قران چیست؟

1399/12/06

مسلمانان قرآن رو به عنوان معجزه ای میشناسن که از طرف خدا توسط جبرئیل بر محمد نازل شده تا باعث سعادت بشر بشه ولی تا اینجای کار با وجود آیاتی که مسلمانان رو تشویق به جنگ و قتل و تجاوز میکنن چیزی جز شر و فتنه برای بشر نداشته.
من خودم هم قرآن رو به عنوان یه معجزه قبول دارم. البته نه به دلیلی که مسلمانان قبولش دارن، بلکه به این دلیل که با وجود اینکه کتابی ابتدایی و بی محتوا هست ولی تونسته کاری بکنه که حدود یک میلیارد آدم با سواد و بیسواد بدون اینکه تا حالا حتی یه سوره رو به زبانی که میفهمن خونده باشن عاشقش شدن.
اگه ترجمه فارسی قرآن رو بخونین متوجه میشین که کتابی هست بسیار سطحی، پر از تناقض، اشکالات علمی، توهین، … (که در پستهای بعدی اشاره خواهدشد) و کاملا مشخصه که کار یه انسان زمینی نسبتا باهوّش و باسواد بوده که قبلا انجیل و تورات و اوستا رو خونده و با بهره گیری از اونها و گاها به اقتضای شرایط زمانی و مکانی با به کار بردن جملاتی به نفع خودش باعث پدید آمدن این کتاب شده که البته خودش هم فکر نمیکرد آیاتش یه روزی تبدیل به کتاب بشه و میلیونها نفر ادمم به کشتن بده.
قرآن در زمان عثمان (خلیفه سوم) گردآوری شد و اینکه چرا به عقل خود رسول الله که عالم بر همه چی بود نرسید این کار رو بکنه بماند.
یک سری آیات در زمان محمد بر روی پوست حیوان و فلس خرما و خشت خام نوشته شده بود و بقیه رو هم در زمان عثمان اصحاب باقیمانده از زمان پیامبر رو جمع کردن و گفتن هر کسی هر آیه ای که از محمد شنیده رو نقل کنه و برخلاف نظر مسلمانان که میگن قرآن تنها کتاب دینی بدون تحریف هست باید خدمتشون عرض کنم که اصلا اساس و پایه گردآوری قرآن تحریف هست.
الان من اینجا یه جمله ۱۰ کلمه ای بنویسم و شما به عنوان آدم باسواد بخونیدش و فقط ۲۴ ساعت بعد ازتون بخوان همون جمله رو نقل کنین بدون شک یا چنتا کلمه کم و زیاد میکنین یا لغاتش رو تغییر میدین، حالا تجسم کنین ۱۵۰۰ سال پیش عرب بیابانگرد راهزن از بیخ بیسواد شمشیر به دست وایستاده و منتظر دستور حمله و غارت هست و تو همین حین مثلا برای محمد آیه ای نازل میشه و اونم براشون میخونه و طرف هم ذهنش درگیر این بوده که تا چند ساعت دیگه یا پیروز شده مشغول عشق و حال با کنیزهای تصاحب شده هست و یا شهید شده و تو بهشت با حوریها داره سکس میکنه و اصلا توجهی به آیه نداره و همین عرب رو چندین سال بعد صداش میکنن و ازش میپرسن که فلان سال و فلان روز آیه ای که محمد پیشت گفته بود رو برامون بخون و دیگه میتونین تجسم کنین چیزی که گفته با آیه محمد چقدر تفاوت داشته، تازه این در حالتیه که عمدا از خودش نبافته باشه.
برای فهمیدن زمینی یا آسمانی بودن قرآن باید به چنتدتا نکته توجه کرد:

۱- نوع ادبیات و گویش در آیات قرآن که اکثرا سوم شخص مفرد هست و اگه قرار بود آیات از طرف خدا باشه اصولا باید اول شخص مفرد میشد.

۲- مطلب علمی که پیشکش، هیچ مطلب شبه علمی هم در قرآن نیست که قبلا در یکی از کتابهای تورات و انجیل و اوستا نیومده باشه.

۳- تمام مطالب مثلا علمی قرآن متناسب با علم و معلومات اون دوره هست که بشر از آن مطلع بود که با پیشرفت علم غلط بودن خیلیاشونم ثابت شد و هیچ مطلبی در مورد صنعت و تکنولوژی و … در قرآن وجود نداره. مثلا چون در اون زمان علم در مورد کاربرد مغز معلوماتی نداشت و فکر میکردن وظیفه احساس و تفکر با قلب هست در آیات متعددی این موارد به قلب نسبت داده شده و حتی در یک آیه هم از مغز به عنوان مرکز تفکر اسمی برده نشده است.

۴- متناقض بودن تعدادی از آیات که نشون دهنده اینه که خالق قرآن یه شخص زمینی بوده که گاهی به فراخور حال آیه ای ابداع میکرد بدون اینکه حواسش باشه قبلا ضد این رو گفته که مسلمانان برای ماست مالی این قضیه اصطلاح ناسخ و منسوخ رو ابداع کردن که خودش عذر بدتر از گناه حساب میشه. چون اگه قرآن کلام خدا باشه و خدا آگاه و عالم به گذشته و آینده باشه پس خیلی احمقانه هست که یه آیه بفرسته و چند سال یا ماه بعد یه آیه دیگه بفرسته که قبلی رو نقض کنه.

برای بهتر مشخص شدن مطالب بالا یه مثال میزنم.
الان با پیشرفت علم دیگه یه بچه ۱۰ ساله هم میدونه شهاب سنگ چیه، از کجا میاد، چجوری میاد، … ولی عجیبه که اون موقع خود خدا این قضیه رو نمیدونست و فکر میکرد شهاب سنگ تیرهای آتشینی هست که کاربردش متفرق کردن جنیان هست.

آیات ۸ و ۹ سوره الجن:

وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاءَ فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَسًا شَدِيدًا وَشُهُبًا (٨)

و اینکه [برای کسب خبر] به آسمان نزدیک شدیم، پس آن را پر از نگهبانان نیرومند و تیرهای شهاب یافتیم

وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ ۖ فَمَنْ يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَصَدًا (٩)

و اینکه ما در آسمان برای شنیدن [خبرهای ملکوتی و سخنان فرشتگان] در نشست گاه هایی می نشستیم، ولی اکنون هر که بخواهد استراق سمع کند، شهابی را در کمین خود می یابد

از مسلمین عزیز خواهش میکنم چنانچه خواستن از قرآن دفاع کنن قبلش حتما یه دور ترجمه فارسی قرآن رو بخونن.

بیشترین کمک رو برای انکار قرآن خود قرآن میتونه بهتون بکنه، اونم با خوندنش.

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-05-05 14:00:02 +0430 +0430

↩ akhjoonami
احسنت 👍

0 ❤️

2021-05-05 14:59:26 +0430 +0430

↩ مردناب

از کسی که کتابخانه ای دارد و آنها را مطالعه میکند نترسید از کسانی وحشت داشته باشید که یک کتاب دارند و آگنرا مقدس میشمارند در حالیکه هرگز مزخرفات داخل آن را حتی یکبار هم مطالعه نکرده اند . نیچه
👏 👏 👏 🙏 🌹

0 ❤️

2021-05-05 15:55:11 +0430 +0430

↩ bear2
این ادیان که تاکید به انسانیت دارن پس چرا بدترین جنایات رو به اسم دین انجام دادند و میدند؟
از inquisition مسیحی ها تا جنگ ها و برده داری های مسلمانان که زیر دست خود پیامبر انجام گرفت.
ترجیح میدم بی خدا باشم و انسانیت ام از حس کمک به جامعه نشات بگیره، تا اینکه از دین پیروی کنم و از ترس جهنم انسان باشم.

1 ❤️

2021-05-05 17:11:50 +0430 +0430

↩ …Sphr…

داش حدود دو سه سال پیش همینا رو به یکی از دوستان گفتم…
خودش که مثل آدمای کور چشاشو بست از تعصباتش پیروی کرد با دور و اطرافیانشم سعی کردن منو از جمعمون ترد کنن که موفق نشدن…
چند وقت پیش تو خانواده هم همینا رو مطرح کردم و عکس العمل شون عین بقیه بود…
نظرم این بود که یه مشت بیشعور کور خنگ که اهل یه ذره فکر کردن نیستن دور هم تشکیل اجتماع دادن…
الان اولین کسی هستی که میبینم اهل فکر کردنه و این موضوع رو درک کرده…
کامنتمم ابراز خوشحالی بود از این که یه نفر پیدا شد حرفای منو درک کنه

عزیز من بد داری میگی و آدمو گمراه میکنی
اونو میگن یه نفر همفکر من پیدا شد ولی وقتی میگی منو درک کرد اینجور به نظر میاد که قبلا در این مورد باهم صحبت کردیم 😁
متاسفانه به قول تواین آدمها رو خیلی راحتتر میشه فریبشون داد تا اینکه متوجهشون کنی فریب خوردن
به هر حال ممنونم از لطفت 🙏 🙏 🌹

1 ❤️

2021-05-05 18:44:11 +0430 +0430

↩ bear2

خلاصه‌ای از تمام ادیان رو بخوام برات بگم،
بجز این تحریفات و خرافاتی که روحانیونِ مذاهب، به ادیان اضاف کردند"
حرف و خواسته‌ی کُلیِ ادیان از انسان، “انسان بودن هست”
یعنی چی؟
یعنی اینکه:
دزدی نکن، حق کسی رو ضایع نکن، به ناموس و حریم کسی تعرض و تجاوز نکن، دروغ نگو، کلاه سر مردم نگذار، گران‌فروشی و کم‌فروشی نکن، مزاحم مردم نشو، به کسی صدمه نزن، کسی رو به قتل نرسون و…

اگه کسی هستی که این موارد بالا رو رعایت می‌کنی،
هر ملیت و دین و اعتقادی داری،
تو یک انسان واقعی هستی،
همون که خدا می‌خواد…

ولی اگه رعایت نمی‌کنی،
حتی اگه لباس روحانیت به تن داری،
دین که نداری، هیچ؛
انسان هم نیستی…

این خلاصه‌ی دین هست،
دین و خدا رو اینجور بشناس.

اخوی شمام یه متنی پیدا کردی ازش خوشت اومده و به هر تاپیک مذهبی که میرسی میذاریش
ظهر تو یه تاپیک دیگه گذاشته بودی که منم جواب دادم ولی باز آوردی اینجا گذاشتی

عزیز من اینا رو حتما باید دین به ما بگه رعایت کنیم؟
اینا همه شون مربوط به شخصیت وجودیِ آدم هست که بیشتر هم ربط داره به خانواده و تربیت خانوادگی
خاک بر سر کسی که اگه این موارد رو رعایت میکنه به خاطر دین و بهشت و جهنم هست نه شخصیت وجودیِ خودش
قسمت جالب قضیه هم اینجاست که افراد بی دین این چیزا رو خیلی بیشتر از افراد متدین مراعات میکنن

0 ❤️

2021-05-05 19:28:58 +0430 +0430

↩ Loyce

این ادیان که تاکید به انسانیت دارن پس چرا بدترین جنایات رو به اسم دین انجام دادند و میدند؟
از inquisition مسیحی ها تا جنگ ها و برده داری های مسلمانان که زیر دست خود پیامبر انجام گرفت.
ترجیح میدم بی خدا باشم و انسانیت ام از حس کمک به جامعه نشات بگیره، تا اینکه از دین پیروی کنم و از ترس جهنم انسان باشم

تا حالا هیچ واژه ای تو دنیا به اندازه دین آدم نکشته

1 ❤️

2021-05-05 20:29:43 +0430 +0430

↩ bear2

من نگفتم پیرو دین خاصی باش،
همینجور که میگی، انسان باش و برای جامعه مفید باش،
و به کسی ضرر و آسیب نرسون،
در همین حد کافیِ…

عزیز دل برادر
منم همین رو میگم دیگه
میگم آدم بی دین کم خطر تر هست
مثلا الان شما که مسلمان شیعه هستی یهودی و مسیحی رو به یه دلیل
مسلمان سُنی رو به یه دلیل
دراویش رو به یه دلیل
بهایی رو به یه دلیل

دشمن خودت میدونی و مدام در حال کشت و کشتار هستین ولی من چون دین ندارم بنابراین دین و مذهب اونام برام مهم نیست و با هیچکدومشونم دشمنی ندارم و بالطبع خطری هم برای کسی ندارم

0 ❤️

2021-05-05 21:46:14 +0430 +0430

↩ $Rick$

یعنی میفرمایید روایت کربلا یه چیز ساختگیه؟

واقعه کربلا و کشته شدن اصحاب حسین کاملا واقعیه ولی یه سری قضایا مثل آب آوردن ابوالفضل و تیر خوردن علی اصغر و به علم به شهادت کربلا رفتن حسین و به زنجیر بستن اسراء و … خزعبل محضه.
برای مثال شما قضیه علی اصغر رو یه کم فکر کن در موردش
اصلا فرض رو بر وجود بچه ای به نام علی اصعر و بی آب موندن یاران حسین بگیریم این سوالا ایجاد میشه:
۱.بچه ۶ ماهه شیر مادر میخوره یا آب چشمه؟
۲.اگه حسین با علم به شهادت رفته بود کربلا دیگه چرا بچه شو برده بود به کفار نشون بده و دلشون به رحم بیاد و آب بدن که اونام بکشنش؟
۳.بچه ۶ ماهه تقریبا کله چسبیده به بدن هست و مگه اصلا گردن داره که یکی هم با تیر بزندش؟
۴.فاصله بین دو سپاه حدودا ۳۰۰ متر بوده که الان اگه پیشرفته ترین تیر و کمان دنیا رو بدی دست قهرمان المپیک هم نمیتونه تو این فاصله همچین هدفی رو بزنه چه رسد به حرمله با اون تیر و کمان عهد بوق.
۵.از کشتن یه بچه ۶ ماهه غیر از رسوایی چی عاید عبید الله بن زیاد و حرمله میشد؟ و اگه دقت تیراندازی حرمله اینقد بالا بود به جای علی اصغر چرا خود حسین رو که فرمانده سپاه دشمن بود نزد تا بدون کشت و کشتار هم جنگ تموم بشه؟
.
اطلاع دارین که شمر بن ذلجوشن دایی تنیِ ابوالفضل العباس و دایی ناتنی حسن و حسین بود؟
و اطلاع دارین خیلی سال قبل از واقعه کربلا همین بلای بی آب گذاشتن دشمن تو جنگ بدر تاکتیک نظامی محمد علیه قریش بود و بر فرض اگه حسین یارانش تشنه هم مونده باشن انتقام کار پدربزرگش بوده؟

1 ❤️

2021-05-06 08:17:33 +0430 +0430

↩ Arrow11
درست میگی…
(این آدمها رو خیلی راحتتر میشه فریبشون داد تا اینکه متوجهشون کنی فریب خوردن)
این جمله ت منو یاد یه دیالوگ از مورگان فریمن تو فیلمNow you see me انداخت:
-چرا شعبده بازی رو کنار گذاشتی و الان دست شعبده بازها رو رو میکنی؟؟
+چون انسان بیشتر میل به دونستن داره تا فریب خوردن.به خاطر همین مخاطب های من چند برابر شدن…
(متاسفانه انگار تو ایران برعکس این قضیه صادقه و اکثریت بیشتر میل به فریب خوردن دارن تا دونستن…)

1 ❤️

2021-05-06 11:51:21 +0430 +0430

من قصد توهین به دین یا قرآن ندارم ولی منم از زمانی که متن فارسی قرآن رو میخونم خیلی تناقض ها وجود داره.مثلا میگه اگه زن دشمن رو اسیر کردی میتونی ببری و بکنیش‌. یا میتونی کنیز بخری و بکنی در حالی که الان همچین چیزهایی از نظر خود آخوندها هم رد میشه. یا جملاتی در مورد آسمان و زمین و … که کسی منظورشونو درست نمی فهمه.

1 ❤️

2021-05-06 11:54:09 +0430 +0430

البته اینم باید گفت که اگه بگیم قرآن نوشته یک انسان هست پس تورات و انجیل هم نوشته یک انسان هستن.

1 ❤️

2021-05-06 12:00:42 +0430 +0430
2 ❤️

2021-05-06 12:23:08 +0430 +0430

↩ …Sphr…

درست میگی…
(این آدمها رو خیلی راحتتر میشه فریبشون داد تا اینکه متوجهشون کنی فریب خوردن)
این جمله ت منو یاد یه دیالوگ از مورگان فریمن تو فیلمNow you see me انداخت:
-چرا شعبده بازی رو کنار گذاشتی و الان دست شعبده بازها رو رو میکنی؟؟
+چون انسان بیشتر میل به دونستن داره تا فریب خوردن.به خاطر همین مخاطب های من چند برابر شدن…
(متاسفانه انگار تو ایران برعکس این قضیه صادقه و اکثریت بیشتر میل به فریب خوردن دارن تا دونستن…)

فیلمش که عالیه، مخصوصا قسمت یک.
متوجه اون دیالوگ تو فیلم نشده بودم ولی هر کی سناریو رو نوشته قطعا آشنایی با مسلمانها و مخصوصا ایرانیا نداشته که اگه داشت بعید میدونم اون جمله رو تو سناریوش می آورد

1 ❤️

2021-05-06 12:33:03 +0430 +0430

نزدیکه دوساعته دارم کامنتای تاپیکو میخونم.
خیلی تاپیک خوب و مفیدی بود.
ای همه اختلاف عقیده در بین ماها جالبه واقعا. اونم وقتی خداوند بهمون عقل و منطق داده تا باهاش قضاوت کنیم و سره رو از ناسره تشخیص بدیم.
هرجا تعصب وسط اومد عقلانیت از دور خارج میشه. وقتی متعصبانه طرفدار هرکسی یا هرچیزی باشی نمیتونی ضعفهاشو ببینی.

1 ❤️

2021-05-06 12:37:22 +0430 +0430

↩ Arrow11
قطعا همینطوره

1 ❤️

2021-05-06 12:50:58 +0430 +0430

↩ Arashjoon44151

من قصد توهین به دین یا قرآن ندارم ولی منم از زمانی که متن فارسی قرآن رو میخونم خیلی تناقض ها وجود داره.مثلا میگه اگه زن دشمن رو اسیر کردی میتونی ببری و بکنیش‌. یا میتونی کنیز بخری و بکنی در حالی که الان همچین چیزهایی از نظر خود آخوندها هم رد میشه. یا جملاتی در مورد آسمان و زمین و … که کسی منظورشونو درست نمی فهمه.

بله متاسفانه اون موردی که شما فرمودین فقط یکی از دهها اشکال قرآن هست
آیات مورد دار رو تو یه تاپیک دیگه که لینکش رو تو پست اول همین تاپیک گذاشتم بارگذاری میکنم 🙏 🌹

0 ❤️

2021-05-06 13:29:31 +0430 +0430

↩ Arashjoon44151

البته اینم باید گفت که اگه بگیم قرآن نوشته یک انسان هست پس تورات و انجیل هم نوشته یک انسان هستن

انجیل و تورات هم مثل قرآن و حتی بدتر از قرآن هستن.
باز قرآن نهایتا ۲۰ سال بعد مرگ کسی که ادعای پیامبری میکرد نوشته شده، انجیل و تورات چند صد سال بعد نوشته شدن.
در کل هیچ پیامبری از طرف هیچ خدایی برای انسان فرستاده نشده که نوشته های کتب دینی هم حرف خداشون باشه.
کسایی که ادعای پیامبری کردن هر کدوم نوابغ و آدمهای باهوش دوران خودشون بودن که هر کدوم برای قصد و منظوری ادعای پیامبری کردن.

قصد و منظور محمد هم این بود که اعرابی که به صورت پراکنده راهزنی میکردن رو متحد کنه و با تشکیل ارتشی قوی راهزنی و غارت رو تشکیلاتی بکنه

0 ❤️

2021-05-07 01:43:05 +0430 +0430

↩ آلن دولن

نزدیکه دوساعته دارم کامنتای تاپیکو میخونم.
خیلی تاپیک خوب و مفیدی بود.
ای همه اختلاف عقیده در بین ماها جالبه واقعا. اونم وقتی خداوند بهمون عقل و منطق داده تا باهاش قضاوت کنیم و سره رو از ناسره تشخیص بدیم.
هرجا تعصب وسط اومد عقلانیت از دور خارج میشه. وقتی متعصبانه طرفدار هرکسی یا هرچیزی باشی نمیتونی ضعفهاشو ببینی.

خیلی خیلی ممنونم بابت این وقتی که گذاشتین 🙏 🙏 🙏
اگه دوس داشتین خود آیه ها رو هم ببینین تو تاپیکی که لینکش رو پست اول همین تاپیک گذاشتم میتونین ببینین
متاسفانه اعتقاد بدون آگاهی چشم رو کور میکنه، گوش رو کر میکنه، مغز رو هم وکیوم میکشه

1 ❤️

2021-05-09 13:45:04 +0430 +0430

xiakia
ا

وه پس شما معنی جزیه رو اصلا نمیدونید !!! 🌹 🌹

من گفتم معنی جزیه اینه:
اون تعداد از اهل کتاب که از هجوم لشکر اسلام زنده موندن برای اینکه خودشون کشته نشن، اموالشون غنائم اسلام اضافه نشه و زن و بچه شون به غلامی و کنیزی نرن باید به حکومت اسلامی خراج بدن که اسم این خراج جزیه هست.
اگه از نظر شما غلطه لطفا شما درستش رو بفرمایین

0 ❤️

2021-05-09 13:55:19 +0430 +0430

↩ Arrow11
سلام دوست گرامي
خوبي؟

مي خواستم نظرت و درباره ي ايات زير با توجه به اينكه اهل تحقيق هستي بدونم

مَرَجَ البَحرَينِ يَلتقِيَانِ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا يَبْغِيَانِ

و

أَوْ كَظُلُمَاتٍ فِي بَحْرٍ لُجِّيٍّ يَغْشَاهُ مَوْجٌ مِنْ فَوْقِهِ مَوْجٌ مِنْ فَوْقِهِ سَحَابٌ ۚ ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ يَدَهُ لَمْ يَكَدْ يَرَاهَا ۗ وَمَنْ لَمْ يَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِنْ نُورٍ

1 ❤️

2021-05-09 14:32:00 +0430 +0430

xiakia

جالب اینجاست که اگه از دید شما “افراد امثال من” بخوان یه کلمه رو یجور که شما دلتون نمیخواد معنی بکنند شما اونجا محقق والامقام در حوزه علوم دینی و نقد قرآن میشید و مقتدارانه و عالمانه و با نهایت درایت می آیید و به قول خودتون پته امثال ما رو به آب می دید و … ولی اگه خدای نکرده یکی “مثل من” که به قول شما جاهل و نادان و ابله و خرافاتی و عقب مونده و … هستم یه اشکال واقعی از شما بگیره و بگه که مثلا فلان لغت رو اشتباه نوشتی یا آیه شان نزول داره و یا باید کل آیه خونده بشه و یا ایه پیرو ایه قبلش هست ! من میشم ماله کش نفهمم و …

متاسفانه شما با بی انصافی تمام دارید ذهنیتی که از بععضی منتقدین دین دارین رو همه رو یه جا به من نسبت میدین
اون ۳ - ۴ نفری که منو تو این سایت میشناسن میدونن که حتی الامکان سعی میکنم انصاف و ادب و احترام رو رعایت کنم.
اولا من اون ترجمه رو اشتباه ننوشتم بلکه چون شما اشراف کامل به دین خودتون ندارین فکر میکنین من اشتباه کردم (که البته اول ادعاتون این بود که تحریف کردم)
شما تا اون ترجمه رو دیدین رفتین با یه ترجمه از قرآن مقایسه کردین و دیدین یه کلمه اش متفاوته و فکر کردین مچ منو گرفتین در حالی که نمیدونین قرآن ترجمه های متفاوتی از افراد متفاوت داره و برای اینکه متوجه اشتباه خودتون بشین الان میتونین ترجمه معزی رو سرچ کنین و ببینین که عینا نوشته بکشید یا نه.
متاسفانه با این که دیدین تو صفحه بعد ترجمه دلخواه شما رو نوشتم اینقدر صداقت نداشتین که به اون هم اشاره کنین.
این بهونه آیه پس و پیش رو هم از من میشنوبن دیگه پیش کسی که از نحوه گردآوری قرآن اطلاع داره نیارین چون ممکنه ضایع بشین.

احساس من اینه که شما در برخورد با چنین مسائلی باید از منطق بهتری استفاده بکنی ! منطق سیاه و سفید ! درست و غلط ! باید و نباید ! با ما یا علیه ما ! 0 و 1! در مسائل علوم انسانی منطق درستی نیست !

باید عرض کنم که قیاستون کلا اشتباهه چون ما اینجا نه در مورد علوم انسانی بحث میکنیم نه علم پزشکی نه …
اینجا در مورد دین صحبت میکنیم که احکام و قوانین و معانیش از ۱۴۰۰ سال پیش هیچ تغییری نداشته و تا ۱۴۰۰۰ سال دیگه هم نه تغییر خواهد داشت و نه چیز جدیدی بهش اضافه خواهد شد، پس در این مورد بیشتر مسائل رو میشه صفر و صد دید.

من بشخصه با افراد مشکلی ندارم ولی به عنوان یک انسان حق خودم میدونم که با اراده و اختیار با بهره گیری از دانش و تحقیقات خودم مسیر زندگی خودم رو انتخاب بکنم فارغ از اینکه کجا زندگی میکنم با چه کسی زندگی می کنم و … و با همین آزادی من اسلام رو انتخاب می کنم که به نظر من " و شاید با عقل ناقص من " بهتر از نداشتن راه و روش و یا راه و روش دیگه هستش !!!

این قسمت رو کاملا با شما موافقم
شما حق دارین چه با تحقیق و مطالعه و چه بی تحقیق و مطالعه دین و محل و مدل و روش زندگی خودتون رو انتخاب کنین و منِ نوعی هم حق دخالت که سهله، حق نصیحت رو هم ندارم ولی وقتی شما یه سری قوانین انسانی و مدنی رو زیر پا میذارین و میخواین منو هم مجبور کنین که سبک و سیاق دلخواه شما زندگی کنم در اصل اون حریم خصوصی خودتون رو از بین میبرین و به من اجازه میدین که اعتقادات شما رو نقد کنم، زیر سوال ببرم، … و حتی بعضی مواقع به تناسب رفتار شما بهشون توهین هم بکنم.

البته این که شما می گید من قرآن نخوندم غلطه ! و اینکه می گید که 4 دور قرآن خوندم رو هم با احترام و ارادت به شما باور نمی کنم !

جواب این قسمت متنتون رو هم فکر کنم با نشون دادن اینکه فکر میکنین قرآن فقط یه نوع ترجمه داره خودتون دادین و نیازی به توضبح اضافه من نیست.

0 ❤️

2021-05-09 14:46:20 +0430 +0430

↩ V2

سلام دوست گرامي
خوبي؟

مي خواستم نظرت و درباره ي ايات زير با توجه به اينكه اهل تحقيق هستي بدونم

مَرَجَ البَحرَينِ يَلتقِيَانِ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا يَبْغِيَانِ

و

أَوْ كَظُلُمَاتٍ فِي بَحْرٍ لُجِّيٍّ يَغْشَاهُ مَوْجٌ مِنْ فَوْقِهِ مَوْجٌ مِنْ فَوْقِهِ سَحَابٌ ۚ ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ يَدَهُ لَمْ يَكَدْ يَرَاهَا ۗ وَمَنْ لَمْ يَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِنْ نُورٍ

ممنون از احوالپرسی و لطف شما
دوست عزیز لازم نمیدونی شماره آیه ای، اسم سوره ای چیزی بگی؟

0 ❤️

2021-05-09 15:15:14 +0430 +0430

↩ Arrow11
ايه ٢٠ و ٢١ الرحمن

و

ايه ٤٠ سوره ي نور

0 ❤️

2021-05-09 15:59:59 +0430 +0430

↩ V2

ايه ٢٠ و ٢١ الرحمن

و

ايه ٤٠ سوره ي نور

از نظر من چنتا جمله ساده و ابتدایی هست مثل بقیه جملات قرآن که در اون زمان جزو دانسته ها و بدیهیات ملل متمدن بود ولی برای اعراب جذابیت داشت.
اگه شما فکر میکنین که معجزه قرآن به حساب میان لطفا دلیلتون رو برای این ادعا بگین

0 ❤️

2021-05-10 12:59:16 +0430 +0430

↩ Arrow11
قسمت قسمت چنتا سوال داشتم و ميخام نظرتون و بدونم:

درباره ايه ٢٠ و ٢١ الرحمن با توجه به اينكه مشخصا بر قران اشراف داريد و ايات ساده هست من نتونستم متوجه بشم كه ؟

اول اينكه ايا اين دو ايه لفظ احتجاج هست يا اعجاز؟

دوم اينكه اين دو ايه امر حصري هست يا مستمر ؟

0 ❤️

2021-05-10 17:48:18 +0430 +0430

↩ V2

قسمت قسمت چنتا سوال داشتم و ميخام نظرتون و بدونم:

درباره ايه ٢٠ و ٢١ الرحمن با توجه به اينكه مشخصا بر قران اشراف داريد و ايات ساده هست من نتونستم متوجه بشم كه ؟

اول اينكه ايا اين دو ايه لفظ احتجاج هست يا اعجاز؟

دوم اينكه اين دو ايه امر حصري هست يا مستمر ؟

عزیز دل برادر
من نه جایی گفتم طلبه خونه درس خوندم،نه گفتم قرآن شناس هستم
لطفا الکی هندونه زیر بغل ما نذار
من فقط گفتم چند بار ترجمه فارسی قرآن رو خوندم
احتجاج و محتجاج هم سَرم نمیشه چون اولا اینا اصطلاحاتیه برای ماست مالی ایرادات قرآن و دوما زبان من عربی نیست و لطفا با من به زبونی صحبت کن که متوجه بشم
آذری و فارسی هرچی بگی در خدمتم
😁
فقط در این حد بگم که هیچکدوم (نه حجت هست نه معجزه) فقط یه جمله ساده و بی محتوا هست که یه عرب باهوشی ۱۴۰۰ سال پیش گفته و شما الان به زور میخواین به عنوان معجزه قالب کنین به ملت

0 ❤️

2021-05-11 02:17:43 +0430 +0430

↩ Arrow11
منم منظورم همين هست
مثال شما شبيه به كسي هست كه كتاب رياضي ابتدايي رو ميتونه بخونه ولي بهش ميگي خب تو كه خوندي متن كتاب و ميشه بگي ٢ +٢ چند ميشه ؟
ميگه من اين حرفا حاليم نيست من خوندمش پس فهميدمش!

0 ❤️

2021-05-11 12:23:47 +0430 +0430

↩ V2

منم منظورم همين هست
مثال شما شبيه به كسي هست كه كتاب رياضي ابتدايي رو ميتونه بخونه ولي بهش ميگي خب تو كه خوندي متن كتاب و ميشه بگي ٢ +٢ چند ميشه ؟
ميگه من اين حرفا حاليم نيست من خوندمش پس فهميدمش!

داداش چرا گلواژه تلاوت میکنی؟
بخوام از مثال خودت استفاده کنم بحث من و شما الان مثل این میمونه که انگار از من میپرسی ۲ + ۲ چه زمانی میشه ۵ و من میگم هیچوقت نمیشه و شما برا من داستان میبافی
احتمالا منظورت اینه که چون عربی بلد نیستم حق ندارم قرآن رو نقد کنم درسته؟
اگه منظورت اینه که خودت اعلام میکنی قرآن و اسلام مخصوص اعرابه و بنابراین خیلی بیجا کرد اونی که گفت قرآن برای همه ملتها و دنیاست
من اینجا و اون یکی تاپیک تا حالا ۳۰ - ۴۰ آیه گذاشتم و تا اخر تاپیک چند برابرشم خواهم گذاشت
اگه فکر میکنی جای دفاع دارن عوض طرح معادله چند مجهولی بیا ازشون دفاع کن

0 ❤️

2021-05-11 12:56:51 +0430 +0430

↩ sArA.joo00oon

مطلب خیلی چیزایی دیگه کم داره راجع به چرررررت بودن و کس شعر بودن فرآن
مهمترینش اینه ک سلمان فارسی گه ک ننگ ایرانی هاست تمام مطالب رو دیکته میکرده ب ممد میگفته
ببین چقدر خنده داره ک این ممد سواااد هم نداشته بتونه بنویسه، سلمان باهوش ک ب نظرم جز انسانهای کامل اون موقع بوده همین امی بودن ممد رو کرد معجزه😒🤣
من نزدیک به 14 ساله ک این قرآن چرت و پرت رو نقض کردم و تا تهش هم رفتم
هیییییچ نبود
ممنون بابت پستت

عزیز جان آیات رو تو تاپیکی که لینکشو میذارم گذاشتم
هرجند اونجام هنوز تکمیل نشده:

https://shahvani.com/forum/topic/قرآن-چیست-۲-?page=1

0 ❤️

2021-05-11 13:41:52 +0430 +0430

↩ Arrow11
بحث بي فايده هست شما هرچي ديگران بگن برات گلواژه هست

ولي خواهشا شماره ايه ها و رفرنس هايي كه كپي پيست مي كني و يه بار حداقل نگاه كن ببين واقعا هست يا نه

٣٨ سوره انبيا تو تاپيكت گذاشتي درباره محل غروب خورشيد كه نيست لطفا حداقل اينا رو نگاه كن

0 ❤️

2021-05-11 14:39:36 +0430 +0430

↩ V2

حث بي فايده هست شما هرچي ديگران بگن برات گلواژه هست

ولي خواهشا شماره ايه ها و رفرنس هايي كه كپي پيست مي كني و يه بار حداقل نگاه كن ببين واقعا هست يا نه

٣٨ سوره انبيا تو تاپيكت گذاشتي درباره محل غروب خورشيد كه نيست لطفا حداقل اينا رو نگاه كن

اگه یه دونه حرف به درد بخور میگفتین مطمئن باش رو چشمم میذاشتمش ولی تا حالا دریغ از حتی یه مورد
فقط مونده برا شنیدن حرف منطقی از شما جایزه تعیین کنیم
در مورد اون آیه ۳۸ سوره انبیا هم که گفتی من حوصله ندارم برا ادعای بی پایه شما ۱۰ صفحه تاپیک رو بگردم ببینم تو کدوم صفحه هست.
شمام بهتره یاد بگیری یه ذره برای طرف بحثت و مخاطبت یه ذره ارزش قائل بشی و مشخص کنی رو کدوم پست طرف ریپلای زدی

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «