5 دلیل برای اینکه به خدا ایمان نداشته باشیم

1399/09/08

1.عدم وجود مدرک

بیشتر چیز هایی که ما به آن اعتقاد داریم بر پایه وجود مدرک برای آن است. این مدرک همیشه یک مدرک سخت و محکم نیست(مثل اطلاعات دروغین که در رسانه ها پخش میشود)، ولی برای هر چیزی که ما به آن اعتقاد داریم یک حداقل استانداردی وجود دارد، و اگر چیزی با آن استاندارد منطبق نباشد(مثل افسانه پری دندان) برای ما به صورت “غیرممکن” درمی آید.
اما درمورد خدا، بیشتر افراد بدون وجود مدرک به آن اعتقاد دارند. اعتقاد به خدا حاصل تربیت، قرارداد های اجتماعی و فرهنگی و کشش به راحتی و تنبلی فکری است.
هیج مدرکی دال بر وجود خدا نیست. شاید تجربه های شخصی – که آن هارا شواهد حکایتی می نامند – شما را متقاعد کرده باشند که او وجود دارد، ولی بیشتر افراد این تجربه هارا اصلا به عنوان مدرک قبول ندارند، زیرا که نمیتوان همانند مدارک واقعی آن هارا مورد آزمایش و راست آزمایی قرار داد.

یک حقیقت جالب:هیچکس تا بحال نتوانسته برای وجود خدا مدرک منطقی نشان دهد

2.غیر منطقی است

در عدم وجود مدرک، بعضی افراد ادعا می کنند که خدا “باید” وجود داشته باشد چراکه چیز دیگری منظقی نیست. این “اگر خدا وجود نداشته باشد منطقی نیست” از استدلال های ساده لوحانه مثل" من فقط احساس میکنم که باید دلیل بزرگتری برای زندگی وجود داشته باشه" تا بحث های فیلسوفانه وجود دارد.
من نمی توانم تک تک این استدلال هارا در اینجا بازگو کنم و یکی یکی آن هارا نقض کنم، ولی میتوانم این را بگویم: این ایده که کسی میتواند با منطق خدا را وارد دنیای وجودی کند یک عمل شکست خورده است. بهترین کاری که کسی میتواند بکند این است که بگوید ممکن است علت وجود برخی پدیده ها وجود خدا باشد، که من اصلا آن را قبول نمیکنم. اگر شما با واژه “شاید” راحت هستید پس مهمان من باشید! ولی وجود خدا تا به حال توسط هیچکس به صورت منطقی اثبات نشده است.

3.مزیت رنج کشیدن

در یک مصاحبه کمدین بریتانیایی Stephen Fry به خدای مسیحیان-یهودیان طعنه زد گفت که اگر بعد مرگش بفهمد که خدا وجود دارد، اورا “دیوانه” خطاب می کند، چرا که وجود این مقدار زجر و رنج غیر ضروری در دنیا (که او خود آفریده است) توضیحی ندارد.
وجود این مقدار رنج هیچ جایی در میان باور خدای مهربان ندارد. حتی اگر آن ها ادعا کنند که بدون وجود رنج و آزار خوشبختی و مهربانی وجود ندارد، یا افرادی که کار اشتباه انجام می دهند مجازات می شوند، هیچ توضیحی برای رنج کودکان بی گناه، حیوانات و حتی بدتر، افراد خداباور و درستکار وجود ندارد.
چه طور خدایی جهانی را آفریده است که در آن کودکان در سیل ها میمیرند، از گشنگی جان میدهند، به جنگ فرستاده میشوند و دچار مالاریا میشوند؟ چگونه خدایی اجازه میدهد کسانی که اورا عبادت میکنند کشته شوند، مورد تجاوز و شکنجه قرار گیرند؟
هیچکدام از موارد بالا نشان دهنده وجود خدا نیستند، و یا اگر هم باشند نشان دهنده یک خدای دیوانه و سادیسمی هستند، یا خدایی همانند خدایان یونان باستان که تنها به فکر سود خودشانند و هیچ علاقه ای به ما ندارن.

4.به او نیاز نداریم

این بحث درمورد رد حقیقت خدا نیست، بلکه در مورد این است که اینقدر نگران خدا نباشیم.ما به خدا نیاز نداریم، او یک بخش غیرضروری از جهان است و ما به راحتی میتوانیم با عدم وجود او زندگی کنیم. دوتا از مهم ترین بحث ها برای اینکه ما چرا به خدا نیاز داریم این است که: 1.او مراقب و مواظب ما است و 2.بدون وجود او(بحث دین) ما توانایی تشخیص درست از غلط را نداریم.
در مورد دومین بحث باید بگویم که اخلاقیت انسان به وسیله خدا یا دین به وجود نیامده اند، ما به یک کتاب آسمانی نیاز نداریم تا بفهمیم چه چیز غلط و چه چیز درست است، و نیازی به تهدید دوزخی ابدی نیست تا ما به انجام کار های درست روی بیاوریم. برای اثبات این کافی است که نگاهی به قانون اساسی کشور های غربی بیاندازیم، آن ها بدون تکیه بر کتاب های الهی مثل انجیل نوشته شده اند، برای مثال اگر قتلی انجام دهید کار اشتباهی است و باید تاوان بدهید. این قوانین ریشه های دینی ندارند و حتی سال ها پیش از وجود کتاب های دینی مثل انجیل، تمدن های انسانی حاوی قوانین مشابه بوده اند.
در مثال هایی که قوانین اساسی بر اساس کتاب های الهی نوشته شده اند-مثل کشور های اسلامی- به روشنی قابل درک است که بسیاری از قوانین آن ها بی منطق اند و بیشتر مردم به راحتی متوجه نقص های وحشتناک آن میشوند.
در مورد بحث اول هم باید بگویم که شاید بعضی افراد به وجود خدا به عنوان یک مراقب و محافظ نیاز داشته باشند ولی افرادی مثل من میتوانند به راحتی بدون ایمان به خدا از پس مشکلات برآیند و تبدیل به یک قانون شکن و یا دیوانه نشوند.

5.زندگی بدون او بهتر است

دین ها دنبال کنترل و محدود کردن انسان ها هستند، قوانین و مراسم هایی که ما را مجبور انجام کار ها میکند. در بسیاری از موارد-مانند رسم بربر ها در خطنه کردن آلت جنسی که بعدا به دین هایی مانند یهودیت و اسلام منتقل شده- این قوانین افراد را مجبور به انجام کار های بد میکند. همانند هزاران کار وحشتناکی که با نام خدا انجام میدهند، مانند حمله های تروریستی، شکنجه، قتل(لازمه اینجا به سر بریدن معلم فرانسوی توسط شاگردش اشاره کنم!)، ازدواج اجباری، مجبور کردن به داشتن بچه، جنگ و جهاد در راه خدا و بی پایان جنایت دیگر.
یک زندگی بدون وجود خدا به همه ازادی تا آنجایی که اخلاقیات شخص و قوانین اجتماعی اجازه میدهند پیشنهاد میکند، هرکس ازاد است تا تصمیم بگیرد و قربانی یک مسیر از پیش تعیین شده نباشد.

فرار کردن از وجود خدا و پس زدن ادیان می تواند یک سفر طولانی باشد، برای بسیاری این سفر با یک شک ایجاد میشود، یک احساس که میگوید ممکن است در اینجا یک داستان افسانه ای بزرگ در کار باشد، نه استدلال های سخت و محکم

Opinionista • Jarred Cinman • 26 February 2015
ترجمه شده با اندکی کاهش

منبع: https://www.dailymaverick.co.za/opinionista/2015-02-26-the-five-best-reasons-not-to-believe-in-god/

نکته عکس: عکس اصلی اثر معروف نقاش عصر رونسانس میکل آنژ (که اثرات معروفی بر دیوار های کلیسا های مختلف از جمله کلیسای واتیکان پدید آورده) به نام خلقت انسان است که در آن خدا با لمس دست آدم به او هوشیاری و زندگی بخشید

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2020-11-28 19:12:10 +0330 +0330

↩ Mr owl
حالا من نوشتم بلکه تفکری کنن!

مرسی 🌹

10 ❤️

2020-11-28 19:21:36 +0330 +0330

↩ Deadly Pink
گناه دارم این همه ترجمه کردم نخونی 😭

9 ❤️

2020-11-28 19:23:49 +0330 +0330

↩ Deadly Pink
🤤 🌹

4 ❤️

2020-11-28 19:26:13 +0330 +0330

ینی تو و بعضیایی که خودت میدونی اخر منو دیوونه میکنیییییید
باع دینی و سیاسی نزنید دیگ :(

8 ❤️

2020-11-28 19:26:15 +0330 +0330

"یک دلیل برای اعتقاد به وجود خالق و دانای کل"

عالم و هستی به حدی زیبا و خارق العاده خلق شده که نمی تونم باور کنم این همه زیبایی حاصل اتفاق و تصادف هست …

همین و دیگر هیچ …

2020-11-28 19:29:21 +0330 +0330

↩ mistrs_l
چش 🤤 ❤

5 ❤️

2020-11-28 19:30:10 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
فق سکسولوژی بزن من بیام عخش کنم 😁 😁
من بنفش به دست دم در منتظرم 😂

4 ❤️

2020-11-28 19:30:51 +0330 +0330

↩ Lor-Boy
نظرت قابل احترامه 🌹

4 ❤️

2020-11-28 19:36:05 +0330 +0330

↩ Daniyalkoloft
وقتی ما با تمام یاغیگری و عصیان، میخوابیم و خدا آرام دست بر قلبمون میکشه و میگه، یه وقت وای نستی، این عزیز من در آرامش خوابیده …
هنوز وقتش نیست…!!!

8 ❤️

2020-11-28 19:42:19 +0330 +0330

درود بر شما دوست عزیز… مرسی از تاپیک جالبت… من هم کاملا باهات موافقم… خدایی که به صورت یک شخص و حاکم یا خالق جهان و ساکن مکان نامعلومی در آسمان های دور دست توسط ادیان تعریف شده واقعا زیر سواله و هیچ دفاعی ازش نمیشه کرد…

اما دوست دارم به این سوال من صادقانه جواب بدی…

اگر کسی بهت بگه که خدای واقعی چیزی کاملا متفاوت از هر چیزیه که تا حالا شنیدی و نسبتی با این تعابیر و تفاسیر نداره (حتی اسمش هم خدا نیست) و اون شخص بگه می تونه تو رو در تجربه مستقیم با اون قرار بده که خودت بلافاصله ببینی و درک کنی که چیه حاضری این کارو بکنی؟ یا فقط به عنوان یک بار اضافه می خوای این اعتقاد رو از روی دوشت برداری؟
البته به هیچ عنوان قصد تفتیش عقاید شما یا اثبات چیزی رو ندارم فقط از سر تجربه و کنجکاوی می پرسم

2020-11-28 19:46:14 +0330 +0330

↩ Ludwig
حاضرم انجام بدم، چون به نظرم اعتقاد یه راه پله نیست که ازش بالا رفت و در بالاترین پله درست ترین اعتقاده

7 ❤️

2020-11-28 19:55:58 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
پس برای حقیقت ارزش قایلی… عالیه… بله همینطوره اگر حقیقت حقیقت باشه باید کاملا در دسترس و ساده و شدنی باشه… نه جایی در دور دست و نیازمند سالها سختی و مشقت و …

نمی خوام بالای منبر برم فقط می خواستم بگم اون چیزی که ادیان بهش می گن خدا و خودشونم نمی دونن درباره چی حرف میزنن چیز کاملا متفاوتیه… اون چیزی که مردم عادی میگن که بدتر… این چیز نه خالقه جهانه نه انجام دهنده کاریه… نه مسول به هم ریختگی دنیای آدمهاست نه مسوول چیزهای دیگه… خیلی فراتر از اینهاست…

و بگم هر کسی می تونه توی همین لحظه تجربه ش کنه و ببینه (واقعا تجربه کنه نه به واسطه مخدر و دعا و اعتقادات و نشانه های آفرینش
و چیزهای اینطوری… کاملا واقعی و ملموس و از نزدیک)

6 ❤️

2020-11-28 19:57:10 +0330 +0330

↩ Ludwig
کنجکاو شدم

5 ❤️

2020-11-28 20:00:05 +0330 +0330
1 ❤️

2020-11-28 20:15:51 +0330 +0330

↩ BRDYA
منم خیلی گیج شدم وقتی استدلالش از پایه غلط بود و با اسرار ادامه میداد…

4 ❤️

2020-11-28 20:17:55 +0330 +0330

خوشمان آمد
من با این تاپیکا عشق می کنم
بسی تشکر 🌷🌲

5 ❤️

2020-11-28 20:19:17 +0330 +0330

↩ .Snow…white.
🥺🥺 🤤 🌹

3 ❤️

2020-11-28 20:28:02 +0330 +0330

↩ My♥love
😇 🌹

2 ❤️

2020-11-28 20:37:40 +0330 +0330

↩ BRDYA
این کاملا مشخصه… برای اینکه هر چیزی نیاز به فضای خالی پس زمینه داره برای وجودش… اتفاقا بحث خیلی جالب و نزدیکی هم هست… منتها توی کتاب دینی و فلسفه که میره به جاهای عجیب و غریب میرسه

2 ❤️

2020-11-28 20:39:14 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
خیلی خوب بود…باهات هم نظرم…من بیشتر فکر میکنم ما خدا رو بوجود اوردیم چون به چیزی نیاز داشتیم تا اروممون کنه یا دلیلایی مثل این…برای ترجمه هم ممنون و خسته نباشی

5 ❤️

2020-11-28 20:41:44 +0330 +0330

والا من از موقعی که شروع کردم در مورد این چیزا فکر کردن، دارم کم کم دیوونه میشم ( شاید هم هستم )

به قول دوست عزیزمون این جور‌ مسائل را به کیر خویشتنِ خویش بگیرید 👌😂 تامام

2 ❤️

2020-11-28 20:56:38 +0330 +0330

از صفر تا صدش را قبول دارم و عالی دمت گرم
کلا خدا و دین در هر دوره ای ابزاریه که انسان های باهوش ابدا کردند تا از ادم های ساده گشاد احمق و زود باور استفاده کنند
خالق به معنی خلق کننده و بوجود اوردنده این دنیا هست قطعا ولی کلا این چیزهایی که این مذهبیون موادی میگن نیست چه بسا ما الان داخل یه ذره ریز درون یه محفظه درحال ازمایش شدن باشیم برای درک بهتر توصیه می کنم سریال ریک و مورتی را ببینید

5 ❤️

2020-11-28 20:58:57 +0330 +0330

↩ BRDYA
آره حتما… هر چیزی برای اینکه بتونه در واقعیت قرار بگیره نیاز به فضا داره… فرض کن شما بخوای یک میز رو جایی بزاری… اگر از قبل فضای خالی نداشته باشی یا اصلا فضایی تعریف نشده باشه کجا می خوای بزاری؟ پس اول فضای خالی وجود داشته بعد زمین و ساختمان و اتاق و در نهایت یک جای خالی برای گذاشتن میز (حتی قبل از این برای ساخته شدن میز) … حالا اینکه ارتباطش با تجربه وجود خدا چطوره رو متوجه شدی احتمالا

1 ❤️

2020-11-28 21:57:28 +0330 +0330

↩ BRDYA
این به اصطلاح توحید خالقیت درسته اما نمی تونن بگن چرا و چطور… همونجوری که قبلا هم گفتم اینها خدا رو به یک شخصی که انجام دهنده کارهاست و روی عرشی در “نمی دانم آن کجا” نشسته تعبیر می کنن که غلطه محضه… مورد ربوبیت رو قبول ندارم… خواستن و نخواستن مربوط به انسان و حیوانه… این اوشون که گفتی (که باز هم شخص رو تداعی می کنه- که نیست) بری از خواستن و نخواستن و تمام این دوقطبی های دیگه س… در نهایت رفیق اگر می خوای به نتیجه درست برسی از علم بیا بیرون… اینجا صحبت از چیزیه که قبل از علم و قبل از خلقته… بعد از علم و بعد از خلقت هم خواهد بود… توی علم فقط می تونی بگی مثبت بی نهایت منفی بینهایت… اینو چطور میشه تعریف کرد… منظورم البته حرف مذهبیها نیست که می گن بهش فکر نکن و سوال نکن وگرنه کفره… اتفاقا برعکس می گم سوال کن اما از علم هنوز کار زیادی بر نمیاد… علم هم ساخته دست بشره… اگر بخوای خدایی که ساخته دست بشره با علم رد کنی راحته… ولی اون که بزرگتر از علم و قبل از علمه رو چطور میشه با علم رد یا تایید کرد

1 ❤️

2020-11-28 22:03:53 +0330 +0330

↩ BRDYA
همچنان خدا رو شخص در نظر گرفتی… و وجود انرژی رو بهش نسبت دادی 😁

1 ❤️

2020-11-28 22:07:43 +0330 +0330

↩ BRDYA
ایرادی نداره… بحث قبول داشتن یا نداشتن هم نیست حتی… من که چیزی رو تبلیغ نمی کنم… هر کس باید خودش تصمیم بگیره که می خواد حقیقت رو بی واسطه بدونه یا دنبال ایده هاییه که از کتابها نوشته شده توسط دیگران وام گرفته… حالا چه کتاب مذهبی چه کتاب علمی … راحت باش عزیز 😁 موفق باشی 👍 🌹

1 ❤️

2020-11-29 06:02:33 +0330 +0330

↩ BRDYA
کاملا درک می کنم… بحث منم فلسفی نیست رفیق… پیشتر هم گفتم نه فلسفه نه علم و نه دین نمی تونن حقیقت رو بی واسطه و مستقیم نشون بدن… برای حقیقت فقط یک راه وجود داره و اون هم شناخت مستقیمه نه اعتقاد کورکورانه به هر چیزی… چه علم باشه چه فلسفه چه هر چیز دیگه… مساله اینه که آدمیزاد ترجیح میده در امنیت فکری و راحتی که با عقایدش داره باقی بمونه… صرف نظر از اینکه اون عقاید از کجا اومدن… حرف من شناخت مستقیمه که خیلی کم بودن کسانی که حاضر شدن واقعا بپذیرن و برسن بهش… از میلیاردها نفری که روی زمین زندگی کردن عده قلیلی بودا و زرتشت و حلاج بیرون اومده… و در تایید حرفت باید بگم هم کسانی که رد می کنن هم کسانی که به این چیزها کورکورانه اعتقاد دارن به یک اندازه نا آگاهن… من اگر گفتم علم رو کنار بزار هدفم این بود که بگم می تونی بدون واسطه شناخت پیدا کنی… می تونی هم نکنی و به اعتقاداتت (چه علم چه مذهب فرقی نمی کنه) بچسبی… اطلاعات علمیت خوبه ولی بدون اگر علم هم به این موضوع برسه باز شناخت از بیرونه… مثل جراحی مغز که نمی تونه افکار شما رو جراحی کنه فقط با بیرون مغز سر و کار داره… آگاهی هم از همین جنسه… ببخش طولانی شد… شاد باشی 🌹 🌹

1 ❤️

2020-11-29 06:48:10 +0330 +0330

کیرم تو مغز کیریت
کص مغز خخخ.فقط همین …

2 ❤️

2020-11-29 10:00:57 +0330 +0330

↩ Mr.Sajjad.1212
به نظر من عمومی کردن عقاید و به اشتراک گذاشتنش حق طبیعیه

میخواستم مثل دفعه پیش خلاصش بکنم ولی گفتم حیفه 😁 🌹

1 ❤️

2020-11-29 10:04:16 +0330 +0330

↩ Reza_sd77
نه اینطور نیست، به نظر من همه به نوعی دوست دارند که عقایدشون رو به اشتراک بذارن، و با افرادی که با اونا هم عقیده هستند تبادل نظر کنن، این کشش به گسترش عقیده به نظرم ربطی به درست یا غلط بودن یا شک داشتن به اعتقاد نداره

3 ❤️

2020-11-29 10:07:02 +0330 +0330

↩ آقای جونور
خوشحال میشم اگه بخونیش :)

اتفاق بدی که نیفتاده؟

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «