یادی از بزرگان هنر سرزمینم گیلان(محمد نوری)

1401/05/19

استاد در ۱ دی ۱۳۰۸ در رشت متولد شد. او مدرس آواز و خواننده بود و عمرخود را در راه هنر،آرامش، زندگی و صلح سپری کرد.
بسیار اندک هستند کسانی که جان مریم را نشنیده باشند، حتی اگر همین یک آهنگ را از استاد نوری شنیده باشید باز هم کفایت میکند، متوجه خواهید شد که او کیست، شیوه فکر و اندیشه اش چیست و دنیا را چگونه میبیند، او نه تنها آرامش و صلح را ترویج داد بلکه به گونه ای آواز خواند که گویی یک سردار با شمشیری از عشق است که از یک روستای کوچک به نام آرامش حفاظت میکند.
محمد نوری در دهه ۱۳۲۰ و در دوران نوجوانی با خواندن اشعار نوینی که بر روی نغمه های روز کشورهای غربی و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده بود ، کار خوانندگی را آغاز کرد. ناصر حسینی ، افسر موسیقیدان ارتش ایران از مشوقان محمد نوری بوده است.
محمد نوری دوران دبیرستان خود را در مدرسه فیروز بهرام بود. وی در کنار رشته ادبیات زبان انگلیسی و رشته نمایش، به فراگیری آواز ایرانی نزد اسماعیل مهرتاش مشغول شد. پس از آن تئوری موسیقی، سلفژ و نوازندگی پیانو را نزد استادان هنرستان عالی موسیقی سیروس شهردار و فریدون فرزانه و مصطفی کمال پورتراب فرا گرفت.
سپس نزد اولین باغچه بان و فاخره صبا آواز کلاسیک را آموخت و در آواز خود از استادانی مانند حسین اصلانی، ناصر حسینی تاثیر گرفت و رفته رفته توانست سبک منحصر به فرد خود را ارائه دهد؛ شیوه ای که به سختی می توان آن را در زیر شاخه ای از شاخه هایی، چون پاپ، کلاسیک و … گنجاند. نوری شیوهٔ آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی، و محمد سریر می داند.
او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب سرد زمستانی همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم آوازهای سرزمین خورشید ادامه یافت.
محمد نوری طی سال های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه ای به گونهٔ آوازیِ خویش دهد. محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعهٔ آوازی اجرا کرد.
او همچنین به تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه نیز پرداخت. محمد نوری در سال های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. وی ترانه های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «ایران» را اجرا کرده است.
محمد نوری برنده جایزه خورشید طلایی (50 سال صدای متفاوت و ماندگار) در سال 1378 از جشنواره مهر ، و دارای مدرک درجه یک هنری از شورای عالی ارزیابی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.وی در سال 1385 از سوی سازمان صدا و سیما به عنوان چهره ماندگار برگزیده شد.
یکی از مهمترین و معروف ترین ترانه های محمد نوری، جان مریم نام دارد که آهنگ زیبای آن از ساخته های خود نوری است و از آلبوم جان مریم می باشد در زیر به فهرست آلبوم های او اشاره شده است:
آلبوم جان مریم محمد نوری
جان مریم نام یک آلبوم موسیقی اثر محمد نوری، هنرمند ایرانی است که در سبک پاپ تهیه شده و دارای 13آهنگ است.
۱. جان مریم ۲. آرزوها ۳. نسترن ۴. عروسی ۵. یاد اون روزها بخیر ۶. پس از انتظار ۷. لالایی ۸. یک شب خوش ۹. بیا بار سفر بندیم ۱۰. تصویر تو ۱۱. مبارک باد ۱۲. تا تو بودی ۱۳. ای وطن
در شب سرد زمستانی یکی از آلبوم های محمد نوری است که در سبک پاپ در زمستان ۱۳۶۸ تهیه شده و دارای ۱۲ آهنگ است. این آلبوم که شامل دکلمه اشعار نیما یوشیج با صدای احمدرضا احمدی است، اولین آلبوم محمد نوری پس از انقلاب محسوب می شود.
آوازهای سرزمین خورشید نام یک آلبوم موسیقی اثر محمد نوری، هنرمند ایرانی است که در سبک پاپ تهیه شده و دارای ۱۰ آهنگ است. بیشتر ترانه های این آلبوم محلی بوده و آهنگ قطعه ی «لالایی» از ناصر حسینی است. تنظیم و اجرای کل آلبوم توسط فریبرز لاچینی انجام گرفته است. این آلبوم در زمستان ۱۳۷۰ توسط کانون فرهنگی هنری نی داوود منتشر شد.
۱. چوپان ۲. تو بیو ۳. سرزمین خورشید ۴. ای دیار خوب من ۵. مارال ۶. شالیزار ۷. ای وطن ۸. بخفته دل ۹. نُشو نُشو ۱۰. گیلان جان ۱۱. لالایی
دلاویزترین نام یک آلبوم موسیقی به آهنگسازی محمد سریر و خوانندگی محمد نوری، که در سبک پاپ تهیه شده و دارای ۹ آهنگ است. شاعر قطعه «ایران ایران» تورج نگهبان و شاعر قطعه «دلاویزترین» فریدون مشیری است.
۱. ایران ایران ۲. دلاویزترین ۳. با نام تو ۴. قایقی باید ساخت ۵. دوران عاشق ها ۶. کوچ ۷. غم بیهودگی ها ۸. بی تو ۹. تولدت مبارک
محمد نوری پس از سال ها مبارزه با بیماری سرطان و وخامت وضعیت جسمانی در شامگاه ۹ مرداد ۱۳۸۹ در بیمارستان جم در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

620 👀
7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2022-08-10 09:25:21 +0430 +0430

من با ترانه‌ی نمیشه غصّه ما رو، یه لحظه تنها بذاره، ایشون رو شناختم و بعد با دلاویزترین
صدائی خاصّ و منحصر، پر طنین و عمیق!
روحش شاد. 🖤🖤🖤

1 ❤️

2022-08-10 09:54:18 +0430 +0430

↩ لاکغلطگیر
تقدیم به حضور بی بدیلت نوید خان…
نمیشه غصه ما رو یه لحظه تنها بذاره
نمیشه این قافله ما رو تو خواب جا بذاره

دلم از اون دلای قدیمیه از اون دلاست
که می خواد عاشق که شد پا روی دنیا بذاره

دوست دارم یه دست از آسمون بیاد ما دو تا رو
ببره از اینجا و اون ور ابرها بذاره

من می خوام تا آخر دنیا تماشات بکنم
اگه زندگی برام چشم تماشا یذاره

تو دلت بوسه می خواد من می دونم اما لبت
سر هر جمله دلش می خواد یه “اما” بذاره

بی تو دنیا نمی ارزه تو با من باش و بذار
همه دنیا منو همیشه تنها بذاره

نمیشه غصه ما رو یه لحظه تنها بذاره
نمیشه این قافله ما رو تو خواب جا بذاره

1 ❤️

2022-08-10 11:23:12 +0430 +0430

وحید عزیز،،
ممنون از زحمتت به جهت شناساندن مفاخر کشورمون،، 👏👏👏🙏🙏🙏

1 ❤️

2022-08-10 11:46:37 +0430 +0430

درود
روحش شاد
یادم مرداد سال 89 از دنیا رفت

1 ❤️

2022-08-10 12:30:48 +0430 +0430

↩ shahroodman
تقدیم به حضور سبز شما
سرزده ز خانه او شاخه گلی گل ز نسترن
بر بالای دیواری از آشیان من

با زبان بی زبانی از نگار من دارد گفتگو
گاه از رویش گاه از مویش گوید مو به مو

آن شاخه گل مرا چون آورد مژده ها

در این عشق سوزان کار دل را بینم آسان

آه ای گل نسترن ای نازنین یار من
گاه از عشقم با او با زبان گلها بگو

شاید گلی از باغ آرزو
سر بر کشد و بینم رخ او

1 ❤️

2022-08-10 12:32:29 +0430 +0430

↩ Power M
قصدم همینه محمود جان
خیلی ها نمیدونن بزرگان هنر سرزمینمون اهل کجا هستن و چطور رشد نمو کردن و به جایگاه بزرگ رسیدن ممنون که همیشه همراهی…
خبری نشد از مسافر من
نرفته دمی ز خاطر من

نه نامه به من فرستاد
نه پاسخ نامه ها رو داد

نگران به رهش اسیر غمش
که سر برسد به من ستمش

که مگر برسد پیامی از او
که مگر شنوم کلامی از او

انتظارم یه سر آمد آخر
هی که یارم ز در آمد آخر

دیدم آورده سوی من باز
نامه هایم همه ز آغاز

واه و دردا که آشنایم
پس فرستاده نامه هایم

او که عشقش ثمری ندارد
دیگر از من اثری ندارد

گفتگو ها همه سر آمد
آرزوها چنین بر آمد

بسته عمرم به تار مویی
کی رسد دل به آرزویی

0 ❤️

2022-08-10 12:47:10 +0430 +0430

↩ hemiddelbar2
دروود بر حافظه خوبتون و یاد استاد گرامی
موهاشو همچون گلدسته
زیر چارقدش ببسته
چارقد گلدار که باباش
سوغاتی آورده براش

خورشید اومد آفتاب اومد
ماه اومد و مهتاب اومد
برای من بی تاب اومد
چقدر قشنگه مثل آسمون
پاک و یه رنگه
اسفند کنم دود نخوره نظر
از چشم حسود

پیرهن گلدار پوشیده

چند تا گل چیده
این گلها مثل صورتش
سرخ و سفیده
اشکش چون شبنم رو گل چکیده

گل میگه و گل می چینه
گلچهره من همینه
به خدا یه شاخه گل
خدا روز بد نبینه
به چشم من چون آسمون گلچهره گوهربارونه
آسمون پر ستاره قصه مارو می دونه

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «