مخالفان ازدواج رسمی و بچه دار شدن

1397/04/23

سلام به روی ماهتون

بنده یک زایش ستیز هستم

حرفم هم اینه که دنیا جای قشنگی نیست و هر لحظه امکان درد کشیدن وجود داره پس ایده‌آل هم نیست.

خب بنده به همین دلیل با بچه‌دار شدن مخالفم

تفکر زایش ستیز میگه:
وقتی یک بچه‌ای اصلا به دنیا نیومده پس نیست و وقتی نیست خوب و بدی براش وجود نداره
ولی وقتی یه بچه به دنیا میاد، هست و خوب و بد براش اتفاق میفته

حالا شما اگر یک نفرو نیافرینید بدی‌ای در حقش نکردید چون اصلا وجود نداره و وقتی نیست چجوری می‌خواد خوبی و بدی‌ای در حقش اتفاق بیفته؟
همونطور که میدونید در ریاضی عدد تقسیم بر 0 مبهمه یعنی تعریف نداره

کیا با من موافقن و میخوان اصلا بچه نیارن تو این برزخ لعنتی کیا مخالفن؟

حالا حرف و نظریه‌ش به کنار، اگه بتونیم عمل کنیم مرد و زن عملیم

و اینکه ازدواج رسمی رو چرا باهاش مخالفم؟ چون حرف زور و مسؤلیت دائمی بیخودیه… و همچنین اینکه من شدیدا با رسم و رسومات هر دینی مخالفم

1934 👀
3 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2018-07-14 11:37:31 +0430 +0430
نقل از: Sima.__ اینم تفاوت بین انسان و حیوان حیوان در هر شرایطی تولید مثل میکنه ولی آدمیزاد باید شرایط مناسب و مساعد براش پیش بیاد اون بچه یه حداقل امکاناتی باید براش برای ادامه زندگی موجود باشه یا نه

آره ولی هرچقدر هم امکانات داشته باشه بازم درد و سختی و تلخی رو تجربه می‌کنه

0 ❤️

2018-07-14 11:55:19 +0430 +0430
نقل از: Sima.__
نقل از: dr.king_schultz
نقل از: Sima.__ اینم تفاوت بین انسان و حیوان حیوان در هر شرایطی تولید مثل میکنه ولی آدمیزاد باید شرایط مناسب و مساعد براش پیش بیاد اون بچه یه حداقل امکاناتی باید براش برای ادامه زندگی موجود باشه یا نه

آره ولی هرچقدر هم امکانات داشته باشه بازم درد و سختی و تلخی رو تجربه می‌کنه

موافقم ولی این حس توی انسان نهادینه است مثل خوشحالی و ناراحتی شاید یکبار هم شد دلت بچه بخواد با تمام انکار کردن این حس

بله دقیقا همینه و احتمالش هست

0 ❤️

2018-07-14 11:55:33 +0430 +0430

خب کسی که میتونه ازدواج کنه ازدواج کنه بچه هم شرایطشو داستن بیارن .اونی هم که نمیتونی که دیگه هیچی .ملومه عقده ای هستی اینجوری میگی

0 ❤️

2018-07-14 12:07:40 +0430 +0430

یکی هس ک هم روحیه ازدواجو داره هم موقعیت مالی و… چرا نکنه؟و همینطور بچه …یه عده هم نمیتونن ک بهتر نه ازدواج کنن نه بچه دار شن در کل نمیشه یه نظر کلی داد ک شامل همه افراد شه

0 ❤️

2018-07-14 17:03:56 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude خب کسی که میتونه ازدواج کنه ازدواج کنه بچه هم شرایطشو داستن بیارن .اونی هم که نمیتونی که دیگه هیچی .ملومه عقده ای هستی اینجوری میگی

بحث پول داشتن ورفاه نیست
بحث اینه که بلخره اول وسط و آخر زندگی تلخی رو داره و ارزش تجربه کردن نداره
کاش میشد آدم خودش انتخاب کنه که بیاد تو دنیا یا نه…

الان خودت دوست داری دوباره برگردی به کلاس اول ابتدایی و درس و مشق و سختگیری معلما؟

دوس داری یه بار دیگه به این دنیا بیای و تلخی‌ها و دردهای زندگیتو دوباره بچشی؟

اگه چیزی نمیدونید خواهشا توهین نکنید

شما برو غلط املایی‌هاتو درست کن دوست عزیز

1 ❤️

2018-07-14 17:06:15 +0430 +0430
نقل از: Alouche یکی هس ک هم روحیه ازدواجو داره هم موقعیت مالی و.. چرا نکنه؟و همینطور بچه ..یه عده هم نمیتونن ک بهتر نه ازدواج کنن نه بچه دار شن در کل نمیشه یه نظر کلی داد ک شامل همه افراد شه

درسته نمیشه یه نظر برای همه داد موافقتم

ولی من اصلا به زن و مردی که میخوان بچه‌دار بشن کاری ندارم که سختشونه یا نه
من به اون بچه‌ی بیچاره کار دارم
بحث اقتصادش نیست

0 ❤️

2018-07-14 20:17:38 +0430 +0430

خیلیا از اینکه بدنیا اومدن اصن پشیمون نیستن تازه کلی هم عشق و حال میکنن و از زندگی لذت میبرن نمیشه بگی بچه بیچاره هر بچه ای بیچاره نیس … البته نظر تو مال خودته میتونی بچه دار نشی یا هرچی من نظرم اینه ک زندگی اتفاقا خیلی هم شیرینه

1 ❤️

2018-07-14 21:20:47 +0430 +0430

منم تا حدودی باهات موافقم و پیشنهادم برای زوجهایی که بچه دوست دارن اینه اگه خیلی توانایی دارین، برین از پرورشگاه بچه‌ای که محبورا تو این دنیا هست رو بردارید و بزرگ کنید و عشقتونو بهش بدید، اینجوری نه آدم جدیدی به این دنیا اضافه کردین که بعداً پشیمون بشید و نه ظلمی در حق کسی

1 ❤️

2018-07-14 21:58:53 +0430 +0430

این تفکر ممکنه بصورت خاص و در بعضی شرایط درست باشه(مثل اخته کردن مردان و نازا کردن زنان معتاد یا بیمارهای صعب العلاج مانند ایدز)، ولی بصورت عام درست نیست.

تفکر شما مثل این مثال میمونه که بگم: "من رانندگی نمیکنم. چون ممکنه اگه رانندگی کنم، منجر به تصادف بشم و آسیب مالی یا جانی به یک نفر وارد کنم".

یا یک مثال دیگه: "من علی رغم اینکه دانشگاه دولتی قبول شدم و دولت تمام هزینه های تحصیل من رو میده، ولی دانشگاه نمیرم. چون میترسم علی رغم اینکه سواد کسب کردم، ولی هیچ فایده ای برای جامعه نداشته باشم و فقط خرج رو دست دولت بمونه".

ولی بدترین مثال: "میترسم دچار بیماری واگیردار بشم یا بخاطر جنون آنی منجر به مرگ یک نفر بشم یا بخاطر اشتباه در کارم به فردی یا خانواده ای آسیب بزنم و ... پس همون بهتر که خودم رو بکُشم تا هم خودم راحت بشم و هم جامعه از خطرات احتمالی که ممکنه از جانب من بهشون وارد میشه، در امان بمونه!!!".

نتیجه:

بنظر من چنین تفکری که حاضره صورت مساله رو به طور کامل بابت مشکلات احتمالی پاک کنه، نشات گرفته از ضعف آدمی هستش.

موید باشی

1 ❤️

2018-07-15 08:41:44 +0430 +0430

اینحرفا که میزنی مال یه ادمه عقده ای هس ازدواج وبعدشم بچه اتفاقایی هس که اون زندگی رو از یکنواختی در میاره هر کی شرایط داش میتونه اینا رو داشده باشه طوری نیسد که .حالا تو مشکل داری بقیم باید مثله تو عقده ای بشن

0 ❤️

2018-07-15 08:43:33 +0430 +0430

از کجا میدونی همه سختی میکشن علم غیب داری مگه

0 ❤️

2018-07-15 11:48:26 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude اینحرفا که میزنی مال یه ادمه عقده ای هس ازدواج وبعدشم بچه اتفاقایی هس که اون زندگی رو از یکنواختی در میاره هر کی شرایط داش میتونه اینا رو داشده باشه طوری نیسد که .حالا تو مشکل داری بقیم باید مثله تو عقده ای بشن

ولی بنظر من، این تفکر که یک زوج باید فرزند بیارند تا زندگیشون از یکنواختی دربیاد، ماهیّت فرزندآوری رو زیر سوال میبره. یک زندگی مشترک سالم، الزاماً نیازمند داشتن فرزند نیست و درواقع زوجین باید پیش از ازدواج این احتمال رو بدن که بنا به دلایلی ممکنه نتونند در آینده دچار فرزند بشند و این توانایی رو در خودشون بوجود بیارند که بتونند علی رغم بی فرزند بودن، باز هم یک زندگی مشترک سالم و البته لذّت بخش داشته باشند.

من همیشه یک جمله مهم به افرادی که قصد ازدواج دارند و شخص مورد نظرشونو انتخاب کردند، میزنم و اون جمله اینه: "آیا فکر میکنی با کسی که قصد کردی ازدواج کنی، برای ۵۰ سال حرف برای گفتن داری تا از بودن در کنارش حوصله ات سر نره؟ اگر جواب این سوال برای جفتتون مثبته، برید با هم ازدواج کنید".

لذا ماهیّت فرزندآوری، حوصله سربری زندگی مشترک یک زوج نیست. بلکه اضافه کردن رنگ جدید و مفهوم جدید به یک زندگی زیبا و پر از مفهوم هست. بدین معنی که نسل بعد انسان باید ارتقاء یافته و مترقّی تر از نسل قبلش باشه.

0 ❤️

2018-07-15 14:45:41 +0430 +0430
نقل از: بزرگوار_استوراخچی اینجوری نسل انسان منقرض میشه ( خو بشه ! به جهنم ! )

وقتی بچه های گرسنه و بیمار آفریقایی رو میبینم به خودم میگم با به دنیا اوردنشون بزرگترین ظلم رو در حقشون کردن …

ولی اینکه کلا بچه به دنیا نیاریم نمیشه ، اگه تو آمریکا یا اروپا باشه اشکالی نداره ، فقط باید بهش بگی که هروقت از بازی زندگی خسته شد بدون نگرانی بازی رو ببنده ( یعنی خودکشی کنه ) …

آفرین بزرگوار

من فکر می‌کنم تا اینجا فقط تو حرف منو دقیق فهمیدی

1 ❤️

2018-07-15 14:48:57 +0430 +0430
نقل از: Coolcouple1396 منم تا حدودی باهات موافقم و پیشنهادم برای زوجهایی که بچه دوست دارن اینه اگه خیلی توانایی دارین، برین از پرورشگاه بچه‌ای که محبورا تو این دنیا هست رو بردارید و بزرگ کنید و عشقتونو بهش بدید، اینجوری نه آدم جدیدی به این دنیا اضافه کردین که بعداً پشیمون بشید و نه ظلمی در حق کسی

آره اینم میشه و خیلی هم پسندیده هست ولی بازم یه مشکلی وجود داره: پدر مادرایی که بچه میارن و میذارن پرورشگاه یا می‌دن به یکی دیگه…
اینا تعدادشون بیشتر میشه اگه این قضیه پیشرفت کنه

0 ❤️

2018-07-15 14:56:25 +0430 +0430
نقل از: Asghariz

این تفکر ممکنه بصورت خاص و در بعضی شرایط درست باشه(مثل اخته کردن مردان و نازا کردن زنان معتاد یا بیمارهای صعب العلاج مانند ایدز)، ولی بصورت عام درست نیست.

تفکر شما مثل این مثال میمونه که بگم: "من رانندگی نمیکنم. چون ممکنه اگه رانندگی کنم، منجر به تصادف بشم و آسیب مالی یا جانی به یک نفر وارد کنم".

یا یک مثال دیگه: "من علی رغم اینکه دانشگاه دولتی قبول شدم و دولت تمام هزینه های تحصیل من رو میده، ولی دانشگاه نمیرم. چون میترسم علی رغم اینکه سواد کسب کردم، ولی هیچ فایده ای برای جامعه نداشته باشم و فقط خرج رو دست دولت بمونه".

ولی بدترین مثال: "میترسم دچار بیماری واگیردار بشم یا بخاطر جنون آنی منجر به مرگ یک نفر بشم یا بخاطر اشتباه در کارم به فردی یا خانواده ای آسیب بزنم و ... پس همون بهتر که خودم رو بکُشم تا هم خودم راحت بشم و هم جامعه از خطرات احتمالی که ممکنه از جانب من بهشون وارد میشه، در امان بمونه!!!".

نتیجه:

بنظر من چنین تفکری که حاضره صورت مساله رو به طور کامل بابت مشکلات احتمالی پاک کنه، نشات گرفته از ضعف آدمی هستش.

موید باشی

البته من نگفتم نازا و اخته کردن و این حرفا
منظورم اینه که آدما با آزادی کامل و با اختیار خودشون پیشگیری کنن (نریزن توش یا هر کار درست دیگه) نه اینکه دولت و حکومت بیاد اخته‌شون کنه!

تا اینجا نظر مخالفا رو خوندم ولی نظر تو منو به فکر فرو برد
سپاس‌گذارم از اینکه انقدر قشنگ و مؤدبانه توضیح دادی

حالا یه سوال پیش میاد و امیدوارم که این سوال رو ببینی و جواب بدی چون میخوایم مباحثه کنیم اگه مایل باشی:

بچه دار شدن (چه برای خود انسان چه برای جامعه) چه فایده‌ای داره و چه هدفی رو دنبال می‌کنه؟

0 ❤️

2018-07-15 15:11:14 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude اینحرفا که میزنی مال یه ادمه عقده ای هس ازدواج وبعدشم بچه اتفاقایی هس که اون زندگی رو از یکنواختی در میاره هر کی شرایط داش میتونه اینا رو داشده باشه طوری نیسد که .حالا تو مشکل داری بقیم باید مثله تو عقده ای بشن

عقده‌ای یا هر چیز دیگه‌ای میخوای بهم بگی بگو…

عیب نداره مشکلی نیست

این یه بحث فلسفی و منطقی هست که نمیگم هم حتما درسته فقط میخوام نظرات دوستان رو بدونم
حتی دیدی که جواب مخالفایی که توهین نکردن رو درست دادم

الان شما جواب درست حسابی‌ای به من ندادی! فقط گفتی زندگی از یه نواختی در بیاد همین!

من بحثم حق خود بچه‌ست شما به فکر شادی خودتی

نمیدونم اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها یا کلا مسیحیا میگن طرف که می‌میره راحت میشه و وقتی بچه‌ای به دنیا میاد میگن پاشو گذاشته بدترین جا و ناراحت میشن؛ تازه اونا که همه چیشون تامینه و مشکلی از لحاظ مالی و فرهنگی ندارن مثل خیلی از ما!

من مشکلی ندارم و عقده‌ای نیستم و نظرمو به کسی هم تحمیل نکردم
این از حرص خوردن شما و اینکه نمیتونی جواب بدی نشأت میگیره

واقعا متاسفم برای جامعه‌ی خودمون که تا یه نظر میدی همه حمله میکنن
حالا از این جور بحث صدها سال هست که تو کشورای اروپایی و کشور آمریکا گفته میشه و میشینن در موردش حرف میزنن و نتیجه‌گیری می‌کنن ولی ما تو ایران تا یکی میاد حرف بزنه و نظر بده همه به خاطر اعتقادات و تعصب مسخره‌شون بهش حمله می‌کنن…

شاید کشور ما هم دانشمندها و فیلسوف‌هایی داشته که می‌تونستن کشور رو از الان اروپا هم پیشرفته‌تر کنن ولی همین متعصبا با زخم زبون تلخشون و با تحدید‌ها و کشت و کشتارهاشون باعث شدن اونا پا به فرار بذارن!

0 ❤️

2018-07-15 15:15:45 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude از کجا میدونی همه سختی میکشن علم غیب داری مگه

نه علم غیب ندارم ولی منطق دارم!

من میگم هر کسی تو زندگیش حداقل چندین بار سختی میکشه و مزه تلخی رو میچشه پس این زندگی ایده‌آل نیست

یه جوری نظر میدید انگار بچه‌ی اون هف هش ده‌تا خونواده هستید که میگن کل پول جهان تو دستشونه و به دنیا حکومت میکنن! 🙄

0 ❤️

2018-07-15 16:37:43 +0430 +0430

ما موجوداتی هستیم که بر اساس قواعد طبیعی اصلا نباید وجود داشته باشیم.شرافتمندانه ترین کاری که میتونیم در حق خودمون بکنیم اینه که تولید مثل رو متوقف کنیم و قدم به قدم برای انقراض نسلمان حرکت کنیم

1 ❤️

2018-07-15 16:47:57 +0430 +0430

پا حرف تو باشه نسله بشرو کور میکنی میره پی کارش بچه شیرینتر میکنه زندگیو هر تغییری خوب باشه رو زندگی اثر دارد .ادم اینقد ضعیف ینی یه مشکل از پا درش بیاره واقعن نوبرشو اوووردی

0 ❤️

2018-07-15 16:50:56 +0430 +0430

تو نسل خودتو میخای کور کنی واقعن که برو خودتو یه جا روانشناس نشون بده

0 ❤️

2018-07-15 16:51:23 +0430 +0430
نقل از: Someone_talks ما موجوداتی هستیم که بر اساس قواعد طبیعی اصلا نباید وجود داشته باشیم.شرافتمندانه ترین کاری که میتونیم در حق خودمون بکنیم اینه که تولید مثل رو متوقف کنیم و قدم به قدم برای انقراض نسلمان حرکت کنیم

چه عجب یکی پیدا شد بفهمه

ممنون دوست عزیز

0 ❤️

2018-07-15 16:54:16 +0430 +0430

فعلن که نسل بشر کور نشده تا چشاتون دراد میخای حیوونا بیان رو کارت

0 ❤️

2018-07-15 16:55:22 +0430 +0430

برو دکتر

0 ❤️

2018-07-15 17:01:18 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude پا حرف تو باشه نسله بشرو کور میکنی میره پی کارش بچه شیرینتر میکنه زندگیو هر تغییری خوب باشه رو زندگی اثر دارد .ادم اینقد ضعیف ینی یه مشکل از پا درش بیاره واقعن نوبرشو اوووردی

آهان پس معلوم شد تو به بچه نگاه ابزاری داری!

بچه رو میارین که چی؟ که زندگی “خودتون رو شیرین کنین” اون بچه هیچ چی از شیرینی نمیفهمه لااقل اول زندگیش… و همچنین قدرت انتخاب نداره که بیاد یا نه ولی شماها به زور میارینش اینجای لعنتی

من که نگفتم نسل بشر رو به اجبار و زور منقرض کنم؛ گفتم آدما خودشون بخوان…

آدما گونه‌ی پستانداران نیستند بلکه یه جور ویروسن که همه چی رو داغون میکنن حتی به خودشونم رحم نمیکنن (تقریبا دیالوگ “مأمور اسمیت” تو فیلم ماتریکس 1 هست)

انسانها متجاوزانی هستند که روی زمین زندگی می‌کنند و دیر یا زود از بین میروند (اینم تقریبا یه ضرب‌المثل سرخ پوستی هست) ?

من ضعیف نیستم، تفکرمه!

0 ❤️

2018-07-15 17:04:07 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude تو نسل خودتو میخای کور کنی واقعن که برو خودتو یه جا روانشناس نشون بده

اگه اینجوری باشه کل فیلسوفا باید خودشونو بیمارستان روانی بستری کنند!

حالا من که پشم کیسه‌ی بیضه‌شونم نیستم :)

1 ❤️

2018-07-15 17:06:12 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude برو دکتر

اتفاقا یه بار رفتم گفت بحث با آدمای متعصب و بی شعور نکن

1 ❤️

2018-07-15 17:10:08 +0430 +0430

به بچه محبت میکنیم کیفشو میبره مگه میگم بیله کار کنه هر نوع تغییر خوب باشه زندگی شیرنتر میشه تو خودت ینی یکنواختی رو دوس داری حال ادم بهم میخوره اینجور که تو میخای باشه

0 ❤️

2018-07-15 17:14:11 +0430 +0430

به پوچی رسیدی حرفات فقط یاَس و نامیدی هس حتی عرضه نداری با مشکل بجنگی شول و ول 🙄

1 ❤️

2018-07-15 17:26:24 +0430 +0430
نقل از: Faludehmalude تو نسل خودتو میخای کور کنی واقعن که برو خودتو یه جا روانشناس نشون بده

اگه اینجوری باشه کل فیلسوفا باید خودشونو بیمارستان روانی بستری کنند!

حالا من که پشم کیسه‌ی بیضه‌شونم نیستم :)

باهات موافقم .ولی خب یه کنجکاویه بیشتر ک ادما میخان همه چیز و تجربه کنن

1 ❤️

2018-07-15 17:28:32 +0430 +0430

“زندگی‌” هیچ اهمیتی برای افراد یا حتی گونه‌های مختلف جانوری قائل نیست. یعنی‌ براش مهم نیست که کسی‌ دچار رنج و درد میشه یا نه. نیروی “زندگی‌” از پیکرهای مادی ما به عنوان یه وسیله نقلیه استفاده می‌کنه که در زمان به سمت جلو حرکت کنه. آدمها هم مثل بقیه جاندارن فقط یک وسیله هستن برای ادامه حیات. حالا در این بین آدمها به طور غریزی اما با توجیهات مختلف مثل هدفمند کردن خودشون یا احساس مسوولیت کردن یا … خودشون رو متقاعد میکنند که باید بچه بیارن! بعضی‌ وقتا هم که اصلا فکر یا منطق زیادی هم پشت اینکار نیست … طرف واسه سکس زن میگیره و نتیجش می‌شه بچه!

1 ❤️

2018-07-15 20:51:53 +0430 +0430
نقل از: Asghariz

نتیجه:

موید باشی

البته من نگفتم نازا و اخته کردن و این حرفا
منظورم اینه که آدما با آزادی کامل و با اختیار خودشون پیشگیری کنن (نریزن توش یا هر کار درست دیگه) نه اینکه دولت و حکومت بیاد اخته‌شون کنه!

تا اینجا نظر مخالفا رو خوندم ولی نظر تو منو به فکر فرو برد
سپاس‌گذارم از اینکه انقدر قشنگ و مؤدبانه توضیح دادی

حالا یه سوال پیش میاد و امیدوارم که این سوال رو ببینی و جواب بدی چون میخوایم مباحثه کنیم اگه مایل باشی:

بچه دار شدن (چه برای خود انسان چه برای جامعه) چه فایده‌ای داره و چه هدفی رو دنبال می‌کنه؟

در خصوص بخش اول حرفتون باید عرض کنم مثال گفته شده، صرفاً در راستای صحبت شما بود و حتّی کمی بالاتر. بذارید مفصّل توضیح بدم. شما توی تاپیکتون گفتید: "تفکر زایش ستیز میگه: وقتی یک بچه‌ای اصلا به دنیا نیومده پس نیست و وقتی نیست خوب و بدی براش وجود نداره. ولی وقتی یه بچه به دنیا میاد، هست و خوب و بد براش اتفاق میفته".

نکته ای که در اینجا وجود داره اینه که در خصوص فرد دارای بیماری صعب العلاج یا معتاد، مطمئناً فرزند زاده شده دارای مشکلاتی هست که بلاشک آزادی هایی از اون فرزند سلب میشه(بعنوان بارزترین نمونه از آزادی سلب شده، سلامتی جسمی فرزنده). حتی علاوه بر این، بدلیل نداشتن تربیت صحیح، مشکلاتی برای جامعه به وجود میاره. لذا باید دستی قدرتمند بعنوان حاکم(که ما اینجا اسمشو میذاریم قانون)، بالاتر از اختیارِ فرد معتاد یا بیمار صعب العلاج که ممکنه از این ابزار (که در واقع همون قدرت اختیار خودش هست) به درستی استفاده نکنه و حتی ممکنه تعبیر درستی از آزادی نداشته باشه، قرار بگیره و محدودش کنه. لذا اگر بخوام نتیجه درستی از بخش اول صحبت هام بگیرم، باید بگم: افرادی در جامعه هستند که بدلیل مشکلاتی که براشون بوجود آمده، طبق قانونی که مطابق بر مصالح جامعه نوشته میشه، باید اختیارشون محدود بشه(حالا ممکنه بگید که این وسط خیلی از چنین افرادی وجود دارند که میتونند فرزندان مشکل داری داشته باشند و نسبت به این مساله هم آگاهی دارند، ولی با اختیار خودشون فرزند نمیارند. امّا من در جواب میگم که خیلی ها علی رغم دانایی نسبت به اینکه فرزندشون مشکل داره، بنا به توجیهات خودشون، فرزند میارند و اتّفاقا باید با چنین افرادی که تعبیرشون از آزادی نادرسته برخورد قانونی کرد).

پیش از اینکه بخش دوّمتون رو پاسخ بدم باید بگم خواهش میکنم. امّا جواب.

جواب خیلی ساده هست، ولی طولانی. نویسنده ای هست به نام یووال هری که کتابی داره به نام "انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر". نویسنده تاریخ انسان هوشمند رو که دارای قدمت حدود 200هزار ساله هست، به چهار بخش تقسیم می‌کنه: انقلاب شناختی، انقلاب کشاورزی، وحدت انسان‌ها و انقلاب علمی. این کتاب دوتا نکته خیلی اساسی داره. اول اینکه انسان خردمند یا هوشمند در طول تاریخ بشر، در هر چهاربخش دارای پیشرفتِ و این بسیار خوبِ. این امر نشات گرفته از چیزی جز تجمع تجارب و یادگیری از تاریخ پیروزی ها و شکست ها در تمامی امورات زندگی بشری نیست که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده. گرچه نویسنده در بخشی، انقلاب کشاورزی رو دارای ضعف هایی اساسی میدونه که اگه مرتفع نشه، در بین 4 انقلاب ذکر شده، در آینده یک انقلاب شکست خورده تلقی میشه، ولی در همون بخش اشاره میکنه که مسلماً هدف بشری اینگونه هست که به اون سمتی حرکت کنه تا این انقلاب هم به هدف غایی خودش برسه و از شکست رهایی پیدا کنه. اما نکته دوم بسیار مهم تره. نویسنده معتقده که انسان خردمند در طول تاریخ خودش، بسیار وحشی تر از حیوانات، خصوصاً حیوانات اهلی رفتار کرده و همین امر منجر به این شده که علی رغم انقلاب علمی خودش، نسبت به گذشته، شادی و امیدواری کمتری داشته باشه و این دقیقاً مطابق با صحبت شماست که وجود بدی در حق نسل بعدی رو محتمل میدونید و این بدی با توجه به نظر یووال هری، میتونه وحشی تر شدن نسل بعد، احساسِ کمتر شادی و افزایش ناامیدی نام برد. امّا مساله دقیقاً همین جاست. بشر با انقلاب علمی خودش و از همه بدتر از اون، شروع انقلاب صنعتی، در دام خودش افتاد. در واقع قرار بود انقلاب علمی و صنعتی برای بشر همچون یک قلاب ماهی گیری باشه که فقط ماهی (اختراعات و اکتشافات) رو بگیره. اما در کنار همه اینها منجر به این شد که در نهایت متوجه بشه هر اختراعش و هر اکتشافش یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی داره(مثل انرژی اتمی که در کنار صدها فوایدش، ازش بمب اتم هم ساخته میشه و سابقه استفاده ازش هم داره). طبق نکته اول بشر باید با کسب تجربه، انقلاب علمی خودش رو هم بهبود ببخشه. لذا اگر قرار بر این باشه که نسل بشری بخاطر وحشی گرایی، عدم شادی و در نهایت ناامیدی دیگه تولید نشه، تولید دانش و گستردگی علم هم از یک زمانی به بعد متوقف میشه و تمام تجارب چند صد هزار ساله بشری از بین میره. در نتیجه در پاسخ به این مساله باید گفت که افزایش بشر از منظر کمیتی و تعداد، (احتمالاً) میتونه در نهایت منجر به افزایش کیفیت زندگی بشری هم بشه. مساله ای که در کشورهای خصوصاً دارای دانش پایه بسیار مهم شده و فرزندآوری رو تشویق میکنند. یک مثال حاشیه ای به ذهنم رسید و اتفاقاً چون سالمرگ خانم میرزاخانی هم هست میگم. خیلی جالبه که از بین 80 میلیون ایرانی، تنها ایشون تونستن جایزه فیلدز رو کسب کنند و بین 3.5 میلیارد زن جهان، اولین زنی باشند که موفق به دریافت این جایزه شدند(البته لازم به ذکره که این جایزه مختص افراد زیر 40 سال هست و اعداد رو باید یکم کاهش بدم). خب اگر ایشون حدود دو دهه پیش در اون اتوبوس دانشجویان المپیاد جهانی جزو کشته شدگان بود، بشر حالا حالاها چنین کسی رو به خودش نمیدید و لذا اگر ما هرچه جمعیتمون بیشتر باشه، احتمال داشتن افرادی که کیفیت زندگی بشری رو ارتقا میدن هم بیشتر میشه. از بحث دور نشم. نتیجه ای که میتونم بگیرم اینه که بشر برای خروج از دامی که خودش ناخواسته در خودش فرو رفته، نیازمند تولید انسانِ. باید در حد توان خودش تولید کنه تا بتونه یک انقلاب جدید جدای از 4 انقلاب ذکر شده در زمان آتی بوجود بیاره و مشکل انقلاب علمی رو مرتفع کنه.

یک نکته در نهایت بگم: دیدگاه هایی که در بالا ذکر شد، کاملاً شخصیه و من اگر جای شما بودم یک ایراد اساسی بهش میگرفتم. دیدگاه بنده یک دیدگاه کلان، زمان بر، قابل اجرا در شرایط آزمایشگاهی و در نهایت یک دیدگاه از بالا به پایین هستش. بدین معنی که این دیدگاه احتمالاً توسط یک سیاست گذار ملی یا بین المللی (ممکنه) مطرح بشه و برای اون برنامه ای بریزه و یا مثل مسئولان بی عرضه کشور ما، برنامه ای برای افزایش جمعیت نداشته باشند و فقط شعار دادنش رو خوب بلدند(مثل رهبر جمهوری اسلامی که چندین سال پیش در تریبون عمومی بی هیچ ترسی گفت در خصوص شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر اشتباه کردیم و باید عوضش کنیم. اما با گذشت چندین سال، هیچ و دقیقاً هیچ برنامه ای برای افزایش فرزندآوری هم خودش و هم مسئولان دولت قبل و این دولت نداشتن و از طرفی اوضاع اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هم چنان اُفت کرده که رغبت برای حتی داشتن یک فرزند هم داره کم میشه. چه برسه به دوتا و سه تا و بیشتر). لذا بنده کاملاً به شما حق میدم که اگر فردی هستید که در ایران زندگی میکنید، این حرفها رو خیلی مورد توجه قرار ندید. ولی بدونید در عرصه بین المللی دیدگاه های سیاست مدارها متفاوته(گرچه دیدگاه مردم بین الملل هم تا حد زیادی مثل ماست).

موفق باشید

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «