شگفتی‌های نجوم و عالم هستی 2

1397/11/01

سلام به دوستان گرامی

به دلیل اینکه تاپیک قبلی تعداد صفحاتش زیاد شده بود و همچنین عکس‌ها و ویدئو کلیپ‌های زیادی رو داشت، بنا بر نظر دوستان به جهت اینکه صفحات به دلیل سنگینی سخت بارگذاری می‌شوند، تصمیم بر آن شد که تاپیک قبل رو اینجا و بصورت تاپیک جدیدی با همان اسم اما ورژن 2 ادامه بدهیم:

در این تاپیک موارد جالب و شگفت انگیز در رابطه با نجوم و اخترشناسی خدمت شما عزیزان تقدیم می‌شود. امیدوارم مورد توجه و مفید برای علاقمندان به فضا و کیهان واقع بشه. ضمناً دوستان هم اگر مواردی در این زمینه اگر دارند، باعث خوشحالی و امتنان خواهد بود که بصورت پست مطالبشون رو ارائه بدهند.

اين كهكشان، درخشان‌ترين كهكشان كشف شده در عالم است كه 300 تريليون برابر خورشيد درخشندگي دارد و 10 هزار برابر كهكشان راه‌شيري انرژی توليد می‌كند.

سالانه حدود 1000 تن الماس بر سطح زحل می‌بارد (با قطر حدود 1 سانتیمتر)، در مریخ بارش یخ خشک، در مشتری بارش هلیوم مایع، در خورشید بارش پلاسما، در زهره اسید سولفوریک داغ و در تیتان متان یخ زده وجود دارد.

اگر فاصله ماه تا زمین 400 کیلومتر می‌بود آسمان زمین بدین صورت دیده می‌شد و فیلمی از ناسا در فضا؛ ترافیک هواپیماها در اطراف کره زمین

https://up.shahvani.com/uploads/h694iqtb.mp4</a

https://up.shahvani.com/uploads/xh3j8uki.mp4

ممنون از تمامی دوستان عزیز

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-03-07 21:20:45 +0330 +0330

با توجه به اینکه طبق نسبیت عام هرچقدر به میدان جاذبه نزدیکتر باشیم زمان کندتر میگذرد، بنابراین هسته زمین باید جوانتر از سطح آن باشد و مطالعاتی که در سال 2016 میلادی در مورد این موضوع انجام شد، این موضوع را تایید کرد.

3 ❤️

2019-03-07 21:38:18 +0330 +0330

اين ستاره كه می‌بينيد داغ‌ترين ستاره كشف شده در عالم است. شايد باور نكنيد اما دمای ستاره “WR102” حدوداً 36 برابر دمای خورشيد يعنی 210،000 كلوين است، فاصله این ستاره تا زمین حدود 10،000 سال نوری میباشد.

3 ❤️

2019-03-07 21:48:40 +0330 +0330

به گزارش اسپوتنیک، در آخرین ویدئوی منتشر شده توسط ناسا، یک تور سه بعدی از سحابی شکارچی یا Orion را ارائه داده است. این سحابی بسیار روشن است که می‌توان آن را با چشم غیر مسلح از هر نقطه بر روی زمین دید.
برای ساخت این پروژه، ستاره‌شناسان و متخصصان ناسا از داده‌های جمع‌آوری شده توسط تلسکوپ فضایی هابل و اسپیتزر استفاده کردند.

3 ❤️

2019-03-08 21:09:34 +0330 +0330

چند سال پیش تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویر سحابی بزرگی شد که اندازه آن نصف اندازه کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری است.

2 ❤️

2019-03-08 21:15:10 +0330 +0330

دمای فضا در مناطق دور از ستارگان در حدود 270- درجه سانتیگراد می‌باشد. این دما تقریبا سردترین دمای جهان است، تنها حدود سه درجه سردتر از این، سردترین دمایی است که از لحاظ نظری امکان‌پذیر است (صفر کلوین یا صفر مطلق)

3 ❤️

2019-03-08 21:19:02 +0330 +0330

در این ويدئو کلیپ کوتاه، تصاویر منتشر شده ناسا از مریخ که تا سال ۲۰۱۶ منتشر نشده بود را مشاهده می‌کنید:

2 ❤️

2019-03-08 21:27:45 +0330 +0330

به سنگ‌های ریز و سرگردان نزدیک جوّ زمین شهاب‌واره (Meteoroid) گفته می‌شود که اگر وارد جوّ زمین شوند می‌سوزند، در این صورت به آنها شهاب (Meteor) می‌گوییم.
اگر تمام سنگ در جوّ نسوزد و تکه‌هایی از آن روی زمین بیفتد، به آن شهاب‌سنگ (Meteorite) گفته می‌شود.

3 ❤️

2019-03-08 21:27:55 +0330 +0330

خییلی زحمت میکشید واقعا بابت پستای جالب و زیبا.

راستی اینم 20 صفحه شد!!

تبریک میگم.

2 ❤️

2019-03-08 21:39:28 +0330 +0330

این ويدئو کلیپ کوتاه، ️فیلمی جالب از غروب خورشید در بزرگترین درّه منظومه شمسی، واقع در سیاره مریخ است.
این درّه که Valles Marineris نام دارد، 3000 کیلومتر طول، 600 کیلومتر عرض و 8 کیلومتر عمق دارد.

4 ❤️

2019-03-08 21:40:07 +0330 +0330
نقل از: kambiz55 ***این ويدئو کلیپ کوتاه، ️فیلمی جالب از غروب خورشید در بزرگترین درّه منظومه شمسی، واقع در سیاره مریخ است. این درّه که Valles Marineris نام دارد، 3000 کیلومتر طول، 600 کیلومتر عرض و 8 کیلومتر عمق دارد.***

عالییییییییی

2 ❤️

2019-03-08 21:52:24 +0330 +0330

1- مقدار 16 میلیون تُن آب از کره زمین تبخیر می‌شود.

2- خورشید 600 میلیون تُن هیدروژن می‌سوزاند.

3- تقریباً 4800 ستاره جدید متولد می‌شوند.

4- تعداد 30 ستاره منفجر شده و تبدیل به سیاه چاله یا ستاره نوترونی می‌شوند.

5- کهکشان آندرومدا 110 کیلومتر به کهکشان راه‌شیری نزدیک می‌شود.

6- کرهٔ زمین 30 کیلومتر از مدار خود به دور خورشید را می‌پیماید.

3 ❤️

2019-03-08 21:55:51 +0330 +0330

جودی خانوم و هانی بانو؛ من هم متقابلاً از شما ممنون و سپاسگزارم ? ?

2 ❤️

2019-03-09 21:11:55 +0330 +0330

همزمان با یافتن موقعیت دقیق مدار قمر کوچک تازه کشف شده نپتون و ریشه احتمالی آن از سوی اخترشناسان، این سنگ فضایی کوچک در معرض توجه شفاف‌تری قرار گرفته است. وجود این قمر، احتمال این را تقویت می‌کند که جهان‌های کوچک به مراتب بیشتری در اطراف نپتون وجود داشته باشند که هنوز آن‌ها را کشف نکرده‌ایم.

3 ❤️

2019-03-09 21:22:06 +0330 +0330

رصدخانه دینامیک خورشیدی یا «اس‌دی‌او» (SDO) ناسا، تصویر خورشید را در سه طول موج مختلف فرابنفش باهم ترکیب کرده است تا نشان دهد که پدیده‌ها و جزئیات مختلفی که در یک طول موج ظاهر می‌شوند، در طول موج‌های دیگر به سختی قابل مشاهده‌اند و یا دیدنشان غیرممکن است.

3 ❤️

2019-03-09 21:29:54 +0330 +0330

ناسا اسپرم‌های منجمد شدهٔ انسان را به ایستگاه فضایی فرستاد تا عملکرد آنها را در جاذبه صفر بررسی کند!
این آزمایش دارای دو بخش است؛ اول اینکه ببینند این شناگران کوچک چگونه در جاذبهٔ کم عمل می‌کنند تا در پی آن بفهمند آیا لقاح می‌تواند در فضای بیرون اتفاق بیافتد؟
دوم اینکه با مشاهدهٔ حرکت اسپرم‌ها ببینند آیا فرآیندهای دیگری در لقاح وجود دارد که امکان مشاهده آن در زمین نباشد؟
در فرآیند لقاح باید ابتدا سلول اسپرم فعال شود، سپس دُمِ کوچک آن شروع به حرکت کرده و بعد از تقویت و روان سازی، با سرعت خود را به تخمک برساند.
آزمایشات قبلی نشان می‌دهد فعال سازی اسپرم و حرکت آن در جاذبهٔ کم بسیار سریع رخ می‌دهد ولی گام‌هایی که منجر به لقاح می‌شود بسیار کُند صورت گرفته و یا اصلاً اتفاق نمی‌افتد.

3 ❤️

2019-03-09 21:38:11 +0330 +0330

این ويدئو کلیپ، در مورد وسعت و بیکران بودن عالم هستی صحبت می‌کند و توضیحات مفیدی ارائه می‌شود.

3 ❤️

2019-03-09 22:06:49 +0330 +0330

در آسمانِ کُره ماه خورشید هست ولی آسمانِ ماه همیشه تاریک و سیاه است. دلیلش این است که همه نوری را که ماه از خورشید می‌گیرد به سمت فضا برمی‌گرداند. همچنین ماه به دلیل نداشتن جوّ، وزش باد یا بارش بارانی هم ندارد، بنابراین اگر شما روزی پا بر روی این قمر بگذارید، رد پای شما تا مدت‌های مدید روی خاک‌های آن باقی خواهد ماند.

2 ❤️

2019-03-09 22:16:47 +0330 +0330

آیا می‌دانید منظور از مثلث زمستانی چیست و کدام ستارگان در آن نقش دارند؟
سه ستاره مشهور و پر نور آسمان که معمولاً در طول فصل زمستان هر شب در نیم‌کره جنوبی زمین و در افق شرق تا جنوب آسمان دیده‌ می‌شوند، سه رأس یک مثلثی را تشکیل می‌دهند که به آن مثلث زمستانی می‌گویند.
این سه ستاره عبارتند از:
✴️ستاره ابط‌ الجوزا (Betelgeuse) از صورت فلکی جبار
✴️ستاره‌ شباهنگ یا شعرای‌یمانی (Sirius) از صورت فلکی سگ‌بزرگ که نورانی‌ترین ستاره آسمان شب نیز محسوب می‌شود.
✴️ستاره‌ شعرای‌شامی (Procyon) از صورت فلکی سگ‌کوچک.
این سه ستاره، مثلثی می‌سازند که اصطلاحاً به آن مثلث زمستانی گفته می‌شود.

2 ❤️

2019-04-10 20:04:20 +0430 +0430

اولین تصویر واقعی از یک **سیاهچاله **واقع در قلب مسیه۸۷
تلسکوپ افق رویداد حاصل همکاری گروهی بزرگ از اخترشناسان و رصدخانه‌های مختلف در نقاط مختلف دنیاست که با هدف ثبت اولین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله فعالیت خود را آغاز کرد.
افق رویداد مرز سیاهچاله یا همان نقطه‌ای است که با گذر از آن دیگر هیچ راه برگشتی، حتی برای نور، وجود ندارد.

5 ❤️

2019-04-10 20:10:39 +0430 +0430

خیال کردم کامبیزخان برگشته :(

1 ❤️

2019-04-10 20:17:21 +0430 +0430
نقل از: farha_D_anger خیال کردم کامبیزخان برگشته :(

خودمم به همین دلیل دو دل بودم که پست بذارم یا نه, قبلا هم چندبار خواستم بذارم ولی منصرف شدم ولی این چون یه رویداد خیلی مهم بود نتونستم از کنارش رد بشم, مطمعنم الان کامبیز خان کلی به وجد اومده بابت این اتفاق بزرگ. اگه خودش بود تا الان کلی ازش مطلب میذاشت :(

1 ❤️

2019-04-10 20:19:43 +0430 +0430
نقل از: ._.Moonlight._.

اولین تصویر واقعی از یک **سیاهچاله **واقع در قلب مسیه۸۷ تلسکوپ افق رویداد حاصل همکاری گروهی بزرگ از اخترشناسان و رصدخانه‌های مختلف در نقاط مختلف دنیاست که با هدف ثبت اولین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله فعالیت خود را آغاز کرد. **افق رویداد** مرز سیاهچاله یا همان نقطه‌ای است که با گذر از آن دیگر هیچ راه برگشتی، حتی برای نور، وجود ندارد.

درود

تشتکِ از رو تاپیکهای مردم تقلب نکنیم!

تشتکِ با سیاهچاله شوخی نکنیم

تشتکِ سفیدچاله ها را هم به رسمیت بشناسیم ?

کار خوبی کردی مهتاب خانم که با این خبر بسیار مهم این تاپیک رو آپ کردی ?

واس روح پر فتوح مرحومِ مغفور فاتح مع اصلو… چیز صدا از اون ورِ سیاهچاله بود (dash)

به همین مناسبت مراسم ختمی در مسجدالحرام برگزار میشود ?

2 ❤️

2019-04-10 20:23:20 +0430 +0430

خودمم به همین دلیل دو دل بودم که پست بذارم یا نه, قبلا هم چندبار خواستم بذارم ولی منصرف شدم ولی این چون یه رویداد خیلی مهم بود نتونستم از کنارش رد بشم, مطمعنم الان کامبیز خان کلی به وجد اومده بابت این اتفاق بزرگ. اگه خودش بود تا الان کلی ازش مطلب میذاشت :(

کارت حرف نداشت. قدم ارزشمندی واسه قدر دانی از زحماتش در راه اندازی و گسترش این تاپیک برداشتی ? ? ? ?

2 ❤️

2019-04-10 20:26:47 +0430 +0430

جالب بود
سپاس از اطلاعات علمی تون

1 ❤️

2019-04-10 20:28:03 +0430 +0430
نقل از: ترومن

اولین تصویر واقعی از یک **سیاهچاله **واقع در قلب مسیه۸۷ تلسکوپ افق رویداد حاصل همکاری گروهی بزرگ از اخترشناسان و رصدخانه‌های مختلف در نقاط مختلف دنیاست که با هدف ثبت اولین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله فعالیت خود را آغاز کرد. **افق رویداد** مرز سیاهچاله یا همان نقطه‌ای است که با گذر از آن دیگر هیچ راه برگشتی، حتی برای نور، وجود ندارد.

درود

واس روح پر فتوح مرحومِ مغفور فاتح مع اصلو… چیز صدا از اون ورِ سیاهچاله بود (dash)

هیچ وقت یاد نگرفتم تقلب کنم از بچگی :( :(

ممنون مرسی (blush) (blush)

اونجا دوره من نمیام ?

0 ❤️

2019-04-10 20:34:14 +0430 +0430
نقل از: farha_D_anger

کارت حرف نداشت. قدم ارزشمندی واسه قدر دانی از زحماتش در راه اندازی و گسترش این تاپیک برداشتی ? ? ? ?

مرسی ??

میخوام جای کامبیز خان ادامه بدم تاپیکو ولی میترسم پا تو کفش بزرگتر کردن باشه, از طرفی هم دلم نمیاد این تاپیک پایین بمونه, زحمتاشون هدر میره اینطوری.

5 ❤️

2019-04-10 20:40:12 +0430 +0430

مرسی ??

میخوام جای کامبیز خان ادامه بدم تاپیکو ولی میترسم پا تو کفش بزرگتر کردن باشه, از طرفی هم دلم نمیاد این تاپیک پایین بمونه, زحمتاشون هدر میره اینطوری.

کاربسیارخوبی میکنی ،مطمینا کامبیز خان هم خیلی خوشحال میشه وقتی ببینه تاپیکش داغه

4 ❤️

2019-04-10 20:43:10 +0430 +0430

مرسی ??

به نظر من ایده ی خارق العاده ایه. شک نکن وقتی برمیگرده حسابی خوشحال میشه :)

2 ❤️

2019-04-10 21:46:51 +0430 +0430

سپاس

در ابتدا قرار بود تصاویر سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری یعنی Sagittarius منتشر شود که به علت تب تاب فراوان و رصد تصاویر دقیق تر، فعلا تصاویر سیاهچاله m87 منتشر شد.

2 ❤️

2019-04-10 21:55:23 +0430 +0430
نقل از: ترومن

درود

سفیدچاله در نسبیت عام ، یک منطقه فرضی در فضازمان است که امکان ورود ندارد اما ماده و نور می‌توانند از آن خارج شوند. سفیدچاله‌ها برعکس سیاه‌چاله است که ماده و نور می‌تواند وارد آن شود اما حتی نور نیز امکان گریز ندارد. سفیدچاله در نظریهٔ سیاه‌چاله‌های ابدی ظاهر شدند. اگر حل منجر به سیاه‌چاله در معادلات میدان اینشتین در آینده اتفاق بیفتد حلی نیز برای وجود سفیدچاله در گذشته آن وجود خواهد داشت. اگرچه چنین نواحی در سیاه‌چاله‌هایی که از طریق رمبش گرانشی وجود آمده‌باشند نمی‌تواند وجود داشته باشد. هنوز هیچ فرایند فیزیکی برای تشکیل سفیدچاله شناخته نشده‌است. سفیدچاله‌ها مانند سیاه‌چاله‌ها دارای جرم، بار الکتریکی وتکانه زاویه‌ای هستند. سفیدچاله مانند هر جرم دیگری ماده را به سوی خود جذب می‌کند اما اجسامی که به سوی سفید چاله سقوط می‌کنند در عمل هرگز به افق رویداد آن نمی‌رسند.

4 ❤️

2019-04-10 21:56:53 +0430 +0430
نقل از: JAMSHID_SE7EN

سپاس

در ابتدا قرار بود تصاویر سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری یعنی Sagittarius منتشر شود که به علت تب تاب فراوان و رصد تصاویر دقیق تر، فعلا تصاویر سیاهچاله m87 منتشر شد.

چه جالب, نمیدونستم

ممنون بابت اطلاعات ?

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «