معمای نوستالژیک

1398/02/31

اگه علاقه داری روی یه معمای باحال کلی فک کنی و از فک کردن لذت ببری با این تاپیک همراه باش…

چرا نوستالژیک: حدود 6 سال پیش من توی یه شرکتی کار میکردم که یکی از بهترین همکارام یعنی مهندس ی.ص که الان یکی از مهندسین برجسته کشور هستن معمایی رو مطرح کرد که اون موقع کلی روش فک کردیم و کلی ذهنمونو مشغول کرد. توی این چندروز سعادت نصیبم شد و این دوست نازنینمو دوباره دیدم که در حین مرور خاطرات گذشته یادی از این معما و حواشی مربوط بهش برامون زنده شد بیشتر از این وقتتونو نمیگیرم و میرم سراغ خود معما فقط خواهشم اینه قبل پاسخ به معما حتما پی نوشت رو بخونید:

معما: 12 گوی کاملاً یکسان از نظر ظاهری داریم:

در این بین یکی از گوی ها نسبت به بقیه یه کوچولو اختلاف وزن داره(اما ما نمیدونیم سبک تره یا سنگین تر) تنها وسیله ای که ما داریم برای تشخیص این گوی متفاوت، یه ترازوی دوکفه ای هستش:

ما تنها 3 بار حق استفاده از این ترازو رو داریم. دقت کنید فقط سه بار؛ حالا شما بگین چطوری و فقط در 3 بار میتونیم اون گویی که با بقیه اختلاف وزن داره رو پیدا کنیم؟؟!!

پی نوشت: دوستان من تا اینجا معما رو خدمتتون طرح کردم به نظر خودم معمای بسیار جالبی هستش اما یه نکته ای رو باید خدمتتون عرض کنم هدف این تاپیک خودسنجی هستش نه رقابت و … . چون توی چندتا سایت فارسی هم دیدم که جواب معما رو گذاشتن پس عملاً دیگه این تاپیک جنبه رقابتی نداره و صرفا جنبه خودسنجی داره پس خواهشاً بدون اینکه به این صفحات رجوع کنید خودتون سعی کنید معما رو حل کنید و از درگیر شدن با معما لذت ببرین. هرکسی واقعا معما رو خودش پاسخ داد و مطمئن بود پاسخش صحیح هست فقط در تاپیک اعلام کنه پاسخ داده و پاسخشو در خصوصی برای من بفرسته تا بررسی بشه اینطوری دوستانی که دیرتر تاپیک رو میبینن و یا نیاز به زمان بیشتری دارن نیز همچنان تاپیک براشون جذاب میمونه. و اینکه من خودم لینک ویدئو پاسخ این معما رو در ادامه میزام که یه هندی(اگه اشتباه نکنم) به بهترین شکل ممکن جواب معما رو داده. اینو میزارم که بگم واقعا هدف این تاپیک خودسنجیه و اگه یه درصد دوست دارین قبل فک کردن جواب معما رو بدونید به همین ویدئو نگاه کنید و بهترین و تحلیلی ترین پاسخ ممکن رو ببینید. حرفای من تموم شد امیدوارم از درگیر شدن با این معما لذت ببرین. 🌹 🌹 🌹

ویدئوی پاسخ معما:

3597 👀
4 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-05-21 12:06:58 +0430 +0430

من یادمه همون موقع ها یه روز رفتم پیش دندانپزشکم و براش معما رو مطرح کردم، روز بعد تلفن زنگ خورد دیدم یه خانومی هست و گفتش من خانوم دکتر… هستم این معما منو داره دیوانه میکنه یه راهنمایی کوچولو بکنید لطفا؛ منم اون موقع ها از این حال دیگران لذت میبردم و اصا کیف میکردم در نتیجه هیچ راهنمایی نکردم و با ابراز تاسف از اینکه نمیتونم راهنمایی کنم گوشی رو قط کردم فرداش دیدم نصف دکترای شهرمون زنگ زدن. خلاصه چندروزی بخشی از کارکنان وزارت بهداشت رو درگیر کرده بودیم و چون اون موقع اینترنت فراگیر نبود تنها منبع پاسخ براشون من بودم. نمیدونین چه کیفی میداد این خواهش های دکترین گرام برای یه راهنمایی کوچیک ? ? ? که در انتها راهنمایی هم کردم اما باز تیجه نداد یادمه که آخرش جواب معما رو برای دکتر روی یه برگه نوشتم و اینطوری این ماجرا ختم به خیر شد ? ? .

5 ❤️

2019-05-21 12:26:21 +0430 +0430

عرض به خدمتت که اول ۶ تا ۶تا وزنشون می‌کنیم. بعد اون ۶تای سبکترو ۳تا ۳تا… بعد ۲تا از ۳ تای سبکترو بر میداریم و وزن میکنیم؛ دو حالت داره: یا یکیشون سبکتره که جواب معماست یا وزنشون برابره که اونی که وزن نکریدم جواب معماست.

سخت تر بگو…

3 ❤️

2019-05-21 12:28:13 +0430 +0430

یادش به خیر…

پنجم دبستان که هنوز معادله و اینا بلد نبودم این خیلی کس خوار معما بود:

ما و ما و نصف ما و نصفه‌ای از نصف ما، گر تو هم با ما شوی، جملگی ۱۰۰ می‌شویم. ما چند نفره؟

جوابش می‌شه ۳۶

1 ❤️

2019-05-21 12:28:58 +0430 +0430

حالا اینو جواب بدین…

اون چیه که هر چی بگی توش میره؟

0 ❤️

2019-05-21 12:34:25 +0430 +0430
نقل از: کیر ابن آدم عرض به خدمتت که اول ۶ تا ۶تا وزنشون می‌کنیم. بعد اون ۶تای سبکترو ۳تا ۳تا... بعد ۲تا از ۳ تای سبکترو بر میداریم و وزن میکنیم؛ دو حالت داره: یا یکیشون سبکتره که جواب معماست یا وزنشون برابره که اونی که وزن نکریدم جواب معماست.

سخت تر بگو…

دقت نکردی سوالو. گفتم نمیدونیم که اون گوی متفاوت سنگین تره یا سبک تر. پس کلا داری اشتباه میزنی. معما به خودی خودش سخت هست پس شما یه خرده بیشتر فک کن دکتر ? ? ? اینم در نظر بگیر فقط سه بار حق وزن کردن داری.

بزار روش تورو برای بقیه دوستان تحلیل کنم تا همه متوجه اشتباه روشت بشن:

روی یه کفه 6 تا گوی میزاریم روی یه کفه 6 تای دیگه. یکی از کفه ها پایین میره اما چون ما نمیدونیم گوی مورد نظر سبک تره یا سنگین تره پس تا اینجا هیچ کار خاصی نکردیم و نمیدونیم الان کدوم یک از اون دو دسته 6 تایی جواب ما برای مرحله بعدی هستن. پس تا اینجای کار فقط یه مرحله از سه تا مرحله رو سوزوندیم. متوجه حرفم شدی؟ اگه شدی برو با دقت بیشتری به معما فک کن

2 ❤️

2019-05-21 12:41:37 +0430 +0430

تا اینجا فقط حسین به معما پاسخ داده اما متاسفانه تنها چیزی که نصیبش شده یه موز هستش که در زیر تصویرشو میبینید: 🙄 🙄 ?

2 ❤️

2019-05-21 12:43:11 +0430 +0430
نقل از: سایه+روشن+جنگل
نقل از: کیر ابن آدم عرض به خدمتت که اول ۶ تا ۶تا وزنشون می‌کنیم. بعد اون ۶تای سبکترو ۳تا ۳تا... بعد ۲تا از ۳ تای سبکترو بر میداریم و وزن میکنیم؛ دو حالت داره: یا یکیشون سبکتره که جواب معماست یا وزنشون برابره که اونی که وزن نکریدم جواب معماست.

سخت تر بگو…

دقت نکردی سوالو. گفتم نمیدونیم که اون گوی متفاوت سنگین تره یا سبک تر. پس کلا داری اشتباه میزنی. معما به خودی خودش سخت هست پس شما یه خرده بیشتر فک کن دکتر ? ? ? اینم در نظر بگیر فقط سه بار حق وزن کردن داری.

بزار روش تورو برای بقیه دوستان تحلیل کنم تا همه متوجه اشتباه روشت بشن:

روی یه کفه 6 تا گوی میزاریم روی یه کفه 6 تای دیگه. یکی از کفه ها پایین میره اما چون ما نمیدونیم گوی مورد نظر سبک تره یا سنگین تره پس تا اینجا هیچ کار خاصی نکردیم و نمیدونیم الان کدوم یک از اون دو دسته 6 تایی جواب ما برای مرحله بعدی هستن. پس تا اینجای کار فقط یه مرحله از سه تا مرحله رو سوزوندیم. متوجه حرفم شدی؟؟ اگه شدی برو با دقت بیشتری به معما فک کن

آها حرفت درسته. اگه نمدونیم سبکتره یا سنگینتر کلا بی مصرف می‌شه روشم.

1 ❤️

2019-05-21 12:43:27 +0430 +0430
نقل از: KingsNeverDie تو گوگل سرچ کردم یه چیزی آورد حوصله نداشتم بخونمش ?

دهن سرویس من که این همه گفتم اگه میخای توی نت دنبالش بگردی بیا ویدئویی که خودم گذاشتم رو ببینی خیلی بهترم هست ? ? بازم دمت گرم بابت صداقتت. ولی جدا از شوخی کمی بیشتر فک کن معمای جالبیه.

1 ❤️

2019-05-21 12:43:51 +0430 +0430
نقل از: سایه+روشن+جنگل تا اینجا فقط حسین به معما پاسخ داده اما متاسفانه تنها چیزی که نصیبش شده یه موز هستش که در زیر تصویرشو میبینید: 🙄 🙄 ?

حالا شب میای خونه… اونجا یه چیز بزرگتر می‌کنم تو نصیب دونت…

2 ❤️

2019-05-21 12:45:39 +0430 +0430

خو پاسخشو نمیذاشتی ی کم فک کنیم هرچن جوابشو بلد بودم

1 ❤️

2019-05-21 12:50:01 +0430 +0430
نقل از: lovely_grl خو پاسخشو نمیذاشتی ی کم فک کنیم هرچن جوابشو بلد بودم

خب من پاسخشو در قالب یه ویدئو گذاشتم قرار نیس هرکی بیاد اینجا ویدئو رو اول ببینه بعد به معما پاسخ بده. و اینکه امثال شمام که قبلا این معما رو حل کردین که دیگه دمتون گرمه و حسابتون از بقیه کاربرانی که باید پاسخ بدن جداس.

پ.ن: من همینجا میگم اگه همه مراحل این معما رو بدون کمک دیگران حل کردی(دقت کن همه مراحل)؛ من اینجا اعتراف میکنم که شما هوش بالایی دارین. تبریک ? ?

1 ❤️

2019-05-21 12:51:38 +0430 +0430
نقل از: KingsNeverDie
نقل از: KingsNeverDie تو گوگل سرچ کردم یه چیزی آورد حوصله نداشتم بخونمش ?

دهن سرویس من که این همه گفتم اگه میخای توی نت دنبالش بگردی بیا ویدئویی که خودم گذاشتم رو ببینی خیلی بهترم هست ? ? بازم دمت گرم بابت صداقتت. ولی جدا از شوخی کمی بیشتر فک کن معمای جالبیه.

مسئله اینه که من خیلی بی حوصلم حوصله ندارم زیاد فکر کنم ?

من با توجه به هوش بالات حساب کرده بودم کمتر از یه دقیقه جوابشو بدی. ناامیدم کردی پسر ? :(

1 ❤️

2019-05-21 12:55:15 +0430 +0430
نقل از: lovely_grl خو پاسخشو نمیذاشتی ی کم فک کنیم هرچن جوابشو بلد بودم

خب من پاسخشو در قالب یه ویدئو گذاشتم قرار نیس هرکی بیاد اینجا ویدئو رو اول ببینه بعد به معما پاسخ بده. و اینکه امثال شمام که قبلا این معما رو حل کردین که دیگه دمتون گرمه و حسابتون از بقیه کاربرانی که باید پاسخ بدن جداس.

پ.ن: من همینجا میگم اگه همه مراحل این معما رو بدون کمک دیگران حل کردی(دقت کن همه مراحل)؛ من اینجا اعتراف میکنم که شما هوش بالایی دارین. تبریک ? ?

ن راسش ی برنامه معما داشتم قبلا اینم توش بود

1 ❤️

2019-05-21 12:57:07 +0430 +0430

خطاب به کاوه:

باهوش کی بودی تو ? (inlove)

خطاب به آوا:

بازم میگم این معما 0 و 100ی هستش، یعنی حتی اگه 92 درصد معما رو هم حل کرده باشیم و توی اون 10 درصد پایانی مونده باشیم به نظرم کار خاصی نکردیم و خیلی مهمه معما رو کامل حل کنیم.

خطاب به حسین:

هرچه از دوست رسد نکوست. نصیب دون ما پذیرای چیزای بزرگتر شوماس ? ?

1 ❤️

2019-05-21 12:59:41 +0430 +0430

یه عذر خواهیم بدهکارم… بند آخرو نخوندم… برای همین اون جواب اولیه رو نوشتم.

1 ❤️

2019-05-21 13:04:28 +0430 +0430
نقل از: کیر ابن آدم یه عذر خواهیم بدهکارم... بند آخرو نخوندم... برای همین اون جواب اولیه رو نوشتم.

حسین جان برای ما اثبات شده ای عزیز. نمیگفتی هم من متوجه شده بودم که متن تاپیک رو کامل نخوندی. ? ?

1 ❤️

2019-05-21 13:12:43 +0430 +0430

تا این لحظه کسی نتونسته به معما پاسخ بده. همچنان منتظریم اولین نفر در خصوصی پاسخ کامل معما رو بفرسته. باشد که رستگار شوید ? ?

0 ❤️

2019-05-21 13:24:57 +0430 +0430
نقل از: erny19qwerty

سخت تر بگو…

🙄

راستش اول شیشتو دیدم نزدیک بودا خخخخ

تو یه انیمیشن ایرانی به اسم رعنا دیدم که چجوری حل میکرد برا وزن کردن بدون وزنه!!!

جوابم غلط بود

1 ❤️

2019-05-21 13:30:36 +0430 +0430
نقل از: erny19qwerty بار اول نصفشون میکنیم به دو دسته شش تایی.

اون دسته ای که سبک یا سنگین هست رو انتخاب میکنیم

اگه سنگین تر رو انتخاب کردیم
اونو به دو دسته سه تایی تقسیم میکنیم و به دنبال دسته سنگین تر هستیم

حالا بین این سه تا که برای یه بار میخوایم وزن کنیم مشکل به وجود میاد!

پس دوتا از اونا رو،میزاریم داخل وزنه! اگه بیشتر شد یا کمتر یکی از اونا سنگینه! و اگه مساوی اون گوی بیرونی سنگین هست!

برای تشخیص سبک هم تقریبا همینه!!!

نمیدونم درسته یانه ولی خب جالب بود

ممنون ای صاحب تاپیک

جواب شما صحیح نمی باشد. لطفا با دقت بیشتری تاپیک رو مطالعه بفرمایید. با تشکر ? ?

1 ❤️

2019-05-21 13:33:40 +0430 +0430

از اونجایی که من فک میکردم تعداد زیادی پاسخ درست معما رو بدن برای همین گفتم در خصوصی بفرستین اما با توجه ب پیشرفت تاپیک نظرمو عوض میکنم و میگم هرکسی تونست جواب معما رو به طور دقیق و کامل بده بده میتونه همینجا توی تاپیک هم اونو عنوان کنه. فقط دوباره عرض میکنم به طور کامل

0 ❤️

2019-05-21 13:51:17 +0430 +0430

سخت تر بگو…

.

0 ❤️

2019-05-21 14:01:26 +0430 +0430

نمیشه حالا4بار استفاده کنیم:d

1 ❤️

2019-05-21 14:24:39 +0430 +0430
نقل از: Nirvana1999 نمیشه حالا4بار استفاده کنیم:d

نه نمیشه 🙄 🙄 ?

0 ❤️

2019-05-21 15:06:48 +0430 +0430

فکرم بدجور درگیرشه خخخ

12/2=6/2=3/2=1/5

1 ❤️

2019-05-21 15:16:58 +0430 +0430
نقل از: Nirvana1999 فکرم بدجور درگیرشه خخخ

12/2=6/2=3/2=1/5

فک کنم تو هم متوجه سوال نشدی. ما نمیدونیم که اون گویی که متفاوته سبک تره یا سنگین تر. اصا این روش که به دو دسته 6 تایی ابتدا تقسیم کنیم کاملا اشتباهه. از همون ابتدا مسیرو اشتباه رفتی. دوباره بخون و با دقت بیشتری پاسخ بده عزیز

0 ❤️

2019-05-21 15:22:20 +0430 +0430

از ردیف اول یکی دوم دوتا و ردیف سوم سه تا انتخاب میکنیم …ما حالا ۶ تا گوی داریم تو ی کفه ترازو قرارش میدم و ۶ تای باقی مونده ی کفه دیگه اوکی؟ خب تو این مرحله اختلاف وزن اون ی گوی تو یکی از کفه ها خودشو نشون میده … این مرحله اولش رو دو و سه هنو فک نکردم ?

2 ❤️

2019-05-21 15:26:15 +0430 +0430

بنظرمن سه تا سه تا جدامیکنیم درکفه ترازو میزاریم اگرکه شانسمون بگیره. ودرهمون سری اول معلوم شد که هیچ امااگر در سری دوم معلوم شد بارسوم اون سه تا رو ازکلش جدامیکنیم ،متاسفانه تاهمینجاش فکرم میرسه

1 ❤️

2019-05-21 15:33:17 +0430 +0430
نقل از: lovely_grl از ردیف اول یکی دوم دوتا و ردیف سوم سه تا انتخاب میکنیم ..ما حالا ۶ تا گوی داریم تو ی کفه ترازو قرارش میدم و ۶ تای باقی مونده ی کفه دیگه اوکی؟ خب تو این مرحله اختلاف وزن اون ی گوی تو یکی از کفه ها خودشو نشون میده .. این مرحله اولش رو دو و سه هنو فک نکردم ?

حدس میزدم این معما رو با یه معمای دیگه اشتباه گرفته باشی. الان دیگه مطمئن شدم. این معما بسیار سخت تر از اونیه که فکرشو بکنی. مرحله اولشو اشتباه رفتی. پیشنهاد میکنم از همین مرحله شروع کنی فک کردن بعد بری سراغ مراحل بعدی ? ?

1 ❤️

2019-05-21 15:34:46 +0430 +0430
نقل از: deleshekasteh2018 بنظرمن سه تا سه تا جدامیکنیم درکفه ترازو میزاریم اگرکه شانسمون بگیره. ودرهمون سری اول معلوم شد که هیچ امااگر در سری دوم معلوم شد بارسوم اون سه تا رو ازکلش جدامیکنیم ،متاسفانه تاهمینجاش فکرم میرسه

داری اشتباه میری مسیر رو. ما اینجا دنبال شانس نیستیم. و با این روش شما هیچ جوره نمیشه توی سه مرحله متوجه گوی متفاوت شد. بیشتر تامل کنید. با تشکر ?

1 ❤️

2019-05-21 15:34:54 +0430 +0430
نقل از: lovely_grl از ردیف اول یکی دوم دوتا و ردیف سوم سه تا انتخاب میکنیم ..ما حالا ۶ تا گوی داریم تو ی کفه ترازو قرارش میدم و ۶ تای باقی مونده ی کفه دیگه اوکی؟ خب تو این مرحله اختلاف وزن اون ی گوی تو یکی از کفه ها خودشو نشون میده .. این مرحله اولش رو دو و سه هنو فک نکردم ?

حدس میزدم این معما رو با یه معمای دیگه اشتباه گرفته باشی. الان دیگه مطمئن شدم. این معما بسیار سخت تر از اونیه که فکرشو بکنی. مرحله اولشو اشتباه رفتی. پیشنهاد میکنم از همین مرحله شروع کنی فک کردن بعد بری سراغ مراحل بعدی ? ?

اره اخه رفتم اون معمارو دیدم. کلا قضیش فرق داشت …ی تیر تو تاریکی انداختم ?

1 ❤️

2019-05-21 15:36:50 +0430 +0430
نقل از: lovely_grl

اره اخه رفتم اون معمارو دیدم. کلا قضیش فرق داشت …ی تیر تو تاریکی انداختم ?

اشکال نداره. حالا اگه متوجه سوال معما شدی پیشنهاد میکنم روی معما فک کنی. خیلی معمای جذابیه. ارزش وقت گذاشتن رو داره

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «