پورن دیدن یا ندیدن؟

1400/02/01

پورن دیدن یا ندیدن؟مساله این است

خوب یا بد؟ مساله انگیزه و مدرنیزاسیون است.
۷۵ درصد مردان و ۴۱ درصد زنان در طول عمرشان پورنوگرافی دیده‌اند و/یا دانلود کرده‌اند. تخمین زده می‌شود که بیش از ۶۰ میلیون آمریکایی در حال دست و پنجه نرم کردن با مسائل ناشی از تماشای افراطی پورن هستند.

چرا پورنوگرافی؟

پورن مخصوصا طوری تولید می‌شود که بیننده را توسط جلوه‌های بصری قوی و قلقلک‌های روانی میخکوب خود کند. دلایل پورن دیدن فقط به خودارضایی محدود نمی‌شود. دلایلی که جوانان برای پورن اینترنتی بیان کرده‌اند شامل :۱-هیجان جنسی (سی درصد) ۲-رضایت جنسی (۲۹ درصد) ۳-راحتی (۲۰ درصد) ۴-کنجکاوی (۱۹ درصد) ۵-ناشناسی (۱۶ درصد). به علاوه محققان انگیزه‌ی جوانان برای پورن دیدن را به چهار دسته تقسیم کرده‌اند: ۱-مربوط به رابطه- چیزی که به دوست دختر یا دوست پسر ربط دارد. ۲-تغییرات خلقی-کاهش استرس ۳-عادت به استفاده ۴- کمک به پرورش تخیل و فانتزی.
با اینکه انگیزه‌های روانی و اجتماعی برای پورن دیدن وجود دارد، فرآیندهای نوروشیمیایی هم در ایجاد و تقویتش نقش دارند. نوروترنسمیتر دوپامین که نقش مهمی در رفتار جنسی دارد، بین پاداش و تقویت عملکرد جنسی میانجی‌ است. دوپامین کاملا در رفتارهای اعتیادی و احساساتی مثل ویار کردن، هوس کردن، اشتیاق داشتن و انتظار کشیدن نقش دارد. جالب است که تحریک بیش از حد، باعث کاهش حساسیت به دوپامین در مغز می‌شود. اگر سطوح دوپامین شما همیشه بالا باشد، رضایت کلی کاهش پیدا می‌کند تا حدی که انگار کمبود دوپامین دارید. به همین دلیل تحریک شدیدتری برای آزادسازی دوپامین احتیاج دارید. اعتیاد همین گونه شکل می‌گیرد.
هورمون اکسی‌توسین قبل اورگاسم به خون ترشح می‌شود تا در سیکل پاسخ جنسی باعث انقباض ماهیچه‌های صاف شود. پرولاکتین که بعد اورگاسم از مغز آزاد می‌شود به اشباع جنسی مربوط است. سطح نوراپی‌نفرین چه در خون و چه در مایع مغزی نخاعی هنگام تماشای فیلم‌های اراتیک افزایش می‌یابد. خیلی از این مواد شیمیایی در نهایت به مراکز پاداش لذت مربوط هستند (به خصوص سیستم لیمبیک). این مواد نوروشیمیایی با پورن دیدن در ارتباطند. همین مواد شیمیایی با مصرف مواد مخدر غیر قانونی افزایش می‌یابند.

پورنوگرافی یک مشکل است

اگرچه دلایل مختلفی وجود دارد که پورنو می تواند برای سلامت روحی و روانی شما مضر باشد، اما ادعاهای اولیه بر این مبنا که مشاهده پورنوگرافی منجر به خشونت علیه زنان و افزایش تجاوز می‌شود، در عمل مستدل است. با ذکر این نکته، نتایج منفی پورنو چیست؟ حجمی از تحقیقات در مورد پورنوگرافی بیش از حد و پیوند آن با بیماری روانی وجود دارد. متأسفانه ، بیشتر این مطالعات همبستگی را نشان داده و به سوال علیت پاسخ نمی دهند. به عنوان مثال ، آیا استفاده بیش از حد از پورنوگرافی باعث بیماری روانی می شود یا افراد مبتلا به بیماری روانی تمایل دارند بیش از حد از پورنوگرافی استفاده کنند؟

زنان به طور معمول عواقب منفی بیشتری را در مورد استفاده از پورنوگرافی گزارش کرده‌اند، مانند تصویر ذهنی منفی از بدن خویش، تحت فشار بودن برای انجام اعمال جنسی به شکلی که در پورنوگرافی دیده می شود و رابطه جنسی کمتر با شریک‌. مردان ممکن است نسبت به بدن همسرشان انتقاد کنند و کمتر به رابطه جنسی علاقه مند شوند. از 1913 جوان، 13٪ از مردان برخی از مسائل روانشناختی را در رابطه با استفاده جنسی از اینترنت گزارش كردند ، اگرچه تنها 5٪ آنها با مشكلات جدی روبرو بودند. فقط 5٪ از زنان برخی موارد منفی را در رابطه با رفتار جنسی آنلاین گزارش كردند و فقط 2٪ اعتراف كردند كه این موارد جدی هستند. مطالعه اخیر تریسی تیلکا ، که در روانشناسی مردان و مردانگی منتشر شده است، نشان می دهد که فقط زنان نیستند که از بدن خود ناراضی‌اند. تناوب پورن دیدن در مردان با داشتن تصویری منفی از بدن (عضلانی بودن و عدم رضایت از چربی بدن)، اضطراب، اجتناب از روابط عاشقانه و بهزیستی عاطفی پایین‌تر همراه بود. عزت نفس پایین منجر به اعتماد به نفس کمتر، عملکرد ضعیف تر و شاید اختلال عملکرد جنسی می شود.
تعدادی از تحقیقات نشان داده که استفاده بیش از حد از پورن می‌تواند به روابط عاشقانه آسیب بزند. تماشای پورن پیوند عاطفی با شریک را کم می‌کند یا به ایزوله‌شدن اجتماعی می‌انجامد. شاید حتی به چشم خیانت یا فریب به آن نگاه شود. یک تحقیق، ۱۰۰ نامه‌ی‌ نوشته شده توسط زنانی که فهمیده بودند شوهر پورن می‌بیند را آنالیز کرده بود. بعضی از زنان رفتار شوهر را تحقیرآمیز تلقی می‌کردند که به آنها حس نخواستنی بودن می‌داد. به علاوه رابطه‌ی مستقیمی بین برانگیختگی جنسی هنگام تماشای پورن و مشکلات جنسی در زندگی روزمره وجود دارد. کاربران در معرض خطر که مقدار زیادی سرمایه، انرژی و وقت صرف پورنوگرافی اینترنتی می کنند، اغلب دچار بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب و نارضایتی هستند.
این افراد دنبال یک رابطه جنسی “بی نقص” هستند. بنابراین خود را در حالت ناامیدی دائمی می بینند که بر روابط آنها با هر شریک واقعی تأثیر منفی می گذارد. در اینجا خطر اعتیاد نهفته است؛ زیرا بینندگان، پورن دو بعدی را جایگزین روابط واقعی می کنند. با این حال در پایان آنها ناراضی مانده و قادر به دستیابی به یک رابطه عاشقانه، محبت آمیز و عاطفی نیستند. اگر مدل های پورنو به “استاندارد عادی” تبدیل شوند، زنان واقعی ممکن است نتوانند انتظارات را برآورده کنند و از نظر جسمی جذابیت کمتری داشته باشند.

پورنوگرافی مشکل نیست

آیا پورنوگرافی می تواند خوب هم باشد؟ بله. چندین مطالعه مزایای مثبت استفاده از پورنوگرافی بر بهزیستی روانشناختی را بررسی کرده است. استفاده از پورنوگرافی ممکن است خستگی، ناامیدی و استرس را کاهش دهد. همچنین می تواند به عنوان یک استراحت کوتاه از امتحانات، دردسرها و مسئولیت‌های زندگی روزمره و کار باشد. برای کسانی که میل جنسی کمی دارند، پورنو ممکن است تحریک جنسی را بهبود بخشد. علاوه بر این، پورنوگرافی ممکن است یک روش موثر در افزایش دانش جنسی باشد.
مردانی که از پورنوگرافی اینترنتی به عنوان ابزار کمک آموزشی استفاده می‌کردند، افزایش فعالیت جنسی با شریک، استقبال بیشتر از کارهای جدید و کاهش استمنا انفرادی را گزارش کردند. البته، هرچه مدت زمان بیشتری برای تماشای پورنوگرافی صرف می شود، دانشجویان، بیشتر حاضر می شوند که رفتارهای مختلف جنسی را انجام دهند.
مزایای پورنوگرافی محدود به افزایش مهارت جنسی نیست. یک نظرسنجی گسترده از بزرگسالان جوان نشان داد که مشاهده پورنوگرافی تأثیرات نسبتا مثبتی بر نگرش نسبت به جنس مخالف و درک آن و همچنین کیفیت کلی زندگی دارد. لازم به ذکر است، مردان نسبت به زنان در یک مطالعه اخیر مقداری اثرات منفی را بیشتر گزارش کرده اند.

یکی از مواد شیمیایی عصبی که در طی استفاده از پورنوگرافی منتشر می‌شود، اکسی توسین - هورمون تمایل و محیت- نیز با پیوند بین فردی و ایجاد روابط مرتبط است.

جواب چیست؟

مثل خیلی از مسائل دیگر، جواب در انگیزه و اعتدال نهفته است. برای کسانی که به سایبر سکس معتاد شدند و وقت، پول و انرژی زیادی را صرف پیگیری پورنوگرافی اینترنتی می کنند، خطرات روانی منفی واضح و قابل توجهی بر خانواده، امور مالی ، شغل و روابط وجود دارد.
اگر انگیزه شما آموزشی باشد(یعنی تقویت رابطه با شریک) و همسر یا شریک شما در مشاهده پورنوگرافی با شما نقش داشته باشد، ممکن است مزایای جنسی و رضایت از زندگی با مشاهده معتدل پورنوگرافی همراه باشد. مشاهده پورنو با هم دیگر ممکن است کمی تنوع و هیجان به زندگی جنسی شما اضافه کند(البته در حد کمش). اما این نباید به برنامه‌ی هر روزه با شریک تبدیل شود.

منبع

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-04-21 14:28:39 +0430 +0430

🌺👌🏾

1 ❤️

2021-04-21 18:29:50 +0430 +0430

اولین پورن رو در 9 سالگی تو لب‌تاپ داداشم دیدم

2 ❤️

2021-04-21 19:15:03 +0430 +0430

سپاس برای مطالب خوبت. از این مقالات روانشناسی بیشتر بذار. خیلی آموزنده است.

1 ❤️

2021-04-22 08:21:59 +0430 +0430

آره درسته.
پورن جلو خیالپردازی جنسی را هم میگیره. یه تحریک مصنوعی درست میکنه، بعد میری جق‌ میزنی و خلاص. همین باعث میشه قدرت عواطف جنسیت بیاد پایین و نتونی تو سکس واقعی به اندازه کافی تحریک‌کننده باشی.
به نظرم داستان ضررش کمتر از فیلمه

1 ❤️

2021-04-22 22:32:36 +0430 +0430

تا می تونید ببینید هیچ مشکلی هم نداره

3 ❤️

2021-04-23 04:35:38 +0430 +0430

↩ ardavaan1982
خخخ. دهنت سرویس. 🤩

0 ❤️

2021-04-23 15:30:35 +0430 +0430

هعییی

سایبر سکس!!! 😑😑

1 ❤️

2021-04-24 11:15:33 +0430 +0430

واقعا مفید و آموزنده بود
دست خوش👏👏

1 ❤️

2021-04-24 11:16:37 +0430 +0430

↩ Parisacait
دوپامین همون هورمون جنسیه؟

1 ❤️

2021-04-25 00:59:53 +0430 +0430

به عنوان یه زن میگم کاملااا مطلب دقیق و درستی بود،من یمدت برای رفع یسری تنش ها و استرس های زندگیم بصورت افراطی پورن نگاه میکردم،این باعث شده بود اصلا تو رابطه واقعی ارضا نشم و مدام به پارتنرم گیر بدم که تو چرا هات نیستی،بلد نیستی و …در صورتیکه بعدا فهمیدم مشکل از تخیلات عجیب غریب ذهنیه خودمه.اینم بگم که مشکلم با ورزش بدنسازی حل شد،روزی نیم تا یکساعت ورزش هیجان زیاد جتسی و استرسم رو برطرف کرد

دوستان یوقتایی خودمونم نمیفهمیم چرا اینقدر شهوتی میشیم،اما دلیلش میتونه،تنهایی،بیکاری،تخلیه نشدن درست هیجانات و همین دیدن افراطی پورن باشه!
3 ❤️

2021-04-25 19:15:11 +0430 +0430

👌👌

1 ❤️

2021-04-25 20:37:51 +0430 +0430

↩ Maral1400
همه تجربیااا

0 ❤️

2021-04-26 22:20:53 +0430 +0430

خیلیم خوبه ، هیچ مشکلی نداره ، منکه هروقت حال کنم نگاه میکنم

0 ❤️

2021-05-02 01:34:24 +0430 +0430

↩ misswolf
خوب هممون تو یه برهه زمانی اینطوری شدیم ولی خوب چه میشه کرد واقعاً
من خودم الان که سینگل هستم ولی خوب با این شرایط کروناهم که باشگاهها تعطیله خودمو تو کار درگیر میکنم ولی خوب ماهم انسانیم بالاخره یجائی انقدر شهوت بالا میزنه که دیوانه میشه آدم . من خودم خیلی پیش اومده انقدر خودمو کنترل کردم که دیگه گریم گرفته و کلی حاله روحیم خراب میشه و کاملاً بهم میریزم شدید و وحشتناک ولی بازم تحمل میکنم و بخاطر تخلیه خودم سعی میکنم کسی رو گول نزنم و بقول دوستان بکن دررو نباشم .

0 ❤️

2021-05-02 13:00:01 +0430 +0430

↩ hasan_hasan
بله اینم که شما میگی کاملاااا درسته’متاسفانه تو جامعه ما شرایط درست ارضای تمایلات جنسی وجود نداره

1 ❤️

2021-05-02 15:32:08 +0430 +0430

↩ misswolf
کاملاً باهات موافقم و درست میگی چون درست آموزش ندیدیم و فقط فکر میکنیم رابطه فقط فرو کردن و چنتا عقب جلو و آخ آخ جون جون تمام . مثلاً بوده با دوستام رفتیم تو مهمونی و همه مست بودن و رفتن تو اتاق سکس کردن ولی خوب من نمیتونم قبول کنم کسی که تو حاله هودش نیستو ببرمش و کاری که شاید تودش نخواد رو انجام بدم . آیا درسته اینکار من نظرم اینه نه شاید همه بگن من نمیفهمم یا میگفتن بیخیال حسن حالتو بکن ولی خوب بدن چیزی نیستش که تن هرکسی بهش بخوره حتی به غلط .شاید برایه همینم سینگل هستم
ولی خوب دیگه طرف همه جاشو عالمو خاتم میبینن به منکه میرسه میشه مریم مقدس 😂😁😂🤣🤣 خوب منم خوشم نمیاد کسی منو هالو فرض کنه و شاخکام چون خوب کار میکنه خودشون اذیت میشن .

1 ❤️

2021-05-03 13:04:24 +0430 +0430

بعضی ها هم توی فیلم های پورن دنبال فانتزی هاشون و انتقال پیام به پارتنرشون هستن. مثل شوهرهایی که با خانم شون فیلم های mfm و بی غیرتی می بینند تا همسرشون رو به این فانتزی متمایل کنند. با چند تا زوج به عنوان نفر سوم بودم که اینطوری خانم شون رو راضی کرده بودن کم کم. زوجی دلش خواست پیام بده.

0 ❤️

2021-05-11 08:00:12 +0430 +0430

پورن دیدن با هر دلیلی باعث تنوع طلبی و بالا رفتن سطح توقع شخص نسبت به شریک جنسی خودش میشه. و در نهایت باعث میشه هیچ وقت از رابطه جنسی خودتون رضایت نداشته باشید

0 ❤️

2021-05-20 20:35:39 +0430 +0430

دیروز یه ویدئو توی اینستاگرام دیدم یه خانومی که قبلا پورن استار بود و از اون صنعت بیرون اومده بود داشت از آسیب هایی که پورن استارها میبینن تعریف میکرد. آمارهایی میگفت از قتل، خودکشی، افسردگی شدید و بیماری های منتقل شونده از راه جنسی. از سوءاستفاده و تهدیدهایی که همیشه پورن استارها باهاش مواجه هستن. پشت صحنه ای که میگفت هرگز به گوش مخاطب سایت پورنوگرافی نمیرسه.
یه جنبشی به اسم صلیب صورتی ایجاد کرده. یه جمله خیلی خیلی جالب گفت :
هر بار که روی سایت های پورنوگرافی کلیک میکنید و به ادامه حیات این صنعت کمک میکنید در تجاوزها و آسیب های جسمی و روانی که به این آدمها وارد میشه شریک خواهید بود.
من واقعا هیچوقت از این نظر به قضیه نگاه نکرده بودم. نمیدونم چقدر آمار و ادعاهاش درسته ولی فکر نمیکنم کلا در حال دروغ گفتن باشه. مشابه همین ماجرا رو قبلا خیلیا از مدل ها و زجرایی که برای لاغر موندن میکشن و بیماری هایی که بهش دچار میشن گفتن. اینطور که معلومه خیلی از آدم ها زیر چرخ دنده های عظیم پولسازی برای سرمایه دارها له میشن بدون اینکه حتی صدای له شدنشون به گوش کسی برسه

1 ❤️

2021-05-21 18:45:41 +0430 +0430

↩ Dr_Shadow
پورن خوبیش اینه عوارض نداره

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «