سندی تاریخی درباره وحشیگری تازیان در حمله به ایران

1396/07/27

در قرن اخیر در حوالی سلیمانیه قطعه شعری یافت شده به خط پهلوی و به زبان کردی هورامی که بسیار جالب توجه است.

در این پوست نوشته چند بیت شعر به صورت مرثیه نوشته شده است.

این اشعار براین دلالت دارد که کردها و بویژه هورامیها درآغاز اسلام آیین زردشتی داشته اند و اهورامزدا را پرستش نموده اند.

این اشعار حمله تازیان مسلمان به خاک کردستان را به تصویر می کشد که چگونه وحشیانه شهرها و روستاها را ویران کردند.

متن اشعار:

هورمزگان رمان آتران کژان ……. هوشان شاردوه گوره گورگان
زور کار ارب کردند خاپور ……. گنانی پاله هتا شاره زور
ژن و کینکان بدیل فشینا میرد …… آزاتلی ره روی هونیا
روشت زردشتره ماند بیکس …… بزیکانیکا هورمزد هیوجکس

معنی اشعار چنین است:

1.(هرمزگان) معابد ویران شدند، آتش ها خاموش گشتند. بزرگ بزرگان خود را پنهان نمودند. (هرمزگان به معنی معابد یا مساجد است ودرزبان هورامی به مسجد مزگی گفته می شود. و مسجد معرب مزگد یا مزگت است که از مزدگه آمده یعنی هرمزدگه یا گد به معنی گدا که مقصود آن گداگاه هرمزد و محتاجین به هرمزد است) .
2.عرب ستمکار دهات وشهرها را تا شهر زور خاپور و ویران نمودند.
3.زنان و دختران را به اسیری گرفتند و دلیران به خون خود غلطیدند.
4.روش و آیین زردشت بیکس ماند و هرمزد به هیچ کس رحم نکرد.

این شعر که بر روی پوست آهو نوشته شده است در موزه ی سلیمانیه کردستان عراق نگهداری می شود.

منبع سایت مهر میهن

این قطعه شهر کردی خیلی شبیه چکامه کی بهرام ورجاوند است که پیشتر معرفی اش کردم:

چکامه کی بهرام ورجاوند درباره یورش تازیان به ایران

1086 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2017-10-18 21:35:46 +0330 +0330
نقل از: CR_2018

نفرت از اعراب به خاطر حمله 1400 سال پیش به ایران مثل این میمونه که یونانی ها به خاطر آتش زدن شهر آتن توسط ایرانی ها از ما ایرانی ها متنفر باشن و به ما بگن تازی پس به جای نژاد پرستی یکم عقلتو به کار بنداز چون تو کل این کره ی خاکی هیچ نژادی بر هیچ نژادی برتری نداره

ای ساکر! کجای این تاپیک دیدی که نوشته شده باید نژادپرست باشید از اعراب امروزی متنفر باشید؟

هدف من اینه که نشون بدم گسترش دین کثیف اسلام در ایران اونطور که در کله ما کرده اند با میل و علاقه مردم نبوده بلکه با خشونت و غارت و تبهکاری بوده .

تبهکاران باند الله دنبال چپاول بوده اند و هستند نه آباد کردن آخرت شما!

جالبه هر بار تاپیک روشنگری ضداسلام گذاشتم چندتا ابنه ای پیدا شده برای دفاع از شریعت محمدی. نمی دونم این کونی جماعت چه علاقه ای به اسلام دارند؟ شاید فکر کردن به تجاوز اعراب بهشون حس خوبی میده؟!

2 ❤️

2017-10-18 21:50:23 +0330 +0330
نقل از: Hotgun1 من شخصا از تازی ها خوشم نمیاد، اما واقعیت اینه که خیلی از ما فقط با تعصب و تبعیض حرف میزنیم. جالب تر اینکه تعدادی از افراد کوچکترین اطلاعاتی از تاریخ ندارن ولی فقط ملخ خورها رو محکوم میکنن. غافل ازین که امپراطوری ایران هم بارها و بارها به سرزمین اونا حمله کرده واسه همین بیشتر کشورهای همسایه ایران با ما مشکل دارن، چون اونها هم با تعصب قضاوت میکنن و ما رو مهاجم و اشغالگر میدونن. فرق کشورهایی که صاحب دموکراسی هستن و پیشرفت میکنن با ما و کشورهایی شبیه به ما همین تعصب بی جاست. ما با تعصب الکی باید باهم بجنگیم، کشورهای دیگه سود میبرن و پیشرفت میکنن.

فرق حمله تازیان به ایران با حمله های ایران به دیگر جاها اینه که ایرانی ها هیچ وقت با زور شمشیر دین شون رو تو حلق دیگر اقوام فرو نکردند و دین ایرانی بعد ۱۴۰۰ سال هنوز مشغول گاییدن کشورهای دیگه نیست.

پس ملاحظات شما بی ربطه به موضوع این تاپیک .

2 ❤️

2017-10-18 22:05:28 +0330 +0330

من ندیدم صاحب تاپیک در صحبت هاش حرفی از نژاد پرستی و نفرت از اعراب زده باشه.یه مقدار پست ها رو به دقت ملاحظه کنید قبل از اینکه از این و اون بیخود ایراد بگیرید.ایشون فقط دارن به حوادثی که در تاریخ و به دست این دسته از مردم بوقوع پیوسته اشاره می کنن که به نظرم حرفهاشون هم صحیحه.

متاسفانه اسلام خوی وحشی گری رو در اعراب بیش از پیش تقویت کرد.همین عبارت "امر به معروف و نهی از منکر" مهر تاییده بر خشونت موجود در این دین.
2 ❤️

2017-10-18 22:49:26 +0330 +0330
نقل از: Hotgun1 من شخصا از تازی ها خوشم نمیاد، اما واقعیت اینه که خیلی از ما فقط با تعصب و تبعیض حرف میزنیم. جالب تر اینکه تعدادی از افراد کوچکترین اطلاعاتی از تاریخ ندارن ولی فقط ملخ خورها رو محکوم میکنن. غافل ازین که امپراطوری ایران هم بارها و بارها به سرزمین اونا حمله کرده واسه همین بیشتر کشورهای همسایه ایران با ما مشکل دارن، چون اونها هم با تعصب قضاوت میکنن و ما رو مهاجم و اشغالگر میدونن. فرق کشورهایی که صاحب دموکراسی هستن و پیشرفت میکنن با ما و کشورهایی شبیه به ما همین تعصب بی جاست. ما با تعصب الکی باید باهم بجنگیم، کشورهای دیگه سود میبرن و پیشرفت میکنن.

متاسفانه خیلی از ماها به جای تلاش برای درست کردن وضع ذلت بار امروزمون،هنوزم که هنوزه درگیر گذشته ایم.همین الانشم تو خیلی از کشورها چنین نسل کشی ها و غارت هایی وجود داره…چه توجیهی برا اونا داریم؟چه انتظاری از مردم ۱۴۰۰ سال پیش داریم؟
ما ۱۳۰۰ سال وقت داشتیم که از شر این خرافات رها بشیم ولی خودمون نخواستیم.

1 ❤️

2017-10-19 21:18:59 +0330 +0330
نقل از: Bozkürt-Az

متاسفانه خیلی از ماها به جای تلاش برای درست کردن وضع ذلت بار امروزمون،هنوزم که هنوزه درگیر گذشته ایم.همین الانشم تو خیلی از کشورها چنین نسل کشی ها و غارت هایی وجود داره…چه توجیهی برا اونا داریم؟چه انتظاری از مردم ۱۴۰۰ سال پیش داریم؟
ما ۱۳۰۰ سال وقت داشتیم که از شر این خرافات رها بشیم ولی خودمون نخواستیم.

اگه الان از شر حکومت تازیان مسلمان خلاص شده بودیم احتمالا یادآوری خاطره تجاوزهای آنها فقط اهمیت تاریخی داشت.

مشکل اینجاست که تازی زادگان و تازی پرستان همین الان هم الان مشغول چپاول ایران هستند. این حرامیان بی وطن تاریخ را طوری تحریف کرده اند که به نفع خودشون باشه. اونا دوست دارند شما باور کنید که ایرانیان با آغوش باز از دین الله پذیرایی کرده اند و سربازان الله هم دغدغه ای جز رستگار کردن ما نداشته و ندارند!

بنابراین اگه می خواهیم گذشته خودمون رو بهتر بشناسیم و جلوی تحریف تاریخ توسط تازی پرستان رو بگیریم باید بدانیم که این راهزنان بیابانگرد ابتدا چطور به ایران وارد شدند.

1 ❤️

2017-10-19 21:26:47 +0330 +0330

نفرت از اعراب به خاطر حمله 1400 سال پیش به ایران مثل این میمونه که یونانی ها به خاطر آتش زدن شهر آتن توسط ایرانی ها از ما ایرانی ها متنفر باشن و به ما بگن تازی پس به جای نژاد پرستی یکم عقلتو به کار بنداز چون تو کل این کره ی خاکی هیچ نژادی بر هیچ نژادی برتری نداره

افرین . مشتی کوص خل گیر دادن ۱۴۰۰ سال قبل . خخخخ

0 ❤️

2017-10-19 21:39:35 +0330 +0330
نقل از: mardetanha32

افرین . مشتی کوص خل گیر دادن ۱۴۰۰ سال قبل . خخخخ

از فرومایه های تازی پرستی مثل تو البته نباید انتظار داشت که علاقه ای به دانست تاریخ تجاوزهای تازیان داشته باشند. بدون وجود آشغال هایی مثل تو آخوندها هرگز نمی توانستند ۴۰ سال ایران رو به لجن بکشند.

0 ❤️

2017-10-19 21:56:58 +0330 +0330

بله.متاسفانه اسلام با زور شمشير پيش رفته امروزم ميره

1 ❤️

2017-10-19 21:58:46 +0330 +0330

دوست محترم اطلاع رسانی منطقی و تاریخی به یک مسلمان مشابه است با.....

تجویز کاندوم برای مداوای فردی که حاوی HIV است.

معتقد شدن یک فردی به اسلام به انتخاب خودشه، اما پس از آن دیگه آگاه شدنش به واقعیت ها هرگز در اختیار خودش نیست

1 ❤️

2017-10-19 23:30:32 +0330 +0330

پس متوجه شدیم که ننه تون رو اعراب مورد عنایت کیرشون قرار دادن
کسخول جنگ جنگه همیشه قتل و غارت و تجاوز توش هست
مگه کوروشتون تا اتن ادم نکشت یا خشایارتون چندبار تا یونان نرفت و اونقد ادم کشت.
مخت پریود کرده خخخخخ
حالا توقع داری عربا تو جنگ که بردن واسمون ساک بزنن خخخ خو میکننمون دیگه همونطوری که ما خیلیارو تو جنگامون کردیم.

1 ❤️

2017-10-20 10:18:50 +0330 +0330
نقل از: hosi_translator1 پس متوجه شدیم که ننه تون رو اعراب مورد عنایت کیرشون قرار دادن کسخول جنگ جنگه همیشه قتل و غارت و تجاوز توش هست مگه کوروشتون تا اتن ادم نکشت یا خشایارتون چندبار تا یونان نرفت و اونقد ادم کشت. مخت پریود کرده خخخخخ حالا توقع داری عربا تو جنگ که بردن واسمون ساک بزنن خخخ خو میکننمون دیگه همونطوری که ما خیلیارو تو جنگامون کردیم.

بله کاملا درست فرمودید که جنگ جنگه و فرقی در قشون کشی هیچ قومی نیست.

اما تفاوت تفکر شما با ما می دونید در چی هست!!!!!

اینکه کوروش به عنوان پادشاه، کشورگشایی می کرد برای مردم ایران برای منی که ایرانی هستم تا سرزمین بیشتری داشته باشم لذا با قشون کشی بقیه را زیر سلطۀ خود میگرفت و من به آن افتخار میکنم

اما افتخار شما....

عرب ها کشور شما را زیر گرفتند و شما به زیر خواب بودنت برای قوم عرب افتخار می کنی

2 ❤️

2017-10-20 10:46:31 +0330 +0330
نقل از: فامیل.دور
نقل از: hosi_translator1 پس متوجه شدیم که ننه تون رو اعراب مورد عنایت کیرشون قرار دادن کسخول جنگ جنگه همیشه قتل و غارت و تجاوز توش هست مگه کوروشتون تا اتن ادم نکشت یا خشایارتون چندبار تا یونان نرفت و اونقد ادم کشت. مخت پریود کرده خخخخخ حالا توقع داری عربا تو جنگ که بردن واسمون ساک بزنن خخخ خو میکننمون دیگه همونطوری که ما خیلیارو تو جنگامون کردیم.

اینکه کوروش به عنوان پادشاه، کشورگشایی می کرد برای مردم ایران برای منی که ایرانی هستم تا سرزمین بیشتری داشته باشم لذا با قشون کشی بقیه را زیر سلطۀ خود میگرفت و من به آن افتخار میکنم

اما افتخار شما....

عرب ها کشور شما را زیر گرفتند و شما به زیر خواب بودنت برای قوم عرب افتخار می کنی

بسیار زیبا بیان کردی فامیل دور

متاسفانه در همین مورد یه مثال دارم کوردهای عراق تصمیم گرفتن بخاطر عدم توجه دولت مرکزی بهشون اعلام استقلال کنن در حمله داعش به شنگال و کوبانی و مناطق کورد دولت مرکزی عراق فقط توجهش به مناطق عرب نشین و مناطق مذهبی مثل نجف سامرا و بغداد بود و کوردها توسط داعش سلاخی شدن بدون اینکه دولت مرکزی ارزشی برای کوردها قاییل بشه این در حالی بود که نفت کرکوک و مناطق کورد نشین رو میخاستن و بهشون کمکی تو جنگ با داعش ارایه نمیکردن تا اینکه زن و کودک و بزرگ کورد سلاح بدست گرفتند و داعش رو بیرون کردند و تصمیم گرفتن که خودشون نگران خودشون باشند در یه حرکت کاملا مردمی انتخابات برگزار کردند و 97درصد اعلام موافقت کردند حال دولت و مردم ایران سپاه وحشی حشد الشعبی که متشکل از نیروهای سپاه پاسداران و افغانیها تحت کنترل ایران بودن رو بجون مردم کورد انداختن و هنوز کامنتها رو بخونید میبینید مردم ما بجای حمایت از کسانی که در جنگ ایران و عراق علیهشون نجنگیدن و بمباران شیمیایی شدن بکنند طرف اعرابی رو گرفتن که هنوز یاد قواصای دست بسته و زنده بگور شدشون و عزیزایی از ما که اسمشون سر هر کوچس رو از یاد نبردند اینکه ما ایرانیها اکثریت عاشق متجاوزامونیم برای من دردناکه نه از وطن ما داره تجزیه میشه و نه کوردهای عراق دشمنی با ما کردن اما نمیدونم چرا این حس عاشقی به متجاوزان تا الانم تو رگامون جاریه براستی چرا؟

2 ❤️

2017-10-20 10:50:00 +0330 +0330

ﻛﺼﺨﻞ ﺟﺎﻥ ﻛﻮﺭﻭﺵ ﺍﺻﻦ ﺍﺗﻦ ﺭﻭ ﻓﺘﺢ ﻧﻜﺮﺩ ﺍﻳﻦ ﻳﻚ ﺩﻭﻣﻦ ﺟﻨﮓ ﺟﻨـﮕﻪ ﺑﻌﻠﻪ ﻭﻟﻲ ﺍﻛﺜﺮﻩ ﺷﺎﻩ ﻫﺎﻱ ﻗﺒﻠﻪ ﺗﺎﺯﻱ ﻫﺎ ﺑﻌﺪﻩ ﻓﺘﺢ ﺑﺎ ﻣﺮﺩﻡ ﻛﺸﻮﺭ ﻓﺘﺢ ﺷﺪﻩ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﺪﺍﺷﺘﻦ
ﻣﺜﻪ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺯﻳﺮ ﻛﻴﺮ ﻋﺮﺏ ﺑﻮﺩﻥ ﻭﺍﺳﻂ ﺧﻴﻠﻲ ﻧﺸﺎﻁ ﺍﻭﺭﻩ ﺍﻭﻛﻲ ﺧﻮﺏ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺣﺎﻝ ﺑﺪﻩ ﻛﻪ ﺍﺧﺮﻳﻦ ﻛﺎﻣﺎﺷﻮﻧﻢ ﺑﮕﻴﺮﻥ

1 ❤️

2017-10-20 12:03:48 +0330 +0330

عزیز جان مورد عنایت کیر قرار گرفتن یعنی پذیرفتن ژن هایی که در اسپرم خارج شده از اب کیر هست ان هم برای نسل های اینده به صورت امیزش ژنتیکی که اصلا هم شوخی و خنده نیست اما درباره 80 درصد ایرانی ها این صادق نیست متوجه هستی که امروز با ازمایش ژنتیک تا هفت پشت طرف را هم تعیین میکنند که فارس بوده یا عرب یا تورک یا سیاه اصلا سیاه بوده یا سفید در ایران هم فکر میکنم سال 92 بود که جامع ترین ازمایش های ژنتیک مردم ایران انجام شد
نتایج اش هم شگفت انگیز بود

0 ❤️

2017-10-20 12:54:37 +0330 +0330

من وارد این بحث نمیشم ?

0 ❤️

2017-10-21 20:27:30 +0330 +0330
نقل از: jack.sparr0w

اما افتخار شما....

متاسفانه در همین مورد یه مثال دارم کوردهای عراق تصمیم گرفتن بخاطر عدم توجه دولت مرکزی بهشون اعلام استقلال کنن در حمله داعش به شنگال و کوبانی و مناطق کورد دولت مرکزی عراق فقط توجهش به مناطق عرب نشین و مناطق مذهبی مثل نجف سامرا و بغداد بود و کوردها توسط داعش سلاخی شدن بدون اینکه دولت مرکزی ارزشی برای کوردها قاییل بشه این در حالی بود که نفت کرکوک و مناطق کورد نشین رو میخاستن و بهشون کمکی تو جنگ با داعش ارایه نمیکردن تا اینکه زن و کودک و بزرگ کورد سلاح بدست گرفتند و داعش رو بیرون کردند و تصمیم گرفتن که خودشون نگران خودشون باشند در یه حرکت کاملا مردمی انتخابات برگزار کردند و 97درصد اعلام موافقت کردند حال دولت و مردم ایران سپاه وحشی حشد الشعبی که متشکل از نیروهای سپاه پاسداران و افغانیها تحت کنترل ایران بودن رو بجون مردم کورد انداختن و هنوز کامنتها رو بخونید میبینید مردم ما بجای حمایت از کسانی که در جنگ ایران و عراق علیهشون نجنگیدن و بمباران شیمیایی شدن بکنند طرف اعرابی رو گرفتن که هنوز یاد قواصای دست بسته و زنده بگور شدشون و عزیزایی از ما که اسمشون سر هر کوچس رو از یاد نبردند اینکه ما ایرانیها اکثریت عاشق متجاوزامونیم برای من دردناکه نه از وطن ما داره تجزیه میشه و نه کوردهای عراق دشمنی با ما کردن اما نمیدونم چرا این حس عاشقی به متجاوزان تا الانم تو رگامون جاریه براستی چرا؟

ممنون جک عزیز

مثال بسیار بجا و قابل لمسی آوردید.

اما می دونید مشکل کجاست! دقیقا از شعور اسلامی مردم

اکثریت مردم ما که قطعا معتقد به اسلام و نظام هستن گله ای تشکیل دادن که فقط به های و هوی چوپانشون گوش میدن

یک زمان مرگ بر شوروی، الان هدیۀ قرآن به اندازۀ تابوت توسط پوتین و تردد بدون ویزا

یک زمانی کشتن مردم عراق، الان دفاع از مردم عراق

مگه مردم ما به غیر از اراجیف بالا سریشون تحلیل دیگری هم دارن!!!!

همان بالاسری که برای پیش برد اهدافش هر پِهِنی رو تو کله این مردم فرو کنه با جان و دل قبول می کنن.

به نظرم نظام با این مرد گوسفند صفت کار منطقی داره انجام میده، که مردم رو هم می چاپه هم تو سرش می زنه شب هم یه تیکه نون میندازه جلوشون که صداشون در نیاد

در انتهاء: اکثریت مردم ایران دون همت و بی مایه هستن

پایدار و مستدام باشی جک عزیز

1 ❤️

2017-10-22 09:36:38 +0330 +0330
نقل از: jack.sparr0w

اما افتخار شما....

ممنون جک عزیز

مثال بسیار بجا و قابل لمسی آوردید.

اما می دونید مشکل کجاست! دقیقا از شعور اسلامی مردم

اکثریت مردم ما که قطعا معتقد به اسلام و نظام هستن گله ای تشکیل دادن که فقط به های و هوی چوپانشون گوش میدن

یک زمان مرگ بر شوروی، الان هدیۀ قرآن به اندازۀ تابوت توسط پوتین و تردد بدون ویزا

یک زمانی کشتن مردم عراق، الان دفاع از مردم عراق

مگه مردم ما به غیر از اراجیف بالا سریشون تحلیل دیگری هم دارن!!!!

همان بالاسری که برای پیش برد اهدافش هر پِهِنی رو تو کله این مردم فرو کنه با جان و دل قبول می کنن.

به نظرم نظام با این مرد گوسفند صفت کار منطقی داره انجام میده، که مردم رو هم می چاپه هم تو سرش می زنه شب هم یه تیکه نون میندازه جلوشون که صداشون در نیاد

در انتهاء: اکثریت مردم ایران دون همت و بی مایه هستن

پایدار و مستدام باشی جک عزیز

ممنونم بابت نظراتت

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «