حکایت دلاک و حمام عمومی!

1398/07/13

قضیه دلاک ها در حمام های عمومی قدیم به سن من و شما قد نمیده اما ممکنه راجع به اونها از پدربزرگ هاتون شنیده باشین یا در امثال و حکم خونده باشین.

رفتن به این حمام ها برای خودش تشریفات و آدابی داشته که یکیش همین کار دلاک یعنی کیسه کشیدن بوده. در اون روزگار مردم دیر به دیر حمام میکردن و معمولا کار سخت بدنی (کشاورزی, دامداری, صنعتگری…) داشتند و بدنشون خیلی چرک و کثیف بوده. دلاک ها برای اینکه به صورت غیر مستقیم به مشتری یاد آوری کنن که زود به زود حموم بیاد! چرک پشت و جلوی طرف بعد کیسه کشیدن رو با کیسه جمع میکردن جلو, جایی که تو چشم طرف باشه, که یعنی آقا…!

حکایت بالا رو از این جهت نقل کردم که خیلی وقتها یه جامعه ای هم مثل همون مشتری حمام که چرک و کثافات زیادی داشت, دچار یکجور انحطاط فرهنگیه; دروغ زیاد میگه, تظاهر زیاد میکنه, ادای یک سری چیز ها رو در میاره, مذهبی بازی در میاره اما اعتقاد قرص و محکمی نداره, احتکار میکنه, گرون فروشی میکنه, خیانت میکنه, تجاوز میکنه, روی کارهاش کلاه شرعی میذاره, روشن فکر بازی الکی درمیاره…اما فکر میکنه خیلی هم تمیز و آراسته و پیراسته است! اندک افرادی توی اون جامعه که متوجه این موضوع هستند و دغدغه ای هم دارند, ناچارا پیه مشکلات رو به تنشون میمالن و مثل اون دلاک, این چرکها و کثافات فرهنگی جامعه رو با گفتن و نوشتن و طنز…میارن و جلوی چشم اون جامعه میذارن و بهش یادآوری میکنن که باید یه تکونی به خودش بده و تغییر کنه! مسلما اکثر افراد اون جامعه از دیدن واقعیت خودشون خوشحال نمیشن! اما متاسفانه راه دیگه ای هم برای بهتر شدن اوضاع وجود نداره…

پ.ن. من از اون دسته از دوستانی که به هوای این اینجا میان که **دلاکه ترتیب مشتریاش رو توی حموم عمومی بده! **جدا عذرخواهی میکنم! از اونجور داستانها به وفور توی بخش داستان سایت هست. این تاپیک در تالار اجتماعی سایت پست شده…

1351 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-10-05 05:15:47 +0330 +0330
نقل از: mamadsatan2000 ‏:|

چی شده رفیق؟ تاپیک رو نپسندیدین؟ مطلب خاصی هست؟

0 ❤️

2019-10-05 05:26:00 +0330 +0330
نقل از: .Salma. خوب آرش اون دلاک نشون میداد کثیفی های اونو و بهش یاد آوری میکرده !

ما برعکسیم میگیم ولش کن و این حرفا ! (preved) پس تا میتونن همه اون کارایی که نوشتی رو انجام میدن ! :

کَف میزنیم به افتخار دلاک (clap)

ممنون خواهر سلما! دیدن اشکالات همیشه ناخوشاینده اما چاره دیگه ای هم نیست... خود اون دلاکه هم داره این وسط اذیت میشه...

0 ❤️

2019-10-05 08:09:46 +0330 +0330
نقل از: eyval123412341234 این حرفی که میزنم از روی تجربه اس و در مورد پدر و مادر خودم! میگن اونی رو که خوابه میشه بیدارش کرد اما اونی که خودشو به خواب زده هرگز. بر مبنای همین حرف من تا حالا چندین بار بهشون تذکر دادم که میدونم خودتو زدی به خواب! این بدترین کاری بود که کردم! چون اگه قبلا خودشونو به خواب میزدن بعدش دیگه رسما ادای مرده ها رو در آوردن و گفتن حالا اگه مردی بلندم کن! :-( تجربه میگه بذار طرف راحت بخوابه اونجوری اعصاب خودم هم راحت‌تره . :-)

مرسی شادی جان. اینم زاویه جالبی بود برای نگاه به داستان! اما میدونی من مشکلم اینه که نمیدونم چند درصد خوابن و چند درصد خودشون رو زدن به خواب! یعنی اگه مطمین بشم که همه خودشون رو زدن به خواب به قول تو این کاریه کاملا عبث!

0 ❤️

2019-10-05 08:24:12 +0330 +0330
نقل از: hotstar1980 پی نوشتت عالی بود هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها

ممنون! 😁

0 ❤️

2019-10-05 08:34:10 +0330 +0330
نقل از: eyval123412341234
نقل از: axm432
نقل از: eyval123412341234 این حرفی که میزنم از روی تجربه اس و در مورد پدر و مادر خودم! میگن اونی رو که خوابه میشه بیدارش کرد اما اونی که خودشو به خواب زده هرگز. بر مبنای همین حرف من تا حالا چندین بار بهشون تذکر دادم که میدونم خودتو زدی به خواب! این بدترین کاری بود که کردم! چون اگه قبلا خودشونو به خواب میزدن بعدش دیگه رسما ادای مرده ها رو در آوردن و گفتن حالا اگه مردی بلندم کن! :-( تجربه میگه بذار طرف راحت بخوابه اونجوری اعصاب خودم هم راحت‌تره . :-)

مرسی شادی جان. اینم زاویه جالبی بود برای نگاه به داستان! اما میدونی من مشکلم اینه که نمیدونم چند درصد خوابن و چند درصد خودشون رو زدن به خواب! یعنی اگه مطمین بشم که همه خودشون رو زدن به خواب به قول تو این کاریه کاملا عبث!

اونی که بخواد بیدار شه بیدار میشه. یه موضوع ۵۰ درصدیه. ۵۰ درصد تو باید بگی پا شو، ۵۰ درصد هم با اونیه که دراز کشیده. اگه بخوای بفهمی کی واقعا خوابه کی بیدار عمرتو تلف میکنی :-)

تکبیییییییییر! همینک من به شما ایمان آوردم! بروم سیمان هم بیاورم خواهر شادی؟ 😁

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «