سوء استفاده از واژه ی علم

1395/06/02

از روز اولی که عضو سایت شدم همش با تاپیکایی روبه رو شدم که از طرف علم حرف میزد مثلا میگفت علم گفته بین انرژی تاریک و تصمیمات انسان ارتباطی هست یا علم گفته داعشیا سادیسم دارن؛ متاسفانه خیلی ها هم که نمیدونن علم چیه باور میکنن. توی این تاپیک قصد دارم بهتون یاد بدم که یک گزاره ی علمی باید چه ویژگی هایی داشته باشه وگرنه اون گزاره “علمی” نیست.
علم یا ساینس به مجموعه دستاوردهای روش علمی میگن که شامل 7 مرحله: مشاهده جمع آوری اطلاعات فرضیه آزمایش و … میشه و درنهایت در قالب یک “مقاله علمی” به چاپ میرسه. هر مقاله علمی یک corresponding author یا نویسنده ی مسئول داره که معمولا در اون زمینه phD یا همون دکترای فلسفی داره. هر مقاله به یک مجله علمی فرستاده میشه و توسط مجله داوری و بررسی میشه؛ دستکم باید 3 دکتر محتوای مقاله را بررسی و تایید کنن. بعد از تایید به مقاله علمی DOI تعلق میگیره که مشابه شابک کتابه و از روی اون میشه مقاله رو پیدا کرد. پس از چاپ هم خوانندگان متخصص به مقاله نمره میدن تا اعتبارش کامل مشخص بشه. خلاصه اینکه از این به بعد هیچ گزاره ای رو که منبع و doi نداره به عنوان گزاره ی علمی قبول نکنین. همش دروغ و نشر اکاذیب هستند. از تاثیر کلمات روی بلورهای آب گرفته تا اثبات علمی متافیزیک.

1097 👀
3 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-08-23 19:13:32 +0430 +0430

تا ی جاهایی درست گفتین… ولی یعنی علم تا ب الآن هیچیک از ادعاهای دینی و مذهبی رو ثبت و تایید نکرده (ب روش آکادمیک)؟؟!

0 ❤️

2016-08-23 21:59:45 +0430 +0430

شما چه حوصله ای داری. برای کی این تاپیک ها میزنی.

1 ❤️

2016-08-24 03:36:20 +0430 +0430

علم مستقل از دین طبیعتو بررسی میکنه و این تاپیک هم راجع به علمه نه دین؛ علم بسیاری از ادعاهای تفسیر دینیو اثبات کرده بسیاریش رو هم رد کرده…کافیه یه سرچ ساده بکنی…من هم در تاپیک اصن حرفی از دین نزدم فقط گفتم علم وجود متافیزیکو ثابت نکرده چون اصن در حیطه علم نیست. اگر شما مقاله ی علمی ای دیدین که راجع به این چیزا باشه خوب معرفی کنین بقیه هم استفاده کنن.

1 ❤️

2021-09-17 01:37:50 +0430 +0430

👌

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «