میز گردی با شما (وطنپرستی و برتریجویی)

1394/07/29

از امشب قرار موضوعاتی هر چند شب در مورد معضلات پیرامونمون مطرح بشه لذا از همه دوستان با هر گرایشی و هر اعتقادی چه موافق وچه مخالف تقاضا دارم از هرگونه توهین بیاحترامی بی ادبی به همدیگه پرهیز کنید و حرفاتونو بر اساس منطق دلیل امار و منبع در صورتی که دلیلی ارایه میدید قید کنید از مغلطه کردن و یا جناح داری خود داری کنید تا در کمال احترام یه میز گرد داغ داشته باشیم و بتونیم در کنار هم و یه جمع هر چند کوچک تمرین دموکراسی داشته باشیم و اینم بدونن اونایی که قصد انحراف تایپیک یا فحاشی داشته باشن گزارش و یا دایورت میشن به جناح چپ از نیمه بدن مبارک لذا احترام خودتون و دیگران رو حفظ کنید با تشکر از همه دوستان وطن پرست و حقیقت جو Give rose
زمان شروع میزگرد شبانه ساعت یازده شب به بعد لطف کنید با حضور گرمتون تایپیک رو سر پا نگه دارید

موضوعاتی هم که قراره مورد نقد وبررسی قرار بگیره بر طبق ارای کاربران تعیین میشه

mizegerd_0.jpg

13859 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2015-10-21 14:21:12 +0330 +0330
22222222222222222222222222222_1.jpg
0 ❤️

2015-10-24 03:26:01 +0330 +0330

آقا درود بر شما…

مسئلتُن…

اگه ممکنه، بعد از روشن شدن تکلیف تشریح جامع واژه ی “روشنفکری”،…

در مورد رسالت افراد روشنفکر هم، جداگانه، توضیح بفرمایید…

سپاس…

0 ❤️

2015-10-24 13:51:55 +0330 +0330

[quote=pouyapoya2012]آقا درود بر شما…

مسئلتُن…

اگه ممکنه، بعد از روشن شدن تکلیف تشریح جامع واژه ی “روشنفکری”،…

در مورد رسالت افراد روشنفکر هم، جداگانه، توضیح بفرمایید…

سپاس…[/quote]
سلام خدمت دوست عزیز .متاسفانه بعلت محدود کردن برادران پارازیت انداز و مختل کننده چند شبی نت نداشتم .در مورد این میز گرد قرار نیست من بعنوان جامعه شناس چیزی رو بخورد دیگران بدم بلکه هر کس از دید خودش این واژه رو بیان میکنه و دیگرانهم اون دیدگاه رو به چالش یا اینکه تکمیل تر میکنن .
خوشحال میشم شما هم نظر خودتونو بیان کنید

0 ❤️

2015-10-24 13:59:35 +0330 +0330

تاپيک نو مبارک ?

اميدوارم در کنار شما و ديگر دوستان نوانديش بتونم چيزي ياد بگيرم

0 ❤️

2015-10-24 14:06:39 +0330 +0330

روشنفکر در یک کلام یعنی بنده ?

0 ❤️

2015-10-24 14:06:45 +0330 +0330

تاپیک خوبی باید بشه امیدوارم توش دعوا نیوفته ok .

0 ❤️

2015-10-24 14:08:54 +0330 +0330

در تایپیک پیامبرانعصر جدید دوستان به این نتیجه رسیدند که روشنفکر کسیه که منافع ملیشو مبنی قرار بده و زمانی دورتر از زمان عامه مردمشو ببینه و مردم رو بسمت اون مسیر روشن هدایت کنه مسیری که ممکنه به هدفش نرسه و جونشو بابت هدفش بزاره مثل کسروی هدایت و …و ممکنه بتونه عامه مردمو با خودش بیدار و همراه کنه مثل گاندی و ماندلا و …از دیدگاه من اما وقتی وارد جزییات شدیم دیدیم ادمهایی که از دید هر کدوم از ما روشنفکر بودن ممکنه از دید دیگران خاین باشن و اینجا به چالش رسیدیم و برگشتیم به نقطه اول که روشنفکر براستی کیه و چه خصوصیتی عامه پسندی داره که همه باهاش موافقن پس یه فلش بک زدیم و باز به تعریف روشنفکر رسیدیم

0 ❤️

2015-10-24 14:12:38 +0330 +0330

[quote=ترومن]تاپيک نو مبارک ?

اميدوارم در کنار شما و ديگر دوستان نوانديش بتونم چيزي ياد بگيرم[/quote]
دوست عزیز دیدار مجددتونو به فال نیک میگیرم و سلام عرض میکنم امیدوارم این بحث چالش بر انگیز در کنار شما خوبان بتونه بتعث بشه درسها و اطلاعات ناچیز بنده بهش اضافه بشه در کمال احترام تمرین دموکراسی رو در این جامعه کوچک سایت با شما بزرگواران تمرین کنیم give_rose

0 ❤️

2015-10-24 14:15:46 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی]روشنفکر در یک کلام یعنی بنده ?[/quote]
ممنون از حضورتون
اما بقول فردوسی پور اجازه بدید قانع نشم ?
همون بنده رو تشریح کنید بفهمیم بنده روشنفکر چه خصوصیتی داره که جز روشنفکران قرار میگیره ?

0 ❤️

2015-10-24 14:17:27 +0330 +0330

[quote=jack.sparr0w]
میز گردی با شما
[/quote]

اینو که مینویسی خود به خود یاد برنامه احمدرضا بهارلو تو VOA میفتم ugly002_0.gif
یادش بخیر…

0 ❤️

2015-10-24 14:19:19 +0330 +0330

[quote=sukhoi]تاپیک خوبی باید بشه امیدوارم توش دعوا نیوفته ok .[/quote]
امیدوارم با حضور شما و دوستان دیگه و صبوری در شنیدن انتقادات مخالف و عدم فحاشی به نظرات همدیگه بتونیم جمعی صمیمی کنار هم داشته باشیم .بطوری که همه قشر ادمی مجال ابراز عقایدشو داشته باشه .اما لطف کنن دوستان عقایدشونو بر اساس منطق مطرح کنن با ذکر دلیل نه اینکه چون من از اسم فلان کس خوشم نیاد بگم این عقیده مسخرس
ممنون از همتون give_rose

0 ❤️

2015-10-24 14:23:00 +0330 +0330

[quote=اسکلت حشری][quote=jack.sparr0w]
میز گردی با شما
[/quote]

اینو که مینویسی خود به خود یاد برنامه احمدرضا بهارلو تو VOA میفتم ugly002_0.gif
یادش بخیر…[/quote]
سلام به دوست پر تلاش و اگاه سایت البته کمی خشن خخخخ
راستش منم از بینندگان پر و پا قرص اون برنامه بودم و اسم برنامش برای من خاطره ساز بود پس بیاد اون دوستان دیدم اسم زیبایی میشه در کنار شما خوبان برای این تایپیک امیدوارم بتونیم این تایپیک رو هم خاطره ساز کنیم در کنار شما عزیزان give_rose

0 ❤️

2015-10-24 14:32:35 +0330 +0330

درود بر شما به خاطر این تاپیک خوب تون.
از نظر من روشنفکر کسی است که چند ویژگی داشته باشه: اطلاعات عمومی اش بالا باشه و کنجکاو و اهل مطالعه باشه. همه چیز رو با نگاه انتقادی نگاه کنه از جمله همه چیزهایی که توی جامعه اش به طور عادی پذیرفته شده است و بیشتر مردم اونها رو دربست می پذیرند (مثل دین، نظام طبقاتی، حکومت و …).
روشنفکر باید دنبال حقیقت باشه و وقتی فهمید اشتباه می کنه جسارت پذیرشت اشتباه اش رو داشته باشه و همیشه آماده بازنگری در عقایدش باشه.
علاوه بر این آگاهی و فکر باز و انتقادی، روشنفکر وجدان اجتماعی قوی تری نسبت به بقیه جامعه داره. یعنی وظیفه خودش می دونه برای آگاه کردن جامعه تلاش کنه و حاضره برای منافع اجتماع از منافع شخصی اش بگذره و در این راه خطرات رو هم به جون بخره. به علاوه روشنفکر وجدانش رو به پول و مقام نمی فروشه و آلت دست صاحبان قدرت و ثروت نمیشه.
با این تعبیر،‌ هر کس که زیاد مطالعه کرده یا قلم خوبی داره حتما روشنفکر نیست. روشنفکری علاوه بر آگاهی بالا به وجدان قوی هم نیاز داره. خیلی از کسانی که قلم خوبی دارند یا اطلاعات عمومی بالایی دارند قلم و آگاهی شون رو به صاحبان قدرت می فروشند عملن تبدیل میشن به مزدوران حکومت.
روشنفکران برجسته حتی تا بعد از مرگ شون می توانند مثل یک مشعل جاودانه منشاء آگاهی و نور انداختن بر تاریکی ها باشند.
نمونه های عالی روشنفکر ایرانی رو که با تعریف بالا هم می خونن من توی کسانی مثل احمد کسروی، صادق هدایت و احمد شاملو می بینم.

0 ❤️

2015-10-24 14:35:02 +0330 +0330

[quote=jack.sparr0w][quote=پِسر آبی]روشنفکر در یک کلام یعنی بنده ?[/quote]
ممنون از حضورتون
اما بقول فردوسی پور اجازه بدید قانع نشم ?
همون بنده رو تشریح کنید بفهمیم بنده روشنفکر چه خصوصیتی داره که جز روشنفکران قرار میگیره ?[/quote]
روشنفکر از هر گونه تعصب به دوره و برای هیچ چیز حتی همسرش رگ گردنش باد نمیکنه و حتی اگر همسرش بهش خیانت کنه بدون هیچ خشمی ازش جدا میشه
روشنفکر برای عقیده خودش آدم نمیکشه و برای هیچ عقیده ای احترام قاعل نیست
تنها خط قرمز روشنفکر احترام به افراد و اعضای خانواده های اونها هستش نه عقایدشون
البته این بیشتر تعریف دگر اندیشه تا روشنفکر که من دگر اندیشی خودم رو مدیون شهوانی میدونم من تو شهوانی یاد گرفتم که هیچ فکر و عقیده و آرمانی ارزش این رو نداره که خودت و دیگران رو به خاطرش بدری
بهتر بود عنوان تاپیک رو میذاشتی خصوصیات یک دگر اندیش چیه ؟تا یک روشنفکر، چون مفهوم دگر اندیشی بسیار گسترده تراز روشنفکره
PicsArt_1427881200658_0.jpg

0 ❤️

2015-10-24 14:37:42 +0330 +0330

همونطور که پیش‌تر هم گفتیم:
«روشنفکر کسیه که “وابستگیِ فکری” نداشته باشه

حالا این شخص با توجه به جایگاه اجتماعی/حقوقیش رسالتش متغیره.
از نظر خود من؛ یه «روشنفکر واقعی» حتی وطنش هم نباید براش در الویت‌ باشه. ولی وختی طرف سیاستمدار باشه اوضا تاحدودی فرق میکنه!

0 ❤️

2015-10-24 14:49:11 +0330 +0330

[quote=اسکلت حشری]همونطور که پیش‌تر هم گفتیم:

از نظر خود من؛ یه «روشنفکر واقعی» حتی وطنش هم نباید براش در الویت‌ باشه. ولی وختی طرف سیاستمدار باشه اوضا تاحدودی فرق میکنه![/quote]
این تعریف دگر اندیشه نه روشنفکر
البته فراموش نکنیم که روشنفکری زیر مجموعه کوچکی از دگر اندیشیه یعنی هر انسان دگر اندیشی در سالیان دور به مرحله روشنفکری یعنی احترام به عقاید دیگران رسیده و به مرور زمان و مطالعه بیشتر از زندان احترام به عقاید مسخره دیگران هم عبور کرده و خودش رو از هر زندانی رها کرده

0 ❤️

2015-10-24 14:52:53 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی]
البته فراموش نکنیم که روشنفکری زیر مجموعه کوچکی از دگر اندیشیه یعنی هر انسان دگر اندیشی در سالیان دور به مرحله روشنفکری یعنی احترام به عقاید دیگران رسیده و به مرور زمان و مطالعه بیشتر از زندان احترام به عقاید مسخره دیگران هم عبور کرده و خودش رو از هر زندانی رها کرده[/quote]

این فقط تعریف شخصی توئه…
مگرنه جایی مکتوب نشده که روشنفکر ملزم به "احترام به عقاید"ـه و دگراندیش به “تمسخر عقاید”.

0 ❤️

2015-10-24 14:53:25 +0330 +0330

دوستان عزیز لطف کردن هر کس تعریفی ارایه داد که ممنونم در مورد اینکه دوست عزیز پسر جهنمی میگه بریم سر اصل مطلب کافیه یه بحث چندین صفحه ای که چند شب پیش منتقل شد به اینجا رو مطالعه کنن ما چند شب حول این موضوع بحث کردیم در تایپیک پیامبران عصر جدید و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که تا به تعریف درستی از روشنفکر نرسیم نمیتونیم جلوتر بریم چون بعد کلی بحث یکی گاندی رو روشنفکر نمیدید یکی مثل من میدید یکی چگوارا رو روشنفکر نمیدید چون دست به سلاح برده اما من میدیدیم و …همین تضادها باعث شد به این نتیجه برسیم ما روی کلمه روشنفکر مشکل داریم
در مورد دوست دیگمون در مورد موضوع تایپیک من دخل و تصرفی ندارم منم یکیم عین بقیه در تایپیک ذکر شده هر کس موضوع مورد نظرشو نوشت و دیگران بهش رای دادن و منم بدون دخل و تصرف اونو عنوان کردم ارای کاربران رو محترم شمردم و اسکلت عزیزم تایپوگرافیشو انجام داد به صفحه18پیامبران عصر جدید مراجعه کنید give_rose

0 ❤️

2015-10-24 14:55:29 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی]
بهتر بود عنوان تاپیک رو میذاشتی خصوصیات یک دگر اندیش چیه ؟تا یک روشنفکر[/quote]

دگراندیش اصطلاحیه که بعد از انقلاب توی ایران رایج شده و به همه کسانی گفته میشه که طور دیگری غیر از اونی که حکومت دوست داره فکر می کنند. یعنی اگر شما گیریم بهایی یا درویش یا بیخدا یا گاوپرست یا هر چیزی غیر از شیعه دوازده امامی باشید در هر صورت توی جمهوری اسلامی دگراندیش هستید
اما دگراندیش بودن لزوما شما رو روشنفکر نمی کنه. چون ممکنه شما فقط جزمیات دیگه ای داشته باشید و مزخرفاتی غیر از مزخرفات رسمی رو باور داشته باشید.
اینه که به نظرم توی جمهوری اسلامی که تقریبا همه غیرشیعیان دگراندیش محسوب میشن دگراندیش بودن هنر نیست اما روشنفکر بودن واقعا هنره

0 ❤️

2015-10-24 14:58:28 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی][quote=اسکلت حشری]همونطور که پیش‌تر هم گفتیم:

از نظر خود من؛ یه «روشنفکر واقعی» حتی وطنش هم نباید براش در الویت‌ باشه. ولی وختی طرف سیاستمدار باشه اوضا تاحدودی فرق میکنه![/quote]
البته فراموش نکنیم که روشنفکری زیر مجموعه کوچکی از دگر اندیشیه یعنی هر انسان دگر اندیشی در سالیان دور به مرحله روشنفکری یعنی احترام به عقاید دیگران رسیده و به مرور زمان و مطالعه بیشتر از زندان احترام به عقاید مسخره دیگران هم عبور کرده و خودش رو از هر زندانی رها کرده[/quote]
دوست عزیز پسر ابی اگر معنای روشنفکر واژه مستقلی بود نیاز به زدن تایپیک نبود چون مثل رد شدن از چراغ قرمز راهنمایی یه قانون مصوب میشد .کلماتی نظیر روشنفکر چون از دید شخصی هر کس بنحوی تعبیر میشه ریشه اختلافات ماست .دقیقا مثل دین که هر کس تعبیر خودش رو از اون داره طالبان ها داعشی ها و نعلین بپاها هر کدوم برداشت شخصیشونو میگن درسته.

0 ❤️

2015-10-24 14:59:28 +0330 +0330

[quote=اسکلت حشری][quote=پِسر آبی]

این فقط تعریف شخصی توئه…
مگرنه جایی مکتوب نشده که روشنفکر ملزم به "احترام به عقاید"ـه و دگراندیش به “تمسخر عقاید”.[/quote]
اوه چه قدر عصبانی هستی شیر کوچولو
چی شده حالت مثل بعد از ظهر ۱۳بدره ؟
چند شب تو مجلس حسین (توله محمد )خوش گذرونی کردی و حالا که امشب تمام شده مثل بعد از ظهر ۱۳بدر دلت گرفته
بگو از مشکلاتت و خودت رو خالی کن yes3

0 ❤️

2015-10-24 14:59:28 +0330 +0330

[quote=erectus][quote=پِسر آبی]

دگراندیش اصطلاحیه که بعد از انقلاب توی ایران رایج شده و به همه کسانی گفته میشه که طور دیگری غیر از اونی که حکومت دوست داره فکر می کنند. یعنی اگر شما گیریم بهایی یا درویش یا بیخدا یا گاوپرست یا هر چیزی غیر از شیعه دوازده امامی باشید در هر صورت توی جمهوری اسلامی دگراندیش هستید
اما دگراندیش بودن لزوما شما رو روشنفکر نمی کنه. چون ممکنه شما فقط جزمیات دیگه ای داشته باشید و مزخرفاتی غیر از مزخرفات رسمی رو باور داشته باشید.
اینه که به نظرم توی جمهوری اسلامی که تقریبا همه غیرشیعیان دگراندیش محسوب میشن دگراندیش بودن هنر نیست اما روشنفکر بودن واقعا هنره[/quote]

0 ❤️

2015-10-24 15:03:05 +0330 +0330

لطف کنید احترام همو نگه دارید و وارد حاشیه نشید .اول تایپیک عنوان شد به هم انگ نچسپونید و همدیگرو با وازه های نازل و دور از شان همدیگه صدا نزنید با تشکر
15جمادی الاول سال هجدهم درشکه و اندی .(رییس اسکادران مروارید سیاه مدض الاهدی جک گنجشکه) give_rose

0 ❤️

2015-10-24 15:07:59 +0330 +0330

[quote=erectus][quote=پِسر آبی]

اینه که به نظرم توی جمهوری اسلامی که تقریبا همه غیرشیعیان دگراندیش محسوب میشن دگراندیش بودن هنر نیست اما روشنفکر بودن واقعا هنره[/quote]
نه تعریف شما از دگر اندیشی درست نیست
دگر اندیش کسیه که خودش رو از هر گونه زندان و تعصب فکری رها کرده و به هیچ چیز جز مرگ اعتقاد نداره دگر اندیش به همه چیز بی تفاوته مثل کشور ،مذهب و حتی دگر اندیشی
دگر اندیش از توهین به خودش ناراحت نمیشه و به راحتی هم به عقاید مسخره دیگران توهین مکنه
خیلی ها دگر اندیشی رو بی غیرتی تعریف میکنن (البته نه بی آر و تمبل)که به نظر من تعریف درستیه

0 ❤️

2015-10-24 15:12:27 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی][quote=erectus][quote=پِسر آبی]

دگر اندیش کسیه که خودش رو از هر گونه زندان و تعصب فکری رها کرده و به هیچ چیز جز مرگ اعتقاد نداره دگر اندیش به همه چیز بی تفاوته مثل کشور ،مذهب و حتی دگر اندیشی
دگر اندیش از توهین به خودش ناراحت نمیشه و به راحتی هم به عقاید مسخره دیگران توهین مکنه
خیلی ها دگر اندیشی رو بی غیرتی تعریف میکنن (البته نه بی آر و تمبل)که به نظر من تعریف درستیه[/quote]
دوست عزیز پسر ابی طبق تعاریف شما روشنفکران بی شماری در امین اباد خانه سالمندان و بیمارستانهای اعصاب و روان داریم و از اونها غافلیم چون طبق فرمایشات شما دوست بزرگوار این ها همه شاخصه های تعریفی شما رو دارا میباشند ?

0 ❤️

2015-10-24 15:19:23 +0330 +0330

[quote=jack.sparr0w][quote=پِسر آبی][quote=erectus][quote=پِسر آبی]

خیلی ها دگر اندیشی رو بی غیرتی تعریف میکنن (البته نه بی آر و تمبل)که به نظر من تعریف درستیه[/quote]
دوست عزیز پسر ابی طبق تعاریف شما روشنفکران بی شماری در امین اباد خانه سالمندان و بیمارستانهای اعصاب و روان داریم و از اونها غافلیم چون طبق فرمایشات شما دوست بزرگوار این ها همه شاخصه های تعریفی شما رو دارا میباشند ?[/quote]
البته نسل دوران ما (ترومن،خاله میترا،خدابیامرز بهرام و…)در زمان طلایی شهوانی وارد سایت شدیم و اینجا یاد گرفتم هیچ عقیده ای در این دنیا محترم نیست و تو این سایت از هرگونه زندان و تعصب فکری رها شدیم امیدوارم شماها هم به این مرحله به کمک این سایت برسید
موفق باشید و به یاد داشته باشید تنها مرگه که دروغ نمیگه

0 ❤️

2015-10-24 15:20:43 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی]دگر اندیش کسیه که خودش رو از هر گونه زندان و تعصب فکری رها کرده و به هیچ چیز جز مرگ اعتقاد نداره دگر اندیش به همه چیز بی تفاوته مثل کشور ،مذهب و حتی دگر اندیشی

خب این تعریف شخصی شماست. من هیچ مشکلی باهاش ندارم اما جای دیگه چنین کاربردی رو برای دگراندیش ندیده ام
همون طور که گفتم که دگراندیش یک اصطلاحه که ریشه زیادی در زبان فارسی نداره و ترجمه هیچ اصطلاح شناخته شده اروپایی هم نیست بنابراین تعریف روشن و مورد توافقی نداره و شما کم و بیش آزاد هستید هر طور دوست دارین تعریفش کنید yes3
اما اصطلاح روشنفکر شناسنامه قدیمی تری داره و از intellectual انگلیسی و فرانسه گرفته شده. این واژه از زمان قاجار به زبان فارسی واردشده. و قبلا منورالفکر ترجمه می شده) و تعریف کم و بیش روشنی داره:

(نقل از ویکی پدیای انگلیسی)

An intellectual is a person who engages in critical study, thought, and reflection about the reality of society, and proposes solutions for the normative problems of that society, and, by such discourse in the public sphere, he or she gains authority within the public opinion.

ترجمه:
روشنفکر شخصی است که به بررسی نقادانه و اندیشیدن درباره حقیقت جامعه می پردازد و راه حل هایی برای مسائل هنجاری جامعه ارائه می دهد و با ارائه چنین بحث هایی در سطح عمومی در نزد افکار عمومی اتوریته (مشروعیت) پیدا می کند.

0 ❤️

2015-10-24 15:22:21 +0330 +0330

با اجازه
.
.
.
.
.
اول از همه سلام مجدد ب دوستان اگاه و اهل مطالعه ی این سایت…
خدمت شما دوستان عارضم ک اولین مشخصه ی روشنفکر اینه ک ب هیچ وجه نباید افکار و عقایدش ب سمت هیچ گروه یا جناح یا مهمتر از همه هیچ ایدوئولوژی حتی نزدیک باشه…
ببینید مثلن میگن روشنفکر دینی یا روشنفکر سوسیالیست یا روشنفکر لیبرال ک اینها اصطلاحات کاملن غلط و حتی تمسخر امیز هستن چون همونطور ک گفتم روشنفکر نباید خودش ب یک ایدولوژی ب خصوصی مثل دین یا مارکسیسم یا سرمایه داری معتقد باشه…
مثال:یک فرد چپ گرای معتقد ب مارکس تحت هیچ شرایطی نمیتونه افکار و عقاید یک فرد دینی رو تحمل کنه و بالعکس…ک این کاملن درتضاد با اصطلاح روشنفکری ست…
دومین شاخصه ی یک روشنفکر اینه ک:این شخص بخصوص همیشه و در تمام شرایط اجتماعی یک فرد منتقد بوده و درهیچ زمینه ای ب طور کامل یک نظریه رو رد یا تایید نمیکنه…
سومین شاخصه:متاسفانه چیزی ک امروز ب غلط در جامعه ی ما رواج پیدا کرده اینه ک ما فک میکنیم هرکی ک بیاد برعلیه این نظام بایسته یا باش مخالفت کنه پس روشنفکره و داره جامعه رو ب سمت درست رهنمون میکنه همونطور ک سال 57 فک کردیم علی شریعتی روشنفکره پس باید راهشو ادامه داد…!
درواقع و در یک کلام کسی ک اساس کارش نقد،سنجش و خرد باشه و ب ارزش های جهانی چون عقل،حق،ازادی،عدالت و دموکراسی پایبند باشه و ب جنگ خرافات و اراجیف و اساطیر و شکستاندن بت ها بره و در بیدار کردن افراد جامعه از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نکنه و ب جامعه فقط روش تنها فک کردن یاد بده و هیچ گاه برخورد ایدوئولوژیکی با واقعیت نکنه و حقیقت رو انگونه ک هست جلوه بده بدون قطع این ادم یک انسان کاملن روشنفکر و اگاهه جامعه ی خودشه…
فقط مواردی ک گفتم فک نکنم حال حاظر امروز جامعه ی ما تعدادشون از انگشتان دست هم بیشتر باشه…؟؟چون کمتر کسی هس ک مثلن بدون جناح بندی سیاسی و یا طرفداری از ی عقیده و یا با عدالت و راستگویی حرف بزنه…

0 ❤️

2015-10-24 15:34:07 +0330 +0330

[quote=reality]با اجازه
.
.
.
.
.
اول از همه سلام مجدد ب دوستان اگاه و اهل مطالعه ی این سایت…
خدمت شما دوستان عارضم ک اولین مشخصه ی روشنفکر اینه ک ب هیچ وجه نباید افکار و عقایدش ب سمت هیچ گروه یا جناح یا مهمتر از همه هیچ ایدوئولوژی حتی نزدیک باشه…
ببینید مثلن میگن روشنفکر دینی یا روشنفکر سوسیالیست یا روشنفکر لیبرال ک اینها اصطلاحات کاملن غلط و حتی تمسخر امیز هستن چون همونطور ک گفتم روشنفکر نباید خودش ب یک ایدولوژی ب خصوصی مثل دین یا مارکسیسم یا سرمایه داری معتقد باشه…
مثال:یک فرد چپ گرای معتقد ب مارکس تحت هیچ شرایطی نمیتونه افکار و عقاید یک فرد دینی رو تحمل کنه و بالعکس…ک این کاملن درتضاد با اصطلاح روشنفکری ست…
دومین شاخصه ی یک روشنفکر اینه ک:این شخص بخصوص همیشه و در تمام شرایط اجتماعی یک فرد منتقد بوده و درهیچ زمینه ای ب طور کامل یک نظریه رو رد یا تایید نمیکنه…
سومین شاخصه:متاسفانه چیزی ک امروز ب غلط در جامعه ی ما رواج پیدا کرده اینه ک ما فک میکنیم هرکی ک بیاد برعلیه این نظام بایسته یا باش مخالفت کنه پس روشنفکره و داره جامعه رو ب سمت درست رهنمون میکنه همونطور ک سال 57 فک کردیم علی شریعتی روشنفکره پس باید راهشو ادامه داد…!
درواقع و در یک کلام کسی ک اساس کارش نقد،سنجش و خرد باشه و ب ارزش های جهانی چون عقل،حق،ازادی،عدالت و دموکراسی پایبند باشه و ب جنگ خرافات و اراجیف و اساطیر و شکستاندن بت ها بره و در بیدار کردن افراد جامعه از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نکنه و ب جامعه فقط روش تنها فک کردن یاد بده و هیچ گاه برخورد ایدوئولوژیکی با واقعیت نکنه و حقیقت رو انگونه ک هست جلوه بده بدون قطع این ادم یک انسان کاملن روشنفکر و اگاهه جامعه ی خودشه…
فقط مواردی ک گفتم فک نکنم حال حاظر امروز جامعه ی ما تعدادشون از انگشتان دست هم بیشتر باشه…؟؟چون کمتر کسی هس ک مثلن بدون جناح بندی سیاسی و یا طرفداری از ی عقیده و یا با عدالت و راستگویی حرف بزنه…[/quote]
با درود به دوست عزیز و گرامی ریلیتی عزیز
با توضیحات کاملی که دادید میتونم بگم تقریبا کاملترین تعریف از یک روشنفکر رو تا بحال دادید .
اما یک گزینه تکمیلی رو به اون اضافه میکنم که تنها زمان باعث این میشه یک نفر روشنفکر واقعی افکار و دیدگاه هاش بر مردمعامه و دیگران مقبول بنظر بیاد .
مثال میارم 37 سال پیش خمینی با ایده هایی از عدالت اسلامی و ارمانگرایی وارد عرصه ایران شد و مردم عادی اونو روشنفکر نامیدند و حتی عکسشو در ماه هم دیدند اما زمان گذشتو سالها سپری شد و مردمپی بردند که روشنفکر دیروز که جون میدادند براش یکی از خاین ترین ادمهایی بود که گربه ایران پهناور بخود دیده .و امیر کبیر بزرگ مرد ایران در زمان خو دش بقتل رسید و سکوت مردم نشونه تایید این قتل بود و امروزه بعد سالها به این نتیجه رسیدیم که این بزرگ مرد یکی از بزرگترین خدمتها رو به این مرزو بوم ارایه کرد .شبهای گذشته بعد واژه روشنفکر وقتی وارد این موضوعات شدیم فهمیدیم با چه بحث چالش بر انگیزی مواجه هستیم و تا چه حد اینواژه بظاهر اسان رو ازش دور و بیگانه هستیم و هنوز شناختی درست ازش نداریم .براستی ایا ادمهایی مثل گاندی ستارخان باقر خان میرزا ماندلا و …روشنفکر بودن؟
عده ای گفتن چون اینان دست به سلاح بردند از عرصه روشنفکری خارج شدند ؟
اما براستی یک روشنفکر نهایتن دست به سلاح نمیبرد و فقط موعظه میکند؟
ایا با دست بردن به سلاح ما نیمی از بزرگترین روشنفکرانمان را از این عنوان مبرا میکنیم؟
قضاوت و چالش به عده شما…

0 ❤️

2015-10-24 15:37:43 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی][quote=jack.sparr0w][quote=پِسر آبی][quote=erectus][quote=پِسر آبی]

دوست عزیز پسر ابی طبق تعاریف شما روشنفکران بی شماری در امین اباد خانه سالمندان و بیمارستانهای اعصاب و روان داریم و از اونها غافلیم چون طبق فرمایشات شما دوست بزرگوار این ها همه شاخصه های تعریفی شما رو دارا میباشند ?[/quote]
البته نسل دوران ما (ترومن،خاله میترا،خدابیامرز بهرام و…)در زمان طلایی شهوانی وارد سایت شدیم و اینجا یاد گرفتم هیچ عقیده ای در این دنیا محترم نیست و تو این سایت از هرگونه زندان و تعصب فکری رها شدیم امیدوارم شماها هم به این مرحله به کمک این سایت برسید
موفق باشید و به یاد داشته باشید تنها مرگه که دروغ نمیگه[/quote]
از بیان نظراتتون بهره بردم هر چند که تفاوت دیدگاه بین من و شما ست اما همین تفاوت دیدگاه و اختلاف دیدگاه ها سبب یادگیری درسهای جدید به ادم میشه برای شما هم ارزوی توفیق میکنم
وبا جمله اخرتون که بلد کردم کاملا موافقم

0 ❤️

2015-10-24 15:41:27 +0330 +0330

کسی که فکر جدیدی بیاره نه عین عقده های الان که حرفای بقیه رو قرقره میکنن به اسم روشن فکری

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «