اینم تفسیر اهنگ پریود از شاهین نجفی

1391/11/29

پریود : بعد از در زایمان ، پریود دردناک ترین درد شناخته شده طبیعی در بین زنان است . جدا از معنی اصلی کلمه پریود، استفاده ی آن در این شعر به معنی درد کشیدن و هر بار تکرار همان درد و در مقابل چیزی نگفتن در موردش (به کاور توجه کنید) ، انگار که چیز بدی است و تابو دارد و هاله ای به دور این کلمات کشیده شده که نباید در مورشان صحبت کرد .

ما : منظور از ما مردمی هستند که خیلی چیز هارو میدونن و میبینن ولی در موردش صحبت نمیکنند (مردم ایران)

ما وارثان دردمشترک لای پا

ما وارث عقده های جنسی و خفقان برای بروز آنها هستیم

ما زیر پای گشت واجبی با سپاه

ما زیر فشار گشت ارشاد اجباری و سپاه هستیم

ما صیغه های زیر سن چند ساعته

منظور صیغه های چند ساعته در مساجد است که در اسلام ذکر شده و موردی ندارد و در کشور به صورت وسیع (مخصوصاً مشهدو قم ) انجام میگیرد
راحته شل بگیر وگرنه درد داره ها!

اینجا شاهین با یه زبان کودکانه به دختری بچه ای که صیغه شده اشاره میکند .

ما نامه های بی جواب خیس عمق چاه

نامه هایی که در چاه جمکران می اندازند که همیشه بی جواب میمانند

ما تو حرم زنای محصَنهَ با نسا

در اسلام زنای محصنه به معنای آن است که شخص زناکننده دارای همسر دائمی باشد به گونه‌ای که هرگاه بخواهد با همسر خود نزدیکی کند مانعی در کار نباشد و با این حال تن به زنا داده باشد. حد شرعی زنای محصنه آن است که ابتدا زناکار بنا بر احتیاط یکصد ضربه شلاق می‌خورد. سپس زناکار سنگسار می‌شود. شرایط اثبات آن مطابق با شرایط عمومی اثبات زنا در اسلام است . ““با نسا یعنی با زن””

ما و حظ انگشت و ماتحت دیگران

ما و کیف انگشت در ما تحت (باسن) دیگران (منظور خودخواهی ماست که برای اینکه لذت ببریم به اینکه دیگران سختی بکشند اهمیت نمیدهیم

ما و شوق مرگ با صدای آهنگران

اشاره دارد به آهنگ های صادق آهنگران (مداح) که در زمان جنگ شوق و اشتیاق شهادت را در مردم ایجاد میکرد

ما روی مین و توی جین و پشت هفت سین

اشاره به سه نوع طرز فکر و فرهنگ در جامعه دارد . یکی اتفاقات زمان جنگ و روی مین رفتن ها . یکی پوشیدن شلوار جین و احساس متمدن بودن و یکی هم سفره ی هفت سین در زمان عید نوروز و بالیدن به فرهنگ و تمدن ایرانی و زندگی در زمان گذشته

خاک بر سران با سواد شرم برجبین

با سوادان پَستی که عرق شرم بر پیشانیشان نشسته که کاری انجام نمیدهند

ما بهت خشتک شدن و درد پارگی

در این قسمت مردم را به خشتک هایی تشبیه کرده که در حال پاره شدن هستند و درد میکشند و همچنان در بُهت و تعجب مانده اند

ما چشم بستن خفه شدن به سادگی

به سادگی دارند مارا خفه میکنند و ما چشمانمان را به همه چیز بسته ایم

ببین چگونه درگیر مغز من /مراببوس از عشق حرف بزن

وقتی زن پریود میشود از لحاظ فکری و عاطفی آشفته میشود و اینجا از معشوق خود میخواهد که شرایط اورا درک کرده و با او با مهربانی رفتار کند

تو هم که هر دفعه که مارو می بینی پریودی

اینجا فکر میکنیم که در جواب بیت قبل این را میگوید . که تو هم هر دفعه که میخواهیم در مورد چیز های جدی و مهم صحبت کنیم پریودی و حرف های همیشکی را میزنی و علاقه ای به این حرف ها نداری .

ما راندووی از شریعتی تا اوین

راندووی: قرار ملاقات ، محل قرار – میعادگاه - . اشاره به گذاشتن یک قرار در خیابان شریعتی و دستگیر شدن و انتقال به زندان اوین دارد

ما دختران صادراتی از دبی تا چین

اشاره به صادرات دختر و باج دادن ایران به کشورهای مختلف به خاطر مسائل سیاسی دارد

ما بوق تاکسی در عمق استخوان

انقدر زجر کشیده و بی حوصله ایم (پریودیم) که حتی با بوق تاکسی هم به هم میریزیم

ما جسم پژو با مغز پیکان

منظور پژو آردی است که موتورخانه اش همان پیکان است ، فقط بدنه اش تغییر کرده . اشاره به افرادی دارد که با تغییر قیافه و شیک شدن فکر میکنند تغییری کرده اند ولی مغزشان همان است

ما سینمای بی پناه بی پناهی

منظور سینمای بی پناه ایران است که از طرف دولت و سیستم حمایت نمیشود . پناهی دوم منظورش جعفر پناهی (زاده ۲۰ تیر ۱۳۳۹ در میانه)، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و زندانی سیاسی ایرانی است

ما بغض با این جماعت فکاهی

بغض کردن ما برای این جماعت (سینماگران حال حاضر) که کارهایشان بدون ارزش هنری است و فقط باعث خنده میشود. (لبته توهین به هنرمندان واقعیه سینما نشه)

ما اجتماع زیر ناف پول محور

جماعتی که پول پرست هستند و فقط به فکر زیر ناف و کمر به پایین هستند

ما شاعران دردمند بیت رهبر

اشاره به شاعرانی که ذر مورد رهبر و برای کسب مقام و منصب شعرهایی در مدح و ستایش رهبر (معمولا با حالت گریان و دردناک) میگویند

ما عاشقان آوانگارد حسین

آوانگارد : پیشرو - پیشتاز

ما پیروان فشن پیر خمین

کسانی که از خمینی و جمهوری اسلامی پیروی میکنند ولی در عین حال با موی فشن و کار هایی از این دست در جامعه حضور پیدا میکنند و چیزی در مورد عقاید کسی که ازش پیروی می کنند نمیدانند ( مثال 22 بهمن امسال)

ما مومنین تیز کرده در اعتکاف

منظور مومنانی است که در زمان اعتکاف فکر خود را به جای عبادت بر روی کشیدن نقشه هایی برای مردم میگذرانند
(این یک مصراع رو خیلی شک داریم که درست باشه )

ما داف های با حجاب خیس زیر لحاف

اشاره به زنانی داره که فاحشه اند ولی با پوشش متعارف جامعه خودشونو همرنگ جامعه کردن البته این یه تشبیه به کسایی که تو جامعه با همرنگ کردن خودشون با جامعه هر کاری که دوست دارن میکنن و در آخر ذات پلید گرگ خودشونو زیر چهره یه بره پنهان میکنند

مرا و شوق آغوش تو/ و گریه به گوشی خاموش تو

من در اشتیاق آغوش توام ولی با گوشی خاموشت حتی نمیتوانم تورا پیدا کنم

آمدی جانم به قربانت ولی…

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا (تکه ای از شعر استاد شهریار(

تو هم که حتی تویه این شرایطم پریودی
تو هم با این همه شرایطی که وجود داره بازم پریودی (منظور از پریود در اول متن)

تو هم که هردفعه که مارو می بینی پریودی

4959 👀
0 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2013-02-17 14:02:44 +0330 +0330
0 ❤️

2013-02-17 14:15:47 +0330 +0330
0 ❤️

2013-02-17 14:19:10 +0330 +0330
0 ❤️

2013-02-17 14:48:43 +0330 +0330

همين الان يكي از بچه ها واسم اهنگشو ارسال كرد
ممنون از تفصير عاليت

0 ❤️

2013-02-18 14:59:46 +0330 +0330

[quote=Seyad arab]همين الان يكي از بچه ها واسم اهنگشو ارسال كرد
ممنون از تفصير عاليت[/quote]

این تفصیر از پیچ شاهین نجفی در فیسبوک بود

0 ❤️

2013-02-18 15:11:24 +0330 +0330

اولین تفسیری از شعرای شاهین دیدم که کامل توضیح داده با این من خونده بودم اما بعضیا تو این سایت باید بدونن ممنون

0 ❤️

2013-02-18 15:14:57 +0330 +0330

[quote=Black lion]اولین تفسیری از شعرای شاهین دیدم که کامل توضیح داده با این من خونده بودم اما بعضیا تو این سایت باید بدونن ممنون[/quote]

فدا مدا

0 ❤️

2013-02-18 15:17:28 +0330 +0330

[quote=ABRA][quote=Seyad arab]همين الان يكي از بچه ها واسم اهنگشو ارسال كرد

این تفصیر از پیچ شاهین نجفی در فیسبوک بود[/quote]
داداش هیچ وقت خود شاهین نجفی نمیاد آهنگشو تفسیر کنه پیج اصلیش هم اینه
Facebook.com/Shahinnajafi666

0 ❤️

2013-02-18 15:21:02 +0330 +0330

[quote=Black lion][quote=ABRA][quote=Seyad arab]همين الان يكي از بچه ها واسم اهنگشو ارسال كرد

این تفصیر از پیچ شاهین نجفی در فیسبوک بود[/quote]
داداش هیچ وقت خود شاهین نجفی نمیاد آهنگشو تفسیر کنه پیج اصلیش هم اینه
Facebook.com/Shahinnajafi666[/quote]

اره منم گفتم از پیچ شاهین نجفی نه از خود شاهین

0 ❤️

2013-02-18 15:33:34 +0330 +0330

ممنون. واسه این آهنگ به تفسیر نیاز بود (خودمو میگم)

0 ❤️

2013-02-22 14:49:02 +0330 +0330

ازتفسیرت ممنون

0 ❤️

2013-02-22 14:52:21 +0330 +0330

الان کاملا توجیه شدم
مرسی. کامل بود

0 ❤️

2013-03-03 00:24:27 +0330 +0330

mer30 @};-

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «