سه حکایت...

1398/08/09

حکایت اول:

در روزگاری دور در سرزمینی دور دست هر ساله مسابقه تیر اندازی مهمی برگزار میشد. هر تیم تیر اندازی به وسط دایره جداگانه ای که با گچ روی دیوار کشیده شده بود تیر پرتاب میکرد…یک تیم بود که هر ساله در مسابقه برنده میشد و برای همه این سوال پیش آمده بود که چطور همچین چیزی ممکن است؟ نهایتا روزی که تیرانداز مورد نظر در حال نزع بود و داشت جان میداد به روحانی شهر اعتراف کرد که: پدر! ما همیشه برنده میشدیم چون من همیشه اول تیر رو پرتاب میکردم بعد هر جا که به دیوار میخورد همکارم که پشت دیوار پنهان شده بود بیرون آمده دور تیر یک دایره میکشید و دایره قبلی را پاک میکرد!

حکایت دوم:

همین که مردم بدانند که انتخاباتی برگزار شده کافی است. کسانی که رای میدهند هیچ چیزی را تعیین نمیکنند. کسانی که رای ها را میشمارند همه چیز را تعیین میکنند (استالین)

حکایت سوم:

حاکمی دختری بسیار زیبا داشت. او مسابقه ای بین جوانانی که متقاضی ازدواج با او بودند برگزار میکرد تا هر کس که یک شیر “واقعی” را شکار کند حاکم دخترش را به همسری او در آورد.

جوانان زیادی با شور و اشتیاق فراوان در این مسابقه شرکت کردند. خیلی از آنها دست خالی بازگشتند اما چند تایی با جنازه شیرهای شکار شده نزد حاکم آمدند. حاکم هر کدام از این جنازه ها را بررسی میکرد و ایرادی میگرفت و میگفت: نه! این اصلا خوب نیست! این یکی خیلی جوان است! این یکی خیلی پیر است! آه این یکی که نصف دندان هایش ریخته! این یکی یال و کوپالی ندارد…هر وقت یک شیر واقعی شکار کردید من دخترم را به شما میدهم! سالها گذشت و هیچ شیر “واقعی” شکار نشد…!

این 3 حکایت روایتهایی طنز گونه و تمثیلی از مشکل بزرگی در رابطه با مذهب هست که جامعه ما سالهاست با آن دست به گریبان است! کمی فکر کنید و ببینید میتوانید حدسی بزنید؟ من در پایان مشکل اصلی را همینجا مینویسم!

1585 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-10-31 15:24:46 +0330 +0330

یه ورژنی از مغلطه مذهبی که ما داریم خیلی شبیه حکایت سوم هست!

شما وقتی با این دوستان معتقد راجع به اشکالات اسلام بحث میکنی, فوری میگن! آقاااا این آخوندا اسلام رو خراب کردن اسلام واقعی که این نیست! پیش شیعه ها میشینی میگن آقا این مذهب سنی ها اسلام واقعی نیست بر عکس پیش سنی ها میری میگن آقا این شیعه اسلام رو خراب کرده اسلام واقعی که این نیست!....داعش میگه اسلام من واقعیه! صفویه میگفت مال من! بنی امیه میگفت مال من! بنی عباس میگفت مال من! جمهوری اسلامی میگه مال من! القاعده میگه مال من....

خلاصه هر وقت که شما به اشکالات این دین اشاره ای میکنی میگن "ببین! این اشکال اسلام نیست! اسلام واقعی که اینطوری نیست..." و عین داستان اون حاکم و دخترش هیچوقت اون شیر "واقعی" پیدا نمیشه! 😁 🙄

7 ❤️

2019-10-31 15:34:41 +0330 +0330

یه گرفتاری موقعی که میخوای با یک آدم متعصب بحث منطقی کنی اینه که ازت میخواد که براش روایت "معتبر" بیاری!

این یه بازی خیلی بانمکی هست! چون شما هر روایتی که بیاری اگر مطابق میل این دوست متعصب نباشه یه اشکالی روش میذاره! اگه شیعه باشه همه روایت های سنی "غیر قابل اعتماد" هستند و بالعکس! اگر از تفسیر بیاری میگه نهههه! باید حدیث باشه! اگه از تاریخ بیاری میگه داداش تاریخ رو فاتحین نوشتن! و بعدها هم دستخوش تحریف شده! اگه مرجع کم بیاری میگه ببین معلومه دستت خالیه! اگه مرجع زیاد بیاری میگه آقا جان اینکه یه تعداد زیادی چیزی رو بنویسن که دلیل بر صحت اون نیست!...

خلاصه سرتون رو درد نیارم! طرف یه ترکیبی از حکایتهای 1 و 2 و 3 رو انجام میده! هر وقت به نفعش باشه چیزی رو قبول کنه مثل اون تیرانداز حکایت اول, اول تیر رو میندازه بعدش دورش دایره میکشه! هروقتم به ضررش باشه مثل حکایت سوم هیچ شیری شیر "واقعی" نیست! و کلا هم مثل حکایت 2 همیشه اون هست که رای رو میشمره! 😁

یه داستان دیگه ای که همیشه موقع صحبت با دوستان متعصب پیش میاد اینه که شما میگی چرا فلان اشکال وجود داره...و دوستان بلافاصله میگن: نه ببین! حتما حکمتی در این هست که هنوز دانش بشری قادر به فهمش نیست! ناگفته پیداست که اینم شبیه حکایت اول هست! یعنی بجای زدن به هدف طرف اول تیر رو پرتاب میکنه بعد دورش دایره میکشه! یعنی اول وضعیت موجود رو مطلوب فرض میکنه و بعد میگه حتما حکمتی درش هست! 😁

8 ❤️

2019-10-31 15:41:23 +0330 +0330
نقل از: uouo72721 تقلب رانت بی عدالتی

آفرین خوبه. حالا ببین در مورد مسائل مذهبی هم مثالی به نظرت میرسه؟ ;)

5 ❤️

2019-10-31 15:44:26 +0330 +0330
نقل از: persia30 آیا مشکل اصلی نفهمی مردمه، در حکایت اول نمی فهمیدن، در دومی هم نفهمیدن، در سومی هم نفهمیدن!
حکایت دوم چقدر واقعی و مناسب وضعیت ما بود!

بله البته جهل در هر سه مورد لازمه تا بشه چنین حیله هایی رو استفاده کرد! شما اگر جامعه دانایی داشته باشی نمیتونی به این راحتی اونها رو فریب بدی.

حالا ببین آیا در مورد مسائل مذهبی هم چیزی به نظرت میرسه که از همین الگو پیروی کنه؟

7 ❤️

2019-10-31 16:47:14 +0330 +0330
نقل از: Your_Next_Move آیا وقت آن نرسیده که مشکل اصلی را همینجا بنویسید 😁

دوست عزیز شما که اصلا حدسی نزدی 😁

2 ❤️

2019-10-31 16:47:54 +0330 +0330
نقل از: eyval123412341234 🙄 این حکایت‌ها منو عجیب یاد یه جایی میندازه اما یادم نمیاد... چی بود اسمش؟!

تو هم شاااادی؟ همیشه هم میگه یادم نیست! 😁

4 ❤️

2019-10-31 17:00:43 +0330 +0330
نقل از: Angel_of_death فکر کنم اولیش رو میشه گفت به معجزات علمی ادیان اشاره کرد که بعد از کشف شدنش توسط علم امروزی، نمود پیدا میکنه.

دومیش مثالی به ذهنم نرسید.

سومی هم وعده ی بهشت برین و حوری و غلمان به نظرم، که توسط ادیان برای پیروان راستینش در نظر گرفته شده

حدسهای خوبی زدی…قضیه فقط یک جواب نداره. حالا من هم یه ورژن های دیگه ای اضافه میکنم.

چیزی که در هر 3 مشترک هست نداشتن یک “معیار واقعی و قابل سنجش موفقیت” هست که طرفین بر اون توافق کنند و بعدا زیرش نزنند! این مغلطه ای هست که در ادیان زیاد ازش استفاده میشه…

3 ❤️

2019-10-31 17:06:59 +0330 +0330
نقل از: uouo72721
نقل از: axm432
نقل از: uouo72721 تقلب رانت بی عدالتی

آفرین خوبه. حالا ببین در مورد مسائل مذهبی هم مثالی به نظرت میرسه؟ ;)

من در مسائل مذهبی وارد نمیشم میترسم بختم بسته شه میفهمین ک

آره اما با اون ممه ها من بعید میدونم! راستی ایکس همستر هم این ممه ها رو گذاشته لاکردار 😁

2 ❤️

2019-10-31 17:10:11 +0330 +0330
نقل از: Angel_of_death
نقل از: axm432
نقل از: Angel_of_death فکر کنم اولیش رو میشه گفت به معجزات علمی ادیان اشاره کرد که بعد از کشف شدنش توسط علم امروزی، نمود پیدا میکنه.

دومیش مثالی به ذهنم نرسید.

سومی هم وعده ی بهشت برین و حوری و غلمان به نظرم، که توسط ادیان برای پیروان راستینش در نظر گرفته شده

حدسهای خوبی زدی...قضیه فقط یک جواب نداره. حالا من هم یه ورژن های دیگه ای اضافه میکنم.

چیزی که در هر 3 مشترک هست نداشتن یک "معیار واقعی و قابل سنجش موفقیت" هست که طرفین بر اون توافق کنند و بعدا زیرش نزنند! این مغلطه ای هست که در ادیان زیاد ازش استفاده میشه...

حرف شما درست.در هر صورت منم سعی کردم با مثالهایی موضوع رو قابل درک کنم 🌹

نه حدسهای خوبی زدی...حالا منم چند تا دیگش رو میذارم!

2 ❤️

2019-10-31 18:31:43 +0330 +0330
نقل از: shahx-1
نقل از: eyval123412341234 🙄 این حکایت‌ها منو عجیب یاد یه جایی میندازه اما یادم نمیاد... چی بود اسمش؟!

اسمش سرزمین ته عوران است!! از بلاد باستانیست!!

پی نوشت: در شاه ایکس التواریخ حکایت سوم به گونه دیگری نقل شده: آورده اند که در نزدیکی شهری اژدهایی عظیم سکنی گزیده بود و باعث وحشت مردمان بود حاکم گفته بود هر آنکه ازدها را بکشد شوهر دخترم و جانشین من خواهد بود!! در بیشه های آن اطراف ایولی زندگی میکرد که همگان از دیلدوهایش در عذاب بودند!! سخن به او بردند که اژدها بکش تا دیلدو بر دختر حاکم فرو کرده فرمانروا شوی!!! ایول دیلدوهارا جلا داده عظم کوهستان کرد شبانگاه مردمان شهر از نعره های اژدها و شعله های اتشی که بر اسمان میرفت از ترس نخسبیدند!! صبح دمان ایول به شهر بازگشت و گفت اژدها را دیلدو فراوان در کیون گذاردم حال که باید بکشم؟؟؟ 😁

دمت گرم! اما جهت اینکه تاریخ کاملا دقیق حکایت بشه باید اضافه کنم ایول به دیلدو اعتقادی نداره! "فقط زانو" 😁 😁 😁

3 ❤️

2019-10-31 19:42:05 +0330 +0330
نقل از: bigshahin یا ایها المومنون لماذا استعمال السنتی مع الصنعتی ؟ خطاب به نویسنده تایپیک عزیز دل انصافا این چه ربطی به انتخابات جمهوری اسلامی داشت . خداییش اینقدر گیج بازی در آوردن که چهل سال جمهوری اسلامی مونده . یکم قوی تر بکوبون این چه وضعشه

داداش شما کامنتها رو بخون! اتفاقا اصلا کاری نداشتم به انتخاباتشون. اون انقدر واضحه که احتیاج به تمثیل نداره!

2 ❤️

2019-11-07 07:30:08 +0330 +0330
نقل از: eskj دوست عزیز تاپیکات حرف ندارن. ادامه بده.

ممنون دوست من!

0 ❤️

2020-04-12 11:45:57 +0430 +0430
نقل از: حیرتزده با داستان پادشاه و شیر ، معمایی ۱۴۰۰ ساله پاسخ داده شد بالاخره!؟

معمایی امام زمان و غیبت ۱۴۰۰ ساله! این آق مهدی ظهور نمیکنه چون اگر مسلمان بگن تو مهدی واقعی نیستی چطور ثابت کنه! در این مدت ۱۴۰۰ سال مشغول مطالعه تمامی کتب ، روایات و احادیث هست راهی برای جواب دادن پیدا کنه!

😁

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «