفاشو بفهمم،پس من کافرم؟
    خدا خواسته تو خودت نمیخوایی.
    +‌ من میخوام.اما وقتی میبینم که توانایی زیادی برای پول درآوردن دارم،نیازی نمیبینم از گوشه تاریک ذهن انسان ها سو استفاده کنم.
    یعنی میگی همه اونایی که طرفدار خدا هستن،از قسمت تاریک ذهنشون تبعیت میکنن؟
  • بله،وگرنه چه دلیلی داره که یکی به زور بخواد کسیو ببره بهشت؟
    خدا میخواد که بره بهشت.
  • خب پس چرا جهنمو خلق کرده؟
    اون برای عذاب کافرا هستش.
  • خب چرا وسیله گناهمونو فراهم میکنه که بریم جهنم؟ مگه اون خیر و صلاح مارو نمیخواد؟
    خدا وسیله گناه رو فراهم نمیکنه،اون شیطانه که اسبابه گناهه.
  • یعنی شیطان در برابر خدا میتونه همه کاری بکنه و خدا فقط نظاره گره؟
    خدا شیطان رو آفرید تا بشر رو امتحان کنه.
  • مگه خدا خودش به حاصل خلقتش اعتماد نداشت؟
    داشت؛اما میخواست بدونه کی اونو دوست داره و تو هر شرایطی حاضر میشه انتخابش کنه؟
  • مگه غیر اینه که هیچ برگی نیست که خدا از افتادنش خبر دار نباشه؟(سوره انعام) پس چطور نمی دونه که چی در دل بندش میگذره؟
    میدونه،میخواد نذاره بندش خلاف امرش رو انجام بده.
  • اما تلاش شیطان برای هدفش بیشتر از خداست.
    خدا قدرتمند تر از هر مخلوقیه.
  • از منم قوی تره؟
    مطمئن باش بدون کوچیک ترین تلاشی میتونه عمرتو به پایان برسونه.
  • ولی برای خوشبختی من هیچ تلاشی نکرده.
    قطعا تو خودت عامل این وضعیتت هستی.
  • آره خب منطقیه.همه دوست دارن بدبخت باشن.
    میگم تو که گفتی خدا قدرتمند تره پس من چطور میتونم خلاف امرش رو انجام بدم؟
    چون خدا مهربونه و بهت قدرت اختیار داده.
  • پس تو چرا اختیارم رو ازم میگیری؟
    من از طرف خدا وظیفه دارم که راه درست رو بهت نشون بدم.
    +پس خدا قدرت اختیار بهم نداده.
    داده،باید در راه درست بکار ببری.
  • این که شد جبر.
    ببین خدا چند صد صفحه کتاب نازل کرده تو باید بخونی حرفاشو و راه درست رو انتخاب کنی.
  • خب،من یه شاعر و نویسنده هستم که مطالب کتاب های خدا هیچوقت به دردم نخورده،من اصلا به وجود خدا نیازی ندارم،من وقتی می تونم خودم درد خودم رو درمان کنم و خودم از حقوق خودم و بقیه انسان ها دفاع کنم و حق کسی رو پایمال نکنم دیگه چه نیازی به وجود خدا دارم؟
    خب خدا میخواد بری بهشت باید حرفاشو گوش کنی.
  • بایدی در کار نیست،من بدون هیچ پاداش و انتظاری،دارم وظیفه انسانیم رو انجام میدم.هیچ انسانی بخاطر تأمین منافع من به دنیا نیومده و من به این عقیده خودم احترام میذارم و از هیچ انسانی سو استفاده نمیکنم.
  • من چرا باید بخاطر انسان هایی که در بهشت در اختیارم قرار میگیرند تا نیازم رو باهاشون رفع کنم،کار خوبی انجام بدم؟کجای این مسئله خوبه؟اینکه خواهر یا مادر بقیه در اختیار ما باشه خوبه؟ یا اینکه مادر یا خواهر ما در اختیار بقیه؟
    این مصلحت خداست،خدا از طریق امیال بی نهایت انسان اون رو تشویق به کار خوب میکنه.
  • خب شیطان هم همین کار رو میکنه اما من به وجود هیچ کدومشون اعتقادی ندارم.
  • مگه میشه جایی برای صلح و صلاح بشریت ساخته شده باشه بدون هیچ عامل فسادی و همه در آن جاودانه باشن ولی شهوت و ثروت هم در اونجا باشه؟
    کل فساد بشریت مگه بخاطر ثروت و شهوت نیست؟ مگه پادشاهان بخاطر ثروت کشورگشایی نمیکردن؟ مگه بخاطر شهوت کشور رو به بیگانه نمی بخشیدن؟
    اونجا خدا هست بشر نمی تونه سو استفاده کنه.
  • خب پس تنها چیزی که از حرف تو‌ متوجه شدم اینه که(تو این دنیا خدایی وجود نداره)

دمتون گرم که وقت گذاشتین.

2660 👀
11 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-03-09 22:39:34 +0330 +0330

یه سوال فقط توی همین دنیا هم میگیم کاری به اون دنیا ندارم
کسی که بتونه دزدی کنه و نکنه بهتره یا اون که بتونه و بکنه؟
بله اینه فرق بین آدم مومن و کافر یا حالا گناه کار

0 ❤️

2021-03-10 07:00:00 +0330 +0330

↩ Elx8282
کسی که بتونه دزدی کنه و بخاطر انسانیتش انجام نده خیلی بهتر از اون کسیه که به عشق کص و کون تو بهشت و از ترس گاییدن شدنش تو جهنم دزدی نکنه.
مطمئن باش خدای مسلمونا بیاد بگه من کاری باهات مدارم همه شروع میکنن به دزدی،همین الانشم وضع مملکتتو ببین

1 ❤️

2021-03-10 09:25:22 +0330 +0330

↩ MrDick55555
ببین کسی فقط به فکر حوری باشه نمیتونه جلوی خودشو بگیره

0 ❤️

2021-03-10 10:13:33 +0330 +0330

↩ Aalijenab
تو واقعیت یک دهم این مکالمه هم بین یک مسلمان و آتئیست شکل نمیگیره همون اولش میگه کافری و خدا گفته با کافرا حرف نزنیم😂😂

1 ❤️

2021-03-15 08:35:42 +0330 +0330

↩ Mester.Finch
عزیز دلی
چشم حتما میخونمش

1 ❤️

2021-03-15 08:37:57 +0330 +0330

↩ MKE313
منظور از آتئست،کسی هستش که باور به وجود خدا نداره.من تا اینجاشو قبول دارم و فقط لغت آتئیست رو استفاده کردم و کاری به فرقه و پیروانش ندارم.
کسی که به شیطان اعتقاد داره قطعا به خدا هم اعتقاد داره،و من به هیچ کصشری که با عقل جور در نیاد و با چشم دیده نشه اعتقاد ندارم.
حال ما که خوبه حال شما هم امیدوارم خوب باشه.

2 ❤️

2021-03-15 08:40:56 +0330 +0330

↩ Mester.Finch
اسمش چیه؟ باور کن من اینو از جایی نخوندم آخه چیزی هم نیست که بهش افتخار کرد یه چندتا نوشته محاوره ایه که همه میتونن بنویسن.

شما اسم تاپیکتونو بگید بخونم خب

1 ❤️

2021-03-15 08:43:46 +0330 +0330

↩ Mester.Finch
دیدم تاپیکو یه قسمتاییشو خوندم
شما خیلی کامل تر نوشتین عالیه برم ادامشو بخونم😁

1 ❤️

2021-03-15 08:48:04 +0330 +0330

↩ Mester.Finch
نه منظورتونو بد برداشت نکردم فقط خواستم بگم که طرز فکرامون یکیه احتمالا.
این مکالمه ایه که همه تو ذهنشون انجام میدن اما یه سری اینقد به دین باور دارن که نمیتونن تا آخر ادامش بدن و یه سریا هم مثل جنابعالی جزئیات ریزش رو هم مورد بررسی قرار میدن.

1 ❤️

2021-03-15 09:01:28 +0330 +0330

↩ Mester.Finch
بله درسته،راه مبارزه با خرافات(یه سری نگن داشاخ پرستم.من هیچ کصشری رو نمیپرسم.اصلا چرا باید یه چیزی رو بپرستم آخه؟)فقط و فقط منطق و تفکره.

1 ❤️

2021-03-15 10:13:16 +0330 +0330

↩ Elx8282
انسانیت و وجدان مانع دزدی و قتل وغارت وبرده داری میشه وخدای اسلام تمام موارد را مجاز کرده ونه تنها مجاز بلکه توصیه کرده و وعده پاداش هم داده.شما چطور از دین وخدایی حمایت میکنی که حتی نمیشناسیش؟ مگر جهاد از اصول اسلام و خرمان الله نیست؟مگر جهاد جز قتل وغارت و…تمام موارد ضدبشری نیست چگونه خدایی اجازه به بردگی گرفتن انسان را میدهد حتما یک خدای بیشرف و ضد انسانیت و وجدان

1 ❤️

2021-03-15 13:24:11 +0330 +0330

↩ MKE313
من نه نیازی به وجودش دارم نه عدم وجودش.
هرکی هر اعتقادی میخواد داشته باشه.

0 ❤️

2021-03-15 15:43:27 +0330 +0330

↩ MKE313
من تا الان جوری زندگی کردم که اگه هزاربارم بمیرم و زنده بشم باز یک درصد هم نگران نیستم چون هیچ اشتباهی تو زندگیم نداشتم که دودش به چشم بقیه بره و کسیو هم بگا ندادم.
شما هم یک درصد به این مسئله فکر کنید که آیا ممکنه با دولا راست شدن و دور یه خونه سنگی چرخیدن و یه ماه گشنه موندن و دو ماه گریه کردن و این چیزا یه آدم میتونه آدم خوبی باشه؟ اصلا این چیزا چه تاثیری تو زندگی بشر داره که باید بخاطرش بره بهشت؟
به حوریای توی بهشت هم فکر کنید به اینم فکر کنید که اگه مادر یا خواهرتون حوری باشن و در خدمت بندگان مخلص خدا،آیا اذیتتون نمیکنه؟
خلاصه فکر کنید و فکر کنید و فکر کنید و بیشتر از اینی که زیر تاپیک ها اعتقاداتونو به زور تو حلق ملت کنید،بشینید فکر کنید.فکر کردن بد نیس.

1 ❤️

2021-03-15 16:58:01 +0330 +0330

وقتی مریض میشی و میری پیش دکتر یه سری دارو بهت میده
ازش بپرس از کجا میدونه این دارو های که داده درست هست اصلا برای این مریضی هست یانه
ولی فکر کنم باید پزشک باشی تا بدونی پس از الان بشین درس تو بخون تا شیاف الکی برات ننویسه
خودتی … 😁 😁 😁 😁 😁

0 ❤️

2021-03-16 02:46:42 +0330 +0330

↩ غاثم ظلیمانی
جهاد وقتیه که کسی مزاحمت بشه

0 ❤️

2021-03-21 14:25:02 +0330 +0330

↩ Elx8282
یعنی به عبارتی جنبه دفاع داشته باشه ، منظور شما همینه؟ پس لطفا فقط یک نمونه نام ببرید که مسلمانان به قصد دفاع اقدام به قتل وغارت وتخریب وتجاوز و…کرده باشند چه صدراسلام واعراب چه ترشحات منتشره اسلام دردنیا مثل مغول و عثمانیان و… فقط جواب معتبر برابر با اسناد تاریخی نه مهملات ساختگی مسلمین(مثل ولی عصر) و…
در ضمن آیات واحکام اسلام کاملا در دسترس هستند و با کمی مطالعه وتحقیق هر انسان غیر متعصبی متوجه خواهد شد که جهاد هیچ ارتباطی با دفاع از خود ندارد.
متاسفانه کتب واسناد اسلام آنچنان کسالت آورند که حتی آنهایی که رگ گردنشان دائم بیرون میزند برای دین هم هیچ تمایلی به مطالعه آن ندارند وفقط تعصب کورکورانه خرج میکنند به امید بهشت وهوری وکوچکترین اطلاعی ندارند که ازچه دفاع میکنند
یک ضرب المثل انگلیسی هست که میگه دفاع وحمایت غلط آسیبی میرساند که بزرگترین دشمنان ناتوانند از ایجاد آن.دقیقا

0 ❤️

2021-03-22 18:22:58 +0430 +0430

↩ غاثم ظلیمانی
اول از اینکه از کجا معلوم تو ایرانی باشی، دوما جهاد وقتیه که بهت حمله بشه جناب کارشناس، سوما امار مسلمان شدن مردم دنیا رو برو ببین، چهارم اگه اسلام بده چرا گروه تندرو به اسمش میسازن؟

0 ❤️

2021-03-28 07:16:23 +0430 +0430

↩ Mester.Finch
سلام
کائنات دلیل وجود خدا نیست بلکه آئینه وجود خداست ؟

الان ما به تمام وجوه علم آگاهی پیدا کردیم که اینقدر با قاطعیت نظر بدیم؟

در زمانهای نه چندان دور میگفتن زمین صافه دلیلشهم این بود که آب روی سطح صاف می ایسته خیلی هم دایل روشنی هست آیا حتما درسته. بوده؟

من کاری به درست یا غلط بودن نظر شما ندارم اما قاطعیت در نورد اینکه دلیلی برای وجود خدا وجود نداره کمی اشتباهه

توصیه میکنم شبی در کویر بگذرونید به آسمان پر ستاره خیره بشید بعد از چند دقیقه حرکت وضعی زمین رو حس میکنید اونجا متوجه میشید چقدر زیر پاتون سست هست و تو چه فضای بزرگی شناور هستیم جوری که لرزه به بدن انسان میوفته

0 ❤️

2021-03-28 08:37:30 +0430 +0430

↩ Elx8282
واقعا داری میگی یا دادی دسمون؟ اگر واقعا میگی پس چرا نتونستی یک جهاد دفاعی برای مثال نام ببری؟بعد آمار مسلمون شدن؟؟!! واقعا؟ اینقدری ایران هستم که ببینم تمام مراجع مفتخوری که نگران بی دین شدن مردم هستند را ببینم.تو گوگل سرچ کن تو همون رسانه های مزدور رهبری پیدا میکنی. در آخر اینکه : اگه اسلام بده؟ واقعا شک داری؟ لطفا یک حسن اسلام رو بگو البته واقعی نه مثل آخوند قرائتی در مورد تندرو: مگر مسلمان واقعی غیر تندرو اصلا مسلمان محسوب میشه؟ اگر واقعی نظرت اینه خوش بحالت که تو دنیای فانتزی ساخته مافیای رهبری داری حال میکنی و نمیدونی واقعیت چیه از قدیم گفتن حماقت وجهالت از صفات انسان هست ولی کسی که به حماقت وجهالتش مفتخر باشه دیگه انسان نیست. معمولا بردگان آلت دست ولایت اینچنین خود را توجیه میکنند که ما فقط احمق وجاهلیم نه مزدوران وطن فروش برده رهبر راستی کلاهتون را بالاتر بگزارید که رهبر هم از ترکمنچای چینی حمایت کرده.حتما اینم دروغ رسانه های معاند هست؟ مفتخر باشید به حراج ایران به نفع تروریست توسط مافیای ولایت

0 ❤️

2021-03-28 08:49:39 +0430 +0430

↩ Elx8282
اصلا من غیر ایرانی غیر مسلمان و هرچی اگر شما وجود داشتی جواب درست مستند ومربوط میدادی نه مثل عرعرهای سلامی تو سپاه که واقعا سزاوار فرمانده سپاه هست. راستی از کرونا یاب و 28 مدل جنگنده ساخت سپاه چه خبر؟ واقعا چقدر خفت میکشید بازم عار ندارید ذلیل و حقیر وتوهمی بودن مشخصه ولایتمداران است که آروم نمیگیگیرند هرچقدر هم توسری میخورند.واقعا یه کشور چوسکی زده خار ومادر سپاه و رهبرتون را سرویس کرده جرات جیک زدن هم ندارید چون تا شورت بشرا خامنه ای هم نفوذ کردن و تعداد زیادی از امنیتی ترین نیروهاتون در خدمت اسراییل هستن دراصل.درعمل ثابت شده نه مثل رهبر قمپوز بیخطر(هرکی1بزنه10تامیخوره گوززززز)

0 ❤️

2021-03-28 09:46:21 +0430 +0430

خیلی چرت بود بنظرم یعنی چی همه منظور خدارو نمیفهمن و …عزیزم تو ادبیات عرب یدونه کلمه(ان)۱۵ معنی داره هر کی که مفسر قرانه ادبیات و عرب و کامل بلده😂

1 ❤️

2021-03-28 19:44:33 +0430 +0430

سلام
من اينجوري فكر مي كنم
اولين گوهري كه خدا افريد عقل بود
عقل نه به معناي هوش و شعور بلكه به معناي آگاهي كه به واسطه ي شعور و هوش انساني آگاهي شما ميتوني از موضوعات مختلف گسترده تر بشه
هر شخصي به اندازه ي خودش نسبت به عمل(فيزيكي)، حرف، نگاه ووو آگاهي داره و اين آگاهي هم شخصي هست، يعني شايد شما بتوني با هوشت ديگران رو گول بزني اما خودت رو نمي توني، چون نسبت به وضعيت خودت و مقصودي كه داري آگاهي داري اما ديگران نه
در روايات جايگاه عقل(به معناي كلي كه فكر كردن، شنيدن، ديدن ووو همه و همه شناخت و آگاهي شما رو از مسايل بالا ميبره) خيلي مهم هست تا جايي كه يكي از حجت هاي شما براي عمل به بد يا خوب هست
معني ايه چيست؟
بستگي به آگاهي شما از خودتون داره! اگر ترجمه اي كرديد كه در ضمير خودآگاه شما ضرري به ديگران ميرسونه و منفعتي به نا حق به شما ميرسونه اين ترجمه(البته ترجمه كه يك چيز هست بحث تاويل هست يعني انگاشت شما از ايه چي هست؟) صحيح نيست! ايا براي فهم تاويل ايه نياز به كسي هست؟ بله ميتوني كمك بگيري از افراد ولي در نهايت عقل شماست كه مسيول هست

تو از كجا معني ايه رو ميدوني؟
هيچ كسي تاويل دقيق ايات رو نميدونه اما بر اساس قران هركسي نسبت به عقل خودش(يعني اگر از روي سهو يا عدم اگاهي خطايي كردي بازخواست نمي شي اما اين عقل دروني شماست يعني خودت حداقل به عملي كه كردي آگاهي داري كه چرا اين كار رو كردي واقعا سهوي بود يا عمدي) مورد بازخواست و حساب كتاب قرار مي گيره

0 ❤️

2021-03-28 19:59:19 +0430 +0430

خب پس چرا من باید بخاطر چیزی که نمیتونم بفهممش،عذاب بکشم؟
خدا بر طبق قران هيچ كسي رو كه از روي نفهمي كاري كرده عذاب نمي كنه! اما باز يك مطلب هست! آيا خودت رو به نفهمي زدي يا واقعا نفهميدي كه اين هم باز به اگاهي خودت از عملت بر مي گرده! حتي يكي از ملزومات توبه هم همين آگاهي هست! يعني شخصي آگاه شده كه عملش اشتباه بوده و حالا با اين آگاهي اعتراف مي كنه كه كار بدي كرده

گفتی اون یه عده رو چه کسی تعیین کرده؟
بله يك عده اي رو خدا تعيين كرده اما و اما! هيچ ملاكي در پيروي وجود نداره جز عقل! يعني چي؟ يعني عمل شما تقليدي نيست و تقليد عمدي هم پذيرفته نيست! اصل مطلب يعني ايمان به خدا هم تقليدي نيست بلكه اجتهادي هست يعني تا خودت متوجه نشي كه خدا هست و بگي اونا ميگن ما هم ميگيم هست باز هم كافر به وجود خدا هستي

بله،وگرنه چه دلیلی داره که یکی به زور بخواد کسیو ببره بهشت؟
هيچ اكراهي و اجباري در دين نيست
خوب و بد به انسان الهام شده است
كسي كه خوبي برگزيند رستگار
كسي كه بدي بر گيزند زيانكار
عمل هر شخص براي خود اوست
بگو اي پيامبر من فقط بشارت دهنده و بيم دهنده هستم

0 ❤️

2021-03-28 20:08:04 +0430 +0430

بازم ميگم اينا فكر من هست

خب چرا وسیله گناهمونو فراهم میکنه که بریم جهنم؟ مگه اون خیر و صلاح مارو نمیخواد؟
وسيله ي گناه خلق نشده بلكه شيوه ي استفاده ي شما از مخلوقات و امكانات اين دنيا خوب و بد رو براي شما رقم ميزنه مثالش هم كه خيلي جاها شنيدي همين چاقو هست كه ميتونه باهاش غذايي براي يتيم پخته بشه يا فردي رو از حق حيات محروم كنه

یعنی شیطان در برابر خدا میتونه همه کاری بکنه و خدا فقط نظاره گره؟
به هيچ وجه، در قران :
شیطان، هنگامی که کار تمام می‌شود، می‌گوید: خداوند به شما وعده حق داد؛ و من به شما وعده باطل دادم، و تخلّف کردم! من بر شما تسلّطی نداشتم، جز اینکه دعوتتان کردم و شما دعوت مرا پذیرفتید! بنابر این، مرا سرزنش نکنید؛ خود را سرزنش کنید! نه من فریادرس شما هستم، و نه شما فریادرس من! من نسبت به شرک شما درباره خود، که از قبل داشتید، (و اطاعت مرا همردیف اطاعت خدا قرار دادید) بیزار و کافرم! مسلّماً ستمکاران عذاب دردناکی دارند!

0 ❤️

2021-03-28 20:16:42 +0430 +0430

مگه خدا خودش به حاصل خلقتش اعتماد نداشت؟
بحث اعتماد نيست
بحث همون اگاهي هست! شما مختار شدي تا آگاهي شما ثمره داشته باشه! لازمه ي آگاهي اختيار شماست
سوال: خب چرا ما مختار شديم؟
اينجا بايد به اين مطلب قايل بشي كه خدا از من و تو بي نياز هست(اگر به وجود خدا ايمان داري چون لازمه ي وجودي علت تام كه خدا باشه بي نيازي هست اگر نيازمند باشه معلول هست اگر هم كه اصلا وجود خدا رو باطل ميدوني كه اين حرف ها بي معني هست چون اختيار كردي كه نسبت به اگاهيت در ذهنت خدايي نباشه) پس اينكه ما هستيم و آگاهي به وجود داريم يك فرصت براي ماست
مثلا فرض كن يك نفر بي نهايت پول داره حالا از اين بي نهايت پولش به من و شما هم ميده ايا چيزي ازش كم شده؟ اما به شما چيزي اضافه شده! اين پول بي نهايت هم مثال وجود هست! خدا از وجود بي نهايتش امكان وجود و بودن رو به ما هم داده

0 ❤️

2021-03-28 20:18:08 +0430 +0430

مگه خدا خودش به حاصل خلقتش اعتماد نداشت؟
بحث اعتماد نيست
بحث همون اگاهي هست! شما مختار شدي تا آگاهي شما ثمره داشته باشه! لازمه ي آگاهي اختيار شماست
سوال: خب چرا ما مختار شديم؟
اينجا بايد به اين مطلب قايل بشي كه خدا از من و تو بي نياز هست(اگر به وجود خدا ايمان داري چون لازمه ي وجودي علت تام كه خدا باشه بي نيازي هست اگر نيازمند باشه معلول هست اگر هم كه اصلا وجود خدا رو باطل ميدوني كه اين حرف ها بي معني هست چون اختيار كردي كه نسبت به اگاهيت در ذهنت خدايي نباشه) پس اينكه ما هستيم و آگاهي به وجود داريم يك فرصت براي ماست
مثلا فرض كن يك نفر بي نهايت پول داره حالا از اين بي نهايت پولش به من و شما هم ميده ايا چيزي ازش كم شده؟ اما به شما چيزي اضافه شده! اين پول بي نهايت هم مثال وجود هست! خدا از وجود بي نهايتش امكان وجود و بودن رو به ما هم داده

0 ❤️

2021-03-28 20:28:42 +0430 +0430

باقي سوالات اون اتئيست خيلي زياده
ولي در كل يك مطلب هست به نظرم
شما خودت نسبت به اونچه كه ميگي و ميپرسي قطعا اگاهي داري! و ميزان تلاشت براي رسيدن به حقيقت(از ديد خودت) رو هم ميدوني،
بحث اعتقادي شخصي هست، اينكه اون ديندار ذهني شما حكومتي برخورد كرده و حكومتي پاسخ داده اصل مطلب رو خدشه دار نمي كنه! دين يك راه هست معني واژه ي دين هم شناخت خوب و بد هست! شناخت و راه رفتن در هر مسيري كه بخاي هم اختياري هست
اما بحث وجودي عقلي هست! يعني شما تا به لازمه ي وجود خدا در معقولات پي نبري مطمين باش اعتقادي هم بهش نخواهي داشت اما وقتي در وجود براي عقل به اين آگاهي رسيد كه لازمه مثلا دنياي مادي وجودي فراتر از ماده علتي لازم و كافي براي معلولات هست حالا ميري سراغ اينكه نسبت به اين وجود(حالا اسمش خدا هست يا در زبان هاي ديگه چيزهاي ديگه) آگاه تر بشي
اما وقتي در وجود مشكل هست قطعا اعتقادي هم نيست پس بحث هاي اعتقادي هم معني نداره چون شما وجود رو منكر هستي حالا ديگه اعتقاد داشتن بهش يا نداشتن معني نداره

0 ❤️

2021-03-28 20:28:43 +0430 +0430
0 ❤️

2021-03-30 02:04:00 +0430 +0430

↩ 1mi2
تو ادلیات ما عن یه معنی داره و اونم شمایی❣️

0 ❤️

2021-03-30 02:20:19 +0430 +0430

برای آدم درست بودن هیج دینی لازم نیست! حتما باید یک دینی باشه که بهت بگه دزدی نکن؟تجاوز و قتل و ستم نکن؟
من خودم شخصا خسته شدم از این بازیای مذهبی هر روز یه داستان!
پاپ میره دنبال قاچاق کودک و پدوفیل.اخوندم دنبال سوراخ بچه مردم!
ادم خوبی باش به کسی بدی نکن والسلام این شد دین تو دور از هر داستان و کلکی

0 ❤️

2021-03-30 02:24:12 +0430 +0430

دشمن فرضی بود
خیلی سوال جواب ها پیش پا افتاده بود
جایی بگی میخندم بهت

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «