فرضیه باغ وحش کیهانی

1398/02/02

کم نیستند افرادی که تصور می‌‌کنند که ما در یک شبیه‌سازی رایانه‌ای عظیم زندگی می‌کنیم؛ برنامه‌‌ای دقیق و به‌‌غایت پیچیده که توسط یک هوش پیشرفته‌‌ی بیگانه طراحی شده است. اما گویی دانشمندان در مرکز METI (سازمان تبادل پیام با هوش فرازمینی) به این میزان از تخیل اعتقاد چندانی ندارند؛ آن‌‌ها می‌‌گویند که حقیقت احتمالا بسیار ساده‌‌تر از این حرف‌‌هاست
این معمای لاینحل معمولا به‌‌عنوان «پارادوکس فرمی» شناخته می‌شود؛ معمایی که این پرسش را مطرح می‌‌کند که چرا باوجود میلیاردها میلیارد ستاره‌‌ای که ما را احاطه کرده‌‌اند، ما هنوز کوچک‌ترین نشانه‌‌ای از یک حیات بیگانه ندیده‌ایم

برای این پرسش، پاسخ‌های فرضی بی‌‌شماری مطرح شده است. شاید گونه‌‌ی حیات بیگانه با معضلی مواجه شده است که هنوز برای ما قابل‌‌درک نیست. شاید همه‌‌ی آن‌‌ها در خواب باشند. شاید پیش‌‌تر منقرض شده‌اند یا اصلا شاید آن‌‌ها تمایلی به برقراری ارتباط با ما نداشته‌‌اند.

اما ممکن است پاسخ دیگری نیز برای پارادکس فرمی وجود داشته باشد که تاکنون بدان نیندیشیده بودیم. این موضوع طی هفته‌‌ی گذشته توسط پژوهشگران METI در پاریس مطرح شد: آیا ممکن است دلیل اینکه ما اثری از این موجودات نمی‌‌بینیم و چیزی هم نمی‌‌شنویم، این باشد که ما به‌‌نوعی توسط آن‌‌ها قرنطینه شده‌ایم؟ چیزی شبیه‌به زندگی یک نمونه‌‌ی جانوری در باغ‌‌وحشی کیهانی؟

فلورنس راولین سرسیو، مدیر METI و کارشناس زیست‌‌اخترشناسی در این مراسم که در موزه علوم شهر علم و صنت پاریس برگزار شد، گفت:

این معما که چرا ما هنوز حیات فرازمینی را کشف نکرده‌‌ایم، اغلب مورد بحث قرار گرفته است. اما کانون توجه این کارگاه حول گفت‌وگو درمورد توضیحی بحث‌‌برانگیز بود که برای اولین‌‌بار در دهه‌‌ی ۱۹۷۰‌‌ تحت‌‌عنوان «فرضیه‌‌ی باغ‌وحش» مطرح شد

داگلاس وکوچ، رئیس‌ METI می‌‌گوید:

شاید فرازمینی‌‌ها در حال تماشای انسان‌ها روی زمین باشند، همان‌‌گونه که ما حیوانات را در باغ‌‌وحش تماشا می‌‌کنیم. حال چگونه می‌‌توان این صاحبان باغ‌‌وحش کیهانی را مجاب کرد تا خود را به ما نشان دهند؟

اما این پرسشی نیست که METI به‌‌دنبال پاسخ آن است. هدف اصلی این سازمان، درواقع یافتن راه‌هایی برای برقراری ارتباط با حیات بیگانه است که خود شاخه‌‌ای از تحقیقات فعال درزمینه‌‌ی جست‌وجو برای هوش فرازمینی محسوب می‌‌شود

تاریخچه‌‌ی فرضیه‌‌ی باغ‌وحش کیهانی به یک مقاله در سال ۱۹۷۳ بازمی‌‌گردد که پژوهشگری از ام‌‌آی‌‌تی با نام جان بال آن را نگاشته است. بال در این مقاله می‌‌نویسد:

ممکن است حیات هوشمند فرازمینی در همه‌‌جا حضور داشته باشد. عدم موفقیت ظاهری ما در برقراری ارتباط با این نوع حیات بیگانه را می‌‌توان درقالب این فرضیه توجیه کرد که احتمالا این موجودات ما را در یک محیط وحشی یا باغ‌‌وحش قرنطینه کرده‌‌اند.

#همان‌طور که ما درحال تماشای حیوانات در باغ‌وحش هستیم، ممکن است بیگانگان نیز در حال تماشای ما باشند
به‌‌عبارت دیگر، فرضیه‌‌ی باغ‌وحش می‌‌گوید که زندگی بیگانه‌ای در جایی بیرون از اینجا وجود دارد؛ اما این‌گونه بسیار پیشرفته هستند و علاقه‌‌ای با تعامل با ما ندارند. این امر یا به‌دلیل آن است که نمی‌خواهند تاثیری روی جامعه‌‌ی ما بگذارند یا اینکه مایل هستند ما را تنها از راه دور تحت نظارت قرار دهند. ما نمی‌‌توانیم از دلایل واقعی حضور خود در چنین باغ‌‌وحش عظیمی مطمئن شویم، بااین‌حال، همچنان امکان گمانه‌‌زنی برای چنین فرضیه‌‌ای برایمان فراهم است.

بال در پژوهش‌‌های بعدی خود می‌نویسد:

ممکن است حیات بیگانه‌‌ی هوشمند به‌‌شکلی دقیق و نامحسوس در حال رصدکردن ما باشند ولی نه از سر تفنن و سرگرمی. فرهنگ و زیست‌‌بوم ما قطعا مورد علاقه آن‌‌ها است و ممکن است حتی سیاره‌‌ی زمین برای چند نفر از دانشمندان آن‌‌ها ارزش مطالعه را داشته باشد.

درست است که فرضیه‌‌ی باغ‌وحش قادر نیست پاسخی برای بسیاری از پرسش‌‌های دیگر ما ارائه دهد؛ اما دست‌‌کم می‌‌تواند یک توضیح فرضی دیگر برای این پرسش باشد که چرا گاهی تا این‌‌ اندازه در جهان تنها به نظر می‌‌رسیم.

پژوهشگر دیگری با نام جین‌‌پیر روسپارس که در این کارگاه حضور داشته، بر این باور است که فرازمینی‌‌ها نوعی قرنطینه‌‌ی کهکشانی را برای ما اعمال کرده‌‌اند چراکه می‌‌اندیشند اطلاع از حضور آن‌‌ها از نظر فرهنگی برای ما مخرب است:

هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم ما انسان‌ها به بالاترین سطح شناختی ممکن دست‌‌ یافته‌‌ایم. در آینده ممکن است سطوح بالاتری از (این آگاهی) روی زمین تکامل یابد و شاید قبلا در جایی خارج از اینجا نیز بدان دست یافته باشند.

13 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-04-22 11:00:29 +0430 +0430

اون فیلمه رو چون از شیلین بدم میومد نگاش نکردم‌ (dash)
میرم‌کلی میگردم به موضوع دلخواهم میرسم ?

3 ❤️

2019-04-22 11:23:33 +0430 +0430

#نامبر ۱۳
فرضیه ت ممکنه کلا احتمال همه چی هست
earth#
قیافش شبیه کون مرغه

2 ❤️

2019-04-22 11:29:58 +0430 +0430
نقل از: earthking
نقل از: Lady_Ronaak #نامبر ۱۳ فرضیه ت ممکنه کلا احتمال همه چی هست earth# قیافش شبیه کون مرغه

🙄 🙄 یعنی من هلاک شبیه سازی شدم :( وقتی تاپیک میزنین برام میاد تو نوتفیکیشن ولی بعدش دیگه هرچی پست میزارین نمیاد باید خودم ریست کنم ببینم صفحه اپدیت شده یا ن :( ادمین help

یه رفرش بزن‌خب

1 ❤️

2019-04-22 11:34:22 +0430 +0430
نقل از: Lady_Ronaak
نقل از: Lady_Ronaak #نامبر ۱۳ فرضیه ت ممکنه کلا احتمال همه چی هست earth# قیافش شبیه کون مرغه

🙄 🙄 یعنی من هلاک شبیه سازی شدم :( وقتی تاپیک میزنین برام میاد تو نوتفیکیشن ولی بعدش دیگه هرچی پست میزارین نمیاد باید خودم ریست کنم ببینم صفحه اپدیت شده یا ن :( ادمین help

یه رفرش بزن‌خب

همون دیگه حالا اگه بعدا دوباره بیام هیچ نوتیفیکشنی نیس باید خودم بیام صفحه رو باز کنم ببینم کسی چیزی گفته یا ن

من همیشه همین کارو میکنم

1 ❤️

2019-04-22 11:35:21 +0430 +0430
نقل از: We_Are_All_Victims تاپیک خیلی جالب و اسرارآمیزی بود. وجود موجودات فضایی و تعاملات احتمالی اونها با ما آدمیزادگان، همیشه موضوع درخور توجهی بوده. این تاپیک یکی از جالب ترین تاپیک های شماست...

ممنون فرهاد عزیز
و همچنین برگشت گیفای زیبات و وی ای پی شدنتو تبریک میگم (inlove)

2 ❤️

2019-04-22 11:45:36 +0430 +0430
نقل از: We_Are_All_Victims
ممنون فرهاد عزیز و همچنین برگشت گیفای زیبات و وی ای پی شدنتو تبریک میگم (inlove)

این نهایت لطف شماست ? ? راستی مگه یادت رفته ;) گفته بودم که به زودی همه چیز برمیگرده سر جاش ?

بله مطمئنم :)

2 ❤️

2019-04-22 18:45:01 +0430 +0430
نقل از: هنرمند بی هنر جالب بود. لکن اگر شد در آینده تاپیکی خواهم زد و دیدگاه فلسفی خود را راجع به زندگی انسان ها خواهم گفت. هشتگ من عیسا هستم

هشتگ
#نه به اسکی ?

1 ❤️

2019-04-22 18:46:17 +0430 +0430
نقل از: erny19qwerty یادمه چند وقت پیش شبکه فلاانی اخبار گفت که فرازمینی ها ممکنه از ما کوچک تر باشند

هنوز اسناد ناسا فاش نشده !!!

فهمیدم الان خوف ورت میداره :/

2 ❤️

2019-04-22 20:04:43 +0430 +0430

اخرین تصویر رویت شده از موجودات فضایی

?

1 ❤️

2019-04-22 22:08:17 +0430 +0430
نقل از: number.13 فرضیه ی جالبی بود ولی ب شخصه ب موجودات فضایی کمتر اعتقاد دارم ب نظرم اگرم باشن ب شکلی ک تو مخیله ماست نیستن مثلا شاید مثل باکتری ها و ویروس ها باشن در همون حد

ما خودمون تکامل باکتری و ویروس نیستیم مگه؟ (erection) قطعا یه جای دیگه تو فضا باکتری و ویروسی هس یا بوده که زندگی ببخشه به یه کره

ما تکامل یافته ی ویروسیم؟اصلا می دونی ویروس چیه؟اصلا ویروس موجود زنده حساب نمی شه ک ما بخوایم ازش تکامل پیدا کرده باشیم

0 ❤️

2019-04-22 22:20:19 +0430 +0430

فکر کردن ب کلیت قضیه گاهی مغزمو میگاد

1 ❤️

2019-04-23 03:35:33 +0430 +0430

همه چیز ممکنه و هیچ چیز ممکن نیست !

0 ❤️

2019-04-23 04:43:54 +0430 +0430

روزياتتتتتوووو… جالب بود لايك

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «