اموزش تکست رپ نویسی

1398/03/11

خب این تایپکو برا دوسدارای رپ و فرهنگش گذاشتم که توی تکست نویسی مشکل دارن یا استعدادشو دارن ولی میترسن خب بریم سراغ اصل مطلب

درس اول : … از کجا شروع کنم…؟ اکثر افراد مبتدی با اینکه پتانسیل بالایی برای نوشتن تکست رپ دارند ولی به خاطر اینکه قواعد آن را نمی دانند ، فقط با کمی تفکر در همان شروع کار تکست نویسی را کنار می گذارند، باور غلطی که بین افراد است این است که تکست نویسی قاعده خاصی ندارد. درست است که تکست نویسی بیشتر بر پایه ریتم است ولی به هر حال قواعد خاص خود را داراست. هر تکست رپ استاندارد به طور معمول از سه ورس و سه کروس تشکیل شده است. هر ورس از هشت بیت تشکیل شده است و هر کروس به طور معمول از چهار بیت تشکیل می شود که می تواند دو بیت تکراری باشد. کروس ها می توانند حذف شوند و بنابر سلیقه تکست نویس و خواننده می توانند به هر شکلی باشند. پیکربندی معمولی رپ فارسی همانطور است که ذکر شد ولی تکست نویس می تواند بنابر سلیقه اش معیارها را تغییر دهد و هیچ اجباری در کار نیست ! هر اهنگی یک intro و یک outro دارد، در intro خواننده سعی می کند شنونده رو برای شروع کار اماده کنه، ممکنه اسم اهنگساز و میکسر و بقیه همکاران خواننده در این قسمت گفته بشه. در قسمت outro خواننده سعی می کنه که اهنگ رو بعد از کروس تموم کنه، ممکنه در این قسمت یک متن چند کلمه ای مدام تکرار بشه… پیشنهاد من اینه که برای شروع تکست نویسی دوباره تمام ارشیو اهنگ های رپتون رو مرور کنید و به هر تکست دقت کنید. این میتونه برای یک شروع خوب به شما کمک شایانی بکنه. برای درک بهتر رپ فارسی از لحاظ قواعد توصیه می کنم به اهنگ های قدیمی “هیچکس” و اهنگ های “زدبازی” و “یاس” خوب گوش بدید.

درس دوم : شروع تکست… در این بخش قصد دارم تا شروع یک تکست خوب رو توضیح بدم. بسیاری از تکست نویسان مبتدی ، برای شروع تکست خود دچار مشکل می شوند، و نمی توانند یک شروع خوب داشته باشند. برای حل این مشکل بهترین کار گوش دادن به شروع اهنگ های بزرگان رپ فارسی است. ولی به طور کل سعی می کنم در این قسمت یک شروع را به شما کاربران عزیز آموزش دهم. همونطور که می دونین رپ به چند بخش تقسیم میشه که می توان به کارهای “گنگ” ، " لاو و دیس لاو" ، “اجتماعی” ، “دیس و دیس بک” اشاره کرد. به طور کل می توان برای شروع هر تکستی می تونین از قواعد خاصی پیروی کنین که معروف ترین آنها شامل : 1- شروع تکست با یک سوال 2- شروع تکست با یک جمله امری 3- شروع تکست با یک جمله خبری 4- شروع تکست با یک آرزو و یا یک جمله اعجاب انگیز (همراه با شگفتی) در این قسمت برای هر مورد یک مثال می نویسم تا فهم آن قابل درک و آسان تر باشد: 1- سوالی : چرا بدی؟ … (زد بازی) 2- امری : خودت رو بده دسته تکستم…(یاس) 3- خبری : اینجا تهرانه…(هیچکس) 4- آرزو : یه روز خوب میاد…(هیچکس) * البته می توان برای شروع از نکات دیگری نیز استفاده کرد و هیچ اجباری وجود ندارد.

درس سوم: قافیه ها و وزن ها مسلما چیزی که به تکست شما زیبایی میبخشه قافیه ها و کلمات هم وزن هستند. به شخصه اموزش های تکست نویسی زیادی رو دیدم که این بخش رو که مهم ترین اصل رو رپ هست رو پیچیده نشون دادن ولی نکته اصلی در این بخش فقط و فقط خلاقیت شماست. این شما هستین که به کلمات دستور میدین که کجا بشینن و این شما هستین که باید با دو کلمه که هیچ ربطی به هم ندارند بیت بگین. قافیه ها و کلمات هم وزن به دو گروه تقسیم می شوند: 1- ساده 2- پیشرفته در حالت ساده شما تنها وظیفه دارید تا در هر بیت دو کلمه هم وزن و یا هم قافیه قرار دهید، در حالی که در حالت پیشرفته این مقدار به 4 و یا حتی 6 عدد افزایش پیدا می کند. دو مثال: حالت ساده: اینجا تهرانه یعنی شهری که / هر چی که توش میبینی باعث تحریکه حالت پیشرفته: این درسته تسلیم آره تو هستی / گرفتی تصمیم و بارتو بستی … ولی برای پیدا کردن قافیه ها باید به نکاتی توجه کنین. جهت پیدا کردن کلمات هم وزن و قافیه ها در رپ فارسی بهتره که به اعراب هر کلمه توجه کنین. برای این کار حتی می تونین از زبان فینگلیش نیز استفاده کنید: میبینه فامیلاشون بال میزنن اینجوری / خودش داره رسالت رو میره برسه به پیروزی تبدیل میشه به: mibine familashon bal mizanan injori / khodesh dare resalat ro mire berese be pirozi اگر دقت کنین هر دو کلمه هم وزن با “ی” یا همان “i” پایان می پذیرند. شما نیز برای پیدا کردن قافیه باید شما نیز به همین شکل عمل کنید. برای مثال شما میخواید برای کلمه “حالا” ، کلمه هم وزن پیدا کنید، می تونین به این شکل عمل کنین: Hala Bala Agha taban salar * دقت داشته باشین salar و taban چون به حرف مجزوم (ساکن) ختم می شوند، باید به حرف قبل حرف ساکن جهت اعرابشان توجه کرد. در درس های بعدی در رابطه با قافیه ها و کلمات هم وزن بیشتر صحبت خواهیم کرد انشاءالله…

درس چهارم : چگونه کروس(تیکه وسط اهنگ که تکرارمیشه ) بنویسیم؟ بسیاری از افراد مبتدی در شروع کار برای نوشتن کروس با مشکل مواجهه می شوند، اکثر افراد نمی دانند کروس خود را چگونه شروع کرده و چگونه به پایان برسانند. برای نوشتن کروس یک قاعده کلی هست که اگر رعایت شود می توانیم بگوییم یک کروس خوب داریم. کلی ترین قاعده کروس نویسی رابطه بازگشت پذیری آن است و این بدین معنی است که کروس شما باید قابلیت این رو داشته باشه که در آخر هر ورس تکرار شود و معنی آن ورس را تمام کند. برای مثال اگر به کروس سرباز وطن یاس یا اون مثه داداشم بود هیچکس و یا حتی من حصین ابلیس توجه کنیم می توانیم این قاعده را بخوبی در آنها مشاهده کنیم: سرباز وطن: ببین دستم این قصه ها رو مینویسه میگه با یه خودکار که عین تیغ تیزه اینه که مینویسه دیگ

582 👀
6 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-06-01 07:37:25 +0430 +0430

khub bud vali motasefane komaki nkrd mn moshklm ine k y verso k shoro miknm dig nemitonm flo ro avz knm ta binahayat haminjori mire:|

1 ❤️

2019-06-01 07:58:49 +0430 +0430

عزیز دلم خوبه آموزش خوبیه هر چند که چندین مورد هست یکی اینکه فرد تا استعداد نداشته باشه (قصد توهین ندارم) ولی مثل این میمونه بخوای به گوسفند سواد یاد بدی مورد بعدی اینه که اینجور آموزش ها بیشتر جنبه ی تفسیری دارن تا تدریسی یعنی یه چیزایی بودن شما میای هپونارو توضیح میدی در حالی که رپ و هیپ هاپ یه سبکن که خودت باید توشون از خودت مایه بزاری و دووم بیاری
اگه میگی راست میری بدون منم راه چپم
تو پی کسشر باش منم پی رپم
دم از عشق میزنین و گاهی چسناله
پاپ شما جلو رپ فقط کس داده

1 ❤️

2019-06-01 08:14:15 +0430 +0430
نقل از: Helia_th khub bud vali motasefane komaki nkrd mn moshklm ine k y verso k shoro miknm dig nemitonm flo ro avz knm ta binahayat haminjori mire:|

رو بیت فری استایل بخون تمرین خوبیه .

2 ❤️

2019-06-01 08:16:42 +0430 +0430

? عالیه تایپیکت

1 ❤️

2019-06-01 09:04:34 +0430 +0430
نقل از: Helia_th khub bud vali motasefane komaki nkrd mn moshklm ine k y verso k shoro miknm dig nemitonm flo ro avz knm ta binahayat haminjori mire:|

من خودمم این مشکلو دارم ولی بنظرم رپ گوش میکنی به خود شعر دقت کن

1 ❤️

2019-06-01 09:13:02 +0430 +0430
نقل از: Annahita عزیز دلم خوبه آموزش خوبیه هر چند که چندین مورد هست یکی اینکه فرد تا استعداد نداشته باشه (قصد توهین ندارم) ولی مثل این میمونه بخوای به گوسفند سواد یاد بدی مورد بعدی اینه که اینجور آموزش ها بیشتر جنبه ی تفسیری دارن تا تدریسی یعنی یه چیزایی بودن شما میای هپونارو توضیح میدی در حالی که رپ و هیپ هاپ یه سبکن که خودت باید توشون از خودت مایه بزاری و دووم بیاری اگه میگی راست میری بدون منم راه چپم تو پی کسشر باش منم پی رپم دم از عشق میزنین و گاهی چسناله پاپ شما جلو رپ فقط کس داده

اره دیگه یکی از مهم ترین معیارا استعداده و این مطلبم برا افرادی که دوسدار این فرهنگن گذاشتم کسی که دست به قلم میشه تا تکست بنویسه حالا سبکه مورد نظرش باید خیلی چیزا رو تو این راه بده

1 ❤️

2019-06-01 09:15:23 +0430 +0430
نقل از: Weed-m@n

رو بیت فری استایل بخون تمرین خوبیه .

اره این خوبه

1 ❤️

2019-06-01 09:17:40 +0430 +0430
نقل از: Weed-m@n ? عالیه تایپیکت

فدات خوشحالم استفاده کردی

1 ❤️

2019-06-01 16:41:11 +0430 +0430

up

1 ❤️

2019-06-01 16:45:29 +0430 +0430

so thanks for learn to texting

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «