نقدی بر تصمیم حسین ابن علی

1397/07/02

در هر گوشه‌ی تاریخ، عبرتها و درس‌هایی نهفته است که باید آن را در هر دورانی، دوباره کشف و بازترجمه کرد و به کار بست.
به نظرم تمامی ماجرای خروج امام حسین از مکه، تا عزیمت به کوفه و رخداد خونین عاشورا، اجزای یک واقعه‌اند که حول یک «محور اصلی» قرار گرفته‌اند: «آزادی حق انتخاب!» و این پیام بشری است که عاشورا را به تمام تاریخ بشریت تسرّی می‌دهد و تمامی زمین را کربلا (یعنی محل انتخاب و تصمیم بشریت) می‌داند.
اگر به واقعه‌ی نینوا نه دینی، که تاریخی نگاه کنیم؛ نشانه‌های اصرار امام حسین بر حق انتخاب و اهمیت آن را در جای‌جای آن می‌بینیم. بگذریم از داستان‌سرایی مداحان و بزرگنمایی تخیلی آنها از جزئیاتی که مستند نیستند. اگر «اصل واقعه» را در چند بند کوتاه مرور کنیم در می‌یابیم که امام حسین، بر انسانی‌ترین حقوق خویش یعنی «حق انتخاب» اصرار دارد و تا پای جان هم، از آن نمی‌گذرد.
حسین از مکه کوچ می‌کند؛ چون انتخاب کرده با یزید (خلیفه‌ی زمان) بیعت نکند! می‌رود، چون تصمیم گرفته حرمت کعبه را حفظ کند می‌کند، تا امکان ریختن خون او را در حرم امن الهی، از یزید بگیرد. او به «قصد جنگ» نمی‌رود، قصدش کوچ کردن از سرزمینی است که ظلم در آن حاکم است و حاکم «بیعت اجباری» او را می‌خواهد و حسین «انتخابش» بیعت کردن نیست.
او به سمت عراق می‌رود چون در دعوتنامه‌های کوفیان، می‌بیند که آنها بارها و بارها «انتخاب» کرده‌اند که میزبان حسین و خاندانش باشند. اما خلیفه نمی‌خواهد این تمرّد و نافرمانی در کوفه پا بگیرد. در نینوا در محاصره‌ی لشکریان یزید، باز هم انتخاب حسین جنگیدن نیست. او آگاهانه «انتخاب» می‌کند که ابتدا با آنها گفتگو کند و چاره‌ای برای عبور بجوید. او با خانواده آمده، نه به قصد جنگ. پس مذاکره می‌کند تا بگذارند یا به کوفه برود و یا اصلاً از مملکت تحت سلطه‌ی یزید خارج شود! اما لشکریان خلیفه از او «بیعت» می‌خواهند یا «مرگ»!
حسین از طفولیت، خاندان یزید پسر معاویه، و نواده‌ی ابوسفیان را می‌شناسد و یزید را صالح برای خلافت نمی‌داند و حاضر نیست با او بیعت (ولو بیعت مصلحتی) بکند، اما قرار جنگیدن هم ندارد. تصمیم و انتخاب او، «نجنگیدن و رفتن از کربلا» است. اما نمی‌گذارند. بزرگان کوفه هم که دعوتش کرده‌اند، به نینوا نیامده‌اند و حسین در محاصره، بارها برای زُعمای لشکر خلیفه سخنرانی می‌کند و به آنها هم می‌گوید «انتخاب کنید»! حداقل آزاده باشید و بگذارید ما عبور کنیم. می‌گوید این انتخاب حق شماست! او برای دشمنانش هم حق انتخاب قائل است و تا آخرین روز، «مصالحه و یا عبور از نینوا» را بر جنگ و کشته شدن ترجیح می‌دهد. او مرگ را انتخاب نکرده، اما زمانی که ناگزیر می‌شود، به استقبال آن می‌رود.
مشهور است که امام حسین در واپسین شب، به همراهانش می‌گوید بین ماندن و کشته شدن (که ناگزیر است)، و رفتن و زنده ماندن، شما «حق انتخاب» دارید و مختارید. و در روز نبرد هم افرادی که خود انتخاب می‌کردند به صحنه جنگ بروند، از او اجازه می‌گرفتند و به انتخاب خود به استقبال جنگ و مرگ می‌رفتند.
از این منظر، حرکت امام حسین از آغاز سفر تا پایان خونبارش در کربلا، یک محوریت اصلی دارد: «خواستن و نخواستن»! ابتدایی‌ترین حق بشری: «انتخاب»!
برای همین محور همه‌گیر، در تمام دورانها داستان حسین از سوی بشریت فهمیده شده و برای ملل مختلف، ماجرایی آشنا، قابل تأمل و قابل درک بوده است.
پیروان حقیقی حسین، پیش و بیش از هر چیزی باید به او تأسی و اقتدا کنند و «حق انتخاب» و تصمیم‌گیری خود را بخواهند. در برابر ظالمان سکوت نکنند و همواره آگاهانه و آزادانه تصمیم بگیرند و انتخاب کنند.
هر چیزی که حق انتخاب بشر را محدود کند، با «فلسفه و منطق عاشورا» در تضاد است. امام حسین یک نمونه‌ی آشکار از حقانیت انتخاب آزاد بشر است که هوادارانی در سراسر دنیا دارد. زیرا پیام حرکت او برای همه، از هر ملیت و زبانی، قابل فهم و احترام است. چه؛ «آزادی انتخاب» آرمان بزرگ بشریت در تمام دورانها و سرزمین‌ها بوده است.
و البته این بحث، یکی از محورهای ماجرای کربلا بود، نه تمامی آن…
خدا نیامرزد کاسبانی که به جای شناساندن آزادگی حسین، از تشنگی و جراحت بدن او «نان» می‌خورند و در دستگاه «یزید زمان»، برای عاشورا اشک تمساح می‌ریزند! کاسبانی که آگاهی مردم را «مضّر» می‌دانند.

بابک‌داد ۹۷/۶/۲۹

1329 👀
3 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2018-09-23 21:03:36 +0330 +0330

شاید بُعد مذهبی متن عقیده و نظر من نباشه، اما نوشتشو دوست داشتم چون نویسندشو قبول دارم، امیدوارم مورد توجه شما عزیزان واقع بشه ? ?

0 ❤️

2018-09-23 21:28:04 +0330 +0330

هر چیزی که ظاهر قشنگی داشت دلیل درستی اش نیست . اینها به مشت حرف هست. حرف مفت . تاریخ واقعی رو بخون و اینقدر ابله نباش که گرفتار ظواهر بشوی.

2 ❤️

2018-09-23 21:31:38 +0330 +0330
نقل از: مهتی_پاشنه_طلا هر چیزی که ظاهر قشنگی داشت دلیل درستی اش نیست . اینها به مشت حرف هست. حرف مفت . تاریخ واقعی رو بخون و اینقدر ابله نباش که گرفتار ظواهر بشوی.

کاری به ظواهر این متن ندارم، اما یه چیزی درباره شما بگم، اینکه مطمئنم متنو کامل و با دقت نخوندی و متوجه منظور نویسنده نشدی

و اینکه مطمئن هستم معنی کلمه ابله رو نمیدونی، منم ازت میخوام یه خرده مطالعتو زیاد کنی چون آدم با مطالعه اینقد سخیف درباره چیزی که بهش اعتقاد نداره حرف نمیزنه، اینا حرفای کوچه بازاریه که برای دونستنشون نیازی به تاریخ خوندن نیس ? ? ?

1 ❤️

2018-09-23 21:36:22 +0330 +0330
نقل از: سایه+روشن+جنگل
نقل از: مهتی_پاشنه_طلا هر چیزی که ظاهر قشنگی داشت دلیل درستی اش نیست . اینها به مشت حرف هست. حرف مفت . تاریخ واقعی رو بخون و اینقدر ابله نباش که گرفتار ظواهر بشوی.

کاری به ظواهر این متن ندارم، اما یه چیزی درباره شما بگم، اینکه مطمئنم متنو کامل و با دقت نخوندی و متوجه منظور نویسنده نشدی

و اینکه مطمئن هستم معنی کلمه ابله رو نمیدونی، منم ازت میخوام یه خرده مطالعتو زیاد کنی چون آدم با مطالعه اینقد سخیف درباره چیزی که بهش اعتقاد نداره حرف نمیزنه، اینا حرفای کوچه بازاریه که برای دونستنشون نیازی به تاریخ خوندن نیس ? ? ?

برای همین میگم کتاب بخون تا هر چرند خوشگل رو قبول نکنی تا حرفهای کوچه بازاری!!! رو به خوردت ندن

0 ❤️

2018-09-23 21:37:43 +0330 +0330

دوست من، با یک توجه ساده به دنیای پیرامون خودمون متوجه میشم مردم کشور های مختلف (غیر اسلامی) هر کدام با یک فرهنگ رو به رشدی در محیط امنی وبدون نیاز به تبلیغ برای الحاق آزادی و آزاده بودن به زندگی آرام خود ادامه میدن

در یک محیط جنگلی باید به دنبال آزاده زیستن بود چون محیط پیرامون پر از حیوان وحشی خوی هست

در دنیای امروزی نیاز نیست با الگو قرار دادن تشنگان قدرت 1400 سال پیش حس آزاده زیستن را القا کنیم

فقط کافی یک سفر چند روزه به سوئیس داشته باشیم

2 ❤️

2018-09-23 21:38:12 +0330 +0330
نقل از: مهتی_پاشنه_طلا

برای همین میگم کتاب بخون تا هر چرند خوشگل رو قبول نکنی تا حرفهای کوچه بازاری!!! رو به خوردت ندن

بی خیال حق باتوئه، ممنون که از تاپیکم بازدید کردی ? ? ? ?

2 ❤️

2018-09-23 21:41:56 +0330 +0330

قطعا حق با منه چون میگم هیچ چیزی رو صرف ظاهر زیباش قبول نکن
خواهش می کنم عزیزم
با آرزوی افزایش دانایی و آگاهی برای همه

0 ❤️

2018-09-23 21:45:21 +0330 +0330
نقل از: فامیل.دور

دوست من، با یک توجه ساده به دنیای پیرامون خودمون متوجه میشم مردم کشور های مختلف (غیر اسلامی) هر کدام با یک فرهنگ رو به رشدی در محیط امنی وبدون نیاز به تبلیغ برای الحاق آزادی و آزاده بودن به زندگی آرام خود ادامه میدن

در یک محیط جنگلی باید به دنبال آزاده زیستن بود چون محیط پیرامون پر از حیوان وحشی خوی هست

در دنیای امروزی نیاز نیست با الگو قرار دادن تشنگان قدرت 1400 سال پیش حس آزاده زیستن را القا کنیم

حق باشماس، اما من این متنو از این لحاظ انتخاب کردم که متفکرین مذهبی جامعه ما حداقل با خوندن این نوشته بفهمن اونی که بهش ایمان دارن چی بوده و هدفش چی بوده( البته اینارو با توجه اینکه میدونم نویسنده این متن انسان متفکریه میگم) چون واقعا مراسم عزاداری توی ایران چیزی شبیه گاوبازی اسپانیایی ها شده، یه عده بی فرهنگ و بی شعور توی روز هر نوع آزار و اذیتی که میشه به فضای یک جامعه تحمیل کرد رو تحمیل میکنن،

اما منم با شما کاملاً موافقم ? ? ?

1 ❤️

2018-09-23 21:50:42 +0330 +0330
نقل از: فامیل.دور

حق باشماس، اما من این متنو از این لحاظ انتخاب کردم که متفکرین مذهبی جامعه ما حداقل با خوندن این نوشته بفهمن اونی که بهش ایمان دارن چی بوده و هدفش چی بوده( البته اینارو با توجه اینکه میدونم نویسنده این متن انسان متفکریه میگم) چون واقعا مراسم عزاداری توی ایران چیزی شبیه گاوبازی اسپانیایی ها شده، یه عده بی فرهنگ و بی شعور توی روز هر نوع آزار و اذیتی که میشه به فضای یک جامعه تحمیل کرد رو تحمیل میکنن،

اما منم با شما کاملاً موافقم ? ? ?

بله برای آزاده بودن یک عرب، در 1400 سال پیش دارن عزداری می کنن، که آزادی و آرامش مردم امروز را سلب کنن.

1 ❤️

2018-09-23 22:05:58 +0330 +0330
نقل از: سیندرلا23 عالی بود واقعیتش هم همینه .ولی بنظرمن توی تاریخ کشورخودمونم از این دست وقایع زیاده .بطورمثال لطفعلی خان زند یکی از همین افراده که نخواست سرخم کنه وباشرافت مرد فرقش اینه که خدمات زیادی هم برای ایران وایرانیان انجام داد

چقد خوب نظر میدین، کاملاً مشخصه میزان مطالعه بسیار بالایی دارین، خوشحالم توی تاپیکام نظر میدین ? ? ?

قطعاً کشور خودمون تاریخ بسیار کهن و گرانبهایی داره، اما اینو گذاشتم چون به این ایام ربط داشت و حس کردم میتونه تاثیرش بیشتر باشه

1 ❤️

2018-09-23 22:28:56 +0330 +0330
نقل از: سیندرلا23
نقل از: سیندرلا23 عالی بود واقعیتش هم همینه .ولی بنظرمن توی تاریخ کشورخودمونم از این دست وقایع زیاده .بطورمثال لطفعلی خان زند یکی از همین افراده که نخواست سرخم کنه وباشرافت مرد فرقش اینه که خدمات زیادی هم برای ایران وایرانیان انجام داد

چقد خوب نظر میدین، کاملاً مشخصه میزان مطالعه بسیار بالایی دارین، خوشحالم توی تاپیکام نظر میدین ? ? ?

قطعاً کشور خودمون تاریخ بسیار کهن و گرانبهایی داره، اما اینو گذاشتم چون به این ایام ربط داشت و حس کردم میتونه تاثیرش بیشتر باشه

لطف دارین.درموردتایپبک که عالی بود اولش گفتم .

? ? ?

0 ❤️

2018-09-23 23:09:53 +0330 +0330
نقل از: سایه+روشن+جنگل شاید بُعد مذهبی متن عقیده و نظر من نباشه، اما نوشتشو دوست داشتم چون نویسندشو قبول دارم، امیدوارم مورد توجه شما عزیزان واقع بشه ? ?

این جااصلا جای این حرف ها نیست با اینحال خطاب به کسانی که میگن اگه امام حسین میدونست کشته میشه چرا... اگه یکم به جای گوش دادن به چهار تا اخوند که تمام هنرشون به دروغ و دغل اضافه کردن و سوزناک تعریف کردن ماجراست یه تاریخ مراجعه کنید همه داستانو دقیق متوجه میشید سره یه دوراهی بود که هر دو راهشم تهش کشته شدن بود فقط بین مرگ باعذت و با ذلت انتخاب کرد و با انتخابش نذاشت تو ماه حرام تو کعبه خون ریخته بشه و حجت رو هم با کوفیان تمام کرد و این وسط اگه کسی کاملا با شخصیتش اشنا باشه از دوران کودکی تا شهادتش اینو باید بفهمه که کلمه مظلوم که بهش خطاب میشه به توهین به شخصیتشه

1 ❤️

2018-09-23 23:13:51 +0330 +0330

دوست عزیز و گرامی؛ باید خدمتتون عرض کنم که یا در مورد مسائل تاریخی به اون اندازه‌ لازم مطالعه و تحقیق نکردید که واقعه، اتفاق، جنگ یا هر چیز دیگری رو به نقد بکشید و صرفا با مطالعه یکی دو کتاب نمبشه صاحب نظر بود و یا اینکه بطور ناخواسته و در اثر آموزه‌ها و مواردی که از کودکی بطور اکتسابی دارید و باعث میشه با تعصب بعضی از مسائل رو گزینشی حذف کنید و یا به نجوه دیگری ارائه کنید، در کل باید عرض کنم اصل قضیه اینطوری که شما بیان کردید نیست، در ضمن من متوجه نشدم امام حسین جه حق انتخابی به دشمنانش داد؟!! اتفاقا برعکس؛ عوامل خلیفه وقت حق انتخاب رو به امام حسین دادند که یا بیعت کنه و یا در حالت دوم وارد جنگ بشه…
در کل ممنون از شما

1 ❤️

2018-09-23 23:47:01 +0330 +0330

دوست عزیز سوالی که من از شما و نویسنده متن دارم که اگر حسین بن علی به قصد جنگ عازم عراق نبود چرا ابوثمامه را همراه مسلم به کوفه فرستاده بود تا کمک های مردمی جمع کند و تسلیحات نظامی بخرد؟
امام حسین به قصد جنگ نرفته بود اما به قصد قیام و فرمانروایی رفته بود
ولی عاشورا و کربلا پیامهای انسانی بسیار زیادی دارد مخصوصا جنگیدن صحابه و یاران امام علی که وفاداری تا لحظه مرگ را پیشه خود کردند حبیب بن مظاهر که 70تا 75 سال داشت تا پای جان جنگید
لشکر حسین که چیزی حدود 158 نفر بود در مقابل 33 هزار معلوم بود سرنوشتشون چیه و هر یک از یاران حسین اگر برمیگشتند و به لشکر عمر ملحق میشدند پول هنگفتی بعنوان پاداش میگرفتند چیزی حدود 60 میلیار الان اما هیچکس برنگشت و تا لحظه مرگ وفادار ماند
لازمه یادمون نره که جز حسین همه 158 نفر حق برگشت و بیعت با یزید را داشتند و پاداش خوبی هم میدادند اما خود حسین حتی در صورت بیعت با یزید هم کشته میشد.
کربلا و عاشورا درس مردانگی و شرف هست حال با حرفهای آخوند ها و نوحه خوان ها کاری نداریم که داستان ساختند اما واقعیت چیز دیگر است که من فقط وفاداری و شجاعت و مردانگی تو یاران امام حسین برام جالبه و غیر این چیزی نیست.
و بهتره بجای گریه و سرکوبیدن و خشتک پایه کردن یکبار تو خلوت خودمون خودمونو محک بزنیم که آیا الان حسین زنده بود و 60 میلیارد به ما میدادند با حسین چکار میکردیم؟به همون حسین قسم همه این روضه خوانها و خشتک درندگان با دستان خودشون حسین رو میکشتن.
عصر عصر کوبیدن به سر نیست عصر تفکر و فرهنگ و سلوکه بجای کوبیدن بر طبل و خشتک پاره کردن بهتره خودمونو اصلاح کنیم که جوانان مملکت رو به ساندیس میفروشن پاداش یزید چکار میکرد با ما!!!

1 ❤️

2018-09-24 07:15:23 +0330 +0330
نقل از: kambiz55 دوست عزیز و گرامی؛ باید خدمتتون عرض کنم که یا در مورد مسائل تاریخی به اون اندازه‌ لازم مطالعه و تحقیق نکردید که واقعه، اتفاق، جنگ یا هر چیز دیگری رو به نقد بکشید و صرفا با مطالعه یکی دو کتاب نمبشه صاحب نظر بود و یا اینکه بطور ناخواسته و در اثر آموزه‌ها و مواردی که از کودکی بطور اکتسابی دارید و باعث میشه با تعصب بعضی از مسائل رو گزینشی حذف کنید و یا به نجوه دیگری ارائه کنید، در کل باید عرض کنم اصل قضیه اینطوری که شما بیان کردید نیست، در ضمن من متوجه نشدم امام حسین جه حق انتخابی به دشمنانش داد؟!! اتفاقا برعکس؛ عوامل خلیفه وقت حق انتخاب رو به امام حسین دادند که یا بیعت کنه و یا در حالت دوم وارد جنگ بشه.... در کل ممنون از شما

عزیز من نگفتم صاحب نظرم، من توی پست بعدی گفتم حرفای این متنی که گذاشتم عقید ه و نظر من نیست، صاحب نظر نیستم اما به اندازه خودم مطالعه کردم، اصاً هدف من گذاشتن از این متن اثبات متن نبود، من نویسنده این متن رو به عنوان یه ژورنال بسیار کاردرست قبول دارم، من از زاویه نگاهش خوشم اومد، بعضی وقتا لازم نیست برای آگاهی آدما تموم عقیدشونو زیر سوال ببری از همون اول، بعضی وقتا لازمه ابتدا الگوهای رفتاری خودشونو به چالش بکشی بعد به دنبال ساخت و ساز زیر بنای فکری جامعه بود…

1 ❤️

2018-09-24 07:26:35 +0330 +0330
نقل از: وحیدکرال دوست عزیز سوالی که من از شما و نویسنده متن دارم که اگر حسین بن علی به قصد جنگ عازم عراق نبود چرا ابوثمامه را همراه مسلم به کوفه فرستاده بود تا کمک های مردمی جمع کند و تسلیحات نظامی بخرد؟ امام حسین به قصد جنگ نرفته بود اما به قصد قیام و فرمانروایی رفته بود ولی عاشورا و کربلا پیامهای انسانی بسیار زیادی دارد مخصوصا جنگیدن صحابه و یاران امام علی که وفاداری تا لحظه مرگ را پیشه خود کردند حبیب بن مظاهر که 70تا 75 سال داشت تا پای جان جنگید لشکر حسین که چیزی حدود 158 نفر بود در مقابل 33 هزار معلوم بود سرنوشتشون چیه و هر یک از یاران حسین اگر برمیگشتند و به لشکر عمر ملحق میشدند پول هنگفتی بعنوان پاداش میگرفتند چیزی حدود 60 میلیار الان اما هیچکس برنگشت و تا لحظه مرگ وفادار ماند لازمه یادمون نره که جز حسین همه 158 نفر حق برگشت و بیعت با یزید را داشتند و پاداش خوبی هم میدادند اما خود حسین حتی در صورت بیعت با یزید هم کشته میشد. کربلا و عاشورا درس مردانگی و شرف هست حال با حرفهای آخوند ها و نوحه خوان ها کاری نداریم که داستان ساختند اما واقعیت چیز دیگر است که من فقط وفاداری و شجاعت و مردانگی تو یاران امام حسین برام جالبه و غیر این چیزی نیست. و بهتره بجای گریه و سرکوبیدن و خشتک پایه کردن یکبار تو خلوت خودمون خودمونو محک بزنیم که آیا الان حسین زنده بود و 60 میلیارد به ما میدادند با حسین چکار میکردیم؟به همون حسین قسم همه این روضه خوانها و خشتک درندگان با دستان خودشون حسین رو میکشتن. عصر عصر کوبیدن به سر نیست عصر تفکر و فرهنگ و سلوکه بجای کوبیدن بر طبل و خشتک پاره کردن بهتره خودمونو اصلاح کنیم که جوانان مملکت رو به ساندیس میفروشن پاداش یزید چکار میکرد با ما!!!!!

عزیز درباره وقایع تاریخی نمیشه با قطعیت گفت کدوم روایت درسته، چه حرفای نویسنده، چه حرفای شما صرفا به دلیل مطالعه از طریق منابع خاص شماس، اما خب سوالتونو از نویسنده این متن میپرسم و در صورت جواب دادن حتماً اینجا ارائه میکنم

اما قسمت دوم حرفاتون با نوشته نویسنده همسو هستش، دقیقاً یه سری انسان منفعت طلب توی جامعه ما هستن که متناسب با منفعتشون عر عر میکنن،

اما به شخصه به ماهیت دین اعتقاد ندارم، دلایلشم در یکی از تاپیک های ایلونا گفتم، چون طولانیه و حال تایپ ندارم دوباره، پس از گفتن دوبارش معذورم

ممنون از وقتی که گذاشتین ? ? ?

1 ❤️

2018-09-24 07:33:47 +0330 +0330
نقل از: Lady_Ronaak من به حق بودن یا نبودن حسینو کاری ندارم همین که باعث شده قیمه بدن برام کافیه 🙄 (erection)

دهن سرویس دیگه تو این تاپیک نپاش (dash) (dash) (dash)

0 ❤️

2018-09-24 07:39:43 +0330 +0330
نقل از: Lady_Ronaak من به حق بودن یا نبودن حسینو کاری ندارم همین که باعث شده قیمه بدن برام کافیه 🙄 (erection)

دمت گرم روناک کلا ریدی به بساط این محرمیا

0 ❤️

2018-09-24 07:45:55 +0330 +0330

اصلا کاری ندارم حسین چیکارکردوچطورمرد،
اینم نمیگم حسین یه عربه اونو چه به من! ازتون میخام بشینید به این فکر کنید ایا کشته شدن حسین چیز خوبی به دنیا اضافه کرده؟؟؟
فقط نیاین حرفای آخوندا ومداحارو تحویل بدین، حرفتون منطقی باشه قبول میکنم منم میشم عشق حسین! بنظرتون سنی ها که حسن وحسینی ندارن دین ومذهبشون بسیار پاک تر و خدایی تر از شیعه ها نیست؟

0 ❤️

2018-09-24 08:16:32 +0330 +0330

روناک عزیز؛ قشنگ‌ترین جمله تاپیک فقط.مال خودت بود مرسی

1 ❤️

2018-09-24 09:08:36 +0330 +0330
نقل از: kambiz55

روناک شیطون نگفته بودی ارتش طرفداری داری ? ? ?

دوستان عجیب بهت ارادت دارن 🙄

0 ❤️

2018-09-24 09:13:15 +0330 +0330
نقل از: ostadbhmn اصلا کاری ندارم حسین چیکارکردوچطورمرد، اینم نمیگم حسین یه عربه اونو چه به من! ازتون میخام بشینید به این فکر کنید ایا کشته شدن حسین چیز خوبی به دنیا اضافه کرده؟؟؟ فقط نیاین حرفای آخوندا ومداحارو تحویل بدین، حرفتون منطقی باشه قبول میکنم منم میشم عشق حسین! بنظرتون سنی ها که حسن وحسینی ندارن دین ومذهبشون بسیار پاک تر و خدایی تر از شیعه ها نیست؟

الان این پستی که گذاشتی خیلی چندشاخه ای بود، الان با دین مشکل داری با با مذهب شیعه؟ اگه با دین کلا مشکل داری که بحثش جداس، اما این جمله آخرت که گفتی سنی ها مذهبشون پاکتره، ربطی به حسین و عمر و … نداره، اونا قطعا خودشون انسان بهترین و ذاتشون درستره

0 ❤️

2018-09-24 14:17:50 +0330 +0330
نقل از: ramtin_200

قطعا حق با منه چون میگم هیچ چیزی رو صرف ظاهر زیباش قبول نکن
خواهش می کنم عزیزم
با آرزوی افزایش دانایی و آگاهی برای همه

کل مشکل دنیا اینست که ابلهان و متعصبان همیشه از خود مطمئن هستند، در حالیکه افراد عاقلتر پُر از شک و تردید هستند
" برتراند راسل "

چقد زیبا برداشت کردی ? ? ?

0 ❤️

2018-09-24 14:18:56 +0330 +0330
نقل از: Lady_Ronaak

واقعا بغضم‌گرفت با این همه محبوبیتم 🙄

🙄 🙄 🙄

0 ❤️

2018-09-24 14:26:04 +0330 +0330

🙄 🙄 🙄

از خوشحالی میخوام بپاچم کجا بپاچم (wanking) (erection)

بر سر و صورت طرفدارات ? ?

1 ❤️

2018-09-24 14:30:03 +0330 +0330

🙄 🙄 🙄

فعلا که تا چشم کار میکنه تو هستی (wanking)

🙄 🙄 🙄

0 ❤️

2018-09-24 14:33:51 +0330 +0330

🙄 🙄 🙄

🙄 🙄 🙄

ژان دهنتم که بازه (wanking)

(dash) (dash) (dash)

0 ❤️

2018-09-24 14:36:06 +0330 +0330

🙄 🙄 🙄

🙄 🙄 🙄

ژان دهنتم که بازه (wanking)

(dash) (dash) (dash)

خوشمزه بود ?

? ? ?

1 ❤️

2018-09-27 03:15:17 +0330 +0330

دوست عزیز این متن بنظرتون جاش اینجا بود که پست بشه؟؟؟؟؟؟؟

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «