جمهوري اسلامي،دموکراتيک يا غير دموکراتيک،مسئله اين است...

1397/11/11

هر دولت تازه تاسيسي،بعد از کامل شدن عناصر سياسي اش،نظير ملت، سرزمين و قدرت عاليه سياسي،نيازمند اعمال و اجرا ميباشد و بايد به نحو مقتضي سازماندهي و ساختاربندي شود.چنين فرايندي در قالب رژيم سياسي تجلي مي يابد.

#در مجموع، رژيم سياسي نمودار بافت نهاد هاي سياس و شيوه اعمال قدرت سياسي است.
در واقع عينيت خارجي مفهوم دولت وابسته به وجود رژيم سياسي است.
رژيم سياسي موجب استقرار دولت و اقتدار آن مي گردد،اما بايد متوسل به قواعد و مقررات حقوقي گردد.پس رژيم سياسي

#قالب بندي حقوقي نهادهاي سياسي
لقب ميگيرد.
ساختار و سازماندهي دولت در قالب رژيم سياسي مورد توجه اکثر فلاسفه،سياستمداران و حقوقدانان بوده است و نظريه هاي مختلفي در باب انواع رژيم سياسي به وجود آمده اند. نظير ايدئولوژي هاي ليبراليسم،سوسياليسم،مارکسيسم،کمونيسم،آنارشيسم،نسيوناليسم،محافظه کاري و …

ارسطو ، دو معيار عمده را براي تقسيم بندي رژيم هاي سياسي مدنظر قرار ميدهد که عبارتند از:
1.معيار نفع و مصلحت عمومي؛بر اساس اين معيار حکومت ها به حکومت خوب،که نفع عموم را در نظر ميگيرد،و حکومت نادرست،که نفع زمامداران را در نظر ميگيرد، تقسيم ميشوند.

2.معيار مشارکت در حکومت و تعداد زمامداران؛که ميتواند حکومت يک تن (Monarchy)،حکومت چند تن(aristocracy) و گروه بسيار يا حکومت مردم بر مردم)polity(باشد.
ژان ژاک روسو و ليکاک نيز نظري مشابه نظر ارسطو داشته اند با اين تفاوت که ليکاک،ابتدا انواع حکومت را به دو دسته استبدادي و دمکراتيک تقسيم ميکند.
#رژيم جمهوري اسلامي ايران، از ديدگاه ارسطو،حکومت نادرستي مونارشي اي است که تنها منافع زمامداران را در نظر ميگيرد.

#در اين تاپيک، به مرور، مصاديق يک رژيم استبدادي و غير دموکرات بيان شده و با موازين جمهوري اسلامي مقايسه خواهد شد.

#باشد تا با پي بردن به اصل موضوع، کمي آگاه تر از گذشته به جامعه بنگريم و تلاشمان را براي بهبود وضعيت بيشتر کنيم…

7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-01-31 09:48:22 +0330 +0330

1.خودکامگي:رژيمي خودکامه است که کليه قدرت سياسي در دست فرد خودکامه باشد و در اعمال آن،مقيد به ارزش هاي انساني و حقوق بشري و قانون و ضوابط خاصي نيست و هرگونه که اراده نمايد،اعمال قدرت ميکند.در اين رژيم تمام قواي حاکم و ابتکار تصميمات و اقدامات حکومتي بدست فرد خودکامه ميباشد که آن را توتاليتر يا رژيم توتاليتاريسم مينامند.

2.ديکتاتوري:در اين رژيم،قدرت سياسي به طور کامل در شخص ديکتاتور متمرکز ميگردد و کليه وظايف و کارويژه هاي حکومت به صورت يکپارچه در يد اختيار او واقع ميشود.
اين نوع رژيم، اغلب در اثر جنگ ها، کودتا ها يا زور و سلطه ميباشد که چندان دوام نمي يابد.
در ديکتاتوري،امکان دارد که تشکيلات و قواي حکومتي وجود داشته باشد و ظاهرا آنها حکومت را اداره ميکنند،اما در عمل ابتکار تمام اقدامات و تصميمات حکومتي با شخص ديکتاتور است.

3.پادشاهي:انواع مختلفي دارد که عبارتند از پادشاهي موروثي،پادشاهي انتخابي،پادشاهي استبدادي و پادشاهي محدود.
در پادشاهي استبدادي ، #يک پادشاه استبدادي وجود دارد که قدرت و اختيارات خود را بنا به اراده خود اعمال ميکند.نظير لويي چهاردهم و امام خميني که معتقد بودند دولت منم و قانون دولت در سينه من است.

4.آريستوکراسي:در اين رژيم ها،قدرت سياسي در دست طبقه اجتماعي اي است که شايستگي و زبدگي آنها در قياس با ديگران مشخص است.اعضاي طبقه فرمانروا از لحاظ نظري بهترين و نخبگان هستند.
در اين رژيم، حکومت مختص طبقه ان است که از خصلت خاصي برخوردارند؛مثل فئوداليسم، طبقه ثروتمندان يا پلوتوکراسي،طبقه روحانيون و …

#از شما عزيزان خواهشمندم با مطالعه متن و ارزيابي اوضاع،نتيجه گيري خود را به صورت کامنت اظهار کنيد…

3 ❤️

2019-01-31 09:49:33 +0330 +0330

1.رژيم هاي سياسي اثر دو ورژه موريس،ترجمه ناصر صدرالحفاظي

2.ايدئولوژي هاي سياسي مدرن اثر وينسنت اندرو،مرتضي ثاقب فر

3.توتاليتاريسم اثر آرنت هانا،ترجمه محسن ثلاثي

4 ❤️

2019-01-31 10:00:57 +0330 +0330

اسلام به صراحت گفته مسئله حاکمیت جامعه اسلامی به دلیل این که تمامی ابعاد اسلام رو در بر میگیره و اجرای قوانین اسلام نیاز به حاکمیت اسلامی در جامعه داره ، مسئله بسیار حساس و مهمی است و تعیین حاکم رو نمیشه به عهده مردم کم خرد واگذار کرد ، و حاکم جامعه اسلام از طرف خدا تعیین میشه که شخص معصوم هست و در نبودش فقیه برجسته که بینش سیاسی داشته باشه این وظیفه رو به عهده میگیره ، پس ببین هیچ جایی تو دستورات اسلامی جایی برای نظر مردم درنظر گرفته نشده ، پس کلمه اسلام و دموکراتیک اجتماع نقیضین هستن که هیچ جوری با هم جور در نمیان ، الان تو کشورهای عربی مردم هیچ نقشی توی تعیین پادشاه و امیر کشورشون ندارن که دقیقا همون اسلام واقعی هست ، تو این کشور هم فقط برای سرگرم کردن مردم یه نمایش به اسم انتخابات برگزار میکنن و هممونم می دونیم که تصمیمات داره توسط همون فقیه و مافیای دورش گرفته میشه ، در ضمن سبد گذاشتن کار خوبی نیست

6 ❤️

2019-01-31 11:04:31 +0330 +0330

یکی از بهترین و جامع ترین مطالب این سایت بود و خواندنش واقعا لذت بخش بود

گاها به این مطلب فکر می کنم در عصر حاضر چه نوع مردمانی، مستحق حکمرانی یک مستبدی هستند که چنین جمله ای را از بدو ورود به مردم دیکته میکنه....

....من دولت تعیین می کنم

3 ❤️

2019-01-31 11:19:25 +0330 +0330
نقل از: فامیل.دور

یکی از بهترین و جامع ترین مطالب این سایت بود و خواندنش واقعا لذت بخش بود

گاها به این مطلب فکر می کنم در عصر حاضر چه نوع مردمانی، مستحق حکمرانی یک مستبدی هستند که چنین جمله ای را از بدو ورود به مردم دیکته میکنه....

....من دولت تعیین می کنم

اساس اين حکومت،برپايه ديکتاتوري ديني بنا شده بود که طي چهل سال،اذهان مردم رو با واژگاني نظير ولايت مستلزم فقيه،حکومت الهي و امثالهم شست و شو دادن...

4 ❤️

2019-01-31 15:04:32 +0330 +0330
نقل از: armin9495

اسلام به صراحت گفته مسئله حاکمیت جامعه اسلامی به دلیل این که تمامی ابعاد اسلام رو در بر میگیره و اجرای قوانین اسلام نیاز به حاکمیت اسلامی در جامعه داره ، مسئله بسیار حساس و مهمی است و تعیین حاکم رو نمیشه به عهده مردم کم خرد واگذار کرد ، و حاکم جامعه اسلام از طرف خدا تعیین میشه که شخص معصوم هست و در نبودش فقیه برجسته که بینش سیاسی داشته باشه این وظیفه رو به عهده میگیره ، پس ببین هیچ جایی تو دستورات اسلامی جایی برای نظر مردم درنظر گرفته نشده ، پس کلمه اسلام و دموکراتیک اجتماع نقیضین هستن که هیچ جوری با هم جور در نمیان ، الان تو کشورهای عربی مردم هیچ نقشی توی تعیین پادشاه و امیر کشورشون ندارن که دقیقا همون اسلام واقعی هست ، تو این کشور هم فقط برای سرگرم کردن مردم یه نمایش به اسم انتخابات برگزار میکنن و هممونم می دونیم که تصمیمات داره توسط همون فقیه و مافیای دورش گرفته میشه ، در ضمن سبد گذاشتن کار خوبی نیست

ديدگاه زيبايي ارائه دادين که متاسفانه از واقعيات تلخ اين ماجراست....

3 ❤️

2019-02-09 11:01:58 +0330 +0330

اسمش خوشگله ولی اگه مظورت رجوی ها هست نتیجش میشه اتحاد جماهیر شوروی!
مردم خودشون انقلاب کردند و خودشون انقلاب خودشون رو سرنگون کردند!
اونایی که میگن دموکراتیک همون کسایی هستند که میخوان با دهن خود مردم دهن مردم رو سرویس کنن!
وگرنه نیتشون خوشگل نیست!

1 ❤️

2019-02-09 16:46:11 +0330 +0330

منظور من از این که گفتم حاکمیت در نبود معصوم به فقیه واگذار میشه این نبود که روش صحیح و حالا دستور داده شده در اسلام این هست ، من چیزی رو که به گفته شما آخوندها بهش اعتقاد دارن و توی دروس مدرسه و دانشگاه به ما دیکته کردن رو گفتم، وگرنه از نظر من حکومت معصوم هم یک چیز مسخره و بی معنی است چون معصوم برام معنا نداره، پایه این حرف من همون تفسیرهایی هست که از بعضی آیات برا ما انجام دادن و راستش رو بگم به دلیل بی اهمیتی که نسبت به کل حاکمیت اسلام دارم و خرافاتی که توی اسلام برام وجود داره تا به حال دنبال این نرفتم که ببینم نظر اسلام برای حکومت جامعه در زمان نبود معصوم چی هست؟ چون با کل مسئله مخالفم یعنی حاکمیت دین و اون هم دینی مثل اسلام با اون سابقش

0 ❤️

2019-02-09 17:05:08 +0330 +0330
نقل از: Alishmastabrizi اسمش خوشگله ولی اگه مظورت رجوی ها هست نتیجش میشه اتحاد جماهیر شوروی! مردم خودشون انقلاب کردند و خودشون انقلاب خودشون رو سرنگون کردند! اونایی که میگن دموکراتیک همون کسایی هستند که میخوان با دهن خود مردم دهن مردم رو سرویس کنن! وگرنه نیتشون خوشگل نیست!

منظور من هيچ حزب و جناح خاصي نيست و صرفا اثباتي براي عدم صلاحيت نظام ارائه دادم…

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «